343. 3d* Jaargang. Maandag 6 Maart 1905. BUITEN LAND, FEUILLETON. EE59 PERUSES. KRSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Tan 1—5 regels Elke regel meer a Groote letter* naar plaatsruimte. I*** O.lf. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt.. 6 en 7 der Hinderwet, 'Brengen ter kennis van het publiek, dat een door P. Lobel ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van- eene bewaarplaats van lompeai in het perceel alhier •gelegen aan den Leusderweg (Weltevreden) No. 3, bij het «kadaster bekend onder Sectie C. No. 528, op «d© Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op 'Donderdag, den 16. Maart aan staande, des voormiddags te half elf uren ge legenheid ten «Raajdhuize wordt gegeven oin, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Amersfoort., den. 2. Maart- 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WU UTTERS. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUlJS. De Burgemeester c*n Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, 'Brengen ter kennis varn het publick, dat een door W. A. H. Weber ingediend verzoek, met bijlagen om vergunning tot het oprichten van eenc werkplaats tot vervaardiging ven chemisch;! producten, in het perceel alhier gelegen aan den Soesterweg No. 95, bij het kadaster bekend onder Sectie D. no. 2194, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 16. Maart aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt ge- geren om, ten overstaan van het Gemeen tebe- stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren legen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort', den 2. Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. W1 JUTTERS. De fd. Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Burgemeester van Amersfoort maakt 'be kend. dat in de gemeente Zegveld een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, den 4. Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. Politiek Overzicht De nieuwe hoadschap vsn den Czaar. Eergisteren was het 44 jaren geleden, dat Keizer Alexander II zijn bevel tot opheffing van de lijfeigenschap uitva«ardigde. Men koes terde algemeen de verwachting, dat deze her inneringsdag ditmaal niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Die verwachting is dan ook niet beschaamd; er is eene uka&e verschenen, waarin de kleinzoon van den Czaar beivrijder ziju besluit kojid doet, om „aan de waardig ste, het vertrouwen van het volk genietende, door de bevolking gekozen mannen de deel neming aan de samenstelling van en de be raadslaging over ontwerpen van wetgevenden aard op te dragen." Dé Petersburgsche pers begroet deze nieu we keizerlijke boodschap als een eersten stap tot vervulling van de vurigste wenschen van liet volk. Inderdaad moet er nadruk op ge legd worden, dat het is een eerste stap. Van eene bekeering van den Czaar van Rus land tot het oonstitutioneele stelsel kan moeielijk gesproken worden, wanneer men ziet, dat aan liet tot stand 'brengen van deze hervorming als voorwaarde is vastgeknoopt de „onvoorwaardelijke handhaving van de grondvesten des rijks in al hunne onwrik baarheid." Dat kan moeieliij|k 'ets anders be- teekenen dan dat het eenhoofdig gezag ten volle in stand moet blijven. Met het oog daarop wordt dan ook in de uka9e enkel ge sproken van de deelneming der door de be volking gekozenen aan „de samenstelling van en de beraadslaging over ontwerpen van wet gevenden aard," niet van de vaststelling van de wetten. De vaststelling van de wetten blijft het uitsluitende recht van den Keizer. De wetgevende macht te beelen met verte genwoordigers van het volk, zou zijn inbreuk maken op het autocratische gezag van den Czaar. Eene raadgevende stem mogen zij heb ben, maar hen mee te laten beslissen, dat ligt niet in de bedoeling. Om de bedoeling te lecren. kennen, die aan deze ukase ten grondslag ligt, moet men haar beschouwen in verband met het manifest, dat den dag te voren