Uit den omtrek. STADSNIEUWS. gebruik van bet recht, hun bij art. 40 der ge meentewet verleend en verzoeken cene benoe ming. Do gevraagde vergadering blijft even wel uit. De burgemeester is gestoord en zegt ik ben de baas en hoe meer gij u inspant om eene bcnooming te bespoedigen, des te langer wacht ik. Eindelijk een raadsvergadering. De aanbeveling volgens art. 95 der Gconw. ont breekt. De raad neemt daarom het besluit over acht dagen weer te vergaderen en dan te benoemen ..Reeds eenige weken zijn verloopen, sinds dit gebeurde. Raadsvergadering is er niet meer gehouden. De ge meen te naren morren, do sollicitanten zuchten, maar de burge meesterwacht." In zake het ontslag van den burgemees ter van Gouderak en Berkenwoude, den heer F. S. W. Gautier, meldt het „Dagblad van Gouda" liet volgende: Door B. en W. was in geen anderhalf jaar kasopname gedaan, doch de heer Gautier liet elk kwartaal do boeken opvragen bij den gemeente-ontvanger, maakte den stand der kas op en zond een afschrift van het proces verbaal aan Ged. Staten, terwijl van een origineel stuk met de handteekeningen van B. en W., dat bewaard moet worden, natuur lijk geen sprake was. Dadelijk na het bekend worden van het ontslag hebben zócli talnjke sollicitanten voor het burgemeestersambt bij minister Kuyper en den commissaris der Koningin aangemeld, van wie sommigen voor het burgemeesters ambt te Berkenwoude alleen. Aan een de zer laatsten moet door den commissaris der Koningin zijn medegedeeld, dat. ook Stolwijk, wegens jarenlange ongesteldheid van den bur gemeester aldaar, welke hem belet zijn ambt waar te nemen, binnenkort vacant karnt, en dat dan Berkenwoude wel bij Stolwijk gevoegd zal worden. Sluiting van herbergen op Zondag De raad der gemeente Kockengen heeft met 5 tegen 2 stemmen gunstig beschikt op oen adres van den kerkeraad, waarin ver zocht word een bepaling krachtens de Drank wet to maken, welke de localiteiten met ver gunning tot verkoop van sterken drank, des Zondags don geheeleu dag moeten gesloten rijm. De burgemeester verklaarde onmiddellijk, dat hij, krachtens artikel 7 der Drankwet weigerde dat besluit ten uitvoer te brengen, van welke weigering hij kennis heeft gegeven aan Gedeputeerde Staten. Voor het examen ter verkrijging van den rang van militie-luitenant, dat onlangs gehouden is, slaagden van de 61 adspiran- ten 53. Deze uitkomst der verleden jaar ingevoer de regeling betreffende de opleiding der ads- piranten-militicsofficier mag verzekert men zeer bevredigend genoemd worden. Bij beschikking van den minister van Oorlog zijn benoemd tot vaandrig de reserve- sergeanten C. M. J. Sprengcrs van het 2de en J. D. E. van den Heuvel van het 6e regi ment infanterie. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat te vervuilen is do betrekking van Rijkskeurmcester voor hot onderzoek van voor uitvoer bestemd vleesch, op eene bezoldiging van f 1800 sjaars, ter stand plaats lloek van Holland, aanvankelijk voor bet tijdvak van 16 April 1905 tot en met 15 April 1906, doch mot uitzicht op bestendi ging na het verstrijken vau doen termijn. Voor genoemde betrekking, waaraan tevens zal verbonden woruon de benoeming tot plaatsvervangend districtsveearts en tot gouvernements-keurmeester en waarmede de uitoefening der veeartsenijkundige praktijk onveroenigbaar is, komen uitsluitend veeart sen in aanmerking. Gegadigdon gelieven zich, met opgave van leeftijd on met overlegging van bun diploma van veeatrs, vóór 31 Maart a.s. bij gezegeld adres te wenden tot voornoemden minister. