265 Tweede Blad. 3d* Jaargmi);. Zaterdag 25 Maart 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Ad verten tien, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: f 0.75. - 0.15. Van 1—-5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. De gouverneur-generaal gaat naar Pan- dalarang om zelf de toestanden in het remon te-depot te inspecteeren. Z. Exc. zal vergezeld worden door luite nant-generaal W. Boetje en jhr. De Lannoy. Deli Ct. Onder dagteekeping van 19 en 20 dezer seinde de gouverneur van Atjeh als volgt I. Toeankoe Noerdin door luitenant Boreel te Lkoo Kadjoe gevangen genomen, daarbij zes doodeai, waaronder Panglima Meuseugit Radja van Sangen. Ruito beau- monts, 5 revolvers, blanke wapens en muni tie. Onzerzijds 1 Amboiaieesck marechaussee licht gewond. Toekoe Oesen Oleë Gadja on derwierp zich met zijn beide broers Toekoe Akoeb en Toe boe Moeden, zijn panglima's Habib Ali, Panglima Prang bin, Panglima Prang Maasan, Panglima Prang Pidde en 04 mannelijke volgelingen. Ingeleverd 2 gewe ren model '95, twaalf beaumonts, 1 Wincb- ter, 1 spencer repete erk ara bij n, van andere achterladers, 1 donderbus, 111 patronen mo del '95 en nog een groote voorraad achter- laadmunitie. II. Kapitein Stoop van Lbo Soekoen pa- 1 trouilleerde in Roeseb en Samarkilang, inaakte daar 6 vijanden onschadelijk, waar onder Pang Adam panglima van Teungkoe di Baratbuit2 achterladers, 2 donder bussen, munitie en blanke wapens. In Roeseb bad hij vuurgevecht met bende bewapend geweren model '95. Op een ladang onderwierp zich hondshoofd Toe koe Tjoet Mohamat uit Pentoe met 9 volgelingen, in leverende 3 geweren met munitie. Te Samar- kelang ontmoette Stoop de colonne-Van Kappen en de marechaussee colonne Ebbink, die dagelijks waren beschoten, de laatste maakte 5 vijanden onschadelijkbuit1 achterlader. Van de eerste nam hij mede 3 gewonde inlandscbe fuseliers, waarvan een onderweg stierf. Roni-expeditie. De Java-Bode verneemt, dat de expeditie naar Boni zal worden geleid door kolonel fP. H. -<'an dei .Weddiem, luitenant-kolonel jhr. L. D. C. de Lannoy, en de kapiteins A. E. Piera en F. E. Gerth van Wijk. Donggola. Ten vervolge van het bericht van 20 December nopens de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te Dong gola, is van den resident van Menado, onder dagteekening van 17 dezer, bet volgende tele gram ontvangen Blijkens ontvangen rapport civiel gezag hebber Donggola werd 8 dezer ©an half vijf 's ochtends door I. Aodo, neef van vorst Towa Elie, vrij van banden bij hem gebracht de sedert 15 December LI. voortvluchtige La Malondo Aroe Balie, gewezen rijksgroote Banawa, die 15 December 1.1. gewezen kapi tein Boegineezen Donggola, Pakalolo, met kris doorstak. Genoemde persoon is door ci viel en gezaghebber in arrest genomen en onder bewaking gesteld van te Donggola .se- dert begin dezer maand, aanwezig detache ment gewapende politiedienaren. De president van bet Hooggerechtshof mr. W. A. P. F. L. Winckel gaat - i Mei met pensioen. De economische toestand in de Minahas&a. Aan een particulier schrijven uit de Minabassa wordt het vol gende ontleend.: „De economische toestand van de Minahas- sa is door de vrijmaking van de inlandscbe koffiecultuur, door de goede copraprij|zen, door den zeer gereeden aftrek van bet pro duct der sawah's en door de groote vraag naar werkvolk zeer verbeterd. „De bezittende klasse der bevolking heeft het bezit der tuinen na de afschaffing van het koffiemonopolie leeren waardeeren en ge troost zich, thans ruime offers voor voldoend onderhoud der aanplantingen en voor eene deugdelijke bewerking der rijstvelden. Van daar thans de groote vraag naar werklieden in het Kema'sohe voor klapper- en notens- tuinen, etn>, in de sawahsjtreken, voor bewer ken en wieden der rijstvelden. De nietbezit- tende klasse voorziet in de vraag naar werk volk. Deze, bewust van het kleine aanbod, heeft nog de keuze van werk. Behalve den vrij ge-makkelijken