BINNENLAND. den oorlog tot het uiterste door te zetten, duidelijk zal blijken. De meeste van de vreemde militaire atta chés bij het Russische leger zijn den Japan ners bij Moekden in handen gevallen. De Amorikaansche en Engelsclie militaire atta chés zijn over Liaojang naar Japan vertrok ken. De deskundige modewerker van do Frankf Ztg. schrijft, dat de ve-rniotigng van het Russische leger bij Moekden bijna elk belet sel wegneemt voor de verdrijving van de Russen tot achter Charbin. Na Tieling is de naaste versterkte Russische stelling aan den spoorweg Kaijucn. Dit ligt. echter slechts 50 K. M. ton noorden van Tieling en zijn val zal onvermijdelijk verbonden zijn met <iien van Tieling. Van daar uit strekt zich dan hopeloos over oene lengte van 500 K.M. de weg naar Charbin uit door eenc vlakte, die voor do Russische wapenen veelbelovend was, zoolang men nog kon gelooveu, dat de kozak ken wat uitrichtten, maar die, wanneer her Russische leger op zijn terugtocht zich er door heen moet worstelen, met meenem'i'g van al den benoodigden leeftocht, door de vervolging van de Japanners eu de Tse.-«- goeaen dezelfde beteckenis zou kunnen krij gen als eens de sneeuwvelden van Rusland voor Napoleon's leger. De terugtocht naar Charbin is echter hot eenige middel tot red ding. dat overblijft, wanneer de Japanners hunne omtrekkimgstaktiek voortzetten. Wel leidt een goede weg over Kirin naar Nm- gocta, en heit. zou voor het Russische leger ongetwijfeld aanbeveling verdienen dezen weg te kiezen, die in Kirin, 250 Motor van Tieling, uitzicht opent op nieuwe voorraden en in Ningoeta, waar een sterk Russisch gar nizoen staat, gelegenheid biedt Wladiwostok te beschermen, als niet reeds Zaterdag de plaats Yingpan, aan de samenvloeiing van de Hoen en de Sjoetsoe gelegen, in handen van de Japanners was gevallen. Deze bezitten daarmee een strategisch punt, waarop de bergwegen van Kirin uitkomen en dat tegelijk den weg van Tieling naar Karin beheerscht. Zoo is ook de laatste mogelijkheid voor den opperbevelhebber verdwenen, door een si-el beraamden en mot kracht uitge voerden mareoh naar Kirin aan den geheelen veld tocht een nieuw aanzien te geven. De drup pelsgewijs in Charbin aankomende Russ-s-.-h© versterkingen helpen Kocropatkin niets meer, omdlat hij door den verloren slag te zwak ge worden is om aan huaine pogingen tot ont zet eenige kracht bij te zetten Hoe inen onder deze omstandigheden te Petersburg kan volharden bij de -.oortzetting van den oorlog, komt dezen Schr onbegrij pelijk voor. Over de oorlogsschadevergoeding, die waar schijnlijk door Japan zal worden verlangd, bericht de Central News, dat het na den slag bij Liaojang algemeen bekend was, dat Japan niet minder dan 100 millioen p. st. zou aannemen. Thans noemen Japansche financiers het bedrag van 150 millioen, of schoon geloofd wordt, dat als dc staking van de vijandelijkheden spoedig komt, Japan zich met een minder bedrag wel zou tevreden stellen. Het bedrag der schadevergoeding zou alleen to vinden zijn door het sluiten van ecno buitenlandsche lecning. Men denkt dat Frankrijk, dat reeds zoozeer bij Rusland's fortuin betrokken "ia, er wel toe te vinden zou zijn, daartoe zijne hulp te verleenen. De Engelschc rogcering heeft 100,000 pond sterling schadeloosstelling gevraagd aan do Russische regeering, ter zake van do Knight Commander, die verleden jaar door de Rossia bij Wladiwostok, zonder eenige waarschu wing. in den grond geboord is. Allerlei vHet huwelijk van Marconi, den uit vinder van de draadlooze telegrafie, met miss Beatrice O'Brien, jongste dochter van wijlen lord Inchiquin, is