den 'sjaars zich de zekerheid willen ver schaffen „dat er in Nederland geen zoon des volks tot den bedelstaf komt tot loon voor het trouw volbrengen van zijn dienst plicht". Daarmede hebben wij uitgesproken wat de ondervinding van 1903 ons heeft gelegd in het hart. Lndgonooten! Thans doen wij een beroep op het uwe, overtuigd dat nie mand uwer ons zonder hulp zal laten in deze rechtvaardige en om voorziening schreiende zaak." Bestrijding van lupus. De Nederlandsche Vcrceniging tot Hulp aan Lupuslijdera, heeft de volgende circulaire verspreid L. S. „Door eigen waarnoming zult gijl misschien niet geheel onbekend gebleven, aijini met de vreeselijke ziekte. Lupus (Wolf) genaamd, welke dikwijls den ongelukkigen lijder geheel misvormt en uit de maatschappij stoot, wijl zijn lijden jaren lang p.^gt te duren. Het verdient de aandacht dat deze huidaandoe ning geenszins door ongebonden leefwijze of onvoorzichtigheid veroorzaakt wordt, maar het onschuldig slachtoffer aantast, zonder dat in de meeste gevallen de oorzaak van het lijden kan worden opgespoord. Gij kunt dus nagaan welk zwaar zedeliiik lijfden den onge lukkige treft, die na tal van vergeef sche po gingen meestal de behandeling moest opgeven en in de ergste gevallen zich zooveel mogelijk verborgen houdt, om niet te gevoelen hoe hij door zijne kwaal, die hem zelfs niet eens de verlossing door den dood brengt, ieders af schuw opwekt. In werkelijkheid kende men voor deze ziek te tot voor korten tijd, geeue "behandelings wijze, die niet met zooveel pijn gepaard ging, dat zij, reeds daarom dikwijls niet kon wor den toegepast, zoodat de geneesheer dan on machtig den langzanien zeclelijken, physieken en maatschappelijken. ondergang zijner pa tiënten moest gadeslaan. Hierin is thans gelukt ig verandering geko men en, heeft de pijnlooze licht-geneesmetho- de, door den Deenschen hoogleeraar Finsen uitgevonden, in de behandeling dezer ziekte eene .zeer groote verbetering gebracht, terwijl op denzelfdcn grondslag andere eenigszins af wijkende behandelingsmethoden eveneens worden beproefd. Aan elke geneeswijze dezer langzaam voort woekerende kwaal blijft evenwel het groote bczwaar kleven van zeer langdurig en zeer kostbaar te zijn, en dit bezwaar klemt te meer doordien, ofschoon lupusliiders m elke klasse der bevolking worden aangetroffen, d© ziekte in evenredigheid, hoofdzakelijk minvermogen den aantast. Deze zijn niet alleen onmachtig de kostbare behandeling te betalen, maar evenmin in staat gedurende den langen be- handelingstijd in hun onderhoud en dat va.n hun gezin te voorzien. Zoolang de pijnlijkheid eener behandeling het hoofdbezwaar bleef, moest men zich wel hierbii neerleggen. Nu echter is de weten schap zoover gevorderd, dat met zeer groote kans op geheele genezing der lijders, een streng wetenschappelijke behandelingswijze zou kunnen worden toegepast,, inidien dit niet afstuitte op hunne geldelijke onmacht. Wij meenen daarom, dat het oogenblik is geko men een beroep te doen ©--< den bekenden mïlddadigheidszin onzer landgenooten tot redding van deze 01 gelukkigen en tot behoud van menig menschenleven voor de maat schappij,. Dit is het standpunt, waarop zich de veree- niging stelt, wier statuten wij u hierbij aan bieden. Zonder op medisch gebied partij te kiezen tusschen de verschillend© behande 1 ingsm etho- den, en zonder de eene inrichting boven de andere te willen begunstigenis het alleen en uitsluitend ons doel de geldmiddelen bij een te brengen om in geheel Nederland den strijd tegen den lupus emstdg a<_a te binden, en om minvermogende landgenooten in staat te stellen gezondheid, levenslust en werk kracht terug te krijgen. Wij voltrouwen, dat gij ons hierbij uw steun niet zult onthouden en daarvan zult willen doen bliiken door nevensgaand intee- kenbiljet ingevuld te doen toekomen aan den heer Th. J. van Haren Noman, penningmees ter onzer vereeniging, aan het adres van zijn kantoor. Keizersgracht 313". Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders bestaat uit de volgende heeren Prof. S. Memdes da Costa, voorzitter, te Amsterdam Th. J. van Ha/ren Nomain, pen ningmeester, te Amsterdam dr. C. W. Bol- laan, le secretaris, te Rotterdam W. J, van Haren Noman.Jr.. 2e secretaris, te Amster dam mr. D. Fock, te Rotterdamdr. P. Templeman van der Hoeven, te Utrechtmr. H. Louiis Israels, le AmsterdamHenri de Jongh, te 's Hertogenbosch dr. P. H. Ritter, prof. f. K. A. Wertheim Salomon san, mr. J. G. Schölvinck, allen te AmsterdamW. J. van Sandick. te 's Gravenhagedr. J. Th. de Visser, te Amsterdamdr. G. N. Budding de Voogt, te Arnhem. Prijsvraag Lat ijn sche po'ë- zi e. Pi-of. S. A. Naber schrijft ter aanvul ling van een vorig beridht omtrent den uit slag van den jaarlijkschen wedstrijd in Laf tijnsche poëzie het volgende: „Gelijk is medegedeeld, werd de gouden medaille, ter waarde van f 400, toegekend aan Giov. Pascoli te Pisa voor zijn „Fanum Apollinis"maar bovendien werden zeven gedichten op de meest eervolle wijze ver meld; zij waren met zorg uitgekozen uit het een-en-dertigtal dat was ingezonden. De auteurs blijven uit den aard der zaak onbe kend, totdat zij vergunning geven de bij be boerend© naambriefjes te openen. Een dezer, no 3, dier zeven, had die vergunning reeds bij voorbaat gegevenAngelo Sommariva te Genua, die „Aucupium" had ingezonden. Thans heeft prof. dr. J. J. Hartman te Lei den zich bekend gemaakt als do diohter van no 2„Tullus Propert'o", no. 3„Metus Inanis" en no. 5„Protesilaus", en pa-of. dr. P. H. D.imsté, te Utrecht, als de diohter van no 6„Codex". De driedubbele eervolle vermelding van prof. Hartman is wel eene groot» merkwaardigheid, die voor den schrij ver niet minder eervol is dan eene medaille zou geweest zijnhij werd trouwens, ovenals piof. D.miste, reeds meermalen bekroond. De jaarlijksche wedkamp tusschen Italië en Neder Tand want andere naties treden slechts zelden in dit strijdperk voldoet in ruimer mate aan de bedoeling van mr. ,T. H. Ilocufft, dan hij zestig jaar geleden ooit heeft kunnen vermoeden." Ds. Van Heerden, Gen. Krit- zinger on het nationaal onder- w ij s i n Z.A f r i k a. De heer Emous ver zoekt ons het volgende ter kennis van belang stellenden te brengen. Ds. P. S. van Heerden is Woensdagavond van Amsterdam naar Londen vertrokken. Gen. Kritzingor was nog onderweg en wordt vóór Zaterdag te Amsterdam verwacht en is voornemens nog naar Amerika te gaan. Ds. Van Heerden heeft van den heer K. F. van den Berg, penningmeester d r N. Z.- Afr. Vereeniging, als totaal van de bij; hem voor de collecte ingekomen gelden ontvangen f 30,027.79^, hier te lande samengebracht. Door den heer F. D. Theijse, penningm. Ohr. Nat. Roeren-Comité, werd hem ter hand gesteld een bedrag van f 3917.87^-, eveneens als wissel. Bovendien werd Donderdagmorgen door een heer uit België den portier van Hótel-Neuf een bodrag van ongeveer 4000 frs. voor generaal Kriteinger ter hand gesteld. De chef heeft dat onder zijn berusting. Bij dén heer K. F. van den Berg kwamen voor het Christelijik-nationaal onderwijs in Trans-Oranje nog twee giften invan N. N.. te U. f 2000 en van X. f 3000. Beide afgiften worden afgedragen aan het. „Schoolfonds, in welks kas nagenoeg alle bedragen vloeien, die voor het nationale onderwijs in de drie (thans reeds vier) koloniën geschonken wor den. D'at fonds kreeg telegraphisch bericht van de oprichting van eene Centrale commis