"BINNENLAND. begin van de vijandelijkheden, geeft een totaal van 832.000. Het ter beschikking van generaal Linewitsch staande effectief wordt thans op 250.000 tot 350.000 geschat. Wat ia er van het ontbrekende halve millioeu ge worden r Nioetfjwang, 28 Maart. Het Japansche be stuur hoeft heden do Liaorivier open ver klaard voor do scheepvaart. Twee-en-twintig schepen voeren do haven die sedert eenigo dagen feitelijk ijsvrij is binnen. Groote voorraden zijn aan boord van jonken ge bracht. die de Liao opvaren. Er is geen bevestiging gekomen van het bericht een correspondent van de Köln. Ztg. te Petersburg schrijft het toe aan den gouverneur van het eiland Mauritius dat er een gevocht heeft plaats gehad tusschen hot Russische eskader en de Japansche vloot in den Indischeoceaan. Men kan dit be richt dus als onwaar aanmerken en evenzeer dat, waarbij gemeld werd, dat admiraal Rod- jestwensky naar het oosten was vertrokken. De Russische admiraal heeft zijne standplaats Die go Suarez op Madagascar niet verlaten hij wacht daar blijkbaar het derde Russische eskader op, dat onder bevel van admiraal Niebogatow zich thans in de Roode zee be vindt op weg naar Madagascar. Uit liet bericht, dat van de andere zijde gekomen is uit Sandakan, aan de noordpunt van Borneo, waaruit blijkt, dat de Japan sche vloot het eiland Laboean, aan de noord westelijke kust van Borneo, heeft aangedaan, blijkt, dat de Japansche vloot niet, zooals meermalen is bericht, den Indischen oceaan is ingevaren, maar nog steeds vertoeft in het gebied van de Soenda-eilanden. Zr heeft waarschijnlijk dit aan eilanden en klippen rijke gebied tot hare vaste verblijfplaats ge kozen, om hier de vereenigde Russische vloot af te wachten, wanneer deze den tocht naar "het oosten mocht beginnen, Petersburg, 28 Maart. Uit eone naar allen schijn gezaghebbende bron wordt hedenavond bericht dat Rusland de voorwaarden heeft op gesteld, waaronder het bere d zou zijn over den vredo to onderhandelen. Darak zij den goe den diensten der Vereenigde Staten en van Frankrijk, heeft de vredeskwestie nu een practischen vorm aangenomen. Allerlei vDe groote diamant, welke onlangs in de Premier-mijtn te Johannesburg werd ge vonden, de „Cullinan-diamant", is Zaterdag to Londen aangekomen en veilig opgeborgen in den brandkelder der Standard Bank of South Africa, Clements-lane. De overbrenger van den schat werd bege leid door een twaalftal politieagenten, en de cab, waarin hij naar de Bank reed, werd door geheime politic in 't oog gehouden tot er geen gevaar meer kon dreigen. De diamant, welke gelijk men weet 3032 karaten weegt en de grootste ter wereld is. werd verzekerd voor een som var. 500,000 (f 6.000.000). Zijne bergplaats wordt aanhoudend door geheime politie bewaakt. Men hoopt, dat de diamant voor het pu bliek ter bezichtiging zal worden gesteld, maar het is nog onzeker. vEr zullen dit jaar, naar het schijnt, slechts weinig sinaasappelen zijn, tengevolge van de felle koude, welke in de boomgaarden van Niaza en Cannes tot Sevilla en Lissabon van Messina, Palermo, emz. den oogst heeft bedorven. Ook de oranje boomgaarden van Florida hoblxu, gelijk reeds vroeger werd bericht, veel geleden. vIn Denemarken is sinds jaren de werk loosheid niet zoo groot geweest als nu. Al leen te Kopenhagen rijn 160.000 arbeiders zonder werk. De gemeenteraad der hoofdstad schonk eer crediet van 40,000 kronen en de regeering 20,000 kronen voor de werkloozen, maar die hulp is lang niet voldoende. vTe Johannesburg, zoo bericht de Zuid- Afrikaanschc Post, zijn wederom gevallen van pest voorgekomen. In die plaats en te Pretoria wordt thans door den staatsraad 3 penoe betaald voor eiken dooden rat, welke dieren, gelijk me weet, gevaarlijke verspreiders van pe&tbaci'.