KOLONIËN. BINNENLAND. Vereen Igde Staten. San Antonio (Texas), 8 April. In cene bijeenkomst van Rough riders zeide president Roosevelt gisteren, dat de Vereenigde Staten zich zoodanig moeten gedragen, dat geen zwakke staat reden heeft om hem te vreezen en geen sterke staat de macht zal hebben lnm to onderdrukken. Eenigeu van zijne vrienden zijn ongezind om zijne opvatting van de Monroeleer te aanvaarden. Mettertijd zul len zij dat echter doen, omdat deze opvatting zioh heeft gevestigd. Zuld-Afrika Johannesburg, 9 April. Vijfhonderd Chi- neeaen vluchtten heden namiddag uit de Compound van de Jumpers deepmine naar Johannesburg. Bereden politie bracht hen weer terug naar de Compound. Gedurende drie uren wierpen ze met steenon naar de politie, die echter geen vuur gaf, zoodat ook- niemand ernstig werd gekwetst, behalve één Chinees, die zijn been brak. De kaffers uit de mijn George Goch steunden de politie. Acht en twintig Chineezen werden gear- rceteerd. De oorlog in Oost«Azië. Van den oorlog zijn. de volgende berichten Petersburg, 8 April. Generaal Linewitsch meldde heden aan den Czaar: „Het gevecht bij Tsjintsjatoen op 4 April duurde 12 uren. De vijand leed belangrijke verliezen. Aan onze zijde zijn één officier en 4 kozakken gesneuveld en 2 officieren en on geveer 30 kozakken gewond. Op 5 April drong een afdeeling van onze voorhoede de Japausche voorhoede tot Tai- pinlin terug. Op 6 April bezette onze infanterie het dorp Koejoeejoe, nadat zij den vijand, die over haast terug trok, uit het dorp verdreven had. Tokio9 April. Een officieel telegram be richt, dat een vijandelijk bataljon infanterie en zes sotnias cavalerie een aanval deden op Tsoeloesjoe, 20 mijl benoorden Tsjangtoezij werden door een sterker korps teruggedreven. Den volgenden dag hervatten zij den aanval, maar werden weer teruggdreven. De Japan ners verloren tien man, de Russische verlie zen worden geschat op meer dan 60 dooden en gewonden. Penang, 8 April. Twee stoombooten, die hier zijn aangekomen, rapportoeren, dat zij eene groote Russische vloot hebben gezien in de straat van Malalcka, waaronder 25 transportschepensturende in de richting van Singapore. De stoomboot Kumsany rapporteert, dat zij twaalf kruisers heeft gezien, vermoede lijk Japanecbe, op eenigen afstand vooruit stoomende. Dit is blijkbaar een Japansdb verkenningseskader. Hier en in Singapore héerscht groote op gewondenheid. Men verwacht een gevecht in de Maleische wateren. Hongkong, 8 April. Ten gevolge van het verschijnen van 31 oorlogsschepen tusscken Penang en Singapore maakt het Chineesche eskader zich gereed om in zee te gaan. De kruiser Sutlei vertrekt heden naar Singapore, nog een kruiser en het liniesohip Ocean zullen weldra vertrekken. Singapore, 8 April, 2 uur namiddags. (Lloyds.)D© Russische vloot is gezien, blijk baar sturende naar de straat Durian, 37 mij len zuid-zuidwest van Singapore. 3.10 namiddags. De Russische vloot pas seert thans Singapore, noordoostwaarts stu rende i" de richting van de Chineesche zee. Singapore, 8 April. De Russische vlooit bestaat uit zee linieschepen, negen kruisers, drie torpedovernielers, ario in kulpknrsers veranderde Duitsche vraoktbooten, drie stoomschepen van de vrijwillige vloot, zes tien kolenschepen, een reddingsboot en een bospitaalscliip. De vloot leverde een prachtig gezicht, toen zij Singapore passeerde met vier schepen in do frontlinie. De rompen warm geheel bedekt met zeewier, de dekken met kolen geladen. In do forten van Singapore is do bezetting den gobeelen dag onder de wa penen gebleven. Er heerscht groote opgewon denheid onder de bevolking. Singapore, 9 April. De voornaamste Rus sische oorlogsschepen, met name de Kniaz Soewarow, Alexander H, Borodino, Orel, met bijbohoorenda kruisers, torpedovernielers en kolenschepen rijn hier niet aangekomen. Waar ze z*ch bevinden, is geheel onbekend. De Islowo bericht: Den 4en April werd in de hoogero bestuurakringen beraadslaagd over de kweetio van het bouwen van nieuwe schepen. Br zullen 250 millioon