BINNEN LAN Pb" gezorgd is. De bedding van die rivier is niet diep ingesneden van Foesjoen af, waar do ri vier uit bet gebergte treedt, maar vormt toch een belangrijk beletsel voor do bewe ging* i. van een leger, inzonderheid thans, nu do ijsgang begonnen is. Men kan echter aan nemen, dat de Russen overgangen hebben aangelegd in het noodige aantal. Do ontruiming van de Sjjaho-linio is ge schied in den nacht van Dinsdag op Woens dag. Deae tijding kan slechts zoodanig wor den opgevat, dat de troepen, die de verschan singen in het veld bezet hielden, toen den terugtocht zijn begonnen. Aan deze beweging moet ziju voorafgogaan do aftocht van den trein en van de colonnes. Den grooten weg naar Moekden hebben zij bezwaarlijk kun nen gebruiken. Deze weg Egt te dicht bij het westelijke front, dat het zwaarst bedreigd is, en de lange wagentreinen, die niet in staat, zijn zich te verdedigen, zouden aanhoudend bedreigd zijn en do eigen operatiën belemme ren. Do colonne-wegen loopen 'daarom zeker oostelijk om Moekden heen en gaan dan in noordoostelijke richting parallel naar den spoorweg en den M andari jnenweg Voor liet succes van de vervolging door de Japanners is het de "hoofdzaak hoever hunne beide vleugels komen. Eene Ritmische niet- officaeele dépêche sprak er van, dat de vijan delijke omtrekkingsvlougel het dorp Santai- tse, ten noorden van de keizergraven, heeft bereikt. Dat ligt onmndjdel'ijk bij den spoor weg, bijna 6 K.M. ten noorden van Moek den, en het bezit van dat dorp verspert nar tvjurlijk den spoorweg. De Keizergraven ten noordwesten van de stad mogen natuurlijk niet verward worden met die van Foelin, tuo zidh in 't noordoosten bevinden. Hier rusten de voorvaderen van de thans in China regeerende dynastie, en bij den eerbied, die in China aan de voor vaderen wordt gewijd, heeft deze plek voor het volk en voor het heeischerahuis eene groote beteekonis. Be Russen hadden daarom door eene scherpe bewaking deze grafmonu menten beschermd, en maarschalk Oyama heeft nu dergelijke bevelen uitgevaardigd. In Petersburg vergelijkt men den toestand) bij Moekden bij dien bij Liaojang verleden najaar. Men koestert do hoop, dat de Japan ners, door de langdurige inspanning uitgeput, niet do kracht zullen bezitten de Russen te omsingelen. In dat geval zou, al is Moekden verloren, het leger gered kunnen worden. Maar onder de telegrammen wordt bericht, dat de omsingeling geslaagd is. Do vraag is Kunnen de Japanners genoeg kradht ontwik kelen cm het Russische leger in te sluiten? Indien dat zoo is, dan is het vooruitzicht uiterst donker voor het geslagen leger. Over de stemming in Petersburg bericht de correspondent van het Berliner Tageblatt ,,Met spanning volgt men hier de bloedige gevechten in den oontrek van Moekden, die den indruk van het keizerlijk rescript- ten ©enenmale uitgowischt hebben. De pessimis tische overtuiging, dat Moekden, dat de ge- heele veldtocht verloren is, wint veld, want ondanks de streng gehandhaafde oorlogscen- suur wordt toch velerlei bekend, dat voor het groote publiek een geheim had moeten blijven. De schijnbaar verbeterde positie van Kocropatkin is ook thans nog zeer ernstig, zot) al niet gevaarlijk. Wanneer de beslissing zal vallen, is moeilijk uit te maken. In goed ingelichte kringen hier helt men over tot de meening, dat de geheele veldslag allesbe halve gunstig staat voor het Russische leger, niettegenstaande de vele berichten over buit gemaakt geschut en hernomen stellingen". Hot bericht van het vertrek van de Russi- 6cflic vloot uit de wateren van Madagascar naar DjLbccti geeft aanleiding om te onder stellen, dat admiraal Rodjcsfcwensky zdoh voor- stolt