- len zijn. vTe Halanzy, bij Aarlen, is een dief vrocaelijk voor zijn misdaad gestraft. Hij was, terwijl een voerman een glas bier dronk, op diens kar geklommen om te stelen. Maar het paard schrikte, ging op den loop en rolde met kar en dief en al in eene diepe gracht, waar de dier met gespleten schedel, dood werd teruggevonden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Dfe Tweede Kamer zou gisteren mor gen te 11 uur hare werkzaamheden voortaetten. Aangezien er echter toen nog maar 41 leden present waren, kon de zitting eerst te 12 uur 20 min. worden geopend. De heer Heemskerk vroeg en verkreeg verlof om op later te bepalen dag den minis ter van oorlog inlichtingen te vragen naar aanleiding van het feit door de bladen ver meld, dat op een openbare meeting zou zijn gezegd, dat do promotie van een officier af hankelijk zou zijn gemaakt van het laten doopon van zijn kinderen. Do heer Roodliuijzen (dio dat gezegd had op een meeting te Purmerend) vroeg, omdat hij Woensdag, Donderdag en Vrijdag niet in de Kamer kon zijn, daarna bij het bepalen van den dag der interpellatie reke ning te houden. Vervolgens werden de beraadslagingen over do lager onderw ijs-novelle voortgezet. De heer Ter Laan zette zijn Vrijdag afgebroken rede voort. Hij betoogd©, dat in de openbare schoei do verdachtmakingen van andersdenkenden achterwege gelaten worden. Voorts, dat dr. Kuyper aile kinderen naar de bijzondere echoof wil drijven on dat hij do openbare onderwijzers aantast Dat er bij het bijzondere onderwijs ook wel sociaal -democratische onderwijzers zijn, is volgens Spr. bewezen Ten slotte wees Spr. op de Zwitsersche volksschool, die zulk een heel anderen indruk maakt dan bij ons, waar alles wordt opgeofferd aan de politiek. In Zwitserland heeft men geheel kosteloos on derwijs, waai- door rijflten en armen, d!:e naast elkaar zitten, gebruik gemaakt wordt. De heer Nolens verklaarde een verzoe nende houding te willen aannemen. Evenmin als er eenheid van geloof is, evenmin is er eenheid op het gebied van de school. De openbare school is feitelijk ook een sec te- school, zij 't dan voor minder geprononceerde richting. Het geldt bij dit wetsontwerp een quaestic van billijkheid. Wil men de openbare en do bijzondere schoei laten concurreeren, dan vordert de billijkheid, dat men beiden ge- lijke wapens geeft. Beiden moeten oven goed gemaakt worden. Den heer Van Foreest merkte Spr. op. dat in tal van plaatsen, waar bijzondere scholen zijn de verdraagzaamheid niets te wenschen overlaat. Dat de waarbor gen, die de bijzondere school biedt voor goed onderwijs, onvoldoende zoudon zijn, betwistte Spr. De heer Goeman Borgesius herin nerde aan de onderwijs-campagne van -->Yö en de wet-Mackay. Wanneer de heer Lehman nog op hetzelfde standpunt stond als in 1889. zou hij tegen dit ontwerp moeten stemmen. Spr. wenscht niet verder te gaan op den weg in 1889 ingeslagen en accepteert daar om dit ontwerp niet, al is ook hij verzoenings gezind, wat hij in 1901 bewezen heeft Het is hier niet een quaestie van meer of minder, want zoo n onschuldig wetsontwerp is van dezen minister van binnenlandsche zaken niet te vérwachten. Tegenover den heer Bijleveld. die gezegd had, dat er kleine openbare scholen zijn met 6 of 8 leerlingen, verklaarde Spr dat dit parlementair gesproken „onjuist' was. Diezelfde spreker beweerde