sie voor 't nationale onderwijs in Trans- Oranje en heeft daarop geregelden steun toe gezegd. Reeds beschikt het voor Trans-Oranje over een grooter bedrag, dan hetwelk aan de afgevaardigden is medegegeven. Milde be langstellenden hadden hulp beloofd, zoodra de gewenschte organisatie van het vrije on derwijs in Trans-Oranje haar beslag zou heb ben gekregen. En ten dringendste wordt de zaak van d© wonsteling der Hollandsche Afri kaners tot behoud van taal en eigen geeste lijk levein in dè mild© belangstelling der lezers aanbevolen. Hier kunnen we bondge- nooten zijm zonder te worden gewraakt. Bij den penningmeester van het Cbr. Nat. Boeren-Comité kwam buiten de bedragen, voor de collecte bestemd, nog f 5000 in, waar uit het comité besloot maandelijks 25 aan genoemde Centrale commissie te doen toe komen. De samenstelling dier commissie is nog slechts ten deele bekend en vindt eerlang pu bliciteit. De beide afgevaardigden hebben de wenschelijikheid van die centrale, dus niet uitsluitend kerkelijke leiding, ingezien en ze bij, hunne committent*.n bepleit, zoodat het waarschijnlijk is, dat ook hun oogst dezelfde bestemming krijgt als het verder van hier toegezegde. Uiteraard geldt d© Hollandsche hulpvaar digheid hier het nationale karakter der vrije scholen in de eerste plaats. Opgemerkt mag worden, dat Engeland's overhaasting om door de school de Z.-Afrik, koloniën te verengelecheij, den schoolstrijd thans „van Tafelberg tot aan Zambezi" heelt doen ontbranden. In d© Kaapkolonie zijn ook reeds verscheidene vrije scholen geopend. Het bloemenfeeat te Haarlem. Men schrijft: Wanneer wij zeggen, dat Haarlem zich gereed maakt feest te vieren, dan is dat geen phraseimmers Haarlem is met en door de bloembollen groot geworden. Zoodra de kweekers vreemde landen gingen bereizen en zij daardoor het afzetgebied aanmerkelijk uitbreidden, begon Haarlem ook te groeien en men behoeft er geen weken te vertoeven om tot de conclusie te komen, dat men in een welvarende stad is. Men kan gerust zeg gen, dat de gansche beschaafde wereld voor zien wordt van Haarlemmer bloembollen. En of die nu te Leiden of Bloemendaal ge kweekt warden, dat doet niets ter zake, het zijn Haarlemmer bollen. Niet minder dan 3450 hectaren grond worden met hyaainthen, tulpen, narcissen, enz. beplant, een grond waarde vertegenwoordigende vanschrik niet, lezer, van f 12,000,000. Er zijn kwee kers, die zestig bunder in cultuur hebben en nog steeds de zaken uitbreiden, want waar papa 6 jongens heeft, daar zijn er in den regel 6 van in de zaak. Ter zijner tijd gaan zij trouwen en wensohen voor zich zelf te beginnen, waar papa niets op tegen heeft. Ne f Bartjes is aan het rekenen geweest; bij, wilde n.l. graag weten wat of die bloean- balletjes, groot en klein, wel opbrachten, en hij kwam tot de conclusie dat er jaar lijks voor ongeveer een dubbeltje meer of minder komt er niet op aan f 8,000,000 uitgevoerd werden. De binnenlandsciie han del is in deze berekening niet opgenomen zij zou de cijfers ook niet in het oogloopend veranderen. Neef Bartjes is nog verder ge gaan; hij heeft ook uitgerekend welke waar de aan kweekbollen in handen der kweekers bleven, en dat bedraagt het aardige som metje van f 12,000,000. Veertig duizend nuensohefli danken hun bestaan aan de teelt van bloembollen, geen wonder dus dat er veel belangstelling voor de zevende vijf jaarlijksche tentoonstelling is, die gisteren te 2 uur in de „Vereeniging" geopend werd. De belangstelling voor deze expositie is zonder twijfel verhoogd, nu het. bestuur van de Algeimeene Vereeniging voor Bloembollencultuur besloten heeft een groot aantal buiten landsche juryleden uit te noo- digen om heden het ingezonden© te