door den Keizer is uitge vaardigd. Daarin wordt de staf gebroken over de ..slecht gezinde leiders van eene op roerige beweging", die „drieste aanslagen doen tegen de heilige orthodoxe kerk en de door de wetten bevestigde grondt1 agen van den Russisohen staat en meenen, wanneer zij den natuurlijken samenhang met het verle den stuk scheuren, de bestaande staatsorde te kunnen vernielen en in plaats daarvan een nieuw landsbestuur oprichten, hoewel dit feitelijk voor ons vaderland niet zou pas sen". In bittere woorden wordt de aanslag op grootvorst Sergius veroordeeld als eene diepe beleediging van het n: onale gevoel van ieder, wicn de eer van den Russischen naam en de roean van het vaderland dier baar is. Maar woorden van vader'ijke ver maning heeft dit manifest over voor de organen van het staatsgezag, die worden her innerd aan hun diensteed en hun dienstplicht en worden uitgenoodigd tot handhaving van wet, orde en veiligheid hunne opmerkzaam heid te verscherpen, in het bewustzijn van hunne Verantwoordelijkheid jegens troon en vaderland. Het schijnt, dat de Czaar van Rusland nog altijd niet tot het besef gekomen is boe zijn land in den toestand is gekomen, die door hem wordt beklaagd. Wannneer de vraag, wie de schuld dragen van den noodlottigen buiten lanidsdien «-orlog en van de binnen- landsche woelingen, die daaruit zijn voortge vloeid, werd onder de oogen gezien, dan zou Keizer Nicolaas II niet verzuimen zijne bu reaucratie ter verantwoording te roepen voor hare verzuimen en misslagen zonder tal, die het land gebracht hebben in den toestand, waarin het zich nu bevindt. Twee dagen vóór den herinmeiringsdag van de vrijmaking der lijfeigenen, die als aanlei ding is gebruikt om deze nieuwe keizerlijke uka&e af te kondigen, was het eene halve eeuw geleden, dat Keizer Nicolaas I gestor ven is. Die dag had den nu regeerenden Czaar in gedachte kunnen brengen, hoe zijin- overgrootvader dacht over de Russische ambtenaarswereld. Kenschetsend, is daarvoor een verhaaltje, dat uit de levensherinnerin gen van den Berlijinschen portretschilder Krüger is opgeteckend. Deze zou, op last van den Keizer, een kostbaar gouden, met dia manten bezet horloge als geschenk ontvan gen. Dit horloge ging echter vooraf door ver schillende echt Russische ambtenaarshanden. In de eene hand bleven de diamanten hangen, in eene andere het goud, zoodat Krüger een heel gewoon zilveren horloge kreeg. Dit haal de de schilder bi; eene gunstige gelegenheid met eenig vertoon in 's Keizers bijzijn voor den dag. „Gij ziet, waarde Krüger, hoe ik word b stolen", zeide Keizer Nicolaas I, „maar als ik alle dieven in mijin land naar behooren wilde en kon straffen, dan zou Sibe rië niet groot genoeg zijin, en Rusland zou een onbewoond oord worden, zooals nu Sibe rië". Sedert den dood van Keizer Nicolaas I is eene halve eeuw verloopen, maar de geest van berusting, daarmee deze monarch de te kortkomingen va«n zijne omgeving placht te beoordeelen, is nog niet geweken. Voor zijn] achterkleinzoon en naamgenoot geldt de bu reaucratie in Rusland nog altijd als de steun pilaar van troon en altaar. En de man, die door hem belast is met de uitvoering van zijn in de ukase van 4 Maart uitgedrukt bevel, isBoelygin, die op aanbeveling van groot vorst Sergius als opvolger van prins Swiato- polk-Mirs>ky tot minister van binnen!andsche zaken is benoemd. Wel mag m©n van deze ukase dus spre ken als van een eersten stap tot vervul ling van den volkswensch. Er zullen heel wat stappers moeten volgen, voordat er sprake kan zijin van vervulling van de wenschen des volks. Toch is deze stap niet zonder gewicht. Dat blijkt reeds, wanneer men met deze nieu we ukase vergelijikt de ukase, die den 25en December van het vorige jaar werd uitgevaar digd. Toeni werd het verlangen naar deelne ming van het volk. door middel van gekozen vertegenwoordigers, beslist afgewezen. Nu wordt, uitdrukkelijk de vervulling van dien