BINNENLAND. van het eskader, de lieer Beckel, heeft ge zegd, dat er thans te Saigon 70,000 ton kolen zijn en dat hij zich stork maakt dien geheo- len voorraad aan do Russische schepen te doen toekomen. Te Sjanghai zijn 50,000 ton kolen, die de heer Beckel verzekert ook op hunne bestemming te kunnen brengen. Wat de Japanschc vloot betreft, ook om trent deze ontbreken stellige aanwijzingen. Eeno divisie schijnt tor hoogte van de Philip- pijnen te zijn; de hoofdmacht wordt door admiraal Togo bijeengetrokken ten noorden van Formosa. Allerlei vBij de feesten to Bordeaux is een tribune ingestort. Er werden 15 menschen ernstig gewond. vTe Murcia is bij een allegoriscben op tocht een in gaas en kanten gekleed meisje op een der wagens, dat ongelukkig daarop vastgebonden was, in brand geraakt en jam merlijk omgekomen, voor men haar hulp bren gen kon. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 26 April. Geopend 11| ure. Onder w ij anovelle. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over de amendementen op art. 26 (jaarwedden) strekkende, dat van de heereu Van Wijnbergen c. s. om de vergoeding voor huishuur ook toe te kennen aan onderwij zers-weduwnaars met minderjarige inwonen de kinderen; dat van de heereu Ketelaar en Roessingh om de tractementsverhooging los te maken van de schaal der personeele belasting (dus behoud van de voor verschillende ge meenten uniforme tractementsregeling)dat vara de heeren Ter Laan c. s., om bii de be rekening van den diensttijd van hoofden van scholen, ook den tijd in aanmerking te bren gen, dien zij als onderwijzer aan een openbare of bijzondere school hebben doorgebracht. De heer Ter L a a n"clit laatst, amende ment toelichtende, zegt, dat er z. i. geen en kele reden is om do dienstjaren als klasse onderwijzer niet in aanmerking te nemen bij de berekening van don diensttijd der hoof den van scholen. Hij wijst er op, dat men dit bij de Pensioenwetten ook heeft gedaan. De Min. van Binnenl. Zaken (dr. Kuypcr) heeft tegen het amendement het be zwaar. dat hij ook tegen anderen aanvoerde, dat dit amendement valt buiten het kader van dit ontwerp. De classicatie gaat niet uit van Binnenl. Zaken, maar van Financiën. Bovendien hebben Gedep. Staten en het de partement van Binnenlandsche Zaken in deze quaestie ook nog ©en woordje mee te spreken en berust bij hen ten slotte de beslissing. Do Minister wijst er verder op, dat het amendement een te zwaren last zou leggen op do gemeenten. Op grond van een en ander 3 - t. de Minister dan ook de aanneming ont raden. In geen geval kan hij er mede mee gaan. De heer Roessingh handhaaft zijne be zwaren tegen do classificatie der onderwij- zerstractementen, volgens de tabel der ge meenten, ingevolge de wet op de personeel e belasting. De hoer Smeenge sluit zich aan bij het geen door do heeren Ter Laan en Roessingh is gezegd, omtrent do classificatie en de groe peering. Wat het amendement van den heer "Van Wijnbergen aangaat. Spr. zou aan den on derwijzer-weduwnaar toch de vergooding voor huishuur willen laten, ook al heeft hij geen inwonende kinderen. In elk geval wil Spr. de minimum vergoeding zien vastgesteld b.v. op f 150. De hoer T a 1 m a zegt, dat het laatste denkbeeld van den heer Smeenge niet thuis behoort bij dit wetsontwerp. Verder verklaart Spr., dat de meerderheid der Comm. van Rapporteurs tegen het amendement-Ketelaar- Roessingh is. Aanneming daarvan zou het gevolg hebben, dat het grootste doel der sub sidies voor het bijz. onderwijs zou worden geschrapt. Voor het ainendement-Ter-Laan heeft de meerderheid der commissie wel sympathie, maar waar de minister het onaannemelijk heeft verklaard, adviseert de meerderheid tot niot aanneming met hot oog op de finan cieel© gevolgen. De oommissie adviseert ten slotte eenpa rig tot aanneming van het amendement-Van Wijnbergen, onveranderd. De heer Smeenge stelt nu als amen dement op art. 26 voor te bepalen, dat de vergoeding voor huishuur gegeven wordt, in dien de onderwijzer gehuwd is of als weduw naar zijne huishouding behoudt. De heer T a 1 m a zegt, dat de meerder heid der Comm. van Rapp. ook dit amen dement ontraadt. De Minister kan liet amendt.