beoor- deelen. Dat is zonder twijfel goed gezien. Die hee ren, waaronder de voornaamste tuinbouw kundigen van Europa., zien wat Haarlem en omstreken op het gebied der bloembollen teelt in uitgebreiden zin presteert. En dat zal meevallen, niet alleen aan de buitenland- sche beoordeelaars, maar ook aan de Neder landers, waarvan do grootste helft zich goen vaag idee kunnen vormen van wat de bloem bollenteelt voor ons vaderland beteekent. De meesten weten niet welk een leerschool zoo'n tentoonstelling, waar men met een 'groot, aantal byoux uit het plantenrijk kennis maakt, die men nooit te voren zag. Het is waar, de velden staan nog niet in volle pracht; wel vertoonen de Hyaointhen haar dikke bloemknoppen, maar van bloeien is nog geen sprake. Intussohen kunnen wij genieten van de akkers met bloeiende Cro cus, O-1 wanneer wij bij een flinke kweeker een bezoek brengen, zullen wij nog heel wat meer Flora's kinderen in bloei zien. Wanneer echter de hoofdproducten bloeien, is er geen tentoonstelling, on dat is jammer, men kan dan twee vliegen in één klap slaan. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vkreenigjing voor Bloembollencul- tuur in dezen geest een voorstel gedaan, 1 maar werd door de leden niet gunstig ont- vangen en na een ampele bespreking inge trokken. Nog slechts enkele oogonblikken en wij moeten aan het werk, nadat de voorzitter ons het welkom heeft toegeroepen. Vijf jaren geleden deed dat nog met geest drift de heer J. H. Krelage, de vader van deze tentoonstellingen en de grondlegger van do bloembollenteelt. Wanneer wij en kele cijfers hebben genoemd, die aan een bloeienden handel herinneren, dan is dat zijn werk. De Koning der Tulpon is heengegaan, in gedachten leggen wij een krans van de schoonst© bloemen op zijn graf; bloemen uit zijn sChconen „Bloemhof", waarvoor hij zoo veel, zoo heel veel belangeloos heeft gedaan Klokslag half tien stonden Donderdag morgen de internat.onale iuryleden gereed om met hun arbeid aan te vangen, na door den voorzitter der vercenig-'n<r. de heer J. H. Wentholt, ia secties te zijn verdeeld. In de meeste secties haddon de beoordeelaars geen zware taak, immers, behalve voor hyacinthen en tulpen, was er weinig concurrentie. Dit had veel beter kunnen zijn, vooral met het oog op de buitenlanders, zoowel vak- als pers mannen. Vroeger werd er geklaagd dat dieze vijifj aar 1 ij ksche te veel verwaterde tot een „onder onsje", iets wat men nu ndet meer kan volhoeuden. Intusechen, wij hebben den indruk gekregen dat er met deze tentoonstel ling eene geheele verandering zal plaats heb ben ten voordeel© van de beoefenaren der bloembollencultuur. Het is hier niet de plaats om al het inge zonden© te bespreken. Toch zij het ons ver gund een enkele greep te doen. In de eerste plaats vermelden wij dan de met goud be kroonde inzending Darwin-tulpen van de fir ma Ei. H. Krelage en Zoon te Haarlem, die door iedereen bewonderd werd. Onze bloemis ten doen goed kennis met. deze inzending te maken; de geforceerde Darwin-tulpen toch leveren snijbloemen van den eersten. rang. Den liefhebber raden wij aan, de inzending van den heer C. G. van Tubergen Jr. goed te be- studeerendaarmede zullen wel eea paar uren heengaan, en alleen deze inzending moti veert een reisje van Utrecht naar Haarlem. Men houde l>ij deze inzending rekening met het feit dat het uitsluitend bolgewassen zijn, welke op verschillende tijden van het jaar bloeien. Toe, lezer, vei-gun ons dat wij er een paar noemen, ze zijn zoo mooi. Hoe vindt u dat potie met Freesia Leichtlini majus, de wit gekleurde trechtervormige bloempjes met goudgele vlekjes in de keel doea het aardig, niet waar? En dat potje met Druifhyacinthen, is