arbeid in de tuinen der inlanders, bestaat groote vraag voor Totok, de goud maatschappij, waar men met harden arbeid veel geld kan verdienen. „Voorbeelden dat menschen na 2 maanden met een flink bedrag contanten weer thui* komen, zijn niet zeldzaam,. Dan is.te Menado het prauwenveer, waar men een zéér goed dagloon kan verdienenmet een flink hand- feld verlaten jaarlijks vele jonge mannen, uit e toch reeds zoo geringe beveolking het land als soldaat, om ua terugkomst als ex-militair zich een rustig bestaan als landbouwer te scheppen, terwijl op de verschillende erf- pachtsperceelen velen een goed loon wordt aangeboden". De Sui kercampagne. Men schrijft ons uit Soerabaja dat daar een spoedig begin van den suikermaaitijd wordt verwacht. De campagne is, zoover Sidoardjo betreft, in alle opdichten, gunstig te noemen. Regen op tijd, geen ziekte in het gewas, zoodat zelfs minder floreerende fabrieken de toekomst met moed tegemoet gaan. Hoe anders in het Paoeroean- sche, oostelijk van Bangil. Het riet staat daar schraal, ten gevolge van de lange droogte en de bodem bezat niet de eigenschap van dien te Probolinggo en Dj em ber oan lang de voch tigheid te bewaren, al zal er nu wel geen verlies geleden worden, de winst had belang rijk grooter kunnen zijn. (B. N.) De Gedangan-zaak. Uit Sidoardjo schrijft men aan het B. N. Mij wordt medegedeeld dat de Gedangan- zaak nog in deze, uiterlijk in de volgende maand voor den rechter zal komen, doch dat zij met gesloten deuren zal worden behandeld. In hoeverre dit bericht juist is, kan ik moeielijk nagaan. Wel zou het verklaarbaar zijn dat men ook bij de belichting geheim houding zal betrachten evenals men tot nog toe geen termen schijnt gevonden te hebben, om de resultaten van het onderzoek openbaar te maken. Men wil, naar het mij voorkomt met eenigen schijn van recht, dat de regent van Sidoardjo en ook de assistent-resident den langsten tijd in s lands dienst zijn ge weest. Hoe de uitspraak van den rechter ook zal luiden, aldus de veeltongige men, zij zal gevolgd worden door een aanvraag om eervol ontslag dier beide ambtenaren. Voor eenige maanden moet in deze afdee- ling een vrij aanzienlijke voorraad vuurwa pens en ammunitie, wit goed en djimats aan gehaald zijn, tijdens het verblijf van den adsi&tent-resident te Tretes. Verschrikt meen de men een smeulend, vuur ontdekt te héb ben. een voorbereiding tot een nieuwen prang sabil. Doch de gemoederen zijn langzamer hand weder tot bedaren gekomen. Tot zoover de briefschrijver. Wij gelooven niet dat de zaak met gesloten deuren zal worden behandelddaarvoor is geen reden. En wat het ontslag van den regent betreft wat wij eenigen tijd geleden vernamen van het resultaat van het onderzoek is daarmede in strijd. Den regent schijnt voor het gebeur de geen blaam te treffen. Een Hollan d-e r vermoord. In de omstreken van Bangkok, is op 3 Februari een Hollander, J. Hoch, inspecteur van den Tachimspoorwieg, op gruwelijke wijze door ondier zijn bevelen ctaande koelies vermoord Terwijl die heer Hoc-h een inspectiereis deed in een trolley, lieten de boosdoeners door middel van steenen het wagentje ontsporen en viele daarna hun slachtoffer aan. De on gelukkige vuurde zijn revolver af, maar be zweek voor de overmacht. Reeds drie feeeren van te voren had men een aanslag gepleegd op het leven van den heer Hoch, welken hij echter door zijn moe dig gedrag wist te verijdelen. Deli-Ct. WEST-IN Dl Gouverneur Lely. Naar De Surinamer verneemt, zal de gouverneur, in dien geen bijzondere omstandigheden tus- schenbeide komen, in November a.s. repa- trieeren, en bestaat bij hem het voornemen om voor dien tijd nog onze goudvelden te bezoeken. Kameroverzicht Tweede Kamer. Gisteren werd het algemeen© debat over het lager ouderwijs voortgezet. De eerste spreker was de heer R e 11, die met een her innering aan de tot stand koming van de wet van 1889, verklaarde, geen principieel bezwaar te hebben