naar Europa terug te keeren. Li verband hiermede is van beteekenis het volgende be richt uit AntwerpenSedert drie a vier maanden bevrachtten verscheidene expeditie- huizen geregeld stoombooten, die gezonden werden naar de wateren van den Grooten oceaan, om de schepen van het Russische es kader te voorzien van verduurzaamd vleeoöh, munitie on ontplofbare stoffen. Uit Peters- bung is plotseling het bevel gekomen, om met die verzendingen terstond op te houden. Do stoomboot. Juliette, dlie voor vertrek gereed lag, is aanstonds ontwapend. Geen enkel schap zal meer vertrokken, can zich te voegen bij het eskader van den Grooten Oceaan. De Russische agent, dio de uitzending van deoo schepen regelde, is uit Antwerpen vertrok ken naar Rusland; men verwacht niet, dat hii zal terugkeeren. Van gelijke strekking is ook een bericht van de Vossisdhe Ztg. uit Hamburg, dat de Rus- sisolie regcortoitg hare maatregelen betreffende d)e verzorging van hot tweede en het. derde eskader met kolen, geheel veranderd heeft. Nadat Rusland reeds elf stoomschepen van do Hamburg Amerikalijn had gekocht, werd hot bekend, dat zij met die maatschappij over don verkoop van nog vier stoomschepes in on derhandeling was. Deze onderhandelingen werden afgebroken en thans wordt bekend, dat van de elf in het bezit van Rusland over gegane schepen slechts twee, de beo.de groote stoomers Palatia 011 Phönicia, inRussische handen zullen blijivem De overige negen Bbodmsciheipen gaan weer o\'er in het bezit van de Hamburg-Amerikalijav Ook kamen kolen schepen. die oorsprankel ijk voor het tweede Russische eskader bij Madagascar bestemd warm. naar Hamburg terugzoo de Frankly en do Conway. Een derde schap, de St. Ninian, die zich ondorwog bevond met order naar Ba tavia, om daar hare kolen aan de Oostzee - vloot af te geven, heeft tegenorder ontvangen en gaat dus niet naar Batavia. Dat is als een nieuw bewijs te beschouwt ndat Rusland zij.no plannen met. betrekking tot. het uitzenden van zijaio vloot, naar Oosl-Azië, geheel gewij zigd lieeft. Te Parijs is bericht ontvangen, dat alle bestellingen die voor de Russische zeemacht gedaan waren en waarvoor Antwerpen het centrum was, afgelast en de Russische agen ten teruggeroepen zijn. Men ziet. daarin, ook in verband met den terugtocht van Rodjcst- wenski's vloot, eene voorbereiding van een wapenstilstand, die in de eerstkomende week verwacht wordt. Londen11 Maart. (Daily Graphic). Ik hc4j reden om to gelooven, dat liet Russische de partement van buitenlaudsche zaken do Fransehe regeering kennis gegeven heeft, dat de Czaar bereid is onderhandelingen aan te knoopen over de onmiddellijke beëindiging van den oorlog, mits een redelijke grond slag voor de behandeling van de voorwaarden kan worden verkregen. Er worden nu gedachten wisselingen over eene bemiddeling gevoerd tusschen de Engel- sche en Fransehe kabinetten. De Russische kennisgeving zal door Engeland aan Japan medegedeeld worden, als dit niet reeds is geschied. De vredelievende stap van Rusland is voor een deel te wijten aan moeielijkheden die gerezen zijn betreffende eene nieuwe leening te Parijs. Allerlei vVolgend jaar hebben er in Grieken land weer Olympische spelen plaats. Naar men wil, zal de Grieksche regeer mg bij die gelegenheid een serie postzegels uitgeven, welke zullen lijken op de nieuwe zegels van Kreta. vNiets is nieuw onder de zon ze'fs de „Cakewalk" niet. Ontdek.e men vroeger, dat hij eigenlijk niets anders was dan urne verbastering van het oude Fra.iM.he menuet, thana begint men te Londen tot de overtui ging te kamen, dat die dans ree-is 24GG jaren geleden bij.de Grieken in zwaiit, wa3 Althans een beeldje uit