"BINNENLAND. ten bevindt rich Zuid Kameroen in algemee- nen opstand. Officieel is niets bekend, wat deze berichten bevestigt.. Integendeel luiden de laatst ontvangen officieele mededeelingen. dat onlusten tot dusver nergens rijn voorge komen. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichte® Gotntsorting, SI Maart Generaal Kocro patkin vertrok den 19en naar Charbiu, om dat hij het leger als veilig beschouwde Daar hij echter later tot het besluit gekomen was to blijven als bevelhebber van het eerste le ger, kwam hij heden hier terug. H j w«rl met veel geestdrift ontvangen en hield ceue korte rede, waarin hij de hoop uitdrukte, da', het logor weldra weer in staat zou zi;u rijnc tegenspoeden te boven te komen. Na vier dagen rust te Tieling was het Russische leger weer in orde gebracht en zet:e zijn marsch op ordelijke wijze voort. De vervol ging door de Japannnera is verminderd i kracht. Over den militairen toestond bericht do Pctersburgscho correspondent van de Echo do Paris, dat de Kussen op hun terugtocht uit Kai-juön het station Tsjangtoefoe, 20 K.M. benoorden die plaats, hebben ontruimd'. Er werden slechts enkele schermutselingen in de achterhoede geleverd, met welke de spits van de Japansehc voorhoede in voeling bleef. Een groot deel van het Russische leger trekt, vol gens denzclfden berichtgever, langs den man darijnen weg op Kirin aande rest, die voort durend uit Rusland versterkingen ontvangt, rukt langs den spoorweg op. Men ontveinst zich in Petersburg niet, dat de terugtocht langs twee liniën voor de Rus sen gevaar oplevert, omdat Kirin ongeveer 120 werst (128 KM.) ten O. van den spoor weg ligt en hot. in de 0egeven omstandigheden twijfelachtig 'ijkt of het Russische leger een front van die lengte kan verdedigen. Maar bet is voor de Russen dringend noodig. zoo wel den spoorweg als Kirin te moeten be schermen. Uit Tokio wordt aan de Daily Mail bericht, dat de Japansche militaire autoriteiten ver wachten, dat dc Russen verzet zullen bicden langs een lijn tusschen de steden Tsjang- tsjoeng en Kirin. Tsjang-tsjocng ligt ruim 200 KM. ten N.O. van Tiëling en Kirin omstreeks 140 K M. meer naar het Oosten. De Japanner» rullen die linie zelfs als zij snel oprukken waarschijnlijk niet kun nen bereiken, voor het veertien dagen of drje weken verder is, omdat de toevoer van oor- logs- en levensbehooftcn voor het groote leger moeielijik in zijn' werk gaat. Daarna hebben do Russen eonc andere verdedigingslinie langs do Soengari te verdedigen 150 K.M. ten N. van Tsjang tsjoeng gaat de spoorweg over deze rivier, die daar zeer brood en diep is. Sy ping ai, 22 Maart. (Petersburgsch tele- grnaf-agcntschap). Geen enkele buitenland- echo militaire attaohée is tijdens den terug tocht van Mookden in Japansche gevangen schap geraakt. Zij bevinden zich allen te Goentsjoeling. Het eerde leger heeft geen kanon en geen enkele stelling verloren, maar zoven Japansche maxims buit gemaakt en 400 Japanners gevangen genomen. De solda ten zijn verbitterd over den voortdurenden terugtocht en betreuren, dat zij op bevel stellingen hebben moeten ontruimen, die de Japanners niet konden nemen. De terugtocht geschiedt langs evenwijdige, vroeger door de Russische troepen in orde gemaakte bergwe gen in volledige orde. Allerlei vHagenbeek, de vermaarde dierenhan delaar, richt te Hamburg een zeer bijzon der soort van dierentuin in, waar de ver schillende dieren niet in hokken en kooien, maar zooveel mogelijk in hun natuurlijke omgeving te zien zullen zijn. Hij koeostert voorts, naar Daily News meldt, het plan, een deel dor terreinen van het Glazen Paleis te