"stadsnieuws. Uit den omtrek. ke wordt aangenomen met 53 tegen 38 stemmen- Voor stemde de rechterzijde, zonder den heer Do Visser. Tegen de linkerzijde met den heer De Visser. De Minister moet liet amendement-Ke telaar zoo beslist mogelijk ontraden. De heer Ketelaar zogt met zijn amen dement het oog te hebben op een geval zoo- als ziah heeft voorgedaan met den heer Ter Laan, die destijds bij zijne benoeming tot Kamerlid geen ontslag heeft gevraagd, maar dit heeft gekregen. Ton slotte wijzigt Spr. het amendement in den geest als door den lieer Heemskerk werd aangqgoven. De Minister wijzigt hot artikel, waar door dit thans luidt: ..een gewezen onder wijzer, wiens betrekking na 10 jaren wordt opgeheven, krijgt recht op pensioen na 65- jarigen leeftijd ou voorts wanneer ziels- of lichaamsgebreken hem ongeschikt maken voor de betrekking van onderwijzer." Het amendement-Ketelaar daarna in stem ming gebracht, wondt verworpen met 48 tegen 26 stemmen. Lo gewijzigde 2 wondt goedgekeurd, zoo mede 3. 4 vervalt. Op 5 is een aanendemenit voorgesteld door dan heer Ketelaar, strekkende om te be palen, dat oen onderwijzer, die ontslagen is en m eenogen tij|d bij het onderwijs terug keert, hij zal kunnen betalen naar den ouden pensioengrondslag, ook wanneer zijn nieuwe jaarwedde lager is. Dit amendement wordt verworpen met 54 togen 27 stommen. AJsim is aan de orde een tweede am en do- ment van den heer Ketelaar op 5. luidende In 5 worde aan art. 42 het volgende toe gevoegd Tijdelijke diensten krachtens aanstelling als openbaar onderwijzer, komen bij de rege ling van pensioen als diensttijd in aanmer king, indien zij door een vaste aanstelling wordt gevolgd. Volgt de aanstelling niet on middellijk, zoo moeten dee© diensten, oan in aanmerking te komen, bewezen zijn geduren de tem. minste twee achtereenvolgende jaren. Do belanghebbende is verplicht om boven en bohaljvo liet in artikel 41 bepaalde, tweo ten honderd van die som der door hem in tip- del ijk en dienst genoten beloeningem bij te dragen. Do wijze van inhouding dezer bijdrage wordt genageld bij algemeeaien maatregel van bestuur. Wordt don onderwijzer vóór de afbetaling der lner bedoelde bijdrage pensioen of wacht geld toegekend, dan geschiedt de imhoudiiq binnen denaelfden tijid op dat pensioen o; wachtgeld. Do lieer De Vries doet opmerken, dat do heer Ketelaar met zijn amendement niet zal helpen de personen, dio hij helpen wil. In Amsterdam doet zich het. geval voor, dat tijdelijke benoemingen geschieden door B. en W. en niet gelijk liet behoort door den gemeenteraad Bi.ï pensioenaanvrage zal Pensioenraad het eerst vragenis de benoe ming wettig geschied, eai blijkt dit niet het geval, dam zal jjemsioen geweigerd worden. Naar Spr.'s mcening bereikt de heer Kete laar niet het dool, dat hij beoogt* De Minister voegt hieraan nog toe, dat do heer Ketelaar in zijn amendement eene formulcering gebruikt, welke de wet op het L O. niet kent on dus niet is toegelaten. De maanster erkent intuEschen, dat er voor die zg. zwervende onderwijzers wat moet gedaan worden. Do heer K o t e 1 a a r vraagt of wel licht de minister oene bepaling wil formuleeren, zoo ja, dan verzoekt hij de beraadslaging te schorsen. Do Minister heeft geen bepaling toe gezegd, maar wil wol eouo betere fonnuleering doen overwegen,. Do lieer Kolkman begrijpt niet waarom men de groote steden uitspeelt, tegen de klei nen. Waar volgens art. 32 de tijdelijke onder wijzers door B. en W. worden aangesteld, be houden zij volgens Spr. hun recht