dien lijd, io het Britsch Mu seum te zien, stelt een dr.uoenue iongc vrouw voor in eene houding, wed'»-" merkwaardig gelijkt naar de bewegingen van dien zeer modernen Amerikaanschen dans vIn het Geneeskundig Genootschap te Weeneji heeft professor Von EifeMierg een man vertoond, die door een ongeluk den mid delvinger zijiner rechterhand verloor en wien men teen den tweeden teen van- zijn rechter voet had afgezet, om dien in de plaats van den verloren vinger te stellen. Eenige weken na de kunstbewerking kon de patiënt alreeds het ziekenhuis verlaten en volgens professor Von Eifelsberg mag men verwachten, dat hij, na verloop van tijd, den teen geheel en al als vinger zal kunnen gebruiken. vTe New-York moet een rhinoceros zijn gegeten, afkomstig uit den Londensohen die. rentuin. De huid van dat dier, welke ruim 200 Kg. zwaar, 2,30 M. lang en 2.80 M. bresd is, werd gekocht door de firma Otfco Gehrkeas, te Hamburg. Zulk een rhinooeroshuid dient tot het ma ken van verscheidene zaken, naar gelangvan den leeftijd van 'het dier, de dikte en de veerkrachtigheid. Men maakt er geleidriemen voor lifts van, piano-hamertjes, wandelstok ken, zweepen, knoopen of vochtige stempels, allerlei voorwerpen, welke goed weerstand moeten bieden aan een schok of aan gevaren van slijten en buigen. Ook worden daar te genwoordig klampen van gemaakt voor het tegenhouden van afdalingsik ooien, bakken en wagentjes in mijnen. IJzer is daarvoor te hard; caoutchaus verteert door olie en vet en hout bezit te weinig weerstandsvermogen. vEenigen tijd geleden werd uit Amerika aan de Engelsche bladeu geseind, dat een bekend hoogleea-aar, prof. Osier, in een rede voering gezegd had, dat een man eigenlijk alleen tot zijn veertigste jaar iets van be teekenis kon voortbrengen, en dan ,ot hoog stens zijn zestigste nog bekwaam kon wor den geacht om aan de behartiging der pu blieke zaak mee te werken. Daarna kon hem nog een jaartje worden gegund voor kalme levensbespiegeEng, maar dan behoorde hij heen te gaan en door inademing van chloro form een zachten dood te zoeken. Prof. Osler heeft nu een telegram aan The Lanoet ge zonden om te verklaren, dat hij het boven staande alleen voor de aardigheid had mee gedeeld uit een romannetje, en dat hij vol komen is misverstaan, als men denkt, dat het hem ernst was. vTe Marseille 'is bij een optooht een ern stig ongeluk gebeurd. Een paard uit den stoet sloeg op hol en veroorzaakte een pa niek onder de menigte. Er werden 17 men. schen gedood' en 8 ernstig gewond. De Staatscourant van Zaterdag 11 Maart 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als hoogleer aar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-uniiversiteit te Groningen dr. A. F. Holleman; benoemd tot technisch ambtenaar bij den Centralen Gezondheidsraad C. G. Schone- boom, arts. Het Koninklijk Echtpaar heeft Don derdagmiddag te ruim 5 uur het Loo verla ten, na aldaar Woensdag en Donderdag het oude Leo en Kon. park te hebben bezocht. H. M. en Z. K. H. begaven zich te voet tiaar het perron, alwaar, op verzoek van H. M., geeu autoriteiten aanwezig waren. Bij het wegrijden van den trein werd door het pu bliek een hartelijk bocra aangeheven. De Koningin en de Prins verschenen ook gisterenavond in de salons van H. M de Koningin-Moeder, die een tweede soiree ten Haren paleize gaf, waarop niet gedanst werd, maar toch het strijkorkest van die Kon. Mil. Kapel de wandeling der gasten door de zaden met muziek opluisterde. Onder de 160 170 gonoodigdën waren: de ministers, de Commissaris der Koningin, de gouverneur der residentie. Burgemeester en Wethouders, leden van verschillende Hooge Staatsoollegiën «n van de