KOLONIËN. BINNENLAND. niets onderscheiden. Zelfs het gebulder uit duizend kanonnen werd door deze atmosfeer gedoofd. Onder zulke voor aanvaller en ver dediger beiden even bezwarende omstandig heden werd de laatste beslissende strijd om Moekden gevoerd. De correspondent der Magdeb. Ztg. bericht, dat men in Petersburg Koeropatkin's leger thans niet meer voldoende weerbaar acht, en moent dat er daarom thans moet worden ge kozen tusschen vrede of het vormen van een nieuwe krijgsmacht. De oorlogspartij, die nog» de baas schijnt en enkel van het laatste wil hooreu, dringt aan op onverwijlde uitzending van eon nieuw leger onder grootvorst Niko- laas. mot prins Louis Napoleon als hoofd van don grooten staf. De generaals Stoeasel en Gripenberg zullen zich te verantwoorden hebben voor eer» krijgs raad. Ook wordt van uit Petersburg aan do New-York Herald bericht, dat in den grooten krijgsraad besloten is Kocropatkin terug te roepen. Generaal Dragomirow onthield zich van de stemming met het oog op zijne be kende vijandschap jegens den opperbevelheb ber. Nioetijwang, 13 Maart. Het bestuur van do Chinecsche keizerlijke spoorwegen heeft do trafiek op het gedeelto van Yingkmi naar Sinminting geheel gestaakt en bevolen, dat hot rollend materieel op die lijn naar Kintsjou zal worden teruggebracht om te voorkomen de schending van de onzijdigheid op die lijnen door de Japanners, voor wie grooto hoeveelheden rijst in den laatst en tijd naar Sinminting zijn vervoerd. Dit oesluiit brengt groot verlies moe voor do leveranciers cm do kooplieden in het algemeen. Ook de spoorweg zelf lijdt groot verlies. Washington, 18 Maart. Uit gezaghebbende bron wordt bericht, dat de Russische regcering hot eskader van Rodjest-wensky heeft terug geroepen. Londen, 13 Maart. Minister Balfour deelde in het Lagerhuis mede, dat de Bntsche re geering van de Russische het bed ag van 65,000 pond sterling heeft aangenomo tis volledige vergoeding van de schade, geleder, bij het Noordzce-incident Het bedrag van do bij de Britfiche commissie ingediende vor deringen was 103,000 p. st.maar de com mission van onderzoek hadden de geleden schade vastgesteld op 60,000 pond. Daarb-j is nog 5000 pond gevoegd tot dekking van bijkomende onvoorzieue schade, geleden door do maatschappijen, die eigenaars zijn van vis- schersvloten. In dien zin was de aan t'e Rus sische regcering gestelde vordering toegelicht. Allerlei vHet geneeskundig onderzoek van ver scheidene maanden, waaraan Prinses Louise van Ooburg zich heeft onderworpen, is nog niet geëindigd. Voor den laatsten keer zul len de beroemde goneeshearen voor krank zinnigen Gamier en Magnon, aangewezen door het hof te Weenen, kaar bezoeken. Hunno conclusies zullen binnen oenige dagen «warden overgelegd en nog vóór het eind do zer maand zal alles zijn afgeloopen. vMeer dan 30 roomscho kerkvorsten hebben laten weten, dat zij dool zullen ne men aan het Bonifacius-jubileum, dat van 4 tot 11 Juni te Fulda ter cere van de nage dachtenis van den op 5 Juni 755 vermoor den „apostel der thctschers" gevierd zal worden Onder die kerkvorsten zijn drie kar dinaals Kopp uit Breslau, Fischer uit Keu- Ion on Kat*hthaler uit Salzburg, do vijf aartsbisschoppen van Posen, Freiburg in de Broisgau, Muncben, Utrecht en Westmin ster, meer dan 20 bisschoppen en zes abten. Do pauselijke nuntius te Munchen zal op Eersten-Pinksterdag tegenwoordig zijn bij de slotplechtigheid. vDe Vesuvius is aan het werk en werpt glooiende lava uit onder zwaar gerommel. vNu de storing in het bedrijf der New- Yorker Stadaspoor zoo goed als