J3INNENLAND. narch, met zijne nauwgezetheid en met. zijn zoo bijzonder levendig gevoel van verantwoor delijkheid. dat hij juist op zulk een oogen- blik van zijne waardigheid afstand zou wil len doen."' Men ziet hieruit hoe ernstig de toestand wordt opgevat. Duitochlaad en Marokko. Tegenover de mededeeling dat de Fr&nsche minister van buitenlandsche zaken de over eenkomst van April 1901 tus.sehen Enge land en Frankrijk betreft en de Marokko mon deling aan de Duitecho regeering heeft mede gedeeld, merkt de Küln. Ztg. op. dat. die mededeeling niets nieuws brengt. Van Duit- scho zijde is reeds to kennen gegeven, dat Delcassé vóór 1 *t. sluiten der overeenkomst in een gesprek met prins Radolin melding gemaakt heeft van de onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Engeland, en dat na het tot stand komen van het verdrag de Fransche Ei?zant to Berlijn evenzoo er over gesproken eeft mot onzen staatssecretaris van buiten landsche zaken. Maar van Duitsche zijde kan niet- erkend worden, dat- dcae mondelinge mededeelingen die uitteraard onvolledig moesten zijn, opge vat kunnen worden voor een ambtelijke mede deeling van de overeenkomst. Overeenkomstig het diplomatieke gebruik moet, wanneer aan een staat mededeeling gedaan wordt van een verdrag, dezen staat tegelijkertijd het verdrag zelf voorgelegd rden. Inderdaad kan men ook slechts op die wijze in staat gesteld wor den. verdragen, waarbij het vaak aankomt op den jinsten, woordelijke» inhoud, ernstig na te gaan, zich een oordcci er over te vor men en een antwoord te gever.. Indien de heer Delcassé dus werkelijk 'n zijn rondschrijven wilde beweren dat de ge sprekken te Par's en te Berlijn een behoor lijke mededeeling vormden van het verdrag tusschen Engeland en Frankrijk, dan ver keert hii in een moeilijk verklaarbare dwa ling. Deze opvatting zal ook in Engeland ge deeld moeten worden, daar Engeland bij de zelfde aan'eiding de overeenkomst die op Egypte betrekkin? had. geheel naar den vorm heeft medegedeeld aan de Duitsche regeering, zich niet vergenoegende mei een mondelinge mededeeling. terloops, loor zijn diplomatieke vertegenwoordigers. Volgens de Agence Havas is het niet juist, dat minister Delcassé ecne circulaire aan de Vreemde Staten gezonden heeft over de Ma- rokko-kwestiehij heert alleen aan de bij d© zaak betrokken Fransche gezantschappen eenigo mededeelingen daarover doen toekomen Bij het bericht, dat graaf Tattenbach. de waarnemende Duitsche gezant te Tanger, naar Fez zal gaan. teekent do Köln. Ztg. aan, dat deze reis in de eerste plaai i is uitgelokt door den wcnsch om de l>egroeting van den Keizer te Tanger door een bloedverwant van den Sultan op gelijke wijze te beantwoorden. Dat daarbij niet alleen hoofsche beleefdheden wor- don gewisseld, maar ook de politieke toestand, besproken wordt, ligt voor de hand. Frankrljlt Do afgevaardigden Deloncle, Jaurès, Arch deacon en Hubert, die de Fransche regee ring in de Kamer wilden interpelleeren. welke interpellation op verzoek van den mi nister werden verdaagd, hebben zich laten inschrijven op de lijst van sprekers voor het debat over de begrooting van buitenland sche zaken, dat in den loop van de volgende weok zal plaats hebben, wanneer de begroo ting van den Senaat in dc Kamer terug komt. De minister van buitenlandsche zaken Delcassé heeft eergisteren bij den Duitschen gezant, prins Radolin, gedineerd. Ook de chef van het kabinet van den minister en de gezantschapssecretaris De Billy, hoofd van de persafdeeling van het departement, waren genoodigd Verder woonden de minis- tors Etienne en Chaumié en de gezanten van Rusland on Oostonrijk-Hongarijo