roebels be stemd worden voor het aanschaffen van ecno nieuwe oorlogsvloot. Allerlei vVolgens de „Leipeigar Neueste Nacli- riahten", is gravin Montignoee bereid om het prinsesje Anna Monica Pia aan het Sak sische hof over te geven; maar, zegt het blad, liare toestemming is niet zonder groote geldelijke offers verkregen. De gravin zal, als de zaak haar beslag heeft gekregen, een tijdje bij haren broeder in Zwitserland gaan doorbrengen. vEen oorrespondent van de Exchange meldde gisteren uit Lahore, dat te Dharm- sala acht tienden van de 6200 bewoners rijn omgekomen. De regeering beeft naar die plaats een sterke hulpoolonne, met genees heer en en verpleegsters, uitgezonden. vTe Werna, in den Hartz vond men een gezin van vijf menschen, die bij een walmend {xjtroleumlampje geslapen hadden, bewuste loos op bed. Twee kinderen wareii niet meer bij te brengen. vDe chodiviale schouwburg te Alexan dria is Donderdagmorgen in de vroegte af gebrand. Den avond te voren w. er een voor stelling in gegeven, waarbij o.a. de hertogin der Abruzzcn tegenwoordig was. Er zijp een aantal paarden in de vlammen omgekomen. Het gebouw was niet verzekerd. Men stelt de schade op bijna twee ton gouds. vDe bewoners van Cannobia, Maecagno, Muaignano en andere plaatsen aan het Lago Maggiore aanschouwen een geweldigen bosch- brandal zee dagen lang staan de bossdhen op den Monte Giove in brand. vooral bij avond, als het schijnsel van de roode laaie I op het donkere water van het meer valt, is het oen zeer indrukwekkend gezicht. Men hoeft eerst nog pogingen gedaan om dien brand te blusschen, maar al spoedig zag men in dat dit werk hopeloos was. De brand is vermoedelijk aangestoken door een ontslagen boschwerker. OOST-INDIË. Do N. R. Ct. ontving een telegram van zijn oorrespondent te Batavia, inhoudende dat het lid van den Raad van Nederlandsch- Indië. Liefrinck, in commissie naar Balie gaat, in verband met de vijandige houding der rijkjes Badoeng en Tabanan. Het blad voegt het volgende aan het tele gram toe: „Tegen het rijkje Badoeng (een der acht Bat-ische landschappen, gelegen in het zuid oosten van het eiland Bali) bestaan de vol gende grieven 1. De strandbevolking heeft den schoener „Sri Koemala", die eenige maanden geleden op de Badoengsche kust strandde leeggeplun derd, en van het geroofde, waarvoor de radja aansprakelijk is, niets willen teruggeven. 2 De radja van Badoeng heeft de bakens bij de kust-, aangebracht door het opnemings vaartuig „Van Gogh", weg laten nemen. 3. De vorst beeft een invloedrijk hadji, wiens houding hem niet aanstond, laten kris sen 4. Een Chinees, die opkwam voor een broer tje, wien een vlieger was afgenomen, is ge- tjintjangd. Van deze grieven is natuurlijk het beroo- ven van een gestrand schip, liet uitoefenen van liet „tawang karang" of klipreckt, de ernstigste. Toen nu de vorsten van Badoeng, Goesti Ngoeran Pametjoetan en Goesti G' dé Ngoerah Den Pasar, ten deze geen genoeg doening wilden schenken en een toegezegd on derzoek naar de geroofde goederen op niets lieten uitloopen, werd door de Indische re geering gelast, dat de kust van Badoeng zou worden geblokkeerd door drie gouvernements- vaaruigen, nl. de Zwaluw (commandant de gezagvoerder C. H. van Heekeren), de Spits, (commandant de gezagvoerder W. Wink) en de Reiger (commandant de gezagvoerder W. F. Berm an). De gouvernements-marine doet hier dus oorlogsdienst en wel zoo afdoende, dat de handel in Badoeng haast tot stilstand is gebracht, zeer ten nadeele van de Chinee sche handelaren, die groote schade lijden. Terwijl nu somwuge berichten vermelden, dat de Badoengsche vorsten persoonlijk hun opwachting bij den gouverneur-generaal zou den gaan maken, om hun onschuld aan het ten laste gelegde te betoogen, kwamen an dere mededeelingen verklaren, dat de bevol king zioh ten doode had gewijd. Het aan Badoeng grenzende rijkje Tabanan (met ongeveer 200,000 inwoners) schijnt, met het rijkje Gianjar Badoeng te ondersteunen. Men zal rich herinneren, dat in het jaar 1903 met Tabanan, naar