het niet om er zoo mee weg te loopen Hoe het heet? Wel, de naam staat er bij: Muscan „Hefaverlv Blue", een naam waarte gen niet veel is in te brengen. Aronskelken kent ieder lezer, maar toch niet die met gele bloemen. De heer Van Tuber- feai exponeerde twee soorten, tt.1. Richar- lia Elliottiana en R. Rossai. Wat een curieu- se bloeiwijze draagt Arum crinitum, zij doet denken aan een reuzenschelp. Prettig dat wij onze kennis eens weer konden vernieuwen met de blauwe Oost-Indische Kers, Tropaeolum azureum met hemelblauwe bloempjes, die al lerminst aan O.-I. kers herinneren. En wat een lieve potjes met Cyclamen, niet- die met groote bloemen, neen, met klein© bloempjes, maar snoezig mooi De Rouw-Iris, Iris .usiana prijkte met donkcr-grijs gekleurde bloemen, eu Leucojum oulcliellum met een groot aantal meer, langend© aan een ranke tengel. De bloempjes, wit met een groen stikje, doen aan een Sneeuwklokje denken. „In- carvillea grandiflora" trof ons bepaald door hare rood-gekleurde bloemen, die ons als een paar vriendelijke oogen aankeken. Deze plant kan men in eiken tuin hebben en blijft 's winters met eenige bedek king over. Gladliolus grandiis behoort niet tot de schoonhedener zijn er veel mooier, maar de gedraaide 1 M. lange bladeren zijn hoogst interessant, en vertellen ons dat zij in een land groeien, waar de zon meer schijnt dan hier. Deze inzending werd met goud be kroond en dat ging met een gelukwensch der jury vei'gezeld. De Aard-orchideeën van den heer Van Tu bergen, die boven op de galerij een plaats hebben gevonden, zi?n al even mooi, wat ook gezegd kan worden van de collectie Iris van „Zwanenburg". Uit Leiden zagen wij, een gigantische Arons kelk; een reus dn zijn soort hl. Richardia grandiflora, var. in i col ai. Stel u voor een Aronskelk van 2 M. hoog met bladeren van 50 cM. lang en met zeer groot© witte bloemen, die ver boven de nlant uitsteken. Wij hebben een heelen tijd stilgestaan bij eene collectie Lachenalia's met gele en oranjerood gekleur de bloemen. Dit dankbaar bloedende bolge- wasje groeit oorspronkelijk in Zuid-Afrika en laat zich gemakkelijk kweeken. Om 2 uur verzamelden zich het hoofdbe stuur, de juryleden en de regelingscommissie dn het hotel Funkier, ori daar de maag wat te versterken. Onder de genoodigderi merk ten wij op den commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Van Tienhoven, den di recteur-generaal voor landbouw, den heer H. J. Lovink. den burgemeester van Haarlem, ter wijl de tuinbouw-pers van Duitschland en En geland mede aanzat. De mededeehng door den voorzitter gedaan, dat II. M. de Koningin-Moeder a. s. Zater dag om 1 uur do tentoonstelling zou bezoe ken, verwekte een warm applaus. Te 8 uur had de officieele ontvangst op het stadhuis plaats, waar de burgemeester een hartelijke toespraak hield tot den voor zitter van bloembollencultuur, en tot. de bui- tenlandscho jurvleden. Het zal ongeveer ne gen uur zim geweest dat wij in „De Kroon aankwamen, waar wij op schitterende wijze werden ontvangen door den voorzitter van den bonid van bloembollenhandelaren, den heer Vlasveld, die in vier talen zijn gasten ver welkomde. 't Was laat, zeer laat-, toen flora's dienaren naar huis gingen. De Scheveningsche haven. Het bestuur van de vereeniging „Scheve- ningen's Belang" beaamt plannen voor oen bescheiden feestviering voor de opening van de haven te Scheveningen. Ten aanzien van de vertraging bij de uit baggering van de haven werd het bestuur diligent verklaard om noodig geoordeelde po gingen aan te wenden. Hot oude Beursterrein. Do bankiersfirma Oppenheim en van Till, te 'a Gravenhage heeft f 600.000 geboden voor het terrein der oude Beurs te Amsterdam, om daarop een