rechterlijke macht, dc voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, verschillende gepensionneerde Staats ambtenaren en officieren enz. Do receptie, tijdens welke de Vorstelijke personen, bij het. doorloopen der salons, zich mét vele invite's onderhielden, was tegen middernacht geëindigd. Men meJdt', dat er tet nu toe nog niets is vastgesteld omtrent het. vertrek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins naar Het Loo. Vrijdag 17 Maart zal ten Hove een thé dansant plaats hebben en don 27e® Maart de tweede muziekavond. Bancm Guillaume, de Belgische gezant bij ons Hof, gaf Donderdag een groot diner voor leden der hofhouding en diplomatie. Na aanneming gisteren van de leening- wet door de Tweede Kamer, wordt de Eerste •Kamer tegen a.s. Dinsdagavond bijeengeroe pen voor de afdoening van dit ontwerp. Dr. Kuyper bewaakt. De hoef ijzer-correspondent van het Handelsblad' schrijft Wij hebben er geruimen tijd geleden eens op gewezen dat, lang nog na de spoorweg staking, dr. Kuyper's huis bewaakt werd door een politie-ageait. En wij hebben toen, de ons bekende motieven van die bewaking natuurlijk eerbiedigend, bedenking geop perd tegen het voortdurend onttrekken van een agent aan ons toch niet zoo talrijk corps gem eente-politie. De agent is kort daarna verdwenen. Maai nu nog, nu nog steeds, twee jaren na de staking, wordt dr. Kuyper bewaakt. Alleen is de vorm van de bewaking wat veranderd. Niet meer dr. Kuyper's huis wordt be waakt door eeu agent, doch dr. Kuyper zelf wordt gechaperonneerd door een rechercheur. Gaat dr. Kuyper uit, de rechercheur schiet in zijn kielzog. Kuiert dr. Kuyper ter Ka mer, de rechercheur bengelt aau ziju jas panden. Tijgt dr. Kuyper in de pauze ten noenmale in Royal, de rechercheur tijgt mee (of hij dan ook aan een tafeltje in Royal mag zitten, weten we niet). Komt dr. Kuy per terug, de rechercheur schaduwt hem achterna. En de rechercheur wacht gedul dig tot de Kamer weer uit is, stelt zich dan min of meer verdekt op achter 't fonteintje van de Rooiiisoh-Koning, schiet gedienstig te voorschijn zoodra dr. Kuyper verschijnt, volgt dr. Kuyper naar binnenlandsche za ken, naar buiten lamdsche zaken, naarja naar allerlei zaken. De rechercheur, de rechercheur, de recher cheur? Altijd wandelt er zoon lange zwarte man achter den minister van binnenlandsche zaken. „Waar ik ga of sta, volgt dere cherche mij na", zal dr. Kuyper wel eens zuchten. En ook misschien wel eens „Meine Ruh' ist kin, Mein Herz ist schwer" want voor zijp pledzier moet bijt zioh zulk een extra-bescherming door een lagere macht toch niet hebben toegevoegd. Wij meeneu goed te doen door het feit eens publiek te maken. Vooral in het belang van dr. Kuyper zelf. Want als de maatregel iets baten zal, dan moet ze preventief werken en dan moet dus iemand, die van plan mocht wezen dr. Kuy per publiekrechtelijk een dvnamietbom aan te bieden, weten dat hij onvermijdelijk bij zijui kraag gepakt wordt. Maar is het feit, dat een minister twee jaar lang zich onbeschermd niet veiHg re kent, eigenlijk niet ernstig en bedenkelijk? Minister Heemskerk heeft, als wij 't wèl hebben, zioh aldus wel eens korten tijd doen beschermen, teen een bepaald persoon hem had bedreigd. Maar er moet toch iet9 meer zijn als een minister, een vriend der Kleine Luyden nog wel, twee jaar lang geen stap alléén op straat gerusfcelijk meent te kunnen zetten. Internationaal Privaat recht. Te 's Gravenhage is uit Berlijn het bericht ontvangen; dat de Regeering van het Duitsohe Rijk hare goedkeuring heeft gehecht aan de door de Haagscke cotnferentie voor 1904 vastgestelde ontwerp-verdragen omtrent lo. de wederzijldiscbe rechten en pnonten der echtgeniooten en het huwelijksgoederenrecht 2o. 