f 100.000 STALEN BALKEN KOSMOGRAFIE. Societeil Amicitia. „DE WITTE BAZAR", ütreÉisclie CreÉtIM, Uit den omtrek^ STADSNIEUWS. ADVERTENT! ÊN. Bataafsche Hypotheekbank Prima Belgische Anthraciet. Te koop voor f Burgerhuis te koop, Opruimings Koopje. f7.50 voor slechts fl.50. F. A. GROENHUIZEN, Verhand- ei ZiekenverpleEinEs-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen, Messen en bijhehoorende zaken, Op Maandag 6 Maart a. s. „ALLERZIELEN". De Landbouwbank te Utrecht, HOOFDPRIJS s 5e Nederl. Effectenloterij. VAN DUiJSEN Co., Den Haag, Toussaintkade 18|19. |WI75 gulden,-*' en voor QÜAL1TEIT en AFWERKING GEGARANDEERD wordt. vissollen te kunnen vaststellen. Beide vissollen zijn naar het station voor die onderzoekingen te Den Helder opgezon den. Uit het officieel haring- verslag omtrent de vangsten van de Ne- derlandsche kielsohepen (stoom- en andere loggers) over 1904 blijkt, dat de gaheele aanbrengst, van deze 535 schepen was 638860 tonnen haring, waai van 19213 tonnen steur- hiaring, in een totaal van 2364 reizen. De hongerlijder Saoco, die een weddenschap van f 600 had aangegaan met de hongerkunstemares Flora Tosca, om 4 dagen langer don deze jonge dame gedaan had, zonder eten te blijven in een oei in het Theater „de Vereeniging" te Amsterdam, heeft die weddenschap verloren. Gisteren, dagen vóór den bepaalden tijd, moest hij op advies van een geneesheer, zijn kluis ver laten. De moord te Groot-Azewij n. De meening dat de politie te Emmerik den dader van den moord te Groot^Azewijn had gearresteerd, blijkt niet juist te zijn geweest, schrijft de Arnh. Ct. Doordien men een be delenden Holander in arrest nam, meende men den ontvluchte te hebben gevonden. De vermoedelijke moord t Beek. Men meldt uit Groesbeek aan de N. R. Ct.: Hoewel de Hollandsohe en de Duitsche po litie de ijverigste pogingen in het werk stel len, is het tot heden nog niet gelukt eenig spoor te ontdekken van den persoon, die in gezelschap is gezien van het meisje, dat op den Duivelsberg onder het nabur ige Wij Ier verdronken in een vijver is gevonden. Het onderzoek, dat onvermoeid wordt voortgezet, heeft intusschen reeds aan het licht gebracht, dat het meisje en de man, met wien zij gezien is, Hollanders zijn, daar de laatste in goed Nederlandsch aan verschil lende personen naar den weg en de tram heeft gevraagd. Ook bleek, dat beiden niet alleen op den dag waarop het lijk is gevon den, zich te Beek (Ubbergen) hebben opge houden, maar dat zij daags te voren aldaar reeds zajin gezien en er waarschijnlijk over nacht hebben. Waar dit geweest is, is nog niet uitgevonden. Een der kleedingstukken van het verdron ken meisjes was gemerkt met de letters C. D. Kindermoord. De justitie, die zooals wij gemeld hebben, naar Ameland vertrokken is, ter onderzoeking van een ver moedelijk geval van kindermoord, heeft het lijkje naar Leeuwarden doen overbrengen, ter lijkschouwing, daar hier waarschijnlijk moord door een gehuwde moeder gepleegd is. Straatroof. Gisterenmiddag 2 uur werd aan eeue 40-jarige boerenvrouw „udt Capelle aan den IJsel, op den Goudsdhen Singel te Botterdam, door een onbekend go- bleven als heer gekleed persoon een taschje ontrukt, inihoudende 1600 gulden aan bank papier. Spoorwegdiefstallen. De politie te Groningen heeft die hand gelegd op den wisselwaohter D., dae verdacht wordt de dader te zijn van den diefstal van veraohiL- lende goederen, welke in den laatsten tijd aan het station te Groningen werden vermist. D. is gehuwd en vader van twee kinderen. Ongelukken. Zondagmorgen is te Alkmaar die winkeljuffrouw van den ban ketbakker v. d. V., door welke oorzaak is on bekend, uit een venster van de bovenverdie ping op straat gestort. Zwaar gekneusd werd zij: naar het. stedelijke ziekenhuis vervoerd. Te IJmuiden is een wisselwaohter met een been onder een trein geraakt. Het lichaams deel is afgebroken bij den enkel. Woest rijden. Zondag middag werd een heer, wonende aan de Oude Schans te Amsterdam, die met zijn© echtgenoote op het Rokin op de. tram stond