op pen sioen, te meer waar die tijdelijke benoeming dikwijls voor een jaar en langer geldt, gelijk hom de wethouder van onderwijs van 's Gra- ve uhago zooeven nog per telefoon hooft mede gedeeld. De Minister zegt, dat de besliste geest en wil van de L O. wet is, dat de aanstel ling van con onderwijzer uitga van den ge meenteraad en "bij exceptie van B. en W. Wanneer tijdelijke onderwijzers gedurende ge ruimen t.ijd diensten hebben bewezen, aan hot onderwijs, is het billijk dat zij hunne aanspraken op pensioen krijgen ook voor die jaren. De minister wil naar eene regeling doen zoeken, waardoor aan het bezwaar wordt tege moet gekomen. De beer Ketelaar trekt daarop zijn amendement in. Door de heeren Ketelaar en Verhey wordt een amendement voorgesteld, strekken de om de gymnastiek-onderwijzers onder de gepensionneerden op te nemen. Nog is oen amendement voorgesteld door den heer Ter Laan c. s. strekkende om de v a konderwijzers aan de lagere school ook in de pensioenregeling op te nomen. Het amende ment om wat o.a. de teckcn onderwijzers, de handwerkoiulerwijzeresaon., land-, tuin bouw en gymnastiekonderwijzere. Als vak nemen do voorstellers aan een onderdeel van het onder wijs. waarin tenminste 15 uren per week les wordt gegovcn. De heer Do Klerk ondersteunt vooral het amendement-Ketelaar-Vorhoy. .De Minister herinnert er aan, dat hij bij de algemecne beschouwingen de opnemin gen wan nieuws categorieën heeft ontraden bij deze regeling. De minister ontkent volstrekt de bil li ikheid eener pe na on nee ring, niet ook van de personen hier bedoeld, maar eene af zonderlijke regeling zal voor dis zg. in- en ai 11 oope n de onderwijzers noodig zijn. De Minister van Financiën wijst er op dat men zich ten aanzien van do capa citeit van het pensioenfonds vergist. Do Min. rekent voor dat er slechts 12 millioen aanwezig is en niet 15 millioen, ge lijk de heer Boe berekende. Ook do Min. ont raadt do aanneming van do amendementen. In stemming gebracht wordt bet amendement- Ter Laan verworpen met 61 tegen 16 stem men, dat van do 1 voeren Ketelaar cn Verheij met 50 tegen 37 stemmen. De heer S mee n ge stelt alsnu weder het amendement voor, dezen middag door bem ingetrokken, ten aanzien van onderwijzers, die worden benoemd tot schoolopziener of kamerlid. Daar dc Min. van Binnen! Zaken eenige bedenkingen oppert., wordt dc beraadslaging verdaagd tot heden 11 uur. Inmiddels zal het amendement worden ge drukt. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor terstond na de boihandeling van het aan de orde gestelde ontwerp te behandelen de Onderwijsnovelle het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van eenige bepalingen van het Burg. Wetboek betreffende dienstboden en werk lieden. De hoer Borgesius heeft daartegen be zwaar, waar nog zoovele andore belangnjko wetsontwerpen, reeds lang in staat an wij zen, op afdoening wachten, o.a. het wetsont werp betreffende de Landbouwraden, dat be treffende de loterijen, het arbeidscontract en andoren betreffende de sociale wetgeving. Spr. acht het niet wenschelijk achter elkaar maar onder wijs-wetten te behandelen. Eenige afwisseling is noodig. En wil men dan toch onderwijs-wetten behandelen, waarom gaat dan het middelbaar onderwijs niet voor, dat reeds veol langer gereed ligt Spr. heeft nog geen tijd gehad de onderwijs-novelle behoor lijk te bestudeeren. Spr. geeft in overweging het ahbeids-contract te doen voorgaan. Kan de Voorzitter daartoe niet besluiten, dan. zal Spr. stemming vragen over het