'die curateele3o. het erfrecht4o. het procesrecht. De twee eerstgenoemde verdragen sluiten zich aan bij de in 1902 geteekende en op 31 JuE 1904 in werking getreden verdingen om trent het huwelijk en de voogdij van minder jarigen. Het vierde bevat eene herziening der overeenkomst oantrent het procesrecht van 1896, waarin de door de practijk wemschei ijk bevonden verbeteringen zijp aangebracht. Men, mag verwachten, dat dieize belangrijke verdragen weildra ook door de andere ter conferentie vertegen woordigde mogendheden zullen worden goedgekeurd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat na artikel 24 van het Kon. besluit van 5 De cember T902, gewijzigd bij Kon. besluit van 14 October 1903 wordt opgenomen een nieuw artikel, luidende als volgt „Een na het in werking treden van dit artikel gedaan verzoek als bedoeld in artikel 52, eerste lid, der Ongevallenwet 1901, wordt geacht te betreffen het risico van de bij ge noemde wet geregelde verzekering der werk lieden in dienst van den werkgever werk zaam in al diens hier te lande gevestigde ver- ze keringsplichtige ondernemingen, ten aan zien waarvan het risico niet reeds is overge dragen of door den werkgever zelf wordt ge dragen, voor zoover niet in liet verzoek zijn genoemd de ondernemingen, ten aanzien waarvan niet wordt verlangd toelating om het risico zelf te dragen of om het risico te dragen. „Wordt door een werkgever, die op een na het in werking treden van dit artikel gedaan verzoek toegelaten is om zijn bij genoemde wet bedoeld risico over te dragen, hier te lande een nieuwe verzekeringsplichtige on derneming opgericht, waarin worden uitge oefend de bedrijven of een of meer der be drijven, uitgeoefend in de onderneming of in een der ondernemingen, ten aanzien waar- vau de werkgever is toegelaten om het risico over te dragen, dan wordt het risico der nieuwe onderneming geacht aan de vennoot schap of de vereeniging, die het risico der vroeger opgerichte onderneming of onderne mingen draagt, te zijln overgedragen. „De bepaling van het voorgaande lid is niet van toepassing: a„ indien vóór het oprichten der nieuwe onderneming door den werkgever of door de vennootschap of de vereeniging bij aangetee- kenden brief aan het bestuur der Rijksverze keringsbank is medegedeeld, dat hij het ri sico der nieuwe onderneming niet wensaht over te dragen of dat zij bedoeld risico niet weuscht over te nemen; b. indien de werkgever toegelaten is om het over te dragen aan verschillende ven nootschappen of vcreenigingen." Deventer. De Alkmaairsche Ct. schrijft Wij vernemen dat er van eene Candida- tuur van den heer mr. J W. Mulder, te Alkmaar, voor het district Deventer nog maar in zoover sprake is, dat mr. Mulder, na aanvankelijk een verzoek om zioh be schikbaar te stellen te hebben afgewezen wegens verschillende redenen, waaraan ook de eischen van zijn presidium te Alkmaar niet vreemd schijnen te ziju, daarna opnieuw en met aandrang aangezocht zijpdie, zioh be reid verklaard heeft oan de aanneming eener Candida,tuur alsnog ernstig te zullen overwe gen, indien de vergadering van kiezers bare keuze op hem mocht blijken te bepalen. Een definitief besluit tot het aanvaarden der ge stelde Kamercandidatuur 9chijnt door hem nog niet. genomen te zijp. Aan De Standaard wordt uit- Deventer gem eld Van mr. J. W. Mulder is nog geen be richt of hij de candidatuur der oud-libera len aanvaardt. Deze zijn echter vol goeden moed. Om leiding aan de verkiezing van mr. Mulder te geven, heeft zich een commissie van 6 personen gevormd men zal niet overgaan tot de oprichting eener afzonder