dit diner bij, dat een intiem karakter droeg en niet doo»- ecne receptie gevolgd werd. Zweden en Noorwegen. Bij de beide Kamers van den Zweedschen rijksdag is door leden van alle partijen, met uitzondering van de sociaal-democraten, een voorstel ingediend, strekkende om de toestem ming van den rijksdag uit te drukken tot de onlangs door den kroonprins-regent afge legde verklaring ten gunste van nieuwe ou derhandelingen over de unie-kwestie. De tot de Tweede Kanier behoorent. voorstellers ver klaren in de toelichting van het voorstel, dat de verklaring va» den kroonprins onder de vrienden van de unie levendige voldoening heeft verwekt en dat de nieuwe onderhande lingen eene beslissende beteekenis voor de unie zullen hebben. Oostenrijk. Do gezondheidstoestand van den Ooaten- rijkschen minister-president, baron von Gautsch, boezemt ongerustheid in. De huid aandoening heeft zich weliswaar niet verder uitgebreid on dc koortsverschijnselen zijn verminderd, maar nu 1 het celweefsel van de linkeroogstreek aangetast. Hongarije. Het adres, dat de thans meerderheid ge worden oppositie aan den Koning wil zen den, waarvan het ontwerp nu bij het huis van afgevaardigden is ingediend, is op verschil lende punten vrij gematigd gesteld, ia jonde'- heid wat de economische en de mil nam kwestie betreft. Dc Hongaarsche oom na''do taal wordt niet direct aangeroerd. De voor na&mste eischcn van het programma rijt- uitbreiding van het kiesrecht, socd.ile hei-vor mingen. verder de economische aclfst wd e- heid van Hongarije na de noodige voorberei ding en onder gepaste voorwaardenein delijk wordt nadruk gelegd op het nationale karakter van het Hoqgaarschc leger in taal en onderscheidingstoekcucn, waarbij het on afhankelijke en zelfstandige .Hongaarsche le ger" het einddoel moet vormen. In de eerste plaats verwacht dc oppositie echter, dat door benoeming van een ministerie, dat het ver trouwen der natie bezit, aan den tegen woor- digen toestand een einde zal worden gemaakt, omdat anders het vertrouwen van de natie op den Koning zal worden geschokt. Het adres komt eerst na Paschen in be handeling. Rutland. Stockholm, 14 Apnt De Russische minis ter van buitenlandsche zaken heeft aan het Zwecdsch-Noorweegsche gezantschap zijn leedwezen betuigd over de beschieting van de Zweodsche stoomboot ..Aklebarau" door het Russische Oostzee eskader (ongeveer ter zelf- der tiid als het Doggersbank-incident voor viel. Petersburg ..15 April. Naar men verneemt,' bestaat het voornemen in de volgende weck den voorbereidenden arbeid ter uitvoering van de keizerlijke aanschrijving van 3 Maart- ten einde te brengen. De ministerraad zal alsdan de voorstellen onderzoekon en voor Paschen daarover een besluit, nemen. Er loopt weer een gerucht, dat- do oud minister van binnen!andsclie zaken prins Swiatopolk-Mirsky geroepen zou worden mi nister Boelygin te vervangen als voorzitter van de commissie, die de bijeenroeping van eene vertegenwoordiging moet voorbereiden, en dat hij later zou worden belast met de uitvoering van de door deze commissie te ne men besluiten. Tiflis, 14 April. Het officieele blad Kaw- kas bevat een telegram van den rtadhouder prins Woronzow-Dashkow, waarin aan de be volking kennis gegeven wordt, dat overeen komstig de bedoelingen van den Keizer geko zen vertegenwoordigers van den adel, de sta den, do plattelandsgemeenten en de ortho doxe, Armenische en mohammedaansche geestelijkheid zullen bijeenkomen om te be raadslagen, opdat zij zich zullen uitspreken over maatregelen tot herstel van de open bare veiligheid en tot voorkoming van onlus ten en de noodzakelijkheid in het licht