wensch, zij 't ook in uiterst bescheiden vorm, toegezegd. En wij zijn hiermede trog maar aan het begin. Ook hiervan kan gezegd wor den „Les idees marchent". Het is nog maar weinige dagen geleden, dat Leo Tolstoi, Rus- lands groote denker, in een gesprek, dat door de Parijïche I Latin is weergegeven, heeft ge zegd: „De regeering kan niet anders; zij moet concessiën doen of zij wil of niet. Hoe ver deze zullen gaan, kan ik niet voorspellen. En toch ben ik overtuigd dat vóór het einde va,n het jaar menige trok in het aangezicht van Rusland grondig zal zijin veranderd." Frankrijk. In de begroot ingscommissie heeft de minis ter-president, Rouvier meegedeeld dat hij bin nenkort een ontwerp zal indienen ter verla ging van de briefport. Frankrijk aal dus ein delijk ook het st ui versport krijgen. De minister van eeredienst Bieuveuu Martin is er in geslaagd met de Kamercom missie voor de scheiding van Kerk en Staat tot volledige overeenstemming te komen over de punten, die nog in geschil waren. In de vraag over Ie regeling van de pensioenen en wachtgelden verminderde de commissie het aantal dienstjaren, die recht geven tot het levenslange pensioen van 30 tot 25. De re geering gaf toe op liet punt, dat de nog niet pensioengerechtigde dienaren van den eere- di nst wachtgelden krijgen gedurende vier jaren naar den door de commissie aangeno men maatstaf. Engeland. Londen, 5 Maart. Graaf Cawdor zal lord Selborne opvolgen als minister van marine. Zweden en Noorwegen. Volgens de „Echo de Paris" zal de koning van Zweden en Noorwegen na officieelen af stand van den troon te hebben gedaan, zich te Rome vestigen, om zich daar aan histori sche studiën te wijden. Italië. Rome, Jf Maart. In de Kamer deelde de minister van justitie mede, dat de minister president om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft gevraagd. Alle andere ministers zullen nu ook aftreden. De Kamer verdaagde hare zitting. Het comité, dat de beweging onder het spoorwegpersoneel leidt, besloot naar aan lea ding van bet aftreden van minister Giolitti de obstructie te staken. Hongarije. De Neue Freie Presso maakt melding van het plan, om het ministerie-Gautsch in een „parlementair kabinet" om te zetten, door vertegenwoordigers van de groote partijen er in op te nemen. Gautsch zou minister-pre sident blijven. Rusland. Petersburg, Jf Maart. De bladen begroeten de keizerlijke ukase als een eersten stap tot vervulling van den vurigsten wensch van het volk. Zij drukken de hoop uit, dat de tijding van 's Keizers besluit kalmeerend. zal werken op de opgewonden gemoederen en aan het in het geheele rijk uitgebroken oproer een einde zal maken. De op den gedenkdag van de vrijmaking der lijfeigenen bekend gemaakte ukase van den Gzaar is gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en luidt aldus: Trouw aan het oud-Russisohe volksgebruik om den troon in dagen van vreugde en rouw van het vaderland zijne gevoelens uit te drukken, brachten adels- en aemstwio-ver- gaderingem, haudelsvereenigingen en boe- rengemeemten uit alle kanten van Rusland mij naar aanleiding van de geboorte van den troonsopvolger talrijke gelukwenschen met de uitdrukking van bereidwilligheid om voor de zegevierende beëindiging van den ooidog hun vermogen ten offer te brengen en mij met alle kracht bij te staan tot volmaking van de staatsorde. In mijn eigen naam en in diien van II. M. de Keizerin draag ik u op aan dezen onzen harfceÜjiken dank over te brengen voor de uitdrukking van loyale gevoelens, die in den laatsten tijd des te ver blijdender waren, omdat de uitgedrukte be reidvaardigheid om op mijne roepstem tot de verwezenlijking van de door mij aange kondigde hervormingen mede te werken, ge heel aan mijn harte wensch beantwoordt. Mija wensch bestaat hierin, in gemeenscha,p- pelijken arbeid van de regeering en van rijpe krachten der maatschappij, de verwe zenlijking van mijne op het volkswelzijn ge richte bedoelingen te