KOLONIÉN. BINNENLAND. 1 <fo hoofdvoorraad van do Russische oorlogs behoeften, waaronder 6 millioen pakjes pa tronen. Petersburg, 12 Maart. Een van gisteren gedagteekend telegram van generaal Koero patkin aan den Keizer luidt: Aan het front van het tweede legerkorps, waarbij ik mij bevond, is de nacht op 11 Maart zonder gevecht, verloopen. De achter hoede van dit korps is, onder bevel van gene raal Eerschelmanu, tot 7 uur hedenochtend in hare stellingen bij het, station Sjoetsjitai gebleven. Van het derde legerkorj» zijn geen ■berichten ontvangen. Gedeelten van het. eer ste legerkorjjs («vonden rich heden (Zaterdag) ochtend op 25 tot 30 wersten ten zuiden en ten zuid-oosten van Tjeling. Tjeling. 12 Maart. (Peter^burger Telegraaf- agentschap). Van 7 Maart zes uur des och tends tot 9 Maart vielen de Japanners de Russische linkerflank eu de stellingen aan de Sj&ho aan. Langzamerhand, onder Hardnekki ge gevechten, trokken de Japanners den rech tervleugel der Russen om en naderden do keizerlijke graven. Den 9en Maart deden do Japauncrs herhaaldelijk aanvallen op don sjroorweg. Met moeite slaagden de Russen er ju het dorpje Hoegentoen te behouden. De Japan^cho projectielen vielen op do spoorlijn. Ten einde de omtrekkende Japansche colon ne op zijn rechtervleugel terug te werpen, trok generaal Koeropatkin groote strijdkrach ten bijeen tegenover Tsjenitoen, ter zijde van Siaogoeso; hij ging hier zelf tot den aanval over, staande te midden vaai het geweervuur. Een herige wind en stofwolken belemmerden do operation. Het dorp Tsjenitoen werd ge nomen; doch door nieuwe aanvallen op den Russischen rechtervleugel deden de Japan iiers het gedeeltelijke succes van de Russen weer te niet. Denzelfden dag braken de Japanners door de zuidelijke stellingen der Russen bij Kioe- sanfan, van het oosten en het westen naar den spoorweg oprukkende. De Japanners dreigden Moekden te omsingelen. Daarom werd in den nacht van 10 Maart bevel gege ven naar Tjeling terug te trekken. De terug tocht, nam den lOen en den llen Maart in beslag. Den lOen Maart gingen de Japanners voort de Russische stellingen bij het station Sjoetsjitai aan te vallen. Generaal Koeropat kin trok zijne artillerie samen ten zuiden van Sjoesjitoen tegenover het dorp Sesintoen, ten noorden van Tsjenitoen. Het artilleriegevecht duurde den geheelen dag. De Japanners beschoten het. dertien kilo meter ten noordoosten van Moekden gelegen Tsjuertoem. Tegelijkertijd bedreigde khgne Japonsche afdeel ingen, na het doorbreken van de stellingen bij Kioesan, de Russische afdco- ïingen van terzijde. Petersburg, 12 Maart. Generaal Koeropat kin seinde don Keizer van 11 Maart 10 u. 40 des avonds De vijand riel beden alleen de achterhoede van het derde Siberische legerkorps aan. Het eerste legerkorps, dat voor de anderen uitging, zette den terugtocht op de voor alle legerkorpsen aangewezen stollingen voort. Volgens bericht van den bevelhebber van het derde legerkorps bezette zijne achterhoede beden een stelling aan den Mandarijnenweg 25 wersten van Tjeling. Voor de achterhoede vertoonden zidh slechts kleine vijandelijke afdeelinggn, vooral cavalerie. Van 20 Febr. tot en met. 11 Maart werden 1190 officieren en 46,391 soldaten gewond van het front weggezonden. Tokio, 12 Maart. (Daily Telegraph). De Russen hebben met dwang den Ghineeeohen gouverneur-generaal van Moekden meege voerd, dien zij verdenken van pro-Japansch© neigingen. Het leger van Okoo leed de zwaarste ver liezenrij bodragen 15,000 man. Tokio, 11 Maart Reuter's correspondent bij Okoe's