gisterenmiddag te Londen voltrokken. vDe Noordpool-oommissie te St. Peters burg heeft nu officieel verklaard, dat de expe ditie van Baron Toll naar de Nieuw-Siberische eilanden in de Noordelijke IJszee met al hare leden is verongelukt. Een brief van Baron Toll, welke in een stuk lakem gewikkeld op Benett-eiland werd gevonden, berichtte, dat de expeditie verder ging, hoewel er nog maar voor 18 of 20 dagen leeftocht was. Het is dus als zeker te beschou wen, dat Baron Toll en z»ïne metgezellen van honger omgekomen zijn. vLn Engeland hebben de Homo Rulers iets nieuws bedacht. Gelijk men weet beijveren zij zich de Kel tische taal weer in Ierland te doen herleven, en nu scheppen zij er in den laatsten tijd vermaak in, de adressen der brieven, welke zij naar Engeland zenden, in het Keltisch te schrijven. I>e Engolsche postadministratie zit alzoo verlegen met een groot aantal brieven uit Ierland, waarvan zij het adres niet kan ont cijferen en welke zij dus niet verzenden kan. blijkbaar zoo vol moed den strijd met- het mocielijke loven had aanvaard. „Op al deze meisjes heeft, de verleiding in verschillende vormen 'n tijdelijke overwinning behaald, maar wij trachten haar te redden en te be hoeden voor dergelijke overwinningen, en bij de meesten lukt 't. Als zo hier wanho pend aanbellen, worden ze opgenomen, hoe en van waar ze komen wordt niet gevraagd. Zij krijgen ligging en voeding hier. on naar gelang van hare kundigheden moeten ze Wer ken. Wij vervolgen ze de twee eerste dagen niet met vragenen gewoonlijk beginnen ze uit zich zelf te praten. Er zijn er, die puiko dienstmeisjes worden of goode naaisters, doch die dit huis als haar tehuis blijven bo schouwen. Zij kunnen hier altijd komen, doch als ze verdienen, moeten zo naar gelang ook betalen dat is billijk, niet waar? ..Dus u raadt me ..Laat mevrouw 't meisje gerust nemen Alleen een beetje controleer en op 't punt van uitgaan; dat. is de zwakke zijde." Ik bedankte de kapitein voor haar open hartig spreken en vertrok, overtuigd dat. de macht van 't goode, die van dezo monschen uitgaat, groot is. OUDE VROUW. vEen Russisch professor, Nicolaas Arte- mie ff, heeft eep pak uitgevonden, hetwelk den drager beschermt tegen de gevaren van electrische stroomou. Een man in dat. kostuum gekleed, kan. naar men verzekert, zonder eenig letsel een stroom vau honderdvijftigduizend volts weerstaan. Co clectriciteit glijdt van hem af. als regen van wasdoek. Het kostuum omhult den drager geheel en al en er is een ka.p aan met een paar kijk gaten voor de oogen. Het „flatteert'' don drager niet. Maar de automobiel-costumes staan óók niet mooi. vHet gemeentebestuur van Breslau gaat met kracht een verdelgingsoorlog voe ren tegen de muggen. Volgens een plan van Prof. FUigge zullen elk jaar vóór het warme weder komt alle kel der en sousterrains der huizen worden ge zuiverd van de muggen, welke daar dikwijls bij massa's overwinteren. Men zal de insec ten daar in huune schuilhoeken verdelgen door verbranden van stoffen, welke voor menschen onschadelijk zijn. Vorder zal men maatregelen nemen om in plassen en stilstaande wataren de muggen- larven, welko zich daar konden ontwikkelen, te dooden. Zoo hoopt men bevrijd te blijven van de venijnige insecten, weke niet alleen lastig, maar ook door de wetenschap verklaard zijn voor gevaarlijke overbrengers van ziekten. vEen Oostenrijker, vertegenwoordiger vau een Duitsche juweliersfirma, is te Bir mingham rijn handtasch met juwecleu 'er waarde van ongeveer 10,000 pond sterling kwijt geraakt. Terwijl hij zich in een apotheek eon recept liet klaarmaken, had hij ze