bereiken. Den arbeid van mijne gekroonde voorvaderen voortzet tende, om het Russische rijk ongeschonden te behouden en de orde te handhaven, heb ik besloten van nu af met Gods hulp de waardigste, het vertrouwen van het volk ge nietende en door de bevolking gekozen man nen tot- deelneming aan de samenstelling van en de beraadslaging over ontwerpen van wetgevenden aard toe te laten. Rekening houdende met de bijzondere toestanden van het vaderland, de veelvuldigheid van zijne volksstammen en de in sommigen van hare deelen zwakke ontwikkeling van de burgerij, hebben de Russische heerschers in hunne wijsheid aan hun land hervormingen naar mate van de gerijpte behoeften, maar slechts in consequente orde geschonken. Daarbij heb ben zij ook in acht genomen het voortduren van den vasten historischen aan het ver leden zioh vastknoopenden band, die het on derpand vormt voor duurzaamheid en vast heid in de toekomst. Teiwijl ik thans deze hervorming onderneem, ben ik overtuigd, dat de kennis van de plaatselijke behoeften, de levenservaring en het bezonnen, oprechte woord van de gekozen man non de vrucht baarheid van den Wetgevenden arbeid waarborgt tot werkelijk nut vau het volk, en ik voorzie tegelijk al de ingewikkeldheid en moeielijkheid van de verwezenlijking der beivorming onder onvoorwaardelijke hand having van de onwrikbaarheid der grond wetten van het rijk. Ik heb daarom, daar ik uwe veeljarige administratieve ervaring ken en uwe kalme zekerheid hoogschat, goed ge vonden, onder uw voorzitterschap eene bij zondere oommissie in te stellen om te be raadslagen over de wegen voor de verwezen lijking van dezen mijnen wil. Moge God u helpen, dit tot welzijn van het mij door God toevertrouwde volk met succes ten uitvoer brengen Nicolaas. Over de geschiedenis van het ontstaan van deze ukase en van het den daaraan voor- afgaanden dag verschenen manifest weet de Petersburgsche oorrespondent van de Köln. Ztg te verhalen, dat het manifest door prins Mestsjerski, den redacteur van de reactionaire Grashdanin, gesteld, door Pob- jedonoszew nagezien, en goedgekeurd en daarna door den Gaaar ondertec-kend is. Da ministers waren allen tegen liet schrijven van het manifest door Mestjtsjerskizij voelden zich miskend, zagen daarin eene uiting van wantrouwen en drongen bij den Czaar aan op uitvaardiging van de ukase om volksvertegenwoordigers toe te laten tot den wetgevenden arbeid. De Czaar zag de juistheid in van de meening der ministers met het oog op den binnenlandschen toe stand en besloot bun raad te volgen. Dit ge schiedde in den vorm van het besluit, dat werd medegedeeld aan de minister van bón nen 1 andsche zaken in een schrijven, waarbij hem de uitvoering er van wordt opgodrar gen. Te Moskou is op den gedlenkdag van do vrijmaking der lijfeigenen, de orde niet ge stoord, ofschoon die dag als een kritieke dag werd aangemerkt. De fabrieken bleven ge sloten, omdat sedert eenige jaren het volk den gedenkdag als feestdag beschouwt. In het centrum van de stad waren voor de uitstalkasten van sommige winkels planken gespijkerd. De studenten bleven thuis. Zij hadden vernomen, dat in Koersk een hon derdtal huisknechten en politie-agenten een gevecht tegen gymnasiasten hadden gele verd, en dit deed hen vreezen, dat ook in Moskou het gepeupel tegen hen zou worden losgelaten. De Joden van Moskou hadden een vreug dedag op het bericht, dat de vergunning was afgekomen om de sints 15 jaren voltooide synagoge in gebruik te nemen. Petersburg, Jf Maart. Een keizerlijk besluit verleent generaal Tschertkow, wegens zijne geschokte gezondheid-, ontslag uit de betrek king van generaal-gouverneur, commandant van h«et militaire district Warschau. Tot bo looning van zijn meer dan vijftig jarigen op- offerenden dienst, werd hij toegevoegd aan den persoon des Keizers. Tot opvolger van Tschertkow werd benoemd Maximowitsch, de hetman der Donsdhe kozakken. Petersburg, Jf Maart. Over de onlusten