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den districtsveearts te 's Gr av enk ago. Op 63-jarigen leeftijd is te Vlissingcn overleden de heer A. A. A F. Gewin, gep. majoor van het Indische leger, lid vau den gemeenteraad aldaar. Tc 's Gravoiiliago is overleden de heer A Greahoff, die vele jaren in Afrika heeft vertoefd on daar de belangen van den handel in Nederland met energie en bekwaamheid heeft bevorderd en vertegenwoordigd, meer bcpa&ldeliik in de Congostreck, waar hij als afdeelingschef van het o ar eau dor Ned. Afri- kaansche vennootschap veel hoeft gedaan voor do ontwikkeling van den ruilhandel tusschen Nederland en de Congo. Korten tijd was hij consul van ons land in den Oongostaat. Hij was ridder van de Oranjo-Nassau-Orde en van het Legioen van Eer. Het stoffelijke overschot van wijlen den heer J. Drost, wethouder te Rotterdam, is gisteren te Hilligersberg ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van den burgemeester, wethouders on raadsleden van Rotterdam en tal van sohoolautoriteiten. Een brooder van den overledeue memoreer de allereerst aan do groeve do groote liefde die de overledene koesterde voor familie en kinderen, waarna do burgemeester van Rot terdam, rnr. 's Jacob, do heer p. Have laar, commissaris der Rotterdamscho bank, do Ibeer Schreuder namens doofden van scholen, en do heer Sanders, ingenieur, do verdiensten van den hoer Drost op maatschappelijk ge- baed nrezen. Een zoon van den overleden© bedankte voor do bewezen deelneming. Noderlaudsch© Heidemaat schappij. Op den 18. dezer werd eene be- langrijko vergadering gehouden van de vis- acberij vereeniging „Algemeen Belang" te Oost zaan. Na uitvoerige besprekingen werd met alge- meene stemmen besloten, dat deze bloeiende voreeniging, welke ongeveer 150 leden telt, zich geheel zal aansluiten bij de hoofdafdee- ling „Zoetwatcrvisscherij" der Nederl. Hei demaatschappij. Het bestuur van de voreeniging „Alge meen Belang" werd voor do nieuw© afdeeling gecontinueerd. Het bestaat uit acht leder, waarvan de volgend© heeren respectievelijk voorzitter, secretaris on penningmeester zijn: J. Velthuis, J. Nolta cn P. Lust Hzn. Al de voorstellen, welke op de al»p- meene vergadering van den Bond van Ne» derlandsche Onderwijzers zijn aangenomen en daarna aan het referendum onderworpen zijn, zijn nu met bijna algemeene stemmen van kracht verklaard- De moeste stamanen nl 2120, waarvan 2102 vóór, 16 tegen en 2 blanco werden uitgebracht op voorstel XI, luidende: „De Bond van Nederlandscho onderwij zers, van oordeel, dat duiuclijk gebleken is, hoe bij het bestaande artikel 21 van de wet or> hot lagere onderwijs van geen zelfstan digheid van de onderwijzers sprake kan zijn. „draagt- het hoofdbestuur op. opnieuw zoo krachtig mogelijk tegen genoemd artikel te agiteeren." Verder werd o. a. met slechts 1 stem tegen e/n 1 blanco aangenomen punt III, nl. „De Bond van Nederlandsche onderwij zers. met verontwaardiging kennis genomen hebbende van het feit, dat in de ingediende onderwijsnovelle geen enkel voorstel gedaan is, om hot. lot te verzekeren van h u, die ten gevolge van de ruimere subsidieering van de bijzondere school als openbaar ouderwijzer zullen ontslagen worden, „spreekt, de verwachting uit, dat alsnog eene wijziging in het wetsontwerp zal ge bracht worden, waardoor bedoelde slachtof fers voldoende zullen gebaat zijn." Intusschen is de regeling van de wacht gelden aanzienlijk verbeterd (zie art. 39 van het gewijzigd ontwerp). Het oude N. A. S. contra hot nieuwe Zondag hield het Nationaal Ar beidssecretariaat te Amsterdam eene druk bezochte vergadering