stel len van veranderingen in de rechtspleging aan den Kaukasus en van de invoering van zemstwo's. Voorts stelt de stadhouder in uitzicht de bespoediging van landmeting en de bepaling van de voorhanden domeingronden, éie voor de cultuur geschikt zijn, opdat deze aan niet land-bezittende bewoners van Kaukazië kun nen worden toebedeeld. De Keizer heeft de herziening van het vraagstuk der Armenische kerkelijke goederen toegezegd. De stadhouder wekt de bevolking op tot rust en orde. opdat het land spoedig zal kun nen terugkeeren tot vruchtdragenden arbeid op den grondslag van de keizerlijke aanschrij ving van 3 Maart De oud-geloovigen hebben, uit erkentelijk heid voor de verbetering die de regeering ge bracht heeft in hun wette lijken toestand, een beweging op touw gezet om een bedrag van een milliard roebels bijeen te brengen, dat dj aan de regeering renteloos zullen aanbieden, maar onder voorwaarde van aflossing bin nen tien jaren. Petersburg, 14 April. (Petorsburgsch tele- graafagentschap). Kapitein Jado heeft wegens zijn jongste critiek op het beleid van het ministerie van marine een ernstige be risping gekregen Om hem gelegenheid te geven zicli te rehabiliteeren, wordt hij be last met de bewapening van en het comman- d over eene rivierstoomboot op hot oorlogs- tooneel. Stockholm, 14 April. Aan Aftonbladet wordt uit Abo geseind, dat het Hof aldaar den gewezen Finschen senator en generaal van het Russische leger Scbauman, den vader van den moordenaar van Bobrikc v, van de beschuldiging van hoogverraad heeft vrijgesproken. Petersburg, 14 April. De havenarbeiders hebben het werk gestaakt. Zij weigeren het graan uit de schepen te lossen. Do graanhan delaars bevinden zich in een moeilijken toe stand. Bakoe., 15 April. Hier zijn drie gevallen van cholera geconstateerd, waarvan een met doodelijken afloop. Venezuela. Uit Washington bericht een Reuter-tele- gram, dat. ofschoon het Venezolaansch gezant schap verzekert, dat zij niet ingelicht is over het antwoord van president Castro op de laat ste mededeeling van den gezant Bow en, er m diplomatieke kringen dru'- over gesproken wordt, dab het antwoord gesteld is op een diplomatiek ongepasten cn zelfs dreigenden toon Leden van het corps diplomtique, die inlichting vroegen in het staatvdepartement, kregen het bescheid, dat er vóór de terugkomst van president Roosevelt niet tegen Venezuela zal worden opgetreden. Er werd echter bijge voegd. dat als het antwoord eene beleediging van den gezant Rowen bevatte, men dat niet door de vingers zou zien. De oorlog in Oo*t«Azië. Van dan oorlog aijn de volgende beriohtea Petersburg, 14 April. Petorsburgsch tele- graafagentschap.) Een telegram van geueraal Linewitsch aan den Czaar berichtOnze rui terij trok den 9. April op tot bij het dorp Matsjentai. Patrouilles vernielden den 10. de spoorweg-telegraaf bij Tsjakoefoe en op den weg tusschen Kaiguan en Tsjantoefoe. Een van onze patrouilles heeft tweo telegraaflij nen bij Kaijuan doorgesneden. Tokio, 14 April. (Officieel.) Eene strijd macht, oprukkende naar het. oosten via Foesjoen, op den weg naar Hailoeng, ont moette en %ersloeg den vijand in den morgen van 12 April. De sterkte van den vijand waséén regiment infanterie, zes sotnia's ca valerie, vier stuks geschut. Onze afdecling be zette daarna Tsoengsji op ongeveer 19 mijlen ten O. van Jingpan. De vijand ging al vech tende op Hailoeng terug. De vijand trok, sinds den llen, langzaam langs den weg naar Kirin terug, een gedeelte staat nog aan de grens van Joesjoe In de Changtoe en Takoemen-districten is niets ver anderd alleen komen er nu en dan cavalerie- schermutselingen