BINNENLAND. kou kan de vijand niet komen. Zelfs al wor den Saohalin en Wladiwostok genomen, dan is dat geen vernietigende slag, die Rusland tot den vrede dwingt. Voor Japan daaren tegen levert ook een stilstand van den oor log ©en groot gevaar op, omdat het, om te gen eventueclc togenstooten van de Russen gewapend to zijn, zijn gehecle leger op het vasteland op de been moet houden. Rusland echter zal den oorlog financieel langer kun- i nen uithouden dan Japan. Petersburg, 24 Maart. Rij do ontvangst van een© deputatie van de Moskousche duma, die hem een verzoekschrift kwam aanbieden, verklaarde do minister van binnenlandsche zaken, dat hij onmogelijk de vertegenwoor—- gcra der steden en Zemstwo's kon 'nissen en dat hij lien zou uitnoodigen aan de vergade ringen der conferentie (over de samenstel ling van een© vertegenwoordiging) deel to nemen. De minister was nog niet in staat mede te deelen onder welken vorm en in welk aantal de vertegenwoordigers gekozen zou den worden, want deze zaak was nog niet op gelost- Op het oogenblik was men bezig met het voorbereidende werk en daarna namen personen uit de hooge bestuurskringen en geleerden deel; dat werk zou minstens nog twee maanden duren. Wat de openbaarheid van de zittingen der conferentie betrof, ver klaarde de minister, dat hij in beginsel voor de openbaarheid was, maar dat hij den vorm nog niet nauwkeurig kon aangeven en niet wist of men de pers tot de zittingen zou toe laten of naar het voorbeeld van de vergade ringen van het minister-comité uittreksels uit de notulen zou bekend maken. De minis ter houdt het voor ondoenlijk het publiek toegang tot de zittingen te verleeu-ndaar voor onbreokt het aan ruimte. Ten slotte zegt hij, dat in den Regeerings- bode binnenkort een officieele bekendmaking zal verschijnen om het land op de hoogte te stellen van de taak, die de conferentie zal hebben te verrichten. Petersburg, 24 Maart. De Rusekoje Slowo verneemt van bevoegde zijde, dat de minister van oorlog zijn post zal verlaten. Als zijn op volger worden genoemd generaal Komarow of de chef van de kanselarij van het ministerie van oorlog, luitenant-generaal Roedign. Als chef van den generalen staf wordt ge noemd generaal Poliwanow. Petersburg, 24 Maart. Tegenover de me- dedeeling in buitenlandsohe bladen, dat de minister van financiën in het minister comité zou hebben meegedeeld, dat hij, in geval de oorlog voortgezet werd, gedwongen zou zijn de vrije inwisseling van credietbil- jetten in goud te schorsen, is het Peters- burgsche Telegraafagentsohap gemachtigd te verklaren, dat de minister van financiën niets dergelijks gedaan heeft. De vraag is in het minister-comité niet aangeroc'd evenmin is er over beraadslaagd, daar zp buiten de bevoegdheid van het com.'é hgt. De Russische minister van financiën heeft aan de redactie van de Times een telegram gezonden, waarin hij zegtIn uw nummer van 11 dezer las ik in een artikel onder het opschrift „Is Rusland solvent?" de volgend- de zinsnede „De Russische goudreserve is een kolossale brandkast, a la. Humbert". Daar wij do positie van uw blad kennen en aan uwe politieke goede trouw gelooven, zoo stel ik u voor, eens te Petersburg te komen en de goudreserve en de kelders van de Russi sche staatsbank te onderzoeken. Gij kunt ui hierbij doen vergezellen door een deskundige, die ervaren is in goud- en muntaangelegen- heden. Do redactie van de Times heeft voor dit aanbod bedankt. Zij meent, dat zulk een onderzoek met op haar weg ligt, en wijst er op, dat het bestaan van eene