Uit den omtrek. ^stadsnTEuvvs. deeling Den Haag van de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleoding. De tentoonstelling, die 3 dagen geopend zal zijn, ziet er smaakvol uit. Het nieuwste op het gebied der refonnkleeding is hier uit gestald Van» het sierlijjkste damosoostuum af tot zeer eenvoudige, maar niettemin prac- tische japonnen voor verpleegsters en dienst boden. Een uiterst smaakvol trouwcostuum trok vooral de aandacht. Drie firma's hier ter stode hebben den keur van dameskloeren uitgestald. Ook op het geb;ed van ondergoed is een groote verscheidenheid aanwezig, evenals een inzending luchtige, elegante dameshoeden, terwijl ook hygiënisch schoenwerk een plaatsje op deze tentoonstelling gevonden heeft. Ten bewijze dat er niets nieuws onder de zon is, heeft men eén afdeeling ingericht voor historische oostuums, die welwillend door de verschillende eigenaars in bruikleen zijn af gestaan. Men ziet hier o m. een Romeinsch costuum, een japon uit de 15e eeuw, eenige empire-costuums. die zeer veel overeenkomst met reformkloeding hebben en een japon met een hoepelrok. Óet hoofdbestuur heeft verschillende doo- zen met modellen afgestaan, terwijl de Kon. Bibliotheek welwillend eenige boeken over vrouwenkleoding ter beschikking heeft ge steld. In het midden van de zaal staat een lees tafel, waarop verschillende tijdschriften met betrekking tot de reformkleeding ter lezing liggen. Langs de wanden heeft men tal van toe passelijke spreuken -ehangen. De tentoonstelling werd in tegenwoordig heid van vele dames geopend dioor mevr. Vogel'Molenkamp, presidente der Vereeni ging voor Verbetering van Vrouwenkleeding. Wereldtentoonstelling te Luik. Het comité voor de Nederlandsche afdeeling van Beeldende Kunsten der we reldtentoonstelling te Luik in 1905 brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van toelating heeft bestaan uit de heerenH. W. Mesdag, voorzitter M. Bauer, B. J. Blommers, A. M. Gorter, C G. 't Hooft, H. J. Haverman cn Willem Maris, waarvan de heeren Mesdag, Maris en Haverman door de inzenders bij meerderheid van stemmen gekozen waren. Behalve de vele feesten en congres sen, welke in de eerstvolgende maanden in België zullen plaats hebben ter gelegenheid der viering van het 75e jaar der onafhan kelijkheid, zal er ook in Bergen (Henegou wen) een zeer belangrijk internationaal con gres worden gehouden, ook voor Nederland van belang, gewijd aan de „expansion eoo- nomique mondëale", waaronder verstaan wordt al wat betrekking kan hebben op de ontwikkeling van handel en nijverheid in al die deelen der aarde, waar de Europeesche beschaving is kunnen doordringen. Het congres staat onder bescherming van Koning Leopold. Bij Kon. besluit is eene commissie benoemd tot organisatie van het congres. Voorzitter is de heer Beernaert, minister van Staat. Tot eere-voorzitters zijn aangewezen de voorzitters van den Senaat en van de Kamer van Afgevaardigden ver der de ministers van financiën en openbare werken; van buitenlandsdhe zaken; van binnenlandscke zaken en openbaar onder wijs; van nijverheid en arbeid; en van de spoorwegen, post en telegrafie. Het congres zal in verschillende afdee- lingen worden gesplitst. Secretarissen-gene raal zijn de heeren Capelle, buitengewoon gezant en directeur-generaal voor handel en het consulaatwezen aan het departement van buitenlandsche zaken, en Van Over- bergh, directeur-generaal van het hooger on derwijs aan het ministerie van binnenland- sche zaken en openbaar onderwijs. Het congres zal den 24en September wor den geopend en uitnoodigingen tot bijwoning er van zijn gezonden aan allen, die op staat huishoudkundig terrein, in den ruünsten zin, in alle deelen der beschaafde wereld zich eenigen naam hebben verworven. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat aan de in 1906 te Milaan te hou den internationale tentoonstelling door het uitvoerend comité eene internationale vis- sc herij-afdeel i ng is toegevoegd Voor bedoelde tentoonstelling heeft zich eene Nederlandsche commissie gevormd, be staande uit de heeren B. Heldring, president der Nederlandsche Handelmaatschappij, te Amsterdam, voor zitter; J. Hudig, wethouder, consul van Italië, te Rotterdam, onder-voorzitter J. J. M. Blankenheym, fabrikant te Rot terdam J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te 's Gravenhage H. van Dfam, consul van Italië, te Am sterdam mr. G. H. M. Delprat, directeur der spaar bank, te Rotterdam E. P. de Momchy, koopman, lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam A. Plate, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam; P. E. Tegelberg, directeur der Stoom vaartmaatschappij „Nederland", te Amster- ^am 5 Paul den Tex, directeur der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, te Amsterdam H. van den Bosch, consulair agent van Italië, te 's Gravenhage, secretaris. Het departement va n buiten la n d?che zaken brengt ter kennis van belanghebben den, dat van MeiOctober a.s. te Barcelona zal plaats hebben eene internationale paeda- gogische tentoonstelling. Inlichtingen worden op rechtstreeksche schriftelijke aanvrage verstrekt door den heer H H. Marshall, consul der Nederlanden te Barcelona. Do A m s t erd a ms c h e beurs- p as sage. Wij lezen in de Tel.; Nu lang zamerhand meer en meer winkels in de Beurs, passage geopend worden komt de Simplon- tunnel zooals zij spottend wordt genoemd, toch beter tot haar recht en gaandeweg wordt het verkeer drukker. Jammer dat het licht niet beter is. Wanneer t-och de winkels geslo ten zijn en speciaal op Zondagavond, schijnt het halfduister, dat hier heerscht, eene eigen aardige bekoring te hebben voor eene spe ciale categorie van burgers on burgeressen uit onze goede stad, die wij hier niet nader behoeven aan te duiden. Een paar flinke booglampen zullen bovendien moer afdoende werken dan een half dozijn politieagenten. Ten gerieve van eventueele bezoekers, zijn te 's Gravenhage op verschillende palen met tramhalte bordjes ook aangebracht geel gekleurde schildjes, waarop de namen van verschillende bezienswaardige instellingen als de museums van rijk, gemeente, kunstnijver heid, geplaatst boven een pijltje dat naar do richting wijst in welke 't gelegen is. Een volksstemming. De uit slag van volksstemming over de stoomtram to Bergen-op-Zoom, waarvan wij onlangs melding maakten, ia thans bekend. Het denkbeeld heeft ingang gevonden bij de bewoners. Van de 346 biljetten waren slechts 3 niet ingeleverd De uitslag is, dat 226 voor het behoud van de tram hebben gestemd en 94 er tegen, 23 biljetten waren blanco. De uitslag dezer stemming zal aan den Raad worden medgedeeld. Men meldt uit Delft, dat thans besloten is tot uitvoering der werken ter verbetering van de haven van Valparaiso. De plannen hiervoor werden door prof. J. Kraus, hoog leeraar-directeur der Polytechnische School te Delft, ontworpen. De kosten wonden op f 30.000.000 begroot. Kievitseieren. In Friesland zijn de laatste dagen hier en daar ook kievits eieren gevonden. Zij worden meerendeels aan den landheer of aan een autoriteit ten ge schenke gegeven, of wel tegen hooge prijzen van f 1 tot f 2.50 per stuk aan fijnproevers van de hand gedaan. Mej. S. F. Th. Nieuwenhuis, te Olden- zaal 7 dezer overleden, heeft haar nalaten schap, bestaande in roerende en onroerende goederen en geschat op een waarde van circa, f 30,000 behalve enkele kleine le gaten bij testamentaire beschikking, on der aftrek van successierechten, vermaakt aan het R. K. kerkbestuur aldaar, welk be drag grootendeels bestemd is voor onderhoud van 't R. K. ziekenhuis aldaar. (Zw. Ct.) Voor de noodl ij denden door den brand op het eiland Marken is ongeveer f 5000 ontvangen, waardoor thans vlodoende hulp kan geboden worden. Uitde diamantindustrie Het Ddnderdag ter vergadering van briljant- en kapslijpers en verstellers behandelde voorstel van de juweliers om de loonen van bovenge noemde categorieën voor drie maanden vast t-e leggen is door de slijpers en verstellers aan genomen met 2357 stemmen voor, 118 tegen 8 in blanco. Een extra- weekloon. Op de fabrieken van Van den Bergh's Limited te Rotterdam werd gisteren door den fabrieks directeur bekend gemaakt dat de directie be slaten had, als blijk van tevredenheid over het werk in de fabriek bij de groote drukte, die sedert het begin van het jaar aanhoudt, aan het geheele personeel heden Zaterdag een extra-weekloon uit te keeren. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat deze tijding met groote blijdschap ontvangen werd en een der werklieden stelde dan ook voor aan. de heeren Van den Bergh hiervoor een ovatie te brengen. Tegen den Matrozenbond. Uit Den Helder schrijft men aan „Het Volk" Heden zagen we dat twee onderofficieren voor het gebouw van den Matrozenbond op post liepen, naar men ons mededeelde om alle schepelingen beneden 18 jaar te weren. Valsche papieren. Door de poli tie te Harderwijk is gearresteerd de gepens. O.-I. militair S., die door het maken van valsche papieren voor buitenlanders, hen op deze wijze bij het Kol. Werfdepot ingedeeld trachtte te kïijgen. Ook een medeplichtige is in hechtenis genomen. Diefstal en brandstichting. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren, uit spraak in de zaak van de beide kantoorbe dienden de gebroeders A. M. en J. J. A. Hanhart, die terecht hebben gestaan wegens diefstal van f 300 in het kantoor der Ned. Kiosken-Maatschappij aan de Wijnhaven al daar en brandstichting door middel van pe troleum, spiritus, buskruit, zwavel en lon ten. Zij werden beiden veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was respectievelijk 4 en 6 jaar. Op heeterdaad betrapt. Aan de politie te Rotterdam was dezer dagen Ier oore gekomen, dat in den laats ton tijd her haaldelijk diefstallen plaaits hadden van ge distilleerd ten nadeele der firma H. Hellebre kers en Zoon aan het Haagsche veer aldaar. Een rechercheur werd daarop verdekt opge steld, die dan ook Donderoagavond om 8 uur er in mocht slagen een vijftal p rsonen op heeterdaad te betrappen, die twee groote kruiken ruim verduisterden. De aangehoudenen bleken te zijn J. J. M., schippersknecht, wonende Nieuwe Haven, Den Haag; C. G. van W., schippersknecht op do motorboot 's-Gravenhagewonende Z. O Buitensingel, Den HaagP. M. v. d. L., schippersknecht op de motorboot „'s-Graven- li age I"M. M., stalbaas bij een expediteur aan het Haagsche veer, en J. L. O., kuipers knecht bij de firma Hellebrckers. Zij worden van verscheidene diefstallen verdacht, terwijl vermoedelijk nog meer per' sonen in het spel zijn. Versperring van een spoor weg. Naar de strafgevangenis te Roermond is overgebracht zekere ,W. uit Helmond, verdacht den spoorweg te hebben versperd door een tafel met bank op de rails te zetten. Onzedelijke handelingen. Een onderwijzer aan de bijzondere school te Zevenbergen is gevankelijk naar Breda overgebrachtwegens het plegen van onze delijke handelingen van zeer ernstigen aard met- aan zijn zorg toevertrouwde schoolmeis jes. De bekende geschiedenis van de vier uitgaande tele- phoon-juffrouwen te Amsterdam schijnt, zoo schrijft de Tel., een naspel voor het gerecht te zullen hebben Ben der moeders, die tot de ontdekking kwam, dat er familie-uitbreiding te wachten was, is le dier zake naar den officier van, justitie gegaan. De dochter-telephoonjuf frouw scheen men nl. de taak, om voor „Fa- milien-Zuwachs" te zorgen, bij verrassing op gelegd te hebben, en dc moeder vond hierin, met do wet in de liand, aanleiding om de 1 zaak voor het gerecht aanhangig te maken. Een der heeren en als het optreden van een der moeders navolging vindt, mogelijk ook nog een der anderen, die hiervoor evem- eens in de termen valt zal dus waarschijn lijk minder aangename gevolgen ondervin den van zijn gedrag. Een verzoek aan heeren in brekers. Eenigen tijd geleden