te wachten, door een in snelle vaart aankomende automobiel omvergereden, met het gevolg, dat hij aan handen en beenen gewond werd. Geheel ont daan werd hij binnengebracht in een café, waar een paar ooggetuigen van het ongeval de eersten zorgen aan hun "besteedden. Toen hij wat op streek was gekomen, werd hij per rijtuig naar ziine woning gebracht. Slag van een paard. Toen gis terenmiddag het 10-jarige zoontje van den heer Fris, kapitein der infanterie te Deven ter, van sdhool huiswaarts keerdle en liep ach ter eenngo huzaren te paard, kreeg hij eens klaps een slag van een handpaard. Het ventje, dat den slag tegen het hoofd kreeg, viel bewusteloos neer en werd daarna bij den heer Werle aan de Handelskade binnengedra gen. Naar de Dev. Ot. verneemt, is liet kind niet buiten gevaar. Griezelige vondst. Zaterdag middag heeft een gemeentewerkman nabij de Zwaaihaven aan bet Laakkanaal te Sdheve- ningen een been van een man met laars, kous en broekspijp aan, uit het water opgevischt. Het was een volslagen gaaf been tot aan de dij toe. Afgebrand. Gisteren is te Ooster beek de boerderij van Dales afgebrand. Het huis werd bewoond door vier gezinnen. Acht koeien verbrandden mede. Alles was verze kerd. Brand. Te Leeuwarden is Zondag avond door onbekende ooizaaik brand ont staan in een der gebouwen van de bleekerij van den heer I. van Asperen, Achter de Ho ven. Binnen een uur tijds stonden het woon huis en de loodsen in volle vlam. Al de ge bouwen zijn verbrand; niets is kunnen wor den gered. Gisterenavond ongeveer 7 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de stoomzagerij, kuiperij en kistenfabriek van den heer E. J. A. Roelfsema te Apeldoorn. Ook door den sterken wind grepen de vlam men zoo snel om zich heen, dat aan blusschen hoewel verscheidene spuiten aanwezig wa ren, niet te denken viel. De heele fabriek met hout loods brandde totaal af. Een typisch tooneeltje. De Amsterdamsche correspondent van de „Prov. Gr. Crt." was onlangs in „Artis" getuige van een typisch tooneeltje bij het ijsberen hok. Daar tuimelde door een ongelukkig toeval het zeer jonge, in gevangenschap geboren ijs- beertje in de put met water et» dreigde te verdrinken. Eenige kinderen zagen dat en riepen den oppasser. Deze kwam direct aan snellen, doch had weinig lust zich in de ijze ren kooi te wagen om den kleinen ijsbeer te redden.. Plotseling kreeg hij een ingeving en riep met klagende stem om de moeder, die den bijnaam heeft van „de gele". Moeder- ijsbeer begreep zeker aan dezen smartelijken uitroep, dat er iets bijzonders aan de hand was, want zij kwam snel aansjokken en liep regelrecht naar de put. Daar zag zij haar kind in gevaar en schepte heb jonge ijsbeertje met haar linkerpoot er met een fermen zwaai uit. Liefdevol haalde zij wat stroo uit haar hok, en hiermede den drenkeling omwikke lend, rolde zij haar jong naar haar hok. Twee dagen lang bleef het. ijsbeertje onder moeders hoede en vertoonde zich daarna weer gezond en wel aan de voor het ijzeren hok spelende kinderen. Had de oppasser niet bij tijds het goede denkbeeld gehad de moeder te roepen toen haar jong in gevaar verkeerde, dan was het ijsbeertje stellig verdronken, en dat zou voor „Artis"-bestuur en vooral voor kinderen, die veel van het beest houden, een groot verlies zij: School- en Kerknieuws. 1Prof. dr. A. F. Holleman, nieuw benoemd hoogleeraar in de scheikunde aan de Universi teit. te Amsterdam, aanvaardde gisteren dat ambt met een rede over de beteekenis der phy- sisch-chemische methoden voor de organische chemie. Dr. Louis Bahler. Naar aanleiding van het verzoek van het classicaal bestuur van Heerenveen aan het provinciaal kerkbestuur van Friesland om dr. Louis Bahler als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te ontslaan, bevat het Nieuwsblad van Friesland" een ingezonden stuk van Fam. Me Hema, waaraan het volgende is ontleend O. a. dan wordt dr. Bahler beticht ,,de eer van Jezus Christus te belagen en te belasteren. Hierbij wenschen we de nu volgende werkelijk heid