koloniënI BINNENLAND? r zal worden. De Parijsche gemeenteraad zal in een der eerstvolgende zittingen er over beraadslagen of dit geschenk aangenomen kan worden. De villa moet ook in de toekomst door vereerders van den groeten schrijver -bezocht kunnen worden en ook de bedevaart naar Medan. die tot dusver op den sterfdag van Zola placht plaats te vinden, zal verder op- gestoord kunnen blijven doorgaan. vilekend is het groote gevaar, dat de ratten op schepen opleveren voor het over brengen vau de pestziekte. Te Hamburg zijn daarom in den laatsten tijd maatregelen ge nomen om do ratten aan boord te dooden. Het tijdschrift Prometheus meldt, dat daar toe do havenarts dr. Nocht een toestel hoeft Uitgedacht dat uitstekend werkt. Het be staat uit een inrichting, welke door onvol ledige verbranding van ooke6 zoogenaamd ge- neratorgafi lewrt, dat rijk is aan kooloxvd. Hot toestel staat op een schuit, die laugs het verdachte schip wordt gebracht eu elk uur ougeveer 500 kub. meter van dat gas in het schip pompt. Do ratten worden ?r allen door gedood zonder dat lading of andere voorwerpen aan boord schade lijden. De proe ven zijn goed gelukt maar eischten voor c-en stoomboot van gemiddelde grootte niet minder dan 30 uren. Daarom is thans besloten ven veel grooter t<iestel in dienst te stellen, dat elk uur 3000 kub. meter gas levert en het afmakingswerk in 5 uur volbrengt. De kosten zijn op 112.000 mark geraamd, die van een grootore schuit meegerekend. vBlijkens de cijfers van de officieele statistiek wordt er in enkele streken van Duitscklarul vrij veol hondenvloeeoh gegeten Ia het laatste kwantaaJ van het vorige jaar is in Duitschland het vleeech van 1762 hon den ter keuring aan de openbare slachtplaat sen aangeboden. In Saksen werden in die drio maanden geslacht 1073 honden, te Chem nitz alleen 428; in Beieren 184, en in Sileooë 232, te Breslau aJleeai 168. Dit zijn de offi cieele cijfers; vermoedelijk is er hier en daar ook nog wel eens een blaffer geslacht, zonder dat hek ter kennis van den keuringsdienst is gekomen. OOST-INDIÊ. Het Bat. Nbl. schrijft: De regeering had de welwillendheid ons te doen toezenden een afdruk van het door haar ontvangen Journaal van den civielen gezag hebber te Poe roek Tjahoe. Het Journaal loopt van 21 Februari tot 3 Maart. Het geeft» in zijn soberheid welsprekend, een duidelijk beeld van de vastberadenheid, den moed, de wilskracht, hei goed vertrouwen in den afloop, kortomvan de „goede couraghie" die man nen als Christoffeï bezielt. En de uitkomst is aan den goeden moed geëvenredigd. Men luister^ maar eens: 21 Februari, Den avond te voren was te 7uur uitgerukt met 1 brigade en 2 groe pen infanterie. Te Toenbang Nangoe wer den de twee uitgezonden brigades ontmoet en medegenomenverder word den geheelen nacht door gemarcheerd Voorbij Tocmbang Nangoe moesten een inlandsoh sergeant der mobiele colonne en een inl. maréchaussee, benevens drie dwangarbeiders onder dekking worden teruggezonden, omdat zij beweerden ziek te zijn en niet verder te kunnen marchee- ren. Te 8 uur v.m. aan do Soengei Meuawing gcru9t en gekookt en te 10 uur v.m afge marcheerd. Te 3 uur n.m. bivak te Toembang Koeion Den geheelen dag en nacht zware regen 22 Februari. Bericht ontvangen, dat zich in d« versterking Moeara Koetjoe vau Toe- inenggoeng Rangga Oegei de Soerapau s Ra den Naoen en Djadatn zouden ophouden. Te 7 uur v.m. afmamch dwars door het terrein, zes man infanterie meldden zich beweerden niet «kerk genoeg te zijn om den verderen tocht mede te maken. Zij werden in de benteug Toembang Koeion onder bewaking van het hoofd achtergelaten. Te 4 uur n.m. bivak in het bosch. Dag en nacht zware regen en bandjir. 