-Smeengo niet acccptceren. Hot begrip huishouding is in de wet niet te definiecren. Afgezien van de financieele bezwaren is dit amendement een hors d'oeuvre, waarmede de tijd on nut wordt verspild. De beraadslaging wordt gesloten en in do eerste plaats in stemming gebracht bet amendt.-Ketelaar-Roessingh, strekkende om de salarieering der hoofden van scholen los te maken van de classificatie der gemeenten. Dit amendement wordt verworpen met 41 tegen 27 stommen. Het amendement-Ter Laan, strekkende om voor do berekening van bet salaris der hoof den van scholen medo te doen tellen do dienstjaren als klasse-onderwijzer doorge bracht, wordt verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Het amendt.-Smeenge, vergooding voor huishuur to geven aan den onderwijzer, in dien hij gehuwd of weduwnaar is, wordt ver worpen met 39 tegen 28 stemmen. Het amendement-Van Wijnbergen, strek kende om vergoeding voor huishuur te ge ven aan den onderwijzer weduwnaar met inwonende kinderen, wordt z. b. a aangeno men. Art. 26 wordt daarna aangenomen met 42 tegen 25 stemmen. Vóór stemde de rechterzijde. Door do .Regeering is tusschen art. 26 en 44 sub b. ingevoegd art. 41, aldus luidende: Do jaarwedde wordt berekend met inbe grip van hetgeen de onderwijzer, aan het hoofd ecner School geplaatst, op grond van art. 26 zesde lid dezer wet geniet. Het be drag dezer inkomsten wordt door Ged. Sta ten bepaald. Do jaarwedde der mannelijke onderwijzers, bedoeld in het achtste lid van artikel 26, wordt berekend met inbegrip van de in die wetsbepaling vermelde tegemoetko ming. Deze wijziging wordt goedgekeurd. Op art. 45 (bijdrage van het Rijk) licht de heer T a 1 m a een door hem voorgesteld amendement toe, strekkende om voor de kleine schooltjes van 24 tot 40 leerlingen het hebben van een tweede onderwijskracht facul tatief te stellen. Door den heer Dolk is op art. 45 een amendement voorgesteld, strekkende om voor scholen waarin uitsluitend onderwijs wordt gegeven aan achterlijke kinderen, voor eiken onderwijzer boven het verplicht aantal, de minimum-jaarwedden te vergoeden tot een maximum van één onderwijzer op 20 leer lingen. Bij zijne toelichting zegt de voorsteller dat met achterlijke kinderen wordt bedoeld geestelijk achterlijke. De heer Van Wijnbergen stelt een amendement voor van gelijke strekking als dat bij art. 26 aangenomen. Door de heeren Tydeman en Borgesius is een amendement voorgesteld, strekkende om geen bevoegdheid te geven tot ontheffing van Tiet aanstellen van onderwijskrachten in bij zonder© gevallen en in bepaalde omstandig heden. De bedoeling is de strenge bepaling, dat het subsidie vervalt bij niet vervulling der verplichting omtrent de onderwijskrachten te temperen m geval van onmacht. Nog is een amendement voorgesteld door den heer Bos en 4 anderen betreffende het leerplan, dat evenwel voorloopig wordt aan gehouden, tot dat aan de orde is de quaestie van de goedkeuring van het leerplan, ook voor de bijz. scholen. Na eenigo discussie weild' het amendlement- DoLk verworpen met 48 tegen 22 stemmen; het amendement-Tydeman werd verworpen met 45 tegen 26 stemmen. Het amcndement-Talma en dat van den heer Van Wijnbergen zijn door de regee ring overgenomen. Besloten is deze week de vergaderingen om 10 uur te beginnen. Heden 10 uur voortzetting. Berichten. De gisterenmiddag verschenen Staatscourant bevat alleen het volgende koninklijke besluit: op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, der commissie belast met het afnemen der consulaire examens, aan jhr. mr. W. M. van Weede, onder dank betuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen, en is als zoodanig be noemd mr. K. W. P. F. baron Geriake van Herwijnen, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad des Rijks te brengen van 25 tot 31 Mei. Men m ldt uit 's Gravenhage De offioieele viering van 's Prinsen ver jaardag