even op een stoel neergezet, en toen, hij wilde heen gaan, vond hij iiru de plaats van zijn eigen tasch, op den stoel een tasch staan, die veel op de zijne geleek en geheel leeg was. f>rst werd er nog een ©ogenblik aan een vergissing gedacht; er waren tegelijk met den Oosten rijker twee heeren in de apotheek geweest cn een van hen had ook zijji handtasch even op een stool neergezet. Het. kon rijn, dat de man bi' abuis de verkeerde tasch meegenomen had. Maar toen men hem niet vond aan het spoor wegstation, waar hij gezegd had heen te gaan, en de Oostenrijker en do apotheker nagmgei, hoe de beide heeren rich in de apotheek ge dragen haddon. begrepen zij-, dat men h'co met gewikste dieven te doen had, die ver moedelijk den Oostenrijker reeds enkele ragen waren nagereisd, wachtende op een guns'ï/e gelegenheid om hun slag te slaan. Zij kwa men na elkaar in de apotheek, bewee-rleri beiden haast te hebben, waarom rij vroeg m gauw geholpen te worden, een van hen kwam even later nog eens terug, en eerst toen li ;cft- de apotheker opgemerkt, dat hij een hand tasch bij rich had. welke hij neerzette op een stoel, evenals de Oostenrijker gedaan had. De politie is de dieven nog niet op het spoor. vBij den brand van een huis tc New- York, Maandagnacht, zijn inderdaad 20 men schen omgekomen, en even zooveel zwaar ge wond. Het huis telde 200 bewonere, meest Israëlieten. Het was een oud gebouw, inaar het bezat wel veiligheidsmiddelen tegen brand. Toen echter de bratid beneden in huis uitbrak, trachtten de bewoners hun huis raad te redden, en de politie kon hun niet beletten aldus de uitgangen te verstoppen. Verscheidene menschen verbrandden, voordat de brandweer hen redden kon, of sprongen naar beneden en vonden zoo den dood. Een kind, dat uit een der bovenste verdiepingen werd geworpen, viel op een sneeuwhoop en bleef ongedeerd. Een agent redde twintig menschen over een plank, die hij naar een naburig huis gelegd had, m»aar viel ton slotte zelf naar beneden en werd zwaar ge wond. De Staatscourant van Zaterdag 18 Maart 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot vertegenwoordiger der regee ring op het Internationale Congres voor den Middenstand, dat op 16, 17 en 18 Augustus te Luik zal worden gehouden vanwege de ver- eeniging „Internationaler Verband zum Stu dium der Verhaltnisse des Mittelstandcs" R. P. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam, voor zitter der Staatscommissie voor den Handel- d-rijvendon en Industrieelen Middenstand benoemd tot leden van de Centrale Com missi e voor de Statistiek mr. C. Th. van Deventer, mr. N. G. Picrson, oud-minister van financiën', mr. J. W. S. A. Versteeg, ad ministrateur bij het departement van binnen- landsche zaken en mr. J. P. A. Lain an de Vries, hoofd-directeur der directe belastingen!, allen te 's Gravenhage benoemd tot- leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen, A. E. H. Swaen, thans leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, en H. Weers- ma, thans leeraar H. B. S. to Veendam benoemd tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerde aan de Rijks-universi teit te Groningen tot het geven van onder wijs in de nicuw-Engelsche taal en letterkun de A. E. H Swaen, leeraar aan 't gymnasium te Amsterdam, met machtiging om de betrek king van lector aan de Universiteit met die van leeraar aan de R. H. B. S. te beklecden op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Soeterwoude J. H. Slicher op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H B. S. te Gouda Dr. J. Hemsius op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de