lijke kiesvereeniging bestaande uit de keerenmr. C. Vermeer, mr. Reeser Oupe-* rus, mr. baron v. d. Feltz, F. C. H. Tieman, J. W. Beltman J.Wzn. en G. J. Scbolten voorts is er een strijidkas gevormd, waarvoor, staande de vergadering, een aanzienlijk be drag werd toegezegd. Alkmaar. In de ALkmaarsohe Ot. van 8 dezer komt het volgende bericht voor „In de hier den 5en gehouden vergade ring van afgevaardigden der vrijzinnige kies- vereenigingen in het distrct Alkmaar en an dere' genoodigden werd besloten te ijrveren voor de eandidaatstelling van een Unie-man. Met een vrijizinnig-demoaraat dacht men bij de a. s. verkiezing voor de Tw'eede Kamer minder goed te zullen slagen. Namen van oandidaten werden niet bepaald genoemd. De vrijz. kiesvereeniging Schagen zond be richt, noch afgevaardigde". Gelijk men weet treedt voor het district Alkmaar af de heer Van Foreest, die niet behoort tot de Unie-liberalen. Naar men verneemt, zal in Amsterdam in district VI van Eberale zijde de oandidar tuur voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer worden aangeboden aan mr. W. H. de Beaufort. De Stand, schrijft: Het vrijzinnig centraal-cocmité in het hoofdkiesdistrict Sliedrecht, opgericht door de twee liberale kiesvereenigjingen te Leer dam, heeft iets van zioh doen hooren. Het heeft aan vrijpoinnige kiesvereenigingen en peisonen een circulaire gezonden met de me- dedeeling, dat liet voor de candidatuur in het district een drietal heeft opgemaakt, be staande uit de heeren jhr. mr. W. H. de Beaufort (oud-liberaal), R. K. Kuipers (vrij zinnig-democraat), gymnasium-leeraar te Go- rinchem, en J. E. van der Wielen (Unie liberaal), journalist te 's Gravenhage. Uit dat drietal zal bij wijze van referendum de candidaait worden gekozen. Ook zullen van wege het comité wekelijjks verkiezingsblaad jes gratis worden verspreid onder den titel Ons Vaderland. Een persoomité is daartoe opgericht. Van de zijde der cbri&t.-histordschen zal1, naar men verneemt, Er district VI te Amsterdam als candidaait voor de Tweede Kamer gesteld worden de heer Röell, burger meester van Elemnes. Het Vad. verneemt dat door d© anti revolutionairen, na het bedanken van mr. E. G. C. Sobeidius, de oandidatuiur voor het district Arnhem zal worden aangeboden aan ds. A. S. Talma. Naar L. en V. verneemt, heeft de heer Gerritsen nog geene beslissing genomen op de hem aangeboden candidatuur der Centrale Vrijzinnige kiesvereeniging in het district Schoterland. Nu de gezamenlijke anti-rev. dhrist.- bist. en roomsoh-kath. kiesvereenagen te Gro ningen jhr. mr. A. F. de Saworatini Lehman canididaat gesteld hebben, zullen alle libera len zioh bepalen tot mr. Brucker. Van sociaal-democraitische zijide is da-. Her man Gorter geproclameerd. N. v. d. D. Men meldt uit Arnhem: Uit zeer goede bron kunnen wij mededee- len, dat de heer A. S. Talma noch door de antirev. en kath. te Arnhem candidaat voor de Kamer is gesteld, noch zelfs een aanbod van hun kiesvereenigiingen heeft ontvangen. Naar aan De Gelderlander uit Beverwijk wordt berioht, is het de' oud-minister Cremer, die f 5000 heeft gegeven, om door het bijbe talen van belastingen anti-clericai© kiezers te winnen op de grens van het Haarlemsche Sohoterkwartier. Het geld was ter beschik king gesteld van de vrijzinnige kiesvereeni ging- Vrijz. dëmocratenén outtlibe- r a 1 e n. Met algemeen© stemmen, aldlus ver nam de N. R. Gt., heeft het hoofdbestuur van den Vrijjzinniig-Demooraiiischen Bond besloten, om bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer in districten, waar ouid-Ebe- ralen aftreden, tegen-candidaten te stellen. De heer A. J. Servaas van Rooyen, eervol ontslagen