ook. dat hij geen bijzondere school kende met minder dan 20 leerlingen, en ook dat is weer parlemen tair uitgedrukt onjuist. Doch de heer Goe man Borgesius heeft zelfs een bijzondere school gevonden met één leerling, en voorts waren en vier bijzondere scholen met minder dan tien en een met drie leerlingen. Op dc 550.000 leerlingen der openbare scholen ■waren slechts vier scholen met minder dan tien leerlingen. Spr. verzocht, met het oog op zijn stemorgaan, waaraan hij dezer dagen lijdende is, zijne rede morgen na de interpel lation t© mogen voortzetten. De zitting werd daarna verdaagd. De ver dere dagen van de week zal 's morgens reeds om 10 uur begonnen worden. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 29 Maart bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris in het arrondissement Amsterdam, ter standplaats gemeente Naar- den F. Kat, oandidaat-notaris aldaar; benoemd tot notaris in het arrondissement Zutfen a, ter standplaats Zutfen J. H. Wijers, thans notaris te Borkulo; b. ter standplaats Borkulo E. Kingma, thans notaris te Zutfen benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau dr. J. A. Peeters, geneesheer-directeur van de krankzinnigen kolonie te Gheel (Bel- benoemd tot rij kelandibouwieeraar H. Wib- bens, thans tijdelijk aspirant rijikslandbouw- leeraar benoemd tot rijkslandbouwleeraar Th. J. Mansholt, thans tijdelijk aspirant-rijksland- bouwleeraar benoemd voor don tijd van 3 jaar tot plaats vervangers van den district®-veearts, wien Groningen als standplaats is aangewezen do veeartsen R. Nijhoff te Hoogeveen, D. Mul ler te Loppereum en D. G. Ubbels te Rodem benoemd tot officier in die orde van Oranje Nassau de op zijn verzoek eervol ontslagen chef der 2. afdeeling bij de exploitatie van de Staatsspoorwegen op Java I Bouwens. Men meldt uit 's Gravenhage Het tweede concert ten Hove, even als het vorige in de groote zaal van het paleis gege ven, werd bijgewoond door H. M. de Ko ningin-Moeder. De ruim 200 genoodigden wa ren uit het diplomatieke korps, de hof- en particuliere kringen. Het. Amsterdamsche Conoertgcbouiw-Orchest voerde eenige nummers uit onder leiding van den heer Mengelberg. Als solist trad op de baryton-zanger Gerard Zalsman uit Haarlem. Bovendien werden in de orkest-uitvoerin gen de solopartijen ten gelioore gebracht door de leden van het orkest, de heeren Hekking violoncelTimmer, viool, en Gaillard, oello. De heer Zalsman gaf nog een extra-num mer te hooren. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De Koningin en de Prins vertrokken gisteren voormiddag 11.42 stadstijd uit de re sidentie tot het brengen van het voorgeno men bezoek aan Rotterdam. H. M., gekleed in donkerrood fluweelcn oostuum met bonton schoudermantel, zag er bijzonder opgewekt uit. De Prins was in marine-tenue. Het vertrek aan het station (van het Kon. Paviljoen) werd door velen bijgewoond. Ook langs den weg van het Paleis naar het station waren vele menschen op de been. Van het stationsgebouw wapperde de vlag. Ten 12 uur 7 min., precies op den aan- gekondigden tijd, stoomde de trein, waar in H. M. de Koningin en Z. K. H. «Ie Prins der Nederlanden gezeten waren, het station D. P. te Rotterdam binnen. Op het perron werden de hooge gasten verwelkomd door den burgemeester van Rotterdam, den heer F. B. 