tegen de subsidiën aan het bijzondere onderwijs, hoewel hij slechts de openbare school beschouwt als waarborg voor deugdelijk onderwijis. Maar daarom acht hij nog niet ieder subsidie geoorloofd. Voorts betoogde hij, dat. de Staat niet kan vestigen eeu openbaar bijzonder onder wijs. D? waarborgen, die geëischt worden, zijn hem onvoldoende. Bovendien wees hij er op, dat wat het openbare onderwijs meer zal krijgen, zal worden afgetrokken van de uitkeeringen aan de gemeenten, hetgeen voor hem de wet onaanneanelijk maakt. Do lieer Van W ij n b e r g e n kwam er tegen -op, dat men dit wetsontwerp voor een groot deel in het belang van Rome noemde. Hij verklaarde verder, dat de politieke schoolstrijd al lang uitgestreden is. Dat de openbare school bruikbaar is voor allen, be twistte hij; ook zal dit wetsontwerp geen onverdraagzaamheid kweeken. De pilcht van den Staat is het te zorgen, dat ieder aan den eisoh der leerplidlxtwet kan voldoen, zonder zijn godsdienstige overtuiging geweld aan te doen. De waarborgen, die van het bij zondere onderwijs geëischt worden, noemde Spr. voldoende. Billijk is het dat het onder wijs meer steun krijgt dan tot nog toe. Ook de heer B ij 1 e v e 1 d verdedigde het ontwerp en zeidat men het christelijke onderwijs toch niet als minderwaardig moet beschouwen omdat het christelijk is. Hij was van oordeel, dat het met de open bare school den verkeerden weg opgaat. De sociaal-democratische onderwijzers doen hun beginselen bij de kindenen ingang vinden. Ook deze spreker achtte de waarborgen, di© de bijzondere school biedt voor deugdelijk onderwijs void ende, en de vrees, dat er kleine schooltjes zullen komen, noemde hij ongegrond. De laatste spreker van dezen dag was de heer Ter Laan. Volgens hem zal door de aanneming van dit wetsontwerp het open bare onderwijs beslist achteruit gaan. Ver der kwam hij op tegen de bemoeiing van de uitkeering aan de gemeenten, die daardoor in ongunstiger conditie zullen komen. Do bijzondere school zal de openbare een doo- delijke concurrentie aandoen en evenals de heer Ketelaar vreest hij voor de pressie op de oudei*s om de kinderen naar de bijzon dere school te drijven. Ten slotte deed hij uitkomen, dat de kleine luyden door dit wetsontwerp getroffen zullen worden, daar nog sterker dan tot dusver op schoolgeldhef- ving zal worden aangedrongen. De heer Duymaer van Twist vroeg in deze vergadering verlof, op later te bepa len dag de Rog. eenige inlichtingen te vra gen over het visschen op de Zuiderzee met het kuilnet. Tegen Woensdag a.s. 10 uur zijn aan de orde gesteld de interpellation van den heer Röell, over het ontwerp-Drankaccijns; van den heer Marchant over de verplaatsing van den luitenant Reitsma, en van den heer Van Kol over het ontslag van den minister Mei- vil van Lynden. Dinsdag 11 uur voortzetting van de be handeling der Onderwijs-novelle. Berichten. Statistiek Hooge Raad. In 1904 werden bij de kamer vaji strafzaken van den Hoogen Raad van de 373 rechterlijke uitspraken 87 vernietigd, ten opzichte van 276 werd de eisch verworpen, ten aanzien van 9 werd het beroep niet-ontvankeiijik verklaard en van 1 voorziening werd afstand gedaan. Van 36 voorzieningen van het O. M. zijn er 27 waarop vernietiging, 8 waarop verwer ping en 1 waarop niet-ontvankelijk-verklaring volgde. Op 1 voorziening ingesteld door den minis ter van financiën volgde vernietiging. Van de 167 arrestanten van gerechtshoven werden er 20 vernietigd, op 142 volgde ver werping en op 5 niet-oinitvankelijk-verkiaring Van 136 vonnissen van arr.-recht baaken werden er 30 vernietigd, op 105 volgde ver werping en van 1 voorziening werd afstand gedaan. Van 70 vonnissen van kantongerechten wer den er 37 vernietigd, op 29 volgde verwer ping en, op 4 niet-ontvankelijk verklari ig Door de kamer van strafzaken werden 21 uitspraken gegeven op aanvragen tot revisie, als 11 van arrestanten van gerechtshoven, 8 van vonnissen van aiT.