leger seint via Foesan Generaal Okoo trok met zijn staf heden middag Moekden binnen. Hij heeft bij zijn leger s'echts 800 gewonden. In de Russische hospitalen werden 300 Japanacho gewonden gevonden. De Chineezen staken de hospitalen cn andere gebouwen in brand, toen de Russi öche terugtocht begon. Petersburg12 Maart. Het Telegraaf agent schap verneemt- uit Tjeling van beden: De terugtocht naar Tjeling begon in den nacht van 10 Maart en werd dag en nacht tot 12 Maart voortgezet, terwijl don 10e u de enorme troepenmaasa's op den Mandarijnen- weg soms door do Japonsche artillerie werden beschoten. Onder de transporten beuracht© volkomen wanorde herhaaldelijk geraakten zij in elkaar. Bijzonder groot was de wan orde tusschen de dorpen Fava en Poeho. Do verwarring, die zich ook aan andere troepen mededeelde, duurde twee uren. Men- acken en wagens waren gehuld in stofwol ken, de duisternis maakte het moeielijk den juisten weg te houden. De transporten, die op den Mandarijnenweg aankwamen, dron gen de troepen terug. Toen de paniek was bedaard, begonnen de troepen zich te ver zamelen en voerden zij de achtergelaten wa gens mede. Tokio, 12 Maart. Do vervolging van het- Ruitiisohe leger duurt voort. men verwacht dat de strijd hervat zal worden bij Tjeling, waar do Ruseen zullen trachten den snellen opmarsch der Japanners tegen te houden. De Russen zijn klaarblijkelijk vermoeid en in verwarring; waarschijnlijk hebben zij wei nig munitie en leeftocht. Men gelooft, dat zij oon krachtigen aanval niet meer zullen kim wen weerstaan. Met elk nieuw telegram, dat hier aan komt, neemt do ramp, die de Ruseen heeft getroffen, in omvang toe. Petersburg, 12 Maart. (Times). Do over blijfselen van het leger van Koeropatkin komen in Tieliug aan. Koeropatkin beeft den Keizer vergunning gevraagd om het bevel neer te leggen, op grond dat rust voor hem uoodig is. Officieel© telegrammen melden, dat bijna 500 kanonnen, oen twintigtal vaandels en meer dan 200,000 man verloren rijn. Tokio, 12 Maart. Maarschalk Oyama be richt, dat do Japanners 40,000 Russen krijgs gevangen maakten en dat de verliezen der Rmaeu in de richting van do Shaho 90.000 tnan bedroegen. De .T apanache verliezen bedroegen 41.000. Zaterdag maakten de Japanners bij Poeho (halverwege Moekden en Tjeliug aan den straatweg) oeno terugtrekkende Russi sche colonne krijgsgevangen. Een telegram van maarschalk Oyama van heden bericht, dat de Russen 26.500 lijken op het slagveld achterlieten. Door do Ja- panscho troepen zijn buitgemaakt.twee vaandels, een zestigtal kanonnen, 60.000 ge weren. 150 munitiewagens, 1000 wagens met 200.000 grauaten, 25 millioeai patronen, 15.000 koku graan, 55,000 koku paarden voe der, 45 mijlen veldspoorwog, 2000 paarden, 23 wagens met kaarten, 1000 wagens met klecderen, een millioen rantsoenen brood, 70,000 ton brandstoffen, 60 ton hooi, als mede eene groote hoeveelheid tenten, ge reedschappen ossen telegraafpalen en -draad, bedden, enz. Uit de richting van Hiugtsjang zijn geen berichten ontvangen. Washington, 11 Maart. Volgens de inlich tingen, die hier ontvangen zijn over het. pro- gramma van hot ministerie van oorlog in Tokio, heeft maarschalk Oyama besloten met Moekden als nieuwe basis voort te dringen naar het Noorden in de richting van Charbin mot een groot gedeelte van het leger, om te trachten de groote taak te volbrengen van het toebrengen aan Koeropa/tkin. van eene werkelijk verpletterende nederlaag. Do Jaipaneche gezant Takahira bezocht lieden staatssecretaris Hay en bleef een half uur bij hem. Na