23 Februari. To 7 uur v.m afmarsch den geheelen dag regen. Te 1 uur n.m. gerust en gekookt en 3 uur n.m. doorgemarcheerd tot 11 uur n.m Te 11$ uur n.m. de benteng Moeara Koetjoe verrast-, zee vijanden sneuvelden en twee wer den gewond, buit werden gemaakt drie ach torlaadgeweren een Amboneesclie maréchaus sec lichte randjoe wond aan de hand. De Soerapati's hadden met Rangga Oegei twee dagen te voren de benteng verlaten. 24 Februari. Te 2 uur v.m bivak te Moeara Koetjoe. eu Jacob amuseerden zich met het Klenus- paard brood en klontjes te voeren. Er kwam daardoor weer wat leven in den ouden knol, d>e onder een half versleten paardedeken stond te slapen, versuft aJs hij was door het voortdurend geraas van de stampende mar chine aan zijn ooren. De jongens moeeten, net als Oma, ook eventjes de zuiging op hun lijf voelen en vonden het- „eng". Eindelijk had KJeuus zijn werk verricht, t paard word weer aangespannen en voort ratelde 't ding om andenon te gaan irKle- uusseu". „En vroeg Jo, ,J»oo ia 't u bevallen, laat u dat ding bet- volgend jaar weer ko men I" „Wel kind, de ondervinding zal me nu nog moeten leeren of er werkolijk een reini gingsproces in mijn kloeden heeft plaats go- had. Be ben oud. danspartijen goof ik met. meer, voor mij is 't goed genoeg, denk ik." „Weet u wat ik vind", merkte zij) heel wijsgeorig op, „dat u op uw ouden dag op weg is om een moderne vrouw te worden." „En mijn ouderwetsche prineipen. waar jij je altijd in stilte aan ergert, wanneer ik soms erg conservatief ben T „Dan hebt. u er uwe gegronde redenen wel voor." „Zoo. dat zeg jo ook niet altijd. Heb ik die openhartige bekentenis aan „taenus" t» danken V' Jo lachte. „Misschien wel". „Nu, maar dan laat ik me liet volgend jaar stellig weer ..Klcnuusen". OTTDE VROUW Te 6$ uur v.m. het terrein boven&trooms f gezocht alles was gevlucht. Te 10 uur v.m. afmarsch stroomafwaarts Barito langs linkeroever over nederzettingen. Overal waren witte vlaggen uitgestoken, en de bewolking meldde zich bij den patrouille- commandant, nergens werd een schot- ontvan gen. De nachtelijke overval op de bent-ing had schrik en ontzetting gebracht onder de be woners der bovenstreek. Te 3 uur n.m. bivak te Moeara Baboeat. De bevolking van deze kampong was aan wezig. Het hoofd, dat reeds te Poeroek Tja hoe zijn onderwerping had aangeboden, meld de zich bij den patrouille-commandant. Februari. To Moeara Baboeat verble ven. Alle hoofden tot aan Moeara Koetjoe op beide oevers der Barito kwamen zich mei den bij den patrouille-commandant, hun werd opgedragen zich naar Poeroek Tjahoe te ko men onderwerpen. 26 Februari. Te 6$ uur v.m. twee brigades over Tocmbang Soedjan. Toembang Koeion, Lampanassan en Seripoi naar Poeroek Tja hoe, tevens om de te Toembang Koeion ach tergebleven zieken mede te nemen. Met een brigade en de infanterie te 7 uur vjn. de rivier overgezet naar rechteroever en afmarsch naar Batoe Penaoen, alwaar te 10 uur v.m. op het stoomschip Otto werd geëm barkeerd. De stoomschepen Otto en Selatan waren met het oog op het mocielijkc vaarwater den dag te voren beiden naar boven gestoomd om eventueel© gewonden af te halen. To 1 uur n.m. to Menjakau verbleven en getracht, berichten omtrent Artoeng Koewing in te winnen, deze was gevlucht, de hoofden maakten do opwachting bij den patrouille- commandant. 