34» 3"e Jaargang. Vrijdag 10 Maart 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. AHERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco.per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 O. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Teïephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEBTEMTIËK: Tab 1-8 regelz0.75. Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen: tèt het herhaald advertëéren in dit Blad bg abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt óp aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Hat kabinet Balfour. Twtti leden van het kabinet-Balfour zijn kort ua elkaar afgetreden. Lord Selborne heeft het ambt van minister van marine prijs gege ven. om als commissaris des Konings naar Zuid-Afrika te gaan als opvolger van lord Milner, die voor zich den tijd van gaan geko men achtte. Zijne plaats in het kabinet is reeds weder vervuld. Graaf Cawdor is belast met de portefeuille van marine. Wat zijne speciale titels van aanbeveling zijn om aan het hoofd van dit in Engeland zoo gewichtige dei- partement geplaatst te worden, is niet recht duidelijk. Tengevolge van zijne benoeming tot minister van marine heeft hij ontslag go- nomen als voorzitter van het bestuur van de Great Westera spoorwegmaatschappij,. Die functie heeft hij, gedurende tien jaren bekleed; men mag dus aannemen, dat graaf Cawdor in zijn nieuw ambt eene rijpe ervaring meebrengt op.... spoorweggebied. In marinezaken is hij echter geheel een nieuweling; hij heeft zich daarop tot dusver volstrekt niet bewogen. Wanneer giaaf Cawdor dus als minister van marine zich onderscheidt,, dian zal van hem met volle recht gezegd kunnen worden, dat het ambt hem ook het verstand gebracht heeft. Hoe dit intusschen zij, de politieke strijd heeft met deze verwisseling van personen aan het hoofd va,n het marine-departement maar weinig te maken gehad, al heeft de benoe ming van lord Selborne tot 's Konings com missaris in Zuid-Afrika het onderwerp van een debat in liet Lagerhuis uitgemaakt,. Zoo weinig is die benoeming een onderwerp van partijstrijd geweest,, dat daaraan is voorafge gaan eon overleg tusschen de leiders der re geering en van de oppositie, waarbij: eene ver bintenis is aangegaan, dat graaf Selborne, ak de oppositie aan het bewind komt. op zijin poet, aal blijven, mits bij. ooo spoedig dit hem doen lijk voorkomt, uitvoering geeft aan de op dracht, waarmee hij zich naar Zuid-Afrika zal begeven, om in Transvaal en Orangia een ver tegenwoordigend oestuursstelsel in te voeren. Aan het aftreden van den andere kabinets minister is opgedragen de politieke strijd volstrekt niet vreemd gebleven. Toen de eer ste minister Arthur Balfour in het lagerhuis mededeelde, dat de minister voor Ierland, de heer Wyndham, zijn verzoek om ontslag had ingediend, voegde hiji daaraan toe, dat het hoofdmotief, waarom deze staatsman wensch- te a,f te treden, was dat de onlangs gevoerde strijd grooten afbreuk gedaan had aan de waar de van zijn werk als minister voor Ierland, zoo niet die waarde geheel vernietigd had. De strijd, waarvan de heer Balfour hier ge waagde, was de aanval, die bij het adreedebat dooa- de unionistische afgevaardigden uit Ion- land waren gericht tegen die leden van de regeeri'ng, die hebben meegewerkt aan het plan van lord Dunraven tot hervorming van liet Iersohe bestuur. Dat plan was den „man nen uit Ulster" een doorn in het oog; hef werd door hen veroordeeld als een vermomd homerule-plan, en groot was hunne verbitte ring over het feit, dat zulk een plan was op gesteld met medeweten van eene unionistische regeering. Huune verontwaardiging richtte zich inzonderheid tegen den vioostaatssecre- taris van het Iersche bestuur, Sir Antony Mac Donnell, die tot do samenstelling van het plaiu-Dunraven had medegewerktzij dron gen onverholen aan op het ontslag van dien bewindsman. Nu is het resultaat, dat Mac Donnell, die invloedrijke beschermers schijnt te hebben, gehandhaafd blijft, maar dat zijn dhef, die aan het parlement verantwoordelijke minister Wynidlhajn, tot het inzicht