afloop van het onderhoud deelde de gezant aan een journalist op zijne vraag motie, dat de val van Moekden van geen in vloed zou zijn op het voortzetten van den oorlog; evcfitueele vredesvoorstellen moesten van Russische zijde komen» lijk levenmaar dat rij hem vergiffenis heeft geschonken en alleen aan hem denkt als aan den vader barer kindcru. Wat hare verhouding tot dr. Seochi be treft, verklaarde de Gravin, dat zij hem van gansoher harte had liefgehad, maar dat hij die groote liefde niet waardig bleek en zelfs de tegen haar uitgestrooiden laster had be- •estigd. Nu behoorde haar hart alleen aan liaro kinderen. Velen werden door die betuigingen tot schreiens toe geroerd maar anderen zagen er niets dan kunsten in. vBen eigenaardig proces is te Willa- canas, in de Spaansclie provincie Toledo, in behandeling. Niet minder dan 151 vrouwen staan daar terecht, omdat zij indertijd, bij een oproer wegens hooge rechten, welke de levensmiddelen duur maakten, het spoorweg station bestormden eu zich meester maakten van verscheidene waggons met koren en meel. Het Openbare Ministerie eisdkt tegen ieder dier vrouwen negen jaren gevangenisstraf. rIn de gevangenis van Sing-Sing, New- York, zijn weder twee veroordeelde moordie naars door electriciteit ter dood gebracht. Men liet hun een stroom van 1820 volta's door het lichaam gaan, waardoor zij onmid dellijk werden gedood. Tientsin, 12 Maart Ten gevolge van on voorziene bezwaren, heeft het bestuur van den Chineesohen spoorweg besloten den dienst tus schen Kaopantse, J in kan eu Smmingtdng van morgen af tot nader order te schoreen. Men zegt, dat dit besluit het gevolg is van het aandringen van Japansahe militairen op het vervoer van hunne munitie. Port-Louis (Mauritius), 11 Maart. De stoomboot Akbas, die aankwam van Dohe- mar, dat zij den 8. had verlaten, deelde me de, dat volgens de daar loopende berichten do Oostzeevloot nog in Nossi-bé is. Aan den grooten generalen staf van de marine te Petersburg verklaart men niets to weten met. betrekking tot het bericht, dat admiraal Rodjestwensky bevel zou heb ben ontvangen naar de watereu van het Ka naal terug te koeren om daar nieuwe bevelen af te wachten. Petersburg11 Maart. Hot ministerie van buitenl andsclie zaken spreekt het gerucht tegen, dat Rusland aan Frankrijk te verstaan heeft gegeven, dat de Ozaar bereid was vre desonderhandelingen te openen. Petersburg, 12 Maart. (Petcrsburgsch Tele graaf agentschap). Wij rijn gemachtigd uit drukkelijk te verklaren, dat alle berichten over plannen van do Russische regeering om voorloopige onderhandeling over den vrede te beginnen, geheel ongegrond zijn. Al deze be richten komen met eu kunnen niet komen uit goed ingelichte Russische bronnen; het zijn alleen vermoedens van dagblad-correspon denten of wel zij komen uit Japansche bron. Washington, 11 Maart. De Russische gezant legden de volgende verklaring af betreffende d'e geruchten over onderhandelingen Na Li&ojang sprak men van den vrede het antwoord van Rusland was het zenden van versterkingen. Moekden is nu evenals vroeger Liaojang het tooncel van een terug tocht maar nogmaals zal het antwoord van Rusland rijn het zenden van groote verster kingen. Er zal geen enkel woord over den vrede gesproken worden. De gezant verklaarde nog, dat hij sedert verscheidene weken keunis droeg van het onherroepelijke besluit- van den Keizer om den oorlog voort te zetten, totdat de Rus sen overwinnaars zouden zijn, zonder den tijd in aanmerking te nemen. Men maakt reeds toebereidsel» tot het zenden van tal