had, gisteren plaats. In het Lange Voorhout dat met vlag- gentooi prijkte, vierde do jeugd kennis. Bij de ingangen van de voorhout waren eerepoorten opgetrokken. Gisterenavond was de Voorhout van ge meenteweg© verlicht en waren ook de gebrui kelijke illuminaties voor de departementen, aangebracht. Prinsendag te Leiden. Even als het vorige jaar heeft de Leidscbe Ver- ceniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer als Prinsendag een voorjaars- bloemenfoest georganiseerd, dat, wegens de stille week uitgesteld, gisteren werd gehou den. Middenpunt dezer feestviering was het groote plein vóór de Doelen-kazerne, door den minister van oorlog als feestterrein wel willend afgestaan. Het feest begon met eene ringrijderij waaraan door 37 paren in tilbury en dogcart werd deelgenomen, benevens door een aan tal menschappen der bereden wapens, die in harden galop den ring trachten te krij gen. Fraaie prijzen waren hierbij uitgeloofd. Dit nummer werd 's middags 3 uur ge volgd door een ommegang door de stad van met bloemen versierde door paarden getrok ken rij- en andere voertuigen. Vooral deze optocht, opgeluisterd door muziek, vond door de smaakvolle montooring der vehikels veel bijval. Na dezen ommegang werd een vriend- schappelij'ike maaltijd gehouden in Maison Prins, aan het Rapenburg, door de leden van het bestuur t. bev. van Vreemdelingenver keer, waartoe ook de deelnemers aan de ringrijderij voor paren waren uitgenoodigd. De avondfeesten werden voortgezet on be sloten in do Stadszaal door oen specialitei tenvoorstelling, terwijl het muziekkorps der schutterij op do verlichte korenbeurs veel belangstellenden trok. Summa summarum kan worden geconstateerd, dat de Leidscbe Prinsendag uitnemend is geslaagd. H M. do Koningin-Moeder ontving gisteren het treurige bericht van het overlij den op 16-jarigen leeftijd van Prinses Emma van Bentheim, de derde dochter van den Vorst en do Vorstin van Bentheim-Stein- furt. D© Vorstin van Bentheim is, zooals men weet, eeno zuster van Hare Majesteit. Do prinses overleed na een ongesteldheid van slechts eenigo dagen. De nieuwbenoemde minister van buiten- landsche zakon ontving gisteren aan zijn de partement de leden van het corps diploma tique. Do minister van buitenlandsche zaken aal aan zijn departement voor belanghebben den te spreken zijn des Vrijdags tusschen 2 en 3 uren namiddags. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvaugen uit Woubrugge f 1 aan postzegels en uit Rotterdam, namens N. N., per postwissel f 1, beide bedragen ter vol doening van te weinig betaald successierecht. Drankwet. De minister van bin nenlandsche zaken heeft goedgevonden, met ingang van 1 Mei 1905 1. het Rijk, voor het toezicht op de nale ving van de Drankwet, te verdeelen in drie inspectiën, waarvan de eerste omvat de provinciën Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht; de tweede de provinciën Gelderland, be halve het gedeelte ten zuiden van den Rijn en de Lek, Friesland, Overijsel, Groningen en Drenthe; de derde de provinciën Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en het gedeelte van Gel derland ten Zuiden van den Rijn en de Lek; 2. de eerste inspectie aan te wijzen als ambtsgebied voor den inspecteur J. A. Fran ken, en aan dezen toe te voegen de adjunct- inspecteurs A. J. de Jong en G. van der Leeuw; de tweede inspectie aan te wijzen als ambtsgebied voor den inspecteur F. S. Op ten Noort, en aan dezen too te voegen de adjunct-inspecteurs J. Balkenstein en M. de Jager Meezenbroek de derde inspectie aan te wijzen als ambts gebied voor den inspecteur J. M. Hermans, en aan dezen toe te voegen de adjunct-inspec teurs B. L. H. Lecleroq en J. H. ter Veer; 3. aan te wijzen als standplaats voor den inspecteur J. A. Franken en de adjunct-in specteurs A. J. de Jong en G. van der Leeuw 's Gravenhage voor den inspecteur F. S. Op ten Noort en den adjunct-inspecteur M. de Jager Meezen- broek: Zwolle, en voor den adjunct-inspec teur J. Balkestein tot 15 Mei 1905 Haar lem, en van 15 Mei 1905 af: Zwolle; voor den inspecteur J. M. Hermans en voor de adjunct-inspecteurs B. L. H. Le cleroq en J. II. ter Veer tot 15 Mei 1905 onderscheidenlijkEcht, Maastricht en Gro ningen, en van 15 Mei 1905 af: 'sHertogen bosch. St. Ct. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren waren na langdurige afwezigheid (wegens gezondheidsredenen) de heeren Pynac ker Hordijk en Hugenholtz voor het eerst weder aanwezig. Te Delft zijn gisteren voor de verkie zing van twee leden van den gemeenteraad in district 2 d<_ volgende stemmen uitgebracht Vacature Wilkens (aftr. 1905) 848 geldige stemmen, waarvan op de heeren C. M. J. A. Straman (r.-k.) 415, C. A. Kramer (lib.) 346, C. C. Schildt (i>. D. A. P.) 87. Vacature De Kuyper (aftr. 1007) 850 gel dige stemmen, waarvan op de heeren dr. A. Bi-ester Jz. (lib.) 388, C. Kruit (a.-r.) 378, J. C. van Dijk (S. D. A. P.) 84. Herstemming moet dus plaats hebben tus schen de heeren Straman en Kramer, en Brester en Kruit. Deze zal geschieden op 6 Mei a.s. Algem. Ned. Verbond. Zaterdag hield in het Oranjehotel te Dordrecht de groep Nederland van het A. N. V. haar algemeene vergadering. Vertegen woordigd waren 9 afdeelingen met 38 stem men. De vergadering werd geleid door dr. H. J. Kiewiet de Jonge, die in zijn openings rede er op wees, dat voor het Verbond het tijdperk van voorbereiding voorbij, is; op dat tijdperk kan het Verbond met v<1 terugzien. Thans breekt voor het de bij)d aan voor uitbreiding zijner werk zaamheden- De voorzitter deelde nog mede, dat nog aan de orde zal worden gesteld een voorstel van het bestuur om aansluiting en samen werking te verkrijgen van verschillende ver- eenigingen, die zich de volksopvoeding heb ben ten doel gesteld, ten einde paal en perk te stellen aan de tuchteloosheid van ons volk. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten de werkzaamheden voort t© zetten met punt 7 der agenda, de notie van het bestuur „De vergadering spreekt als hare overtui ging uit, dat de aansluiting van Nederland bij de Berner Conventie een dringende eisch is en draagt het bestuur op in samenwerking met andere vereenigingen, of zoo noodig al leen, die maatregelen te nemen, welke spoedig tot die aansluiting zouden kunnen leiden." Deze motie werd na eenige discussie aan- genonun met 40 tegen 5 stemmen. Haarlem en de heer Schepers stemden tegen. Vervolgens werden aan de orde gesteld de voorstellen van de afdeeling 's Gravenhage. Deze afdeeling had 4 voorstellen ingezon den. I. Onverminderd de maatregelen, die verder genomen mochten worden tot wering van het onnoodig gebruik van vreemde woor den, richte het Groepsbestuur tot de verschil lende departementen van algemeen bestuur het verzoek, bedoeld misbruik in den ambte lijken stijl tegen te gaan. Het voorstel word zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. II. Het bestuur van de Groep wende zich tot de Regeering met het verzoek, een com missie te benoemen, die het spelling-vraag stuk onderzoeke en voorstellen dienaangaan de doe. De heer Te Winkel (Amsterdam) meende dat de quaestie omtrent de spelling niet in do groep Nederland alleen thuis behoortook België zou daarin gekend moeten worden. Do voorzitter zeide, dat het bestuur zich aansluit bij de afdeeling Amsterdam, en aan nemen van het voorstel ontraadt. 0]> aandrang van den voorzitter trok de heer Schluiter het voorstel in, om het even tueel later weder op de agenda te brengen; III. Het bestuur van de Groep noodige eenigo personen (leden of buiten het Ver bond staande) uit. te overwegen of iets, en zoo jc wat, zou kunnen godaan worden tot het verkrijgen van een Nederlandschen stoom. bootdienst op Zuid-Afrika. Na een vrij uitvoerige discussie deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zich zeer bezwaard zou gevoelen met een opdracht als in hot voorstel ligt opgesloten, waarna het van de agenda werd teruggenomen. IV. Het Groepsbestuur richte tot de minis ters van oorlog en van marine het verzoek, hun invloed aan te wenden om, waar moge lijk, do militaire muziekcorpsen