voor. Volgens den correspondent van de Russ le Charbin rukken de Japansche voorposten naar Girin oo. De Japanners krijgen nog voortdurend versterkingen. Het ijs op de Soengan is* aan et kruier De correspondent van de Matin bij het Russische leger beri u-t Koeang-Tsjeentsjc ..Ik koor zoocven terug van het front, waar ik de gast ben geweest van generaal I's» bars. ik heb den indruk zc*<- 'at het Russische leger zich totaal heeft hersteld en gereed is eon nieuwcu veldslag aan te nonion." Tokio, 14 April. Bij keizerlijk besluit is Mako. een haven op do Peecadores-eilandcn, j in staat van beleg verklaard, met ingang van heden. Voorts is een zeekrijgsraad ingesteld te Mako. 1 New-York, 14 April. Een telegram uit Ma- j nilla "bericht, dat admiraal Trarin heden na- middag een telegram heeft ontvangen, mei- j dende dat het Russische hospitaalschip Orel heden morgen te Saigon is aangekomen met talrijke gewonden. Petersburg, 14 April. (Petersburgsch fcele- graaf-agentechap). Het bericht uit New-York, dat het hospitaalschip Ore! met een groot aantal gewonden te Saigon zou zijn aangeko men, blijkt volgens de door den marinestaf ingewonnen inlichtingen onjuist te zijn. Wel is de Orel te Saigon aangekomen, maar zon der gewonden. Saigon, 14 April. Het hospitaalsehip „Orel" is 36 uren in de haven gebleven, waar het 900 ton kolen innam, benevens levensmid delen en geneesmiddelen. Een Parijsche ge neesheer. die zich aan boord bevond, ver klaarde dat het dool van het eskader Wla- diwostok is. Vier Duitsche vrachtschepen lie ten gisteren het anker vallen bij Kaap St. Jacques. Het Russische eskader moet koers zetten naar het Noorden. Tokio, 14 April's middags 12 uur. Het departement van marine verklaart de berich ten over een zeegevecht bij Saigon voor on juist. Het. onjuist gcbLkcn gerucht, dat Rodjest- wenski en Togo reeds waren slaags geraakt, was afkomstig van twee Russische officieren, die op een jacht, tegelijk met eenige kolen schepen, te Batavia zijn aangekomen. Deze officieren brachten het bericht mede, dat er een zeeslag had plaats gehad, waarin de Rus sen de Japanner aangevallen en vier vijan delijke scl.epen vernield hadden. Dit bericht is intusschen niet bevestigd evenmin als een dergelijk gerucht, dat uit Sjanghai naar Ame- rika is overgeseind. 1 De Russische vloot bevindt zich nu reeds buiten de wateren van onzen archipel. I Tot dadelijkheden tusschen de beide vijan delijke vloten is het tot dusver niet gekomen. 1 Zoowel de geruchten over een ontmoeting bij de Anambas-eilanden als die over een ge- vecht op de hoogte van Saigon, zijn niet be vestigd. Het zijn geruchten gebleken, niets meer. Zeker schijnt alleen te zijn, dat de vloot van Rodjestwenskv noordwaarts stevent. Over den afstand van Singapore tot de Anam bas-eilanden heeft de Russische vloot 35 uren gedaan, ofschoon de afstand slechts 170 mijlen (1 Engelsche zeemijl I 6 K M) bedraagt Van deze eilandengroep tot For mosa is de afstand 1400 mijlenbij eenw snelheid van 10 knoopen in het uur worden daarvoor zes dagen gevorderdbij mindere snelheid natuurlijk meer. De Temps blijft van meening, dat het be lang van Rodjestwenskv steeds meebrengt de komst van Nebogatow af te wachten. Dan zal hij echter lang geduld moeten oefenen. Uit den tijd, dien Nebogatow heeft gebruikt om van Djiboeti naar Socotoro te komen, valt af te leiden, dat. hij niet meer dan vijf knoo pen in het uur maakt. Met die geringe snel heid zou hij eerst over eene maand bij de Anambaseilanden kunnen zijn Toch moet het denkbeeld, dat Rodjestwenskv er van heeft afgezien zich met Nebogatow te ver eenigen, als weinig krijgskundig worden ver