met. besturen van aan gesloten en niet-aangesloten vakorganisaties; 42 organisaties waren vertegenwoordigd. Naar de voorzitter, de beer Van Empol, in zijn openingswoord mededeelde, was het dool der bijeenkomst het frontmaken tegen de nieuwe op initiatief van den Diamantbe- werkersbond opgerichte vakvercenigings- centralo. Ingekomen waren 18 sympathiebe tuigingen. Na con toelichting van den heer Van Er- kel werd ten slotte een motie aangenomen, waarin wordt betoogd, dat de grondslagen van het nieuwe N. A. S. niet verschillen met die van het oude. „Alleen", aldus wordt ge zegd. „is aangenomen, het agiteeren voor deugdelijke wetgeving te omschrijven. Dit nu is niet geschied in de statuten van liet (oude) N. A. S., doch dit wil niet zeggen, dat het daarom niet geschieden zal. Dit hangt af van de besluiten, te nemen op de ver gaderingen". Aan het slot der motie geeft de vergadering aan liet bestuur in overwe ging, om, „nu do scheuring „feit" is gewor den, te trachten al degenen die zich stellen op het standpunt van de werkelijke onaf- haakelijko vakorganisatie voor zoover dit nog niet geschied is te vereenigen, en samenwerking te zoeken in het (oude) N. A. S., als landelijke federatie van vakvereeni- gingen." Dc heer Mengelberg is uitgeoioodigd, ten tweeden male in dit seizoen een tweetal Concerts-Ysaye te Brussel te leiden, ditmaal op 1 en 2 April a.s. Op die concerten wor den als orkest nummers ten gclioore gebracht de Eroica van Beethoven, Franck's Psyche en de Tannhauser-ouvertureals solist treedt de pianist Raoul Pugno op met on concert van Mozart en met de Variations Sympko- niques van Cés ar Franck. Hbld. C. van der Linden en D. Pauwels zijn doende voor het volgend seizoen een aller nieuwste nieuwe Nederlandsche Opera op te richten. Men moet respect hebben voor hun moedArnh. Ct. „E o n vriend, d i e ra ij m ij n fei len toont!" In zijn 404e feuilleton in het Hbld. roept S. Falkland Henri De Vries aan, zich niet te laten verjonge-jannen in Enge land., zich niet door de Engelsohe loftuitin gen te laten dronken maken en tot de ware kunst terug te koeren. Met in Engeland voort fce jonge-jaiinen en De Hofslachter te importeeren, wint de kunst niets. Falkland besluit aldus „Al kijkt het hcele Hollandsclie volk met glinsterende oogon naar den stralenkrans van Persla waai en Ponden-verdienste, al rumoert uw hóéle valsche-vriendenkring met ontzag om xi heen, ik, dc andre man van de „Brand in De Jonge Jan", ik, die het tooneel en, u, mijn kunstbroeder, een weinig ken, ik weet en spreek het vrijmoedig uit, dat gij, één der belovende Hollandsche jongere acteurs, hoe langer hoe steviger in Engelsche modder zakt, dat nog zoo drie maanden Engelscho of andere jonge-janning een verschijnsel van u maken zal met veel geraas doch weinig wil, een verschijnsel, waarvan wij onlekker zul len rillen. I>e waarheid is hard, mijn vriend ik zelf heb haar dikwerf vernomen. Uw vrienden zullen zeggendie Falkland is een smakker, ©en adder. Ik was een adder, mijn waarde, toen 'k toeliet, dat De Jonge Jan u een fatale, miserabele, niets-met-kunst-te-ma- keu-hebbende manie werd. Henri keer terug! Tot uw diepbedroefde familie Ik houd u een eerlijken spiegel voor, tracht u te ont- giftigen, als het niet te laat is." Op liet concours, uitgeschreven dooi* de tooneelvereeniging „Thalia" te Rotterdam, zon. Maandagavond opgevoerd worden het diama van Nouhuys „Eerloos." De Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel, verzette zich echter tegen die opvoering, op grond dat zij het uitsluitend opvoerings- recht van don