medo te doen werken tot het verbreiden van Nederlandsche muziek en Nederlandsche zangwijzen. Het voorstel werd bij acclamatie aangeno men, nadat er aan toegevoegd was: „en lie dereu". Hierna werd een kleine pauze gehouden, tijdens welke de verkiezingen plaats hadden. Tot vertegenwoordigers van groep Neder land in het hoofdbestuur bleken gekozen de heeren dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dor drecht; P. J. de Kantor, Dordrecht J. D. baron van Wassenaer van Rosande, 's Gra venhage dr. H. F. R. Hubrecht, Amsterdam. Tot leden voor 't groepsbestuur bleken ge kozen de heeren P. J. de Kantor, Dordrecht C. van Sou, Dubbeldamdr. D'. Buitenrust Heittema, Zwolledr. H. J. Kiewiet de Jon ge, Dordrecht; prof dr J. te Winkel, Am sterdam, en mej. Cath. van Rennes. Daarna was aan de orde IX. Bekendmaking der bekroningen, be treffende de rrijsvraag voor een reclame plaat. Tien ontwerpen waren ingezonden, welke in de vergaderzaal waren ten toon gesteld. De raad van beoordeeling bestond uit de heeren prof. Henri Evers, Delft; A. Ie Com te, Delft, en prof. Alfr. v. Neste, Antwerpen. Hoewel erkend werd, dat enkele ontwerpen verdienstelijk waren uitgevoerd, kon geen be kroning worden toegekend. Het doel en we zen van het Verbond was naar oordeel van den raad van beoordeeling niet op duidelijke en vooral juist© en doeltreffende wijze in beeld gebracht. Er werden echter 3 belooningen toegewe zen nl. motto „Schets" en motto „Met Moe der één", ieder f 50, motto „Eenheid" f 25. Aan de andere inzenders zal een herinne ring in den vorm van een boek- of plaatwerk worden uitgereikt. Er werd besloten een nieuwen wedstrijd uit te schrijven en hoogere prijzen uit te loo- ven, nl. éen prijs van f 250 en één van f 100, terwijl meerdere bekendheid aan de prijs vraag zal worden gegeven. De secretaris van de groep Nederland, de heer C. van Son, bracht hierna het verslag uit over het jaar 1904. De penningmeester de heer P. do Kanter (D;ordt) bracht daarna verslag uit van den financieelen toestand van 't verbond. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 5517.24£. Het batig saldo f 4665.84. De begrooting voor 1905 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 6320, h< 1 batig slot aldus f 4645. Een en ander wordt goedgekeurd. De voorzitter bracht daarna aan de orde het voorstel: „De vergadering machtigt het Bestuur van Groep Nederland zulke maatregelen te ne men, die ten doel hebben samenwerking van verschillende vereenigingen, bevordering der lichamelijke en zede.jke opvoeding, de bestrij>- ding der tuchteloosheid ck~ jeugd buiten de school en geeft het voor dat doel voorloopig een crediet van f 200. De voorzitter zette nader het voorstel uit een. 't is slechts een poging tot samenwer king. Het A. N. V. wil alleen zijn medewer king verleenen. Prof. Blok wilde het krediet op een som van f 100 bepalen, welk voorstel werd aan genomen. De vergadering werd daarna gesloten. Algem. Nederl. Werklieden-Verbond. De algemeene bondsvergadering van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond werd op de Paaschdagen in de groote zaal van café Zomerlust te Leiden gehouden. De voorzitter, de heer N. G. Brouwer J r. te Utrecht opende de vergadering met een rede, waaraan wij. het volgende ontleenen Hij herinnerde er aan, dat van de door Ikó Verbond ook gewenschte uitbreiding der ongevallenverzekering tot den landbouw en de zeevisscherij niets zou komen. Het Verbond heeft dezen zomer krachtig geijverd voor de tot standkoming eener wet telijke regeling in deze meetings werden in verschillende provinciën gehouden, waarin hare noodzakelijkheid werd bepleiteen adres werd verzonden, enz. Ook ten aanzien van het ontwerp van wet regelend de arbeidsovereenkomst heeft het Verbond zich doen hooren. Talrijk warep de grieven, die tegen dit ontwerp werden geuit in alle arbeiderskringen, tengevolge waarvan er een agitatie-oomité werd opgericht tegen het Arbeids-contract. Ook het Verbond was aangesloten bij dat comité en heeft mede oe voldoening mogen