worpen. Er is volstrekt geen haast om slag te leveren en als Rodjestwensky alleen noord waarts ging, dan zou hij Nebogatow aan zijn lot overlaten, d. w. z aan een zekeren onder gang, want alleen is zijne divisie te zwak om Wladiwostok te bereiken. Hoe ook het oordeel moge zijn over de krijgskundige eigenschappen van den Russi- schen vlootvoogd, men moet erkennen, dat iets hem schitterend gelukt is. Hij heeft niet alleen zijn tegenstander verrast, door plotse ling met zijne vloot in de straat van Malakka te verschijnen, hij heeft ook de Japanners en hunne Engelsche bondgenooten zoowel over de sterkt© en samenstelling van zijne scheepsafdeelingen als over hunne vaartrich ting zóó goed bij den neus gehad, dat deze nog verscheidene dagen na het op een hel deren namiddag geschiede voorbijvaren van de Russische vloot in het gezicht van een groot Britsch marine- en havenstation, het er niet over eens waren hoevele Russische schepen door de straat van Malakka zijn ge varen. De vice-minister van buitenlandsche zaken van Italië Fusinato verklaarde in de Kamer van afgevaardigden in antwoord op de vraag, welke positie de regeering inneemt tegenover bet door talrijke Italiaanscbe burgers gekoes terde verlangen, dat Italië het initiatief zal nemen tot vredesbemiddeling tusschen Rus land on Japan, dat de regeering den edelen zin van de beweging, die zich in Italië doet gelden ten gunste van het tot stand komen van den vrede tusschen Rusland en Japan, ten zeerste waardeert. Een staat kan echter niet dergelijke stappen doen, voor welker succes geen waarschijnlijkheid bestaat. Wan neer zich eene gunstige gelegenheid voor deed, dan zou de regeering niet nalaten hare menschlieveudo taak te vervullen. Allerlei vDe vernielende droogte heeft in Spanje pen ©inde genomen. Sinds twee dagen vallen overvloedige regens in Andalusië en het La Marcha district. De hoop op een goeden oogst wordt weder leven dig onder de landbouwende bevolking. vUit New-York wordt geseind, dat de wetgeving van Illinois een wet gestemd heeft, aan dc gescheiden echtgenooten verbiedend binnen het jaar te hertrouwen. Er zijn niet minder dan 30.000 gescheiden vrouwen m Chicago alleen. vDe veroordeelden der gevangenis van Ocana, 900 in getal, hebben een zonderling verzoek tot do Spaansche regeering gericht. Zij verzoeken namelijk ter gelegenheid van het Don Cuichotte-eeuwfeest in vrijheid ge steld te worden, ter herinnering aan een der groote daden van Cervantes' held. Don Qui- chotte heeft namelijk, gelijk men zich herin nert, wan een troop galeislaven, die hij op zijn weg ontmoette, met gcvelden lans do bewa kers dier boeven verdrevon en hen in vrij heid gesteld, omdat hij het wreed vond, men- schen die door God en de natuur vrij gescha pen waren tot slaven to inaken, en omdat hij het niet goed vond, dat brave lieden de beulen waren der minder goeden, gelijk hij tot Sanchu zeidc. Maar in het boek staat, naar men weet, verder ook, dat de boeven, zoodra zij los van hunne boeien waren, hunnen bevrijder be roofden van alles wat. hij bij zich had en dat do edele ridder het hater bitterlijk betreurde dat hij niet naar den raad van zijn getrouwen schildknaap had geluisterd. Dat pleit zeker niet ten gunste van het ver zoekschrift Maar men gelooft t<?ch. dat ter gelegenheid van hot. Cervanto.sfeest aan vele veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf zal worde» verleend. vVerleden week werd te. Londen een man met name William Stevens voor den politierechter gebracht, onder beschuldiging op- de groentemarkt van een koopman voor een waard© van f 36 komkommers gestolen te hebben. De bestolene herkende