BINNENLAND. Tokio, 1 Maart. Volgens c«n telegram uit hot JapanEohe hoofdkwartier aan de Sjaho van 28 Februari, begonnen de vijandelijke batterijen bij Toengyoojan en Tangajastoen te vier uur de beschieting De Japanners be antwoordden het vuur niet. De Russische veldstukken bij Skoepangtai en de zware kanonnen bij Wens je ti pao concentreerden Maandagnacht het vuur op do Japansohe voorposten in do nabijheid van do spoorweg brug. Om een uur 's morgens trokken vijf compagnieën infanterie lang, boiuo zijden van den spoorweg. Zij omsingelden de Japan- ao'-ie voorposten en een deel van de vijande lijke macht slaagde er in de Japanscho ver schansingen binnen te dringen. Een hevig gevecht van man tegen man volgde. Ten slotte echter slaagden de Japanners er in den vijand terug te slaan. De Russen lieten zestig doodon achter. De Japanners maakten eenige gevangenen en oenige kanonnen buit. Kleine afdeclingen Russen werden bij Wan- sjiayoeairtaoe. Sansjiatzoe en Lapatai terug- geslagen Petersburg, 1 Maart. Generaal Koeropatkin meldt van 27 Fobr.De vijand viel onze af- decling bij Hoenopoeea aan, maar werd terug geslagen eveneens werden de Japanners bij Kaotoedin en Beigaolin teruggedreven. Onze scherpschutters verontrustten den vijand langs hot geheel* frontzij wierpen hand granaten in de linde BaifaizeSardepoe, waar zij grooto onrust verwekten. Een des avonds tien uur ontvangen bericht meldt do verove- rin - van hot brugge hoofd aan dc Sjaho. Er word veel materieel buit gemaakt Van 28 Februari berioht generaal Koero patkin. dat de Russische voorposten bij Koe- daza rioh in hunne stelling handhaafden. Na een verwoed gevecht worden de Japanners bij Kaotoolic terug geworpen. Met do inneming van Tsenliitejeng hébben de Japanners zich verzekerd van de toegan- g n over het Talingébergte en naar Sintsin- tio, een snijpunt van wegen. dat. eenerzijds de gemoonschapswegen naar den bovenloop van den Hoenho belieerscht en aan den an deren kant de verbinding niet de Yaloe dekt. Er blijft hun intus3chen nog over de passen van het Talingebergte te foroeeren en de spits van hunne rechter flankcolonne naar Sinteintin vooruit te brengen. De Temps voorziet als resultaat vra het slagen van deze manoeuvre, dat de Russen uit hunne stellingen zullen worden godrongen. „Door hen terug te werpen tot voorbij Goetoeting en Taling naar Foetsjoen zou men hen over vleugelen en brongen tot den terugtocht naar Tjelin. Koeropatkin heeft inderdaad te Tjelin eene stelling laten gereed maken, waarop men zich kan terugtrekken. De voorzichtig heid schreef dit voor; maar dat hij er aam denkt haar te bezetten, wijst de toestand nog niet aan; hii zou Slechts gedwongen zijn het te doen, wanneer voor do passen van de Talingbergen tegenover de Japanners in gebreke bleef de Russische dapperheid, die voorheen door de verdediging van den Schipka-pas onsterfelijk gemaakt is." Wat do sterkte betreft van de beide legers in Mandsjoerijp, 19 r:©n het vrijwel or over eens, dat het leger van maarscnalk Oyama niet meer dan 300,000 man bedraagt. Over hoeveel kan generaal Koeropatkin beschik ken? De Russen geven het cijfer van 400.000 man op. Wanneer dat oijfer hem werkelijik gezonden is ei wanneer hij desondanks daar mee niet zijn voordeel kan doen, dan moeten zijne legers zware verliezen hebben geleden in de afg~loepen wintermaanden ten gevolge van koude en honger. Het derde Russische eskader van do Oost zee-vloot is Zondagnacht ter hoogte van Cherbourg voor anker gegaan, om den voor raad steenkolen aan boord van zij» transport schepen aan te vullen. Reeds den