auteur heeft, waardoor do voorstolling niet plaats had. L. en V. Vr ij buiter ij op let ter ku n» dig gebied. Het bestuur der Nederland sche Tooneelvereeniging schrijft „Nadat onze Vereeinging in de laatste ja ren een to groot geduld heeft getoond tegen over verschillend© provinciale tooneclgezel- schappeu en rederijkerskamers, wat betreft wederrechtelijke opvoeringen der Heyennans- stukken, blijkt, in het bijzonder in het begin van dit jaar, do driestheid zóó toe to nemen, dat wij ons genoodzaakt zien hieraan, in over leg mot den auteur, beslist perk te stellen. Hot gebcurdo onlangs dat te 's Gravenhage twee publieke opvoeringen van Op Hoop van Zegen oo oenzelfden Zondagavond plaats had den een week later speelden eveneens op eonzclfdcn avond twee gezelschappen Op Hoop van Zegen to Utrecht, en denzelfden avond werd dit stuk wederom te 's G raven- hago opgevoerd. De medaille van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden voor den eenige dagen geleden gehouden wedstrijd te Zwolle werd toegekend aan het gezelschap, dat onrechtmatig Op Hoop van Zegen op voerde Te Rotterdam vertoonde men in den Tivoli-Sahouwburg Ghetto, te Enschedé en Hengelo haddon opvoeringen van Ora et La- bora plaats. Dit. alles in ongeveer één maand tijjds, ongerekend do gevallen die. ons niet ter o-"e kwamen. Wij zijn thans. Zaterdag j.l., begonnen met eon exploot te doen beteekenen aan eene vereeniging to 's Gravenhago, die Het Pantser opvoerde, en waarschuwen do verschillende belanghebbenden, dat wij togen elke wederrechtelijke opvoering van Ghetto, Het Zevende Gebod, On Hcop van Zegen. Het Pantser, Ora et La bora, Bloeimand, Al lerzielen, of door ons verworven stukken in één bedrijf van denzclfdeu auteur, zonder eenige consideratie zullen optreden. Hot eeni ge dat ons tot heden weerhield, ons togen, deze artistieke en financieels schade te vrij waren, was hot feit, dat inbreuk op do auteurswet met gevangenisstraf bedreigd wordt. Daar onze belangen evenwel bij voort during van alle kanten, aoor alle klassen der burgerij, geschaad worden, meenen wij ons gerechtigd te achten na deze waarschuwing, zonder aanzieus des persoons in te grijpen. Geestelijke opwekkingsbe weging. Volgens een ingezonden stuk uit Nijverdal in het „Twenteoh Volksblad" be gint de geestelijke opwekkingsbeweging uit Wales ook reeds uaar ons land over te waaien. Reeds ziju samenkomsten gehouden op 18 en 19 Maart en ook heeft er cene plaats op 20 Maart. Als spiekers treden op; ds. De Visser, uit Rottevalle; de heer Van Essen, uit Rotter dam ds. J. Timmerman, uit Winschoten ds. Logchers, uit Oude Ledje, eu ds. Mooy, uit Varseveld. Het eerste kievitsei h door een poelier van Tessel verzonden naar den burgemeester van Haarlem, jhr. Borecl van Hogclanden. Van het jongetje dat een meisje was. Voor de rechtbank te Am sterdam werden gisteren pleidooien gevoerd in het bekende rechtsgeding van de echte lieden Vermeij tegen den burgemeester van Amsterdam, in zake de beweerde verwisse ling van een kind in het Wilhelmina-Gast- liuis. Mr. Kappsyne van de Capello, procureur in deze zaak, trad als pleiter op. Poging tot brandstichting. Door de baloorigheid van een kellner, ont slagen omdat hij zich niet bepaalde tot het bedienen van de gasten van zij.n patroon, die een café-restaurant aan de Breestraat te Lei den houdt, maar zich meer dan te veel over tuigde van de qualiteit der dranken, had in den nacht van 23 op 24 Januari jl. niet al leen de eigenaar van bedoeld café groote kans gehad met vrouw en kinderen levend te ver branden, maar had tevens het Museum te Leiden, met zijn schat van oudheden, gevaar geloopcn in vlammen op te gaan. Boos over zijn ontslag had de kellner een bus met petroleum tegen de deur van het café dat aan bedoeld museum grenst leeggegoten, daarop'papier en ander mate riaal opgestapeld en toen een en ander m brand gestoken.. Door louter toeval scheen het brandbare materiaal uit elkaar gewaaiu, doch èn de deur van het café èn die van het. Museum waren reeds geschroeid. Bekl., die Maandag voor de Haagsche recht bank terecht stond, bek°nde. Subst.