den dief beslist, maar deze ontkende. Gisteren kwam de zaak weer voor. Een man met name Tho- mas Stevens, in 't geheel geen familie van den beschuldigde, gaf zich aan als den dief. I Hij wou niet, dat de andere onschuldig voor zijn daad zou lijden. De bestolene herkende nu in Thomas den dief. De rechter vond niet de minste gelijkenis, noch in het gezicht, i noch in gestalte. Maar beide mannen hadden 1 een 1 idteeken onder het linkeroog. William werd nu vrijgesproken en Thomas naar den i strafrechter verwezen. vBij een hevig onweder. dat dezer dagen in Egypte boven Cairo woedde, is do kleinste pyramid© door den bliksem getroffen en erg beschadigd. Groote steenblokken zijn afge rukt en naar beneden geworpen. Het reuzen werk der oude dynastieën, is aldus o'iweder- roepelijk aangetast. vIn den Indischen oceaan zijn aan boord van het Duitsche stoomschip Neiden- fels, dat van ïndië naar New-York voer, drie luipaarden aan 't vechten geraakt met een vrouwelijke olifant. Tijdens een storm schijnt de wand tusschen de dierenkooien stuk ge gaan te zijn, en toen nu op een dag do olifant en haar jong behaagelijk wortels knabbelden, kreeg een der luipaarden cok trek in een wortel. Hij ontfutselde er een aan het jougo olifantje, waarop de oude olifant hem een mep met haar slurf gaf. Dit liet de luipaard niet op zich zitten, hij sprong op de olifant toe en de beide andere luipaarden volgden zijn voorbeeld. Het werd een verwoed gevecht, waaraan de oppasser niet dan met dj grootste moeite een einde kon maken. Een der luipaarden, die maar niet loslaten wou, moesten zij de hersens inslaan. De oude olifant is een paar dagen later aan haar wonden gestorven. Het jong, niet veel grooter dan een New-found lander, is dezer dagen te New-York aangeko men. De Staatscourant van Zaterdag 15 April 1905, bevat de volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot burgemeeste" van Waterland- kerkje A. A. Hendrikse; op eervol verzoek ontslagen als kapitein l>ij, het Nijmeegsch vrijwilligerscorps te Nijmegen R. Fr msen. en zijn benoemd bij dat korps tot kapitein P F. Servaas Smits, thans le luitenant en tot le luitenant C. Peters, thans 2e luitenant op verzoek eervol ontslagen als kapitein commandant van het korps gevormd uit do scherpschuttersvereeniging Frederiksoord en omstreken te Frederiksoord gem. Vledder H. C. Brouwer; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Schaik, J. Hoefnagel eervol ontslagen uit den zeedienst de luite nant ter zee 2e klass© H. C. Steffelaar. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins kwamen heden morgen 12 uur in de residentie, gebruikten het dejeuner bij; H. M. de Koningin-Moeder en keeren tegen 51 uur naar het Loo terug. Men seint ons uit 'si Gravenhage „Met zekerheid vernemen wij de benoeming tot minister van Buitenlandsche zaken van ihr. Van Weede de Berecamp, zwager van den afgetreden minister Melvil van Lynden". Hare Majesteit de Koningin heeft op 11 dezer in gehoor ontvangen den heer ridder C. De Struve, ter overhandiging aan Hoogst- dezelve van zijn terugroepingsbrieven als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zijne Majesteit den Keizer aller Russen bij het Nederlandsche Hof. Dè afgetreden gezant van Rusland, de Ohecr De Struve. heeft gisteren voor goed de residentie verlaten. Aan het Staatsspoorsta tion, waarheen de Engelsche gezant, te» wiens huize hij logeerde, hem begeleidde, waren tal van leden van het vreemde en Nederlandsche diplomatieke korps vereenigd 0111 den voor- maligen vertegenwoordiger van den Czaar bij ons Hof, een afscheidsgroet te brengen. Men schrijft uit 's Gravenhage Men