reserve 2e luitenant J. W. van der Valk, van liet 4e regiment infante rie bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie bevorderd tot referendaris A. de Voi der van Noorden, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies W. H. Wijsman, thans com mies en tot commies W. M. C. Liernur en J. F. E. W. Zeij. thans adjunct-commies. benoemd tot betaalmeester te 's Graven hage de heer A J. P. van Strijen, thans betaalmeester te Amsterdam. Gedurende het thé dansant dat giste ren ten Hove gegeven werd. waren alle zalen van het Paleis onongesteld. Het- orkest van de Kon. Milit. Kapel begeleidde den dans. Tot de genoodigden op deze partij behoorden liet. drietal leden van den gemeenteraad van 's Gravenhage, die tengevolge van con on willekeurige omissie in do opgave van do gemeente-bureaux aldaar, in Januari jl. geen uitnoodiging ontvingen voor het Nieuwjaars- galabal ten Hove. Ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin is de eerste gelegenheid benuttigd om dit, onafhankelijk van den wil van het Hof, begane verzuim te herstellen met. de hoffe lijkheid hen thans te vragen voor een soiree, waarop de Raad niet is genoodigd. Voor den tweeden muziekavond ten Hove op 27 dezer is geëngageerd het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, direc teur de heer Mengelberg. Als solist zal op treden de heer Zalsman, baryton, te Haar lem Her ontslag van minivter Van Lyndsn. De Haagsclie correspondent van het Han delsblad schrijft nader over deze aangelegen heid „Wijl hebben nooit behoord tot de bewon deraars van het ministerieele beleid (voor zoover daarvan iets bleek) des heeren Van Lynden doch nu, blijkens eene Haag- sche correspondentie aan het- Nieuwsblad van het Noorden, vani zekere zijide de voorstelling sehijlnt te worden verspreid, als zou de minister eigenlijk de hoofdschul dige zijn geweest van de crisis en als zoui dr. Kuyper nog menig onheil hebben ver hoed, nu meenen wij tegen die valsche voor stelling te moeten opkomen. Het tegendeel is veeleer waar, daar de inderdaad onhoud bare toestand aan Buitenlandsche Zaken uit sluitend is veroorzaakt door het plaatsen van den heer Von Weckherlin aan het departe ment met een dubbele instructie. De eeue instructie, de tijdelijke, de beperkte (beperkt uitsluitend tot de neutraliteits-quaestie) was hem gegeven voor 't oog van den heer Van Lynden. De andere echter, de alles omvatten de, was hem achterbaks, buiten weten van dien minister verstrekt. Die kwam eerst uit toen d© neutraliteits-quaestie was afgedaan en toen de minister zijn toegevoegden raads man te kennen gaf, dat er nu voor diens aan wezigheid geen reden meer was. De heer v. W. antwoordde daarop, dat hij toch nog maar wat zou blijven en toen de minister zeide, in 't belang van de verhoudingen aan het departement het beter te achten, dat de heer v. W. heenging en ten slotte zelfs diens heengaan moest gelasten, kwam, met de per tinente weigering, de ware aard van de aan stelling voor den dag: „Ik ben hier aange steld door den Ministerraad en zoo lang die mij niet ontslaat, ga. ik niet heen." Toen de minister tegenover zulk een ongehoorde hou- ding te vergeefs steun zocht bil zijin collega's en te vergeefs ook zich beklaagde bij de Komrigin, vroeg hij ontslag. Wij vragen nuAan wien de schuld van het gebeurde, wanneer een minister zich zoo ziet behandeld door zijn eigen collega's? Wij vestigen op een en ander nog eens de aandacht, omdat het- te meer er toe kan strek ken, om een interpellatie te doen richten aan 't adres van den president van den Mi nisterraad. Dat zulk een interpellatie nog niet is