27 Februari. Te 6 uur v.m. afgestoomd en te 11 uur v.m. te Poeroek Tjahoe aangeko men. Den 21. Februari j.l. was het stoomschip Kwartel te Poeroek Tjahoe aangekomen met kapitein Buijs en aanvullingstroepen. Den 22. Februari j.l. vertrok de Kwartel met de hulptroepen, die naar Boentok terug- keeren. Op dien dag kwam Pangeran Panglima terug met Goesti Oedoet. de vrouw van Goesti Mohamad Asrad, daar hom opgedra- gi *i was deze naar Poeroek-Tjahoe te bren gen ten einde te kunnen afvragen of zij ge negen was om Goesti Mohamad Arsad te vol gen. Zij raaakteu de opwachting bij den com mandant van de Otto, die gedurende mijn afwezigheid liet civiel bestuur waarnam Den 24 Februari j.l. kwam het 9toom schip Selatan te Poeroek-Tjahoe. Den 26. Februari d a. v. te 10 uur v.m. kwam de Negara en vertrok den zelfden dag te 2 uur n.m. weder. 28 Februari. Pangeran Panglima kwaan met Goesti Oedoet bij den civielen gezaghebber en besloot ten laatste haar man naar Buiten zorg te volgen, zij verzoöht, echter eenige ken tijd om haar zakrn te regelen, hetgeen werd toegestaan. Heden kwam ziek onderwerpen Pangeran Mas Kesoema Brangta Joeda uit de Laoeng (Batoe Boca) en verzoeht zich in Bekoeinpai te mogen vestigen. 1 Maart. Pangeran Djantra Penglioeloo met Toemenggoeng Lima en al de pembekels uit do Menawing kwamen zich bij het be stuur onderwerpenzoodat thans behalve Antoeng Koewing, die gevluoht is, allo man nelijke leden van de Pegoestian-familie zioh hebben onderworpen. Verder hebben zich gemeld pembtkels Wira Biloen van Bakanoeu en Oedo van Poe- ro zoodat. beneden Moeara Koetjoe bijk alle hoofden zich hebben onderworpen even als van de Laoeng beneden Batoe Boea. 2 Maart. Si Oemar de schoonzoon van Had ji Mat Said kwam met de geheele bevolking van Batoe Boca in onderwerping, hem is me degedeeld, dat deze onderwerping voorloopig zal wonden aangenomen, doch dat Hadji Mat Said na zijn werkelijk of voorgewende ziekte zich in eigen persoon dient te onderwerpen te Poeroek Tjahoe. To 3 uur n.m. een brigade en een groep infanterie naar de Soengei Bitan en Sampa goë om den bovenloop er van af te zoeken naar schuil plaateen. 3 Maart. Te 6$ uur v.m. twee brigades en een groep infanterie met de Otto naar Moe ara Bahan om van daar achter in de ladangs aan de Goenoeng Bahan en in Diroeng Boen tai te vallen. Pembekel Oetoen van Diroeng Boentai kwam niet een gedeelte der bevolking in on derwerping. H M. de Koningin-Moeder woonde gisteren (Goede Vrijdag) de godsdienstoefe ning bij in de Kloosterkerk te 's Gravenhagc. De correspondent der N. R. Ot. te Wee- nen deelt mede. dat onze thans tot minister van buitenlandschc zaken benoemde gezant te Weenen, jhr. Van Weede. vóór do over handiging van rijn terugroep»ngsbrief aan den Keizer van Oostenrijk de mededeeling kreeg, dat de Keizer hem en redingote wenschte te ontvangen, omdat Z. M. het bezoek slechts wensch' te beschouwen als eenc afscheids- audietitie vóór een verlof. Onteigening. De St.-Ct. nr. 95 be vat een opgave van de eigendommen, die voor de voortzetting van de verbetering van de rivier de Ve»ht. in Overijssel, onder de gemeenten Stad-Hardenberg en Gramsber- gen, ten algemeencn nutte en ten name van den Staat, zullen worden onteigend, welke opgaaf op de secretarieën der betrokken ge meenten en op de provinciale griffie van Overijssel ter inzage hebben gelegen. Naar de N. Ct. verneemt, hoeft de heer mr. Von Weckherlin gisteren het departe ment van buitenlandsche zaken verlate». Naar wij vernemen heeft de Centrale Anti-rov. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Lochem. den heer N. Oosterbaan, arrend.