volgenden morgen werd do reis voortgezet. Petenburg, 1 Maart. Heden morgen kwam generaal Stoeseel met zijine vrouw hier aan. Generaal Bogd&oowitsch verwelkomde hem met eene toespraak, waarin hij er op wees, dat de generaal een door nederlagen op het oor logs tooneel en door binnenlandsche onlus ten gedrukt Rusland terugzag. In zijn antwoord drukte generaal Stoewel de overtuiging uit, dat deoe onlusten niet door doRussen waren verwekt, maar het werk waren van de Japanners, die de Russi sche stellingen op het oorlogsterreim met pro clamation overstroomden. Sedert den val van Port Arthur hebben de Japansche kruisers omstreeks 14 stoom booten gekaapt, waarvan de moesten van Engelscho nationaliteit waren. De waardo van deao schepen wordt dooroen berekend op 40 000 p. st. en die van de lading op 30.000 p. at- De waardo van al de 41 schepen met oorlogis- oontrabande te zamen, die de Japanners in beslag hebben genomen, zal ongeveer 3 nul- Koen p. st. (36 raillioen Nederlandsche gul dens) bedragen. In Londen zijn in de vorige week de som men, waarvoor zes van deao stoomschepen verzekerd waren, betaaldhet gebeele bedrag was 300.000 p. st. Tokio, 1 Maart De minister van buitcn- landsche zaken, baron Komoera, hield den 26en Februari eene toespraak tot de thans hier bijeenziinde gouverneurs, waarin hij de vredesgeruchten tegensprak, en verder be streed. dat in do betrekkingen tusschen Japan en Engeland eenige verkoeling was ontstaan. De minister verklaarde, dat de andere mo gendheden thans tegenover Japan in vriend pchappelijker verhouding staan dan ooit te voren. Allerlei vDe Commissie voor hot Panamakanaal heeft thans, volgens een, bericht uit New-York, het rapport dor Commissie van Ingenieurs ontvangen. Daann wordt voorgesteld een kanaal te maken gelijk met de oppervlakte der zee, 150 voet breed en minstens 35 voet diep, met twee dubbele sluizen te Mimflorcs, geschikt voor schepen van 1000 voet lengte en 100 voet broedto. Do totsaio kosten werden geraamd op f 564.000.000 Het kanaal zal in 10 of 12 jaren gereed kunnen zijn. vTe Londen is het huwelijk voltrokken van Miss Dowling, een Ierscbe jongedame, wier vader in Australië fortuin maakte, en Prins Ghika van Albanië, een vorst zonder land, maar die zich tot taak heeft gesteld zijn vaderland van het Turksehe juk te be vrijden en dan de eerste Koning van Albanië te zijn. vLeo Tolstoi heeft te Moskou en te St. Petersburg een boekwinkel geopend, waar h- allerlei boeken tegen lagen prijs verkoopt. Hij biedt aan, alle dorpsbibliotbeeken, die zulks verlangen, goedkoop van boeken te voorzien. vFranz von Yecsey, de jonge violist, die pas een kunstreis door de Vereenigde Staten heeft volbracht, zaï thans ecnigen tijd niet meer in het openbaar optreden. Het „won derkind" gaat naar school om zijn opvoeding te voltooien. vDe pestepidemie in Britsch-Indië wordt minder, volgens een bericht uit Calcutta aan ..Daily Mail". Maar er zijn daar sinds het begin der epi demie 3 milliocn menschen aan die ziekte overleden en er komen elke week nog 30,000 gevallen voor, van welke 90 percent een doo- dclijken afloop hebben. vIn een kolenmijn van le Staal-„trust" te Wilcox, ziin 23 arbeiders door een ontplof fing gedood. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 1 Maart. Geopend lij ure. Mij n a r b e i d. Aan de orde is de voortzetting der beraal- slaging over de drie voorgestelde motion (Van Kol, Nolens en Van By landt) met be trekking tot den arbeidsduur in de mijnen. De heer Talraa heeft bezwaren tegen de motie van de heeren Van Kol en Nolens, waar weldra een nieuwe Kamer zal gekozen worden. Spr. herinnert er aan, dat aan de Regeering is opgedragen den mijoarbeid te regelen en gisteren hebben wij gehoord, dat een ontwerp gereed is, dat zeer waarschijn lijk ook aan de grieven van den heer Van Kol tegemoet zal komen. In dezen stand van zaken acht Spr. het verkeerd hier motiën te gaan aannemen.. De heer Bos bestrijdt de motie van den heer Van By landt, die zal leiden tot een politieke stemming en meer niet. Ook Spr. adviseert om die motie in te trekken. Wat de andere motiën betreft wijst Spr. er op, dat een motie meer is dan een wensch. Een motie is een wenk. Gisteren heeft de Kamer zich verklaard voor een 8 uren arbeidstijd in de mijnen en naar Spr.'s meening heeft, de Kamer het recht nadrukkelijk te verkla ren, door een motie uit te spreken, dat zij een maximum arbeidsduur in de miinen wensoht van 8 uren. Waar dit in de motie- Van Kol het duidelijkst wordt uitgesproken, geeft Spr. aa.n die motie de voorkeur. Liever had hij. gezien, dat de heer Van Kol zijine motie ongewijzigd had gelaten. De heer Van B y 1 a n d t ontkent beslist, dat zijn motie een politiek karakter draagt. Wanneer de heeren Van Kol en Nolens hun motie intrekken, dan is ook Spr. bereid zijne motie in te trekken. De heer Van Kol verdedigt nader rijn motie en zet nogmaals het doel daarvan uit een. fpreker denkt er geen oogenblik over om zijine motie in te trekken. Hij| hoopt dat de Kamer kleur zal bekennen. Do heer Nolens verdedigt eveneens na der zijne motie waarin een maximum arbeids tijd is aangegeven die in het buitenland goed werkt. Ook Spr. handhaaft, zijn motie. De Minister antwoordt, dat hij giste ren avond al de grieven van den heer Van Kol nog eens heeft nagegaan. Aangenaam is het hem te kunnen mededeelen, dat in d^n voor gestelden maatregel reeds aan al die grieven omtrent veiligheid, reinheid, enz. wordt tege moet gekomen. De termijn van 5 jaren is de uiterste termijn voor uitvoering van artikel 9 der Mijn/wet. Nog vóór de algen.eene maat regel van bestuur is uitgevoerd, vleit de mi nister zich, dat een nieuwe Mijnwet gereed zal zijn. Als richtsnoer wil de minister gaarne de motie van Kol aanvaarden, doch niet als mandaat. Do heenm T a 1 n- a em B o s replioeeren. De beraadslaging wordt gesloten en het eerst in stemming gebr.óht de motie-Van Kol. die verworpen wordt met- 58 tegen 28 stemmen. Voor steraden de heeren De Beer, Dolk, van Raalte, Zijlma. Ketelaar, Smeenge, Treub. Roodhuizen, Fock, Staalman, Roes- ringh. Boe. v. Kol. Marchant, Hordijk, Cre- mer, Drucker, Verhei], De Klerk, RorgesLus, Hubrocht, Rink, Lieftinck, Molöhers, van Beladingen, Ter Laan, Schaper en Nolting. De motie-Nolens wordt verworpen met 46 tegen 40 stemmen. De motie-Van By landt wordt verworpen mot 56 tegen 29 stemmen. Onderwijzerspensioenen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot Wijziging en aanvulling der wet. tot rege ling van het L. O. en der burgerlijke pen sioenwet. Regeling van het pensioen der weduwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pen sioen der weduwen en weeeen van burger lijke ambtenaren. Regeling van de pensioenen van het on derwijzend personeel aan gem H. B. S. en gymnasia, gem. midd. scholen voor meisjes, gem. kweekscholen voor onderwijzers en on derwijzeressen. De algemeen© beschouwingen over de 3 wetsontwerpen worden tegelijk gehouden. Do hoer Ro o d b u y z e n (in den aanvang bijna totaal onverstaanbaar op de Perstri bune) brengt hulde aan de ontwerpers van do drie ontwerpenden heer Smeenge, de vorige regeering en het tegenwoordig kabi net. dat deze regeling, door