aanleiding van de toe passing van het „mesatia" (weduwen-ver branding) eenige verwikkelingen ontstonden, die leidden tot bet zenden in de maand Oc tober van de schepen Gelderland en Ko ningin Regentes. De zaken op Bali werden dus eenigszins ingewikkeld en om die roden g*ng de contro leur van het B. B., chef van het bureau voor inlandsche zaken, H. J. E. F. Schwartz, in de vorige maand naar Buitenzorg, om per soonlijk met den gouverneur-generaal over den toestand van Bali te oonfereeïren. Alvo rens ten deze een besluit te nemen, zal de gouverneur-generaal voorgelicht willen rijn door den oud-resident van Bali en Lombok, thans lid van den Raad van Ned.-Indië, den heer F. A. Liefrinck, en daarom dezen hoofd ambtenaar in commissie naar Bali gezonden hebben om op de plaats zelf een onderzoek in te stellen en daarna te dienen van raad. De vorst van, Tabanan (oudste 20on van den op 6 Maart 1903 overleden radja) met name Goesti Ngoerah Rai, kwam den 18en Augustus 1903 onder den naam van Goesti Ngoerah Agoeng aan het bewind." De Staatscourant van Zondag 9 en Maandag 10 April 1905, bevat o. m. de vol gende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester vau Wieringer- waard K. Koster Hzn. bij het corps mariniers bevorderd tot kapi tein de le luit. P. S. Groen; benoemd tot hoofdcommies der telegraph ie J. J. de Regt, thans commies der telegraphie le klasse; bevorderd tot commies der tele graphie le klasse G. Arkema Azn., L. M. van Hengelaar, J. A. van Amerom en P. Raadsveld, allen thans commies 2e klasse benoemd tot luitenant-generaal, comman dant van het leger in Ned.-Indië en chef van het departement van oorlog aldaar de gene- raal-majoor der infanterie van het voormelde leger jhr. J. C. van der Wijck, en zulks met ingang op den dag waarop hij dit ambt aanvaardt. benoemd tot ontvanger der directe belas tingen on accijnzen te Breda (buitengemeen ten) W. van Limborgh, ontvanger derzelfde middelen te Haarlemmermeer; tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Venlo, A. C. J. Verhoeff, ontvanger derzelfde middelen te Enkhuizen tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Workum, F. W. Postema, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Peizo; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oostburg, A. F. P. M. Olavareau, ontvanger derzelfide middelen te Haaksber gen, met intrekking zijner benoeming tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Woudrichem tot ontvanger der directe belastingen en aocijnzen te Wijohen, W. Sypkens, ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Simpelveld; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gorinohem (buitengemeenten) P. J. F. L. Baum&nn, ontvanger der directe be- (lastitagen, iruvoemeohtcn en accijnzen te Texel tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Tholen, J D. Noske, ontvanger derzelfde middelen te Noordwelle; tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Gieten, J. G. Oosterbaan, adjunct-com mies bij het departement van financiën (af deeliug Comptabiliteit en Verficatie)tot ontva; ger der directe belastingen te Delft T. Vermeulen, ontvanger der directe belas- tingen en aocijnzen te Loenentot ontvan ger der invoerrechten en accijnzen te Schie dam, G. C. Droogleever Fortuyn, ontvanger derzelfde middelen te Dordrechttot ont vanger der invoerrechten en accijnzen te Haarlem, A. Merens, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zuftphen tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Venlo (station) J. H. Voerman, ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Vlissingen tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en aoc, te Winschoten H. Hamstra, ontvanger der dir. bel. en acc. te Sappemeer; tot ont vanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Lochem jhr. J. W. E. von Schmidt auf Al- tenstadt, ontvanger der dir. bel. en acc. te Leerdam; tot ontvanger der dir. bel., in voerr. en acc. te Stadskanaal H. H. Mulder, ontvanger der dir. bel. en acc. te