Londen tot zulk een dierentuin te maken, als hi; de noodigehtip van rijke dicienvricnden in Engeland >1 aar voor kan verwerven. vWeek in week uit gaat het moorden in Macedonië voorthet is kortweg ver schrikkelijk hoeveel bloed daar jaarlijks word! vergoten. Volgens een bericht uit Sa- loniki zijn verleden week vijf exarchisten uit Bobisjta, Zagritzani en Mokreni vermoord wegens verduistering van aan het Bulgaar- sche comité toebehoorende gelden In het dorp Kamenik bij Sorowitsj werd de patriar- cbist Pctro door twee komitadsji's om hals gebracht, omdat hij had geweigerd tot het oxarchaat over .te gaan. Met de vrijheid van religie zou het er goed uitzien als de Bul- gaarsohe revolutionairen eens de baas wer den in Macedonië! Een ander bloedig incident heeft plaats gehad op den straatweg tusscher, Kratowo en Koemanowo. Daar legdo zich een bende onder den beruchton Spasof in hinderlaag, om ecu Servisch gezinden spion op te wach ten en neer te leggen. Maar in plaats van den gezochten verrader zag de bende den postwagen naderen onder geleide van ze? zaptichs. Een dezer ontdekte van zijn kan' de Bulgaren en gaf vuur. De bende ant woordde terstond en slaagde er in twee sol daten neer té schieten, twee te verwonden en een gevangen te nemen. De zesde ont kwam. Spasof gaf daarop den postiljon be vel naar Koemanowo te rijden cn den kai- makam aldaar te melden, dat de bende niet op de post had geloerd, maar op den spion. Of deze achtenswaardige Bulgaren niet eerst een vluchtig onderzoek in do postzakken heb ben ingesteld, blijkt niet- uit het verbaal. Maar zooveel zelfbeheershiug valt schieT niet aan te nemen bij Spasof en zijn gezellen. Zoo zijn de hecren niet. Ook de Grieken laten zich niet onbetuigd. Den 14. dezer heeft oen Griek te Monastir vergeefs getracht den Bulgaaxsclien dokter Kladof met een revolver dood te schieten. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 22 Maart Geopend 11$ ure. Lager Onderwijs. Aan de ordo is bet wetsontwerp Ut her ziening van eenige artikelen der wet tot ie geling van het L. O. cn aanvulling der wet tot regeling der fSnancieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten en herzie ning der algemeene regelen ten aanzien def plaatselijke belastingen. Algemeene beschouwingen. De heer lloessingh zegt, dat dit wets ontwerp, volgens de Reg., strekt tot vrijma king van het onderwijs, volgens den heer Lobman tot Verst aatlic hung. Hoe dit zij, dadelijk rijst do vraag: waar gaan wij hoont Die vraag word in d© laatste da gen hier meer gesteld, maar zij mag nog wel eens herhaald worden. Al dadelijk komt Spr. er tegen op, dat ook bij dit ontwerp aan de openbare school weer een karakter wordt gegeven, als zoude zij ziin zedenbe dervend voor ons volk. Met kracht komt Spr. cr tegen op, dat de openbare school den godsdienst niet eerbiedigt. Het tegendeel is waar. Alle deugden welke de minister de ^hristelijke school toedicht, worden op de neutral© school ook gevonden. Zoolang het onderwijs is zedelijk, zoolang is het ook christelijk. Dat hot kind op do openbare school bui ten het dogma, moot worden gehouden er kent Spr. maar dat moet in het belang van het kind ook op de bijzondere school geschieden. Leven en leeren mogen samen gaan, de grondslag is het leven zelf. Het dogma is volgens de beteekenis die dit woord thans hooft, geheel iets anders dan Gods dienst, ja, het staat er zelfs soms vijandig tegenover. Ten sterkste betwist Spr. dat do openb. school zóó van karakter is veranderd, dat zij niet meer beantwoordt aan de eischen van art. 33. Veel openb. scholen vooral op het platteland heeft Spr. bezocht en