KOLONIËN. BINNENLAND. artilleriewerk bijna geheel gestaakt. Slechts weinige schoten werden gehoord. Heden werd aan den Japanschen linkervleugel de beschie ting in de nchting van de Hoen-ho hervat. Vroeg in den morgen begon een langzaam vuur, dat werd voortgezet tot drie uur 's na middags. Een troep kozakken of Chineesche struikroovers in Russischen dienst beproefde de spoorwegbrug op korten afstand van Haitsjang te vernielen. De poging mislukte, toen d© Japansche troepen m flinke sterkte verschenen. Modulen25 Febr. Heden voormiddag half negou is de beschieting met belegeringsge schut begonnen in het centrum van liet Rus sische leger. Het vuur met het veldgeschut is gedurende don gaheelen dag voortgezet. SinrrtitUing, 26 Febr. (Daily Telegraph). Men bericht, dat 40,000 man Japansche troe pen te Takoemen zijn aangekomen, waarheen zij gemarcheerd zjjn door de heuvels aan de Mongoolsche grens. Men onderstelt, dat d© Tsocngoezen, die in de schermutseling bij Lichtawa betrokken waren, Japansche troepen waren, in Chinee sche kapot jassen gekleed, dio blijkbaar zijn gekomen langs denzelfden weg ais verschei dene vroegere, voor Takoemen bestemde do- detachementen. Zaterdag morgen passeerden 6000 man Ja pansche troepen met kanonnen tusschen Sin- minting en do Liao-rivier, gaande in noord westelijke richting naar Takoemen. De bestuurder van de Russische bank te Mookden heeft bevel gekregen de sluiting van de bank voor te bereiden. Er heeFScht groot© ongerustheid in uio stad. Sachetoen, 26 Febr. Het Petersburgsche Telegraaf-agentschap bericht, dat op den lin kervleugel van de Russen do strijd wordt voortgezet De Japanners rukten met aan zienlijke strijdkrachten voorwaarts in twee colonnes. De oostelijke afdeeüng rukte op naar Madsadan en den Singolin-pas en over vleugelde oene Russische afdecling bij Toein- aensjeu, die op Sanhoenio terugging. De westelijke Japansche colonne marcheer de op Noord J&ngantan en trachtte den Goe- toehn-pas om te trekken. Ondanks de sneeuw werd met groote verbitterihg gestreden. Des avonds slaagden do Russische troepen er in do Japanners bij Noord-Jantangan terug te slaan. Londen, 27 Febr. De correspondent van Reuter bij het Russische hoofdkwartier be richt via Shengking: De strijd duurt voort in het front en ten westen van Tielmg. In het uiterste oosten hebben de Japanners de vooruit geschoven Russische stellingen geno men en bedreigen nu de hoofdwerken. Men vermoedt, op grond van de hevigheid van den aanval, dat generaal Nogi met artillerie van Port Arthur bevel voert over de vijandige strijdmacht. Er zijn heden 40 gewonden uit Mookden gekomenmorgen worden 400 verwacht. Ook uit andere aanwijzingen blijkt, dat een ongewone worsteling in gang is. Den geheelen dag wordt er een verschrikkelijke sneeuw storm. Tokio, 26 Febr. Gistereh is liier eene con ferentie gehouden van alle hoofden van de staven der afdcelingcji in het geheele land onder voorzitterschap van maarschalk Yama- gata. Ook werd or oen belangrijke ministerraad gehouden. Moskou, 26 Febr. Generaal Stoessel is hier aangekomen. Hij word met groote warmte ontvangen. Het cijfer van de in Japan als krijgsge vangenen verblijf houdende Russen bedraagt, volgens een bericht uit Tokio, 44,400, waar van 616 officieren zijn. Londen, 25 Febr. Een gedeelte van het derde Oost zee-eskader, bestaande uit vijf oor logsschepen en twee kolenschepen, passeerde heden morgen om 9 uur Dover. Londen, 27 Febr. Do dagbladen drukken in hunne bespreking van den tekst van het rapport der oommnsio tot onderzoek van het Doggersbankincident, algemeen hunne vol doening daarover uit. Zij beschouwen de be vindingen van de commissie als oene over winning voor het beginsel der arbitrage. De wijzen van werken van de oommissie kan aan de wereld tot voorbeeld dienen hoe geschil len moeten worden uit den weg geruimd. Tokio, 26 Febr. Het Duitsche stoomschip „Romulus", bestemd voor Wladiwostok en geladen