gekomen is, dat zijne positie verder onhoudbaar is ge worden. De heer Balfour heeft verklaard, dat hij. hoewel met leedwezen, aan het verzoek van dien heer Wyndham gevolg gegeven had. Er is gieeu reden om aan die oprechtheid van. dit leedwezen te twijfelen, wamt het aftreden van den 'lieer Wyndham brengt de Iersche kwes tie wederom op het, tapijt en onthult de Twee spalt, die wat deze vraag betreft, in de unio nistische partij hcerscht. Bij de verkiezing m heb Sdbotsdhe district Buteshire, die in het voordeel van de oppositie is uitgevallen, heeft de heer Balfour getracht, invloed op die kie zers uit te oefenen met een schrijven, waaun h:verklaarde, dat met de komst van de libe ralen aan het bewind de kwestie van home- rule voor Ierland weer aan de orde zou koanen, en dat het aan. die, unioniflten was de consti tutie van liet Briteche rijk te verdedigen. In het licht van de gebeurtenissen, die tot het aftreden van den mimiser Wyndham geleid hebben, maakt clie verklaring een eigenaar diger indruk. Bijna zou mon zeggen, dat de zaak van de homerule voor Ierland nog niet zoo slecht moot staan, Wanneer onder eene unionistische regeermg een plan tot hervor ming van liet, Ierecbe bestuur, dat onnnsken- bare punten van overeenkomst met homerule heeft, onder de oogeu van de hoogste regee- ringspersoaien van Ierland, wordt opgesteld, en waaneer, als tegen dat plan verzet komt, wel de verantwoordelijke minister heengaat, maar de vice^ataatssecrebaris, die onimocieliijk onder dein minister is geplaatst en die de geestelijke vader van het plan is, op zijn poet blijft. Frankrijk. Over de Dreyfus-zaak bericht de Dépêche de Toulouse, een socialistisch-radicaal blad, dat do conclusiën van den procureur-generaal van het hof van cassatie in de revisie-proce dure in een dag of veertien zullen worden ingediend. De eere president zal dan den rap porteur benoemen, die weder een ge ruimen tijd zal noodig hebben voor zijn rapport, zeo. dat de openbare behandeling van de zaak, in vereenigde zitting van alle kamers, be zwaarlijk vóór Juni zal kunnen plaats heb ben. Door de instructie moet over een groot aantal zaken, die tot dusver in 't donker wa ren gebleven, licht verspreid zijn. Rusland. Petersburg, 10 Maart. Twee onbekenden losten heden op kolonel Progoetbdtski, den chef van het district Socchoem, op het oogen- blik dat hij van de post kwam, zes revolver schoten. Ito kolonel werd niet gewond. De aanvallers wisten te ontkomen. De moordaan- ig was van politieken aard. De oorlog in Oost-Azië. Van don oorlog zijn de volgende berichten Moekden, 9 Maart, 11 uur voormiddags. (Peteraburgsdh telegra af agentschap). De strijd ten westen van Moekden houdt sedert drie dagen aan. De Russische troepen trek ken zich van hunne stellingen aan de Sjako terug en van den linkervleugel op de linie van versterkingen aan de Hoenho. De Moek den naderende Japannens concentreeren ziah. De noordwaarts van Moekden oprukkende Japanners naderen den spoorweg tot op drie werst afstand; kunne projectielen bereiken den spoorweg. Moekden, 9 Maart. Gisteren grepen do Ja panners onze stellingen ten noorden van Moek den aan. Bij ket plaatsje Padjasai, noordwest telijk van de Keizergraven, had een bardnek- kigen strijd plaats. Onze voorhoede verliet het dorp. Gedurende den nacht grepen de Japan ners het dorp Santaits aan. Noordwestelijk van de Keizergraven duurt het gevecht voort. Op het zuideliïike front bereikte de voor hoede van de Japanners Huantschau. Een hevige kauonnade wordt gehoord. Tokio, 8 Maart. (Regeeringsberickt.) Maarschalk Oyama bericht, dat de Russen in iedere richting verslagen zijn. Zij begon nen heden, Woensdagmorgen, den terug tocht. Het Japainsche leger vervolgt hen met kracht. 