aangekondigd in de Tweede Kamer, mag verbaring wekken, daar immers de om standigheden van dit ontslag, met het alge meen bekende in constifcutioneele feit van de aanwezigheid van een onverantwoordelijk hoofd aan het departement, hoogst ongewoon zijn. Ter rechterzijde schijnt men geen lust te hebben in Lnterpelleerenhet ligt trou wens ook meer op den weg der linkerzijde. Maar waarom draalt men daar *oo lang? Of wil men liever aan de Eerste Kamer, die nu toch bijeen is, de gelegenheid over laten? Iets dat echter minder in den aard der verdeeling van functies tusschen de twee Kamers schijnt te liggen. En iets dat ook daarom te minder ge- wenscht ware, daar een der leden van de Tweede Kamer den nu afgetreden minister juist in de neutraliteits-quaestie op diens verzoek van advies gediend heeft en dus licht gemakkelijker dan een ander een interpel latie zou kunnen motiveeren." De Standaard schrijft: De Haagsclie correspondent van de Middelb. Courant is, gelijk ons na onderzoek bleek, weer aan het fantaseeren geweest. We stippen slechts de hoofdpunten aan lo. Er zou, buiten minister Van Lynden om, een tractaat met een buitenlandsche mo gendheid zijn gereed gemaakt, op initiatief van dr. Kuyper. Eerste verzinsel. 2o. Als dr. Kuyper van huis ging, kom geen stuk op Buitenlandsche Zaken worden afgedaan. Tweede verzinsel. 3o. Hierover zou door vreemde gezanten geklaagd zijn. Derde verzinsel. De correspondent van het N. van het Noor den doet ook al aan deze praatjes mee. Zoo vertelt hij, dat een der dne candidaiten voor het Consulaat in Zuid-Afrika, een can didaat van dr. Kuyper zou geweest rijn. Vierde verzinsel. En voorts, dat de zaak was opgehouden, nota bene, zes maanden larg, omdat de minis ter dien candidaat van dr. Kuyper niet wilde. Vijrde verzinsel. Iets waar we ten overvloede aan kunnen toevoegen, dat er van een candidaat, door dr. Kuyper voorgesteld, zelfs geen sprake is ge weest. Naar „Land en Volk" verneemt, zal waar schijnlijk reeds Woensdag a.s. in de Tweede Kamer een interpellatie worden aangevraagd over de omstandigheden, waaronder de mi nister van buitenlandsche zaken is afgetre den Er was reeds eerder sprake van het vragen van inlichtingen aan de Regeering, doch men heeft willen afwachten of in de Eerste Ka mer daartoe een stem zou opgaan. Nu dit niet is geschied, zal men in de Tweede Kamer een poging aanwenden om in deze aangelegenheid het noodige licht te doen opgaan. De chef van het kabinet aan het. mi nisterie van buitenlandsche zaken, de gezant- schapsraad graaf van Limburg Stirum. is met eenige weken verlof naar het. buitenland ver trokken en is tijdelijk in rijn functie vervan gen door den gezantschape-seerctaris jhr. Mèl- vill van Carnbee. Graaf Strömfelt, zaakgelastigde van Zweden en Noorwegen bij het Nederïandsche Hof is heden in do residentie aangekomen en heeft wederom zijn intrek genomen in het Hotel „den Chiden Doelen", alwaar Z Exc. een maand zal vertoeven. De heer O. Everloff, attaché van de Zweedsche legatie voor Nederland en België, is heden in Hotel „den Ouden Doelen" te 's Gravenhage aangekomen. Het Vaderland schrijft: Wij kunnen mcdedeelen, dat het hoofdbe stuur van do Liberale Unlet besloten heeft de bij de Unie aangesloten kiesvereenigingen beslist te ontraden aan rittende oud-liberale Kamerleden hun zetels te betwisten. Lipt het nu met voor de hand, dat het hoofdbestuur van den v rijrinnag-Democrati- schen Bond thans nog eenzelfde besluit neemt? Hoe andere zal trouwe samenwerking moge lijk rijn? De beslissing in do laatste vergadering van het Bond.1 tuur genomen is nog niet offi cieel