-off. van justitie mr. Machine Pont, vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Voor de rechtbank te Maastricht stond gisteren terecht d© 18- jar'ge J. W. P., brikkenbakker te Sittard, gedetineerd, beeohuldigdi van mishandeling den dood tengevolge gehad hebbende, Aan beklaagde werd b.l. ten laste gelegd W. P. bij oen vechtpartij een wonde in den arm te hebben toegebracht, tengevolge waarvan deze aan bloedvergiftiging is overleden. Het O. M. cite 1 jaar gevangenisstraf. Moordaanslag op een rijks- ve Idwachter. De rechtbank te Almelo beeft G. t. D„ boerenknecht te Weerselo, wegens poging tot moord gepleegd op den rijksveldwachter F. J. Oude Koehorst, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaar, onder aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 5 jaar. De arrestatie te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men aan de N. Ct.. Het onderzoek naar de herkomst van de gestolen goederenmassa ra het huis van de aangehoudenen in verhand met den moord op mevrouw Cerh'm), heeft, thans vastgesteld, dat liet goud en. zilver ontvreemd is bij, den goudsmid Noach in de Amstelstraat, de brand- kastsloten en meer ijzerwerk bij de firma Kramer en Elaenburg op het Rokin. eu een groot deel der manufacturen bij de firma L. J. Wijzenbeek, Singel 139. Naai- gelang van de nog niet herkende gestolen goederen zullen de neringdoenden daarin worden, opgeroepen, om, zoo zij iets vermissen, ten politiebureele te verschijnen en na te gaan of onder de ver zameling ook iets van hun eigendom zich bevindt. De gearresteerde familie Wagenaar en De Haan is naar het huis van bewaring overgebracht. Ieder van het zes;al ging afzon- derliik in een rijtuig derwaarts vanuit ver schillende politiebureau s, waar ze tot nu toe afzonderlijk waren opgesloten. In verband met den grooten en waardevollen buit, die ra de Driehoekstraat is gevonden oude politie chefs h ;rin.neren zich niet dat zooveel en zooveel verschillende goederen ooit bij een dievenbende werd in beslag genomen is hij de politie ernstig vermoeden gerezen, ("at de woningen in de Driehoekstraat het depot waren voor een veel talrijker bende dan ge arresteerd werd. Mag men de drie vrouw vi slechts ais heelsters beschouwen, dan va'l het ook moeielijk aan te nemen, dat de drie mannen zoo n oollectie wisten bijeen te brengen. In verband met den op de weduwe Oerlij" in do Driokoningonstraat gepleegdon moonl, verzoekt de commissaris van nolitie in de le sectie te Amsterdam allen, die rich herinne ren een der volgende bankbiljetten, die bij verdachte personen in beslag genomen rijn, in huu bezit gehad te hebben, daarvan ken nis te geven aan het politiebureau, O. Z.A. B. 8al 274. De biljetten rijn als volgt genummerd: V. G 815 f 25; A. H. 75359 f 10; K. N 2303 f 100; G. F. 9069 f 60; G. D. 5228 f 60. H. K. 2227 f 60; W. C. 797 f 25; A. B. 88671 f 10; A. B. 88667 f 10. Men schrijft uit Zooien aan L. en V. Wegens ernstige ziekte is V. d. B„ die zwaarst gestrafte wegens mishandeling van den berenleider Chodassowitz, uit de gevan