9 Maart. De Japanners hebben den spoor- we gten noorden van Moekden afgesneden. Een© Japansche legerorder verbiedt- de troe pen in massa Moekden binnen te gaan, ten einde de Keizergraven te eerbiedigen en te behouden en in het belang van het welzijn van de bewoners. Petersburg9 Maart. Koeropatkïn bericht van 8 dezer; Op den rechteroever van de Hoenho doet de vijand een aanval uit het N.W. en ten deelo uit het N. Het centrum en do linkerflank van onze legers gaan zon der strijd terug en veschansten zich in stel lingen op den rechter Hoenho-oever. De vij and viel oais heden aan in ons noorderfront, waarbij hij een klein voorposten detachement van het dorp Padiasa tot op twee werst ten N.W. van Faientoen terugdrong. De com mandant van deze afdeeling, kolonel Sapols- ki, die zich door buitengewone dapperheid onderscheidde, werd gedood. De aanvallen van den vijand op onze stellingen ten noor don van Moekden werden met groote verlie zen voor de Japanners afgeslagen. Op het westelijke front viel de vijand onze stellin gen bij het dorp Nioesitoen aanook hier werd hij teruggeslagen. Bij den tegenaanval maakten onze troepen een groot aantal ge vangenen. Op alle overige stellingen bad in den loop van den dag geen gevecht plaats. Eni telegram van Sacharow aan den genera- Ion staf van 9 Maart bericht, dat de vijand verscheidene hevige aanvallen tegen het Noorderfront deed gedurende den afgcloopen nacht, die echter afgeslagen werden. Op de overige stellingen heerschte dezen nacht rust. Nioetsjwang, 9 Maart. Nogi, die in gefor ceerde marschen van vijf en twintig Eng. mijlen per dag oprukt en opereert iu ver binding met den linkervleugel van Okoe, be richt, dat hij eene groote Russische strijd macht in de buurt van Tjeling heeft omsin geld en de voorraden heeft afgesneden, die in allerijl naar de Russische hoofdmacht werden aangevoerd. Daaraan wordt nog toe gevoegd, dat Nogi eene Russische voortmar- cheerende divisie, die hij tegenkwam, onge moeid liet voorbijtrekken, totdat hij met zijne omtrekkende beweging geheel gereed was; toen deed hij een verpletterenden aan val van alle zijden. Koeropatkin heeft, vol gens de verklaring van Nogi, sints den 3. dezer maand geene versberkiugen uit Char- bin gekregen. Tokio, 9 Maart. De correspondent van Reu ter bij Okoe's leger meldt; Het Japauscho linkerleger liceft do spoorbaan tusschen Moekden en Tjeling vernield cn afgesneden; nadere bijzonderheden ontbreken. Do Rus sen trekken terug langs de wegen naar het Noorden; de linker colonne van het Japan- sche leger geraakte te Likanpoe, zeven mijlen ten noorden van de Hoenho en 5 mijlen ten westen van den spoorweg iin een hevig go- vecht met de Russen, die driemaal sterker in aantal waren. Tienduizend man werd bui- ten gevecht gesteld. Het Russische oentrum trekt in groote verwarring terug. Londen, 9 Maart. De Russische gezant heeft aan lord Lansdowne 65,000 pond ter hand gesteld als schadevergoeding voor de Noordzee-vissohers. Moekden, 9 Maart10 uur voormnddags. i Een krachtig kanonvuur wordt thans uit de buurt van de oude noordelijke graven gericht op de Japansöhe strijidkraahten., die in massa aankomen op den spoorweg, waar nieuwe Russische troepen zijn verzameld om ze to ontvangen. De nauwe terreinstrook ten westen van den spoorweg is letterlijk be dekt met soldaten en militaire voor werpen. Het geheele zuidelijke front gaat terug; die Japanners haasten zich naar het noorden, den rechtervleugel van de Russen omtrekkende. Gisterenavond voor den terug tocht werd een sterk vuur gehoord over het geheele front, dat den geheel en naoht voort duurde. Voor het- eerst kon men dit van Moekden uit hooren. Bij het aanbreken va/u den dag naan het ramoer toe, naarmate cte beschieting het- noorden en westen bereikte. De ontruiming van de stellingen ^an de Sjaho noodzaakte de Russen verscheidene honderden mijlen materieel voor den spoor weg en voor dc veldtelegraaf prijs te geven, voorts materieel voor militaire wegen, voor een© uitgestrektheid van 500 vierkante mijden, reusachtige hoeveelheden verctiedlignigsmate- rieel en materieel van het Roode Kruis. Groote voorraden brandstof en levensmidde len zijn verbrand. De hospitalen zijn propvol, maar die dienst is nog voldoende. Granaten vallen op eene oppervlakte van 15 mijilen ten westen van Mokden. 