in de fabriek Posnausly in Lodz worden de vol gende bijzonderheden medegedeeldArbei ders, die voor de Kozakken vluchtten, vielen in ©en vivver, waarbij 24 vrouwen verdron ken en 4 arbeiders gedood worden, 's Mid dags ontplofte in een bij de fabriek gelegen 16 Roman van MORITZ VON REICHENBA0H. Treurig zonk het hoofd op de borst en de zelfde Masöha, van wie tante Anna ver klaard had, dat zij bij eene liaar antipa thieke aanraking zoo hard' kon worden als staal, weende nu als een kind. Eindelijk veegde zij haar oogen droog en teer lag er weder een uitdrukking van wre- ve'. en trots op het overigens zoo lief gelaat „Wat willen ze clan. die mannen?" vroeg zij, liet voorhoofd rimpelend. ..Waarom val len zij mij altijd met dezelfde dwaasheid lastig en bederven mij zoodoende elk levens genot Trouwen moet ik ik! Alsof ik trou wen kón Zij ging naar do schrijftafel, waarop oen easette stond, die zij opende en waaruit zij eenige papieren nam. Toen plaatste zij zich bij het lamplicht en was weldra in haar lec tuur verdiept. Haar gelaat nam daarbij een uitdrukking van koelheid en wilskracht aan en terwijl zij liet. hoofd met de hand onder steunde, bleef zij een ge ruimen tijjd naden kend staren in het. licht der lamp. Eindelijk stond zij op. „Alweer een droom, die voorbij is,"mom pelde zij. terwijl zij dc papieren opfborg cn wegsloot. Den volgendon morgen, toen de prin ses nog met haar toilet, 'bezig was, bracht het kamermeisje haar een brief. Baron voon Feld- heim verzocht haar, het hem te willen verge ven, als hij vandaag niet persoonlijk afscheid kwam nemen, zooals liet zijin plan geweest was, maar aangezien hij alle hoop op het ge luk, waarnaar hij reikhalzend had uitgezien, had moeten opgeven, zou het wederzien hem al te smartelijk zijn. Hiji verliet Dresden met den eerst volgen den trein en verzocht de prinses om tegen over tante Anna het verhaast vertrek aan dringende staatszaken toe te willen schrijjven. Het briefje -vas reeds den vorigen avond op de post gedaan en de baron zou dus waar schijnlijk reeds weder la.mg te Berlijn wezen. Tegelijk meldde het kamermeisje, dat- graaf von Lantzau des morgens vroeg een telegram1 had ontvangen, dat hem dadelijk huswaarts had geroepen en tevens, dat hij zelf, een klein uur ge-leden, ijlings vertrokken was HOOFDSTUK V. De prinses, die van plau was de maanden Juli en Augustus op hare Poolsche bezittin gen te gaan. doorbrengen, had1 die reis der waarts van Dresden over Breslau voortgezet en zich, tot tante Anna's verbazing, in laatst genoemde stad enkele dagen opgehouden om een leeraar of leer a ree in het schilderen te vinden, en zoo mogelijk dadelijk mede te to men. „Ik moet de eene of andere kunst, gaan be oefenen. om niet te voel tijd te hebben vo mijn drooinorijen," had ze op tante Anna's verwonderde vragen geantwoord, „en ik: weet, dat ik voor het teekenen altijd eenigen aan leg heb gehad. We willen nu eens zien, of daar niet iets van te maken valt." Na enkele vruchteloos» pogingen, had Ma- soha ten, slotte door "bemiddeling van een kunstkooper een schilderes gevonden, die zich bereid had verklaard om dien zomer eenige weken in Polen door te 'brengen en die de prinses zoo.al niet op staanden voet, althans spoedig zou kunnen volgen. Gedurende het oponthoud in Breslau had Lewosky de vergunning gevraagd en gekre gen om geheel vri j te zijn. Te Dresden was bij uit zijn humeur geraakt, wat hij toeschreef aan „slechte tijdingen aangaande een zijner vrienden, te Breslau." Hij had de.ii eenigen zoon van zijn broeder, die hij een, infanterie- reg i me ut in de provin cie als luitenant diende, naar Breslau ont boden, daar hij hem naar 't heette noodzakelijk spreken moest. De luitenant had op dat schrijven van zijn oom verlof ge vraagd en hean bijna onmid'delijk na zijn komst te Breslau opgezocht. Felix Lewosky was op het oog een aardige vlugge jongen met- een glinsterend zwart kneveltje en een elegant, en buigzaam