bij kan constateer en dat zij nog tenvolle be antwoorden aan art. 33. Vervolgeus betoogt Spr. dat het stelsel van vrijmaking van onderwijs niet te berei ken is en door dit ontwerp ook niet bereikt wordt. Er moet een grens.zijn ook al zou er volgens het stelsel van den heer Lobman plaats moeten zijn voor elk geloof. De Min. heeft dat zelf ook wel gevoelt, getuige zijne ïrdeeJing naar do getalsterkte. Sterk komt Spr. op tegen do splitsing der kinderen in hun jeugd, hetgeen gevaar oplevert voor de latere maatschappelijke samenwerking. Vooral voor het platteland zal de groepee- ring gevaar opleveren. Met dit wetsontwerp ziet Spr. de toekomst niet helder in en hij kan met het daarin neergelegde stelsel niet meegaan. De heer Van P«o r e e s t zal zich bepalen om de gevolgen van dit wetsontwerp voor de toekomst onder de oogon te zien. Voor het platteland, waar spreker spe ciaal goed bekend is, acht hij de gevol gen, van dit ontwerp zeer noodlottig. In do streek waar hij woont is de verhouding tusschen protestanten en katholieken vrijwel gelijk. Men verdraagt daar elkander uitmun tend, helpt en waardeert elkander. Dat zal veranderen wanneer dit ontwerp wet wordt. Roomsch-Kathoheke bijz. scholen zullen daar verrijzen, men zal tegenover elkaar komen te staan, elkander schelden voor paap en geus on de goede samenleving zal verdwij nen. Spr. -specteert ieders overtuiging, en vraagt ook eerbiediging van de zijne. Nog maals, waar gaan wij heen Volgens spr zijn wij op den gevaarlijken weg van gods diensttrust, die eeti stroom van jammer en ellende over ons volk zal brengen. De heer Schaper constateert, dat het lot van dit- ontwerp beslist is. Eigenlijk was dit al het geval op 9 Maart j.l., toen tot de behandeling besloten werd, waarmede tevens de machtsquaestie was beslist. Er blijft nu nog alleen de rechtsquaestie. waarmede men het hier in den laatsten tijd zoo _iauw niet neemt. Art. 194 maakt het openbare onder wijs tot een onderwerp van de aanhoudende zorg der Regeering, maar men zou tegen woordig zeggen, het openbare onderwijs is een voorwerp van aanhoudende bezorgdheid der Regecriug Spr. herinnert- er aan. dat wijlen dr. Schaepman het woord openbaar uit art. 194 heeft willen schrappen Had men dit gedaan, dan was men nu vrijer. Hoe dit zij ook met de bestaande Grondwet neemt men het zoo nauw niet. Spr. stelt voorop, dat de soc-dem partij reeds van af den ti*d van Domela Nieuwen- huvs veel gevoeld heeft voor de onrecht vaardigheden. welke ook het openbare on derwijs aankleven, ••■aar toch komt hij op tegen dc onmogelijke verhalen, welke om trent de openbare school verspreid worden, zonder een spoor van bewijs. Spr. komt er tegen op, dat, men der kinderen christelijke vraagstukken, opdringt. Hier geldt geeft het kind wat des kinds is. Hierna zet, Spr. uiteen, dat het onmoge lijk is het bijzonder onderwijs overal te ma ken tot hetgeen het wezen moet zonder hul.p. Hij zal volstrekt niet, beweren, dat het bij zondere onderwijs overal slechter is dan het openbare, maar cp vele dier bijzondere scho len zijn do klas-en te groot, de gebouwen slecht of minder goed en onder een en ander moet het onderwijs lijden Wil het bijzondere onderwijs dus goed worden, dan moet het peil hooger opgevoerd worden en moet het geld hebben. Ook om politieke redenen zou Sur aan de grieven van het bijz. onderwijs willen tegemoet komen, anders raakt de striid nooit uit. Spr en de rijnen willen dus mede werken om aan de grieven der kerkelijken tegemoet to komen op de volgende conditiën, dat voor het- volksonderwijs voldoende waar borgen worden gegeven en het peil niet dale, dat