Nieuw- Buinen; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Medemblik, J. C. Roest, ontvan ger der dir. bel. en acc. te IJsselmondetot ontvanger der dir. bel. en acc. te Gelder- malsen, J. J. Kok, ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Middelharnistot ont vanger der dir. bel. en acc. te Huissen, L. R. Willema, ontvanger derzelfde middelen te Baarlo; tot ontvanger der dir. bel. en aoc. te Gulpen, H. Beekman, ontvanger derzelfde middelen te Alkemade; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Lith, G. Hemmes, ont vanger der dir. bel., invoerr. en aoc. te Hon- tenisse; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Hulst, J. H. F. Claessens, ontvan ger der dir. bel. en aoo. te Twello; tot ont vanger der dir. bel., invoerr. en aoc. te Val- kenswaard, P. J. M. Mertens, ontvanger der dir. bel. en acc. te Spanbroektot ontvan ger der dir. belast, en acc. te Heerlen J. J. A. Houben, ontvanger der zelfde middelen te Waalwijk; tot ontvanger der dir. bel. en aoc. te Blokzijl, J. P. Meijneke, ontvanger der dir. bel., invoerr. en aoc. te Grave; met ingang van dezefde dagteekening bij het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren bevorderd tot hoofdcommies H. W. A. Zoot, thans com mies bij dat fonds, benoemdi tot 'burgemeester der gemeente W'ieringer- waard K. Koster Hzn. tot burgemeester 'er gemeente Berkel O. Brenders, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Gdnneken en Bavel mr. W. H. E. baron van der Borch tot burgemeester der gemeente Haaren G. A. Schijvens tot burgemeester der gemeente Mierlo M. N. Panden, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Drunen C. P. van Huiten tot burgemeester der gemeenten Steenbergen en Kruisland J. J. van Loon tot burgemeester der gemeente Susteren J. F. J. Evertz, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Oud-Yroen- hoven W. Prick tot burgemeester der gemeente Born J. M. H. Welters, secretaris dier gemeente. H. M. de Koningin hervatte Zaterdag op het Loo de wekelijksche ministers-audien- tiën, door ontvangst van den beer De Ma- rez Oyens, minister van waterstaat, en van den minister van koloniën, den heer Iden- burg. Zondagmorgen woonden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg de godsdienstoefening bij in de Herv. kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. C. Hattink, die tot tekst had gekozen Johannes 19 vers 16. Naar wij vernemen hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins het voornemen in de maand April nu en dan voor enkele dagen naar de Residentie terug te keeren. H- M. de Koniugin-Moeder heeft Zater dag ochtend ten 12 uur een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum aan de Korte Vij verberg te 's Gravenhage, ter bezichtiging van de collectie-v. d. Burgb. De Duitsche gezant bij ons Hof, baron ven Sébloezer, heeft, rich Zaterdagmiddag voor vier weken met verlof buitenslands begeven. De gezantsoliapsraaddo heer von Prollius, die op dit oogenblik ook afwezig is, wordt den 12. dezer terugverwacht en zal dan het ge zantschap beheeren tot aan de terugkomst van den heer von Schloezer. De aftredende Russische gezant bij ons Hof, Ridder De Struve, keerde gisteren 's Gravenhage uit het buitenland terug. De heer De Struve, die herwaarts komt ter inlevering zijner terugroept ngsbrieven als Russische gezant zal gedurende dè week dat hij1 te 's-Gravenbagé verblijft als gast/ logeeren ten huize van den Engelschen gezant Sir Bow aid. De agreatie van den te benoemen nieuwen gezant van den Cfeaar is, verneemt men, aan H. M. de Koningin gevraagd. De Perzische gezant Sam ad Khan Momtazaa Salhaneh is met verlof naar het buitenland vertrokken. In de volgende maand wordlt de minister te 's Gravenhage terugverwacht, om alsdan zijne brieven vaiui terugroeping aan H. M. de Koningin te overhandigen en een gedeelte van den zomer nog in Nederland te verblij ven. Gedurende rijn afwezigheid worden de zaken der Perzische legatie als zaakgelastig de waargenomen door den secretaris van het gezantschap Achraf Khan Momtazol Veza- reh. Onze