rijke versterkingen aan Koeropatkin. Petersburg11 Maart. Het Russische Tele- graafagentschap verneemt, dat Japan thans in onderhandeling is met Engelsche en Ame- rikaansohe bankiers over eene leening en bo vendien met de Standard Oil Company over een nieuwe lecning van honderd' millioen yen, waarvoor de naphta-bronnen in het N. van Japan ten onderpand zullen strekken. Do hierbij betrokken partijen ondersteu nen de vredesgeruchten ten einde het succes van de leeningen te verzekeren d<>or de onge rustheid uit den weg te ruimen, die heerecht over het voortduren van den oorlog. Allerlei vIn België vindt men nog 31 oud-strij ders van 1830, die thans de herdenking van de 75-jarige onafhankelijkheid, van België mogen medevieren. Tien van hen zijn oud-vrijfwolligers en de anderen gewezen miliciens. De eerster, ont vangen thans ieder oen jaarlrksch txcusiot-n van 900 frs., de laatsten van 400 frs. vGeneraal Booth van liet Leger des Heils, is thans op weg naar Australië, te Jeruzalem, waar hij voor het eerst bijeen komsten en toespraken wil houden. Hij zal daar echter geen Turken kunnen bekeeren, want de Regeering te Constamti- nopel gal den overheden last, allen Turk- Bclieu onderdanen te verbieden die samen komsten bij te wonen. vDe Braziliaansche minister van nijver heid, spoorwegen eu publieke werken, is ge machtigd tot een uitgave van 100.000 xnilreis, voor het gratis uitdeelen aan de bevolking van boomen, planten en zaden. Een milreis, 1000 reïs is f 2.8?. vOp de stadsspoorwegen te New-York is de toestand aanmerkelijk verbeterd, zoo dat gisteren, ondanks de werkstaking, tie dienst in de voornaamste uren geregeld zijn gang kon gaan. Volgens de laatste berichten hebben reeds 6000 van de 7000 man het werk hervat. vBij de verdere behandeling van het moordprocos-Bonmartini te Turijn heeft. Gravin Linda onder een stroom van traneu betuigd, dat haar echtgenoot. Graaf Bonmar- tini, niet het. minste gevoel had voor huiso- OOST-INDIË. De correspondent van de N. Ct. te Batavia seint De colonme-Colijoi is te Kota-Radja terug gekeerd. Zij ondervond in de Gajoe Loeös geen daadwerkelijk verzet De hoofden van het Padang- en Pasir-complex kwameu in on dorwerping. De Staatscourant van Zondag 12 en andag 13 Maart 1905 bevat o.m. de vol gende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen als kanton- rechter-p 1 aatsver v anger in het kanton Utrecht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, mr. L. van Lier op verzoek eervol ontslagen als griffier bij liet kantongerecht Rotterdam II op zijn daartoe gedaan verzoek, jhr. mr. A. R. P. van Kinschot; benoemd tot inspecteur voor het toezicht op de naleving van de drankwet F. S. Op ten Noort, burgemeester der gemeente Ede met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag uit laatstgenoemde betrekking; benoemd tot adjunct-inspecteur voor het toezicht op de naleving der drankwet, G. van der Leeuw, rijksboekhouder en kassier der invoerrechten en acoijnsen te 'sGraven- hage en M. de Jager Meezenibroek, inspec teur van politie te Utrecht; benoemd tot agent der Rijksverzekerings bank A. Avis, oud-machinist le kl. bdj de Kon. Ned. Marino te Amsterdam; N. M. Meijnema Jr., 1© scheikundige aan een boter- oontrole-station te Leeuwarden; F. A. H. Barthelemij, inspecteur van politie te Rot terdam F. C. A. Grote, werktuigkundig ingenieur te AmsterdamJ. H. F. Sandt. mann, bouwkundig© te BussumP. J. Duetz, oud-geëmployeerde op een fabriek te Zeist F. P. Kievijt, geëmployeerde bij eeno stoamvaartmaatodkappij te Amsterdam; Z. W. Mouton, adjunct-opzichter