KOLONIËN. BINNENLAND. Petersburg, 25 Maart. Bij keizerlijk besluit van heden is de generaal der infanterie Gri- penbcrg ontheven van de betrekking van commandant van het tweede Mandsjoerijsche legerhii bliift in de functie adjudantgene- raal van den Czaar. Sur:, 25 Maart. Het laatste gedeelte van hot eekader van Nebogatow is hier aange komen. 2 6 Maart Hot eskader is van hier ver trokken naar het zuiden. Londen, 25 Maart. Een Lloyds-bencht uit Tamatavc meldt, dat een Russisch oorlogs schip met onbekende bestemming is vertrok ken. De Russische vlootdivisie onder schout-bij nacht Nebogatow, die verleden Vrijdag te Port Said is aangekomen, is gisteren uit Suez vertrokken en bevindt zich nu dis in de Roodo zee. Do geheele tocht van de Sudadxuu, die verleden Dinsdag verlaten werd, tot Djiboeti zal 10 a 12 dagen vor^jren, soodat, als admiraal Rodjestwensky met het gros van de vloot in den golf van Aden mocht kruisen, do vereeniging van de geheele Russische zeemacht in het begin van April ter hoogte van Djiboeti zou kunnen geschieden. Het bericht, dat eene van Colom bo (Coilon) naar Mauritius onderweg zijnde stoomboot de vloot van Rodjestwensky had ontmoet, is nader gebleken onjuist te zijn. In Mei is het Russische ministerie van m&rino van plan nog een vierde eskader uit Kroonstad cn Libau in zee te laten gaan. Als Rodjestwensky ook dit eskader moet af wachten, dan zal hij do operation in den Grooten oceaan niet voor Juli kunnen be gin no» Port-Louis, 25 Maart. Het nadere onder zoek maakt het bericht, dat een stoomboot uit Colombo de Russische vloot in den nacht- van den 16. heeft gezien, niet geloofwaardig. SandaTcan, 23 Maart. De Japansche krui sers Kasagi, Chitose. Amerika Maroe en Yamata Maroe, onder bevel van den vioe- admiraal Dewa, zijn den 18en te Laboean gekomen. Den 19en vertrokken zij weer. Sydney, 27 Maart. Ecr.ige handelsbuizen hebben een achttal stoomschepen bevracht, ten einde naar Hongkong omstreeks 10,000 paarden te vervoeren, die in Australië ge kocht zijn voor Japansche rekening. Het perste stoomschip zal over veertien dagen vertrekken. Betreffende het incident van de Knight Commander, het omdat zijne lading als con trabande werd beschouwd in volle zee in den grond geboorde Engelscho handelsvaartuig, wordt aan de Vossiache Ztg. uit Petersburg bericht, dat het prijsgcrecht de vordering tot schadevergoeding heeft afgewezen en dat. het opper-prijsgerecht, waar de zaak nu aanhangig is, een dergelijke beslissing schijn' voor te bereiden. De Engelsohe diplomatie verklaart., dat. zij in het geval van cene negatierve be slissing van liet opper-prijsgerecht de vorde ring tot schadevergoeding van 100.000 p. st. toen zal doen gelden. Petersburg, 26 Maart. Reuter's agentschap verneemt, dat do meerderheid van den minis-» terraad in beginsel tot het besluit gekomen is. dat het oogenblik thans gunstig is om maatregelen te nemen in het. belang van den vrede. Men zegt, dat de beslissing Vrijdag gevallen is-, waarschijnlijk werd zij gisteren aan den Ozaar medegedeeld. Allerlei vIn het gebouw van het „Physrikaliseh Institut" te Würzburg wordt Maandag een gedenksteen onthuld ter eere van professor Röntgen, den ontdekker van de Röntgen stralen, die dan zijn 60en verjaardag viert. vJules Vernef Do bekende on ge liefde Franache schrijver Jules Verne, die reeds eenigen tijd op het ziekbed ter neder lag, is thans to Amiens in den ouderdom van 77 jaren overleden. Do vermaarde en onderhoudende schrijver, die in het laatst van zijn leven nagenoeg ge heel blind was, heeft veel geleden