- schoolopziener te Doesburg, tot candtdaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. (Stand.) Do Haagacho bouwverordt- n i n g. Blijkens do toelichting tot de bij de© gemeenteraad van 's Gravenhage ingekomen ontwerp bouw- en woon verordening is dit ont- erp. veretscht volgens art. 1 der woningwet, zooveel mogelijk gemaakt met- behoud der van kracht zijnde verordening. De indeeling der nieuwe verordening komt overeen met de hoofdtrekkeu door de woningwet aangegeven. De verordening is niet toepasselijk op woon wagens en woonschepen, daar zulks in de praktijk toch niet mogelijk zou zijn. Zoodra immers het- gemeentebestuur handelend op trad, zou de verplaatsbare woning over de grenzen der gemeente" worden gebracht. Uit drukkelijk wordt bepaald, dat onder het recht om vergunning of vrijstelling te verleenen de bevoegdheid begrepen is om daaraan voor waarden te verbind.n bij welker niet-nako- ming zij vervalt-. Deze bepalirg is nieuw, doch eigenlijk overbodig na de uitspraak van den Iloogen Raad in de bekende zaak van het spelen van het jeu de ooule op de wandelpier, niettegenstaande de uitdrukkelijk gestelde voorwaarde in de vergunning. Bouwen zonder vergunning van B. en W. is verboden. Daarbij is van bouwen een ruime bcgripabepaiing gegeven. De zoogenaamde bouwvergunning geldt uitsluitend voor den persoon des aanvragers. Een bepaling is getroffen om de hoe lan ger hoe meer veld winnende gewoonte tegen te gaan om de bouwterreinen in ondiepe ka vels te verdeelen, met nagenoeg geen licht of lucht, aan de achterzijdeen om te voorko men dat ter bezuiniging bij den bouw de z.g. tuinen of binnenplaatsen herhaaldelijk laag blijiven liggen, zonder dat rekening wordt ge houden met de afwatering of wel dat ze wor den aangevuld met voor de gezondheid scha delijke stoffen. Geëischt wordt dat elke woning voorzien zij van een behoorlijjke stookplaats en weder om elke stookplaats van een behoorlijk af voerkanaal. Zoowel in het belang der veilig heid als in dat der hygiën wordt geëischt dat het licht moet kunnen doordringen niet alleen tot vertrekken, maar ook tot trappen en gangen. Voor bijzondere gebouwen, waarbij in 2de eerste plaats wordt gedacht aan schouwbur gen, zijn nog zwaardere eischen gesteld in het belang der veiligheid en gezondheid. In het belang van c'.e openba, gezondheid mag van eigenaren van loozingen van beer putten en van huishoudwatcr en fabriekswa ter. welke thans op open-bare water en plaats moge hebben, gevorderd worden, dat zij waar de gelegenheid bestaat, die aansluiten aan de rioleering. Ten aanzien der afscheiding van slaapplaat, sen ig een zeer eenvoudig voorschrift- opgeno men op grond van de vre dat uitvoeriger regeling hiervan zal ontaarden in een ..police de moeurs", terwijl bovendien controle op de naleving van uitvoeriger voorschriften uiterst moeielijk zou wezen, en een vaxatoir karakter zou krijgen, hetgeen de populariteit der geheele verordening in de waagschaal zcu stellen. Do strafbepalingen zün weinig in aantal. Uitdrukkelijk wordt bepaald de strafbaarstel ling van bestuurders en rechtspersonen. An ders waren deze strafrechterlijk met aanspra kelijk. De Donderdag gehouden stemming v -r een lid van den gemeenteraad te Woer n (vacature Sizoo), waarbij men de keus had uit 4 candidaten en de Israël iet ische kiezers wiegens den feestdag thuis bleven, had tot uitslag, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. van Eijk en J. G. van d Linden Een tevredenheidsbetui ging. De afdeeling Dordt der S. D. A. P droeg met algemeene stemmen aan de afge vaardigden naar het congres op de volle sym pathie uit te spreken met de wijze, waarop Tak Het Volk redigeert Op het congres zal namens de afdeeling Dordt een motie in dien geest worden ingediend, tn verzocht worden aan Tak om op zijn besluit om af te treden