voorstel van den voorzitter. De Voorzitter vindt alle wetsontwer pen belangrijk, maar hij moet een keuze doen. De voorzitter dacht dat het wensche lijk was om 'het eerst de onderwijs-novelle te behandelen, omdat deze zoo nauw samen hangt met het ontwerp, dat thans in behan deling is. De heer De Boer sluit zich aan bii het betoog van den heer Borgesius en steunt het voorstel om eerst de Landbouwraden to be handelen. De 'heer Ketelaar protesteert tegen dat er door jagen van onderwije-wetten. Do heer Borgesius had gehoopt, dat de Voorzitter meer waardeering zou hebben voor do bezwaren der minderheid. Hij her haalt geen tijd gehad fce hebben de onderwijs novelle te bestudeeren. Spr. stelt nu voor eerst te behandelen het arbeids-contract en daarna de onderwijs-novelle. In stemming komt alsnu 'het voorstel van den voorzitter, om het eerst de onderwijs-no velle in behandeling te nemen, dat wordt aangenomen met 52 tegen 37 stemmen. Voor de rechterzijde. Tegen de linkerzijde. Berichten. H. M. de Koningin cn Z. K. H. de Prins zijn gisterenavond per gewonen staats- spoortrein ten 8 uur 15 stadstijd van het Loo in de residentie teruggekeerd. H. M. droeg een bloemruiker. Wanneer H. M. de Koningin-Moeder in April naar het Loo gaat, dan zal het zijn voor enkele dagen tegen de tweede helft dier maand, ten einde tegenwoordig te zijn op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, 19 April. Men schrijft uit s-Gravenhage Do minister van marine heeft gisteren de portefeuille van buatenlaudsche zake noverge- nomen. Men verwacht dat het tijdelijk beheer tot n a de verkiezingen zal voortduren, omdat naar verluidt met. het oog hierop geen diplo maat zich voor het ministerschap wenschte be schikbaar te stellen. Van don oud-gezant mr. von Weckherlin, tijdelijk werkzaam aan het departement, was, zegt men, geen sprake, om dat hij niet van de richting is van het kabi net, on de zwager is van don minister van waterstaat, den heer Oyons. De afgetreden minister van Lynden blijft voorloopig te 'sGravenhage women. Dr. De Visser minister? Aan het Vad. wordt medegedeeld van geheel betrouwbare zijde dat met het Kamerlid dr. De Visser onderhandelingen zijn gevoerd over een ministerschap; voor welk departe ment kwam het blad echter niet ter oore evenmin als de uitslag der onderhandelingen zoodat hieromtrent menige gissing mogelijk is. De vergadering van don Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage, Woensdag nog gclcdd door minister Medvil van Lynden, heeft db rekening over 1904, do uitgavanver- deeliaig over die mogendheden en het verslag van den secretaris-generaal over 1904, goed gekeurd. Omtrent het Vredespaleis werd nietta gevraagd of medegedeeld. Bij Kon. besluit van 20 Februari j.l. 19 de jaarwedde van de inspecteurs der rijks- veldwacht vastgesteld voor de districts-oom mandanten, tevens inspecteurs der rijksveld- wacht op f 1200 a f 2000. Kamerverkiezingen. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, heeft de hoer G. H. Wagenaar te Leeuwarden, dio in het district Sohoterland genoemd wordt als christelijkhistorisch candidaat der ker kelijke partijen voor de Tweede Kamer, geen plan een candidatuur, welke ook, voor de Kamer aan te nemen. Daar de heer Van Löben Sela niet meer in aanmerking weusdhte te komen, stelde de plaatselijke anti-rev. kicervereeniging te Slie- droobt tot candidaat voor de as, verkiezing mr. G. J. Sybrandy, van Almeloo. De kiesvereeniging te Sappemeer (dis trict Veen dam) heeft tot candidaat gesteld mr. E. A. Smidt. Opera