-rechtbanken en 2 van vonnissen van kantongerechten. 1 verzoek werd ingewilligd, 8 afgewezen en op 12 volgde niebontvankelijk verklaring. Van de 33 behandelde verzoeken om gratie werd 1 verzoek ingewilligd en 32 verzoeken afgewezen. In burgerlijke zaken werden in cassatie 13 van de 62 uitspraken gecasseerd, 45 voorzie ningen werden verworpen, op 1 beroep volgde niet-ontvanke'ijk veklaring, van 2 voorzienin gen werd afstand gedaan en in 1 Voorzie ning werd de verweerder ontslagen vain de instantie. Van 39 voorzieningen tegen arresten van gerechtshoven werden 6 arresten vernietigd, 31 waarop verwerping volgde, van 2 voor zieningen werd afstand gedaan. Van de 22 beroepen tegen vonnissen van arr.-rechtbanken werden 7 vonnissen vernie tigd, op 14 volgde verwerping, en op 1 beroep niet-ontvankelijk verklaring. In 1 voorziening tegen een vonnis van een kantongerecht werd de verweerder ontslagen van de instantie. De door de burgerl. kamer behandelde ver zoeken waren van den volgenden aard: Wettigingen 40venia aetatis 68van al- leraord 9kosteloos procedeeren 3 faillisse- mentswet 7, en kieswet 1. Door den minister van waterstaat, han'del en nijverheid is dezer dagen aan ver schillende landbouwmaatschappijen en com- missiën een© missive verzonden, betreffende zuiveloonsulenten. Blijkens deze missive is den minister uit de verslagen der zuivelconsulenten, waarvan hij met groote belangstelling heeft kennis genomen, niet alleen gebleken, -dat de ver richtingen dezer deskundigen in steeds meer dere mate waardeering vinden bij de onmid dellijk belanghebbenden, doch ook dat hunno werkzaamheden zich niet zelden uitstrekken tot aangelegenheden, die min of meer verwij derd verband houden met de eigenlijke zui velbereiding. Hoezeer de minister nu ook de beoordee- liug over de wijze, waarop de zuivelconsu- lent zijn taak behoort op te vatten, aan het oordeel der betrokken maatschappijen en commissies meent te mogen overlaten, zoo komt het Hem toch raadzaam voor, dat deze ambtenaar in het bijzonder zijne aandacht blijft schenken aan de verbetering van de kwaliteit der zuivelproducten. Zulks schijnt de minister vooral van ge wicht met het oog op de sinds eenigen tijd ingevoerde botercontrole onder rijkstoezicht, opdat het bewijs van echtheid der waar zoo veel mogelijk gepaard gaat "iet uitstekende kwaliteit. Mocht dit laatste ten gevolge heb ben, dat de zuivelconsulent, naar het oordeel der bedoelde maatschappijen en commissiën, zich daardoor niet voldoende aan de andere hein opgedragen werkzaamheden kan wijden, zoodat technische hulp voor dien ambte naar hieruit zou moeten voortvloeien, dan verzoekt de minister hun dit punt tot een onderwerp van bespreking te maken en hem hunne voorstellen te dezer zake vóór 20 April a.s. te doen toekomen, opdat kan overwogen worden, in hoeverre op de Staatsbegrooting voor het volgende jaar meerdëre gelden voor dit doel bij de wetgevende macht zouden kun nen worden aangevraagd. In verband met het voorafgaande is bij deze missive een afschrift gevoegd van een schrijven, van den minister aan verschillende commissiën n vereenigingen, werkzaam op het gebied der veefokkerij, waarin de minister hunne aandacht vestigt op hetgeen door hem, tijdens de schriftelijke behandeling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar in de Tweede Kamer is medegedeeld, bij art. 231 met betrekking tot de aansteding van veeconsulenten. De minister zou gaarne vóór 20 April a.s. omtrent de wecsoholijkheifj van de aanstel ling van zoodanige ambtenaren hunne mee ning vernemen. Aangezier de werkkring van bovenbedoel- de deskundigen eenigszins verband houdt met de werkzaamheden van de zuivelconsulenten vestigt de minister in deze missive de aan dacht van de betrokken commissiën en ver eenigingen op het hierboven medegedeelde, door, hem tot de besturen van verschillende maatschappijer en commissiën gericht, in af schrift bij deze missive gevoegd schrijven, betreffende