8 Maart, des middags. Het kanonvuur op het zuidelijke front begon gister n avond con tien uur. De ontruiming van alle stellin gen aan de Sjaho en in Machantoen begon te middernacht. Remnenkampf, de bevelheb ber in het oosten, diie gedurende acht achter eenvolgende dagen met sucoes alle aanvallen doorstond, vroeg versterking, evenals andere bevelhebbers, die in hunne stellingen geble ven warenhun verzoek werd geweigerd.. De Japanners rukken snel op naar de Hoenho, wiaar de Russen meenen zondier bezwaar stand te kunnen houden. De telegraaflijn, is aan houdend bedreigdheden morgen liep het ge rucht, dat zij doorgesneden was. Tokio, 9 Maart. (Daily telegraph). Het geloof, dat de centrale stelling van dc Russen omsingeld is, werd bevestigd door een tele gram. Later werd met officieel gezag bericht, dat 200.000 Russen omsingeld zijn. Do strijd, die in den omtrek van Moekden gevoerd wordt, is ooi-zaak. dat de groote oor logsraad, die door den Czaar moet worden gepresideerd, is uitgesteld totdat men vol ledig den uitslag van den veldslag en zijne gevolgen zal kunnen overzien. Dat is nu nog niet doenlijk; wel is het zeker, dat de Rus sen eene nieuwe nederlaag zullen hebben te boekstaven in de geschiedenis van dezen rampspoedigen ooa-log, maar over den om vang van die nederlaag is men nog in 't on zekere. De strijdmacht der Japanners, die tot taak heeft Moekden van alle kanten in to sluiten, bestaat uit vijf legers, die in vier groepen zijn verdeeld. Aan de rechter of oostelijke zijde is generaal Koeroki, die aan zijn uitersten rechtervleugel heeft generaal Ka.wamoera met het leger, dat door Korea is gemarcheerd. In het rechter centrum is generaal Nodzoe, in het linker oentrum ge neraal Okoe. Aan den linker of westelijken vleugel is generaal Nogi. Do veldslag, die nu zijne beslissing tege moet gaat, was begonnen den 28en Februari, doe", de troejenlxwegingen vingen negen dagen eerder aan. De val, die gelegd werd met het dool Koeropatkin en het Russisohc leger te vangen, werd opgezet den 19en Fe bruari. Dien dag begon Nodzoe eenige dor pen te nemen, terwijl Koeroki aan den rech ter vleugel zijne beweging begon. De landstreek ten oosten van de spoor weg. van Liaojang naar Moekden, is berg achtig. Het was daardoor moedelijk voor ge neraal Koeropatkin de sterkte gewaar te worden van de macht, die uit die richting oprukte. Het schijnt, dat bij verwachtte, dat de Japanners voornemens waren bij Moek den de taktiek te herhalen, die zij tegen Liaojang hadden aangewend. Maar dit was slechts schijn van de zijde der Japanners. Terwijl Koeroki met kracht noordwaarts opdrong aan den rechtervleugel, opende Nodzoe een hevig bombardement in het cen trum. Dit plan heeft blijkbaar do uitwer king gehad, die er van werd verwacht. Koe ropatkin schijnt het grootste gedeelte van zijjiio strijdmacht uit het. westen te hebben teruggeroepen om Koeroki in schaak te hou den. Maar inmiddels trok Nogi in hot westen om de Russische stellingen heen. Den len Maart versterkte Koeropatkin zijn oentrum en zijn linkervleugel. Nodzoe hield hem bezig met aanvallen cn con zwaar bombardement. De uitslag was, dat den 2en Maart de Russen door Okoe werden verdre ven uit de sterke linie van verschansingen, die zij hadden opgelicht bij Sjangtau, en dat negen mijjlen Russische versterkingen den Japanners in handen vielen. Den volgenden dag veraam Koeropatkin, da.t Nogi te Sinmiting was en van het noordwesten op Moekden aanrukte. Daar mede kwam het dreigende gevaar der afsnij ding van de linie van terugtocht voor het Russische leger in 't gezioht. Die terugtocht is eergisteren in de vroegte begonnen. De groote vraag is nu, of het Russische centrum in staat zal zijn den aftocht te volbrengen in het gezicht van het leger van Nodzoe, dat betrekkelijk versoh is, omdat het nog weinig zwaar gevecht heeft doorgestaan, en dat vlug kan worden versterkt door hulptroepen van Okoe. Anders zal deze veldslag eindigen met eene ontzettende ramp vcor het Russi sche leger, dat dan in de vlakte van Moek den zijn Sedan zal vinden. Gisteren berichte maarschalk Oyama., de Japansöhe opperbevelhebber, dat de vier legers, die hij onder zijne bevelen heeft, met kracht aan de