te plaatsen „Streng orthodox opgevoed zijnde, waren we allengs dieper en dieper in het moeras van ma terialisme afgezakt, totdat we voornoemden pre dikant in zijn herderlijk ambt leerden kennen. We leerden van hem on Jezus te zien en te trach ten den Meester na te volgen we leerden van hem dat Christus waarlijk gestalte in ons moet verkrijgen we leerden dit als een feit en niet als een holle phrase - e gevoelden bij zijne van innig Godsgeloof en vertrouwen getuigende woor den, dat het licht ging worden in ons binnenste weliswaar ander licht dan te voren, doch ook dat licht is van den Heer" (1 Cor. 12, vers 112). „Als „leek" wenschen we een verder ingaan op de z.g. gronden van het class, bestuur over te laten aan meer bevoegden alleen nog, dat zij het dan met zwakke kracht en van verre, p"*o- testeeren we tegen de uitdrukking als zou „dr. Bahler het Christelijk geloof ondermijnen in ichijn van dit te veredelen." Deze uitdrukking noemen we, als leden der Ned. Herv. Kerk en op grond van onzen jaren- langen omgang met genoemden predikant een monsterachtige, verdachtmaking. En wij willen het hier uitspreken (en zijdie des Zondags zijn gehoor uitmaken, zullen dit mede getuigen), dat. dr. B. integendeel het Christelijk geloof hóóg- houdt, het van doode letter tot levend geloof maakt, zoodat het wordt een kracht Gods, een waarlijk rrjjmakend, reinigend en zaligmakend geloof in Christus. „Moge deze getuigenis van een leek doordrin gen tot de zielen van hen. die tot „oordeelen" zijn geroepen !rt B a a r n. De pl. afd". van de vereeniging b. v. li. vreemdelingenverkeer zal een fon tein doen plaatsen op het stationsplein. Dto uitvoering daarvan is opgedragen aan dó Naaml. Vennootschap Import en Exporthan- del, voorheen Cornells Prince te Amsterdam. Deze firma gebruikt voor haar rots- en grotwerk fijngemalen lava, grot- en tufsteen, die zich in gemalen vorm gemakkelijk laat verwerken en de eigenschap bezit staalhard op te drogen, zoodat zelfs zware hamensla gen er geen uitwerking op hebben. Ook moet deze stof ondoordringbaar voor water zijn. Als candidaat voor de Tweede Kamer in het district Hilversum worde van liberale zijde genoemd de heer A. L. H. Öbreen, in genieur te 's Gravcland. Hilversum. Jhr. W. E. Engelen, is door den gemeenteraad van 's Graveland, be noemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in de plaats van den heer A. Piper, aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag uit die betrekking is verleend. Jeugdige zwervelingen. Te Hilversum hebben drie knaapjes, één van vier en twee van acht jaar, den nacht van Zondag op Maandag doorgebracht in een kuil op de weide bij de z.g. Waschmeer. Zij waren Zondagmiddag van huda gegaan en keerden niet terug. De politie, in kennis gesteld van het feat, bracht den nacht zoekend^ \n alle richtingen met ouders en buren door. Eerst tegen den ochtend werden alle drie op ge noemde plek gevonden, en door de politie naar de ongeruste ouders gebracht. Inbraak. Te Hilversum heeft een inbraak plaats gehad bij jhr. G. J. L. van den Berch van Heemstede, wonende aan de Boom berglaan aldaar. Door indrukken van een ruAt in een tuinkamer, heeft men ziah toegang tot de woning weten te verschaffen en is men ook een kinderkamer binnengegaan. Door on raad gestoord heeft hij echter de vlucht moeten nemen, zonder gevolg te kunnen geven aan verdere xwnemen. Er wordt al thans niets vermist. Hilversum. Er zijn hier enkele ge vallen van typhus geconstateerd. Hoogland. Volgens de Nijk. Ct. heb ben wij in onze gemeente een „kunstenaar", die de menschen belezen kan. Hij moet dezer dagen een boerenknecht uit Holkerveen en dat nog wel door mid del van een tusschenpersoon radicaal ge nezen hebben van een verstuikten voet. Men ziet het, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. 