de zuivelconsulenten en vèrznpVt de minister hun voor zooveel noödig met de betrokken maatschappiien of n hun gewest te dezer zake overleg te willen plegen. Tegen het spaar ze gel systeem. In de jongste vergadering van de Kamer van Koophandel te 's Gravenhage besprak bij de rondvraag de heer Koppel het stelsel van de spaar zege Is, dat in Den Haag weer den kop begint op te steken, een hernieuwde poging nadat deze zaak reeds in Den Haag vroeger de kop was ingedrukt. Hij bestreed dit spaarzegelsysteem, dat bij de mindergegoeden de zucht naar weelde op wekt, ten koste van zijn geld. Veel beter ware het indien de winkelier, om klanten te lokken, zijn waren goedkooper gaf, of kor ting in contanten uitbetaalde, dan verrijkt zich niet een tussohenpersoon ten koste zoo wel van den winkelier als van den kooper, gelijk Spr. met een berekening trachtte aan te toon en- De heer Van Embden wees nog op andere misbruiken in den kleinhandel, zooals de boterreisjes naar Brussel en dergolijken. Hij hoopte dat de winkeliers en het publiek voordeel zouden trekken uit de goede waar schuwing van den heer Koppel, terwijl de heer Sillevis de kies vereen iging de Midden stand prees, die reeds vroeger op het ver derfelijke van de spaarzegels heeft gewezen in een opzettelijk daarvoor belegde vergade ring. De heer Van Santen hoopte, dat de ver- eeniging voor „Handel, Nijverheid en Ge meentebelangen" tegen het spaafzegelsysteem een beweging zou op tpuw zetten. Afg. Ned. Verbond. Den 22en April wordt te Dordrecht de jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche groep van het Algemeen Nederlandsch Ver bond gehouden. Aan de orde is dan o. a. De verkiezing van vier vertegenwoordigers van de groep m het hoofdbestuur. Voorge steld worden de volgende dubbeltallendr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dordt (aftr.), en dr. N. Mansvelt, Utrecht P. J. de Kanter, Dordt (aftr.), en Th. Nolen, Rotterdam; J. D. baron van Wassenaer van Rosande, lid vam de Eerste Kamer, :s Gravenhage, en, S. M. A. van Schaeck Mathon, burgemeester van Nijimegen; dr. H. F. R. Hubreoht, lid van de Tweede Kamer, Amsterdam, en Hugo» Muller, directeur der Amsterdam—Dcli-Oom-' pagnie, Amsterdam Verkiezing van zes leden voor 't groepsbe stuur. Voorgesteld worden de volgende dub beltallen P. J. de Kanter, Dordt (aftr), en mr. A. H. Brandt, Velp; C. van Son, Dubbel dam faftr.), en dr. W. un Everdingen, Rot terdam; dr. F. Buitenrust Hettema, Zwolle (aftr.), eu A. B. Cohen Stuart, Leiden; dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dordt (aftr.), en C. «T. de Bruijn Kops, Deventer; prof. dr. J. Tc Winkel, Amsterdam (aftr.), en J. A. va» der Star, Den Haagmevr. N. van Zuylen Tromp, Den Haag (aftr.), en Cabh. van Ren- nes, Utrecht. Voorstel van het bestuuir„De vergade ring spreekt als haar overtuiging uit, dat de aansluiting van Nederland bij de Berner Con ventie een dringende eisch is, en draagt het bestuur op in samenwerking met andere ver eenigingen, of zoo noodig alleen, die maatre gelen te nemen, welke sooedig tot die aan sluiting zouden, kunnen leiden". Voorstellen der afdeelingen. 's Gravenhage. I. Onverminderd de maatregelen, die ver der genomen mochten worden tot wering va.n het onnoodig gebruik van vreemde woorden, richte het groepsbestuur tot de verschillende Departementen van Algemeen Bestuur het. verzoek, bedoeld misbruik in den ambtelijken stijl tegen te gaan. II. Het bestuur van de groep wende zioh tot de Regeering met het verzoek, een com missie te benoemen, die het spelling-vraag- stuk onderzoeke en voorstellen dienaangaan- de doe. IH. Het bestuur van de groep noodige eenige personen (leden of buiten het Verbond staande) uit, te overwege.. of iets, en zoo ja, wat zou kunnen gedaan worden tot het ver krijgen van een Nederlandschen stoomboot- dienst op Zuid-Afrika. IV. Het groepsbestuur riohte tot de minis ters van Oorlog en van Marine het verzoek hun invloed aan te