mot Cardiff-kolen, werd in den nacht van den 25. genomen. Tokio, 25 Febr. Do Duitache stoomboot Severus, bestemd naar Wladiwoitok met Car- doff-kolen, werd gisteren gepakt. Tokio, 26 Febr. (Daily Telegraph). De Japanners hebben in 't ge hooi 41 schepen, dio trachtten Wladiwostok te bereiken, in beslag genomen. De Politische Correspond enz kenschetst, op grond van inlichtingen van. bevoegde ziide, de vredesboodschap van Reuter's bureau alsof de poging daartoe van Rusland zou zijn uitge gaan, als eeno misleiding van de openbare meening. Men heeft aan Russische zijde val- sfcrekt niet gedacht aan eene poging om het terrein te verkennen, en de bron daarvoor is volstrekt niet in Petersburg te zoeken. Door den loop der zaken wordt aan Rusland de noodzak?] i ikheid opgeiegd de krijgaopera- tiën verder te voeren. Uit Petersburg wordt aan de Times be richt, dat men in Zarskoje Selo niet over den vrede beraadslaagd heeft, maar zich vol komen bewust is van het gevaar, dat vredes onderhandelingen. dio ten slotte kunnen mis lukken of tot een niet eervollen uitslag kun nen leiden, den toestand slechts zouden kun nen verergeren. Daarentegen heeft men in Zarskoje Selo zich ernstig bezig gehouden met de kwestie van de Sentfb 9cfli>r, en de Kei zer heeft nu besloten eene vergadering bij een t© roepen en aan d© volksvertegenwoor digers over te laten t« beslissen over de vraag van oorlog of vrede. Mocht de vergadering voor den vrede beslissen, dan hoopt, de regee ring. gesterkt ~r den sf*un der natie, gun stige voorwaarden te bedingenverkrijgt zij dezen niet, dan al do natie waarschijnlijk aaadiingen op den oorlog tot het uiterste. Allerlei vIn het belang van het reizend publiek neemt de Pruisische minister van spoorwe gen maatregelen om t© bewerken, dat de spoortrein-passagiers, dio aan tusschensta- tions het een of ander gebruiken, tegen eene kleine prijsverhooging glazen, koppen, bor den enz. kunnen meenemen, om die aan een volgend station weder af te geven tegen te ruggave van het ex trarbetaalde. In het district Stettin wordt die manier, krachtens eene overeenkomst dor spoorweg- restaurateurs, reeds mee goed gevolg toege past vDe Simplon-tunnelmet het boren waarvan in 1898 werd begonnen, is de lang st© tunnel ter wereld. Zij loopt door 6000 voet vasten rotsgrond onder den Simplon-pas, de Noord-Oostelijke grens van den grooten bergketen der Peiun- nischo Alpen, waartoe de Mont-Blanc en de Monte-Rosa beliooren. De eerste tunnel door de Alpen, de Mont- Cends-tunnel, werd geopend in 1871 en in dat jaar werd begonnen aan den St.-Got- thar-t-tunnel. waardoor in 1881 een spoor weggemeenschap tusschen Ziirich en Milaan werd verkregen. De Gotthard-tuimel is echter 9^ Eng. mijt len lang en de Simplon 12J Eng. mijlen. Ongeveer 3500 Itaiiaansche arbeiders heb ben jarenlang gewerkt aan den tunnel. Bij het boren van den Gotthard-tunnel kwamen vele ziektegevallen voor; maar bij het werken aan den Simplon-tunnel wist men die te voorkomen door wetenschappe lijke voorzorgsmaatregelen betreffende lucht- verversching, enz. vDe koninklijke bibliotheek te Stock holm heeft dezer dagen een exemplaar van den Bijbel in de Kongo-taal ontvangen. Deze taal, in Afrika Firti genoemd, is de hon derdste, waarin thans de geheele Bijbel be staat, het Nieuwe Testament alleen is in vee! meer talen vertaald. De vertalers van den Bijbel in het Firti zijn de Zweedsche zendelingen Lam an n en Westlind. vDe vermaarde „Agra-diamant" al dus genoemd omdat hij in den slag bij Agra (1526) werd buitgemaakt door Keizer Baber, den stichter van het Mongoolsche Rijk is Woensdag t© Londen op een veiling van Christie Manson en Words voor 5100 p. st. (f 61,200) gekocht door Max Meyer. vIn een bosch onder de Aargauer ge meente Klingnau, ij de samenvloeiing van Aar on Rijn, tusschen de wortels van een gevelden denneboom, is een verroest koffertje gevonden, waarin voor een halve ton gouds aan Franscho munten uit