op de school geen kerkelijke leerstellin gen worden verkondigd, dat geen oneerlijke concurrentie worde gevoerd en alleen door moreel e middelen zal getracht worden het onderwijs hooger op te voeren en dat aan den schoolstrijd een einde zal komen Wat het eerste betreft, zet Spr. uiteen, dat de waarborgen onvoldoende zijn. Ziims ins ziens zal men een aantal kleine schooltjes kriigwi. die toch subsidie genieten. Vervolgende, betoogt- spreker dat. de jeugd niet. altijd de toekomst heeft, gelijk de Min. in de stukken beweert. De practijk leert, ons dagelijks het tegendeel Wanneer een kind op school theoriën heeft geleerd, die geheel afwijjken met het- werkelijke leven, dan zal dat kind, man geworden, zich afkeeren van die theoriën en misschien socialist worden. Aan de onderwijzers zelf wil Spr. de grootst mogelijke vrijheid laten, opdat ook d© bi ja. onderwijzer geen gevaar loope - eg- gejaagd te worden, wanneer rij niet mee gaan met d© politiek der coalitie en der christelijke kapitalisten. Het scheidsgerecht acht Spr. absoluut on voldoende. Met dat scheidsgerecht is de on derwijzer per se al aan de heidenen overge leverd. De aartsbisschop heeft ten slotte, bij de katholieke school, het lot van den on derwijzer in banden, gelijk Spr. met een reglement dier scholen aantoont. Alsnu komt hij tot de oneerlijke concur rentie, die er opgericht is om de openb. school to ontvolken. Do rechterzijde heeft thans de macht en zij zal die daar is Spr. zieker van gebruiken om het schoolgeld voor de openb. school op te voeren en dat wapen te gebruiken als concurrentiemid del. Zij, die vroeger het hardste klaagden over ooncurrentie, zullen nu niet aarzelen om te ooncurreeren met de meest oneerlijke middelen, gelijk blykt uit de cynische woor den van den minister in zijn Mem. van Antw. Uit alles blijkt, dat die christelijke hoeren de openb. school wel klein zullen krijgen als zij in het zadel zitten. Ten slotte het beeindligen van den school strijd. Wanne», dit ontwerp is aangenomen, komen de hoeren toch over een paar jaren terug. De i. erkent dit zelf. Er blijft nog een breed terrein over, zegt de min. Het helpt ons dus niets. Ten slottherinnert spr. aan de conclusie omtrent het d r vijs, «aangenomen op het congres der socialisten en dc eischen daarin aan volksonderwijs gesteld. De heer Van Karnebeek zal zich be palen tot het motiveeren van zijn stem, zon der zich te verdiepen in de.i schoolstrijd. Hij is volstrekt geen tegenstander van het bijz. onderwijs en ook volstrekt geen voorat ander van alles wat door het openbaar onderwijs gedaan wordt. Naar spr.'s meening rust op de overheid de plicht om te zorgen dat bij het verleencn van subsidie liet peil van het onderwijs voldoende gewaarborgd zij. Aan dien eisch voldoet dit ontwerp niet en daarom zal hij zijn stem er niet aan kunnen geven. De heer De Visser heeft tot zijn groot leedwezen in het Vcorloopig Verslag de woor den gelezèn De bijz. school zoekt de kinde ren in groepen af te sche den op grond van dogmatische verschillen die deze niet kun nen noch moeten onderzoeker. Uitvoerig zet spr. uiteen dat die woorden vloeken tegen den strijd door het Christelijk onderwijs gevoerd. Betoogende dat de volksschool met gaf wat zij moest geven, zegt Spr. dat het oprichten vau bijz. scholen daarvan het gevolg is ge weest, scholen die zich aansloten bii den toon en den geest welke in het huisgezin heerschen. Aan de bijz. school blijft spr. den eisch stel len van een proportioneel schoolgeld door alle ouders, welke niet .behaoren tot de onvermo- gemden. Van financieel© gelijkstelling der bijz. eu openb. school