smaken, dat er veel, zeer veel gewijzigd werd in het oorspronkelijke ontwerp. Was dus dit jaar rijk aan arbeid, de poli tieke toestand van ons land gaf reden tot ernstige bezorgdheid. Het ministerie-Kuyper heeft nagenoeg de vier zittingsjaren achter den rug en wij staren op de groote leegte, die het liet op het gebied der sociale wetgeving. Wij zullen slechts kunnen stellen of steu nen hen, die met onze beginselverklaring het eens zij" wij kunnen daarom nimmer een tegenstander ran algemeen kiesrecht onzen steun verleenen. Want algemeen kiesrecht is voor het Verbond niet sinds jaren slechts ge weest eene „leuze" maar een „eisch" en deze hoofdeisch van het verbond zal ons nopen ze in de komende verkiezingsdagen te stellen aan allen, die zich scharen aan de linkerzijde. Het punt grondwetsherziening van art. 80 in een blanco artikel wil mij voorkomen eene gelukkige keuze te zijn. Ook op 't geoied der vakorganisatie is dit jaar inderdaad veel van beteekenis op te sommen. Al die verschillende feiten aan te halen, daartoe ontbreekt mij den tijd, doch ik meende even te moeten blijven stilstaan bij de kranige houding, die de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft aangenomen bij de uitsluiting ten vorigo jare. De sympathie was gheeel aan de zijde dier kloeke strijders, die door hunne groote toewijding aan hunne zaak en ernstig vertrouwen in hunne leiders de zege wisten te behalen na een langdurigen en harden strijd. Bij deze schoone bladzijde in de geschie denis der vakorganisaties hier te lande, steekt zeer zoker af de twist en verdeeldheid tusschen de vakverenigingen onderling in ons land. Na de veteranen in de partij, zooals den oud-voorzitter - ldt, Postma en anderen te hebben genoemd, en te hebben herdacht den ouden Post, die op 80-jarigen leeftijd in dit zittingsjaar heen ging, opende hij de vergade ring, in het vertrouwen, dat door allen zal gestreefd worden door beknoptheid en duide lijkheid te betrachten de afwerking der agen da mogelijk te maken. Hierna werd door den secretaris, dem lieer J. Mubsert, liet jaarverslag uitgebracht, loo- pende van Maart 1904 tot Maart 1905, waar- in op uitvoerige wijze werd medegedeeld wat in dit tijdperk door h-t Verbond en zijiie i afdeelingen was verricht, en hoe na de scheu- ring de grondslagen der hereeniging werden gelegd, en eindelijk de hereeniging gelukkig j weder plaats had. Het eerst kwam aan de orde een voorstel van het centraal bestuur: De algemeene vergadering, uitvoering ge- vende aan art. 8, al. 2 der statuten, luidende; „Bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten zoolang deze nog de leden der Eerste Kamer kiezen mogen zii (de afdeelingen) bij eene eerste stemming 1 of verkiezing alleen caiididaten stellen of steunen, die verklaren, zonder eenig voorbe houd in te stemmen met de beginselverkla ring en met de hoofdpunten van het werk program van het Verbond", Besluit 1. aan de afdeelingen of een combinatie van afdeelingen zoodanige formulieren te ver strekken welke met begeleiding van een exemplaar beginselverklaring en werkpro gram van het Verbond moeten worden aan- geboden, aan de door haai" te stellen of te steunen candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer; 2. den afdeelingen op te dragen geen can- didaiten te stellen nooh deze te steunen, dan nadat bovengenoemd formulier, inhoudende instemming met het vereisohte in art. 8 boven aangehaald, is ingekomen 3. na afloop der verkiezingen het ingeko men formulier aan het Gentraal-Bureau op to zenden. Na bestreden te zijn üoor de afgevaardig den uit Gouda, Rotterd i en Delftshaven, en verdedigd door Kralingen en het hoofdbe stuur, werd het met 42 tegen 6 stemmen aangenomen. Het centraal bestuur heeft ech ter het recht dispensatie te verleenen, terwijl, indien, afdeelingen zich onthouden, de leden individueel vrijgelaten worden in hunne keuze. Vervolgens werd met algemeene stemmen een voorstel van het centraal bestuur, ge amendeerd door Kralingen, aangenomen, dat aldus geamendeerd luidde„De