in zijn laatate dagen. Maar hij is kalm ingeslapen te middon van de zijnen. Hij was algemeen bemind om zijn vriende lijkheid, Ixiecheidenhead en eenvoud. Verne was niet ijdel geworden door den grooten op gang zijner boeken over de honderd in ge tal welke jaarlijks nog bij honderdduizen den werden verkocht en waaruit vele sensa tiestukken werden getrokken en op het too- necl gebracht. Hij leefde kalm en stil te Amicus, waar hij een geacht burger en lid van den Raad was, en was het best tevreden in de kleine met hout beschoten werkkamer van zijm groote huis aklaar, waar hij zijn meeste boeken schreef. Do boeken, welke op gohee1 nieuwe wijze voldeden aan het verlangen naar phantastd- ache avontuurlijke lectuur bij het jonge ge slacht, maakten hem in Frankrijk en de ge heele beschaafde wereld populair Zijn Reis om de wereld in 80 dagen, de Kindoren van Kapitein Grant, Michael Strogoff, de Reis naar de Maan, Do Avonturen van Kapitein Hatteras, Een proef van Dr. Ox enz. enz. zijn al door oen paar menschengeslachten met graagte gelezen en herleaen. Verne was in zijn boeccnd geschreven ver halen, waarin hij veel wetenschappelijks op heldere en waarschijnlijke wijze behandel de en phantastasch uitwerkte, niet zoozeer con man der wetenschap als wel van zekere vóór-wetenschap. ongeveer als Hildebrand met zijn ..schictblaasbalg." Menige nieuwe uitvinding: bestuurbare luchtballons, onder- zecscho vaartuigen, gemakkelijkheid in groote reizen enz. werd door hem voorgevocld en in zijn boeken voorgesteld, zooals vissering het deed met het kanaal van LTmuiden. Wat het reizen betreft, heeft de werkelijkheid zijn phantasie overtroffen want men reist nu. gelijk bekend is, rondom de wereld als 't gewod is in minder dan tachtig dagen. Jules Verne gaf in 1863 zijn eerst© work uit: „Vijf weken in een Luchtballon. Hij moet nog zes boeken in manuscript nalaten, welke laatste werken van den vermaarden schrijver zeker ook weldra het licht zullen zien. vHet verhoor der getuigen in het pro- oce-Bonmartini te Turyn wordt voortgezet. Do bestuurder van politic, Ferraresse, van Bologna, verklaarde dat hij de famiiic Murri bezocht terstond ua do ontdekking van deu moord Mevrouw Murri, de moeder van Lin da en Tullio, liet zich toen zeer ongunstig over haar schoonzoon uit en zoide dat hij een dronkaard was geweest eu vele vijanden had. De andere loden der familie, ook Tullio, zwegen daarover. Ferraresse verhaalt verder, hoe graaf Bon- inartini steeds vreesde vermoord te zullen worden. Hij had daarom dubbele sloten op de deur van zijne slaapkamer laten maken. Tullio Murri had spoedig een slecht geweten getoond. De eerste indruk van den bestuur der van politie was, dat de familie Murri een moordenaar had omgekocht, om Bonmar t-ini uit den weg te ruimen. De inmiddels overleden vriend van Bonmartini, professor Cervesato, was er ook van overtugd geweest, dat Bonmartini het slachtoffer van een fa miliedrama was geworden. Deze verklaringen maakten een diepen indruk. Gravin Linda snikte ouafgel roken. De afgevaardigde der veiligheid, die met- een slotmaker r .r het appartement Bonmar tini ging, verklaarde aanstonds den indruk te hebben gekregen, dat de graaf in eene hinderlaag was gevallen. De getuigen spreken elkander nogal eens tegen, zoo bijvoorbeeld omtrent de kwestie of Naldi aan de misdaad heeft kunnen deel nemen en te 7 ure naar Florencië vertrek ken. Een der getuigrn verklaart dat het stel lig mogelijk is geweest, de andere zegt dat het onmogelijk was. Drie getuigen werden gehoord omtrent bet- uur waarop de misdaad gepleegd is, iets wat hoegenaamd niet is opgehelderd. Deze getuigen, een jong geneesheer, de eigenaar van het buffet van den schouwburg en een dagbladschrijver, verzekeren dat op dew avond van 28 Augustus de graaf te half elf, na de vertooning, aan het buffet van oen schouw burg was. vTe Klagenfürt, in Karinti.