's Jacob, waarna men in de Ko ninklijke rijtuigen, dio 's morgens waren aan gekomen, naar het huis van den burgemees ter reed in de Westerstraat, waar het. déjeu ner werd gebruikt. De talrijke menigte langs den weg juichte het Koninklijke Echtpaar hartelijk toe. Aan het déjeuner zaten, behalve de hofhou ding, welker samenstelling wij reeds hebben gemeld, nog de volgende heeren aanJ. Hu- dig, nir. S. Muller Hzn. en jhr. F. van Cit- ters, wethouders; de heeren Heynsius, secre taris W. Voormolen, hoofdcommissaris van politieC. C. Vermeer, havenmeester, en G. J. de Jongh, directeur der gemeentewerken. Verder de heeren A. Plate, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; G. Stevens, directeur der Koninklijke Tapijtfa-- briek der firma W. Stevens en Zoon; J. V. Wierdsma, president-directeur der Holland Arnerika-lijn, en C. J- Leis, lid der 'firma L. Smit en Co., te Maasluis. Om 2 uur kwamen de rijtuigen voor om de hooge bezoekers naar de Koninklijke Ta- pijtfabriek „Werklust" van de heeren Ste vens aan den Beneden Oostzeedijk te brengen, welke H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met groote belangstelling bezichtigden. Om 2.45 kwamen de rijtuigen weer voor, en werd gereden naar den eenvoudig versier den steiger van de HollandAmerika-lijn, waar ecu stoomboot, de „Columbus" gereed lag om het Koninklijke Echtpaar een tocht laugs de rivier de Maas te doen maken. De Columbus stoomde eerst tot ongeveer ter hoogte van het Prinsen hoofd, tusschen oen haag van grootere en kleinere booten, allen rijk gepavoiseerd. Verder op trokken de groote mailbooten van de Rotterdamsche Lloyd, de Harwicnboofcen, en de zeesleepboo ten van Fop Smit vooral de aandacht. Vervolgens werd gestoomd langs de petro leum-, benzine- en uaphta-etablissementen en het electrische droogdok tot aan de Maas haven. Het einddoel van den tocht was een bezoek aan het stoomschip „Potsdam" van de Hol landAmerikalijn, waar men omstreeks 4 uur aankwam. Aan den steiger der N. A. S. M, aan het Koninginnehoofd werd het Kon. Echtpaar ontvangen door drie directeuren der Holland"Amerikalijn, de heeren J. V. Wiets- ma, jhr. Otto Reuchlin en W. H. van den Tooren Wzn., en naar het fraaie kantoorge bouw der maatschappij geleid, waarvan eenige zalen werden bezichtigd. Op de „Potsdambood het zoontje van den kapitein H M. een bouquet aan. Op het promenadedek werden de hooge gasten voorts ontvangen door den heer M. Mees, president-commissaris en eenige andere com missar'ssen. In den dames-salon en op het promenade dek werd alsnu de five o'clock tea gehouden. Nadat de vorstelijke personen het een en ander aan boord hadden bezichtigd en geno ten hadden van het schoone panorama over de rivier, werd te 5.5 uur de „Potsdam" we der verlaten en de terugtooht met de rijtui gen aanvaard naar het station D. P., waar de Koninklijke trein gereed stond. Het koninklijke echtpaar werd uitgeleide gedaan door alle autoriteiten, die aan het dé jeuner hadden deelgenomen, thans in gezel schap van hunne dames. De Koningin en de Prins vertrokken om streeks Lalf zes weder naar 's Gravenhage. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en L. K. H. de Prins, zijn voorne mens morgenavond het concert van Spcel's Vocaal Ensemble in Diligentia te 's Graven hage bij te wonen. De gewone audieutiën van den minister van buitcnlandsohe zaken, ad interim, zui len op Vrijdagen 31 Maart en 7 April 1905 niet plaats hebben. De afgetreden minister van Buiten- landsche zaken, baron Melvil van Lynden, is gisterenimididag naar Genua vertrokken. De minister van financiën maakt be kend, dat op 25 Maait. 