BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Zitting van den gemeenteraad van Maan dag 10 April 1905, des namiddags om twee uur. Voorzitter de heer burgemeester jkr. J. W. A. Bare liman Wuytiers. Tegenwoordig zestien leden, de waarne mende secretaris jhr. S. M. van Reigersberg Versluvs en later de secretaris, nxr. J. G. 'Stenfert Kroeseafwezig de heer van Beek. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Van Gedeputeerde Staten de goedkeu ring van een besluit tot af- en overschrij ving op de begrooting der schutterij voor 1904; voor informatie; b. van G. van Eist Hz. een verzoek om perceel C. no. 2790 in de Kampstraat tot wederopzegging te mogen huren; in han den van B. en W. om advies; c. van den ouderwijzers C. A. Heunks oene dankbetuiging voor het verleende ver lof; voor informatie; d. van mej. J. C. van der Schroeff de me- dedecling, dat zij hare benoeming tot leerares aan de II. B. school aanneemt; alsvoren; e. van A. Gaasbeek de mededeeling< dat hij zijne benoeming tot onderwijzer bij het Openbaar lager onderwijs onder dankbetui ging aanneemt; alsvoren. Aan de orde is: 1. Beëediging van mr. J. G-. Stenfert Kroese als secretaris der gemeente. Door den waarnemenden secretaris bin nengeleid zijnde, legt de heer Stenfert KroSee, in handen van den voorzitter, de bij de wet gevorderde eeden af. De Voorzitter. Ik wenscih u geluk, mijnheer Stenfert Kroese, met uwe benoe ming. Is die onderscheiding, die u te beurt, mocht vallen, voor u vleiend, vooral met het oog op uwen nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd, wij! verheugen er ons in dat gij deze benoeming hebt aangenomen, omdat wij meenen in u den man gevonden te heb ben, bekwaam om uwen hoogst kundigen voorganger waardig te vervangen. Al zal het u, althans in den beginne, moedelijk vallen aan de vele Oischenwelke uw omvangrijke taak u stelt, volledig te beantwoorden, uwe wetenschappelijke opleiding en de ondervin ding, die gij reeds hebt opgedaan, zullen u spoedig in staat stellen de- moeielijkheden, die de .praktijk dikwijls oplevert, te overwin nen, terwijl ik u de verzekering kan geven, dat gij kunt rekenen op de voorlichting en den steun van de leden van het dagelijksch bestuur. Bovendien wordt gijj ter zijde ge staan door een aantal ijverige en bekwame ambtenaren, die onder leiding van den ervaren hoofdambtenaar uwe taak aanmer kelijk zullen verlichten. Ik beveel hen aan in uwe welwillendheid en hoop, dat het u in de betrekking, die gij| thans aanvaardt, wel moge gaan, dat gij' hier een aangenamen Werkkring zult vinden en dat- steeds zal blij ken dat de gemeenteraad een goede keuze gedaan heeft. Ik wenscb thans nog een woord van dank te brengen aan den waarnemenden secreta ris, den heer van Reigersberg Versluys; die gedurende de langdiuige vacature met loffe- lijken ijver de betrekking heeft waargeno men en zich met groote toewijding daarvan heeft gekweten tot bijzondere tevredenheid van het dagelijksch bestuur, waardoor de werkzaamheden oen geregeld en ordelijk ver loop hadden en het den nieuwen functiona ris gemakkelijk zal vallen den weg te vinden in den waren doolhof van administratieve aangelegenheden, waarop do gemeentesecre tarieën meer en meer beginnen te gelijken. De Secretaris. Mijnheer de voorzit ter, het zij mij vergund in deze vergadering, waarin ik anders de zwijgende rol zal heb ben te vervullen, een enkel woord te zoggen. In de eerste plaats om u en de andere leden van het collego van B. en W. dank te zeg gen voor het vertrouwen, dat zijl mij' hebben geschonken, door mij ter benoeming aan te bevelen, en ook de leden van den raad, die mij tot dit ambt hebben benoemd;. Ik hoop, dat- gij mij zult toestaan ook dank te bren gen aan den secretaris der gemeente Zwolle, mr. Thoden van Velzen, omdat ik de over tuiging heb, dat ik het voor een goed deel aan zijne leiding te danken heb, dat ik thans deze plaats mag innemen. In eene gemeente als deze is het onmoge lijk, dat al het werk van den secretaris uit gaat of dat hij alles zelf doet. Ik zal veel moeten overlaten aan de ambtenaren. Van hunnen ijlver, die hier door u is geroemd, zal ik in vele opzichten moeten afhangen. Ik roep den steun van de ambtenaren in. Ik geef daarbij gaarne de verzekering, dat ik, voor zoovoel van mij afhangt, er naar streven zal om onzen gezamenlij ken arbeid aangenaam en voor de gemeente vrucht dragend te maken. Ik dank u, mijn heer de voorzitter, voor de woorden, die gij tot mij hebt gericht, en eindig met te ver klaren, dat wanneer ik in den beginne iD ervaring te kort mocht schieten, ik dat gaar ne door welwillendheid, nauwkeurigheid eD lust tot werken zal trachten goed te maken. (Teekenen van instemming). 2. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. De Voorzitter. Ik heb mede te dee- len, dat dit verzoek heden niet kan behan deld worden, omdat nog geen advies van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ontvangen is. De zaak wordt dus voorloopig van de agenda afgevoerd. 3. Voorstel van B. en W. betreffende het handwerkonderwijfe, met «advies. B. en W. vragen machtiging, nogmaals voor een jaar bij het onderwijs in de hand werken op de openbare lagere scholen ge bruik te mogen maken van de voorlichting van mej. Teunisse, te Amsterdam. Wordt z. h. o. conform besloten. 4. Verzoek van het bestuur der Amers foortsch o industrie- en huishoudschool om subsidie, met adviezen. De meerderheid van het ooi lego van B. en W. stelt voor, tot wederopzegging, uit de gemeentekas een jaarlijksoh subsidie van f 1750 te verleenen, waarvan gedeelte, of f 1312.50, over het jaar 1905 onder de vol gende voorwaarden 1. dat het onderwijs worde gegeven op den grondslag van het leerplan door het verzoekend bestuur bij zijn adres overge legd; 2. dat de gemeente in de gelegenheid worde gesteld, op die school toezicht uit te oefenen 3. dat door het bestuur der vereeniging jaarlij|ks de begrooting voor het volgende jaar cn de rekening van het afgeloopen jaar, zooals die door Zijne Excellentie den minis ter van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd zijn, aan Burgemeester en Wethouders ter kennisneming worden ingezonden en jaarlijks aan den gemeenteraad een verslag moet wor den overgelegd van zijn beheer over het laatst afgesloten dienstjaar en van de uit komsten van het aan de school gegeven on derwijs in dat jaar, met statistieke opgaven van het aantal leerlingen, die de verschil lende cursussen hebben gevolgd; 4. dat door de vereeniging aan de leerlin gen van het herhalingsonderwijs kosteloos- kookonderwijs worde gegeven op de door het gemeentebestuur te 'bepalen dagen en uren; 5. dat de tijd en wijtze van uitbetaling van het subsidie en de wijize waarop toeziaht zal worden uitgeoefend door 'Burgemeester en Wethouders worden bepaald. De heer Hamers. Mijnheer de voorzit ter, ik zou willen voorstellen deze zaak naar de afdeelingen te verzenden. Wij hebben ge hoord, dat het plan, waarnaar de zaak nu zal worden ingericht, geheel anders zal zijn dan vroeger. Daarover mogen wij1 wel wat meer inlichtingen ontvangen, voordat wii op dit verzoek beslissen. Het komt mij daarom zeer wenschelijk voor, vooral ook omdat de zaak van veel belang is op financieel gebied, dat dit verzoek behandeld wordt in de af deelingen. Het voorstel tot verzending naar de afdee lingen wordt ondersteund en komt- dus in behandeling. De heer J orissen. Mijnheer de voor zitter, ik val met een enkel woord het voor stel van den heer Hamers ondersteunen. Ik steun het vooral hierom, omdat het be sluit, zooals B. en W. het voorstellen, m. i. eene ernstige beschouwing in de afdeelingen vordert. Onder a. wordt voorgesteld het des betreffende raadsbesluit van 27 Juni 1903 in te trekken. Ik geloof niet, dat men dit be sluit nog kan intrekken, want het besluit is vervallen omdat niet voldaan is aan de voor waarden waaronder het subsidie destijds is verleend. Ook de vorm, waarin B. en W. voorstellen het subsidie te verleenen, kan m i. niet opgaan. Hier wordt enkel gezegd, dat een subsidie van f 1750 wordt verleend, terwijl de geheele redeneering van het ver zoekschrift der vereeniging is gebaseerd op een subsidie van het Rijk van f 3500 en een subsidie van de Provincie van f 700. Het zou toch, dunkt mij, wenschelijk zijn aan de uitkeering van het subsidie door de gemeente de voorwaarde te verbinden, dat ook die beide subsidiën verzekerd zijn. Dan zijn er, wat de onder b. gestelde voorwaarden betreft, enkele dingen, die ernstige bespreking ver dienen en waarover wijl moeielijk in deze vergadering tot eenstemmigheid zullen kun nen komen. Ik zal dus gaarne het voorstel ondersteunen om eene ernstige bespreking in de afdeelingen mogelijk te maken. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik zou het werkelijk bejammeren, wan neer deze zaak, waaraan wij nu reeds twee jaren bezig zijn. en die wij allen grondig ken nen, naar de afdeelingen gezonden werd. Wanneer het voorstel daartoe uitgaat van leden van wie men weet, dat zij) a priori tegen de zaak zijn en dat zij zich er met hand en tand tegen verzetten, dan is het te voorzien, dat dit geschiedt met de bedoeling om de zaak in den doofpot te doen. Dat is het wat de voorstellers wollen. Wanneer wij daarop ingaan, wat zullen wij dan krijgen? lm de eerste plaats een uitstel van een heel jaar, voordat er kwestie van kan zijn, dat de zaak hier weder aan de orde komt. Daarbij komt, dat als nu niet het subsidie van hét Rijk wordt aangenomen, wij haast zeker weten, dat deze dan niet tot onze dispositie zal wor den gesteld. Hetzelfde wat bij1 de behande-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5