-ë, is een droevig drama afgespeeld. Daar woonden in uiterst armoedige omstandigheden drie zus ters, die baronessen Louise, Augusta en Cre- srina Zinu von Zinnenburg, behoorende tot een der oudste adellijkste families van Oos tenrijk. Op een zolderkamertje leidden de vrouwen een kommervol bestaan, het a.'ler- noodigste verdienende met naaiwerk. Woensdagochtend overleed nu de oudste zuster Cresina aan tering en de beide andere dames, 69 en 62 jaar oud, trokken zich dat zóó aan, dat zij met een revolver een einde aan baar leven maakten. Halifax (Nieuw-Schotland), 25 Maart. De „Parisian", een stoomboot van de Allan- lijn, met meer dan duizend passagiers aan boord, kwam Zaterdagavond voor de haven van Halifax in Nieuw-Schotland in burgAmerika-Lijn, met achthonderd pasa- giers. Beide schepen zetten koers naar de haven. De „Parisian" ligt met den achter steven onder water. Van de Albano is de boeg ingedrukt. Niemand is verongelukt. OOST-IN Dl De correspondent van de Nieuwe Cou rant te Batavia seinde Zaterdag Het Soerabajasche Handelsblad ontving onrustbarende tijdingen uit Makasser. De Goareezen zouden van zins zijn Makasser aan te vallen. De bevolking aan de Goascke grenzen trekt naar Makasser. Het ligt voor de hand, dat de Wadjcmeezen zich bij Goa zullen aansluiten. De gouverneur ein de mili taire commandant bevinden zich op bet oogenblik te Pare Pare, waar een benting wordt gebouwd." Het blad teekent hierbij aan „Het bericht van het „Soer. Hbl." klinkt wanneer de correspondent niet overdrijft ernstig. Niet zoozeer omdat Makasser ern stig gevaax zou loopen in handen van de Goareezen te vallen dan wel, omdat het uit breken van vijandelijkheden met Goa het sein zou kunnen gewen tot een algemeenen opstand onder de bondgenootschappelijke er leenroerige landen op Zuid-Celebes. Men weet, hoe het aldaar sedert geruimen tijd (broeit, Boni weerspannig is en L ewoe zich oneerbiedig toont. Ook de vorst van Goa, wiens voorgangers zich steeds als loyale bond- genooten deden kennen, liet in den laatste n tijd neiging blijken om het gouvernement vcor bet hoofd te stooten. Wij herinneren er aan, hoe hij eenige maanden geleden de beleefdheid van het gouvernement, dat hem met een gouverneanents-stoomer naar Siden- reng had doen brengen, waar hij de begra fenis van den vorst wilde bijwonen, beant woordde door dien stoomer, met den resi dent Brugman aan boord, op de reede te laten liggen en over land naar zijn hoofd plaats terug te keer en. En de gangen van sommig© der inlandsche potentaten, bun be zoeken aan elkanders hoven, duiden, naar sommigen meenen, op zekere verdachte on derlinge verstandhouding. Zoo vertoefde de hoofdvorst van Wadjo onlangs geruimen tijd aan het hof van Goa cn begaf hij zich kort na zijn thuiskomst op bezoek naar Boni, waar hij in 12 jaar niet was geweest en waar mee hij tot dusver in vijandschap leefde. En de hoven van Goa en Boni zijn aan el kander verwant. Welke de onmiddellijke oorzaak van het vijandig optreden van Goa kan zijn, is ons onbekend. De hoofdplaats Goa ligt op niet meer dan 5 paal (omstreeks K M.) afstands van Ma kassar, terwijl de Goasche grens die stad nog dichter nadert. De militaire besotting is een paar honderd man sterk." De