groote goud reserve niet in twijfel is getrokken in het bewuste artikel, maar dat daarin de vraag werd gesteld hoe lang de Russische regeering wel zou kunnen teren on die reserve, voor dat Ruslands crediet geheel zal zijn uitgeput. Een bericht uit Petersburg aan do Pol. Korr. waarschuwt, dat geen overdreven ver wachtingen moeten worden vastgeknoopt aan het plan der oprichting van eene verte genwoordiging met raadgevende bevoegd heid. Aan de bijeenroeping van éen Semski Sober is niet te denken. De commissie, die zal bijeenkomen, heeft dezelfde vragen op te lossen als do door de ukase van 25 De cember 1904 aangekondigde, maar niet bij eengeroepen commissie voor het bestuur van de steden en de Zemstwo's. Bedoeld wordt alleen do oprichting van eene permanente oommissie uit vertegenwoordigers van do zemstwo's en de steden, die door den minis terraad aan de orde gestelde wetsontwerpen zal moeten uitwerken. Do politic-agenten, belast met de bewaking van het paleis van grootvorst Alexis te Pe tersburg, hdbben een verdacht individu ge arresteerd. die een bom bij zich had. Grootvorst Alexis is echter reeds sinds veertien dagen incognito naar het buitenland vertrokken. Balkan-Staten. De Neuo Freie Prosse bevat een inter view van bet Maoedo-Rulgaarsche benden- hoofd Boris Sarafow, dat de verklaring in houdt, dat do Macedonische revolutionairen den revolutionairen veldtooht niet weer zul len beginnen vóór 1906, in welk jaar de uit voering van het Oosten rij ksch-Russische programma van Miirzsteg voltooid moet zijn. Wanneer dan de beloofde hervormingen niet verwezenlijkt zijn, zal de omwenteling hevi ger zijn dan de vorige; de Bulgaarsche be volking is daarop voorbereid. Japan. Het Engolsch-Japansche traktaat van bondgenootschap loopt in Januari van het volgend© jaar af. De Japansche pers houdt zich reeds bezig mot de wenechelijkhcid om dit verdrag te vernieuwen en de strekking er van uit te breiden, zoodat het wordt oen defensief verhond. Venezuela. New-York, 24 Maart. Via Willemstad wordt uit Caracas bericht, dat president Castro op Bowon's voorstel tot arbitrage ant woordde. dat tusschen Venezuela en de Ver- eenigde Staten geen geschillen hangende wa ren. Do quaestie betreffende de Asphalt- maatschappij behoorde door do rechtbanken te worden beslist. Washington, 24 Maart. De heer Bow en seinde aan het Amerikaansche ministerie van buiten 1 andsche zaken, dat president Castro botweg weigerde de tuasci.cn Venezuela en de Vereenigde Staten hangende geschillen aan arbitrage te onderwerpen. Washington, 24 Maart. Het kabinet besloot president Castro niet te antwoorden, nuaar af- te wachten hoe de zaken verder zullen loopen. De oorlog in öost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 24 Maart. Telegrammen uit Goeutsoeliing beschrijven de Russische stelling in de donkerste kleuren. Zij verklaren, dat, als niet onmiddellijk 200.000 man versterkin gen gezonden worden, het leger zal moeten teruggaan naar Kwantaheza, aan de Soen- gari, en zelfs genoodzaakt kan zijn om naar Siberië terug te gaan. De kans om Charbin met succes te verdedigen, is zeer kledn. Generaal Rennenkampf heeft drie vierden van zijne strijdmacht verloren. Bij Madziatoen ontwikkelt zich eene uit gebreide omtrekkende beweging van de Ja panners. De tijding, dat generaal Koeropatkin op het oorlogstooneel zal blijven, wordt te Pe tersburg door de pers over 't geheel met sympathie begroet. Sommige organen bewe ren, dat het verzoek van Koero-patkin om te mogen blijven niet vrijwillig is gedaan, maar