1905 bij de betaal meesters in kas was f2.276.186.20, en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, in gevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedlrage van f 14.018.602.55. Men meldt uit 's Gravenhage Onlder blijken van veel belangstelling is gisterenmiddag de schout bijl nacht Kou/wen- 'berg per Heil. Spoor van 3 uur 4 min. van hier vertrokken, ten einde zich naar Ned.- Indië te begeven, ter aanvaarding der be trekking van commandant der Indische zee macht en chef van het marine-departement daar te lande. Een zeer groot aantal marine-, leger- en burgerlijke autoriteiten, zoomede vele actief dienende en gepenaionneerde vlag-, hoofd- en verdere officieren der zeemacht bevonden zich aan het station, wisselden afscheidsgroe ten met den nieuw benoemden commandant en deden hem tot aan den trein uitgeleide. Onder deze talrijke schare merkte men op in de eerste plaats vice-admiraal Ellis, minister van Marine, vergezeld van zijn ad judant luitenant ter zee le klasse Bronver der de oud-ministers van marine, de heer J. C. Jansen en vice-admiraal jhr. Röell. Door den minister van binnenlandsche zaken is, op grond van wettelijke bezwaren, afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Winterswijk, om, ten behoeve van de gemeentelijke normaallessen (opgericht ten gevolge der geleidelijke ophef fing der Rijksnormaallessen, die na 1908 niet meer zullen Worden gegeven) gebruik te ma ken van de lokalen der Rijks Hoogere Bur gerschool, leermiddelen enz., op de wijze als die thans door de Rijksnormaallessen wor den gebezigd. In den ouderdom van 71 jaren is giste ren overleden Mgr. A. G. Schweitser, deken en pastoor van de St. Catbarina-kerk te Am sterdam, iemand die een gevoelig hart toon de voor zijne ongelukkige medemenschen en zich gedurende de 27 jaren, dat hij in de hoofdstad werkzaam is geweest, algemeen geacht en bemind gemaakt heeft. Vele instellingen en corporaties van liefdadigen en anderen aard vonden in hem een krach- tigen voorstander. In 1902 werd zijp 25-jarig priesterschap luisterrijk gevierd. Van booger- hand werden de verdiensten van den over ledene erkend door zijne benoeming tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bovendien was Mgr. Schweitzer ka nunnik van het Kathedraal Kapittel en ge heim Kamerheer van den Paus. In den ouderdom van 59 jaren is giste ren ochtend na Maandagavond op straat door een beroerte te zijn getroffen ontsla- dr. L. Bleekrode, leeraar in de Natuur de aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus te 's Gravenhage. Meer dan in dezen bescheiden werkkring, was d© ontslapene bekend om zijn weten schappelijke studiën. Vaak slechts enkele weken na het bekend worden van de nieuwste vindingen op het gebied van natuur- en scheikunde, demon streerde hij dezen in zijn laboratorium voor een kleinen kring van belangstel lenden en later in het geheel© land voor talrijker per sonen, in populair wetenschappelijke voor drachten. Eenige jaren geleden benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde, zag hij zaoh on langs in de orde bevorderd tot officiereene onderscheiding, welke hij dankte aan zijn lidmaatschap eener commissie ter voor limi ting der Regeering, in zake het tot stand brengen van draadlooze telegraphische ver bindingen. Het stoffelijke overschot zal Vrijdag a.s. op (oud) „Eik en Duinen" worden ter aarde besteld. V e r e e n i g i n g trein S.28 II. IJ. S. M." Deze bekende vereenignig, die het afgeloopen jaar zoovele zwakke kinderen voor hare rekening naar buiten zond, wil een eigen gebouw stichten en brengt, boekjes in omloop, inhoudende 25 coupons; iedere coupon is „een steentje" en kost 10 cents eu dient als bijdrage voor het te stichten eigen gebouw. Couponboekjes