Staatscourant van Zondag 26 eu Maandag °7 Maart 1905, bevat de volgende Koninklijke beslliten eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, de kapitein tor zee J. B. Snethlage en dat bevel opgedragen aan den kapitein-lui tenant, ter zee G A. de Cocq; op zijn verzoek eervol uit don militairen dienst- ontslagen de kapitein-magazijnmeester der artillerie te Hallevoetaluis F. H. Hom benoemd bij de artillerie bij den staf van het- wapen tot magazijnmeester te Hollevoet- sluis de kapitein J. van Vuuran van het 2o regiment vesting-artillerie. overgeplaatst in rang bij de grenadiers en jagers de reserve le luitenant J. P. van der Meulen van het 6e regiment infanterie benoemd tot boschwachter bij het staats- boschbeheer K. Hemminga, te Hoenderlo; j benoemd en aangesteld tot paardenarts 2o klasse bij den geneeskundigen diienst dei- landmacht van het Ind. leger J. van Duim, j gemeente-veearts te Renkum Zaterdag dineerden ten Hove: jonk vrouw Van de Poll, dames du palais honorai re baron J. W. J. Taets van Amerongen, ka merjonker, en mevrouwde heer Van Lans- berge, oud-gouv.-gen. van Ned.-Indië; jhr. Six oud-minister van Binnenlaaidsche zakenjhr. Humalda van Eysinga, lid van den Raad van State; de gep. kolonel Simon, adjudant in buitengewonen dienst-, en le luitenant jhr. Van Reigersberg Versluys, ordounance offi cier van H. M. H. M. de Koningin zal naar Het Loo worden vergezeld door de volgende leden der hofhouding, die gedurende de maand April aldaar dienst zullen doen, te weten: jhr. Van Pabst van Bdngerden, le kamerheer; koloneil baron Van Tuyll van Serooskerken, adju- d. nt, le luitenant jhr. v. d. Wijck, ordan- nanoe officier van H. M.Z. K. H. de Prins door luitenant ter zee 2e klasse jhr. von Mühlen. Vanwege Hr. Ms. kabinet is toegevoegd de referendaris graaf van Bylandt. H. M. de Koningin en Z. K. H. dc Prins worden bij bet a.s. bezoek aan Rotter dam vergezeld door barones Juckema van Burmania Rengers, hofdame; baron Taets van Amerongenkamerheer-ceremoniemees ter; majoor graaf Schimmelpenudnck, adju dant; luitenant ter zee le klasse jhr. Van Geen, particulier secretaris; kapitein jhr. Sickinghe, ordonnance-officier, allen van H. M., luitenant ter zee 2e klasse jhr. von Muhlen, adjudant van den Prins. Opnieuw ontving het Vad. bevestiging van het bericht, dat met het Kamerlid dr. J. Th. d© Visser onderhandeld is over een porte feuille, eu dat wel degelijk sprake geweest is van het overgaan van dr. Kuyper van Binnenlaaidsche naar Buitenlandscbe Zaken. Het blad meldt voorts nog het volgende: In verband met de strubbelingen tusschen den afgetreden minister van Buitenlandscbe Zaken en een onzer gezanten i9 het wellicht goed te weten, dat er in Juli 1901 twee can- didaten waren voor Buitenlandscbe Zaken: ni. baron Van Heeokeren van Keil en ba ron Melvil van Lynden. Deze laatste stond van den beginne af in een vreemde verhouding tot de leden van den Permanenten Raad van het Hof van Arbitrage; immers hij meende zich niet aan die gezanten te moeten laten voorstellen, hoewel zij hem hadden benoemd, doch de eerste beleefdheid van ben'te mogen afwach ten. Bovendien was hem gebleken, dat de l>etrekking van secretaris-generaal van het Hof hem met zijn echtgenoote geen toegang verleende tot- den „oercle" op de Hofbals. Hij deed dan ook zeer krachtige pogin gen om minister te werden en ecarteerde op die wijzo den beslist Kuyperiaanschen diplo maat Van Heeckeren van Keil. De minister Ellis heeft zich terstond bij zijn optreden als interimair minister van bui- tenlandsclie zaken