terug te komen. Het Volk. De heer A. P. Jansen, onderwijzer te 's Gravenhage, is bestemd om te worden steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Neder 1 andsch-Indië, ten einde te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager on derwijs daar te lande. Jos. M. Orelio. Van de meest be trouwbare en best ingelichte zijde verneemt de Tel., dat de heer Orelio eerst omstreeks Augustus in ons land denkt terug te.komen Door den impresario van de Italiaansche Opera te Batavia is onze landgenoot uitge nood'gd om als gast, de rol van Searpia in Puccini's „Tosca" te vervullen. Tot leden van het Haagsche oomtié ter herdenking van Schiller s sterfdag op 8 Mei a.szijn nog toegetreden de heeren Jozef Israels en H. W. Mesdag. De plannen van het comité zullen spoedig worden medegedeeld Dr. J. M. AssxnkCalkoen f. Te Sloterdijk is overleden de heer Jacob Ma- range Calkoen. Aldaar geboren den 25en Oc tober 1833, volgde hij den 3en Juni 1860 zijn vader, H. J. Calkoen van Twisk, op als predikant van de Nederd. herv. kerk. Ruim drie en veertig jaren vervulde hij het her dersambt-, daarbij om zich vormende een tal rijke schare van menschen in wier v:ev de hij deelde, wier leed hij hielp verzachten. Den 31 Januari 1904 nam hij wegens ziekte afscheid van zijne gemeente, om nog ccnigen tijd van zijn emeritaat te genieten. Sedert 1866 was de overledene voorzitter van het departement Sloterdijk van de Maat schappij tot nut van 't algemeen. Rechtbanken van Koophan del. De vereeniging voor Handel, nijverheid en gemeentebelangen te 's Gravenhage hield Donderdagavond eene vergadering waarin, do lieer H. Lamsvclt, directeur der Retuwsche Bank te Arnhem, eene lezing hield over „rechtbanken van koophandel." Na de inleiding van den spreker werd de navolgende motie door het bestuur voorge steld en aangenomen„De vergadering, ge hoord de inleiding en het debat van het on derwerp ..Rechtbanken van Koophandel", be sluit het bestuur van handel-, nijverheid en gemeentebelangen op te dragen ©ene commis sie te benoemen om dit onderwerp nader te bestudeeren en van preadvies te dienen of hetzij zelfstandig, hetzij in vereeniging met an deren de invoering van die rechtbanken dient bevorderd te worden bij de wetgevende macht." Tot leden di r conr.iii.-s e werden benoemd de heeren Koster, Koppel, Wareudorf, Bour- drez en Vau Embden. welke commissie de bevoegdheid zal hebben zich leden toe te voe gen. In de Haagsche kiesvereeniging „De Grond wet" trad Dinsdagavond de majoor Bosboom als spreker op, ter inleiding van „xret mili taire vraagstuk. Hoewel militair, verzocht spreker hem te beschouwen als een vredelie vend man. De majoor Bosboom begon zijn lezing met een historische beschouwing over de ontwik keling van ons leger en zette daarna uitem de groote fout om zich in oen, zij het dan ook groote vesting op te sluiten, afwachtende de dingen, die komen zouden, berustende in ons lot-. Hadden wij aldus spreker in 1874 een anderen weg ingeslagen, wij zouden thans met meer gerustheid de toekomst onder de oogen kunnen zien. De inleider zette uitvoerig de lijdensg? schiedenis van ons leger uiteen, tot er onder het kabinet-Pierson verandering in den tee stand kwam. Minister Eland teekende den toestand met één woord juist„wij zitten in een moeras." Wat dat zeggen wil, had Spr. zelf eens ondervonden bij een manoeuvre in de Peel, waar de paarden vast geraakten in dén slappen bodem. Hij gaf daarvan een schets. Daar, bij Helenaveen, zat slechts ee.i klein groepje in het moerasmaar wat het zeggen wil met een geheel leger in het moeras te zitten, laat zich begrijpen. In 