genis ontslagen om bij rijn ouders te Zoelen verpleegd te worden. Om vrij van dienst te komen. Te Moeden (Gr.) heeft een milicien, gehuwd en vader reeds, zich een stukj© van een vin ger afgehakt, om zoodoende vrij van dienst te geraken. Ongeluk b ij den a r b e i dl. Giste renmorgen had er in do zeepfabriek van de firma Albers, tc Zutphcn, ecu treurig onge val plaats. Terwijl twee knechts bezig waren loog in den ketel te dragen, en een grooten pot vol loog op een hoogte te zetten, had een der knechts, J. K„ het ongeluk uit te glij den, met het gevolg dat de inhoud van den pot over zijn lichaam heen liep. Ernstig ver brand aan hoofd, rug en gezicht werd hij op genomen en direct werd een geneesheer ontbo den om hem tc onderzoeken. Men vreest voor het behoud zijner oogeu. Zutph. Ct. Van gebrek omgekomen. Sinds Zondag 12 Maart was de pakjesdrager Antonissen, wonende in een slopje te Breda, niet meer door de buren gezien. Vrijdag keek iemand door het eenige raampje naar binnen en zag twee beenen uit de bedstede hangen. De polit'e word gewaarschuwd, de deur open gestoken en toen vond men het lijk van A„ die cangekomc' was van gebrek. Kind verbrand. Te Renkum is een 2i-jarig meisje in een tobbe met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwon den overleden. Gasverstikking. De Italiaansch© bariton-zanger Bellegamhi. sedert kort ver bonden aan de Italiaansch© opera, is gisteren ochtend op zijn kamer in een klein hotel aan het Spui in Den Haag, dood op rijn bed ge vonden, tengevolge »an inademing van gas. Het bleek dat het kraantje van de gaslamp open was blijven staan. De vrouw van, een schipper uit Bergen-op Zoom, is Zondagmiddag door den mast, die in aanraking kwam met de spoorbrug te Sliedrecht en daardoor kwam te vallen, zoo danig getroffen, d'at zij onmiddellijk dood was. Noodlottige aanvaring. Op de Zuiderzee had gisteren een aanvaring plaats, waarbij de schipper van den Huizer botter HZ 189 tusschen de beide vaartuigen bekneld geraakte. Inwendig zwaar gekneusd werd hi» bij aankomst te Enkhuizen onmid dellijk naar het ziekenhuis aldaar overge bracht. Tijdens de namiddag gods dienstoefening is Zondag te Voorst het onweer ingeslagen in den toren dier Herv. kerk, aldaar. Dank zij de kalmte van den predikant, is de godsdienstoefening zonder paniek ongestoord voortgezet kunnen wor den eu liep alles zonder onheilen af. School- en Kerknieuws. Nederlandsche ereeniging van Stenografen. Het examen, ter ver krijging van het getuigschrift der Vereeniging (snelheid minstens 100 woorden per minuut) zal gehouden worden op 6 April a. s. De aanmel ding daarvoor behoort vóór oen lsteu April schriftelijk te geschieden bij den secretaris der Vereeniging, den heer H. J. C. "Wiebosch, J. v. Lennepkade 30, Amsterdam. aDe algemeen© vergadering van den Nederl. Bond tot bestrijding der vivisectie, zal plaats hebben Zondag 2 April, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Periodiek treden af drie leden van het hoofdbestuurmevr. A. W. C. Wensch en de heeren W. van den Heuvel en J. Westen dorp. B a a r n. Door wijlen mej. G. Mulder, on langs alhier overleden, zijn de volgende lega ten vermaakt aan de diaconie der Herv. gem. f 11.000, aan het fonds voor de „stich ting voor weezen en ouden van dagen" f 5000 en aan .de Herv. kerk f 3000. De E rf gooiersq uaestie. De correspondent van het Hbld. schrijft; Van de gelegenheid tot brengen van vee op de Hilversumsche Meent werd tot dusrve 're nog niet veel gebruik gemaakt. Slechts een 20-tal paarden en hitten heeft men op deze Meent gebracht, waaronder, zooals