de zeventiende eeuw. vVolgens een onlangs openbaar gemaak te statistiek waren den len Januari te Lon den 128,182 armen, die van gemeentewege onderstand ontvingendat is ongeveer 1 op de 36 inwoners. Het aantal behoeftigen in Engeland en Wales bedroeg 823,864 of 34.4 per duizend inwoners. vTe Neuendorf (D.) heeft een arbeider zijne vijf kindereu gedood, door hun ledi kanten in brand te steken. Daarna verhing hij zich. De beweegreden tot de wanhopige daad is niet bekend. vTe Mülheim a. d. Ruhr blijkt, volgens te Rotterdam ontvangen bericht, een ern stige misdaad te hebben plaats gehad. Aldaar woonde zekere Brenner, die een broeder had, George Brenner, 28 jaar, boot werker, wonende aan de Lange Franken- straat te Rotterdam, te zamen met een© on gehuwde vrouw en kind. Beido broeders leefden in onmin met el kaar, en Georg Brenner heeft ziali Donder dag naar Mülheim begeren en daar zijn broeder vermoord. George B. is voortvluch tig en wordt door de politie gezocht. Tot heden is hij te Rotterdam niet teruggekeerd, en zal zulks, volgens een schrijven aan zijne vrouw, niet meer doen. Vermoedelijk is eeno oude wrok oorzaak van de misdaad. OOST-INDIÊ. Naar wij vernemen zijp. door den land voogd voorstellen aan het opperbestuur ge zonden, welke ten doel hebben, de tractomea- len der infanterieofficieron te verhoogan tok de bezoldiging, thans door de officieren der hulpwagens genoten. Do tijding daarvan zal bi» het hoofdwapen met vreugde worden ont vangen, want daardoor zal een eind gemaakt worden aan de schromelijke onbillijkheid, die al jaren lang in het leger bestond; n.l. dat de officieren, die het zwaarst© en moeilijkste werk verrichten, het minst worden betaald. Door dat voorstel, mocht bet ten uitvoer wordon gelegd, sticht de gouverneur-generaal Van Heutsz zich een eerezuil in de harten van h leger en toont Zijne ExoeLlentie hart te hebben voor de mannen, waarvan hij zware diensten heeft gevergd en in de toekomst nog vergen zal. Ook bij de kameraden der hulp wapens, die de prestatiën van het voetvolk kennen, zal deoe tijding met genoegen wor den vernomen. J.-B. De luitenant-kolonel van den generalen staf C. E. G. van Daalcn heeft wegens lang- durigen dienst een jaar verlof naar Europa gevraagd. De kolonel der cavalerie jhr. A. J. de Villeneuve, thans op non-activiteit te Soek j- boemi, heeft eervol ontslag uit Hr. Ms. mili tairen dienst gevraagd. Naar aanleiding van het overlijden van den regent van Japara schrijft de Ja va- Bode „Met den regent van Japara, Raden Mas Adipati Ario Sasraningrat, die tengevolge eener beroerte is overleden, is een onzer moest verlichte, inlandsche bestuursambte naren heengegaan Tal van westersohe denk beelden trachtte hij aan te passen aan de Oostersch© begrippen van het door hem be stuurde volk. Zelf een man van ontwikke ling liet hij zijn dochters een uitstekend* Europcesche opvoeding geven, welke de laa> sten zich ten nutte maakten, door ceze aan te wenden tot opheffing van de Javaansche vrouw, zoover zij, als adellijke jonkvrouwen des lande, dat hooge doel konden nastreven. Bij zijn volk was de overleden regent zeer be mind hij bestuurde het in zijn tegenwoor dige functie bijna 25 jaren lang." Aan het Bat. Nbld. werd den 23stea Ja nuari uit Semarang geseind Gisterenmiddag is het lijk van Sasranin grat, regent van Japara, te Koedoes bijge zet. Een onafzienbare stoet vergezelde het naar den doodenakker; duizenden dessalie den uit Japara volgden per tram of te voet Verder waren tegenwoordig de regenten van Rembang, Demak, Koedoes, Blora, Poerw> dadie en Samarang, de assistent-resident va a Koedoes en de controleur van Japara. De oudste zoon van den overledene. Sasrc- darsono, bedankte aan het graf voor de laat st© eer zijln vader bewezen. *-De St-aatscouranit van Zondag 26 en Maandag 27 Feoruari 1905, bevat de volgeti de Kon. besluiten benoemd tot officier-machinist 2e klasse bij den marinieotooanvaartdienst de hoofdimacshi- nist W. Kurtz; benoemd tot adjunctcommissaris der lood sen te Vlieringen de stuurman-majoor in het vaste korps onderofficiers bij de marine H. A. van Oosterhout; bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luit. ter zee le klasse M. van Nassau; eervol ontslagen uit den zeedienst, voor noemde kapitein-luitenant ter zee en de lui tenant ter zee 2e kl. E. J. Langelaan; bevorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. M. Wijt. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins legdeoi Zaterdagochtend te zamen een bezoek van rouwbeklag af byj douairière baro nesse van Knobelsdorff, dame du palais van H. M., in het sterfhuis van haar ^riitgenoot. H. M. de oningin-luoeder vereenigde Zaterdag aan tafel eenige dames en heeren van het civiele en militaire Huis der Konin gin voorts jhr. C. v. d. Wijk oud-gouverneur generaal van Ned.-Indië; den heer Cremer, oud-minister van koloniën'; mr. Pierson, oud minister van financiën; jhr. Repelaer van Driel, administrateur van het Kroondomein, allen met hunne dames, zoomede kolonel jhr. Baud, commandant der dd. schutterij, te 's Gravenhage. De gezant van Oostenrijk-Hongarije bij ons Hof, de heer Okolicsanyi d'Okolicsna is Zaterdagavond uit het buitenland in Den Haag teruggekeerd. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het kiesdistrict Schoterland heeft, den lieer C. V. Gerritsen candidaat gesteld. De liberale kaeavereeniging Heerenjveen trok zich terug. Naar de Loch. Ot. verneemt, hebben dc katholieke organisaties in het oistrict Lochem besloten, bij de verkiezing geen eigen candidaat te stellen, doch dien dier antirevo lutionairen over te nemen. Te 's Gravenhage is de behoefte ont staan aan de stichting van eene derde hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus. Het aantal leerlingen op de bestaande inrichtin gen bedraagt thans resp. 316 en 299. Het is te voorzien, dat reeds met den -aanvang van den cursus 1905-1906 geen voldoende ruimte beschikbaar zal zijn voor de dan te plaatsen leerlingen. B- en W. bebb.n den raad voor gesteld het gemeente-terrein hoek Eland straat en Waldeck-Pyrmontkade te bestem men voor den bouw der derde hooge re bur gerschool. Aan den Raad der gemeente Wage ma gen is door den kerkeraad der Hev. gemeente aldaar, hot verzoek gericht de lokaliteiten, waarin siterken drank wordt verkocht, des Zondags te doen sluiten tot 's voormiddags 12 uur. Aan verschillende corporatiën aldaar is adüiaesie gevraagd. Bij ministerieel© beschikking van 24 Februari 1905 is de heer dr. K. Gorter ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië gesteld, om t© wor den benoemd tot chemisch assistent bij de af deeling „Koffie" van het departement van Landbouw daar te lande. De minister van financiën brengt ter keunis van belanghebbenden, dat op 4 April a s. en volgende dagen te Arnhem het ver gelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen, welke in 1905 of later mochten oj>e n vallen. Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn bij den aanvang van het jaar 1905 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en die van 28 jaar niet over schreden hebben en de lichamelijke geschikt heid voor den actieveu dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren die ten minste 12 jaren a's militair gediend heb ben, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij bij den aanvang van 1905 den vollen oude mom van 34 jaar, en ge pasportee rd e militairen die 6 ja-en als zoo danig hebben gediend, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant No. 49. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt tor kennis van belangheb benden, dat in Juli a, s. overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van 16 Juli 1904 no. 44, opgenomen in de Staats courant van 19/20 Juni 1904 no. 142, een vergelijkend onderzoek zal worden gehou den voor ambtenaren der posterijen en tele grafie, die wenschen te worden opgeleid voor commies der posterijen en telegraphie. Hiervoor worden 40 plaatsen opengesteld, waarvan ten hoogst© 4 voor vrouwelijke amb tenaren. Lovert het voor de am bten iron te houden examen geen volddend aantal geslaagden op, dan wordt oen nader aan te kondigen exa men voor surnumerair der posterijen en tele grafie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbe doelde examen beho r vóór 1 Juni 1904 aan den directeur-generaal te worden ingezonden. Nadere bijzonderheden omtrent, dit examen zijn vermeld in de Staatscourant No. 49. Emma Novad Emma Nevada komt moi gen in ons land aan, om ©enige keeren op te treden als gast bij het Itaiiaan sche Opera-gozelsohap van den heer M. de Hondt. Naar alle waarschijnlijkheid zal bij dat gezelschap ook een laudgenootelijke zange res, mejuffrouw Annie van Dijk, die 9edert een jaar leerlinge van genoemde diva is, voor het voetlicht verschijnen, bij wijae van „un petit début". Tel. In eene gisteren ochtend te Amster dam gehouden zeer druk bezochte vergadering van den Bond' van Vrijzinnige Propaganda- Vereenigingen, (waarvoor jongelui uit hes gansohe land waren overgekomen, en waarin ook verscheiden© ouderen aanwezig waren), verdedigde mr. J. A. Lt v„heit goed recüt der vrijzinnige concentratie." In eene op Dinsdagavond 7 Maart. a.s. te houden algemeene vergadering van het Indisch genootschap zal de heer H. W. A. van den Wall Bake, te Amsterdam, inlei den als onderwerp van behandeling: „Be schouwingen over het beheer en de exploi tatie van de Djatibosschen op Java." The internationaal tele phone Union. Er wordt getracht, blij kens het eerste nummer van een blaadje „De Telepdioon." eene afdeetling Nederland te vor men van The international telephone Union, die ten doel heeft hare leden, die telefonisch aangesloten moeten zijn, in de gelegenheid te stellen in elk gedeelte van de stad kosteloos te telefoneeren. Men moet daarvoor gewoon lief of buitengewoon lid worden. De contri butie der buitengewone leden is hooger dan die der gewone. De gewone leden stellen hun telefoon ter beschikking van de leden, de bui tergewone niet. De gewone leden krijgen een deurplaatje aan hun woning. De houder van een bewijs van lidmaatschap heeft het recht van de telefoon van elk der gewone leden der Vereenaging gebruik te maken. De lidmaat schapskaart is ook geldig in geheel Neder land en in alle landen, waar de Veaeeniging gevestigd is. Petroleu m-c o n g r e s. De gepen sioneerde kolonel G. E. V. L. van Zuylen te *3 Gravenhage, is opgetreden als vertegen woordiger in Nederland van het Comité van organisatie voor het van 26 Juni tot 1 Juli a.s. te Luik te houden petroleum-oongres, dat onder bescherming staat van de Belgische regeering en waarover de ministers van bui- tenlaudsche zaken en van nijverheid en ar beid het eere-voorzitterschap hebben aan vaard. Tegelijkertijd zal te Luik gehouden worden het congres betreffende de mijnen, metaal kunde, werktuigkunde en toegepaste aard kunde. De leden van het congres hebben recht op kosteloozen toegang ter tentoonstelling en zullen tal van voorrechten genieten. Aan de vergaderingen zullen verbonden worden bezoeken aan de tentoonstelling en aan verschillende wetenschappelijke en in- dustrieele instellingen. Het congres wordt in 4 afdeelingen ver deeld, behandelende De eerste sectieaardkennis, onderzoekin gen en beheer der petroleumbronnende tweedescheikunde en industrieele berei dingswijze de derdegebruik van de aard olie de vierdewetgeving. De petroleum-specialiteiten in Nederland, die zich te Luik niet onbetuigd laten, kun nen bii den heer Yan Zuylen alle inlichtin gen bekomen. Naar men verneemt heeft het Alge meene NedèrlaudBohe Werkliedenverbond zich afg scheiden van het agitatie-comité voor arbeidscontract en arbeidswet.. Van 28 Februari tot 6 Maart a. s. zal te '3 Gravenhage in Pulchri Studio tentoon gesteld zijn de schilderij: de bestorming van Bati-Ilië (Samalanga), van