algemeene vergadering, overwegende dat het niet wen- schelijk is de pensdonneering van oude werk lieden te scheiden van teen pensionneering i invaliditeit, draagt het C. B. op in dezen geest voorstellen te doen in den Bond van Staatspensionneering. Zeer uitvoerige discussies ontsponnen zich over het voorstel van het C. B., om te be sluiten tot de aanstelling van een gesalar- rieerd lid van het C. B., aan wien tevens de redactie van „De Werkmansbode" is opge dragen, waarmede te gelijk werd behandeld een voorstel der afdeeling Rotterdam, om de jaarvergadering vrij te laten in de keuze van den redacteur en deze buiten het bestuur te kiezen, maar hem tevens als propagand'st aan te stellen. Bedde voorstellen werden na eenige dis cussie ingetrokken. Besloten werd verder het ontwerp-ziekte- vorzekering in de afdeelingen te doen behan delen, die hierover rapport zullen uitbrengen. De vergadering werd daarop verdaagd tot den volgenden dag. In de Maandag voortgezette vergadering deelde de voorzitter allereerst mede den uit slag der stemming voor het centraal bestuur. Met bijna algemeene stemmen waren herko zen de heeren N. G. Brouwer Jr., J. Mussert, C. H. Kouw, J. Kok, S. Jansma, D. Nanning, H. J. Wygrnan, A. S. Fransen, P. J. W. van Hasselt, M. Kole Jr., P. Visser, J. F. vara Emmerik, en voor den heer G. A. Aaldering, d;e niet weder in aanmerking wenschte to komen, de heer H. H. Hulsman te Amster dam. Tot bondsvoorzitter werd herbenoemd de heer N. G. Brouwer Jr. Uiit de rekening en verantwoording van dera penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1992.63 en de uitgaven f 1987.42^, zoodat het saldo bedraagt f 5.20J. Het bestuur der afdeelirg Rotterdam werd wederom belast met de samenstelling van het J aar boekje. Besloten werd een adres aan de Tweede Kamer te richten, vm in het laatst gewijzigd ont-werp-arbeidscontract nog te gemoet to ko men aan bezwaren, welke in kringen van werklieden daartegen gerezen zijn, welke be zwaren in het adres worden genoemd. Aangezien de heer Gerritsen uit Amster dam, die dezen morgen over algemeene werk stakingen en vakvereemgingen zou spreken, zich in den trein had vergist en daardoor niet aanwezig was, werd voortgegaan met de behandeling der agenda. Aan de ordj kwam een voorstel der afd. 's Grarvensandehet A. N. W. V. dringe er bij de regeering op aan de Staatsgronden slechts aan die personen te verpachten, welke den grond zoo productief mogelijk ma ken, en vooral niet te veel grond aan één persoon, daar dan in den regel de grond ver- waarsloosd wordt. Nadat verschillende sprekers daarover het woord hadden gevoerd, werd door den bonds voorzitter gewezen op de landlbouw-para- graaf van den Vrijiz.-Dem. Bond, die tot leiddraad zou kunnen dienen tot een adres in deze zaak. Besloten werd dat het C. B. in den geest van deze paragraaf een adres aan de Tweede Kamer zal zenden. Hierna werd een voorstel Hillesluis Feijenoord aan de orde gesteld: Het Ver bond dringt er bij de Regeering op aan, dat zoo spoedig mogelijk verbetering worde get- bracht in de administratieve regeling der Ongevallenwet. Na eenige discuss "e werd het C. B. opge dragen een soortgelijk adres samen to stol len. De afdeeling Strijensas beval daarna krachtig aan haar voorstel de 'Regeering te bewegen verbetering te brengen in het keet leven, en wel van die keeten, staande op de aanwassen langs eenige Nederlandsche ri vieren. Ook de afdeeling Ammerstol liad een voorstel in dien geest ingediend, dait te gelijjk werd behandeld. Het C. B. nam op zich deee zaak ter hand te nemen. Inmiddels was de heer Gerritsen ter veigadering gekomen, wien daarna het woord werd gegeven om to spreken over Al gemeene Werkstaking en Vakvereenigingen. Spr. ging daarna in het kort na de groote stakingen, die in de laatste jaren in Europa en Amerika hebben plaats gehad, waarvan de meeste door de werklieden verloren zijn. Romende tot de stakingen in ons eigen land, noemde hij de welgeslaagde staking van den

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2