men mij verzekerde, dieren van erfgooiers, niet-Hilver- summers, behoorende tot de nieuwe partij. Zonder eemge op- of aanmerking werd het verschuldigde geld betaald aan den wachter van het Hilversumsahe hek, sinds oenigen tijld aldaar door Stad en Lande gestation- neerd. Gisterenmiddag vond ik op de Meent den opzichter onder 't oude bestuur met eenige werklieden bezig de heg, die het erf van rijn collega van 't nieuwe bestuur afscheidt van de Meent, te versterken met houten hekken, zg. scheringen. Op mijn vraag wat of dit beduiden moest, kreeg ik ten antwoord, dat laatstgenoemde opzichter, aan wien het ver boden was de Meent te betreden, rioh hier aan niet stoorde, en, nu het hem onmogelijk was gemaakt door het plaatsen van een hek, op de Meent te komen, de openingen in vo ren vermelde heg gebruikte om daardoor de Meent te betreden en er zand vandaan te halen. Door het dichtmaken dier openingen en, het versterken van de hog is dit laatste nu ge-heel onmogelijk geworden. Geruchten gaan. dat, mochten de onder handelingen tusschen beide partijen der Erf gooiers vóór Mei nog niet geëindigd en tot een resultaat gekomen rijn en Stad en Lande voet bij stuk houden aangaande het branden van ve_- bij hare moentmeerters, de erfgooiers der nieuwe partij hun vee niet op de mee-nte zullen scharen. Dit gerucht dient wel met eenig voorbe houd aangenomen. Do Erfgooierskwestie. Voor don Hoagen Raad concludeerde advo- caat-gcncraal mr. Rothaan Macaré tot ver werping van het beroep van cassatie tegen het arrest van het gerechtshof te Amster dam, in zake van de erfgooiers. Terecht was beslist, meent advocaat-generaal, dat de be klaagden door het wegvoeren van hout van de Maatsch. „Crailoo" hebben gehandeld!, met oogmerk van wederrechtelij|ke toeeigen wing. Of de bewijsmiddelen inderdaad cme gevolgtrekking wettigen, kan in cassatie niet worden onderzocht. Uitspraak over 6 weken. H i 1 v e r s u m. Gisteren in den vroegen ochtend hebben dieven gepoogd zich toegang te verschaffen tot de woning van J. van Dinther, kruidenier in de Honingstraat. Het raam van een voorkamer was opengeschoven, doch door liet breken van eenige voorwerpen werden de bewoners wakker, waarna die on welkome bezoekers de vlucht namen. Niets wordt vermist. Men meldt ons uit Linschoten Door wijlen de echtelieden Hofstedevan Kooteu is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Linschoten de som van f 1000 vermaakt. R h e n e nTen westen van het station alhier had Maandag een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een voer man van de Ned. Fourage-Mij. wilde dien overweg van de H. IJ. S. M. passec ren, toen juist een sneltrein uit Amsterdam aankwam. Het paard werd gegrepen en ongeveer 25 meter meegesleurd. Het dier was onmiddel lijk dood1. Tot geluk van den koetsier knap ten de boomen van de kar af, waardoor dè man wel tegen den grond werd geslingerd, doch cr overigens zonder noemenswaardig letsel afkwam. Voor het behoudder kermis. Meldden we onlangs, dat aan deai gemeente raad van Wijk bij Duurstede een request was aangeboden, voorzien van 70-tal hand teekeningen en verzoekende de kermis af te schaffen, thans circuleert een adres, inhou dende,, het verzoek de kennis .te handhaven, waarop eveneens tal van personen teekenen. De bij het 9e regiment infanterie nieuw benoemde majoor J. D. Grevinck zal morgen het bevel over zijn bataljon, dat te Leeu warden in garnizoen ligt, aanvaarden. Fiéüite. Aan heb verslag van dg werkzaamhe den der vereeniging „Fléhito" gedurende het jaar 1904 qntieenen wij het voigonde: Het aantal leden