kan nooit sprake zijn. In hoofdzaak vereenigt. Spr. zich met dit wetsontwerp, waarmede z. i. aan het recht wordt voldaan. De openb. school zal naar zijne meening altijd voor -de groote massa openstaan,,en aan de algemeene vorming dienstbaar bliwen. Daarom zal deze onder- wijs-novelle spoedig gevolgd moeten worden door een algeheelë herziening der wet op het L. O. in dien zin. dat op de openb. school de vakken onderwezen' worden, waarmede het kind later in de.maatschappij zijn brood moet- verdienen. Even als in D'uitsohland, zou Spr. den godsdienst als verplicht vak van onder wijs willen rion opgenomen Wanneer in die richting do openb school wordt herzien, zal zij niet lilden dcor de ontwikkeling der bij zondere scholen. Spr. zal zijn stem geven aan ^ïet ontwerp, dat een fikschen stap vooruit, doet op den weg door den roinist Mackav ingeslagen. De heer Bos constateert, dat het debat nu reeds leert, dat men onvoldoende is voor bereid. De animo tot spreken toch blijkt niet groot. Toch wil Spr. dit belangrijk ont werp niet onbesproken laten, al weet men gelijk reeds gezegd werd toch het lot dat dit ontwerp wacht. Spreker constateert, dat de geiheele kracht van dit kabinet zich heeft geconcentreerd op het onderwijs en wel op het hooger- en lager-onderwijs, terwijl alles op sociale wet geving betrekking hebbende, is blijven lig gen. Bestaat er. vraagt Spr., aanleiding om nu weer 2 millioen te vragen, alleen ten dienste van het bijz. lager onderwijs? en hij beantwoordt die vraag ontkennend. En waar ons volksonderwijs nog verre achterstaat bij andere natiën, bijv. bij Zwitserland, had de regeering meer haar kracht moeten conoen- treeren op verbetering van het openbaar on derwijs dan op het bijzonder onderwijs. Heden teil uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten. benoemd tot, liohtwachter-machinist aan boord van het rijks-lichtschip Schouwen,bank, J. C. Grippcn9ee, lo machinist aan boord van een particulier stoomvaartuig voor 5 jaar gedetacheerd bij de infanterie 'h. t. 1. biji het 3e regiment, de le luitenant der infanterie E. R. Bijleveld, van het Indi sche leger. benoemd tot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Hooge- zand, met ingang van 1 April 1905, A. H. de Joncheere, thans inspecteur derzelfde midde len te Gorinchem Men meldt uit 's-Gravenhage Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan Rotterdam is definitief vastgesteld op Dinsdag 28 Maart a.s. Het vertrek naar <ië Maasstad is bepaald 11 uur 47 min. stadstijd. De aankomst 12 uur 13 min. aan do Delftfiche Poort te Rotterdam. Het déjeuner zal de Koninklijke familie gebruiken ton huize van den burgemeester. Daarna wordt een besoek gebracht aan de tapijt fabriek „Werklust", directeur de heer Stevens; vervolgens op de „Columbus" een tocht gemaakt langs do havenwerken en zal oen bezoek gebracht worden aan het stoom schip „Postdam" van de Holland-Amerikalijn. Dc terugkeer naar het station Delftsche Poort, geschiedt per rijtuig te ongeveer 5 uur en do koninklijke trein komt ten 5 uur 56 min. in Den Haag aan. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisterenavond het Symphonieconcert, ander leiding van Viotta, bij in het Gebouw voor Kunsten on Wetenschappen te 's Gr-venhage. H. M. zal lieden avond bij het tweede gedeelte van dc uitvoering der Vereenigimg „Jacob Kwast" uit Waguum tegenwoordig zijn. Z. K. H. de Prins heeft Dinsdag in de bureelen van den chef van den generalen staf luitenant-generaal Kool, in het gebouw van het departement van Oorlog aan het Plein te 's Gravenhage, strategische krijgsspeloefe- ningen op de kaart, bijgewoond. Heden