Italians. De heer M. de Hondt, directeur der Opera Italiana, deelt ong mede, dat het speelseizoen geprolon geerd is door hem tot circa einde April Voor het standbeeld voor stad houder Willem EET is te Haarlem bijeenge bracht f 872,3H. Hierbij is ook de netto- opbrengst van de beide uitvoeringen van „Het Kind van Staat." De Rembrandt-ihulde. Naar het Vad. verneemt, heeft de Koningin een be langrijk bedrag voor de Lendadhe Rembrandt- huldo beschikbaar gesteld. Ook van andere zijden ontving de penningmeester, notaris Van Hamel te Leiden, belangrijke giften. Wil do commissie evenwol haar plannen ton ufot- voor kunnen brengen, dan moet zij over een veol grooter bedrag te besdhikken hebben, daoi thans het geval is en verwacht zij meerdere bijdragen, zelfs de kleinsten, dian tot dusver inkwamen. Uit do Diamantindustrie. Het Weekblad van den Diamantbewerkers- bond meldt, dat deze week de eerste der 500 toegelaten leerlingen als volleerd werkman bondslid is geworden. Hij is roosjesverstelIer en heeft zijn vak buitengewoon vluig en goed geleerd. Gelijk wij te zijner tijd meiddon had do Amsterdaimsohe Juweliersvereeniging het verzoek van snijders en snijdsters, om vor- hooging van loon van 25 pet., niet toege staan. Zij wilde oen commissie benoemen uit patroons en werklieden om te onderzoeken voor welke juweliers een verbooging der Ico nen noodig is. Aangezien dit onderzoek eenige weken zou vereischen, zou, ingeval verhooging noodzakelijk gebleken was, dit ook nog na 5 Maart worden uitbetaald. Over dit voorstel beraadslaagden gisteren avond snijders en snijdsters. Zij besloten het niet aan te nemen, doch bij loonsverhooging te persisteeren. Een voorstel om de juweliers een ultimatum te stellen, werd door het be stuur ontraden. De staking te Enschedé. De arbeiders van de firma Serphoa en Zoon te Enschedé, die op den Overijsselsehen biddag niet hebben willen werken, ondanks het ge bod van de patroons, kwamen zich gisteren morgen aanmelden om het werk te hervat ten. Ze werden door de directie toegelaten, zoodat de fabriek heden weer in gang was. De staking te Groningen. Van de zijde der stakers bij de firma Van Dam te Groningen is medegedeeld, dat tot nu toe 61 kleermakers het werk hebben ge staakt, terwijl nog drie voor de firma Van Dam werkzaam zijn. Door het stakingsoomité wordt zooveel mogelijk er voor gezorgd, dat de stakers elders werk vinden. Tweo van hen zijn reeds naar Duitschland vertrokken. Ernstige mishandeling van een politieagent. Het gerechtshof te 'sGravenhage behandelde gisteren in hooger beroep do zaak tegen twee opgeschoten jon gens uit Rotterdam, beiden in hechtenis en beschuldigd van een hoogst ernstige mishan deling van een agent van politie te Rotter dam. Op grond van verschillende getuigenver klaringen en aanwijzingen nam de rechtbank aan dat deze beide beklaagden, waarvan de een zeer ongunstig bekend staat, de schuldi gen waren, en veroordeelde hen, wegens mis handeling, zwaar lichamelijk letsel tengevol ge hebbende, dèu len beklaagde tot 5 jaar en don 2en bekl. tot 4 jaar gevangenisstraf. Beklaagden'hielden gisteren voor het Hof, evenals zij dit vroeger voor dè rechtbank deden, hun volkomen onschuld vol. Zij werden verdedigd door mevr. mr. Adol- phine v. d. Hoek, geb. Kok, advocate te Rotterdam. Vijftien getuigen, waaronder een 6tal die niet voor de rechtbank gehoord werden, wa len in dec© zaak deels door het O. M., deels door de verdedigster gedagvaard. Advocaat-generaal mr. Redtsma vorderde bevestiging van