zijn te verkrijgen bij den penningmeester W. Proper J.D.zn., Heercn- graoht 5, Amsterdam, en bij de overige be stuursleden. Den len April a. s. zal het „Sociaal Weekblad, in verband niet de oprichting van „De Vrijzinnig-Democraat", meer uitsluitend aan de behandeling van sociale vraagstukken worden gewijd, en dus ophouden een politiek orgaan te zijn. Het zal, gelijk vroeger, één maal per week verschijnen. Dientengevolge zal mr. Limburg de redactie neerleggen. Ten einde echter het contact te bewaren met ,,De Vrijtzinnig-Democraat", het orgaan van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, zal mr. H. P. Marchant ook toetreden tot de redactie van het „Sociaal Weekblad". De prijs zal. als vroesrer, op f 1 per 3 maanden worden teruggebracbB, De jaarlijksche internatio nale hondententoo n stelling van „Nimrod" zal 10, 11 en 12 Juni a. s. te Dordrecht worden gehouden. Konijnenexport. Sedert Sept. jl. werden uit Kerkdriel ongeveer 10.000 ge slachte konijnen naar Londen gezonden. De verkoop daar leverde aan het tweetal opkoö- pers flinke winst. De verzendingen zijn thans gestaakt. Men verwacht dat ze zich in den komenden winter misschien zullen ver dubbelen. K ie v i t se ie r e n.'Te Sneek werden gisteren verhandeld 460 kievitseierende prijzen varieerden van 40 tot 30 ct. Een „Spanjool". Elen span Urker haringvissehers, die hun kuilnet trokken Waar vóór een eeuw ongeveer de zeeweg van Amsterdam naar buiten voerde, vonden in het met moeite binnengehaalde net een groot verroest anker, een „Spanjool" noet- men de visschers het, dat, te Urk aange bracht, 500 pond bleek te wegen. Hbld. Ontsnapte Russen. Een der laat ste dagen van de vorige week werden door de Belgische gendarmen te Smeermaes-Oud- Vroenhovea als zonder middelen van bestaan over de grenzen des rijiks naar ons land uit geleid en om dezelfde reden door onze politie over de Duitsche grenzen gezet twee Russen, gedeserteerd uit het leger in Mantsjoerije. De reds van daar naar België hebben ze volgens hunne verklaring te voet afgelegd in een tijdsverloop van ruim drie en een halve maand. Te hopen is het voor deze mannen, dat de Duitsche wetgeving niet dezelfde maatrege- len als de Belgische en Nede'rlandsok© op hen toepast, nl. om hen de Russische grens over te zetten, aangezien hun in het vaderland de dood door den kogel wacht, wat zeker geen aangenaam resultaat zou zijn op de onder neming en volvoering van zoo een groote reis vol ontberingen. (Tel.) aDoor de directie der Staatsspoorwegen is aan het geheele personeel een aanschrijving in herinnering gebracht, waarbij hun met na druk wordt gewezen op het misbruik van sterkendrank. Met oneervol ontslag uit den dienst der maatschappij zullen gestraft worden, zij, die zich in dienst zelfs voor den eereten keer hieraan zullen hebben schuldig gemaakt. Eveneens zal ontslag worden toegepast tegenover hen, die zich buiten dienst voor den tweeden keer aan dronkenschap schuldig maken, terwijl zij, die een betrekking beklee- den waaraan bezigheden voor liet veilig ver keer verbonden zijn, wisselwachters, seinhuis wachters, locomotief- en treinpersoneel ene., voor een zekeren tijd van hun betrekking worden ontheven, wanneer zij zich zelfs bui ten dienst voor den eersten keer aan het misbruik van sterkedrank schuldig maken. Dronkenschap zelfs in den lichtsten graad zal onverbiddelijk worden, gestraft. De Mindrineti. Voor de Haag- sche rechtbank werd gisteren behandeld het verzoek van den curator in het faillissement der M'ndrineti tot faillietverklaring van den heer M. C. Verloop. Het