geschied is onder do pressie van Pe- tersburgsohe klingen, waar men gehandeld heeft onder den indruk van de vrees, dat Koeropatkin lastige waarheden zou kunnen bekend maken. Liberale politici drukken de hoop uit-, dat Koeropatkin bij zijne terug komst de werkelijke oorzaken van zijn on geluk openlijk bekend zal maken. Tegenover de afkeurende beoordeeling, die het feit, dat Koeropatkin bij het veldleger blijft als ondergeschikte van zijn vroegeren onderbevelhebber, generaal Linewitsch, bij sommigen vindt, wordt er in de Frankf. Ztg. op gewezen, dat in dit feit niets ongehoords gelegen is. Toen in den Krimoorlog maar schalk Cansobert, de opperbevelhebber van de Fransche troepen na liet aftreden van Saint-Arnaud, tengevolgo van geschillen met zijn Engelschen ambtgenoot lord Raglan zijn commando neerlegde, keerde hij niet naar Frankrijk terug, maar nam, onder het op perbevel van generaal Pólissier, het bevel over het eerste legerkorps van de belege ringsarmee op zich. Destijds werd de zelf verloochening van den Franschen bevelheb ber algemeen geprezen. Port-Said, 24 Maart. Het eskader van ad miraal Nebogatow met de daarbij behooren- de transportschepen is heden morgen om 8 uur hier aangekomen. Het neemt hier geen kolen in. Waarschijnlijk zal een deel van het eskader heden vertrekken. Van de voor het Russische eskader gechar terde Hamburgsche stoombooten verlaat de Adria heden de haven van Hamburg. Acht anderen zullen binnen kort volgen. De aan monstering van de bemanning geschiedt door eene Hamburgsche firma, die de Petersburg- sche reederij Wachter en Co. vertegenwoor digt. Allerlei vDe toestand van Jules Verne is hope loos. Hij is aan de eene zijde geheel ver lamd, en niet in staat te spreken, hoewel hij blijkbaar de zijnen wel kent. vGlorieux, de deken der Fransche lucht reiziger, is gisteren te Roubaix overleden, in den ouderdom van 71 jaren Hij heeft ruim 600 luchtreizen gedaan; de eerste in 1861, de laatste eenige maanden geleden. vOp de Chester-begraafplaats te Londen is Zaterdag een gedenksteen geplaatst voor twee schooljongens, jonge helden, zoo zegt het opschrift, George Goodfellow en Henry Berv geheeten, die hun leven opofferden om dat van hun speelkameraad Wright te red den, die in Januari door het ijs was gezakt. Onder de inschrijvers waren ook een paar parlementsleden. vIn het Engelsche geneeskundige week blad „The Lancet" maakt dr. William Gor don, van Exeter, een geval van genezing van een 53-jarigen kanker-pa tie nt openbaar. De patiënt, wiens tong was aangetast, be handelde zichzelf met oen aftreksel van vioolbladeren, dat hij deels dronk, deels aan wendde als warme oompressen in den nek, of pleisters. De schrijver van het artikel beveelt het nemen van verdere proeven aan. Wie er dus me. r van weten wil, dient zelf aan het werk te gaan en komt met vragon niets verder. Alleen deelt Dr. Gordon nog mede, dat de patient wilde viooltjes gebruikte, maar liefst veredelde, omdat die sterker van smaak zijn. vDe Neder-Oostenrijksche Landdag heeft een wet gemaakt ter bescherming van de Alpenbloemen, welke nu in werking is getreden. Met het oog op do vele vreemdelin gen, die tegenwoordig 's zomers en 's win ters naar den Semmering komen, mag dit ook wel in het buitenland bekend zijn Het is verbodenEdelwdiss, Vrouwen schoen, Kohlröschon, Auricula's en andere planten met wortels of knollen uit den grond te halen. Voor wetenschappelijke doeleinden kan daartoe door do overheid vergunning worden verleend. Op overtreding van het verbod zijn boe ten gesteld van 