1900 trachtte de Min. Eland ons leger uit het moeras te helpen. D resultat i daar van zijn bekend. Hij leed een échec, ten ge volge van de tegenwerking van de heeren Van Gilse en Tydcman. die, met de beste be doelingen natuurlijk, door indiening van amendementen het ontwerp-Eland vermink ten. Zoo kwam Spr. tot de Militiewet van 1901, die de groote fout heeft, dat wij weer ge.vaarlijk staan op het vaste plekje in het moeras, dat verkregen was. De groote fout van de Militiewet is, dat zij niet het nootige kader verschaft en door haar verschillen Ie soort van oefeningen van vier- en achtmaao- ders niet de noodige vastheid geeft. Dat voor al is te betreuren, want daardoor krijgen onze mannen i iet de noodige geoefendheid Als vanzelf kwam Spr. tot de uitgaven voor »ns leger, die steeds stijgen en nog wel eenigszin stijgende zullen blijven vooreerst omdat men zich verrekend heeft, hetgeen niet de schu-d van den minister van Oorlog is. Herinneren de aan de vele klachten over de stijging der legeruit-gavenwees Spr. op den aandrang om een Staatscommissie in te stellen, waartoe He Minister eenige toezegging heeft gedaan. Sp zag in dien aandrang ..aar een Staatscommis sie niet bepaald een bewijs van wantrouwen, maar n eer een zucl tot samenwerking. Ve.jl heil, veel bezuiniging verwachtte majoor Bos boom niet in zulk een commissie van onder zoek en van een goedkoop leger voor een koopje wilde hij niet hooren. Dat gaat nu eenmaal niet. Wil men een goedkoop leger, dan moet men zich tevreden stellen met een klein leger, dus inkrimping van het contin gent. Spr zette veider uiteen, dat de leger- uitgaven voor ons land niet zoo buitengewoon hoog zijm. Zij gelijken zoo buitengewoon door een onjuiste groepeering. In ons land bedra gen de militaire uitgaven f 5 per hoofd per inwoner, tegen f 16 per inwoner aan drank accijns. Wanneer slechts f 1 van dien accijns besteed werd voor lichaamsoefeningen, we'k een heerlijk resultaat zou daarmede verkre gen wordenDe uitgaven voor ons leger aldus spreker betalen wij allen gezamen lijk, ter bescherming van onze- onafhankelij' beid. Niet vóór alles moeten wij willen heb ben een leger voor een koopje, maar weelde in het leger moet vermeden worden. Alsnu kwam Spr. tot het volksleger, dat volstrekt niet is een leger op een koopje, en dit ook niet mag zijn. Hierna zette hij uiteen wat men onder een volksleger heeft te ver staan. Spreker beschouwde een volksleger als de schors van een boom, bedekkend hetgeen de boom noodig heeft, slechts voedsel gebrui kend a]s noodig is. Het goedkoopste volksleger is een rustende schutterijl; het sdechtste volksleger een huur leger, maar daar tusschen liggen tal van scha keeringen, die tot een goed volksleger kunnen leiden. Sedert de afschaffing der plaatsver vanging hebben wij eigenlijk al een volks leger. Met een herinnering aan hetgeen de heer Marchant in de Tweede Kamer heeft gezegd over ons leger, wees Spr. er op, dat ons leger vóór alles technisch goed moet zijn. Veel waarde kent Spr. toe aan helderzien leekenmaar wat tucht is eu hce die ge handhaafd moet en kan worden, kunnen al leen vakmannen beoordeelen. Met een schouw burgbrand en de ontruiming van een schouw burg bij zulk een ramp, lichtte Spr. toe wat onder tucht is te verstaan. j zulk een ramp treedt zucht naar zelfbehoud op den voor grond; de krijgstucht gaat lijnrecht daar tegen in. Vervolgens zette majoor Bosboom zijn de- ri leratum uiteen voor een leger. Zijns in ziens moet een leger zijn de ontwikkeling vau de weerkracl van -.'