gepubliceerd. Dit. zal nu eerstdaags ge schieden. Hopen wij dat- ze zal zijn in over eenstemming met het besluit van de Undo. De samenwerking links. Land en Volk ver neemt, dat het hoofdbestuur der Liberale Unie. besloten, heeft den bij de Unie aangesloten kiesvereenigingen beslist te ont raden aa.u zittende oud-liberale Kamerleden hunne zetels te betwisten.. Het advies van den Vrijzin- n i g-d emokratischeu Bond. Het hoofdbestuur deelt in De Vrijzinnig-demo craat het volgende mede „Met volkomen eerbiediging van de vrij heid der aangesloten ldesvereenigingem om door onderling overleg met andere plaatse lijke kievereenigingen tot overeenstemming té geraken, meent het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-diemocratischen Bond': dat de propaganda voor het eigen beginsel naast de auti-clericale actie eenerzijds, en het belang om bij eerste stemming het grootste aantal vrijzinnige kiezers aan de stembus te brengen anderzijds, eischen, dat ook tegen over aftredende oud-liberalen afgevaardigden zelfstandig worde opgetreden met een candi daat, die het program van actie der gecoali- seerde partijen onderschrijft dat de aangesloten kiesvereenigingen ech ter dienen te overwegen, of daardoor niet ernstig gevaar ontstaat, dat de zetel aan de kerkelijke partijen verloren gaat, in welk ge val van den regel zal moeten worden afge weken. Leide n. Gisterenavond werd in een zeer druk bezochte vergadering der Vrijzin nige Kiesvereeniging te Ledden met alge- ineene stemmen het aftredend Kamerlid prof. mr. W. van der Vlugt candidaat gesteld. De heer Van der Vlugt was ter vergade ring aanwezig en zette voor de leden zijn be ginsel nog eens in het kort uiteen, waarna gelegenheid werd gegeven tot het doen van vragen en inlichtingen. Uit Le den. Men meldt uit Leiden aan het Hbïd „Prof. mr. Treub is candidaat geworden van de Vrijzinnig-democratische Kiesvereeni ging. Nadat eerst na ampele bespreking in beginsel besloten was tot liet stellen van een cand daat niet ti genover maar naast mr. Van der Vlugt, had oe candidaatstelling met al- gemeene stemmen plaats. Het bestuur motiveerde haar voorstel om wel tot het stellen van een eigen candidaat over te gaan volgender wijs Leiden is een twijfelachtig district, de uit slag kan van een enkelen stem afhangen. Bij een eerste stemming komen de vrijziiinige kiezers doorgaans minder trouw op dan c.e kerkelijken, die in den regel dadelijk alle man in het vuur brengen. Hoe nu de opkomst der vrijzinnigen het best te bevorderen? Het middel daartoe be staat hierin, dat iedere partij, links haar eigen candidaat stelt. Geschiedt dit, dan heeft ieder kiezer zijn gading en er is groote kans dat er links meer stemmen worden uitge bracht dan rechts( in welk geval een der vrij zinnige candidaten (in dit geval ongetwij feld het aftredend lid, prof. Van der Vlugt, van eenige kans vcor de eigen candidaat maakt men zicli geen illusies) in herstem ming komt, Wanneer dit voordeel eenmaal is behaald zoo heeft de ervaring te dezer stede ge leerd ontwaakt er bij de vrijzinnigen van verschillende schakeering een drang tot. krachtige samenwerking, die hun gemeen- sohappelijken candidaat, zoo voor de Kamer als voor f]e Provinciale Staten meer dan eens de meerderheid bezorgd' heeft. Op grond daarvan meende het bestuur in het waarachtig belang van het land en de vrijzinnige partij een eigen candidaat drin gend te moeten aanbevelen. In de vergadering werd door een enkel lid nog de bedenking gemaakt dat men* met deze carcidaatstelling op de mogelijke sa- mensprelnng der hoofden van alle vrijzin nige partijen vooruit liep, waartegen