het vorige kabi net voorbereid, niet naast zich heeft neder- geltgd. Wat den rechtsgrond betreft, refe reert Spr. zich aan lietgeen de heer Veegens daarover gezegd heeft Ook als voorstander van Staatspensionncering verheugt Spr. zich over dezo regeling, doch hij betreurt het, dat alle onderwijzers over één kam geschoren worden. De gemeenten hadden in staat ge steld moeten zijn de onderwijzers in haar dienst te pensionneeren uit haar eigen pen sioenfonds. Nu zal de regeling zeer ongelijk werken. Spr. acht het zeer bedenkelijk dat de toetreding tot het pensioenfonds faculta tief is gesteld. Hier wordt slechts gedacht aan de meer be middelde onderwijzers. Verplichte toetreding kan haar onaangenaamheden hebben, doch de voorgestelde regeling levert meer onaan genaamheden op. Vele oud-ged ienden, siera den in het onderwijsvak, zullen bij gebrek aan de noodige middelen in de onmogelijk heid rijn om tot het fonds toe te treden. Spr. hoopt, dat de Regeering oaarin nog verande ring zal brengenhij hoopt dat deze minister van Binnenlandsche zaken, d;e weet wat een goed onderwijzer waard is, zich niet zal laten intiraideeren door zijn ambtgenoot van finan ciën. Door de toetreding gemakkelijker to maken, zal de minister zich den dank ver werven van belanghebbenden De heer De Savorniu Lobman ver heugt er rich oyer, dat de minister Pierson reeds is aangevangen met de grondslagen te leggen voor deze ontwerpen, d»e de poadtie van de bijzondere onderwijzers zullen verster- keu. Hij vraagt echter met welk recht de wet aan de bijz. onderwijs kan verplichten tot een bijdrage, wanneer zij tot hot fonds willen toe treden. Spr. wil de keuze en het ontslag van de bijz. onderwijzers geheel uit handen van den Staat nemen. Het oorspronkelijke ontwerp bracht geen moedelijkheid mede, doordat slechts dc onder wijzers der gesubsidieerde scholen tot premie betaling verplichtte. Hoe kan men een bij zonder onderwijzer aan een niet-gesubsidieer- de school dwingen tot een bijdrage aan oen Staatsverzekeringsfonds. Waar de Reg. zetg, dat geen peusionneering mogelijk is, zonder algemeen© deelneming, daar moet men zich daaraan onderwerpen m het algemeen belang Daarom kon Spr. zich niet het ontwerp ver- eenogen. De heer Van Idsinga kan zich mede inet de strekking van het ontwerp vereeni gen, en zou zijn stem er gaarne aan gegeven liebben als de regeering geen nieuw beginsel in het ontwerp had georacht. Hij heeft zich zelfs afgevraagd, of geen nieuw sectie-onder zoek noodig is. Spr. kan zich begrijpen dat men voor subsidieering eischt dat de bijzon dere onderwijzers worden gepensionneerd, op dat ook zij ontheven worden van de zorg van den ouden dag eu van ae zorg voor weduwen en weezen, maar hij kan zich niet begrijpen hoe men tevens houders van andere scholen vergunt van oe regeling te profiteeren. Spr, wensoht facultatieve aansluiting en geen dwang, en in dien geest neeft hij dan ook een amendement voorgesteld. Hij is volstrekt niet overtuigd dat peiisioneenng alleen mogelijk is bij dwang tot aansluiting. Spreker noopt dat de Regeering alsnog van inzicht zal ver anderen. Geschiedt dit niet, dan hoopt hij| dat de Kamer hem' door aanneming zijinex amendementen in staat zal stellen het z. i. juiste beginsel in de wet te brengen. Spr. zal niet van repliek dienen biji de algemeen© be raadslaging. De heer B ij 1 o v e 1 d aaht het beginsel van het ontwerp juist, dat gelijkwaardigheid van de bijzondere en openbare onderwijzers consequent leidt tot rechtsgelijkheid. Doch al komt dit ontwerp tot stand, dan zal die rechtsgelijkheid in vele