verneemt, dat noch van de Indische regeering, noch bii de Japausche legatie eenig bericht "mtvangen .s, betreffende het leveren van een zeeslag bij de Antambas-eilanden, Daarentegen was wel daags te voren ambte lijk bericht, gezonden nopens het ankeren van de Russische vloot nabij gemelde eilanden groep met. de verwachting, dat zij spoedig de Indische wateren geheel zou verlaten. Bij het bestuur der Vrijz. Dem. kiesver. te Lochem is, naar aanleiding van het tot mr. G. Jannink te Almelo gericht schrijven, van hem een antwoord ontvangen, dat zóó in alle opzichten bevredigend kan geacht worden, dat het bestuur voornoemd geen oogenblik heeft geaarzeld, de voorwaarden, waaronder mr. Jannink door bedoelde kiesvereeniging is gccandideerd, als vervuld te beschouwen. Z. C. In de gisteren gehouden vergadering van de Rotterdamsche Vrijz. democratische Kiesvereeniging werd na mdedecling van de met de liberale kiesvereenigingen gevoerle correspondentie, de volgende motie met al- gemeene stemmen aangenomen „De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeni ging te Rotterdam, Overwegende dat uit de aanneming door Vrijzinnig-Democratisclien Bond en Liberale Unie in hunne vergaderingen van 21 Januari j.l. van éénzelfde program .111 actie met het oog op de a.s. algemeeue verkiezingen nood zakelijk volgt dat door hen, die het bovenbe doelde program van actie aanvaarden, in ge sloten gelederen tegen den gemeenschappe- lijken vijand zal moeten worden ten strijde getrokken Overwegende dat. uit de circulaires van de besturen van Vrijzinnig-Democratischen Bond en Liberale Unie, d.d. 3 Januari jl.J gebleken is dat het bovenbedoelde ptogram van actie de eenparige instemming heeft ver- kregen van alle Kamerleden, behoorende tot de Vrijzinnig-Democratische- en tot de Libe- rale U de-groep; i Overwegende dat van de aftredende Rot- terdamsche afgevaardigden de afgevaardigden voor district I. de heer mr. D Fock, voor dis trict II. de heer D. de Klerk en voor district III de heer J. B. Verliey. behooren tot de i Liberale Uniegroep, en de afgevaardigde voor district V. de heer mr. E E. van Raalte, tot, de Vrijzinnig-Democratische groep Overwegende dat ter vermijding van het gevaar dat in Rotterdam een zetel aan de kerkelijke partijen verloren gaat, het wen- schelijk is in district IV den loop der zaken af te wachten, is van oordeel dat do Vrijzinnig-Democratisch© Kiesver- eeniging in district I den lieer mr. D. Fock, in district II den heer D. de Klerk, in dis trict III. den heer J. Verhey, en in dis trict. V den heer mr. E. E. van Raalte bij de a.s. algemeene verkiezingen behoort candi- daat te stellen, terwijl omtrent de in district IV aan te nemen houding de beslissing tot nader moet worden aangehouden, en draagt het bestuur op bi; de voorberei ding van het verkiezingswerk met het boven staande rekening te houden." Liberale Unie en Vrijz. - dem. Bond. Het hoofdbestuur van den V. D. B. brengt in den Vrijzinnig-Democraat het vol gende ter kennis van de afdeelingen „Zooals u bekend in, heeft het hoofdbe stuur der L. U. de bij haar aangesloten kies vereenigingen beslist en met- nadruk ontra den, aan de zitting hebbende oud-liberalen hun zetels te "betwisten, en uitdrukkelijk te kennen gegeven dat, waar de vrijzinnig-demo craten in eenig district dit wel doen de bij de L. U aangesloten vereenigingen, naar het oordeel van het hoofdbestuur, daarbij niet aan de zijde der vrijzinnig-democraten kun nen staan. Ons bestuur, dat dit advies niet in overeen stemming acht- met de trouw aan het com promis van 21 Januari jl„ en in strijd met de toelichting, ook in de vergadering der L. U. door