ontvangt Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. Van der Staal van. Picrskil, in het gebouw der legatie de Belgische ministers, het, corps diplomotique, en vele personen uit den aanzien lijken, stand te Brussel. Er zijn 400 uitnoc ugingen voor deze soiree gedaan. In de openbare vergadering van den raad van staten, afd. voor de geschillen van bestuur, werden behandeld de bezwaren, in gebracht tegen de door het departement van oorlog voorgenomen oprichting v>an schietba nen op het terrein „Heumensoord" te Heu- men. De Kon. beslissing volgt later. Deventer. Het Liberale Verkie zingscomité in het kiesdistrict Deventer, ter bevordering der candidatuur van den heer mr. J. W. Mulder te Alkmaar, hoeft zicdi geconstitueerd als volgt Mr. C. Venneer, voorzitter, mr. A. C. ba ron van der Feite, mr. L. D. J. Reeser Cuperus, J. Beltman J.Wzn., G. J. Scholten, F. C. H. Tieman, allen, te Deventer; J. te Winkel te Bathmen, E. Roetert Steenbruggeu te Diepenveen, B. L. Brink te Nijbroek, H. G. Pluim te Olst, A. H. Servatius te Terwol- de, mr. F. K. Pennink te Twello, G. J. Beker te Voorst, A. Logtenberg te Welsurn, H. Kloosterboer Azn. te Wilp. Naar het Hbld. v>raeemt, is aan den hoofdinspecteur van Volksgezondheid, dr. M. W. Pijnappel to Zwolle, van wege „Vooruit gang" te Amsterdam een Kamer-candidatuur aangeboden. Aanvankelijk had de heer Pijn appel bezwaar deze candidatuur te aanvaar den. Toen hem eohter te 's Gravenhage was te verstaan gegeven dat hij, eventueel tot Kamerlid gekozen, zou kunnen rekenen op wachtgeld in zijn betrekking, heeft hij zich voor een candidatuur in een der districten te Amsterdam beschikbaar gesteld. In de te Zevenbergen gehouden verga dering van afgevaardigden van plaatselijke kiesvereenigingen, werden de heeren Van Vuuren, Mastboom cn Boogaard als voorloo- pige candidaten gekozen. In de meest in vloedrijke kringen van dit dist,riet geeft men zich veel moeite de candidatuur W. H. Boo gaard ingang te doen vinden Van een even tueel optreden in de Tweede Kamer van den Javapost-redacteur verwacht men steun voor de nieuwe richting iu Indië. Mocht men niet tot overeenstemming geraken om bij enkele candidaat-stelling eon lid af te vaardigen, dan zal de strijd wel gestreden moeten worden tusschen de heeren Boogaard en Van Vuure.n,- 'die vroeger in dit district woonde en er ook thans nog vele relaties heeft. De andere partijen zullen geen candidaten stellen. N. C. Amaterdamscke Raad. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam werd behandeld het voorstel van B. en W. om den onderwdjt- zer aan de openbare lagere school le klasse No. 63 M. Barendregt ontslag te geven op grond van insubordinatie. Deze zaak heeft het grootste deel van de vergadering in beslag genomen. Nadat een motie van den heer S. de Vries die ten doel had den heer Barendregt in de gelegenheid te stellen op duidelijker wijze excuses te maken en beterschap te be loven en hem dan aan een andere school te plaatsen, was verworpen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De verder nog te behandelen onderwerpen waren vau weinig beteekenis. De benoeming van een directeur van het Burgerweeshuis werd aangehouden. Burgemeester en wethouders van Zwolle hebben benoemd tot commies-redacteur ter secretarie aldaar den heer mr. E. va® Ket- wicta Verschuur in Den Haag. Staatsraad Heydeurijck heeft, naar de Tijd verneemt, tot herstel van gezondheid zijn intrek genomen in een gesticht te Vucht. De toestand van den heer J C. Van Marken is weder verergerd. De lijder is naar Boppard vertrokken, daar volstrekte rust noodzakelijk is. Te Delft