uitgelaten, dat hij 10, hoogstens 14 dagen dien post zou waarnemen en in dien tusschentijd geen gewichtige stuk kon zou behandelen, omdat er wel spoedig onder de diplomaten een te vinden zou zijn. die ach met de waarneming zol willen belas ten en dan later op zijn kaartjes kon laten drukken: ancien ministre des affaires étran- gères a, i. Geen enkel onzer diplomaten is echter bereid gevonden om zitting te nemen zij het ook tijdelijk in het ministerie- Kuyper en de admiraal Ellis neemt thans ook beslissingen over meer gewichtige aangelegen heden. De ministers niet het minst dr. Kuyper zijn tlians erg gebeten op den heer Von Weckherlin, aan wiens tactloos optreden zij het ontslag van baron Van Lynden wijten. De heer Von Weckherlin had moeten trach ten steeds met een zoet lijntje den minister tè leiden of te lijmen tot aan de verkiezin gen. Nu die bom verkeerd is gesprongen, of althans ontijdig, werd de heer Von Weckher lin de zondebok. De interimaire minister verklaarde het aan de ambtenaren over te laten of zij den oud-gezant al dan niet raad plegen wilden en. aangezien dezen dit onnoo- dig achtten, zat alras de heer Von Weckher lin op zijn beurt „voor spek en boonen" op het departement. Wat ten gevolge had, dat hij, reeds cenige dagen, na het optreden van den heer Ellis als minister ad interim, het departement verliet. Blijkens ontvangen mededeeling van den zaakgelastigde van Denemarken is het consulaat van dat Rijk te Paramaribo opge heven. De Centrale antirevolutionaire kies- vereeuiging in het kiesdistrict Alkmaar heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. H. Blum, districts-sclioolopziener te Vlissingen, lid van de Staten van Zeeland. De centrale Roomsch-katholiekc kiesverec- uiging, die Zaterdagavond vergaderde, heeft in beginsel besloten, de candidatuur van den heer J. H. Blum (a.-r.) te steunen. Een defi nitief besluit zal echter eerst genomen wor den na de op 3 April te Utrecht te houden algemeeno vergadering van den Bond van R.-K. kicsvereenigingcn in Nederland. Amsterdamse he Melk verzor ging. Door het bestuur der vereeniging „Amsterdamsche Melkverzorgiug", waarbij zijn aangesloten een achttaj melkinrichtingen, ecu vereeniging van landbouwers en een van veehouders, is aan B. en W. een adres ge richt, waarin dit er zijn leedwezen over be tuigt, dat conclusion 1 en 2 van de sub-oom missie der gezondheidscommissie van Januari 1904, nog niet tot practische uitvoering zijn gebracht. Voorts betoogt adressant( dat het hem in afwachting .an het tci stand kcinen oener finale gemeentelijke verordening op den handel in melk dringend noodzakelijk voorkomt.; a. de bestaande gemeente-veror dening waaronder de verkoop van verwa terde melk als volle melk mogelijk is te wijzigen b. het fabrikaat „verdunde melk" als han delsartikel te verbieden c. voor te schrijven, dat vaten en bussen, inhoudende afgeroomde melk, voorzien moe- ten zijn van duidelijk opschrift., aanduiden- die de soort der melk d. aan den melkslijter of de melkinrich- I ting, bij vermoeden van vervalsching door j den melk leverancier, de assistentie van een beëedigd ambtenaar der gemeente te verlee- nen tot het nemen van een mouster bij den aanvoer, subs, het constateeren eener ver- va is< hing. Adressant zou voorts gaarne zien, dat het aantal melkonderzookingen, vanwege den ge meentelijken gezondheidsdienst, aanzienlijk werd uitgebreid eu de wijze van monsterne- men werd verbeterd. Zoolang aan deze beide laatstgenoemde wenschen niet kan werden voldaan, acht j adressant het wenschelijk, dat de uitkom- sten