geheel her steld is, bieden de stakers zich weder voor den dienst aan. Maar lang niet- allen worden teruggenomen, daar de bestuurders de meeste vrijwilligers in dienst houden. Do beambten, die aan het werk waren gebleven, werden beloond met cenigo weken extra-loon. rMr. GhadvKick, de Am|erikaanaahe madame Humbert, i9 door de jury te Cleve land in Ohio schuldig bevonden aan oplich ting, gepleegd ton nadeele van de Citizens national bank of Oberlin. Tot op het- laatste oogenblik hoopte zij op vrijspraak, en toen zij de uitspraak van de jury vernam kreeg zij een hevige zenuwtoeval. Hare advocaten zullen in hoogor beroep gaan op de uitspraak van de jury en tot zoo lang is do wijziging van het vonnis uitgesteld. Het maximum van de straf op het misdrijf, waaraan zich mrs. Chadwick heeft schuldig gemaakt, is veertien jaar gevangenisstraf. vIn een restauratie in de Sohönhausor Allee te Berlijn werd Zaterdagochtend 6 uur ingebroken door een kollner. die daar vroe ger was werkzaam geweest. Toen hij al heel wat voorwerpen van waarde had bijeenge pakt in oen kinderwagen, werd hij in zijn dieven werk gestoord door hulpgeroep van een 15-jarig meisje en een 12-jarigen jongen, die toevallig, wegens vertimmering, in de keu ken sliepen. De dief heeft toen een mes ge grepen en daarmede het meisje een diepe snee over het gesicht toegebracht en den jongen, die zich in zijn bed krabbende ver dedigde, de polsader van don rechterarm doorgesneden en verscheidene steken in de borst gegeven Het vontjo is Zaterdagnamid dag in oen ziekenhuis gestorven. De diof- moordenaar was Zaterdagavond nog niet ge vat. OOST-INDIË. De oorrespondent van het Hbd. to Batavia seint „De regent Sleman van Djokja O"t<telri.o oen beweging onder de inlanders in dc desa Merapi. Zij wilden de Europeanen vermoor den. De aanlegger is gevangen genomen." Do Staatscourant van Dinsdag 14 Maart 1905, levat de volgende Kon. besluiten erkend en toegelaten als consul van Zwit- serland te Batavia voor Ned.-Indië, de heer A. C. J. Buss; op verzoek eervol ontslagen onder dankbe tuiging voor do door hem bewezen langdurige diensten, de heer C. O, Loventhal, consul der Nederlanden te Cadix en als zoodanig be noemd de heer L. Uthoff, vice-consul der Nederlanden aldaar, die in zijn nieuwe hoe danigheid door de Spaaneche regeering erkend is; do notarisplaats te Zuidzande, opengevallen door het overlijden van J. Lansen Grom, zal niet worde vervuild benoemd tot gedelegeerde van de Ned. re gcering bij het Intcrnatonale Archeologische Congres te Athene in de Paaschvacantie van 1905 te houden, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist Dr. U. Pli. Boissevain, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en Dr. K. Kuiper, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Dr. J. Dyserinok, letterkundige te 's Gravenhage toegekend de oere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver aan H. Bodaan, bri gadier van politie le klasse te 's Gravenhage. op verzoelc eervol ontslagen do referenda ris bij het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid H. F Bordewijk, on der dankbetuiging voor do door hem bewe zen diensten, en zijn bij gemeld departement, bevorderd tot referendaris W. F. H. Wevers, thans hoofdcommies, tot hoofdcommies mr. J. C. A. Everwijn, thans commies; tot ad junct-commies J. A. van Arkel, en A. Rijke, beiden thans le klerk; op verzoek eervol ontslagen de oommies der telegraphie lo klasse F. Houtgraaf. H. M. de Koningin ontving gisteren middag aan tafel den kapitein ter zee Von Dombrowski. commandant van het