werd gisteren liet stoffelijke overschot van dien heer W. H. B. Wilkens, oud-kolonel der artillerie, lid van dien ge meenteraad en wethouder, op eenvoudige doch plechtige wijze naar het station van den H. IJ. 9. M. geleid, vanwaar het naar Ber- gen-op-Zoom werd vervoerd, ten einde in, het familiegraf aldaar te worden bijgezet. De leden van het dagelijksch bestuur der ge meente volgden het liiik tot het station, waar zich ook de leden van den Raad hadden op gesteld, om de laatste eer te bewijzen. De gemeentelijke bureaux bleven als teeken vau rouw tot 12 uur gesloten. aIn djen ouderdom van 55 jaren is te Meerkerk bij Vianen overleden den heer J. G. Maris, in leven notaris aldaar. Tegen de Schoolwet -no veile. Hoofdbestuurders der Maatschappij tot nut v.an 't algemeen hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij te kennen geven, dat zij prijs stollen op het voortbestaan en den bloei eener voor allen toegankelijke volks school, als een middel, om onderling© waar deering en wederrijdsche verdraagzaamheid aau te kweeken, en dus, bii alle geloofsver schil. de eenheid van ons volk te bevorderen; dat zi) het daarom zouden betreuren, in dien de steun, uit de staatskas aan het bijzon der onderwijs verstrekt, er toe moest leiden, om de openbare school de plaats te doen ver liezen, welke deze in ons volksleven behoort in te neme it dat zij voorts van meening rijn, dat in elk geval bedoelde steun vóór «alles moet dienen, om het bijzonder onderwijs te doen geven op zulk een wijze, dat het voor de volksontwik keling dc meeste vrucht kan dragen dat rij, uit deze overwegingen, in het be lang van het volksonderwijs in openbare en bijzondere scholen beide, met, leedwezen vau het aanhangige wetsontwerp tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs, enz., hebben kennis ge nomen dat toch, na de aanneming d«oarvan, tot groote schade voor de volksontwikkeling, op vele plaatsen een behoorlijk ingerichte schooi zal worden opgelost in tal van zeer kleine scholen, met een onvoldoend aantal leerkrach ten en van zeer geringe paedagogische waar de; dat bovendien daarin geen maatregelen zijn voorgeschreven, welke ten doel hebben, dat het subsidie aan de bijizondcre school al leen daoi zal worden verleend, wanneer af doende waarborgen voor behoorlijk maat- schaooeliik onderwijs aanwezig rijn. Redenen, waarom zij de Kamer eerbiedig maar dringend verzoeken, het aangeboden wetsontwerp niet aan te nemen. Een voorstelling met. hin dernissen. Men schrijft uit 's-Graven- hage: Zaterdagavond jl. werd door een op be>- scheideri voet ingerichte tooneelvereeniging, in de „Hoogduitsche Schouwburgzaal", een vertooning gegeven van Heyerman's bekend stuk „Het Pantser", dat militaire toestanden behandelt. De vereeniging had eohter dien avond met eenige moeielijkheden te kampen. In de eerste plaats werd haar, bij exploit van den deurwaarder, den heer Heidoorn alhier, aangezegd namen3 den auteur, dat zonder diens toestemming het stuk, waarvan het auteursrecht verzekerd was, niet mocht worden opgevoerd en dat de schrijver tegen de opvoering protesteerde, met voorbehoud van alle rechten. Nadat bet bestuur tot half tien 's avonds beraadslaagd had naar aanleiding van dat- protest, ging de opvoering toch dom. Tijdens de eerste akte bleef de deurwaarder in de zaal, waarna hij rich terugtrok. De tweede belemmering kwam van militaire zijde, daar op last van de leger-overheid hier ter stede een militaire wacht, waarvan een gedeelte nog was ingekwartierd in het nabijh gelegen" politiebureel aan de Nieuwe Haven, er tegen waakte dat de voorstelling van dit soldatenspel werd