2 tot 20 kronen en bij her haling 50 kronen. vEen Beiersch dagblad vestigt de aan dacht op het fraaie cederwoud van baron Von Faber bij het kasteel Stein bij Neu renberg. Het woud, waarvan de boomen nu statig zijn uitgegroeid, is meer dan zes heo- taren groot en cenig op de geheel© wereld; want de ceder komt alleen verspreid voor. Gelijk bekend is verwerkt Von Faber in zijn potloodenfabriek groote hoeveelheden cederhout en jaren geleden begon hij daar om den ceder uit Amerika over te planten. vIn het prooes-Bonmartini, te Turijn, ziin de getuigen verkoo ren thans in vollen gang. Er moeten nu nog 350 getuigen voorko men. De getuigenissen der bedienden van graaf en gravin Bonmartini luidden grootendeels gunstig voor de gravin en ongunstig voor den graaf, van wien zij weinig stichtelijke dingen verhaalden. vTe Pueblo, iu Mexico, is de million- nair Custolcne met zijn neef gevangen ge nomen, onder verdenking van moord op den gewezen Duitschen consul Gustav Stein, die bij hem aan huis werd doodgescl ten. vVolgens berichten zijn bij een ontplof fing en brand in de schoenenfabriek te Brockton (Massachusetts) tusschen de zestig en vijf-en-zeventig menschen omgekomen. De Staatscourant van Zaterdag 25 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot griffier van het kantonge- 1 recht to Leeuwarden mr. J. J. Croles, advo caat en procureur aldaar, schoolopziener in hot arrondissement Ferwerd; benoemd tot notaris te Utrecht J. Eggens, candidaat-notaris aldaar; tot ridder in de Oranje-Nassau-orde H. H. G. van Everdingen, burgemeester en secre taris der gemeente Beusichem tot ridder 4e klasso M. W. O. ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden, gedurende het 2e halfjaar 1901 en het jaar 1902 de onder-lui- tenaut der infanterie van het Ned.-Ind. leger W. Hünnemeier. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dejeunder gisteren bij H. M. de Ko- ningin-Mceder. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisterenmiddag in audiëntie den schout-bdji- nacht Kouwenberg, benoemd commandant van de zeemacht in Nea.-Indië. Gisteren dineerden ten Hove aan tafel van H. M. de KoninginBaron Snouokaert von Scbauburg, Thesaurier, en mevrouwma joor graaf Schimmelpenninck, adjudant, en mevrouw; jhr. mr. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van Hr. Ms. Huis; Z.Exc. mr. T. M. C. Asser, minister van staat; kapitein jhr. Six, van het regiment grenadiers en ja gers, voormalig ordónnance-officier van H. M. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage is aangekomen de zaakgelas tigde van Denemarken bii ons Hof, de heer De Grovenkop Oastenskiold. Men meldt uit 's-Gravenhage Tegen Mei a.s. wordt een bevordering ver wacht in de hooge officiersrangen bij de Kon. Ned. Marine. Verkiezingen voor de Tweede Kamer Amsterdam. De correspondent te Amsterdam der N. C. schrijft De drie vrijzinnige politieke groepen zijn reeds geruimen tijd met elkaar in onderhan deling om zoo mogelijk tot samenwerking in de negen Asterdamsche kiesdistricten te geraken. In beginsel besloot men daartoe reeds lang, maar zóóveel reserves zijn daarbij gemaakt, dat dit teeken van overeenstem ming alsnog van weinig beteekenis moet wor den geacht. Bij „Vooruitgang", dat, hoewel niet bij de „Liberale Unie aangesloten, zich bijna geheel in haar lijn beweegt, schuilt niet de moeilijkheid. Daarvoor toonen zich de be sturen van „Vooruitgang" te conciliant, ne men zij een te lijdzame houding aan, maar evenals elders licht ook hier de moeilijkheid in het scherper omlijnde standpunt, dat de liberalen door „Grondwet" vertegenwoor digd, eenerzijds, en de Vrijz.