Duitsche oploidingssoh ip „Stedn" mevrouiw Van Wcede, geboren baronesse Du Tour van Bel- linohave; A. C. baron Bentinck, kamerheer in buiteugewonen dienst van H. M.. en me vrouw; F. baron van Tuyll van Seroosker- ken, kamerheer in buitengewonen dienst van ET. M.luitenant ter zee le klasse jhr. Hooft. Graafland, adjudant van Z K. H. don Prinsluitenant ter zee 2e klasse jhr. Von Mühlen, adjudant van Z. K. H. den Prins, met mevrouw. Door de goode zorgen van het Haagsche Comité voor de Volksfeesten zullen den 26. April, ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, in do residentie behalve twee orgelconcerten in de Groote Kerk en de Kloosterkerk, nog in zes gebouwen uitvoeringen van muziek, zang, sport- en tooneeluitvoeringon plaats hebben. Do audiëntiën van den minister van buitenlandsche zaken, ad interim, op Vrijdag 17 en 24 Maart, van den minister van mari ne op 17 Maart, van den minister van finan ciën op 16 Maart en van den minister van kolomen op 17 Maait zullen niet plaats heb ben. Het ontslag van minister van Lynden. De Haagsche Redactie van het Hbld- meldt „In tegenspraak met wat door sommige bladen is gemeld, werd ons door iemand, <ue het weten kan, verzekerd, dat het ontslag van minister Van Lynden met ocnigcrlei <J apan- seho nota niets heeft uit te staan en dat de oorzaak van de crisis dan ook een zuiver bin- nenlandsch karakter draagt. Gelijk bekend is, werd «enigen tiid geleden de neer Von Weckerlin den minister van buitenlandsche zaken toegevoegd. Dit werd gemotiveerd door hét vertoog dat, mot het oog op de verwik kelingen in Oost-Azië, de aanwezigheid van een gescliooll diplomaat ten departemonte wenschelijk was te achten en het was dan ook alleen op dat beperkte terrein, dat de heer Von Weckerlin door den minister als hulp aanvaard word. Weldra echter ging de heer Von Weckerlin zich geheel als tweede muns ter gedragen, hetgeen den minister hem op heldering deed verzoeken en aanleiding gaS tot heftige tooneelen. Toen daarna aan mi nister Van Lvnden bleek, dat de heer Von Weckerlin steunde op andere leden van het kabinet en hij dus merkte, dat geen fraai spel met heun gespeeld werd. diende hij zijn aan vraag om ontslag in. Dit geschiedde ongeveer vier weken geleden. Gelijk wij zeiden, behoort de oo: -aak van de crisis dus geheel te word cm gezocht op het terrein van onze binnenlandsohe en niet op dat van onze buitenlandsche zaken. Minister Van Lvnden is, althans volgens onzen geloof- waardigen zeginan. niet heengegaan om iets, dat hij gedaan zou hebben, maar om iets dat andoren deden. Ongetwijfeld zou deze muns ter na Juni heengegaan zijn. maar tpt dien tijd zou hij wel zijn gebleven, als men zij" positie niet zoo gansch onmogelijk had go- maakt. Tem slotte merken wij op. dat mr. Heems kerk met zijn tegenspraak op ons bericht van reconstructie van het Kabinet wat dccen mi nister aangaat, al vast slecht was ingelicht- Toen de heer Heemskerk ons bericht belache lijk noemde, was namelijk het ontslag-verzoek van minister Van Lynden reeds ingediend." Bij Kon. besluit van 7 Maart j.l. is do minister van Financiën gemachtigd tot de uit gifte van schatkistpromessen tot eor. bedrag van f 8,000.000. De minister van financien maakt be kend. dat op 11 Maart 1905 bij de betaal meesters in kas was f 1.991.833.18 en dat op denzelfden dag door de Noderlandsche Bank ingevolge art., llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12.669.975.49. De minister van financiën deelt, ter voldoening aan het voorschrift van art. 4 de' wet van 31 Dec. 1903 (Staatsblad po. 336) mede, dat