in een papier fabriek te Heelsum; A. Rademaker, gewe zen agent van eene levensverzekering-maat schappij te "sGravenhage en W. C. H. Ma- chen, oud-procureur te Warmond1; op verzoek eervol ontslagen als commissaris der loodben, tevens ontvanger der loodsgelden to Rotterdam, L. van Kestereai overgeplaatst naar Rotterdam, de commis saris dier loodsen, tevens ontvanger der loods gelden te Harlingen, M. J. Gilbuiijs; benoemd tot commissaris der loodsen, te vens ontvanger dei* loodsgelden te Harlingen, de adjunct-commissaris der loodsen te Rotter dam G. Adriani en tot adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam de seigeant-sahr^ ver in het vaste corp6 onderofficieren bij de marine A. J. Advocaat; benoemd tot machinist aan boord van het stoomloodstransportvaartuig voor den al- gemeenen dienst van het loodswezen enz. in het 4e en 5e district de hoofdmachinist bij den marine stoomvaartdienst H Hofman; op verzoek onder toekenning van pensioen eervol ontslagen uit den militairen dienst de officier van gezondheid le kl. R. van der Veer, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, en is genoemde officier bevorderd tot reserve-officier van ge zondheid le kl. bir den geneeskundigen denst der landmacht benoemd bij het wapen der infanterie: tot 1st© luit. de 2e luit. op non-activiteit P. M. de Wolf, van het wapenbij het le regiment tot majoor de kapitein H. M. A. Vigelius van den staf van het wapen, werk zaam bij de Normaal-schietschool; bij het 2e regiment tot le luitenant de 2e luit. jlhr. C. J. Laman Trip, van het corps; bij het 4e regim. tot kapitein de le luit. J. Reijers van het 2e reg.bij het. 5e reg. tot kapitein de le luit. J. M. M. Muller, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 6e reg. tot le luit. de 2e luitenants H. W. Matthes en jhr. D. de Brauw, beiden van het corps, eerstgenoemd© gedetacheerd bij de Kol. Hes. bij het 8e reg. tot le luitenant de 2e luit- L. H. C. Caderius van Veen, van het korps; bij liet 9e reg. tot majoor de kapitein J. D. Grevinck, van het 5e reg.tot kapitein de le luit- G. van Swighem, van het 8e reg. en is de rang van majoor verleend aan den onder toekenning van pensioen; eervol uit den militairen dienst ontslagen ka pitein der infanterie P. J. Kouwen- berg. laatstelijk van het regiment grenadiers en jagers; aan den gewezen le luit. der infanterie E. A Pager s bij vernieuwing een tijdelijk pensioen voor den tijd vau 5 jaar verleend. H. M- de Koningin-Moeder bracht Zaterdag een bezoek aan de in de zalen van Pulohri Studio te 'sGravenhage tentoonge stelde schilderijen enz., behoorende tot de nalatenschap van den overleden kunstschilder Sadéo. Het concert. Zaterdagavond in het ge bouw Diligentia te 't Gravenliage gegeven, door mevrouw M. RcindcrhoffHckker werd, •oor een gedeelte, bijgewoond door II. M. do I Kon i ngi n-Moeder. HH. MM. de Koningin en do Koningin- Moeder, zoomede Z. K. II. de Prins der Ne derlanden. waren gisteren voormiddag tegen woordig bij de godsdienstoefenng in. de Kloos terkerk te s Gravenbage, waar ds. Weiter de predikbeurt vervulde. H. M. de Koningin-Moeder nam Zater dag deel aan het diner dat ten Hove voor eenige genoodigden werd gegeven. H. M. de Koningin-Moeder gebruikte ook gisteren het diner bij H. M. de Koningin. De gasten aan het diner, dat Zaterdag middag door H. M. de Koningin gegeven werd, warenmr. N. G. Pierson, oud-minister van financiën, en mevrouw; de hoeren 's Ja cob, burgemeester van RotterdamPlate, president van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam ihr. Yam den Bosch, kamerheer van H. M. de Koningin; prof. Kramer, directeur van het- huis-archief van H. M. de Koningin Hudig, wethouder der femeente Rotterdam; jhr. Van CStters, wet- ouder der gemeente Rotterdam, en Mulder, wethouder der gemeente Rotterdam. Op 11 Maart 1905 heeft Zwitserland mede onderteekend de internationale over eenkomst, gesloten te 'sGravenhage 21 De cember 1904, strekkende om, in tijd van oor log, aan hospitaalschepen vrijstelling te ver leunen der rechten en heffingen, welke in de havens der comtracteere nde mogendheden, ten bate der schatkist worden geïnd van schepen (zie Staatscourant van 1904, no. 302). Die vreemde gezanten bijl ons Hof heb ben hunne opwachting gemaakt aan den mi nister van buitenl. zaken ad interim, vice- admiraal Ellis, die dage 1 '-«■ eenigen tijd aan het tijdeliiik door hem beheerde departement aanwezig is. De fieer John An Garrett, secretaris van. liet gezantschap der Vereerugde Staten, van Amerika is in denzelfden rang overge plaatst bijl de legatie der Unie te St. Peters burg. Alkmaar. Door de Centrale libe rale kiesrvereemging in dit diistrict is het tredend lid jhr. Vain Foreesb bij acclamatie gecandideerd. Beeloten is aan de andere vrijf- zinnige vereemigingen in het district steun te V r i j z.-d emocraten contra liberalen. Volgens het Vad. moet het bericht van de N. R. Ct., dat het hoofdL bestuur van den Vrijz. Dean. Bond besloten heeft om bij de komende verkiezingen voor do Tweede Kamer in districten, waar z.g. oud-liberale*i aftreden, tegen-cancudaten te stellen, aldus gelezen worden, dat men al leen in die districten, waar verondersteld wordt, dat geeoi lid der rechterzijde het bij eerste stem tiling reeds van den aftredeuden oud-liberaal kan winnen, een vrijzinnig-demo craat candidaat. zal stellen. ..Zoo kan blijken, zegt het blad wie van de twee fracties in het district de meeste stemmen achter zich heeft en bij de herstem ming zal dan natuurlijk in ieder geval de candidaat der linkerzijde gesteund worden, tegenover den clericaal." Het bericht dat liet- de oud-minister Cromer was die f 5000 ter beschikking stelde om, door het bijbetalen der achterstallige be lasting anti-clericale kiezers te kweeken op de grens van het Haarlemsche Schoterkwar tier, kan uit de meest bevoegde bron beslist worden tegengesproken. „Het Volk" meldt, dat ook het Kamer lid Hugenholtz zich wegens gezondheidsrede nen buitenslands moet begeven. Hij lijdt aau een nerveus© hartaandoening. D© .heer W. P. van Vlissingen, directeur der hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Enkhuizen, zal 15 Maart de dag herdlenken waarop hij voor 40 jaar in die gemeente werk zaam werd aangesteld. 15 Maart 1865 als leeraar aan 't gymnasium in functie getreden, welke inrichting in 1870 werd opgeheven, trad hij toen op als leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en werd in 1878 tot directeur dezer inrichting en der B. A. S. aangewezen, welke laatste betrekking hij tot deze school in avondschool voor aan staande ambachtslieden veranderd werd, be kleedde. Voor de benoeming tot directeur van het Burgerweeshuis te Amsterdam bevelen B. en W. aan de heeren G. A. Haringman, boekhouder, thans waarnemend directeur van het burgerweeshuis; C. W. Hoogcndoorn, gepensiouneerd Indisch onderwijzer te Groes- beck. Mej. S. C. Charbon te Haarlem, be noemd tot directrice van het stadsziekenhuis te Kampen, heeft voor die benoeming be dankt. In de Vrijdagmiddag gehouden buiten gewone vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken van Amsterdam, werd besloten aan den minister van Koloniën een adres te richten, waarin er op wordit- gewezen, dat, „zal men rechtvaardigheid tegenover den inlander betrachten, de belangen van de Europeesdhe en Indische scheepvaart, die van den handel in Indaë en die onze markt ver zorgen, invoering van een uibvoerredht op ooprah beslist moet worden ontraden." Dertig zilverlingen. Onder lei ding van de Nederlandscbe Toon eel vereeni- ging wordt buiten Amsterdam opgevoerd Sprinkhuysen's Dertig Zilverlingen, dat een vorig jaar geruimeu tijd in het Salon des Variétés te Amsterdam ging en sedert op tal van plaatsen, o.a. Rotterdam, Den Haag enz. is vertoond. Het stuk heeft nergens door zijn inhoud aanleiding tot eenige verstoring der orde ge geven, doch nu maakt de burgemeester van Leiden bezwaar tegen do opvoering van het werk, dat daar morgenavond zou gaan, tenzij eenige gedeelten werden geschrapt. Eenige dagen geleden ontving de directie een telegram van den Leidschen commissaris van politie, waarin namens den burgemees ter toezending verzocht werd van het manus cript. Aan dit verzoek werd voldaan, waarop het manuscript heden werd terugontvangen met bet velgend© schrijven Namens den heer burgemeester doe ik u hierbij toekomen het manuscript van „Der tig Zilverlingen", dat u welwillend Z. Edel- Aehtb. ter inzage afstond. De burgemeester vindt geen termen de op voering van het stuk op a s. Zondag te ver- b'eden, doch verlangt uitdrukkelijk dat, be halve de reeds aangebrachte coupures, bij de opvoering worde weggelaten het slot van het 5de tooneel van het 3de bedrijf, thans aan gehaald tussohen blauwe strepen en begin nende met Ester die het Joodsohe volk redde Li de verwachting, dat u hieraan zu'lt voldoen, heb ik de eer achtend te zijn. Uw dw., J. GROEBE, commissaris van politie. Hierop heeft- de directie Zaterdag het vol te legram als antwoord! gezonden .Zullen morgenavond om nieuw financieel verlies te voorkomen de door U beslist ge- weuischte coupure in „30 Zilverlingen" aan brengen. Protesteeren echter ten sterkste tegen eene dergelijke censuur, waartoe artikel 188 der Gemeentewet den burgemeester© geen recht geeft." Reorgansatie van de Too- neelachool. Naar de „N. R. Ct." ver neemt, is de commissie, benoemd tot het ontwerpen van planmen tot reorganisatie van de Tooneelschool, met haren arbeid gereed, en zijpi de voorstellen .welker tenuitvoerlegging nogal financdeele offers zal eischen, aan het hoofdbestuur toegezonden De tooneelspeler Aug. T. C. Kieèil viert Woensdag a.s. zijn 30-jarig tooneel jubileum. De val van Moekden. In d© eer ste act© van de Japansche operette „Der Mikado", welke thans met veel succes in 't Rembrandt-theaiter te Amsterdam opgevoerd wordt, kwam Vrijdagavond Pooh-Bah haastig naar Ko-Ko toeloopen, opgewonden vragen de „Haben <Sie e® schon gehort?" „Was denn?" Wir haben Mukden genommen1 Het behoeft haast niet gezegd te worden, dat deze geestigheid bij het publiek insloeg. Staking van kousenbreisters. Onder de kousenbreisters der tricotage-fialbriek van de firma Reinier Muller te Groningen is, wegens eene loonsverlaging van 78 tot 56 cent per 12 paar kousen, eene staking uit gebroken. De moord te Oude Burgsche- sluis. In verband met de arrestatie van drie personen, verdacht van dien moord op de ruim zeventigjarige NelLe P., schrijft men uit Zuiddorpe aan do „M. Ct. Reeds vroeg in den morgen van Vrijdag werden op de Oude Burgsche Sluis, gemeente Wachtebeke, drie personen, 2 van 20 en 1 van nog geen 17 jaar, naar de herberg van