gezant bij het Duitsche hof, jhr. mr. van Tets van Goudriaan, vertoeft te 's Gravenhage voor particuliere aangelegen heden. Baron Van Heeckeren van Keil, ge zant bij de Hoven van Zweden en Noorwe gen, is weer naar Stockholm, zijn posb te- ruggeekeerd. De directeur-generaal der po s t e r ij e n. De Haagsohe Courant schrijft „Naar aanleiding van het feit, dat al in het vorige jaar aan den heer Havelaar defi nitief ontslag is verleend als directeur-gene raal der Post en Telegraaf, maar nu, ruim vier maanden later, de heer Pop nog altijd niet tot die betrekking is benoemd, loopt zoo meldt men ons met toenemende beslistheid in ambtelijke kringen het gerucht, dat de minister van Waterstaat dezen oud- officier niet voor een difinitieve benoeming verlangt voor te dragen. In verband -daarmee wordt gezegd, dat de heer Pop in aanmerking zou komen ter ver vanging van den heer Lelv. als gouverneur vau Suriname, waarna dan een man van het vak aan 't hoofd ^.sr afdeeling Post en Telegraaf zou worden gesteld." Groningen. Men schrijft aan de N. Ct „Er valt nauwelijks meer aan te twijfelen, dat ook de liberale kiesvereeniging „Gronin gen", „de Vrijzinnige Kiesvereeniging" en „Eendracl maakt Macht", de Burgerkies- vereeniging zullen volgen met het stellen vau prof. d'Aulnis de Bourouill te Utrecht als candidaat der liberale partij te Groningen. De beide eerstgenoemde kiesverenigingen hebben met de Burgerkiesvereeniging, die voorging, vooraf overleg gepleegd, terwijl de kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" zeer veel voor een candidatuur der liberalen moet gevoelen, maar alleen niet de eerste wilde rijn. De eenige kiesvereeniging die prof. Druc- ker zeer waarschijnlijk wel zal stellen is dus de kiesvereeniging „Burgerplicht." Ongetwij feld zal het voor de vrijzinnig-democraten een harde dobber worden om prof. Drucker weer gekozen te krijgen. Wel heeft deze afgevaar digde in 1901 een liberalen tegencandidaat te overwinnen gehad in den heer mr. S. v. Houten, die in Groningen vele vrienden heeft, terwijl prof. d'Aulnis hier minder goed be kend is, maar het valt niet te ontkennen, dat de positie van onzen tegenwoordige af gevaardigde thans veel zwakker -'s dan in 1901. D© grootste grief die van verschillende kanten tegen hem wordt gehoord, is.dat hij in 1908 evenals de andere vrijzinnig-demo cratische afgevaardigden tegen de stakings- wetten heeft gestemd. Dat een vereeniging van mensolien uit den kleinen burgerstan I als de Burgerkiesvereeniging met algem°-nt stemmen prof. d'Aulnis heeft gecandideerd, is zeer zeker voor prof. Drucker een bedenke lijk feit, omdat hij juist onder hen bij de verkiezingen in 1901 zeer veel kiezers heeft gevonden. De liberalen hebben daarom goede hoop diat het hen gelukken zal prof. d'Aulnis ver kozen te krijgen. Dat door zijn candidaatstel- ling de kans groot zou zijn dat Groningen voor de vrijzinnigen verloren zal gaan en in handen der anti-revolutionairen zal vallen, zooals beweerd wordt, is aan gerechten twijfel onderhevig. Erg ongerust heeft men rich daarover althans niet te maken. Wanneer men de cijfers ziet van de stemmen, die de verschillende partijen in 1901 hebben uitge bracht, lijkt dit erg onwaarschijnlijk, tenzij dé tegenwoordige regeering er een 1000-tal vrienden zou hebben bijgekregen, wat moei lijk valt aan te nemen." Assen. Prof. Treub, candidaat ge steld door de B'urgerlriesrvereetndging te Assen, heeft zich bereid verklaard ds candidatuur in het district Assen weder te aanvaarden. Alkmaar. In de vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige kiesvereenigin- gen in het district Alkmaar, gisteren aldaar bijeengeroepen door het bestuur der Vrijzin nig-De moeratische Kiesvereeniging „Vooruit gang" werd na langdurige discussie met op één na algemeen© stemmen de volgende motie aangenomen „Die vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige kieovereenigingen in het district Alkmaar, gehouden te Alkmaar op 9 April 1905; gehoord de discussie; besluit de meest ernstige -pogingen