zijn ingetrokken en bij de alge- meene rekenkamer overgebracht honderd duizend muntbiljetten van f 10, model 1894, en twaalf duizend muntbiljetten van f 50, model 1885. Bij kon. besluit is: 1. aan de gemeente Edam, ten behoeve van den aankoop en het. in orde maken van het. terrein voor en den aanbouw van 10 woningen te Volendam, een voorschot uit 's rijks kas verleend, groot f 15,900, met bepaling, dat voor rente en aflossing van dit voorschot gedurende vijftig jaren eene annuïteit moet worden voldaan, groot f 647.61 2. aan de gemeente Edam voor den tijd van vijftig jaren, behoudens in trekking of vermindering in do gevallen om schreven in art. 20 van het kon. besluit tot uitvoering der Woningwet, toegekend eene bijdrage ter tegemoetkoming in de betaling van de sub 1. genoemde annuïteit, groot, f 100. De Drankwet. De Staatscourant no. 60 bevat een Kon. besluit van 28 Februari 1905. tot schorsing van het besluit van den Raad der gemeente St. Laurens van 28 Jan. 1905. tot vaststelling van een verordening op het sluiten der vergun mngslocaliteifên in die gemeente. Do ordonnanoe officier van H. M. de Koningin, kapitein j'hr. A. G. Siokinglie, die indertijd was toegevoegd aan dc missie, welke aan ons Hof medcdeeling kwam doen van de troonsbestijging van den Koning van Saksen, is benoemd tot ridder lo klasse in de Saksische Albrechtonde met de kroon. De commandant van het te Nieuwediep aangekomen Duitsche opleidingsschip „Stein legde gisteren een bezoek af bij den Duitechen gezant bij ons hof, baron Van Schlözcn. Woensdag a.s. zullen een groot aantal offi cieren en adelborsten van dien Duitschen bodem de residentie bezoeken en in het hotel de Twee Steden, afstappen. Dien avond geeft de Duitsche gezant in het gebouw der legatie een kleine danspartij, tot bijwoning waaraan verschillende officie ren en adelborsten van de „Steun" zijn uitge- noodigd. Deventer. De heer mr. J. W. Mulder, te Alkmaar, heeft do candidatuur, hem aangeboden door de oud-liberalen te Deventer, aangenomen. D rut en Ook mr. Reekers, lid der Eerste Kamer, heeft voor een candidatuur in het district Bruten bedankt. Notaris Van Haastert, te Wamel, die eveneens heeft be dankt, vestigt de aandacht der kiezers op de heeren mr. E. van den Boogaart, voorzitter van het centraal bestuur van r.-k. kiesveree» nigingen to Amsterdam, en jhr. J. W. van Nispen tot. Sevenacr, hoofdredacteur van de Residentiebode, lid van de Prov. Staten van Z.-Holland. Ook mr. W. H. de Beaufort, van vrij zinnige zijde als voorloopig candidaat in het- kiesdistrict Kampen opgegeven, heeft voor die candidatuur bedankt. De heer K. Reijne, van Haarlem, is nu alleen al candidaat nog over. Mr. G. W. San nes, griffier van den Beroepsraad to Middelburg, heeft bedankt voor de hem van sociaal-democratische zijde aangeboden candidatuur in het district Hon- tenisse. In de verschillende groepsvergaderin gen der Vrijzinnige kiesvereeuiging te Lei den is als eenig voorloopig candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer op de lijst gebracht het aftredend lid mr. W. van der Vlugt. In de algemeene ledenvergadering op Vrijdag 17 dezer zal de definitieve cam- didaatstelling plaats hebben. De vrijzinnig-democratische vereeniging te Leiden komt Donderdagavond bijeen tot het stellen van een candidaat. De vrijzinnige kiesvc niging Burger plicht en de geavanceerd liberale kiesver- eeniging te Veendam hebben tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. E. A. Smidt, aftredend lid. In een te Almelo gehouden vergade ring van afgevaardigden van vrijzinnige kies verenigingen is in beginsel besloten tot op richting eener centrale vrijzinnige kiesver- eeniging voor de districten Almelo voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Op de aanbeveling voor gemeente-secre taris te Geldermalsen staan de heeren C. J. Eijma te Leerdam en W. van Mierop te Beesd. Or. Joh. Dyserinck. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct. Ter viering van den zevont gsten geboorte dag van dr. Joh. Dyserinck, vereenigden Zondagavond zich een aantal belangstellenden aan een feestmaal, den jarige aangeboden als blijk van vriendschap en waardeering. Met hem en zijne echtgenoote, mevr. 'Dvserinck- Bok. hun dochter mevrouw W. Wijnaendts Francken, geb. Dyserinck en haar echtgenoot, zaten o. a. aan prof. P J. Blok, prof. A. F. Naber, de Spectator-redoactie, vertegenwoor digd door de heeren Boele van Hensbroek, Wouter Nijjboff. en W. F. Margadant, H. W. Mesdag en echtgenoote, dr. Bredius, direc teur, en dr. Martin, ODder-directeur van het Kon. Kabinet van schilderijen, J. Margadant, voorzitter, en J. D. Kruscman, oud-vice-presi dent van Oefening kweekt Kennis, dr. C. Hof stede de Groot, dr. A. Kok, Cyriel Buysse, Joh. Gram, generaal Beijerman, mr. J. J. van Gcuns, N. J. Singels, vertegenwoordiger van het Utrcchtsche Genootschap, Th. Nolen en «P. R. Mees, bestuursleaen van het departe ment Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Bilderbeek, uit naam van de doopgsgezinde gemeente te Dordrecht, Th. Morren, Overman, Smidt, Kleine, dr. H. Blink, en vele andere dames en heeren. 't Was een avond rijk aan verrassingen, waarvan niet de minste was het bericht, dat 't H. M. de Koningin behaagd had den jubi laris te benoemen tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Kort nadat men gezeten was meldde een diaooniehuismainnetje zich aan om uit naam van den heer Kegge, een heilgroet aan Joh. Dyserinck, den „onsterfel ijken vriend" van Nic. Beets, te brengen. Er kwamen telegram men uit 't Ondermaansche en uit de Elysee- sche Velden, brengende dankbetuigingen van Rembrandt en Van der Helst, voer de dien sten door den i jvcrigen speurder aan hun werk beweren. Een visitekaartje werd bezorgd, toe gang verzoekende voor niemand minder dan Elisabeth Wolff, die daarna zelve binnentrad, keurig gedost in de dracht van haar tijd en die eene kernachtige toespraak in den haar eigen stijl en woordenkeus hield. Van deze taak kweet op hoogst verdienstelijke wijize zich de bekende Haagsche dcclamatri- fichc, moj. Schmidt Crans. Een belangrijke vondst voor de kunstgeschiedenis bleek ge daan te zijn door t opsporen van het afge sneden stuk van Rembrandt's Nachtwacnt, dat door een nazaat van den behanger, die de mi?daad der afsnijding gepleegd had, werd opgehangen en door alle aanwezigen met bun handtcekeuing gewaarmerkt werd, nadat <k. Bredius verklaard .had voor de echtheid in te staan. Vele telegrammen en brieven kwamen, van vrienden die verhinderd waren aan 't feest deel te nemen. Onder hen mr. J. N. van Hall en prof. Paul Frédéricq, wiens hartelijk schrij ven warm werd toegejuicht. Een reeks feest dronken- getuigden van dankbaarheid en waardecring voor alle3 wat de jubilaris gedu rende de vele jaren zijner werkzaamheid op verschillende plaatsen gewrocht heeft tot be vordering van t godicüenstig en geestelijk leven in dienst der letterkunde en der kun sten. Boven alles werden geprezen de jeugdi ge werkkracht en de brandende ijver die hem nog altijd bezielen en hem onder onze merk waardige land- en tijidgenooten een eereplaats doen innemen. Toen 't oogenblik