van het melkonderzoek niet meer wor den opgenomen in het jaarverslag van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst, daar deze in den tegenwoordigen vorm tot het trek ken van onjuiste conclusies aanleiding geven. Het adres is vergezeld van een zeer uitvoe rige toelichting. In de Vrijdag te Leiden gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam in behandeling een praeadvies van B. en W., naar aanleiding van eene missive van Gede puteerde Staten omtrent de uitvoering van nieuwe werken voor het behoud der door vaart door de gemeente Leiden, ten behoeve van de scheepvaart door Rijn en Schie. Terwijil de minderheid, van het college van dagelijksch bestuur de meening is toegedaan, dat het behoud van de doorvaart door Lei den, voor de gemeente volstrekt geen waarde heeft, heeft de meerderheid hare zienswijze^ geformuleerd in een praeadvies, waarbij wordt medegedeeld, dat de doorvaart door Leiden niet behoort te worden prijsgegeven; dat de kosten van de thans voorgenomen vaartver betering door een nieuw kanaal naar de Zijl, voor zoover zij uitsluitend uit vaarbverbete- ring voortvloeien, geheel door de provincie behooren te worden gedragen, maar dat de daarmede samenhangende kosten ten behoeve van verbetering van hei landverkeer tot een bedrag van f 38.500 a f 41.000 door de ge meente zullen worden gedragen, terwijl dan verder nog een© clausule volgt, betreffende de richting en bediening der bruggen in het belang van het verkeer te land. Over dit praedavies werden uitvoerige be raadslagingen gehouden. De conclusie der meerderheid werd verdedigd door den wet houder Juta en den voorzitter, mr. N. de Ridder, en ten slotte verworpen met 24 tegen 6 -temmen, zoodat de Raad hierdoor als zijne meening te kennen gaf, dat hij de doorvaart door de gemeente wenschte te zien opge heven. Slachten van vee op de minst p ij n 1 ij k e w ij z e. Daar het ge bleken is, diat er misbruik wordt gemaakt van de te Nijmegen door het gemeentebestuur gegeven vrijstelling van het gebruik van het schietmasker bij het slachten van vee voor de consumptie van Israëlieten bestemd', is door het bestuur der „vereeniging tot bescher ming van dieren" aan den raa^ een adres in gediend om de bepalingen die daaromtrent bestaan streng te handhaven. De minister van binnenlandsche zaken Gelet op artt. 1 en 2 van de bij Konink lijk besluit van 24 Februari 1905 (Staatsblad no. 85) vastgestelde instructie voor de in specteurs en adjunckinspecteurs voor het toezicht op de naleving van de Drankwet (Staatsblad 1904 no. 235); Heeft goedgevonden in aanvulling van zijne beschikking van 28 Februari 1905, no. 1887, afdeeling bin- nenlandsch bestuur (Nederlandsche Staats courant van 1 Maart 1905, no. 51), met in gang van 1 April en in afwachting van na dere regeling voorloopig: 1. als ambtsgebied ook voor den inspec teur F. S. Op ten Nooit, en de adjunct-in specteurs G. van der Leeuw en M. de Jager Meezenlbroek aan te wijzen het geheele rijk 2. aan den inspecteur J. A. Franken toe te voegen de adjunct-inspeoteurs A. J. de Jong en G. van der Lee ui w aan den inspecteur F. S. Op ten Noort toe te voegen de adjunct-inspecteurs J. Bal- kestein en M. de Jager Meezenbroek; 3. als standplaats aan te wijzen voor deu inspecteur F. S. Op ten Nooit de gemeente Ede; voor den adjunct-inspecteur G. van der Leeuw de gemeente 's Graivenhage voor den adjunct-inspecteur M. de Jager Meezenbroek de gemeente Utrecht. J u b i 1 é-R oissevain. De Amster damsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. schrijft o. ra. aan