aan te wenden bij de liberale kiesvereeniging te De venter en daarna bij die te Groningen om terug te komen op haar besluit tot het stellen van een candidaat tegenover de aldaar aftre dende vrijzinnigen, de beeren Marohant en D'rucker, niet de belofte harerzij|ds, biji een eventueel gunstig antwoord van een dezer vereenigingen, als dan tegenover het aftre dend lid, dén heer jhr. mr. P. van Foreest, geen candidaat te stellen; besluit iervan kennis te geven aan de commissie van advies der oud-liberalen met verzoek haar invloed bij bedoelde kiesveree- nigilmg te willen aanwenden, ten einde deze te doen slagen". De dezer dagen uit Nederl.-Indië te 's Gravenhage teruggekeerde sohout-bij-nackt baron Sweerts de Laudas Wyborgh heeft zijne opwachting gemaakt bij den minister van marine. De vice-admiraal Derx, commandant der Marine t-e Amsterdam, is wegens ziekte naar het buitenland moeten vertrekken. Het dienstkruis voor officieren-ma chinist der Kon. Marine is dezer dagen ge reed gekomen en aan de gerechtigden uitge reikt. Aan hen, die iri de termen voor dit eiereteeken vallen, zal het voortaan elk jiaar op 31 Augustus worden toegekend. De minister van Binnenlandsohe zaken heeft bepaald, dat met ingang van 10 tot en met 22 April 1905 de inspecteur van den ar beid in de 6de inspectie te Utrecht, mede bevoegd zal zijn in de 4de inspectie, en de inspecteur van den arbeid in de 9de inspectie te Leeuwarden, mede bevoegd zal zijn in de 5de inspectie. De heer Alex. Faassen herdacht Vrijdag als tooneelspeler rijn veertigjarig jubilé. Bij de feest voorstel ling in den schouw burg te Rotterdam werd vóór de pauze den jubilaris een ware ovatie bereid. Alle kunst broeders kwamen op het tooneel. De direc teur, de heer Van Eysden, bood den jubilaris met een hartelijke toespraak een krans aan namens de directie en verder een geschenk namens zijne vereerders. De heer Moor sprak hem namens zijne col lega's toe en bood hem een gouden horloge aan. Vervolgens sprak de heer Poolman namens zijn oud-collega's met een bijzondere opdracht, van de heeron Dé Vos,, Van Korlaar, Chris- pijn en anderen. De heer Moor bood hem ver der nog kransen aan namens de afdeeling Tooneel verbond, de Nederl. Tooneelvereeni- ging en de Commissie van beheer van den Schouwburg te Arnhem, en bloemstukken namens de anderen. Fanfares en gejuich vol tooiden de ovatie. Faassen bedankte in eenvoudige, hartelijke woorden. Te Kampen is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer mr. C. W. de Vriese, oud-president der rechtbank te Leeuwarden. Te Wormerveer is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer D. Laan, lid der Eerste Kamer. Dé heer Laan werd den 23en Februari 1897 tót lid der Eerste Kamer gekozen en nam den 5en April daaropvolgend© daarin zitting. Hij was lid der bekende firma Wessanien en Laan. Tor gedachtenis aan Sohil- 1 e r. Te 's Gravenhage heeft zicb een comité gevormd met het doel den sterfdag van Frie- drieh von Schiller plechtig te herdenken. De Duitsche gezant aanvaardde het eere voorzitterschap. Het voornemen is op 8 Mei a. s. de nage dachtenis van Von Schiller te huldigen door het uitspreken van een rede, het ten ge hoor© brengen van enkele zijner werken, enz. De uitvoering van heb giedienkteeken, Iter huldiging van de verdiensten van wijlen mr. O. J. Sickesz, in leven eere-voorritter der Geldersch-Overij|asel8che Maatschappij van Landbouw, is opgedragen aan prof. Bart van Hove, te Amsterdam. Het zal bestaan in een zuil van graniet de l'Ourthe, waarop een bronzen medaillon- portret van den overledene met inschrift. De onthulling te Lodhem zal omstreeks de Zutphensche Landbouw-tent oonstel ling hebben. Naar wij vernemen, zullen de vacantie- k aar ten van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, dezen zomer voor alle drie klassen geldig zijn tot Luik. Het ver zoek hiertoe werd gedaan door het Neder- landsch comité voor de tentoonstelling, welke te Luik gehouden wondlt. De b loe m b o 11 e n ve 1de n. Uit Hellegom wordt gemeld, dat de