wenden om, waar moge lijk, dé militaire muziekkorpsen mede te doen werken tot het verbreide van Nederlandsche muziek en Nederlandsche zangwijzen Hf -riem en Omstreken. De afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond stelt voorde oouranten-verze. ding néar het bui tenland ernstig ter hand te nemen en wel op de volgende wijze Het Hoofdbestuur zende een brief aan alle buitenlaoidsobe leden of. ot> de plaatsen waar Nederlanders gevestigd ziin en geen leden van iet Algemeen Nederlandsch Verbond, aan den consul aldaar met verzoek op te geven of er in hun woonrdaate een ge«cHkte gele?enhei 1 is om de Nederlandsche couran ten ter lezing te leggen, zo. ja, met opgave van dat adresverder worde oer omzendbrief do Nedërlandscihe nors om zedelijken steun verzocht en den Nederlandsohen groothandel en nijverheid, wier belangen, zeer gebaat wor den door deze verzend-'n?. andere be- 1 anertellenden om sreldriiit-en rteun. In de vergaderzaal zullen tentoongesteld zijn de teekeniugen. ingezonden op de prijs vraag voor een reclameplaat. Op de vergade ring zal de bekroning bekend gemaakt wor den. Nationale Organisatie van Accountants.. Zaterdagavond 18 dezer had in een der zalen van Hotel „Coomans" te Rotterdam de jaarlijikschè algemeene ver gadering plaats van de Nationale Organi satie van Accountants, onder voorzitterschap van den heer G. Smits, te Haarlem. Tot bestuursleden wérden herkozen de af tredende heeren W. A. Drijver, A. P. de Graaf en A. C. F. Krull, terwijl tot leden der financieel© commissie werden benoemd de heeren C. M. de Vries Jan., W. de Vries Gzn. en A. van der Kar. Uit het verslag der commissie, belast met het nazien der rekening over 1904, bleek, dat deze een batig saldo van f 42.74 aan wees. Als plaats der volgende alg. vergadering werd Rotterdam aangewezen. De'secretaris, de heer L. van Eijnsbergen, deed daarop verslag over de werking der organisatie in 1904. Daaruit bleek o. m., dat de leden alles zins tevreden konden zijn over het feit, dat zij zich indertijd haddén vereenigd. Al is het voornaamste doel, „het tot stand komen eener wettélijkè regeling van het Ac- countantsberoep", nog niet bereikt, toch mocht met gerustheid worden verklaard, dat de Organisatie op belangrijke wijze had bij gedragen tot de ontwikkeling der accoun tancy in het algemeen en er toe had mede gewerkt, dat het publiek meer doordrongen werd van de noodzakelijkheid eéner goede administratieve controle. Het ledental is sedert de oprichting met tien vermeerderd. Bij de in 1904 gehouden examens verwier- vk.n 3 candidaten het volledige diploma, der Organisatie. Na eenige huishoudelijke zaken te heb ben afgedaan, benoemde de vergadering op advies der oommissie van ballotage tot leden de heeren H. J. L. Rutten, te 's Graven hage, en T. vkn der Klip, te Utrecht. Met het oog op eenige noodzakelijk ge bleken wijzigingen in de Statuten, benoemde de vergadering eene commissie van 3 leden, zijhdei de heeren C. M. de Vries Jzn., W. de Vries Gzn. en R. A. J. van Gaaien, welke commissie met bekwamen spoed voorstellen in die 'richting zal hebben in te dienen. Tot redacteur van de „Administratieve ContrÓleur", orgaan der Organisatie, werd in plaats van den eer C M. de Vries Jzn., te Amsterdam, di© bedankt had, benoemd de heer G. Smits, te Haarlem, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Een oude mop. De mededeeling van het „Vad." omtrent den directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam die naar vréémde munten kwam informeeren en den burgemeester van een plattelands ge meente, welke laatste in de drukte van het aanwijzen der plaatsen aan <je tenten en kramen, den directeur van het Rijksmuseum vroeg, wat hij met zijn museum daar nog bij kwam doen, blijkt een oude mop te zijn zegt de Leeuw Ct. Dezo geschiedenis is woordelijk te vinden in een der nummers van de .Fliegende Blat ter" jaargang 1903.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1