-demccrat'.sche Vereen." aan den anderen kant, inneemt, welk standpunt door beide partijen op de gezamenlijke conferentie ook met „Vooruit gang" strak wordt gehandhaafd en verdedigd. „Grondwet" eischt twee of drie candidaten te Amsterdam van haar kleur, maar laat het volledig vasthouden aan dezen eisch meeren- deels afhangen van de candidaten, die overigens hier door „Vooruitgang" en de Vrijz.-Democraten zullen worden gesteld. Daarom stelt „Grondwet", om haar houding te kunnen bepalen, aan alle candidaten de pertinente vraag, of zij al dan niet voor hét- blanco artikel 80 zijn. Anderzijds vernemen wij dat het zelfs zeer waarschijnlijk is, dat niet alleen candidaten van „Grondwet", maar iedere candidaat in de negen districten van de hoofdstad, die niet het blanco artikel 80 onderschrijft, van vrijz.-democratischén steun zal worden uitge sloten. De kopstukken der „Vrijz.-Demo- cratische Vereen." alhier en dit vernamen wij van volkomen vertrouwbare zijde heb ben deze houding stecdls met kracht bepleit en tot nu toe daaraan vastgehouden. Na deze mededeeling schijnt het tijdstip waarop negen candiidaten gevonden zullen zijn, met wie de drie vrijzinnige groepen zich kunnen vereenigen tot een gezamenlijken slag over d° geheele Amsterdamsche linie, nog niet nabij. Naar de Std. verneemt, heeft ook de roomsch-katholieke kiesvereeniging te Am sterdam in district VLL1 gisteravond mr. S. de Vries Cz. candidaat gesteld. Men schrijft uit Deventer aan den Gelderlander „Met alle beslistheid kan ik tegenspreken het bericht, als zouden de anti-liberale par tijen het oog hebben laten vallen op den heer R. P- J. Tutein Nolthenius. nationaal-liberaal, in 1901 Kaanercandidaat in het district Zut- fen, die zich verklaard heeft voor behoud van het miuisterie-Kuyper. Dat er door enkelen gedacht wordt aan den heer Tutein Nolthenius, wil ik niet ont kennen, maar in toonaangevende kringen althans bij de katholieken is er van diens candidatuur volstrekt geen sprake." Aan de N. R. Ot. wordt uit Sliedreoht geschreven Naar wij vernemen, vindt de candidatuur van mr. Svbrandy, gesteld door de anti-rev. kiesvereeniging alhier, zoo weinig bijval, dat thans van anti-rev. zijde waarschijnlijk can didaat gesteld zal worden of mr. Th. Heems kerk of dr. Len Houtcr, inspecteur der volks gezondheid. Men schrijft uit Druten o. m. aan Do Tijd: In de pers doet het bericht de ronde, dat oenige voormannen uit dit district binnen kort eene bijeenkomst zullen hebben, om uit de lange lijst van candidaten, naar den open vallenden zetel in de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Druten, een definitief can didaat te kiezen. Wij gelooven niet ver bezijden de waarheid te zijn, als wij zeggen, dat deze vergadering de vrijheid nemen zal, buiten de, door be richtgevers onbevoegd opgemaakte voordracht van candidaten om, een invloedrijk persoon deu kiezers van Bom melerwaard en Maas en Waal voor to stellen, wiens naam nog niet genoemd is en dien wij ook niet noemen zul len, om op de beslissing onzer voormannen niet vo< rit te loopen. Maar dit mag wel gezegd worden, dat, met allen eerbied voor de verdiensten en bekwaam heden van de genoemde candidaten, de per soon in kwestie ons de aangewezene lijkt, om deu Nedcrlandsehen la.ndbouw in 't algemeen en ons landbouwdistrict in 't bijzonder op waardige wijze in ons parlement te vertegen woordigen. Naar het G. N. verneemt, wenscht de heer dr. A. C. A. Hoffmann te Gouda tegen over mr. Regout, in het district Helmond, niet verder in aanmerking te komen voor een candidatuur voor de Tweede Kamer, en heeft hii hiervan kennis gegeven aan het bestuur der Kat-h. kiesvereeniging te Hel mond. - Een o 11 ge we nsohte burge meester. Zaterdag is er te Ridderkerk (Z.