bloembollen- velden door de langizame ontdooiing niets ge leden hebbenbewonderenswaardig is de kleurenschaikeering, het ongunstige weder in aanmerking genomen. Niettegenstaande het niet zeer gunstige weer werden gisteren de bollenvelden nog druk bezocht. De Electrische tram AmsterdamHaar lem moest, elf extra wagens invoegen en ver voerde in de richting Haarlem een kleine drie duizend menschen. Texel's belang. In Texel is on der bovengenoemden naam opgericht een on dersteuningsfonds voor weduwen en weeeen voor geheel hot eiland. D'e vereeniging stelt zich ten doel aan de gezinnen der verzeker den, vissohei-3 en arbeiders, die zeiven een vastgestelde wekelijlksche contributie beta len, in geval van dood, een zekere toelage te vertrekken. Dat deze vereeniging op Texel wel ge- wienscht is, blijkt uit het feit, dat in tie-n jaren tijds 35 meestal jonge mannen door de zee aan hunne gezinnen werden ontrukt. In veilige haven. Men meldt uit Sioheveningen Gisterenmiddag 5 uur kwamen met het hoog water van de kustvisscherij in de Sche- veningsdbe haven binnen drie bommen, drie trawloggers en een der schokkers, schipper C. Vrolijk, die gedurende den stormnacLo in zee geweest waren. Laatstgenoemde bracht de tijding mee dat de ontbrekende schokker, schipper C. Bus, veilig op stroom had gele gen nabij Maassluis, zoodat de redenen van ongerustheid voor de familiebetrekkingen der opvarenden opgeheven rijfn. Hot Amsterdamsche Bouw bedrijf- Op eene gisteren in het gebouw Plancdus te Amsterdam gehouden vergade ring van bouwvakarbeiders, uitgeschreven door de Amst. Bouwvakfederatie werd de volgende motie bij acclamatie aangenomen „De vergadering, gezien het fiit dat de verkorting van den arbeidsduur met de te genwoordige, al meer inspanning vorderen de productiewijze, geen gelijken tred heeft gehouden, en daardoor de billijjke levens- eischen van de arbeiders al minder tot hun recht komenvan oordeel dat verkorting van den arbeidstijd een gebiedende nood zakelijkheid is, tot behoud en tot dé mate- rieele en zedelijke verheffing der arbeiders klasse constateerde dat noig nimmer door het patronaat in deu uitgefereidsiten zin, op eenigerlei wijze en uit eigen beweging, iets tot voorziening in deze dringende behoefte gedaan is: overtuigd' van het onbetwistbaar en onaantastbaar menschelijke recht om als vrije arbeiders zelf den duur van den ar beid te bepalen, zooals die meer in over eenstemming met de eisohen van het leven behoort te zijnbesluit tot verkorting van den arbeidsduur in het bouwbedrijf, en draagt het bestuur der Stedelijke Bouwfakfederatie op, ten spoedigste en met alle kracht do maatregelen te treffen tot doorvoering daar van." Een m i 1 lioe ne n-e r f e n i s. Bij den Hoogen Raad is door de betrokken erf genamen aanhangig gemaakt de erfenis- quaestie vau wijlen Jacob van Leeuwen, in Oost-Indië overleden. Aan gemeld college is thans verzocht mr. Z. v. d. Berg, advocaat te Amsterdam, te noodzaken tot het afgeven van de onder hem berustende stukken, on geveer 186 stuks, op gemelde erfenis betrek king hebbende. Met belangstelling wordt de beslissing te giemoet gezien, daar de nalaten schap verscheidene m ilioenen bedraagt en verscheidene in het land vau Heusden wonen de personen hunne rechten als erfgenamen met bewijzen kunnen staven. Valsche munters. Het O. M. bij de arrond. rechtbank te Rotterdam heeft 3 jaar gevangenisstraf geëischt tegen R. Lar- dier, 46 jaar, beeldjes-koopman, en L. Bossche, 29 jaar, varensgezel, wegens het vervaardigen en uitgeven van valjsche gul dens te Goiuda. Beklaagden bekenden vol ledig. Zij maakten muntstukken met be hulp van gipsvormen. Op de marlet te Rot terdam lcx;hten zij tinnen lepeltjes, die zij in een smeltkroes omsmolten. Den heler zwaairdier straf dan den steler. Het O. M. bij de Haar- lemsche rechtbank heeft tegen een 17-jari gen drukkersleerling, wegens inbraak in de drukkerij van het „Haarl. Dagblad" op 14 Februari jl. en diefstal van ongeveer f 40,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2