'sGraveland. De burgemeester alhier, baron van Harinxma thoe Slooten, is door de plaatselijke afdeeling van de Nederl. Maatschappij; voor Tuinbouw- en Plantkun de tot eere-Voorzitter benoemd. Barneveld. De heer E. van Schothorst, hoofd der school, zal wegens lichaamsgebre ken zijn betrekking vermoedelijk weldra moeten neerleggen. Leus den. Bij Kon. besluit is aan deze gemeente f5500 subsidie toegestaan naar de behoorlijke inrichting van het lager onder wijs. N ij k e r k. De scholen, die van wege de mazelen gedurende een paar weken geslo ten waren, zijn thans weer geopend. N ij k e r k. Door de politie alhier, is pro ces-verbaal opgemaakt tegen den koopman J. J. van de Bovenkamp te Veenendaal, we gens op „noodeloos pijnlijke of kwellende wij ze" vervoeren van kalveren." Goed zoo! Putten. De mazelen heerschen hier vrij algemeen. Het karakter der ziekte is goed aardig. Het H.bl. meldt, dat de onlangs bij het lo regiment infanterie benoemde kapi- A" de Vos heeft gevraagd op non activiteit te worden gesteld. De heer W. G. A. Meijer is door B. en W. van Zierikzee op de aanbeveling ge plaatst voor de benoeming van leeraar in de wis- en werktuigkunde, kosmografie en wis kunde aan de H. B. 8. Vergadering van de vereeniging Am bachtsschool voor Amersfoort en Omstareken 27 Februari, 's avonds ten 8£ ,De Arend. op uur, in Tegenwoordig zijn 12 bestuur*, eu 11 ge- wone leden. De voorzitter, de heer G. J. Buijs, opent de vergadering en verzoekt den secretaris de no tulen voor te lezen van de vergadering van 13 «September. Deze worden, na een korte op merking wan den voorzitter, vastgesteld. Aan de orde is de agenda. Punt I.Verslag van- de commissie tot na zien. der rekening on verantwoording. In deze oommissie hebben zitting de hee ren: A. M. Tromp van Holst, J. H. C. F. Teeugs en J. C. Pels Rijcken De laatste, rapport uitbrengende, zegt dat de commissie alles acooord heeft bevonden, voorstelt de rekening en verantwoording goed te keuren en den penningmeester, onder dankzegging voor zijn zorgvuldig beheer, te dechargeeren. De vergadering stemt hiermede in. Op verzoek van den voorzitter geeft de penningmeester een kort verslag van den staat van ontvangsten en uitgaven, waaruit blijkt dat een batig saldo van f 117'56i in kas is. Punt II. Jaarverslag. De voorzitter deelt o.m. mede, dat het plan bestaat ook dit jaar weder de verloting te laten voorafgaan door een tentoonstelling. Hij hoopt dat deze evenveel, zoo mogelijk nog meer belangstelling mag ondervinden als die van verleden jaar. Wat betreft het vertrek van den vroegeren directeur, den heer P. Doorn, zegt de voor zitter toen gevreesd te hebben moeilijk weer zulk een bekwaam man te zullen vinden. Ge lukkig echter kan hij mededeelen. dat de te genwoordige titularis, dè heer P. van der Worp, geheel de voetstappen van zijn voor ganger drukt. Evenzoo is gebleken, dat de heer A. de Jonge een zeer goede plaatsver vanger van den heer Brussaard (die naar Indië vertrok) blijkt te zijn. Wat betreft de maatschappelijke positie van d'e leerlingen, die de school hebben ver laten, zal men hierover uitgebreide mededee- lingen vinden in het in druk te verschijnen jaarverslag, (waarop wijl later hopen terug te komen. Red.) Op dit oogenblik telt de school 149 leer lingen, waarvan 91 uit Amersfoort en de anderen voornamelijk uit Soest en Nijkerk. Alle klassen voor verschillende vakken zijn bezet; zoo zijn er voor 't timmervak 64, en voor 't. smidsvak 50 leerlingen; terwijl 18 schilders en 18 meubelmakers opleiding ont vangen. Professor Kenninck heeft gelezen, dat men contract wenscht te krijgen tusschen de ver schillende ambachtsscholen in ons landhij vraagt of hiertoe de A mersf oortsche am bachtsschool ook is toegetreden. De voorzit ter zegt dat er een bond bestaat van direc teuren, waarbij, d'eze school is aangesloten, welke de zaak besproken heeft, alsmede de kwestie van het uitreiken van een diploma. Echter is door omstandigheden nog geen de finitief besluit genomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering te kwart over ne gen. Naar wij vernemen zal in de tweede helft van Maart voor het personeel der H. IJ. S. M. alhier een voordrachten- en mu ziekavond gegeven worden. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Catharine, d. v. J. J. Hamers en C. Heinz. Adrianus, Cornells, z. v*. J. Alma en S. J. Loder. Overleden: Gilles Bowee, oudi 4 jaar Voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij het overlijden van mjjne Dochter DIEDRIKA HERMINA ZWIER, be- tuig ik hiermede mijn hartelfjken dank. Uit aller naam Wed. G. H. ZWIER— vajf Esveld. Amersfoort, 28 Februari 1965. te Amstordam. Opgericht A°. 1889. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000. (Reserves f ÏOO.OOO.) De Bank verstrekt golden op Eerste Hypo theek uitsluitend op panden in Nederland ge legen en geeft Si,.3 en 4 pCt. Pandbrie ven uit De Notaris VAN HEYST, te Wijk bij Duur stede, zal Woensdag 8 Maart 1905, nam. te half twee ure, in „het Schippers huis" aldaar, publiek verburen ter beweiding: Diverse perceelen Uiterwaard en Wei land, toebehoorende aan het E. en E. Gasthuis te Wijk b D en anderen, gelegen onder Rijswijk (Maurik) en Wijk bij Duurstede. Breeder bij biljetten. Van heden af tot nader be richt, zijn de prijzen van on derstaande brandstoffen (franco huls) uit de Magazijnen van J. A VAN DER VET JEBBiNK Muurhuizen 20 en Otrechtsche Weg 51, als volgt: Per H L Per 5 H.l Per 10 H l 1,35, èf 1.30, a f 1,25, maat "Ik. - 1,55. I „- 1,50, - 1,45, per IOO atuka f 0.42'. Het beste ja Mondwater fer Wereld een PIANO, In eikenbonten Kast, 1 jaar gebruikt, mooi van toon. Brieven francoonder lett. T. S., aan het bureau van dit blad. bevattende 2 Kamers en Keuken en groot achterhuis met stalling en 80 Aren Bosch, zeer gunstig gelegen voor Hoenderpark, te Uchelen bij Apeldoorn. Kooppr. 1900.Adres B. J. ROEBERT, Apeldoorn. Wordt gevraagd met Meiin een stil gezin met kinderen, wegens huwelijk der tegenwoordige, eene IHEIVNTBÓDE, niet beneden 28 jaarP. G.goed kun nende koken en netjes werken. Loon f 90 -f- f 26 wascbgeld. Van goede get. voorz. Br. fr., lett. T. Bureau van dit blad. I>r. P. H. Ncbonte, Handboek der Kos mografie, 3 deelen, vol met fraaie illu stration. PrUs f 7.50 voor slechts fl.50. Dit rijk geïllustreerde werk, 3 flinke dee- len, beschrijvend De Hemel, De Aarde, on* Zonnestelsel in zijn beweging, Het Dicht, De 8terreuhemel, enz. enz., wordt opgeru imd voor den geringen prijs van slechts f 1.50, bij D. BOLLE, j^aar van Goed- koope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop te melden: Kosmografie. InstrumentmakerLangestraat 42 Reparatie-Inrichting. des avonds te 8 uur Opvoering van HEIJERMAN'S Plaatskaarten te verkrijgen en plaat sen te bespreken op Vrijdag, 3 Maart, en volgende dagen, des middag, van 12—2 uuren voor leden der Sociëteit ook van 4—6. Kaarten te rang op bovenge noemde uren aan het buffet ver krijgbaar, a f 1.50 tot uiterlijk Maandagmiddag 6 uur's avonds aan het bureau f 2.00 Tweede rang (be perkt aantal plaatsen) f 075. Oudegracht bd. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten epz. Neemt gelden in dépdtmet drie dagen opzeggens rentevergoeding op heden 3£ De Directie: M. TUINNEN. Cl. E. DE GEER. Prijs per. Lot f 30.-. I/IO Lot f 3.—. Zending na ontvangst van Postwissel. HOOFDKANTOOR hoek Ambachtstraat 800. UTRECHT. Nabelstraat 15, Telepboon No, Levert GEHEELE UITZETTEN van af kromme Nieuwe Gracht 46, Utrecht Koopt en verkoopt Effecten, €oii|>ons on Bnlteulaudaoli Geld en Bank papier sluit prolongation togen den koers van den dag en opent rekeuing- conrant met rentevergoeding 3 pet. Neemt gelden in depót voor 3 maanden vast I 3>, pot., in met 14 dagen opzegging k 3 tn 2 voer één niaand tegen de geno- ieerde prolongatie-rente in dopót op langor termijn tegen nader overeen te komen conditiën, in hare Spaarkas 13 Belast zich met hel in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije inrichting. De Directie J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. J. W. HOOFT. dewelke op EIGEN ATELIERS vervaardigd worden GHOOTE VOORRAAD K. V. De Nederlandscbe Ntaal-IndiiMtrie voorbeen II. E. DYING Jr. Geldcrachekade 31—33, Rotterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3