naderde, waarop van elders gekomen feestgenooten de bijeenkomst moesten verlaten, nam dr. Dyse rinck zelf 't woord om in een gloedvolle en kernachtige improvisatie dank te betuigen voor al 't goede dat hem dezen avond ge bracht was en dat voor hem en zijn echtge noote onvergetelijk aal zijn. Hadden anderen hulde gebracht aan zijne geestkracht, die hem toeliet, na dezen morgen nog een onvoorziene preekbeurt vervuld te hebben, met onver zwakte opgewektheid aan dit feestmaal aan te zitten, hij vond de hoogste "belooning voor zijn werk in de van zoovele zijden onder vonden sympathie, uitvloeisel van waardee ring en dankbaarheid die de schoonste uitin gen zijn van 't menschelijk gemoed. Aan de verschillende corporatiën, die hem voor zijn medewerking geprezen hadden,, beloofde hij ook in 't vervolg zijn beste krachten te zul len wijden en aan dc Maatschappij tie Neder- landscïie Letterkunde zegde hij zijn unieke verzameling toe van uitgaven van de Camera Obscura en andere merkwaardigheden, op 't leven van Nic. Beets betrekking hebbende. Uit naam dier Maatschappij betuigde» prof. Blok, die de tafel presideerde, zijn. dank voor dit kostbaar geschenk. Dé bijeenkomst werd daarna door 't kleiner geworden gezelschap nog eenigen tijd meer in tiem voortgezet. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-dem. Bond is thans samengesteld a's volgtmr. H. P. Marchamt, voorzitter; mr. S. J. L. van Aalten, onder-voorzitter; U. G. Schilthuis Jz., penningmeestermr. 'L. van den Bergh, P. W. J. van Hassel, P. Hofstra, Th. M. Kete laar, mr. J. Limburg, Herman Snijders, mevr. W. Wijnaendts Francken-Dyserink, C. A. Zel- veldér, J. Zijlstra Hz. en dr. D. van Emibden, secretaris. Jonge Liberalen. Na een uiteen zetting van doel en werken van de liberale propaganda-vereenigingen, is te Alkmaar, aanvankelijk met 38 leden-, een. vrijzinnige vereeniging van jongelieden opgericht. Naar het land van belofte voor kunstenaars. Luit. Albert Vogel is, naar de N. R. Ct. meldt, voornemens te gen Maart, van het volgende jaar een kunst reis naar Indië te ondernemen. Hij gaat met een uitgebreid program: Stark add. Ceriolanu?, Manfred, Salomé, Oedi pus en Antigone, Ibsen's Noorschen Heirtocht en een meuw drama van een jongen landge noot, den heer Hendrik van der Wal, geti teld Koning Svend. Verder kleinere stukken en losse gedichten. De Leidsohe oensuur. Mien meldt uit Leiden aan het Hbld. Naar wii vernemen heeft de tooneelver- eeniging „Jacob Cats" besloten den schouw burg af te huren om voor haar leden en ge- ïntroduceerden „Allerzielen" te doen opvoe ren. Een der bestuursleden wendde zich daarvoor tot den burgemeester, die verklaar de ook op deze wijze de opvoering niet te laten doorgaan. Het bestuur zal nu rechts kundig advies inwinnen om te onderzoeken of hij daartoe het recht heeft. Uit de oudheid. Een- arbeider te Renkum gem. Tubbergeu, beeft aan den voet van een ouden grafheuvel ter diepte van ruim een meter twee groote urnen met ooren ge vonden gevuld met asch en beenderen. Voorts langen in de nabijhed twee kleine urnen zonder ooren, een ring, een beker, een wapen met beeltenis er op, en drie op een eigen aardige manier bewerkte steenen. Het Zuider Zendingsfecst zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 9 Augustus in het Mastboeoh nabij Bred'a. Naar het N-ederl. Landbouw-comité vernam, heeft het uitvoerende comité der wereldtentoonstelling te Luik ernstige pogin gen aangewend om ook op het gebied van veeinzending die tentoonstelling internatio naal te doen zijn. De Belgische minister van landbouw gaf