werd i'n de duinen bij het Kurhaus, naar men zich zal herinneren, een bus met papierengeld opgegraven. Er zijn twee personen bij de politie ge komen, die meenden dat het wel aan hen in- dertijd ontstolen geld kan zijn. Omtrent den eenen is gebleken, dat dit niet het geval kon zijn; de ander heeft reden om te ver moeden, dat het een deel is van hei »cm drie jaren geleden ontstolene, maarkan dit niet bewijzen. Zou degeen, die het geld daar begroef, vraagt de Haagsche Ct., hem niet willen hel pen om aan zijn eigendom te komen? Na tuurlijk zal hij (indien het vermoeden juist is nl.) zich niet als inbreker gaan aanmel den: dat ware te veel gevergd; maar een brief, niet onderteekend, met eenige aanwijzingen omtrent eigenaar en vindplaats zou allicht voldoende vermoeden van bewijs leveren. Wil men dit doen door tusschen- komst van de H. Ct., dan verklaart zij zich zelfs bereid onder volstrekte geheimhou ding, zooals men die van een redactie ver wachten mag alleen afschrift van zulk een brief over te brengen. Huis ingestort. Te Herveld (Betuwe) is Donderdag een juist onder de pannen gekomen, nieuw gebouwd huis inge stort, tengevolge van het niet aanwezig zijn van anker3 en schoren. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Mislukte vlucht. Donderdag na middag wist een preventief gevang.» je uit het Huis van Bewaring te Dordrecht te ont snappen, maar zonder veel succes, want reeds na een half uir was hij weer gevangen po achter slot en grendel gebracht. De milicien-pontonnier J. H. de K., thuis behoorende te Rotterdam, was als verdacht van desertie gevankelijk naar Dordrecht overgebracht en ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant, die den ver dachte voorloopig in een der bewaarplaatsen in de kazerne liet opsluiten, waaruit hij ech ter spoedig wist te ontvluchten. Opnieuw ge arresteerd, werd hij, in afwachting van zijne terechtstelling voor den krijgsraad, naar het huis van bewaring gebracht. Gisteren werd hij, zooals dat met preven- tief-gevangenen gebruikelijk is, voor de tweede maal van half 2 tot 2 uur gelucht. Elke gevangene wordt daartoe in en behoor lijk afgesloten oei gebracht, welke door tra liewerk gemeenschap heeft met de buiten licht en welke cellen straalsgewijze uitko men in een observatiepost, waar een bewaar der oog op hen houdt. Na het verlaten dier cel moest de gevan gene buiten om de cellen heen naar het gevangenisgebouw terugkeeren, maar De K. voelde zich aangetrokken door de stevige looiirechte spijlen, onderling verbonden door dwarsstangen. Hij klauterde met de vaardig heid van zijn beroep als zeeman daartegen op en kwam zoodoende op den ringmuur, van daar op het dakje van den observatieposten waagde toen een sprong van twee meters op den ringmuur der binnenplaats, om vervol gens op het platte dak van het gebouw „De Toekomst" te stappen. Daar liet hij zich afvallen in den tuin, liep de gang door en was weldra in de Steeg- oversloot in vrijheid. In dolle vaart snelde de vluchteling gekleed in zijn wit-linnen werkpak en blootshoofds, daar zijn kwartier- mits bij den sprong tusschen twee muren was gevallen de Lindengracht op, waar hij de Lastigeendstraat inliep en verdween. De gevangenbewaarder had hem zien ont snappen en. hem niet meer kunnende inha len, terstond den cipier gewaarschuwd, die dadelijk per telephoon kennis gaf aan politie en kazerne, zoodat onverwijld maatregelen werden genomen om den vluchteling weer te pakken. Rijksveldwachters en politie vonden hem na eenig zoeken op den zolder der wo ning van den stucadoor Wouters aan de Lastigeendstraat, waar hij zich onder een le dikant had verscholen. Toevallig hoorde men hem daar zuchten, zoodat hij werd uitgenoo- digd te voorschijn te komen. Gemakkelijk ging dat echter niet, want hij zat geheel in de klem. Hij vroeg daarom, het ledikant op te lichten en kwam toen te voorschijn en gaf zicb gevangen. Onder behoorlijk geleide werd hij weer in de gevangenis