het vonnis. De verdedigster concludeerde tot vernieti ging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank en vrijspraak van beklaagden. Uitspraak over 14 dagen. De nationale effectendiicf- sta 1. Het gemechbhöf te 'aGravenhage heeft bekrachtigd1 de beschikking van de Haagsohe rechtbank, waarbiji de persoon van B. naar de openbare terechtzitting is verwezen, ter zake van oplichting eoi hedimg met betrekking tot den bekenden internationalen effeoton- dtüe&tal. De moord op den Haagschen kastelein. Donderdag 30 Maart a.s. zal in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld worden de zaak, van den metselaar D., voor de rechtbank aldaar veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf we gens 'mishandeling met doodelijken afloop, gepleegd op don kastelein van E., op de Groote Markt te dier stede. Mej. mr. van Dorp zal ook het Hof voor den bekl. optre den. De moord bij dien Duivels berg;. Aan de Nijim. Ot. wordt geeednid, dat de naam van den vermoedelijjkein moordenaar van de bij den Duivelsberg gevonden vrouw, Jules öherpdon, afkomstig uit Luik, is. Het bliad meldt verder: „Het slachtoffer heet Catherine Droixke cox is eveneens uit Luik afkomstig. Haar naar Oleve overgekomen broeder heeft uit de pho tographic en andere hem g-toomde zaken zijne zuster herkend. Nader kunnen wij hieraan toevoegen Catherine Droixhe was eene dienstbode te Luik, die op 18 Febr. vandaar spoorloos was verdwenen. Zij had relatiën met Jules Qher- picai, onderwijzer, - -eneens te Luik, welke verhoudingen niet zonder gevolgen waren ge bleven. Daarom had de verloofde haar toege zegd met haar te zuilen trouwen, nadat hij cone bet rekking aan de universiteit te Brus sel had gekregen. Het vermoeden ligt voor do hand, dat hij aan zijne verloofde rendez vous te Nijmegen had gegeven, waarheen zij met een retour kaartje van uit Luik zich heeft begeven, terwijl hij met eenzelfde kaartje van Brussel naar hier is gekomen. De bedde kaart jes van de heenreis zijn gevonden. Ben broeder van de verslagene, die onge rust was over het uitblijven van zijne zuster en de berichten over den moord gelezen had, begaf zich naar Clove en herkende, zooals hierboven reeds gemeld is, zijne zuster in het portret van hot lijk. Hij bracht mede eon portret van zijne zustor, dat heden aan den hotelhouder Mudder in de Smetiusstraat al hier weaxl vertoond en waarin men onmiddel lijk herkende de vrouw, die daar gelogeerd hoeft. Dc zaak zal nu zeker in België worden be recht, daar de man, als zijnde een Belg, niet aal worden uitgeleverd." De conducteur J. B. van de Eerste Groninger traan, die Maandag te Stadska naal onder de in beweging zijnde train ge raakte, is in het hospitaal te Groningen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Morsdood getrapt. Te Wilder- vank is cone vrauw door ecu sohcepjagers- paard, dat met zijn woesten berijder in wilde sprongen den weg passeerde, morsdood ge trapt. Slachtoffer der zee. Bij den waterschout te Scheveningen kwam telegra- phisch bericht uit Huil, dat de Sohevening- sche visscher H. G., oud 24 jaar, varende als matroos op een Engelschen stoomtrawler, overboord geraakt en verdronken is. School- en Kerknieuws. Te Winterswijk •-orden op 1 April a. s. gemeentelijke normaallessen, ter opleiding van onderwijzer en onderwijzeres, met uitgebreid leerplan geopend ter vervanging van de rijks normaallessen B, welke bij Min. besluit van 11 Febr. j.l. zijn opgeheven. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Utrecht word o. a. goedgekeurd een voorstel van B. cn W. tot het aanleggen van een nieuwe brug over den Krommen Rijn, waarvan de kosten geraamd werden op f 19,000. Het gedeelte hiervan komt ten laste van de electrisohe centrale daar de aanleg van de electrisohe tram de ver vanging veroorzaakt. Een bedrag van f 3670 werd toegestaan voor den aanleg van een tuin achter en vóór het Zi sterhuis. Tegen de verordening betreffende de hef fing van vergunningsrecht waren door den minister van binnenlandsche zaken eenige be zwaren gemaakt. Hij wenschte aanvulling met eenige bepalingen, die in de Drankwet voorkomen. B. en, vV. meenden daaraan niet te kunnen voldoen omdat de raad niet kan vaststellen, wat de rijkswetgever reeds vastge steld heeft. De heer Harte adviseerde om toch maar aan het verlangen van den minis ter te voldoen, doch de raad vereendgde zich met de zienswijze van B. en W. en ook ver dedigd werd door den heer Van Bolhuis. Tot zeer uitvoerige debatten gaf het in de vorige vergadering aangehouden, adres der Slagers-vereeniging aanleiding, waarin werd verzocht dat voortaan alle ingevoerde vleesch aan het abattoir zou moeten worden gekeurd. Een aardig incident deed zich hierbij! voor. De heer De Louter stelde voor om voortaan te verbieden den invoer bij kleinere hoeveel heden dan 5 KG. door openbare middelen van vervoer, anders dan per postpakket. De heer V a n L i e r wees hem er op, dat die bepaling juist, bij wijze van amendement door den heer De Louter in de verordening was gebracht. Het resultaat van al de discussies was, dat al de ingediende amendementen en dat waren er verscheidene die tot strekking hadden om den Utrechtseben slagers ©enigs zins te gemoet te komen en een keuring voor te schrijden van alle ingevoerde vleesoh, ver worpen werden, en de afwijzend© be&chikking, voorgesteld door de commissie van art. 166 werd goedgekeurd. Nadat nog was goedgekeurd een plan tot overneming van een nieuw aan te le straat tusschen de Biltstraat en de Frederika- straat, waai bij de belanghebbende zal moeten zorgen voor een nieuw brandspuit huis, werd de vergadering gesloten. aOm deel te kunnen nemen aan het toelaiings-exainen voor de Rijks-Nor .naailes sen te Utrecht, dient men zich in persoon aan te melden op Woensdag 15 Maart a.s., 's nam. tusschen 1 en 2 uur, in de school van den directeur, den heer L. Gerhardt, aan het Janskerkhof aldaar. aDe afdeeling Utrecht en Omstreken van de Noderlanidsche Maatschappij voor Tuinhouiw en Plantkunde zal een ver^ ring houden 17 Maart a.s. in Btuitenlust te Utrecht. aWegens vetrrek naar Utrecht heeft jh: F. van Reenen lid van den gemeenteraad te Zeist als zoodanig bedankt. De Kamer van Koophandel en Fa brieken vergadert Zaterdag a.s., des avonds te 8 uur in een der lokalen van het gemeen tehuis. De Raad van Toericht op de spoorweg diensten 'heeft een nieuwe regeling vastge steld voor de samenstelling der districten, eui de aanwijzing van de inspecteurs, die met het dtagelijksch toezicht zijn belast. Het derde district, inspecteur de heer E. Gerat, standplaats Amersfoort, can vat de spoorlijnenKampen.Utrecht, Amersfoort Kesteren, De Bilt'Zeist, Soeeter.berg Baarn, EdeNijkerk, ZwolleOmmen Harden berg locaalspoorwtegen)met inbegrip van de stations Zwolle. Amersfoort en Kes teren. De lijn AmersfoortApeldoornDeven terWierden staat onder toezicht van den inspecteur in het 5e district, standplaats Zut- fen (de heer J. A. Beijemnck). Het vak AmersfoortHilversum is inge deeld biji het llo district, inspecteur de heer J. J. Brutel