-H.) eeoi nieuwe burgemeester benoemd, wiens benoeming blijkbaar niet erg bij de Ridderkerksche burgerij in den smaak valt. In een ingezonden stuk in de N. R. Ct. ver telt een inwoner, dat de benoeming als een donderslag bij een helderen hemel de bevol king heeft opgeschrikt, want, zegt hij, het eenige, waarin de benoemde, de heer J. G. de Zeeuw, bij mijn weten, ooit heeft uitgemunt, is als bijzonder ijverig propagandist en verkie zingsagent voor de anti-revolutionaire en spe ciaal de dóleerenidc partij Dit laatste moet oogenschijinlijk, meent hij, dan ook wel den doorslag gegeven hebben bij zijine benoeming; want 't zou toch eene decline voor de tallooze andere mede-sol lici- teerende antirevolutionairen zijn, te moeten aannemen, dat de thans benoemde de primus of de meest geschikte onder hen is geweest-. Deze benoeming is tevens een klap in het aangezicht der hier gevestigde groot-indus- trieelen, die zich begin Januari met rekest gewend hebben naar den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en naar mi nister Kuyper, waarin zij verzochten aan H. M. de Koningin te willen voordragen „iemand die geheel onafhankelijk is en de noodage al gemeen© kennis en geschiktheid bezit om met tact en flinkheid doze gemeente te besturen, om zoodoende tot meerderen bloei en ont wikkeling mede te werken, dus een energiek persoon met ruimen blik." Dit rekest, dat alle politieke kleur miste, werd onderteekend door liberale, antirevolu- tionnaire en katholieke werkgevers. En als eenig antwoord volgt nu een benoe ming, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat al leen partijbelangen en nog eens partijbelan gen bij minisie»- Kuyper bovendrijven,. Naar het Centrum verneemt is de be kende schilder Jan Toorop tot de katholieke kerk overgegaan. De .gemeenteraad van Hooge veen heeft besloten aan de vereeniging de Am bachtsschool voor Hoogeveen en Omstreken te gerven gratis grond, waarop de school kan worden gebouwd en f 1500 jaarlijksch sub sidie. Naar de N. Ct. verneemt heeft de heer A. J. van Delden met ingang van den nieu wen cursus ontslag gevraagd als directeur der „Haagsche Teeken-academie". Zijn ge zondheid noodzaakt hem voortaan den win ter in het Zuiden door te brengen. Onder buitengewoon groot belang- stellingsfbetoon werd gisteren op r.-k. begraaf plaats te 'sGravenhage begraven de baryton- zanger Bellagamba, die door gasverstikking een ontijdigen dood vond. Bloemen waren gezonden door directie, artisten, orkest en koren der Italiaansche Opera; door Emma Nevada, enz. Met de di rectie aan het hoofd volgde het voltallige artisten- en orkest-personeel te voet, naar Italiaansoh gebruik, achter den rouwwagen, op welks hemel alle bloemstukken waren ge rangschikt. Slechts één equipage was in den stoet, en daarin waren gezeten de Italiaansche gezant bij ons Hof, commandeur Tugini en de con sulaire agent van Italië te 's Gravenhage, de heer H. van den Bosch. De slippen van het rouwkleed werden ge dragen door artisten van de opera en een daaraan verbonden familielid van den ont slapene. Een ontzaggelijke menscbenmtemigte was op de been bij het vertrek van den stoet uit een woning aan den Dennenweg, waarin een kamer tot chapelle ardente was ingericht. Niet minder groot was