afgeleverd, waar men thans wel maatregelen zal nemen om hem vast te houden. (D. Ct.) Overreden door de stoom tram. Te Haarlem is gisteren een 15-jarig meisje door de stoomtram HaarlemAlkmaaj op den Schoterweg overreden, net meisje stak den weg over en gleed op de rails uit juist toen een tram aanzette. Do wielen gin gen over de borst. Ernstig inwendig gekneusd werd zij naar het St. Elizabethsgasthuis ge- overgebracht. Bosch-en heidebrand. Te Laag Soeren is, vermoedelijk tengevolge van het aanleggen van een vuurtje door kinderen, 5 H.A. heide, een stuk dennen en eene aan zienlijke uitgestrektheid gezaaide dennen verbrand. Hagelstorm in Rotterdam. Gisterenmiddag tusschen half vier en half vijf ontlastte zich boven Rotterdam een zoo ge weldige hagel- en regenbui gepaard met on- weder, dat vooral in de benedenstad vele straten in een oogwenk op slooten geleken, en de kelderverdiepingen vol liepen. De verborgen schat op den Dam. Het heeft de aandacht getrokken, dat op de verkoopbiljetten van het huis op den Dam, waar het toterijkantoor van de heeren Cretier en Kramp gevestigd is, cu van de huizen in de K rom m e- el le b oogs teegaio de vorige week zijn verkocht, de zonderlinge bepaling vermeld stond, dat, wanneer de koo- per in het gekochte perceel een schat vond, hij dezen niet mocht behouden. Men ging dus uit van de veronderstelling, dat in het loterijhuis een schat verborgen zou kunnen zijn. Die veronderstelling zal wel terug te bren gen zijn tot de vele fabelachtige verhalen van allerlei geheimzinnigheden, van verborgen trappen en geheime ondcraard^che gangen in den grond van Amsterdam zoo schrijft het N. v. d. D. Wat is daarover niet al gefabeldEr zou een klooster gestaan heb ben, en bij éten Beeldenstorm van 1566 bij het Geusworden van Amsterdam in 1578, zouden de kloosterlingen verschillende zil veren en gouden voorwerpen in deu grond hebben begraven. Er heeft echter op die plek nooit een kloos ter gestaan, en sedert het meer dan ander- halve eeuw aldaar gevestigd zijn van een loterijkantoor, is er nooit een briefje zoek ge raakt of verstopt, waarop de hoogste prijs was gevallen. Door een verhaal van den heer van den Molen, kastelein van dén Stadsschouwburg, 1 kan de fabel van „den schat' als voorgoed te niet gedaan beschouwd* worden. Eenige jaren geleden was de heer Van der Molen, kastelein van de Sociëteit „Sans- Souci", boven het loterij kantoor. Omdat hij tevens concierge van het huis was, had hij kamers in het sous-terrain. Daar, onder de alcoof, was een kelder; op de steencn vloer j lag eén houten vloer, en daarover een zeil. j Toen het zeil eens opgenomen werd, zag men, d'at do houten vloer herstelling noodig i had. Bij het opnemen van den lossen vloer zag dé heer v. d. M. een grooteu, blauwen j steen met een ring. Het schrikte, want ook j hij had wel eens van een schat in den grond aldaar gehoord. Een flauw vermoeden, dat i hij hier stond voor het geheimzinnige, rees j bij hem op. Hij riep een bediende die tegenwoor- j dig zaalbediende is in de koffiekamer van i den Stadsschouwburg en zeide: „Licht I dien steen eens op; wij staan voor het ge- j heim." De zware steen werd met eenige moeite opgelicht. E;n benauwde lucht kwam uit een j donkere diepte in hunne neusgaten. Beiden zagen elkander zwijgend aan. „Durf je er in „Ja. Als we eerst een brandende kaars er in houden en die blijft branden." De kaars werd gehaald, in den afgrond ge- houden, en... de kaars ging uit. Het werd den bedden dapperen akelig te moede. Zij spraken niet meer luid. Als echte 1 schatgravers fluisterden zij: „Nog eens probeeren." Wesr werd de kaars in de diepte gestoken. De kaars bleef branden. „Nu durf ik er in." De bediende haalde een laclder van twaalf sporten. Die ging er in men voelde grond. Zwijgend, met zweetdroppelen van angst op het gelaat, daalde de bediende de ladder af, een lantaarntje met een brandende kaars in de hand. Men was voorzichtig. En wat