den voorzitter gegeven, omtrent de be teekenis van het program van actie, heeft de vraag zeer ernstig overwogen of, waar het hoofdbestuur der L. U. zich aan de conse quentie van het beide partijen bindend© com promis onttrekt, onzerzijds het compromis nog langer als bestaande moet worden be schouwd.» Al betreuren wij de gevolgen die het advies van het hoofdbestuur der L. U. zal hebben en al zouden wij na dit advies volkomen ge rechtigd zijn het compromis als vervallen te beschouwen, zoo meent ons bestuur toch dit niet te moeten doen. Immers door op- zegging van het compromis kunnen de na- deelcn, door het besluit van het hoofdbestuur der L. U. veroorzaakt, niet worden te niet gedaan, terwijl groote verwarring en dienten gevolge vermindering der kans om aan het program van actie de overwinning te bezor gen, daarvan het gevolg zou zijn. Ons bestuur adviseert u dus, ondanks het gebeurde, aan het compromis geheele uitvoe ring te blijven geven en daaraan onzerzijds getrouw te blijven in den zin, waarin het naar ons oordeel onvermijdelijk moest wor den opgevat. Bij de gisteren te Tiel gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad kwa men 812 van de 1300 kiezers op. Van onwaar de 11. Uitgebracht werden op mr. H. C. Dres- helhuys (lib.) 480 stemmen, op J. P. de Jager (vrijz.-dem.) 321. Eerstgenoemde is dus geko zen. Volgens het jaarboek voor 1905 van de Koninklijke Nederlandsche Marine, bestaat het offieierskorps bij ize zeemacht uit 1 vice-admiraal a la suite (Z. K. H. do Prins), 3 vice-admiraals, 4 schouten-bij-nacht, 28 kapiteins ter zee, 35 kapitein-luitenants ter zee, 121 luitenants ter zee der le klasse, 211 luitenants ter zee der 2e klasse; bovendien waren er 42 adelborsten der le klasse. De Kon. Ned. Marine-reserve telde 4 bui tengewone luitenants ter zee der le klasse, 30 idem der 2e k'asse, 45 adelborsten der le klasse en 38 buitengewone adelborsten. Het korps mariniers bestond uit 2 kolonels, 3 luitenant-kolonels. 12 kapiteins, 19 eerste- luitenants, 5 tweede-luitenants, 1 luitenant- kolonel-intend'ant, 2 kapitein-kwartiermees ters. 2 eerste-luitenant-kwartiermeesters. Het personeel van dec geneeskundigen dienst der zeemacht bestond uit: 1 inspec teur. 2 dir. off. van gezondheid der le klasse, 3 idem der 2e klasse, 45 officieren van ge zondheid der le klasse, 17 idem der 2eklas.se, 2 apothekers der le klasse en 1 idem der 2e klasse. Bij de administratie der zeemacht waren: 1 hoofdinspecteur. 3 iuspecteurs, 26 officieren van administratie der le klasse, 39 idem der 2e klasse, en 9 adjunct-administrateurs. Bij den marine-stoomvaartdienst waren ge plaatst 1 inspecteur (rang van kapt.-luit.- ter zee), 13 officieren-machinist der le klasse, 29 idem der 2e klasse, 54 hoofdmachinisten, 102 machinisten, 61 adjunct-machinisten. Voorts zijn 15 hoofdmachinisten geplaatst bij het loodswezen en de 1. ustverlichting. Bij de marine-reserve waren 7 machinisten der le klasse, 23 machinisten der 2© klaaae, en 90 adspirant-machinisten. Het ingenieurskorps bestond uit 1 direc teur van scheepsbouw, 4 hoofdingenieurs en 9 ingenieurs. Op het Kou. Iinstituut te Willemsoord wa ren 34 adelborsten der 2e klasse en 68 der 3e klasse. Blijkens het. algemeene overzicht der sche pen en vaartuigen van oorlog bestond de Kon. Ned. Zeemacht uit 5 pantsersehepen, bestemd voor de verdediging van het Rijk in Europa4 pantsersehepen, bestemd voor de verdediging van Nederl.-Indië. en 7 pantser- dekschep'.n tot laatstgenoemde bestemming; 12 monitors en 5 riviervaartuigen. Tot de ongepantserde schepen en vaartuigen behoof-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2