figuur Het grijze reispakje, dat. bij droeg, stond hem goed en de blikken van. zijn oom rusten met welgevallen op hem, terwijl zij te zamen langs de straat flaneerden, „Weet je wel, Felix," zeidie de oom, zijn oogen onderzoekend half dichtknijpend, „dat je precies de houding en don lichaams bouw hebt voor een ruiter? Ik ben zeker, dat bet gewioht ook uitkomt. Op jouw leef tijd was het doel van al mijn wenschen de renbaan." „Het doet mij, pleizier, oom, dat ik dlat van u hoorde!" antwoordde) neef, zijn knevel opstrijkend. „Nu weet ik althans ten. naaste bij hoe ik aan mijm hartstocht voor die sport gekomen ben „Ja? Is 'twaor? Heb je werkelijk een soort van hartstocht voor de renbaan? Nu, de voornaamste reden,, waarom ik je wilde zien en spreken ik zal 't maar ronduit bekennen, neef! was om mij daarvan op de hoogte te stellen." „Maar, oompje, het spreekt immers nage noeg vanzelf, dat. men zich als officier voor wedrennen interesseert." „Het is maar de vraag, Felix, in hoeverre men dat doet. Jiji als infanterist „Ga niet verder, oom;, want u hebt daar precies een heel teedere plek aangeraakt! Het is iets, wat ik mijn vader altijd kwalijk zal nemen, dat hij mij heeft, laten opleiden voor de infanterie De oom had pleizier in de opgewonden heid van zajn neef, en toen deze dat bemerk te, voegde hij er haastig bij „Ja, ziet u oom, toen mijn vader een beetje vooruit was gekomen in- de wereld, kostte het. moeite genoeg om hem van zijn plan om mij in de letteren te laten studee- ren, af te brengenen we waren al best te vreden, toen hij, eindelijk goedvond, dat ik in dienst zou 'aan. Maar mijn blijdschap duurde niet lang. O zeker, het denkbeeld om officier bij de infanterie te zullen worden wias mijl honderdmaal anngenaaaner dan, liet vooruitzicht van te moeten studeeren in dfe letteren, maar mijn eigenlijke roeping was toch bij de cavalerie!" „Ja, ja, dat is het oude, ridderlijke bloed van de Lewosky's, dat uit. je spreekt, mijn jongen, het bloed, dat zich door den druk der eeuwen niet laat verstikken, hetzelfde bloed, dat. indertijd vuriger door mijn ade ren stroomde dan door die van je vader, en dat ik nu, gelukkig, bij jouw wedervind! Wij, de Lewosky's, he ben sedert onze emigratie uit Polen steeds met geldnood, om niet to zeggen met armoede, te kampen gehad, maar nu begint er, jje ziuilt het zien, een nieuw en beter tijdperk voor ona ge slacht. Je vader heeft een heel goede betrek king en mag het. zijn eenige zoon aan niets laten ontbreken." „Ja, oom, als u eens een goed woordje voor mij wilde doen!" „Dat heb ik al gedaan, Felix, toen gij toonde aoo'n zin te hebben voor het mili taire leven, en ik zal het nu opnieuiw doen, onv je, zoo mogelijk, bij cavalerie overge plaatst te krijgen." „O, oom, als u dat zoudfc kunnen gedaan krijgen, ware het een weldaad voor meZiet u ik durf het u wel zeggen ik ben nu reeds een vrij goed ruiter. Ik heb niet alleen (le gewone lessen in de rijschool trouw ge volgd', maar bovendien heel voel gelegenheid) gehad om mij in het rijden te oefenen, daar ik zeer bevriend ben met een oavalene-affi- cier van het garnizoen, en een zijner paar den bijna dag aan dag mag berijden. Geloof me, oom, ik ben een even goed ruiter als do kameraden van de bereden wapens en. ik heb zelfs al een paar maal deel genomen aan zoo'n ouderlingen wedren. „Blravo, 'bravo, daarover willen wij eens nader spreken! Ik heb een plan in 'thoofd», zie je, maar weet nog niet of liet voor uit voering vatbaar zal zijn. Ik heb vroeger alle wedrennen door het geheele land bijgewoond en ik ben volkomen op de hoogte van die dingen, al was 'ttot mijn. spijt nooit moge lijk om iets voor eigen rekening te onderne men. Nu staan de kansen beter, en waar ik in mijn jeugd te vergeefs naar trachtte, zal thans voor jouw bereikbaar worden. Als ik b. v. een edel paard bezat, en het werd door jou bij de wedrennen bereden Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1