over 1904 bedroeg 131 en is vrijwel stationnair gebleven. In ver band met de geloelijke lasten, is het intus schen zeer gewensckt, dat meerdere stad- en landgenooten de instelling financieel steunen. Het museum werd1 door 1162 personen be zocht, onder welke in de eerste plaats dient genoemd H. M. de Koningin-Moeder, die met H. D. gevolg op 13 September j.l., ge durende 1| uur met groote belangstelling en met gespannen aandacht d© verschillen de voorwerpen bezichtigde. Enkele dagen na dit bezoek, gaf H. M. op nieuw een blijk van Haar belangstelling voor het museum door de schenking van twee etsen, voorstellende de voor- en achterzijde van' het lustslot Soestdijk. Het gebouw blijft voldoen aan d© ver wachtingen, hoewel gebrek aan ruimte zich reeds doet gevoelen. Voor heb verslag boodl mr. J. Heijligers een studie aan, getiteld „het Huis Tynnen- burg". Dit huis, woning van genoemden heer, is een van de oudste muurhuizen uit de stad. In een afzonderlijke bijlage, getiteld' „Tynnenborch te Amersfoortvindt men daaromtrent vel© geschiedkundige bijzonder heden. Met dankbaarheid vermeldt het verslag de gratis-reclame, welke voor het museum wordt gemaakt. In het bijzonder worden ook geibleveerd de groote verdiensten en den krachtigen steun van den heer H. M. Tromp van Holst, aan wien, zoo zegt het verslag, de belangrijkheid van het museum voor een groot deel te danken is. Onder de belangrijke aanwinsten wordt genoemd' het door de familie afgestane por tret in olieverf van den in 1841 overleden A. C. baron Snouckaert van Schouburg, in vol ornaat als land'-commandeur in de Balije van Utrecht. Deze was sous-prefect van Amersfoort, tijdens de Fransche overheer- sching en hij was 't die het Fransche leger, dat in den nacht van 28 November 1813 door de Utrechtsche poort de stad verliet, met een lantaarn daarbij behulpzaam was, welke lan taarn met de historische bewijsstukken aan het museum is geschonken. Omtrent genoem den heer komen in bijlage II nog nadbre bij zonderheden voor. Het eerste geldelijk legaat, dat de veree niging mocht ontvangen, is een bedrag van f 200, dat wijlen mej. H. H. Hoef hamer aan het museum testeerde, vrij van successierech ten. Omtrent eejj, ingesteld onderzoek naar de grondslagen van de St. Rocbuskapel, wordt gemeld, dat men, na verwijdering van een halfvergane, dikke houtlaag, men een gedeel te van een estrikken geplaveiden vloer vond. Hieronder trof men overblijfselen van men- schen aan, dóch zoodanig vergaan, dat er niets uit te constateeren viel. Vermoedelijk zijn er de Celzusters begraven geweest. De muurschildering aan de St. Joriskerk, welke door weer en wind zeer veel te lijden heeft gehad', zal voor rekening van den heer Tromp v. Holst worden gerestaureerd. Onder de ontvangen geschenken in het af geloopen jaar, vinden wij vermeld twee jaar gangen van het „Amersfoortsch Dagblad'"' geschonken door den heer C. B. Kok. In de kunstvitrine van Valkkoff's boekhandel is thans geëxposeerd eeu schilder stuk vau den nog weinig bekenden schilder Buchenhenke, voorstellende: „het jonge brei stertje," bij den haard. D'it binnenhuisje is uit een boerenwoning in den omtrek van Amersfoort. Naar wij van een kenner vernamen, geven techniek zoo wel als kleuren blijk van grondige studie- In 't algemeen is aan dit doek veel zorg be steed, ook de détails zijn serieus behandeld. Indien het d© bedoeling van den schilder is geweest, ook het kalme en rustige van zulk een binnenhuisje weer te geven, dan is hem dat, dunkt ons, volkomen gelukt.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2