groot hotel te bouwen. Naar het Hlbd. verneemt, werden de plan nen voor ddt gebouw ontworpen door den heer George de Feure, een Hollandsch architect, die reeds jaren te Parijs werkzaam is. Het te bouwen hotel is op grootsche schaal ontworpen. Het zal aan de Damrak-zijde krijgen een lengte van 109 M„ aan de Dam- zijde eene van 30 M. Het hotel dat men zou willen optrekken in z. n. Franschen grèsoteen on platte Fran- sche geglansde witte steenen, moet ingeric-c worden voor 160 logeerkamers met 200 bed den. Het zal behalve de hoektorens aan de Dam-zijide en aan dien kant der Oude-brug- steeg, krijgen een grooten middentoren, die in kunstig smeedwerk de Amsterdamsche Keizerskroon zal dragen De torens zuilen achtkantig van vorm zijn en de middentoren zal 's avonds inwendig geheel electrisch ver licht worden, welk licht door de ruiten naar buiten uit zal stralen. De voorgevel aan het Damrak zal gesierd worden met een aantal ceramdek-platett, waarop de landen van Europa symbolisch zullen worden voorge steld. Heb gebouw wordt zes verdiepingen hoog. Op de tweede verdieping zal men aan de D'am-zijde krijgen een feestzaal, ter grootte v: 28 bij 20 M. In het entre-sol gedeelte zal men aan de Damzijde krijgen een groot restaurant en daarachter, ©enigszins hooger gelegen, de bil jartzaal. De eerste verdieping eindelijk bereikt men van de Dam-zijde. In den ruimen hal zal men aanbrengen de monumentale trappen en op deze verdieping aan den Dam-kant zal men vinden een ruime leeszaal, conversatie zaal, rookzaal, spreekkamers, terwijl aan de Damrak-zijid© een aantal winkels zullen wor den gebouwd. Li het sous-terrein, onder de straat dus, zal aan de zijde van het Beursplein komen een groote bier-,,keiler," ter oppervlakte van 60 bij 24 M. met allerlei attracties, als con certen, enz. Op den hoek van het Damrak en het Beurs plein is een groot winkelmagazijn gedacht. Men schrijft hierover nader aan de N. R. Ct. De verwezenlijking van het plan van den architect De Feure, 'die op het door de ban kiersfirma Oppenheim en van Till te 's Gra venhage, te koopen oude beursterrein een groot hotel wil bouwen, blijkt t-och nog ver der af dan aanvankelijk verluidde. Althans gisteren morgen hadden B. en W. er nog niet officieel kennis van genomen, gesteld al dat het toen reeds ten stadhuize was ingediend. Het bod moet dus in geen ander licht wor den bezien dan andere aanbiedingen, die achtereenvolgens bij B. on W. zijn ingekomen on ernstig onderzocht worden, want behalve de koopsom van den grond vormen bijv. ook de schoonheid van het gebouw en zijne har monie met de omgeving factoren van betee- kenis. Overigens komt ons de geboden prijs {f 600.000 voor 2652 vierk. M.) niet hoog voor; f 200 psr vierk M is er al meer be taald voor plekjes in de stad, die weliswaar gunstig gelegen zijn, maar toch niet te ver gelijken zijin met het oude beursterrein. "Voor het neusje van den zalm mag men waarlijk wel wat meer over hebben. Bijna alle nog aanwezige voorraden haringte Scheveningen zijn wegens groote vraag voor Rusland en Ameri ka voor flinke prijzen opgeruimd. Een nieuwe wijze van spa ren. Van af 1 Mei zal de Spaarbank te Rob terdam, bijl hen, die zich aan het hoofd kantoor aldaar aanmelden, spaarpenningen aan huis doen afhalen. Tot invoering dezer spaarwijze is besloten na een grondig on derzoek ter plaatse bij een tweetal Duitsche spaarbanken, nl. die te Frankfort en te Mainz, waar die spaarwijze met steeds klim mend succes wordt toegepast. De spaarbank te Rotterdam beoogt met de invoering van een en ander het sparen ook mogelijk t© maken voor hen die door ambt of betrekking niet in de gelegenheid zijn zich naar hare kantoren t© begeven. Legaten. Wijlen