vervolging van de Russen deelnemen. Is dat waar, dan zou men niet een 3 herhaling te wachten hebben van het in 't vorige jaar aan de Sjaho gebeurde, toen de strijd eindigde zonder een beslissend re sultaat ten gevolge van de uitputting van beide partijen door den langdurigen strijd. De correspondent van de Echo de Paris te Petersburg seint, dat generaal Soechpoclinow bestemd is om generaal Koeropatkin op te volgen, indien men besluiten mocht, dezen terug te roepen. Volgens den correspondent van de Matin echter zal Soechpoelinow naar Mandsjoerije gaan als ohef van Koeropatkin's staf, omdat Sacharow in ongenade gevallen is. Uit Tananarive wordt aan de Temps be richt, dat de geheele Russische vloot de war teren van Madagascar heeft verlaten, om zich naar Djiboeti te begeven. Dat kan twee erlei beteekenen óf dat de Russen er aan denke r terug te keeren naar Europa, óf dat zij het onlangs van Libau uitgeloopen eska der iu Djiboeti willen opwachten. Volgens een bericht uit Tanger werd het derde eskader van de Russische vloot door voorbijvarende schepen bij de Spaansche Zaf- farinas-eilanden gezien. Allerlei De staking ouder het stad-spoorwegper- soneel te New-York blijft voortduren en tot veel ongerief en soms ook tot ernstige onge regeldheden aanleiding geven. De directie ver klaart aan het einde te zijn van de inwilliging der eischen om meer loon en minder werk uren, daar zij reeds de hoogste 1 oenen voor den kortsten werktijd in de geheele Unie betaalt. Dank zij die omstandigheid, hebben de werklieden dan ook een welgevulde stakings kas, die hen in staat stelt patroons en publiek nog lang te plagen. De stadsspoor is een onontbeerlijk vervoer middel geworden, zoodat alle verkeer nage noeg stilstaat. De weinige treinen, die kunnen loo|jeut, meest met ongeoefend personeel, wor den beschermd door de politie en bij het uit stappen wordt gevochten om eene plaats, ter wijl het personeel door metalen netten tegen steenworpen wordt gevrijwaard. Men schat het aantal stakers op 6000 man. Onder hunne plaatsvervangers zijn vele studenten der Columbia Universiteit. Doordien vele beursmannen te laat kwa men, wraron de zaken daar bij de opening trager dan anders. Bii het station der 23e straat is oen aan komende trein in botsing gekomen met oen stilstaanden. Vier menschen werden gedood en dertig gewond. Het nachtelijke verkeer is geheel gestremd. Op den luchtspoorweg moesten vijf treinen worden verlaten, omdat de stakers het perso neel verjoegen en de remmen onbruikbaar maakten. vHet proces van de baanwachtersvrouw Meyer tegen gravin Kwiloeka over den kleinen graaf Joseph Kwilecka, die door dc baan wachtersvrouw als haar kind wordt opge- eischt. is Woensdag te Berlijn opnieuw voor het „Landgericht" gekomen. Het werd echter verdaagd, omdat de vertegenwoordigers van beide partijen nieuw bewijsmateriaal hebben aan te voeren. vTe Oporto brak een paar maanden ge leden in het ziekenhuis „do Terjo" longen- pest uit, welke ziekte daar door een' zeeman werd gebracht. Er stierven daar 36 menschen aan die ziek te, onder welke ook een zeer geacht genees heer, dr. Agostinko de Faria. Negen andere patiënten, die aan builenpest leden, herstel den.. Voorts kwamen te Oporto nog enkele ge vallen van builenpest voor -, maar door doel treffende voorzorgsmaatregelen, door strenge afzondering van de patiënten, ontsmetten., enz., heeft men het verder verspreiden van de ziekte voorkomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering vaoi Donderdag 9 Maart. Geopend Il| ure. Ouderwijjspenaioen wetten. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over ontwerp A (Wijziging en aan vulling der wet tot regeling van het lager ouderwijs en der burgerlijke pensioenwet) en wel over art. 1. Op paragraaf 1 van art. I bepalende: het zelve van art. 38 der wet tot regeling van het L. O. wordt gelezen als volgt: „Pen sioen wordt ingelijks verleend aan den on derwijzer, die na .tieujarigeu diensttijd uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken voor de waarneming zijner betrekking ongeschikt is en ontslag heeft bekomen." Door den hoer Ter Laan o.s. is een amendement voorgesteld strekkende om den oisch van tien jaren te doen vervallen. Vioorts stelt hij voor om aan het tweede lid van art. 38 eene bepaling toe te voegen, waardoor het invaliditeitspensioen, wordt op genomen. Zeer veelvuldig zegt de voorsteller zal invaliditeit niet voorkomen, maar het ge val is niet ondenkbaar. Een vertoornd vader kan een onderwijzer mishandelen. Er kan brand in de school komen, waarbij de on derwijzer handelend optreedt in het belang der kinderen. Op sohoolwandelingen kan een ongeluk gebeuren, enz. enz. Dooa- den heer Smeengo wordt een amjendement voorgesteld om aan art. 38 2e lid toe te voegen do woordena. aan den onderwijzer die benoemd wordt tot arrondis sementsschoolopziener; b. die benoemd wordt tot lid der Staten-Generaal (m. a. w. die onderwijzers blijven hun recht op pen sioen behouden en de jaren, in die funotiën doorgebracht, tellen mede voor pensioen). De V oorzitter verzoekt dringend geen amendementen rauwelijks in debat te bren- fen. De behandeling wordt daardoor moeie- jk. Tijdige indiening opdat de amende menten gedrukt kunnen worden is drin gend noodig. De Min. van Bin non 1. Zaken (d!r. Kuyper) ziet geen reden om dc onderwijzers exceptioneel te behandelen. De regeering kan dus niet meegaan met het aaneudement- Ter Laan o. s. Wat het amcndement-Smeenge aangaat, dat maakt de pensionneerilig der door hem bedoel de onderwijzers slechts facultatief, hetgeen waarschijnlijk wel niet de bedoeling van den voorsteller zal zijn. Het tweede amendement- Ter Laan zou den indruk naar buiten maken als of het onderwijsvak al een zeer geweldda dig vak is. Invaliditeitspensioen is meer voor personen die voortdurend aan gevaar bloot staan, hetgeen men toch zeker niet van oen onderwijzer kan zeggen. Tegelijkertijd wordt nu behandeld het amendement-Ter Laan c\ s. om aan art. 40 der L. O. wet een nieuw lid toe te voegen, luidende: „Met afwijking van het bepaalde bij het vorig lid wordt het pen sioen van de onderwijzers, die zielsi- of lichaamg gebreken bekomen, die hen voor de verdere waarneming van bun ambt ongeschikt maken, bepaald op 5 gedeelte dier jaaa-wedde mits die gebreken het gevolg zijjn, hetzij van tegen hen in de uitoefening hunner dienstverrich tingen, of ter zake van die uitoefening ge pleegde gewelddadigheden hetzij van het volvoeren van diensten, waar bij gevaar te voorzien was hetzij van ongevallen bij het verrichten van diensten waarbij geen gevaar te voorzien was. indien het ongeval dat do gebreken veroor zaakte, niet aan do schuld of aan, de onvoor zichtigheid van den ambtenaar te wijten is". De lieer S m e e n g o trekt zijn amendement thans in, en zal dit op eene andere plaats voorstellen. In de eerste plaats worden daarna z. h. s. aangenomen de twee amendementen Tor Laan, betreffende liet' imvaliditeitssysiteem, nadat do heer Ter Laan zijn eerste amendement (doen vervallen den eisch van 10 jaren) heeft, inge trokken. Art. 1 paragraaf 1 wordt daarna goedge keurd. Door de heeren Ketelaar em Yerhcy is voor gesteld om aan art. I paragraaf 2 een nieuwe alinea toe te voegen, luidende ,,Een gewezen onderwijzer die minstens 10 jaren heeft gediend als onderwijzer of minstens 10 jaren als zoodanig in eene der overige betrekkingen, die krachtens de Burg. Pens.- wet bij de berekening van een burgerlijk pen sioen in aanmerking komen, heeft, indien zijn, laatste betrekking die van onderwijzer was, mede recht <q> pensioen zoodra hij den ouder dom van 65 iaren heeft vervuld, en voorts wanneer hij ziels- of lichaamsgebreken bekomt die hem ongeschikt maken voor do waarne ming van de betrekking van onderwijzer." Ito heer Do W a a. 1 M a 1 e f ij. t ontraadt namons do C v. R. de aauneming van dit amen dement. Do heer Heemskerk geeft in overwe ging de laatste woorden van net amendement ito doen luideu indien, ziin laatste betrekking gedurende de laatste 10 jaren die van onder wijzer was." Hierna komt aan do orde de stemming over de Hooger Onderwijswet, wel-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1