verzoek was gegrond op het vonnis der rechtbank tot veroordee ling van V. tot betaling van f 356000 en op het geven van hypotheek op zijn buis aan het Bankaplein. Mr. J. Kappeijne van de Coppello uit Am sterdam sprak de faillissementsaanvrage tegen, op grond dat de gerequestreerde nog steeds al zijn schulden betaalt en van het vonnis der rechtbank tot veroordeehng hooger beroep is ingesteld, en dat de hypotheek op het huis is doorgehaald. De curator heeft daarop het verzoek tot faillietverklaring iugetrokken op grond dat de broeder van den heer V. afstand heeft gedaan van de hypotheek op het huis aan het Bankaplem. Valsche aangifte. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den melkombren- ger J. Meijnderehagen, die aan de politie aangifte deed dat hem op het Damrak een zakje met ongeveer f 17 was ontstolen, doch later bekende dit verzonnen te hebben omdat hij het geld verloren had. tot- 3 weken gevan genisstraf. Ontoerekenbaar. Voor het ge rechtshof te Amsterdam werd gisteren voort gezet de behandeling der zaak tegen Pieter van den Berg uit Jutphaos, die door do rechtbank te Utrecht wegens diefstal van vee uit de weide tot negen maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Het hof had een onderzoek naar beklaagde's verstandelijke vermogens gelast en dit opge dragen aan de heeren drs. J. van Deventer en L. J. Muskens. Dezen concludeerden in hun rapport, dat de beklaagde is een imbe- cil, die geen voldoende rekenschap van zijn daden heeft. Naar hun oordeel behoort hij in een gesticht thuis. In de stukken bleek omtrent bekl.'s toestand niets, hoewel hij in zijn dorp algemeen als imbecil bekend staat. Jhr. mr. Van den Br andeier, de advocaat- generaal, requireerde de vernietiging van het vonnis der rechtbank, vroeg bekl.'s ontslag van rechtsvervolging en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proef tijd van één jaar. De verdediger, mr. Van Heiten, sloot zich geheel bij dit requisitoir aan. 5 April a.s. uitspraak. Do xeohtbank te Arnhem heeft de on gehuwde W. W. vrijgesproken van kinder doodslag, doch haar wegens het verbergen van een kinderlijkje tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De moord bij den Duivels berg. De Belgische justitie heeft een zware taak te vervullen 'in het berechten van de zaak van den moord aan het meertje bij den Duivelsberg. Niemand heeft iets van den vermoedelijken moord gezien, en slechts twee van de te Luik ontboden personen konden stellig verklaren, dat de in hechtenis geno men persoon C. dezelfde was, ails die op den dag van het verdwijnen van het meisje met haar in de richting van het meertje wandel de en alleen vandaar terugkeerde. C. blijft nog steeds in zijme ontkenning volharden. N. v. d. D. De verdu.steringen door militair oppassers, zoo schrijft men ons, schijnen nu aan de orde te komen. Onlangs werd melding gemaakt van eene veroordeeling door den krijgsraad te 's Gra venhage te dezer zake. Thans is eene instructie aanhangig tegen den grenadier v. d. W., oppasser bij den kolo nel-commandant van- het regiment grenadiers en jagers, beschuldigd van gedurende langer dan een jaar steeds de bedragen door hem van den kolonel ontvangen, tot betaling van een van diens leverancieren niet aan dezen te hebben afgedragen, doch ten- eigen bate aangewend en aan den kolonel valschelijk door hem opgemaakte en onderteekende qui- tanties te dezer zake te hebben verstrekt. Bekl. die zeer slecht bekend staat en met verschillende meisjes tegelijk verkeering had, ten wier nadeele hij eveneens op allerhande