Hoynck van Pa- pendrecht, bestemd om als nationaal hulde blijk aan den voormaligen luitenant-generaal Van Heutsz aan het instructie-bataljon te Kampen te worden geschonken. De netto-op brengst der tentoonstelling komt ten voor deel© van het Generaal-Van-Heuto-fonds. De toren vanOirschot. Te Oir- sdbot heeft men de groot© klok, welke onge veer 3000 kilogram weegt, met goed gevolg uit den toren doen zakken. Zoolang het herstellingswerk aan den toren duurt, zal men deze klok vcor het gebruik in een daarvoor ingerichte stelling hangen. Door mesvr. Sondorp, geb. Doets, over leden t© Amsterdam, is aan de diaconie der Ned. herv. kerk te Huizen een legaat ver maakt, groot f 4000, vrij van successierech ten, maar belast met vruchtgebruik. De heer G. van Lonkhuijzen Hzn., te Bennekom overleden, heeft zijne vaste goe deren, ter waarde van circa f 20.000, besteand voor het in leven roepen van instellingen van liefdadige strekking ite Bennekom en te Hete- ren. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat, gedurende de maanden Maart en April 1905, de post naar Noord-Amerika zal worden ver zonden als volgt 3 Maart per „American Line"7 Maart per „Norddeutscher Lloyd"; 10 Maart per „American Line"14 Maart per „White Star Line" 16 Maart per „Hamburg-Ameri- ka Linie"; 17 Maart per „American Line"; 21 Maart per „Norddeutscher Lloyd"; 24 Maart per „American Line"; 28 Maart per „White Star Line"; 31 Maart per „American Lino"; 4 April per „Norddeut scher Lloyd"7 April per „American Line" 11 April per „White Star Line"13 April per „Hamburg-Amerika Linie"14 April per „American Line"18 April per „Nord deutscher Lloyd"; 21 April per „American Line"; 25 April per „Norddeutscher Lloyd"; 28 April per „American Line", on boven dien eiken Zaterdag per „Holland Amerika- lijn", via Rotterdam. De verzending uit Nederland vindt, op bo vengenoemde data, plaats, in aansluiting op de stoomschepen van de maatschappijen „American Line" en „Norddeutscho Lloyd": a. met den trein van 6.30 m. van Amster dam naar Vlissingei, via Southampton b. met den trein van 6.23 a van Amster dam naar Antwerpen, via Cherbourg; c. met den trein van 7.9a van Amsterdam naar Vlissingen. via Southampton in aansluiting op de stoomschepen van de „Hamburg-Amerika Linie" a. met den trein van 6.30 m. van Amster dam naar Vlissingen, via Dover; b. met den trein van 6.23 a van Amster dam naar Antwerpen, via Che^bcuig. c. met den trein van 7.9 a. van AmsieMam naar Vlissingen, via Dover; en in aansluiting op de stoomscV-pen van d© White Star Line", met den trein van 7 9 a. van Amsterdam naar Vlürngeu, via Dover en in aansluiting op de stoomschepen van de „White Star Line", met den trein van 7.9 van Amsterdam naar Vlissingen, via Queenstown. De aandacht van belanghebbenden wordt er echter op gevestigd, dat, bij verzending met den trein van 7.9a Van Amsterdam naar Vlissingen via Soutpahmpton of Dover, de aansluiting met de van daar vertrekkende stoomschepen niet altijd verzekerd is. Poste restante. Uit postkrin- gen schrijft men aan Het Volk „Het artikeltje van Het Vaderland is to taal onjuist. Van een maatregel der postad ministratie omtrent de poste restante-stuk- ken is in den laatsten tijd geen sprake ge weest. Art. 20 der wet op de brievenposterij (15 April 1891) zegt, da.t „op door ons te be palen voorwaarden en door ons te bepalen recht" gelegenheid wordt gegeven om aan een postkantoor de brieven te laten afhalen. Bij Koninklijk besluit van 14 Dec. 1895 is dit recht, het zg. busrecht, geregeld en tevens de voorwaarden. Woont men langer dan 1 maand in een zelfde plaats, dan moet men, als men zijn brieven wensoht af te halen, eerst het bus recht betalen. Als men dus poste restante of gewone brieven weuscht af te halen, dan is, behoudens een enkele uitzondering, daarvoor een recht te betalen, want anders zou dit ontdoken worden. Op groote kantoren heeft men voor de busrechthouders boxes." Trekhonden