den heer A. J. D. C. Ralck te Arnhem heeft vermaakt aan het Ncd. Herv. Diaconessenhuis al'daar f 4000, de Ned Herv. Diaconie aldaar 2000, de Johannastichting voor mismaakte kinderen aldaar f 1000 en aan het Sanatorium te Hellendoorn f 1000. De heer C. Verhoog, overleden te Gou da, heeft aan d© diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar f 4OoJ vermaakt. Pokken. Te Eindhoven is opnieuw een pokkenlijder, een bejaard man, overle den. De moord in de Schevening sche boschjes. Men schrijft- uit 's-Gra- venhage Naar wij vernemen is de termijn der voor- loopige aanhouding van Brouwers, den ver dachte van den moord in de Scheveningsche boschjes, andermaal met 30 dagen verlengd. De arrestatie to Amsterdam. De justitie is thans in het bezit van een bij zonderheid, welke dc schuld van do verdach ten, de beide Wagenaars en de Haan, zoo goed als zeker maakt. Onder de honderden valschc sleutels, welke bij de huiszoeking in hunne woning in de Driehoekstraat zijn voor den dag gekomen, is er één, die precies past op hot slot van het huis der vermoorde. Dit is een hoogst belangrijke vondst, want men heeft hier te doen met een buitengewoon soort sleutel en de sporen dat hij door bijvijlen was pasklaar gemaakt voor het slot, waren nog duidelijk zichtbaar. Vermoedelijk zijn dus de moordenaars met behulp van dezen sleutel in het huis geko men, Vrijdagavond, toen zij wisten dat de wed. Oerlijn niet #iu huis was. Toen zij op de'bovenverdieping bezig wa ren met het openbreken van het cabinet moet de bewoonster zijn thuisgekomen. Zij heeft alleen den tijd genad haar mantel af te doen deze is gevonden in de zijkamer. Toen zij zich van haar hoed zou ontdoen, schijnen de moordenaars haar te hebben overvallen cn heeft do ongelukkige nog een poging tot ont vluchten in de richting van do deur gedaan; de hoed is in den gang gevonden. Wij hebben reeds vermeld dat bewezen is, dat de gearresteerden de inbraak bij den goud en zilvcrwinkelier Noach, in de Amstolstraat, hebben gepleegd. D© heer Noach heeft vele van de in beslag genomen horloges als de zijne herkend, terwijl verschillende Bank van Leening-beambten in de Wagenaars, Do Haan en de drie vrouwen de personen her kend hebben, welke horloges van dien dief stal afkomstig beleend hebben. Nog zijn in de woning van de verdachten een groot getal brandkastsloten en daarbij behoorende sleutels gevonden. Deze zijn door de firma Elsenburg herkend als ont vreemd uit haar tijdelijk magazijn op het Rokin tegenover de Nederlandsche Bank. Dus ook aan dezen inbraalk staan de ver dachten schuldig. Wij hadden dus wol reden bij de vermel ding hunner arrestatie van oen goede vangst te spreken, waarvoor dit mag wel eens gezegd worden een woord van lof toekomt aan do politie, aan wier actief optreden 't te danken is, dat de justitie het spoor van deze gevaarlijke bende in handen heeft ge kregen. N. v. d. D. De moord bii don Duivels berg. De vrouw eu de kellner van den ho telhouder Mulder te Nijmegen, en vijf ingeze tenen van Beek en Groesbeek, hebben te Luik bij confrontatie met Jules Cherpion, in hem herkend den persoon, die zich te Nij megen, te Beek en te Groesbeek met het bi; den Duivelsberg vermoorde meisje opgehou den heeft. De internationale effeo- tendiefstal. Voor de Haagsche recht bank werd Dbnderdag behandeld wat men zou kunnen noemen het eerste bedrijf van den internationalen effectendiefshal. Verdacht aandeel t© hebben gehad in bedoelden dief stal, waarbij waarschijnlijk nog verschillende ander© personen betrokken zijn, stond beden terecht P. G. H. v. H„ kellner van beroep, zonder vaste woonplaats, beklaagd een hou der van een geldkantoor te 's Gravenhage be wogen te hebben tot