oprichten er nog niet zijn, want óp verschillende punten wordt het openbare onderwijs toch nog veel bevoorrecht. Spr. stelt in het licht hoe don ker de toekomst voor den bijponderen onder wijzer er uit zag en hij noemt het een ge luk, dat daarin nu verandering zal komen. Als hij echter riet welke hiooge bijdragen ge- eÏ9aht worden, dan vraagt hij zich alhoe moeten de mensohen die betalen van hunne evelal karige bezoldiging. Spr. hoopt dat de regeering op den inge slagen weg zal voortgaan en ook hoofden van niet-gesubsidieerde scholen in de peu sionneering zal opnemen, zoomede den on derwijzer in de gymnastiek. De heer Treub herinnert er aan, dat het denkbeeld om de bijz. onderwijzers van Rijkswege te pensionneeren, afkomstig is van liberale zijde. Deze ontwerpen zijn door de vorige regeering voorbereid, maar als twee hetzelfde denken, doen zij nog niet het zelfde. Het deiikbeeld om met deze zaak een stap verder te komen tot oplossing der sohoolquaestie heeft de linkerzijde niet be zield. Het ontwerp stelt de zaak voor als een stap tot oplossing der sohoolquaestie in de richting van de wet-Maokay. Dit laatste ontkent Spr. zoo beslist mogelijk, en dit zou ook niet mogelijk, zijn, want een bijz. school kan niet op gelijken lijn tegenover den Staat worden gesteld als de openbare. Verder betoogt spreker, dat gemeenteamb tenaren in kleine gemeenten van pensioen verstoken zijn, zoodat er een zeer onbillijk onderscheid gemaakt wordt. Zijn stem kan Spreker nu nog niet bepalen. In elk geval maakt hij zijn stem geheel les van de toe lichting. Heden 11 uur voortzetting. Berichten, De Staatscourant van Donderdag 2 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot oommies der posterijen le kleese P. Ort, thans oommies der tweede klasse; tot commies 2e klasse J. Willindk, thans commies 3e klasse; tot commies der posterijen en telegTafie 3e klasse J. W. van Schaven, P. J. Leerink en B. F. Beerends, thans commieoen der poste rijen en telegrafie 4e klasse. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben zich Dinsdag avond op het Casino-bal met vele der aanwezigen onder houden en verlieten ten 11 ure de soiree. De groote zaal van het Koninklijke Paleis in het Noordeinde te 'sGraivemhage, was gisteren avond ingericht voor de soiree musicale. die ten aanhoore van de bedde Majesteiten, Koningin en Moeder, Z. K. H. don Prins en een gezelschap van 250 genoo digden uit de uitgaande kringen der reeddeai- tie, werd gegeven Het programma voor dezen muriek-avond was saamgesteld als volgt-: le gedeelte Mainadht, Feldeinsamkeit van Brahms lm Kalme, van Grieg, liederen ge zongen door mej Julia Culp. Impromptie op 9 Es van Schubert; Ro mance F is Dur, van Schumann Po ton ai se, as dur. van Chopinvoorgedragen door don heer Egon PetriMondnacht, van Schumann, Jonge liefde, van Mann en een lied van Richard Hol. gezongen door den heer Joe Tijsseri Jr. De gedeelte Frühlingslaube, van Schubert, Le Seret, van Fauré, Wandérlied, gezongen. docr den heer Tijssen. Etude G. I>ur vau Alkan Nocturne Es Dur, van Chopin, Polonaise E Dur van Liszt, gespeeld door den heer Petri. Gesang Weylan. van Wolf„Her onder het wuivend geboomte," „Het kleine sijsje," van Kuiler, gezongen door mej. Culp. De pianobegeleiding was in handen van den hoor A. B. Verhey. H. M. de Koningin-Moeder was giste ren middag in het gebouw voor kunsten en wetenschappen tegenwoordig bij de generale repetitie voor het Diligent-ia-concert van gis terenavond, dat H. M. niet zal bijwonen we gens haar tegenwoordigheid op de soiree musicalo ten hove. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis terenmiddag ten 12 ure bezichtigd de schil derij, voorstellende de bestorming van Baté- IIië (Samalanga), vervaardigd door den kunst schilder J. Hoynck, van Papendreeht, en ten toongesteld in het gebouw van Pulchri Studio te 's Gravenhage. De vervaardiger zelf deed H. M. aanwij zingen op het doek. H. M. zegde een gift toe aan het Van- Heutsz-fonds. Een photografie van de bovengenoemde schilderij aan H. M. aangeboden, werd in dank aanvaard. Wij vernemen nog het volgende om trent het door H. M. de Konragin-Moedfer gisteren aan Pulchri Studio gebracht bezoek ter bezichtiging van de schilderij, voorstel lende het geveoht bij Baté-Ilië, dat door de eere- en uitvoerende oomité's voor een nati onale hulde aan den luitenant-generaal J. B. van Heutsz en het Nederlandsch-Indische le ger aan het instructie-bataljon te Kampen ton geschenke wordt aangeboden. H. M. werd ontvangen do°r den luitenant- generaal W. G. F. Snijders, voorzitter, en den lieer A. W. Crenier, secretaris van het eere-oomité, terwijl ook de heer J. Huynck van Papendreeht, die de schilderij vervaar digd had, tegenwoordig was. Met veel belangstelling bezichtigde do hooge bezoekster het fraaie schilderstuk, her haaldelijk liaar tevredenheid te kennen ge vende over dc schoon© afwerking en het sckoone doel van het Van Heutsz-fonds. Van een andere zijde wordt nog medege deeld, dat H. M. bij deze gelegenheid met generaal Snijders gesproken heeft over de wenschelijkheid en mogelijkheid om het Van Heutsz-fonds, dat beoogt 'de verzorging van kinderen van gevallen militairen in Neder- landsch-Iind'ië, samen te smelten met het Nationaal fonds ten behoeve van alle nagelat- ton betrekkingen van Indische militairen, opdat beide met bijna gelijkwcrkende instel lingen in één hand zouden vereenigd wor den, met dien ver.tande evenwel, dat beiden haar naam zouden behouden en naar dezelfde bepalingen zouden beheerid! wordteu als waar onder zij gesticht rijn. H. M. de Koningin geeft a.s. Zater dag 4 Maart ten Hove een diner voor bur gerlijke autoriteiten te 's Gravenhage. Daar toe zijn genoodigd d© voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalde ministers, hoofden der departementen; de vice-presi- dont van den Raad van State; de president van en de procureur-generaal bij den Hoo- gen Raadde voorzitter van de Algemeene Rekenkamer; de commissaris der Koningin in Zuid-Hollandde directeur van Hr. Ms. kabinet en de burgemeester van 's Graven- hage. Als canjdidaat voor de Tweede Kamer in distrot Amsterdam VI, ter vervanging van van mr. Den Tex, die niet weder in aan merking wensoht te komen, wordt dr. Bloo ker, wethouder van publieke werken, ge noemd. N. R. Ct. --De heeren prof. mr. W. van der Vlugb te Leiden, mr. Th. Ruys J.C.zn., inspecteur van het lager onderwijs te Zwolle, en mr. W. J. baron van Dedem, voorzitter van de De- demsvaart9che tram te Nieuwleuven, hebben bericht gezonden aan het bestuur der Cen trale Vrijz. Kiesvereeniging te Kampen, geen candidatuur voor de Tweede Kamer voor dat district te zullen aanvaarden. Do heeren mr. J. Sickenga en A. Rood- huyzen hebben bedankt voor een voorloopige candidatuur voor de Tweede Kamer voor net district Sneek. Dlaar mr. J. Levy bericht heeft geen gelegenheid te hebben het dis trict te bespreken, is ook deze voorloopige candidatuur voor Sneek vervallen. De kiesvereeniging Van Houten te Zaamslag heeft candidaat gesteld in het kies district Oo6tburg mr. Gilles Versluys, vroe ger deurwaarder te Zaamslag, thans te 's Gra venhage. De heer Versluys heeft de candida tum aangenomen. He 