in dienst van de post. In verband met den wensch, onlangs door de Kamers van Koophandel uitgedrukt, om het gewicht der postpakketten van 5 küo- graim te brengen op 10 kilogram, bestaat oij den directeur-gene raai der posterijen het plan, oan, bij wijze van proef, den dienst op het platteland te latem doen met li011de nbespan- ningen. Te dien einde wendde de directeur-generaal zich tot. den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland, om inlichtingen be treffende het soort honden, dat voor dezen dienst zou kunnen in aanmerking komen, wat dlaarvan die prijls zou ziiin, hoe zij moeten wor den beihandeld, gevoed, enz.welke karren daarvoor het doelmatigst zijn, enz. Door het bestuur van den Bond werd ©©n memorie opgesteld, waarin de verschillende door deai directeur-generaal gestelde vragen werden beantwoord, welke memorie vergezeld! gaat van een aantal afbeeldingen, zoowel van Belgische als Hjollandsche trekhondten en kar retjes. Ned. Sp. Rijksverzekeringsbank. Het dagel. bestuur van Delft heeft, daarin ge steund door den raad, de regeering te 'sGra- vienlhage grond aangeboden vcor plaatsing van de Rijksverzekeringsbank binnen Delft. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, de Delftsche Handelsvereeniging, de Ver- fraaiingsvereeniging „Delfia", het departe ment Delft der Maatschappij van Nijverheid en de Delftsche Patroonsvereeniging zonden ten dezen aan den minister van Binnenlands sche Zaken adihaesie-adressem. De „Nederlandsche verceniging tot be scherming van Dieren" heeft drie prijzen van vijftig gulden, alsmede drie premiën van tien gulden uitgeloofd voor het samenstel len van een beknopte doch zakelijke volks handleiding, behelzende de verzorging en be handeling van de navolgende groepen van huisdieren le. Het paard en dè ezel2e. De hond en de kat; 3e. De kamervogels, duiven en hoenders. De drankwet en het kienspel. Wat de drankwet al een beroering veroor zaakt, kan o. m. blijken uit het feit, dat het gemeentebestuur van Woensel een re quest heeft ontvangen van 10 vergunning houders, met verzoek het kienen in de bier huizen te verbieden. Zij gronden dit verzoek op de omstandig heid, dat de drankwet genoemd spel in café's met „vergunning" verbiedt en door dit ver bod tal van bezoekers aan die café's ont trokken worden en naar de bierhuizen gaan om daar te kunnen kienen. Men wil de gewichtige quaestie op haren en snaren zetten en een vonnis uitlokken, ten einde met beslistheid te weten of het kienen, zooals het daar plaats heeft, een hazardspel is in den geest der drankwet. De wet verstaat onder hazardspel elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toeneemt bij meerdere geoefendheid of de grootere behendigheid van den speler. Hieronder zouden dus, streng geïnterpre teerd, ook vallen kaartspelen en biljarten, doch die zijn toegelaten en tot groote smart en schade van de Brabantsche herbergiers „met vergunning" is het kinderlijke kien spel verboden. (V ad.) Een geëindigde staking. De werkstaking der metselaars bij den heer H. G. Strating te Pekela is geëindigd'. Slechts eenige stakers zijn weer aangenomen. Heden wordt het werk hervat op de oude voorwaar den. Waarschuwing. Het bestuur der Amsterdamsche Toonkunstenaarsvereern'- ging waarschuwt tegen advertenties, waarin aan „jongens van fatsoenlijke burger-fami lies, 13 tot 18 jaar oud", gelegenheid wordt aangeboden om in Duitachland „geheel kos teloos" tot musicus te worden opgeleid. Dood door schuld. Voor de ar- rondissements-rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan R. J. H„ 23 jaren, dienst knecht te Nieuwstad, beschuldigd van het door schuld veroorzaken van den dood van Maria S. Jonger. Op 1 Januari was beklaagde gezeten in do gelagkamer van den herber gier S. Jonger cn had gespeeld met eene re volver, meenende, dat zij niet geladen was. Eensklaps ging het wapen af en trof Maria

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2