bijgewoond door militairen. Namens den auteur zaL een actie tegen, deze Haagsche tooneelvereeniging worden inge steld. Een zevenmaal gepleegde slordigheid. Dat het voor postzegeh verzamelaars nog lang zoo gemakkelijk niet is, een strafportzegel te bekomen, moge blij1 ken schrijft het Dagbl. van Gouda uit het volgende Iemand wenschte naar ons werd mede gedeeld een dergelijken zegel voor zijne collectie te hebben en dacht dezen te ver- krijgeu door een ongefrankeerden brief aan zich zelf te adresseeren. Hoe groot was ech ter zijine verbazing, toen de brief hem wèl gestempeld op de plaats, waar de port zegel zitten moest, doch zondier strafportzegel gewerd. Daarop waagde onze zegsman het voor de tweede maal, maar ook nu hetzelfde resul taat. Tot zevenmaal toe werd een on gefrankeer de of te weinig gefrankeerde brief door hem verzonden en daar deze brieven telkens in een groot er oouvert werden gedaan, woog de laatste niet minder dan 110 gram. Deae, welke gefrankeerd was met 1 cents- in plaats van met een 5 cents-postzegel en de zes vorige brieven inhield, hebben wij onder de ocgen gehad en wij kunnen dus voor die waarheid instaan. Ten slotte zij gemeld, dat deze slordigheid van de postadministratie niet te Gouda, doch in een van de grootste gemeenten in ons land heeft plaats gehad. Eischen gesteld. De arbeiders der firma Serphos en Zn. te Enschedé heb ben de volgende eischen aan de firma ter inwilliging voorgelegd 1. Het uitbetalen van 3 cent per uur en per getouw, als wachtgeld voor het wachten op grondstoffen. 2. Schadevergoeding voor slechte grond stoffen. 3. Loonsverhooging van 10 en 20 op bepaalde soorten goed. 4. Het ophangen van een loonlijst in de weverij. 5. Loonsverhooging voor het smalle werk breede getouwen naar evenredigheid. 6. Het wel goede 6 getouwen-stelsel dient niet met loonsvermindering gepaard te gaan. Werkstaking. Al de arbeiders, te Exloo en Weerdinge werkzaam bij den aanleg van den Noord-Ooster-Locaalspoorweg, hebben het werk gestaakt. Zij eischen loonsverhoo ging- Geen gratie. Naar het D. v. N. ver neemt, heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van de personen, die dioor het gerechtshof te 's Bosch werdén veroordeeld wegens deelneming aan samenscholing op 29 Juni 19(M te Slikgat. De rechtbank te Assen heeft den herbergier G Vlieghuis te Beilen die op 24 Januari W. Wassen zoodanig met een ipaal op heb hoofd sloeg, dat hij overleed veroordeeld tot jaar gevangenisstraf, on der aftrek van de voorloopige hechtenis. Een brutale inbraak is Dins dagnacht gepleegd in het hulpkantoor der D S M. aan de Diezekade te Zwolle. Door een ruit aan den voorgevel uit te nemen of te vernielen, hebben de dader of daders zien toegang verschaft. De inhoud van de kas, ongeveer f 44, is ontvreemd, terwijl in een goederenwagon een koffer is opengebro ken en de inhoud over den vloer verspreid. De politie stelt een ijverig onderzoek in, doch is nog niemand op het spoor. Ongelukken. Men schrijft uit Ravenstein d.d. 21 Maart aan de 's Hert. Ot. Eon treurig ongeluk had dezen middag op de Maas plaats. Reeds vooraf door icii veer man gewaarschuwd zijnde, met zoo'n lastig paard zich niet in de pont te begeven, moest W. M. uit Rerlicum, van de Wichcn-markt terugkeerende, toch overgezet worden. Mij den op de Maas zijnde, begon het paard te slaan, snelde naar voren en stortte met zijn geleider in het water. Beiden verdronken, ter wijl een broeder van W. M. aan de overzijde staande, dit alles moest aanschouwen. Een treurige thuiskomst ook voor dezen bij zijn moeder, die weduwe ia.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2