1 m o n d. Do Tol. verneemt uit dit district Voor de vacature voor de Tweede Kamer die zal ontstaan dcor 't bedanken van den heer Raoymakers, wonden hier twee candi- daten genoemd'dr. Hoffmann, arts te Gou da, en mr. E. R. H. Regout, ofiicder van jus titie te Roermond, neef van het Eerste Ka merlid en behoorende tot de bekende groot - mdustrieele familie te Maastricht. Er gaan hier ze'fs geruchten, dat minister Loeff eigenlijk mr. Regout lanceert. De mi nister zou na de afwerking der administra tieve rechtspraak willen aftreden. In mr. Regout zou hij zijn eventueelen opvolger zien wien hij vooral gaarne een Kamerlidmaat schap zag doormaken. Dr. Hoffman wordt meer gepousseerd, naar men tc Helmond althans meent, door in vloedrijke leaen in Boerenbond, Zuivelbond en Hanze. Mr. Regout zal zich waarschijnlijk, als hij lid der Kamer wordt., in 's Gravenhage ves tigen en zijne betrekking opgeven. De re den, waarom n n hem niet in het Zuiden van Limburg, zijne gebootestreek, stelt, is deze, dat men daar liever den jongen Ruysch van Beerenbrouck wensoht, wiens familie daar zeer gezien is. Op politiek terrein zou het hier allicht ko men tot, personenstrijd, omdat hier geen staatkundige schakeering is. Toch is Assen (Treub-Pierson) het voorbeeld geweest van opgewekt politiek leven tusschen twee leden der vrijzinnige partijen. I De kiesvereeniging moet hier uog uitspraak doen en van beide heeren wondt vertrouwd, dat iedtr van hen zich terugtrekt, wanneer le andere is gekozen tot officieelen candidaat, om een herhaling te voorkomen, van den strijd, waardoor in 1901 de heer Arts, te Til- burg, gekozen werd tot Kamerlid. De heer F. van der Goes, die door de soc.-dcm. partij in het district Amersfoort canididaat gesteld is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, zal Woensdag 8 Maart te Baara een openbare lering houden over het onderwerp: „Christus of Marxf' Uitbetaling van loon. In het aanhangige wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden wordt verboden de voldoening van 'het loon in een localiteit, waarin een andere winkelnerng wordt uitgeoefend, een voor schrift, waardoor het uitbetalen van arbeids- laonen in koffiehuizen van den Volksbond, zooals dit op tal van plaatsen, vooral in Am sterdam op groote sdhaal onmogelijk zou wor den gemaakt-. Het hoofdbestuur van den „Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik" heeft rioh tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek een uitzonderingsbepaling te willen maken voor inrichtingen als de koffiehuiizon van den Volksbond. Amsterdamsche raad. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam ondervond do voordracht van B. en W., om hen te machti gen aan J. Mazure Czn. en A. L. J. Goethals, vee-artsen bij de gemeente-tram, na eervol ontslag, alsnog gedurende 10 jaren de helft van de thans door hen genoten jaarwedde uit te keeren, (die helft bedraagt voor ge noemde heeren respectievelijk f 1200 en f 550) veel bestrijding en de voordracht werd ten slotte verworpen met 27 tegen 6 stemmen. De raad benoemde tot leden der commissie in zake een onderzoek naar mogelijke bezui nigingen aan de universiteit de heeren: J. A. Wonnser, mr. Z. van den Bergh, P. W. Sutorius, C. V. Gerritsen, K. van Lennep en mr. D. P. D. Fabius. Tot directrice der openbare werk- en leerschool voor meisjes mej. A. J. Wolff, directrice van de kook- en huishoudsohool te Arnhem. In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 51 der Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 21. Verslag van de Commissie in 1904 belast geweest met het afnemen der examens in de Fransclie taal (M. O.), naar aanleiding van het koninklijk besluit van 9 Augustus 1879 (Staatsblad no. 149). No. 22. Verslag der Commissie, in 1904 belast geweest met het examineeren van hen die eene akte van bekwaamheid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in handelswetenschappen, zeevaartkunde, wisu ©ni natuurkundige wetenschapoen boekhouden of tot het geven van lager onderwijs in de wis kunde, bedoeld in art. 65 der wet tot rege ling van het lager onderwijs. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 September 1905. aan den heer A. J. Acker- mann, op zijn. verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar biji het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's Gravenhage, met dank betuiging voor de langdurige door hem in die betrekking bewezen diensten. De souffleur van het Ned. Toon ee 1, de heer F. J. Wertwijn, herdacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Hem werd in tegenwoordiighedd van eenige leden van den Raad van Beheer door den heer Stumpff, die hem voor 25 jaar enga geerde, een gouden horloge overhandigd. Ook de artisten schonken hem een stoffelijk blijk van hulde. Dr. T. F. Benthem Reddin- g i u s. f Op de begraafplaats van de gemeente Ten Boer bij Groningen, werd gisteren tei aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer dr. T. Folmer Benthem Reddingius, in leven lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie, die j.l. Vrijdag in een besloten ver gadering van Gedeputeerden is overleden. Vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Namens Gedeputeerde Staten schetste de heer L H. Dijkhuis, oudste lid van Gedepu teerden, de verdiensten van den overledene. Namens de Commissie van Beheer over het Algemeen Provinciaal Stads en Academisch Ziekenhuis, in welke commissie de overledene als adviseerend lid zitting had, sprak de heer mr. J. A. Tellegen eenige van veel waardee- ring getuigende woorden. Nadat een zoon van den /e ried ene, de heer prof. dr. R. A. Reddlingius, hoogleeraar aan de Groningsohe Universiteit, namens de far mlie bedankt had voor de eer den overledene bewezen, huldigde de heer F. M. Albarda, burgemeester van Ten Boer, den afgestorvene nog als den man, die als medicus, als afge vaardigde van heb district Appingedam ter Provinciale Staten en als goeden raadgever, veel, zeer veel voor de gemeente en de ge meentenaren was geweest. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. De ontvangsten van de Nederlandsche Zendingsvereendging hebben van 16 Januari tot 15 Februari 1905 bedragen de som van f 3870.33waaronder begrepen is f747.92$ van de opbrengst der stuiverscollecte; een legaat van wijlen den heer G. Ypenburg te Arnhem, van f 500; aan contributie f 149.60 en van N. N. f 120, beiden te Rotterdam, samen f 269.60van de afdeeling Sneek aan contributie van leden en begunstigers f 105-16 en door ds. M. J. Sanders van de Maarssen- sche Zendingsvereeniging te Maarasen f ïoO. Tot dekking van het nadeelig saldo over 1904, groot, f 2719.14, werd uit Rotterdam ontvangen f 510, waaronder van N N. aldaar f 500. Er blijft dus nog aan te zuiveren f 2209.14. Averkamp's A Cappella Koor. De heer Ant. Averkamp te Amster dam heeft eene uitnoodiging ontvangen om met zijn A Cape! la Koor een der alxrane- mentsconoerten aan den„Mnsilrverein'' te Ba sen te komen opluisteren. Den 15en Maart a.s. zal aan deze vereerende uitnoodiging ge volg worden gegeven. Door het koor zial dan een keur van werken worden ten gehoore

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2