.en Staat op deugdelijken militaire voet uit een zoo groot- mogelijk deel van ons volk, mot inachtneming, zoo mogelijk, van ieders biizondere vermogens en belangen, en zoo zuinig mogelijk beheer. Uit voerig werd dit verlangen door Spr. uitge werkt. waarbij hij op den voorgrond stelde het groote gewicht van voldoenden oefenings- tijd, lucht, aanvoeringen vooroefeningen. Ten aanzien van die oefeningen herinnerde Spr. a-n hetgeen dr Kuypor als Camerlid daar over zeide, dat in zoo flagranten strijd is met hetgeen hij nu doet in het belang van die vooroefeningen. In de jeugd, op de school, moet daarvoor de grond worden gelegd. Spr. juichte het denkbeeld van den heer Tydeman toe, om aan goede vooroefeningen als premie eon verkorten dienstijd toe te kennen. Ook hit nut van schietoefeningen op de school, met Margapatroi'.en, werd in het licht gesteld Alleen bij voldoende vooroefeningen kan wor den overgegaan tot verkorting van den oefe- ningstijd en tot vroeger overgang bij de land weer. Ter bereiking van zijn dcsideratui.. achtte Si>r. het volgende noodigOpricht ing van een centrale gvmnastiekscboolinrichting van gymnastieklokalen en terreinen bij de scho en invoering van do gymnastiek als ver dicht leervak inrichting van sch ietge legen- lieden voor Margapatroneninrichting van gemeentewege van hindernis- en schietbanen wijziging van de garnizoensind ling van ons leger afschaffing van het blijvend gedeelte bij de militie en wijziging van de Militie wet in den zin van verkorten diensttijd verhoo- giug van het contingent en het verleenen van faciliteiten ten aanzien van vervul- l.n van den dienst», icht. De vooiuittor, mr. S. van Houten, dankte Spr. voor zij» leerrijke rede, die met een luicl applaus werd begroet. 1 De Vereeniging voor evangelisatie on. der de militairen in Nederl.-Indië heeft in de maanden Februari v.n Maart 1905 aan gif- ten ontvangen f 594.10. De staat der kas was op 1 April( ontvangsten f 1056.90 en uitgaven f 4199.99$, alzoo een tekort van f 3143 09$. i Het bestuur der Vereeniging bestaat thans j uit de heerenH. ten Kato te Sliedrecht, voorzitter; dr. J. R. Slotemaker de Bruijne. te Nijmegen, secretaris^ M. A. Rouwenhorst te Leersum, penningmeester; F. V. J. van Ayloa baron van Pallandt te Putten; H. A I. Leembruggen te BrummenG. J. G. C. graaf van Aldeuburg Bettinck te Ameron- gen A. Bierens de Haan te Haarlemmr A. baron van Heeckeren van Keil te Angerlo en C. W. Th. baron van Boetzelaer te De Bilt. De algemeene vergadering zal gehouden worden op Vrijdag 28 April a.s., des namid dagsom 1.30 in het gebouw Irene te Utrecht. Leden, begunstigers eu belangstellenden wor den tot bij-woning uitganoodigd. In de jongste vergadering van het dage- lijksch bestuur van het Ned. Landbouw-Có- mité zijri o. a. behandeld een nadere missive van de» minister van oorlog over aanbeste ding van boter voor de verschillende garnizoe nen. Uit het ontvangen antwoord blijkt dat gedurende het 2e kwartaal van 1905 slechts in 5 van de 34 garnizoensplaatsen boter werd geleverd aan de troepen, zonder het controle- merk. In drie dier garnizoenen werd geen boter onder controle-merk aangeboden. Aan deii Nederlandsehen Boerenbond is t« kennen gegeven dat geen bezwaar bestaat bij het dagelijksch bestuur tot toetreding der prov. Boerenbonden, indien deze de statuten overleggen en het comité met de betrekke lijike statutenwijziging medegaat. Bereids hebben de Prov. Noord-Brabant sche. de Noord-Hollandsche en de Zuid-Hol- landsche Boerenbonden zich aangemeld. Daar de heer mr. J. G. Ridder van Rap pard zeer tegen zijn wensch, te© slotte alt voorzitter zijn ontslag heeft aangeboden, wordi besloten aan de leden der commissie, om waa: nu, in