opge merkt werd, dat een advies dezerzijds onge twijfeld ook aldus zou moeten luiden. Tevens werd gezegd dat het. beginsel der vrijzinnig-democraten ook moeilijk zou go- cloogen 'de canclidatuur van een zoo rechts staandeu candidaat als het tegenwoordige Kamerlid te stellen of zelfs bij eerste stem ming te steunen. D-t zou alleen ten gevolge hebben, dat vele vrijzinnig-democratische kie- zes op den socialist zouden stemmen. Men vertrouwde dat dezerzijds do verschil punten der vrijzinnige candidaten niet op den voorgrond zou worden gesteld, maar de aanval uitsluitend zou gericht zijn op den gemeenschappelijkeu vijand. De heer Treub heeft de candidatuiir aan genomen. O n e e n i g h e i d in de S. D. A. P. Men soïïrijft aan de Tel. Naar een bericht, dat ons uit geloofwaar dige bron bereikt heeft, zou er oneenigheid heerschen in de S. D. A. P. De heer P. L. Tak zou spoedig als hoofdredacteur van Het Volk aftreden, en zou dit nu reeds gedaan hebben, wegens een kwestie met liet partij bestuur, indien dit niet een zijner eischen had ingetrokken. De heer Schaper zou op 'n onlangs gehou den geheime vergadering gezegd hebben, dat hij geen „linksche" propagandisten in „rijn district" wilde hebben, waarop zijn partijge noot. A. S. de Levita hem zou toegevoegd hebben, dat oen district er niet een was van personen, maar van de partij. De heer Scha per zou hierop weer gezegd hebben, dat hij, wanneer men het hem te lastig maakte, uit de partij zou gaan en een zelfstandige can- didatuur aanvaarden. Tc Utrecht, waar Oudegeest door eene ver gadering candidaat is gesteld, zouden de be sluiten dier vergadering door een volgende nietig zijn verklaard, en werd een motie in gediend, "waarbij de candidatuur-Oudegeest werd verworpen. Ook vernemen wij, dat mevrouw Roland Holst en Henri Polak ontslag zouden nemen als leden van het partijbestuur. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens koninklijk besluit van 10 Maart 1905, no. 47, in dit iaar vier jongelingen bij dc oplei ding van adspirant-adininistrateurs bij de Koninklijke Nederïandsche zeemacht kun nen worden geplaatst. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 66. *- - De heer W. F. van Erp Taalman Kip, oud-minister van Marine, vroeger haven meester te Amsterdam en oud-zeeofficier, overleed op 81-jarigen ouderdom te 's Gra venhage. De heer Van Erp Taalman Kip trad in 1839 als adelborst in den zeedienst, verliet dien dienst in 1862 als luitenant ter zee le klasse en nam twaalf jaren later zitting in het tweede ministerie-Heemskerk tot 1877. Daarna maakte hij nog deel uit van het mi nisterie-Van Lijpden (van 1879 tot 1883) en van het derde ministerie-Heem&kerk (van 1884 tot 1886). Zijne verdiensten jegens den lande wer den o. a. beloond met het kommandours- kruis in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal Maandag a. s. plaats hebben op „Nieuw Eyk en Duynen". Men deelt mede, dat de ter-aarde-be- stelling van mr. A. Kerdijk zal plaats hebben te Munchen, alwaar hij overleden is. Steun aan miliciens. Het „Hoofdbestuur der Nationale ver een iging tot steun van miliciens'', samenge steld uit de volgende heerenM. C. P. I Bar be, directeur der Wester-Suikerraffina- derij te Amsterdam, voorzitter; dr. P. H. Ritter, hoofdredacteur vau „Het Nieuws v. d Dag", Amsterdam, vioe-voorzatterF. J. Beekman, gepensioneerd kapitein ter zee, Amsterdam, secretaris; mr. H. C. Hacike, directeur der Nederl. Grootboekibank, Am sterdam, penningmeester; A. Hoogeboom, luit.