wijze oplichting pleegde, is op last van den waarnemenden auditeur-militair in verzeker de bewaring gesteld. Eenige der vorenbedoe' de meisjes hebben eveneens een klacht tegen liem ingediend wegens oplichtingen, en zijn als getuigen gedagvaard. Poging tot oplichting. Door den brigadier Baarts, brigade-commandant, en brigadier Driessen, te Ambij, is te Meers- sen aangehouden en overgebracht naar Maas tricht en ter beschikking gesteld van de justitie, zekere H. B., zonder beroep, wo nende te Meerssen, als zijnde verdadht van poging tot oplichting ten nadeele van de postadministratie voor 10,000 francs. B. reisde op 16 Maart jl. van Meerssen naar Brussel, verzond aldaar aan zijn adres to Meerssen een aangeteekenden brief, in houdende bovengenoemd bedrag, en reisde dienzelfden dag naar Meerssen terug. Don 17. Maart werd B. kennis gegeven van de- aankomst van den aangeteekenden brief en op het postkantoor te Meerssen ge komen, verklaarde B. onmiddellijk, dat de brief geschonden en opengemaakt was, waar om hij weigerde dien te ontvangen. Bijl de opening bleek, dat de inhoud uit- waardeloos papier bestond, terwijl B. er al gauw bij was om van den Staat de 10,000 francs terug te eischen. De wijze van handelingen van R. liepen zoodanig uit elkander, dat B. door de briga diers Baarts en Driessen, die hiervan een reukje gekregen hadden, al spoedig werd aangehouden eu overgebracht naar de ka zerne te Ambij. Dat het niet zuiver met. B. gesteld is, bleek op 25 Maart, toen hij zwaar geboeid onder sterk geleide van de maréchaussee van uit de gevangenis te Maastricht overge bracht werd naar Meerssen, om tegenwoor dig te zijn bij de huiszoeking te zijnen woon- liuize, die door de justitie, bijgestaan door brigadier Baarts en de maréchassées Wil- lems en Kneepkens, te Ambij, werd ver richt. Lang duurde die huiszoeking en de bevin ding wordt geheim gehouden. Na afloop werd B. onder geleide van de maréchaussee onder honderden toeschouwers overgebracht naar Maastricht. L. K. Maandagavond is uit een woning aan de Nassau Dillenburgstraat te 's Gravenhage ontvreemd eenige Duitsche geldstukken en voor een waarde van f 600 a f 700 aan Neder- landsch geld, terwijl dieven zich uit een wo ning aan de Nassau Odijckstraat meester hebben gemaakt van ongeveer 175 gulden en een damesremontoir. Van den dader of de daders der beide diefstallen is tot dusver geen spoor ontdekt. Maandagmorgen is zwaar geboeid van Sneek naar Leeuwarden getransporteerd ze kere Kr., slager-melkrijder, die bekend heeft een dronken man, met wien hij Woensdag jl van Leeuwarden reisde, een gouden hor loge en geld te hebben ontstolen. Een vergissing, die in de beurs gevoeld werd. De heer R. B„ onderwijzer te Rotterdam, haalde op het postkantoor aldaar een aangeteekenden brief af In de vestibule opende en las hij den brief en legde een bankbiljet van f 25 en een van f 10, die ingesloten waren, naast zich op den lessenaar. Bij zijn vertrek vergat hij de bankbiljetten mee te nemen, en toen hij ©enigen tijd later zijn verzuim bemerkte en terugkeerde, waren ze verdwenen. De herhaalde waarschuwing aan dienstboden om toch niet bij onbe kenden -n dienst, te gaan alvorens te hebben geïnformeerd bij vereenigingen of personen, die zich in verschillende gemeenten daarvoor beschikbaar stellen, blijkt maar weinig te baten, schrijft de Dordr. Ct. Zaterdag kwam uit Rotterdam té Dordrecht aan een dienst bode, die zich te goeder trouw verhuurd had op eene advertentie, waarbij in een hotel een

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2