archivaris der gemeente 's Gravenhage, heeft zich tot den gemeente raad gewend om oprechten dank te betuigen dat bij het besluit van zijn eervol ontslag hij tevens bericht heeft gekregen van het besluit van den raad, houdende de toeken ning van een personeel© toelage over de jar ren 1905, 1906 e:i 1907 en dat voor hem de beteekenis van dat besluit niet is gelegen in die toekenning, maar in de overweging, wel ke aanwijst dat het is „een waardeering voor zijne diensten als gemeente-archivaris." Twee Soheveningers geven den raad van 's Gravenhage te kennen, dat door de uitoefening der schelpenvisscherij de duinen steeds verzwakkener waait droog zand op, liet men nu de schelpen ongemoeid, dan zouden de zandkorrels omgeven wordendoor een korstje van sahelppoeder, daib overbEjift als door de golfslag de sohelpen rijn fijn ge sleten. Dr. J. Lorié sdhrijft in een boekje van het Aardrijkskundige Genootsbhap, dat de tusaohenstof, die de zandkorrels onderling verbindt tot een duin, bestaat uit „water". Adressanten meenen, dat dit beweerd wordt, omdat aan heb maken en onderhouden van dijlken door de waterst aa/ts-ingenieurs wat te verdienen valt. Met kalk omgeven zandkor rels zouden op het oude duin achter de wo ning van adressanten kunnen neervallen, en het kunnen versterken, nu vallen er enkel zandkorrels, het duin wordt bros en bij groote woelingen in de natuur, zooals in 1894 en zooals er in den laatsten tijd drie zijp ge weest, kalft het duin af en het zand valt op de erven van adressanten. In 1894 is de bur gemeester op hun request en aan den raad zelf komen zien en heeft er onmiddellijk door kunstwerken in voorzien. Daarom hopen zij, dat de raad hen weder zal helpen. Mem schrijfft uit 'si Gravenhage Donderdagavond had' dm de zaal van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap alhier eeu fees telijke samenkomst plaats ter herdenking va,n het 25-jarig bestaan der Chr. werklieden- vereeniging „Onze hulp is in den Naam des Heeren", afd. van den Ohrist. Nat. Werk mansbond, met medewerking van een gemengd koor, directeur J. D'. v. d. Bosch, en van het harmonie-gezelschap „Sonorita", directeur de heer J. A. v. Opijpen. 11 afdeelingen uit verschillende plaatsen des lands hadden zich doen vertegenwoordi gen, terwijl tal van telegrammen van geluk- wenschen nog werden ontvangen. Een telegram aan H. M. de Koningin, waarin opnieuw de verknochtheid aap H. M. werd verzekerd ©n waarin H. M. een lang leven en eene voorspoedige .regeering werd toegewenscht, werd met stormachtige toejui chingen begroet. Het hoofdbestuur van den Christ. Nat. Werkmansbond, eere-voorzitter dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, schonk aan de feestvierende afdee- ling eene groote rilverein medaille met inscrip tie, hetwelk bij monde van den voorzitter, den heer Van Genneken, werd overhandigd. In kernachtige, geestdriftvolle woorden van gevoel ern dankbaarheid, maar tevens getui gende van groote opofferrende liefde, gewaag de dr. De Visser in een korte rede van de traditiën van de nationale driekleur, omstren geld door oranje, ©n daartusschen de banier van den Christel iiiken Nationalen Werkmans bond. Een vrouwen-comité, hetwelk met contribu1- tiën en nuttige mandwerken geld verzameld voor een eigen gebouw, schonk f 250 voor dit doel. Tot zelfs uit Zurich (Zwitserland) werd als blijk van' belangstelling een postwissel ont vangen groot f 10, van eene dame, vroeger wonende te 's Gravenhage. Een prachtig programma werd uitgevoerd, waarbij eene feestcantate, woorden van ds. D. J. Karros, die wegens familie-omstandig heden niet kon tegenwoordig zijp, uitgevoerd en waarbij het zangkoor en het