echter, niettegenstaande de be middeling der Nederl. Kamer van Koophan del te Brussel daartoe werd ingeroepen, geen uitzicht dat die pogingen zoudten slagen. Vee-tentoon.stelling in Ita lië. De export-vereeniging te 's Gravenhage heeft van den heer Angelo Rapetti, consul der Nederlanden en correspondeerend-lid der Vereeniging te Turijn bericht ontvangen, dat in de eerste dagen van de maand Mei te Asti provincie Alexandrië (op 50 kilometer van Turijn) eene internationale tentoonstelling ge houden zal worden van vee, waaraan Neder land met goed gevolg zou kunnen deelnemen voorts dat het consulaat zich reeds met het tentoonstellings-oomité in verbinding heeft ge steld. In verband hiermede wordt herinnerd dat in 1904 te Asti eene soortgelijke tentoon stelling heeft plaats gehad, en toen van de 2795 ingezonden stuks vee (stieren, koeien, kalveren) ongeveer 50 verkocht werd. De aanvragen voor plaatsruimten moeten vóór den 10 April e. k. aan het comité ge richt worden, terwijl nadere inlichtingen ver schaft worden door de Export-vereeniging. Door het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur, is tot voorzitter van de jury voor de bloementen toonstelling te Haarlem benoemd dc heer Albert Viger, Senateur du Loiret, Président de la Société Nationale d'Horticulture de France, Ancien Ministre d"1 Agriculture, to Parijs. Do bloem bollen velden in den omtrek van Haarlem beginnen zich met den dag meer te ontwikkelen schrijft de O. H. C. Vooral de narcissen, die bv. in do om streken van- Sassen heim bii' groote partijen worden geteeld, hebben <le laatste dagen schot gezet. Hvacinten kleuren geheele velden niet haar frisch groen, terwijl blauwe, gele en witte crocu&sen reeds volop in bloei staan. Do ooievaar. Do heugelijke tijding komt uit Albla?serdam dat daar gisterenoch tend weer de ooievaar is aangekomen. Een 106-jarige. De gemeente Kam pen herbergt in haar midden de oudste in gezetene van Nederland, n.l. mevrouw de we duwe Abrahams-Wijnberg, die Zondag haar 106eai verjaardag vierde en ter gelegenheid daarvan van alle zijden blijken van belang stelling ondervond. De oude dame is steeds bodlegering en grootendeels doof en blind. Een 78-jarige dochter past haar op. Mevrouw Wynaendts FranckenDyse rinck te 's Gravenhage, zal met den heer J. N. van Munster uit Arnhem spreken in de tweede openbare vergadering van het comité tot ondersteuning en populariseering van het wetsontwerp tot opheffing van de be zwaren waartoe het bestaande voorschrift, betreffende het onderzoek naar het vader schap aanleiding geeft. Deze vergadering zal 16 dezer in Apel doorn worden gehouden. Men, meldt uit den Haag Men verzekert dat de dienst met electri- soheu trams op den Ouden Scheveningschen weg op 15 Mei a.s. in werking zal treden. De Velserpont. De stoompont Kennemerland is hersteld en doet weer dienst om bij dag passagiers, karren enz. over te brengen. De traan gaat over de brug. Bij avonld en nacht wordt niet gevaren. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak op het revisdeverzoek van G. F., door het gerechtshof te 's Hertogenbosch Lij ar rest van 24 Maart 1899 veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord. Het re- visieverzoek werd n iet-ontvankelijk ver klaard. Verworpen werd het cassatieberoep van een los werkman en een bakker te 's Gra venhage, door het gerechtshof aldaar tot 2 jaar en 6 maanden veroordeeld wegens dief stal, in vereeniging, van een zilveren mandje, enz. uit een huis op den hoek van het Alexandersveld. Doodslag te Beilen. Voor de rechtbank te Assen is behandeld de zaak van den, doodslag te Beilen. Aldaar heeft in den avond van 24 Januari de herbergier Gerrit Vheghuis, een berucht persoon, Willem Wassen, die in de herberg ruiten had verbrijzeld, met- een paal op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan Wassen vier dagen, later overleden is. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf, terwijl de verdediger, mr. P. Oosting, er op wijzende dat beklaagde geprovoceerd is, een lichtere straf vroeg. Uitspraak 20 Maart. Valseh geld. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde gisteren; tegen oen wolsorteerder, uit Leiden, die van een keimisreiziger het kufistje had geleerd om valsch geld te maken en dit in practijk had gebracht, en oen door hem vervaardigde rijksdaalder bestaande uit tin en eenig koper te Sassenheim in betaling had ge geven, 4 jaren gevangenisstraf. De moord in de Zuiling- straat te 's Gravenhage. De recht bank te 's Gravenhage heeft den vischkoo- perskr.echt die een doodelijke messteek toebracht aan een commensaal ten huize zij ner moeder aan de Zuilingstraat aldaar, ter zake van „mishandeling den dood ten gevol ge gehad hebbende", veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De moord te Amsterdam. Omtrent de vermoorde vrouw, de weduwe Oerlijn, kunnen wij nog de volgende bijzon derheden melden. Zij was een zonderling mensch, van wie met reden betwijfeld mag worden of zij werkelijk bij haar verstand was. Zij was de derde vrouw van den heer Oerlijn, een bekend aannemer te Amster dam. Het huwelijk was tengevolge van de nukken en grillen der vrouw ongeluk kig, en het zou met een echtschei ding rijn geëindigd, indien niet, han gende het proces, den heer Oerlijn gestorven ware. De weduwe bezat verschillen de huizen, waarvan ze die in de Barndesteeg en de Driekoningenstraat zelf bewoonde. In heide woningen zag het er allerzonderlingst uitmeubelen en kisten stonden ingepakt, terwijll de bewoonster rich slechts van het al- lernoodigste voorzag om te leven. Zij bewaar de de meest ondenkbare dingen, als bosjes brandhout, houten poppetjes enz. Als er ge scheld werd, opende zij de deur slechts op een kier. Hare woning in de Driekoningen straat zag er verwaarloosd uit. Omstreeks half 9 Vrijdagavond hebben buren haar die woning zien binnenkomen. Ook hebben rij omstreeks dienzelfden tijd een man op de stoep harer woning zien staan, die o.a. is gezien door een meisje, dal, wel eens bood schappen deed voor de weduwe en door de vrouw van den melkslijter Van Rijn in de Driekoningenstraat No. 14. Twee andere man nen, die blijkbaar bij eerstbedoelde hoorden, stonden op het Singel. De melkvrouw heeft den man, die op den stoep stond, naar bin nen zien gaan. Toen zij een kwartier later weder voorbij kwam, drentelde de beide an. dere mannen nog altijd op en neer. Juffrouw Van Rijn vond dit -erdacht en wetende dat de bewoonster altijd geheel alleen in het huis was, ging zij den stoep op en klopte aan de deur. Haar geklop werd door terug- kloppen beantwoord en alweder de zonder linge gewoonten van de oude vrouw ken nende, vond zi; dit een geruststelling. Zater dagmorgen bemerkte men op de reeds door ons beschreven wijze het misdrijf. Diefstal blijkt de drijfveer tot den moord te rijn geweest. Hoeveel er gestolen is, is niet bekend, omdat niemand weet hoeveel de ver moorde vrouw bezat. Zij verborg haar geld op verschillende plekken in haar woning. In verscliillende kasten en kisten, door de die ven niet opengebroken, heeft mem voor f 10,000 aan effecten gevonden.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2