dat blad „Voor de feestelijke herdenking van het 40-jang journalisten-jubileum van den heer Charles Boissevain, den hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, zijn de voorbe reddingen in vollen gang. Om begrijpelijke redenen heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuy per, voor het voorzitterschap van het eere comité bedankt, en is dit thans aanvaard door mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin. Naast dit. eere-comité, waarin man nen van naam op industrieel en handelsge bied, wetenschap, kunst en letteren zitting hebben genomen, is oen uitvoerend comité gevormd, waarvan de heer Th. Koelman, hoofdredacteur van het Centrum, aange zocht is voor het voorzitterschap, en de heer D A. van Waalwijk, directeur van het Nieuwsblad voor Nederland, het secretariaat. In dit comité hebben voorts zitting redacteu ren van hier en elders verschijnende bladen, behalve van de Telegraaf". De heer Joh. Rogmans, de bekende tenorzanger, moet, naar gemold wordt, op raad van zijn dokter zich in dit concert-sei zoen van zingen ontholden. Parsifal to Amsterdam. „Weet men," aldus vraagt do Amsterdamsche brief schrijver der Prov. Gron. Ct., „om welke re denen de Wagncr-vereeniging eigenlijk de Parsifal waarvooor in muzikale kringen zooveel te doen is in den Stadsschouwburg wil doen opvoeren Zijn antwoord luidt Naar ik uit goede bron vernam, beeft de Wagner-vereeniging een groot legaat gekre gen onder de uitdrukkelijke bepaling, dat binnen een bepaalden tijd Parsifal zal moe ten worden gegeven. Werd dit werk van Wagner niet voor het voetlicht gebracht, dan zouden dus de kansen op dit geld, dat de vereeniging zeer noodig heeft, verkeken zijn." Het Vredespaleis. Is men goed ingelicht, dan zouden de onderhande lingen met de bouwgrondmaatschappij „Duinoord" te 's Grawenhage, omtrent de plaatsing van het Vredespaleis op een ter rein, behoorende tot het park Zorgvliet., nog niet zijn geëindigd, doch thans hoofdzake lijk loopen over het geldelijik bedrag en eenige andere door de maatschappij'geste lde voorwaarden, waarvoor „Duinoord" bereid zou zijn afstand te doen van de aanspraken, welke die maatschappij beweerd te kunnen doen gelden tegen den bouw van het Vredes paleis op „Zorgvliet" vóór het jaar 1910. Men schrijft uit 's-Gravenhage De Vereend gang tot bevordering der paar denfokkerij: in Nederland, heeft het 3e Inter nationale Concours-Hippique acht dagen uit gesteld en 't zal nu gehouden worden op 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Juli a.s. Men meldt uit 's-Gravenhage Er zijn plannen tot het stichten van een hotel en restaurant „De Nieuwe Promenade" op de plaats waar zich thans de villa „Eerica" bevindt welke gelegen is achter het bestaan de hotel de la Promenade onmiddellijk aan den Hoogen Weg naar Scheveningen. Men wil er een hotel bouwen dat aan alle eisohen des tijds zal moeten voldoen en te vens moet voorzien in d© behoefte aan een rustpunt voor het publiek op den ouden Scheven i ngschen weg. In d© bedoeling der ondernemers ligt om, zoo mogelijk met de maatschappij „Prome nade", het ongunstig voor het verkeer gele gen oude gebouw uit den weg te ruimen. De dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel. Naai- Het Volk verneemt, zullen de nieuwe dienstvoor waarden van het spoorwegpersoneel, die met 1 April zouden worden ingevoerd, weer wor den uitgesteld. Ziekenbarakken en Gezond- heidsoommissiën. Men schrijft aan de N. R. Ct.: „Het instituut der officieele gezradheids- comanissiën schijnt nog altijd niet genoeg te zijn