-kolcrnel bij het reg. grenadiers en jagers, Den Haag; jhr. mr. H. C. van Nispen tot Pannerden, advocaat, Arnhemihr. mr. W. H de Savornin Lohman, voorzitter van den Raad van Beroep, Utrecht; mr. J. W. Tel- ders, advocaat, Den Haag; W. C. M. van Wayenburg, notaris, Beek bij Nijmegen, heeft de volgende oproeping gericht tot- het Nederïandsche volk Landgenooten „In de eerste maanden van het jaar 1903 j stonden de hoogste belangen van ons vader- land op het spel. Eiene buitengewone oproe ping van twee lichtingen der militie was noodzakelijk. Toen deze buitengewoon opgeroepene mi li- ciens weder met groot verlof huiswaarts ge keerd waren, vond niet ieder zijne plaats in winkel of kantoor opengehouden. Zes hon- derd vonden hunue plaats bezet en waren dus broodelcos. Maar Nederland kwam te hulp. Het „Comité tot steun aan miliciens" I vond groote medewerking in den lande. Het geld stroomde toe; de pers steunde; werk gevers deden wat zij maar konden. En het comité, dikwijls getuige van hartbrekende ellende, kon alle zes honderd helpen, dat iskon alle zes honderd weer in de gelegen heid stellen tob het verdienen van een eer lijk stuk brood. Het comité kon dankbaar en voldaan uiteengaan. Uiteengaan 1 Ziet, wat het comité vroeger niet had ge weten, dat wist het nu: niet alleen bij die buitengewone oproeping van 1903, maar jaarlijks maakt het opkomen voor de militie tal van jonge mannen broodeloos. Telken jare keeren er velen met verlof naar hunne haardsteden terug, daar alles terugvin dendbehalve hunne betrekking. Wel lust tot arbeiden, maar géén werkwèl honger, maar voor dien honger geen verza diging. De barbier heeft zoo lang de plaats niet kunnen openhouden, de kleermaker niet. het kantoor niet. Broodeloosheid, het loon van welvervulden burgerplicht. Dat had men in Nederland nog nooit zoo duidelijk geweten. Dat had het comité zelf nog nooit zoo duidelijk geweten. En nu men het wist, zou men nu verder doen of men het niet wist? Zou het comité nu maar uiteengaan? Die vraag werd een gewetensvraag. En de meerderheid van het comité, van die vraag niet kunnen loskomen, heeft de handen ineen geslagen. En zoo is geboren de „Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens", die zich voorstelt zich het lot aan te trekken van de jongelingen, die van. dienst tehuis komende, niet weten waar zij werk zullen vinden zich voorstelt, hen al thans, de moeielijksite dagen door te helpen; zich in verbinding wil stellen met werkge vers, kortomalles wil doen wat de men schel ijkheid gebiedt. De arme jongens, die door het volbrengen van hun militieplioht hun werk verloren, zullen niet alleen gelaten worden in hun moeielijken strijd, maar een hand vinden, die zij grijpen kunnen. LandgenootenZult gij deze vereeniging alleen laten staan Zult gij aan de mannen, die zich tot dat dool vereenigd hebben, uiwo hamd weigeren Dat gelooven wij niet. Hier geldt het de zonen des vaderlands, die immers hun dienst aan het vaderland niet mogen betalen met broodeloosheid na dien dienst. Wanneer gij, die dit leest, en wij, die dit schrijven, wanneer Nederland zijn mili ciens hun welvolbrachten dienst laat beta len daarmede, dan rijt gij, dan rijn wij, dan is Nederland niet verantwoord. Gij zult ons dan ook niet alleen laten staan in deze zaak, die u als ons eene zaak zal rijn des gewetens. Zal do „Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens" hare taak naar behooren kunnen vervullen, dam heeft zij twintigdui zend leden noodig. En twintigduizend land genooten zullen er Wel zijn, die één enkelen gulden sjaare of moei' willen afzonderen voor dit doeltwintigduizend landgenooten wij rekenen op meer die voor één gul-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2