de la Rivière, standplaats Hil versum. De regeling treedt op 1 April a.s. in wer king. Daartoe mtgenoodigd door eemig© da mes en heeren, trad gisterenavond in een der lokalen van het hotel de Zwaan de heer G. A. Ct van Goor, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijb te Amsterdam, op, om dJoöl en streven van de vereendging „Volks onderwijs" uiteen te zetten. De heer De. J. G Busoh Keiser, die de leiding der vergadering op zich had geno men. opende deze met een korte inleiding, en gaf daarna 't woord aan den heer Van Goor. Spr. zea.de te willen beginnen met aan <fc vergadering de gegevens te verschaffen, welke ieder moot bezitten, om lid der veri eeniging „Volksonderwijs" te worden. Men kan ze dan ook aan vrienden en be- keaideu verat nekken), ten oindö deze in die ge- legehedd te stellen oök als lid toe te treden. Het doel, men ziet heit alras, ligt opgeslo ten in den .niaarn. D© vereemiigiiug sluit nier miaind) uit, maar tracht aam rillen! te geven wat ze noodig hebben; in do eerate plaats aan zwakken en misdeelden. En toch eigen lijk niet deze in do eerste plaats; voorop staat het belang van geheel het volk. Volksonderwijs beoogt allen zóóver tc bren gen, als de verstandelijke vermogens dit toe laten. Hierna geeft de heer Van Gooi' een kort overzicht van hetgeen de vtoreeuiging gedu rende den tijd van 'haar bestaan heeft ver richt, cm hoe zij op velerlei gebied, het on derwijs betreffende, haar actie lieeft getoond. O.m. heeft zij medegewerkt tot verbete ring van de salarissen der onderwijzers, en maakte zij propaganda voor leeopUcbit. Wel begreep zij, dab het toon ter tijd nog mot zóó spoedig zou gaan, anaar zij effende den weg voor de regeering door het verspreiden van haar geschriften. Ook werd gezorgd voor betcro opleiding, terwijl door haar toedoen) de kweekólimjgem werden afgeschaft, althans in zooverre, dat deze niet anders dan; voor practische werkzaamheid in d© school werden gebezigd. Daarna is een tijd van verslapping geko men, doch thans zijn -we weer vooruitgaande. In Mei 1904 waren er 2100 leden en dit aan tal is door do propaganda gestegen tot 7000. Het aantal afdeelingen klom van 39 tot 70. Op dien duur kan de vereemiging alleen wer ken wanneer dit aantal zeer groot is. De contributie is niet hoog. In de meeste afdee- lingem vam f 1f 2. Ook kunnen leden van aaibgaderavereenigimgen tegen lagere contri butie lüd wondienVerhooging vam contribu tie 'ligt luiet in de bedoeling, daar de veree miging all© klaBsem moet omvatten. Thlams wil spreker nog even de aainldaclbit op de toe komst vestigen, en wijst hij daartoe op d© nog niet afgeloopen actie tegen de onder wijsnovelle. Zoo lang de beslissing met is ge vallen, moet die actie blijven voortduren. Aan den vooravond van de laatste stem ming zal in vereeniging met verschillende om- derwijzersvereenigingen een vergadering wor den gehouden, om nog eens op de gevolgen te wijzen, die deze wet voor ons land en volk zal hebben. Heel veel succes verwachten we niet, maar toch zijn d© aangebrachte wij zigingen wel een gevolg van de actie. De wet wordt vrij zeker aangenomen, doch dan moeten wij, evenals onze tegenstanders na '78, krachtig gaan. werken om ons doel te bereiken. In de praktijk aal een gevolg van de wet zijn, het verdwijnen van de openbare scho len in veel plaatsen. En dan komt een tijd perk van arbeid voor onze vereeniging. We moeten die ouders steunen, di© geen gelegen heid hebben hun kinderen te zenaen naai de school, welke zij verlangen. Doch er is