doorgedrongen baj onze regeering, cf deze colleges worden door hen, die gewoon zijn de regeering van advies te dienen bij maatregelen ter bestrijding van ziekte, «som wijlen eenvoudig over het hoofd gezien. Door het rijk zijn eenige ziekenbarakken aangeschaft en voor den publieken dienst beschikbaar gesteld; dezer dagen heeft de minister in de Staatscourant bekend ge maakt, dat het bestuur eener gemeente door bemiddeling van den betrokken ziekte-in specteur bij den centralen gezondheidsraad aanvraag kan doen voor het gebruik van zulk een barak met toebehooren. Nergens staat voorgeschreven, dat de gezondheidscom missie, waarbij de gemeente is ingedeeld, ge hoord moet worden. Het kan dus zijg, dat eeu commissie bij de inspectie van haren kring plotseling er gens een tijdelijk ziekenhuis, in den vorm van een barak, voor zich ziet, waarvan haar de plaatsing ten eenenmale onbekend is ge bleven, terwijl toch op haar do plicht rust om zich op de hoogte te houden van der gelijke inrichtingen en van al hetgeen daar mede verband houdt." Een studentengrap en de gevolgen daarvan. Bijl den jongstleden Woensdag te Delft gehouden optocht ter ge legenheid der Dies Natalis van het studen tencorps, bevond zich ook een groep, voor stellende „Ommegang van het overschot der d.d. schutterij." Boven op een paard zat een majoor; het paard word geleid door een schutter op klom- pen, terwijl een andere landsverdediger een ladder droeg, om den majoor bij het bestij gen van zijn ros behulpzaam te zijnkortom het was een groepje waarom het publiek ge ducht gelachen heeft. Do majoor-commandant van het bataljon d.d. schutterij te Delft, dr. J. Thornee, heeft de grap echter niet als zoodanig opgevat, maar het optreden der studenten beschouwd als een bespotting, welke de schutterij is aan gedaan en zijn ontslag genomen. Vrijdagavond heeft de majoor-commandant der d.d. schutterij in een door hem belegde bijeenkomst van de officieren der schutterij vau zijn besluit mededeeling gedaan, onder overlegging van een schrijven van den burge meester, waarin deze den majoor, op diens verzoek om verbod van de vertooning of op pakking van eiken schutter, die zich, buiten dienst, in uniform op straat deed zien, mede deelde, dat de commissaris van politie en de president van den senaat van het D. S. C. zouden toezien, dat er geen aanstoot gevende dingen gebeurden. Nu de vertooning toch plaats vond, meent de majoor de verantwoordelijkheid voor een gezag, dat aldus belachelijk wordt gemaakt, zonder dat anderzijids het kwaad gekeerd wordt, niet langer te kunnen dragen. .Gerechtelijke" inbraak. Naar aanleiding van het vonnis der rechtbank te 's Gravenhage, waarbij de heer Verloop is veroordeeld, aan den curator in het faillisse ment der „Minilrinetti" te betalen het bedrag der storting, waarvoor hij in die onderneming heeft deelgenomen, werd Donderdag overge gaan tot beslaglegging en, inventarisatie van den boedel van den heer V. Donderdagmiddag te 4 uur vervoegde zich de deurwaarder met zijn twee getuigen aan de woning van den heer V. aan het Bankaplein. met de sommatie of de heer V., zoo niet dan de zich in het pand bevindende vertegen woordiger in staat was de som van f 385.000 te voldoen, waarop ontkennend antwoord en daarna beslag volgde. Allereerst zou geschieden de opening der brandkluis, natuurlijk in de hoop de f 385.000 of een deel daarvan in de zoo veilige berg plaats te vinden. Op de kluis hing een groot letterslot; het wachtwoord voor „Sesam open u!" was al

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2