de toeloop op het kerkhof. Bij de groeve voerde in de Italiaansche taal het woord de tenor Isalberti, die met diepe ontroering den indruk schetste van dit treurige sterfgeval en gewaagde van den wereldnaam, dien Bellagamba als zanger ge noot. Daarna werd een treffend woord gesproken door den gezant, die onder meer namens de familie dank bracht aan den directeur der Italiaansche Opera, den heer De Hondt, die de zorg voor een eervolle begrafenis geheel op zich had genomen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Te Almelo is op 84-jarigcn leeftijd overleden mr. C. H. Stork. De overledene was gedurende vele jaren lid van den Raad en wethouder van stad Almelo, en lid van den raad van administratie der Spoorweg maatschappij Almelo-Salzbergen. Ook was hij een reeks van jaren lid der rechtbank aldaar, en daarna agent der Nederlandsche Bank. Goed onder commando. I11 een onzer vorige nummers maakten wij melding van de verklaring van den redacteur van Het Nieuws van de Week te Helmond, dat hij zich „in het vervolg altijd in alles aan de Geestelijke Overheid zal onderwerpen." Het geïncrimineerde „artikel was getiteld „Dr. J. van den Brink" en onderteekend Jos. van Well. Dr. J. van d°n Brink had te Eindhoven voor sociaal-democraten gesproken en „de geheele Noordbrabantsche pers" had verteld dat „de afvallige Priester" slechts met hulp van de politie tegen den toorn van anti-so cialisten was beveiligd. Afgekeurd had. die pers deze houding van het publek niet. In tegendeel, ze was voortgegaan, dr. v. d. Brink op de oude wijze te hoonen. Hierover nu had de heer Van Well zijn ergernis uitgesproken in Het Nieuws van de Week. Hij had andere Brabantsche cou ranten aangespoord „in dezen strijd' toch niet alle fatsoen zoo klakkeloos overboord te wer pen." Do Paus heeft den heer v. d. Brink niet in den ban gedaan hoe kon, hoe dorst men dan schrijven „afvallige priester?" Doch er was meer. Iets dat niet in de kranten ge staan had. Namelijk dat dr. v. d. Brink op klaarlichten dag op deu weg naar Woensel met slijk was gegooid. Ook hierover had de heer Van Well zijn ergernis durven uitspre ken. En deze uiting van dubbele ergernis is dpor de „geestelijke overheid" afgekeurd, met het gemelde gevolg van gehoorzaamheid. ,,De kleine debater". De Amster- damsehe oorrespondent van de N. C. sohrijft Ik geloof het heet „De kleine debater", maar dat doet er minder toe. 't Is in ieder geval een handleiding voor het debat, bestemd voor jeugdige en niet-jeugdige „christelijke" debaters. Rekenende op de vrijlheid van het woord ook voor den tegenstander, welke in vrijzin nige verkiezingsvergaderingen pleegt te wor den toegestaan, heeft „men" den zwerm anti revolutionaire jongelingen-in-de-politiek, die in de komende dagen tot verdediging van het ministerie en deszelfs daden zullen op staan, van een handleiding voorzien, 't Is een lijvig boekje met een inhoudsopgave van zoo ongeveer alle mogelijke onderwerpen, waar over vrijzinnige sprekers het hebben kunnen en... zullen. Breekt ge het „christelijk" mi nisterie als zoodanig af „de kleine debater" heeft er met citaten van dr. Kuyper en De Stamdaard een antwoord voor gereed. Hebt ge het over den onbediudenden legis late ven oogst van het huidige bewind „d. kl. d." zal straks in het debat den lof zingen zelfs met citaten uit de pagamstische pers over de werkkracht van sommige ministers. Hebt ge het over de schoolquaestie „d. kl. d." antwoordt; over sociale hervor mingen „d. kl. d." antwoordtover de Speetwet „d. kl. d." antwoordt. Fulmineert