afgifte van een bedrag van f 9Ö0, door hem ten verkoop tea* hand te stellen obligatiën, welke stukken hij ge weten zou hebben dat van diefstal afkom stig waren. Een raadselachtige dief stal met inbraak zegt de Bred. Ct. is Donderdagnacht in de Koninginnestraat te Breda gepleegd. De dief heeft zich toegang verschaft tot het huis bewoond door mevr. K. v. W„ zonder dat ergens ©enig spoor van braak is te vinden, terwijl ook de sloten der deuren ongeschonden zijn. Hij heeft vervol gens uit een dames-schrijfbureau een vrij aan zienlijke som geld medegenomen, zonder ook aan dit meubel noemenswaardige sporen van geweldpleging achter te laten en is daarna op even mysterieus© wijze verdwenen. Ook bij een andere bewoner dierzelfde straat heeft hij gepoogd zijfri slag te slaan, doch hier werd hij gestoord door het blaf fen van een hond. De marechaussees hebber de zaak in on derzoek. Een brutale inbraak heeft, naar de Midd. Ct. meldt, gisterennacht te Middelburg plaats gehad. Tusschen één en twee uux in den nacht werd mej. de wed. G. L. I., houdend© een uurwerkzaak aan de Varkensmarkt I 182, waar zij woont met haar kleinzoon, een nog jeugdigen knaap, gewekt door een vreemd ge luid, waarvan zij echter den aard niet wist te bepalen. Even later werd er gesaheld en vervoegde zich d© politie ten harent. Het bleek toen dat een der glasruiten van den winkel was verbrijzeld, klaarblijkelijk met een baksteen, die op de stoep werd gevon den en door de politie in beslag gonomen, De dader had de jalouzie, aan de binnen- zijd© van het raam hangende, opgetild en daarna de glasruit voor een uitstalkas even eens verbrijzeld. In dat kastje bevonden zich een dertigtal horloges. Van deze uurwerken zijn er zeven ont vreemd, n.l. drie gouden en vier zilveren, waaronder heeren- en dames-horloges, een en ander tot oen waarde van meer dan f 100. Door een in de buurt wonend persoon, die hot breken van de ruit eveneens gehoord had en aan zijn raam was gaan kijken, werd een persoon gezien die ijlings de vlucht nam en klaarblijkelijk bij zekeren R„ aan d© Vlis- si ngsche straat zijn toevlucht nam. De wo ning van B. werd daarom door de politie doorzocht en gedurende eenigen tijd bewaakt. In verband met deze inbraak is t© 'sHoer Arendskerke aangehouden Sn., uit Vlissin- gen, dezelfde man die verdacht wordt te Goes een toonbanklade gelicht en te Middel burg een logementhouder bestolen te heb ben. Op dezen persoon, die. een horloge te koop aanbood, werden de gestolen horlogee gevonden; men is overtuigd dat in hem de dader gevat is. Een aanvankelijk verdachte en gearres teerde persoon werd weder op vrije voeten gesteld. Kwartjesvinders in de trei nen. Een der lezers van De Tel. meldt het volgende Dinsdagavond kwam ik met den sueltrein der Holl. spoor van Arnhem. Ik reis derde klasse, en te Amersfoort werden wij door den conducteur gewaarschuwd, dat uaast ons eom- partinent drie heeren kwartjesvinders hun praktijk uitoefenden. Zij hadden juist een Duitse her tussohen Vork en Amersfoort voor 10 Mark opgelicht. Na informatie bleek, dat deze heeren met een blauw abonnement Holl. spoor reizen, en alzoo hun slag slaan onder de minder be reisde derde klasse-reizigers. De controleurs aan de spoor kennen hen ook reeds. Ik reis bijna alle dagen cn kende hen niet, en geloof, dat u, met een kort be richt het publiek nogmaals tegen deze die ven te waarschuwen, den eenvoudigen reizi gers een grooten doenct kunt bewijzen. De zich noemende graaf Von Schloescr t© Rotterdam, is aldiaar in het doorgangshuis voor krankzinnigon in de Hoogstraat opgenomen. Een vree se lijk ongeval. Zoo meldt men uit Gemert aan de Limb. Koer.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3