harmonie- gezelschap zich zeer verdienstelijk maakten. W a g n e r-v e r e e n i g i n g. Het be stuur der Wagner-vereeniging deelt mede, dat het door verschillende omstandigheden zich genoodzaakt ziet de oorspronkelijk oo 20 en 22 Mei bepaalde data der beide Wag- ner-opvoeringen te verdagen tot 20 Juni a.s. voor den eersten avond en 22 Juni a.s. voor den tweeden avond. Ter viering van haar 75-jarig bestaan zal d© Kon. zamgvereeniging „CeciEa" te 's Gravenhage o.a. op 14 April a.s. inhet gebouw voor K. en W. aldaar een feestcon- oert geven,onder leiding van Henri Völlmar en met medewerking van bet reside ntieror- kest en van Julia Gulp, onze landgenoot© uit Berlijn, die dezer dagen op de soirée mu sical© ten hovo met veel succes is opgetre den en ook op een der laatste marine's van het residentiè-orkesfc grooten bijval verwierf. Het programma omvat a „das Meër", Sym- phonie-ode voor mannenkoor, mezzio-sopraan, „solo en orkest van Nicodé en b. Richard Wagner's „das Liebesmahl der Apostel", voor mannenkoor en orkest: HetGrooteMilitaire Muziek concours te Tilburg. Tot deelneming aan dit concours, dat gehouden wordt 17 Juni 1 e. k., onder toestemming en goedkeuring van Z.Eixc. den minister van oorlog en verdere h.k. leger-bestuiurders, hebben reeds de vol gende muziekcorpsen ingeschreven Voor de hoogste af deeling: De stafmuziek corpsen vanhet le regiment infanterie te Assen, kapelmeester de heer E. Biknesehet 2e regiment infanterie te 's Bosch, kapelmees ter de heer B. Rebl; het 3e regiment infan terie te Bergen op Zoom, kapelmeester de heer A. Barhe; het 5e regiment infanterie te Amersfoort, kapelmeester de heer J. Bikkers; het 6e regiment infanterie te Breda, kapel meester de heer P. A. Stenzhet 7e regiment infanterie te Amsterdam, kapitein de heer J. Zaagmanshet 8e regiment infanterie te Anrhem, kapelmeester de heer Hantsob. Voor de 2e afdeeling: de muziekkorpsen vanhet le regiment veld-artillerie te Utrecht, kapelmeester de heer Diepenbeek; het 2e regiment veldartillerie, te Den Haag, kapelmeester de heer Dismahet 3e regiment veld-artillerie te Breda, kapitein de heer Staeltiens; het 3e regiment vestng-artillerie te Gorinchem, kapelrn. de heer Stool; het 2e bataljon 2e regiment infanterie te Maastricht, kapelmeester de heer Lemmena. Het bloemenfeest te Haar lem. Meoi meldtBij( gelegenheids van de bloemententoonstelling, die van 1721 Maart a.s. te Haarlem zal worden gehouden, zullen verschillende corporatiën en personen aan de heeren juryleden en andere genoodig- den, tijdens bühne aanwezigheid te Haarlem, feestelijkheden worden aangeboden. Hier volgt het programma: 15 Maart 1905 8 uur 's avonds in het ho tel Fünkler, ontvangst der juryleden en de vertegenwoordigers der tuinbouwpers 16 Maart: 9^ uur 'smorgens in de zaal der vereeniging te Haarlem, verdeeling der jury in secties en aanvang van dien arbeid. Te 2 uur in het hotel Fünkler, „déjeuner dina- toire", aangeboden door de vereeniging van Bloembollencultuur; 7\ uur 's avonds, recep tie ten stadhuize door den burgemeester vau Haarlem8 uur im de zanl van het théater „De Kroon", raout en soirée musical©, aan geboden door dte vereeniging voor Bloembol lencultuur 17 Maart: 10 uur 'smorgens in de zaal van de vereeniging te Haarlem, beoordee ling der bouquetten en andere bloemwerken alsmede de Amaryllis. Te 1 uur officieele opening der tentoonstelling8uur 's av. soirée.théatrale, aangeboden door ...de socië teit HaarlemAttrastion. Als aardige bijzonderheid tot het Bossche carnaval wordt nog aan L. en V. gemeld, dat een der leden steun pilaar van Oeteldonk, tijdens het feest

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2