ge over het aantal partijs-benoe mingen „de kleine debater" zegtmaar menschen wat willen jullie toch, benoemden wij niet twee liberale gouverneurs, een libera len burgemeester te 's Gravenhage, te Arn hem en elders, een liberalen oommissaris.der Koningin voor Drenthe. Ja, op het platteland werd gebroken met het stelsel om steeds maar liberale burgervaders op te dringen. Maar als we gaan tellen is toch het meerendeel der benoemingen liberaalVoor ieder onderwerp is het recept voor het debat klaar, meestal citaten uit de Handelingen en De Standaard. Het boekje is pas uit en niet in den handel. Helaas, 't zou een genoeglijk feuilletonnetje opleveren. Een niepw blad. Te Leeuwarden zal 1 April a. s. een nieuw blad, „Vrije Vroomheid", vrijzinnig godsdienstig week blad, verschijnen, onder redactie van de Leeuwarder predikanten R. Vorenkamp en P. Zondervan. Rijkc-Academie van Beeldende Kuneten. Aan het aan de Tweede Kamer overgelegd verslag van den toestand van deze Academie in het jaar 1904, wordt het volgende ont leend O p31 December j.l. liep het 25ste jaar ten einde van prof. Allebé's ambtsvervulling als directeur der Academie. De commissie van toezicht zegt in haar verslag zich te dezer plaatse verplicht te achten hare groote erken telijkheid uit te spreken voor de diensten door hem in al die jaren aan de Academie bewe zen, en hare waardeering tevens van den uifc- nemenden invloed door den fijnen kunste naar, den tact vollen leider op zoovele leerlin gen der Academie uitgeoefend, die, hoe ver schillend ook van richting, allen erkennen van prof. Allebé rijkelijk ontvangen te heb ben wat voor hunne ervaring noodig was zon der schade voor hunne zelfstandigheid. Op ultimo December bedroeg het aantal ingeschreven leerlingen 62, waarvan 30 vrou welijke. Bij den wedstrijd in de schilderkunst werd de gouden eerepenning behaald door den heer J. C. B. Sluyters, aan wien fcot voortzetting zijiner studiën door H. M. de Koningin voor het tijdjvak van 1 December 1904 tot 30 Nov. 1905 een jaargeld is toegekend. De tentoonstelling van de in bovenbedoel den wedstrijd geleverde werken, werd gedu rende 8 dagen gehouden, en door 1941 per sonen bezocht. Van de in vroegere wedstrijden bekroonde prijswinners kan de commissie met voldoe ning mededeelen, dat zij aanleiding vond, mej. Fr. E. Jeltsma, voor de derde maal aan te bevelen voor toekenning van het bij de wet bedoelde jaargeld, aan welke aanbeveling liet Hare Majesteit behaagde gevolg te geven- De boek- en prentverzameling werd in 1904 weder belangrijk vermeerderd. Van het K. Z». Genootschap „Natura Artis Magistra" mocht de Rijksacademie in het af ge loopen jaar weder de gewone medewerking ondervinden. Electrotechniek. In September van dit jaar zal, samenvallende met eene ver gadering van de vakafdeeling voor Electro techniek van het Kon. Instituut voor Inge nieurs, te Delft, in het gebouw voor toege paste Natuurkunde en Electrotechniek eene tentoonstelling worden gehouden van zoo veel mogelijk betrekking hebbende op de electrotechnische industrie. Een comité dat zich te dien einde gevormd heeft, bestaat uit do heeren prof. J. A. Snij ders C. Jzn., eere-voorzitterL, H. N. Dufour, te Utrecht, voorzitterprof. G. J. van Swaay, te Delft, C. L. van der Bilt, te 's Gravenhage en J. M. G. Scheffer te Delft, secretaris. Men schrijft ons uit 'sGravenhage: Gisteren middag is in den Haagschen Kunstkring, geopend de tentoonstelling van Reformkleeding, uitgeschreven door de af-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2