meer. Betere aansluiting tssschen verschil lende takken van onderwijs is noodig. Er be staat een aaneenschakelings-coanmissie, dio met gewichtige voorstellen zal komen en dan moet de vereeniging mee kunnen spreken. Ons ideaal is: Goed volksonderwijs voor al len! Wij moeten alle sluimerende talenten tot hun recht trachten te doen komen. Van rijkswege moet gezorgd worden, dat overal, in geschikte middelpunten, scholen, ook vak scholen ontstaan, die bezocht kunnen worden door alle omwonenden. Een voornaam punt is de verbeterde zorg voor misdeelden. Op dit gebied is voor onze vereeniging veel te doen. In verschillende landen zijn reedis schoten voor zulke kinde ren, die met de beste resultaten werken. Waarom kan dat hier ook niet? In ons land bestaat vrijstelling van leerplicht voor blin den en doofstommen, in Engeland moeten deze juist 2 jaar langer naar school gaau. Ook béji de kinderwetten is voor volksonderwijs een taak, en de lijst van onderwerpen is daar mede volstrekt niet uitgeput. In den loop der tijden zullen steedfc nieuwe vraagstukken op rijzen. Laten wij dan zorgen klaar te staan, om met koel verstand en warm hart onzen plicht tc doen. Wij leven in een tijd van democra tie, maar wie ijvert voor uitbreiding vau kiesrecht, wie telkens meer wil geven aan het volk speelt een gevaarlijk spel, wanneer hiiji niet tevens stiijjdit. voor beter omjdletnwtijja. Voorts drukt spr. er op, vooral niet alleen te strijden, doch gezamenlijk op- te trekken om iets groots te bereiken. Volkskracht gaat uit vau volksontwikke ling en volkskracht is een voorwaarde voor onze onafhankelijkheid in de toekomst. De heer Ds. Busöh Keiser dankte uit naam der aanwezigen den heer Van Goor voor zijn duidelijke uiteenzetting van het onderwerp en stelde voor reeds dadelijk te trachten ook hier een afdeeling van volksonderwijs op te richten. Ruim dertig personen, dames en heeren, gaven zich staande de vergadering als lid op. De voorloopige commissie zal voor de noo- dige propaganda zorg dragen. De vereeniging „Het Groen© Kruis" houdt op Woensdag 15 Maart a.s., des avonds te 8 uur, een ledenvergadering in De Arend. De agenda luidt: 1. Nader voorstel tot wijzi ging vau art. 5 der statuten.; 2. Bestuurs- aanvulling. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis, z. v. G. van do Buit eat F. H. Bauer. Theodorus, z. v. C. Bonzei en R. K. van den Bijtel. Hetidrika Dora Johanna, d. v. H. Schuur man en J. van Gelder. Overleden: Alijda van Straten, oud 7 maanden. Jacobus Gerardus de Waal, oud 4 maan» den. Hendrik de Kruiff, oud 31 jaar, echtge noot van A. van Dijk. Adriana van Mourik, oujdi 21 jaar, omgeb. Hendrik van Bekkum, oud' 84 jaar, weduw naar van H. Hoppemeös. Ondertrouwd: C. W. Gerritsen en 0. H. Teengs. Gehuwld1: E. J. Ruitenbeog en J. W. van Gelder. Marktberichten. Amersfoort, 10 Maart. Op de heden gehou den weekmarkt besteedde men voor Zandaard- appelen f 1.50 h 1.80, Appelen f 5.k 8. Peren f a -.per H.L., Hoondereieren f t.10 8.60 per 100 stuks. Boter f 1.25 k 1.40 per K.G. Kippen f 0.90 a 1.20, Kuikens f a Piepkuikens f 0.k 0.Een den f 0.90 k 1.20, Hazen f k Wilde konijnen f 0.a 0.Tamme konijnen f 0.80 k 1.10 por stuk, Duiven f 0.60 k 0.70 per paar, Magere Varkens f 14 20, Zeugen 40 i 60, Biggen f 10.a 12. Aangevoerd waren40 heet. Appelen, heet. Peron, 180 heet. Zandaardappelen, 60,000 stuks Hoondereieren, 1200 kilo Hooiboter stuks Vee, Vette Varkens, 90 Magere Var kens, 200 Biggen on 25 Zeugen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2