ziet hij?... Wat ziet hij?... Een groote ruimte, als een groote kamer. geheel van steen zóó hoog dat hij. re 'ange bed'ende, er recht, in staan kon. Hij snuffelt {.n tast overal, of hij den j schat zal vinden. Maar... niets, niets is in den kelder... Leeg overal. Wat was dez kelder dan? Een vergaarplaats van regenwater, zooals j er in vele oude Amsterdamsche huizen nog i zijn, en zelfs grooter. De fabel van den schat in den verborgen 1 kelder was hiermede te riet gedaan. Of zou zij nog weer eens gaan opduiken? Duivelskunst en. Ze werden Dbn- i derdag in 't Villapark te Maastricht vertoond vlak bij den vijver. Een bekend Maastriohtsch type immers, wien in de wandeling de bijnaam van de Duivel is toegedacht zocht gisteren zijn zoon- tje, die blijkbaar een vischpartijtje in deu Villaparkvijver aanmerkelijk verkieslijker j v-md dan thuis te vertoeven. Hoe 't zij, papa zocht en herzocht, maar vond aanvankelijk zijn geliefden telg niet. Doch ja, daar zat dc vlegel te visschcn in den vijver van 't Villapark. Papa springt toe, pakt den jongen bij een vlerk en duwt hem tot driemaal toe onder water in den vijver, waarna een frissche af rossing nog 's jongelings deel. Na deze Spartaansche wiize om zijen zoon voor 't vervolg te leeren vooral niet te vis- schen, gaf de duivel zijn spruit nog een fik- schen schop onder zijn partes posteriores, waarop do jongen met waarlijk duivelsohe snelheid zijji tocht in de richting van 't Noor den begon en vervolgde. En een voorbijganger, die papa zijn hard vochtigheid verweet, kreeg tot pittig ant woord ik doe met mijn jongen wat ik wil. Nu, dat deed hij dan ookMaar of deze wijpw van opvoeding nu wel de wtare is! Ons dunkt, de Duivel moest er eens een paar paedagogen op raadplegen. (Limb. Koer.) Weer eens een curieuse ad- verteintie. In het Noord-Friesch Adver tentieblad komt de volgende advertentie voor: Gevraagd een huishoudster bij een al leenwonend persoon, hij wonscht er goed mede in kennis te komen en de dikste heeft hij het liefst. Jan H. Stap o.b.d. St. Jacob. aOnder het spoorwegpersoneel te Utrecht aldus wordt aan het Volk gemeld gaat. het gerucht, dat de heer Sprenger van Eyk als directeur van de Staatsspoor aftreedt, daar hij het niet eeii6 zou kunnen worden met minister De Marez Ovens, omtrent de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel. aBond van R. A. ki es vereen i- gingen. Naar „Het Volk" mededeelt, zal op MaaJidag 3 April te Utrecht oen© alge- meene vergadering van den Boud van R. K. kiesvereenigingen gehouden worden, ter be handeling van een kort program van actie, waarvan het ontwerp aldus luidt De Bond van R. K. kieervereenigingen in Nederland overwegende dat het roet het oog op de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal noodig is, uiting te geven aan zijn wenschen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid der tegenwoordige regeering en ver wacht, dat zij in staat zal worden gesteld, het program, bij haar optreden aangekondigd, nog verder uit te werken, zoodat in de eerste plaats regelingen zullen worden tot stand ge bracht ten opzichte van lo lager onderwijs, vakonderwijs» en onder wijzerspensioenen 2o bescherming van den arbeid; 3o ziekteverzekering 4o de uitbreiding der ongevallen-verzeke ring tot het visschers- en landbouwbedrijf 5o de herziening der tarieven, uit welker opbrengst voor een groot deel de kosten zul len moeten worden gevonden, die noodzakelij kerwijze uit de aanneming van voormelde re gelingen en van die op de ouderdoms- en in validiteitspensioenen voortvloeien 6o administratieve rechtspraak, verklaart dat deze regelingen van praetisoh belang zóó dringend op afdoening wachten, dait uitdrukkelijk moet worden afgewezen iedere poging om in de eerstvolgende wetge vende periode een grondwetsherziening aan de orde te stellen., waarvan het hoofddoel zou zijn de grondslagen van het kiesrecht uit de Grondwet te lichten om den gewonen wetge ver de vrije hand te laten spreekt als zijne besliste overtuiging uit, dat door dergelijke grondwetsherziening alle vruchtbare wetgevende arbeid vóór afzienba- ren tijid zou worden verhinderd. aDe opnieuw vastgestelde kiezerslijst voor 1905 der gemeente Zeist, bevat 1380 kiezers tegen 1136 in 't vorige jaar. Opnieuw toegevoegd werden er 332 en afgevoerd 88 kiezers. aDoor de Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, afd. Zeist en omstreken, is aan J. Schaap alhier, een zilveren medaille" geschonken voor 50 jaren trouwen dienst in het tuinbouwvak. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Baarn werd o.a. met op één na algemeen© stemmen besloten aan het bestuur van het dep. Baarn der Maatsch. tot nut van 't Algemeen een jaar- lijksche subsidie "van f 900 te verleenen, als bijdrage in de exploitatie van de op te rich ten ambachts-teekenschool. Voorts werd een commissie benoemd, be staande uit de heeren dr. Greodanus, Daat- selaax en Bicker Caarten, om de plannen tot verbetering van den dienst der gemeen te- reiniging te bestudeeren, naar aanleiding van een rapport, door den gemeente-archi tect uitgebracht over een betere inrichting en exploitatie van de vuilnisbelt. De heer Luske deelde mede, dat hij we gens vertrek uit de gemeente als ,»d van den raad bedanken moet. De voorzitter bracht hem namens raad dank voor hetgeen hij als raadslid »r de gemeente beeft, gedaan. Baarn. Op 1 April a.s. zal het 30 jaren geleden zijn, dat die heer G. Verdam in func tie tradi als onderwijzer aan de school Eem- nesserweg alhier. Harderwijk. Door de politie alhier is gearresteerd zekere S gep. O.-I. militair, die er zijn handwerk van maakte om voor buitenlanders, welke dienst wilden nemen, valsche papieren te vervaardigen. Een mede plichtige werd eveneens in hechtenis geno men. Ede. Alhier heeft zich een commissie ge vormd, welke zich ten doel stelt aan den af tredenden, burgemeester, den beer F. S. Op ten Noort bij zijn vertrek uit de gemeente een huldeblijk aan te bieden. De algemeeue deelname van d© ingezete nen is wel een bewijs, dat de heer O. t. N «■lier sympathie genoot. De heer A. J. J. C. Niks is aan die Rijksuniversiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. Jammer dat na een week van stilstand Maandag avondl weer zoo veel tegelijk komt. In Amicitia, te 8 uur, de heer W. Roij- aaids met zijn bekende Multat-uli-voordrach ten in „De Arend" jaarvergadering van de vereeniging tot bevordterinjg van het Vreem delingenverkeer, eveneens te 8 uur; en, last not least, raadsvergadering, te half acht. In deze vergadering komen o.rn. aan de orde; de Bouwverordening met rapporten van do vergaderingen der afdeelingon en antw. van B. en W., zoomode de benoeming van een leerares in de gymnastiek aan de H. B. S. Ken geslacht dat uiuterft. Zoo gaan zij heen, de een na den ander, de mannen die in „30" ten strijde trokken, om de eer van onze nationale driekleur tegen de Belgische opstandelingen te verdledigen. Sporadisch treft men uog zoo hier en daar een van tdie oude veteranen aan. Nog slechts één cnkelo was er in onze gemeente overgeble ven, en deze is ook thans van ons heengegaan. Adam Wijnen, onze laatste Metalen Kruis ridder, heeft gisteren op 94-jarigen leeftijd het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Rcquiescat in pace! Naar wij vernemen zijn do predik beurten in de verschillcndb kerken morgen als volgt Rcmónstr. kerk, 10.30: Ds. Ileering, van Oude Wetering; Doopsgez. Kring (in de Luthersche kerk), 10.30- Du. Boeko, van Amsterdam; Geref. Kerk A, 10 uur en 5.30Ds. Don- ner Ger. Kerk B, 10 uur en 5.30: Dr Middel koop, van Nijkerk Op speciaal verzoek van de „Amersfoort- scho Kerkbode" maken wij geen melding van de predikbeurten in de St. Joriskcrk. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis, z. v. A. van de Geest en J. v. d Bor. Overleden; Adam Wijnen, oud 94 jaar.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3