verijand met het besluit van den heer Van Rappard, lo de Holl. Mij. van Landbouw een groote Nationale Landbouw-tentoonstel- liug voorbereidt, 2o de Tuinbouw ook liet voornemen schijnt te hebben eene tentoon stelling op zijn gebied op tou.v te zetten en waar 3o vrij zeker moet worden geacht dat op het verkrijgen van een voldoend rijks subsidie voor een groote internationale ten toonstelling ©iet te rekenen valt, in overwe ging te geven, te besluiten om vooralsnog al te zien van het houden eener Algemeene Na tionale (internationale) land- en tuinbouw tentoonstelling in 1906, en gunstiger tijfdei af te wachten. Het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. Landbouw heeft blijkens ingekomen berichl het voornemen zij» tentoonstelling 1907 nii provinciaal, maar zooveel mogeliik natiom in te richten. Een missive van den minister van water staat. handel en nijverheid, omtrent het zen den van gedelegeerden naar Rome bij het in stellen van een internationaal instituut voor den landbouw, wordt besloten den voorat! van het N. L. C„ den heer P. J. A. Bruine, daartoe voor te dragen. Missive van den directeur-generaal landbouw over het onderzoek naar de nieuv aardappelsoort, waarop door het dag. bestuur is gewezen. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de proefneming met dezen aardappel in Frankrijk wordt voortgezet, en dat niet voor 1906 poters verkrijgbaar worden gesteld, waar om den proefnemer verzocht is daar poot- goed voor Nederland te bewaren. De rijks- land- en tuinbouwleeraren zijn hiervan ver wittigd. Een schrijven van den heer Van Konijnen burg over onze verzending naar Zuid-Afrika. Na bespreking wordt besloten om deze zen ding vanwege het comité te doem blijiven plaats vinden, als zijnde dit zeer wenschelij-k voor een goeden gang van zaken. Idem van den directeur-generaal van land bouw aan den voorzitter, over het plan van eenige vertegenwoordigers der Engelsche (landbouw) pers, om een bezoek aan Neder land te brengen. Bereids is het geheele reis plan door eene commissie geregeld. Machti ging wordt verleend om de noodige gelden uit. de kas van het comité tijdelijk voor te schieten. Een schrijden van den directeur-generaal van landbouw over invoer van varkena uit Denemarken en België in Nederland. Hier omtrent is de opmerking gemaakt, dat het in 't belang van onze varkensmesters is, de aandacht te doen vestigen op het verkeerde om voor hot mesten veel ma-is te gebruiken in plaats van rogge. Bepaling van den dag der algemeene ver gadering van het Nederlandsch Landbouw- Comité. Verschillende omstandigheden leiden er t,oe te besluiten de vergadering uit te stel len o. a. de verwachting van een spoedige indiening van het ontwerp van wet- op de landbouw-ongevallenverzekering, die toch een algemeene vergadering in het najaar noodig zal maken. Het houden eener enquête over de werking van de wet op de paardenfokkerij wordt voor loopig nog mot uitgebracht. Onder de punten van behandeling voor de algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw den 17en Mei a s. tc Amsterdam in het hotel Krasnar polsky te houden, komen voor: Mededee ling van het hoofdbestuur omtrent de in 1907 te houden vijfjaarlijlksche tentoonstel ling. Gewijzigd voorstel van het hoofdbestuur in zake het bekende kaasrapport. Dat voorstel luidt: De algemeene vergadering besluite: a. Dat bij gebleken medewerking van de zijde van belanghebbenden zullen worden opgericht één of meer kaascontrolestations. Dat de zich daarbij aansluitende producen ten zich tot het eerlijke en juiste gebruik

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2