E. Verdurme gebracht, waar in den morgen het parket van Gent zitting hield'. Nadat zij en verschillende getuigen waren gehoord, werden zij geboeid en in den namiddag naar Gent gevoerd. Naar men zegt had de verslagene veel van hen te lijden. Uit louter baldadigheid sleur den zij de vrouw met d'e haren over de straat. Haar huis werd soms bevuild. Emmers water werden in haar be^ gestort. Nog on langs lokten zij 's avonds de vrouw aan het sleutelgat, en staken haar met een breipriem in de oogen. Zq, moeten er om gedobbeld hebben, wie de vrouw zou vermoorden. Ook beweert men, dat de moord uit wraak zou geschied' zijn. Do moeder van een dér ver dachten zou door de verslagene uit den nood geholpen zijn, doch -wilde haar schuld niet betalen. Om van het hinderlijk manen be vrijd te zijn, zou de zoon tot den moord be sloten hebben. Aan de justitie is dé taak op gelegd om uit te maken in hoeverre al die geruchten waarheid bevatten. Aanhoudingvaneenmoorde- n a a r. Zaterdagmiddag is op <1© Maasbrug te Rotterdam aangehouden de 26-jarige fabrieks arbeider G. W. Brenner, di© den 21Februari 1.1 .t© Mülheam aan do Ruhr zijm broeder nad vermoord. Eerst Vrijdagavond was hij naar Rotterdam gekomen, waar hij vroeger woon de. Zijn uitlevering wordt aangevraagd. Geheimzinnige moord te Amsterdam. In de Telegraaf vindeai we een lang relaas over een geheimzinnige moord die te Ajnsterdam heeft plaats gehad. In per ceel no. 1 aan de Driekoningenstraat, een stille steeg tusschen Heerengracht, en Singel is namelijk met ..f gesneden hals gevon den de bewoonster mejuffrouw de wed. D. CerHjn, vermoedelijk 55 a 60 jaren oud; eene zonderlinge juffrouw die op den dag vertoefde in een huis aan de Barnde- steeg, doch in het perceel aan de Driekonin genstraat haar nachtverblijf had. Een en an der werd Zaterdagmorgen ontdekt, nadat de melkboer, die geen gehoor gekregen had, de politie gewaarschuwd had. Deze vond de deur van het perceel gewoon gesloten, en een smid die er bij gehaald werd, was niet in staat haar open te krijgen, waarop de politie zich toe gang verschafte door van uit den zolder van het aangrenzende perceel door een dakvenster de woning der weduwe binnen te dringen, waar men haar liik vond in een plas geron nen bloed. Op de eerste verdieping vond men de meubelen opengebroken, klaarblijkelijk door mannen van het vak. Daar het gerucht ging dat de weduwe Oerlijn er warmpjes in zat, vermoedt men met een zg. roofmoord te doen te hebben. De justitie stelt in deze geheimzinnige zaak een iiverig onderzoek in, doch daar het drama zich heeft- afgespeeld in een stille steeg, waar 's avonds 9 uur geen sterveling meer te bekennen is, zal haar taak niet gemakkelijk zijn. Slecht® één bewoner van de straat meent om 9 uur Vrijdagavond een gil gehoord te hebben. Een Engelschman, te Londen woonach tig, werd Vrijdagnacht door een agent van politie smoordronken in de Zandstraat te Rotterdam, in de goot liggende, gevonden. Om hem heen stonden eenige vrouwen, die pogingen aanwendden om hem binnenshuis te halen, terwijl zij reeds bezig waren met zijne kleeding te doorzoeken. De agent bracht den beschonkene, die geheel buiten kennis was, naar het politiebureau in de Pauwen steeg, alwaar op hem werd bevonden f 100 aan Hollandscli geld, 15 pond sterling, een gouden horloge met ketting, een dito lorgnet, enz. Groot was de dankbaarheid van den vreemdeling, toen hij dien volgenden och tend ontnuchterd was en hem mededeel ing werd gedaan van het. voorgevallene. N. R. Ot.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2