BINNENLAND. of gedeeltelijk te worden afgeneden van zijne telegrafische verbindingen. Nagasaki, het beginpunt van de van Japan uitgaande overzeesche kabels van beteekenis. is door twee kabels verbonden met Wladiwo- stok en door twee anderen met Sjanghai. Do beide eersten werden natuurlijk door het uit breken van den oorlog geheel waardeloosde Groote noordse he telegraafmaatschappij, die ze in bezit heeft, staakte terstond den dienst om daardoor de vernieling te voorkomen. De beide andere kabels, van Nagasaki naar Sjanghai, tot dezelfde maatschappij beboe rende, voorzien sedert Februari 1904 nage noeg geheel in het telegrafische verkeer van Japan met de buitenwereld. De „Groote noorósche" is eene maatschappij, waarin be halve Russisch ook Deensch en Skandina- visch kapitaal gestoken iswas zij eene zui ver Russische maatschappij, dan zou ook deze verbinding van den eersten dag van den oor log af zonder genade afgesneden zijn Wat vorder nog aanwezig is aan telegra fische verbindingen, is niet veel zaaks. Er ligt nog een kabel, die gedeeltelijk aan de „Groote noordsche", gedeeltelijk aan den Ja- panschen rta&t behoort van Kotomo op K'.oe- sioo naAr Foesan (Korea)deze dient echter slechts voor et plaatselijke verkeer en moet voor het internationale verkeer aansluiting zjeken bij Russische lijnen. Eindelijk is er nog eeno lijn, die oorspronkelijk ook slechts bestemd was voor het locale verkeer tusschen ©enige kleinere eilanden en voor het verkeer tusschen Japan en Formosa. Deze lijn. die geheel aan den Japanschen staat behoo-t, hoeft door een kabel van Formosa naar Foetsjou (in China) verbinding met het wereldkabelnet. Volgens een telegram van de Daily Mail uit Singapore is het laatstge noemde stuk kabel echter door Russische agenten reeds doorgesneden. Het geheele telegrafische verkeer met Japan berust dus, wanneer dit bericht zich bevestigt, uitslui tend op de beide kabels tusschen Sjanghai en Nagasaki He*, gevaar, dat dit verkeer geheel zal worden gestoord, is dus niet gering, wan neer de r ssiscbe vloot er in slaagt in de Chineesche zee door te dringen en aan de vloot van Togo eene nederlaag toe te bren gen. De krijgsraad, die Stoessel'9 gedrag te Port Arthur moet beoordeelen, is nog niet tot ocne uitspraak gekomen. Hij beeft zijne werkzaamheden geschorst in afwachting van de getuigenissen van eenige Russische offi cieren, die in Japan krijgsgevangen zijn. Nexo-York, 27 April. (Daily Mail). Volgens telegrammen uit Petersburg hebben de onder handelingen van Schwab met de Russische a "miraJiteit gele'd tot eene overeenkomst be treffende het bouwen van verscheidene linie schepen van 16,000 ton van een bijzonder type. waarvan men zegt, dat het do wereld zal verbazen. Allerlei vUit Kopenhagen verluidt, dat do Deensche kruiser Ilekla don 28en Maart vier vreemde treilers had opgebracht, en den 5, dezer nog twoo, wegens het visachen in ver boden wateren. Vijf van de troilers zijn En- golsoh en een HolLandsch, de Bernard uit IJmuiden. In het geheel werd 6500 kronen boete opgelegd, en verder werden de vangst en de netten verbeurd verklaard. vEeu snel rijdende automobiel is Maan dagmiddag in Köstritz^bij Pössneck, in Thu- riugen, twee kinderen van drie eu zes jaren over het lijf gegaan. Het ocne kind bleef op do plaats dood, het andere werd zoo zwaar gewond dat men twijfelt, of het er van op zal komen. De automobiel ging er, nadat hot ongeluk gebeurd was, hard van door. vEen flauwe grap is to Odessa oorzaak geweert van een ernstig opstootje. Deze of gene had een gerucht verspreid, dat een aan zienlijk persoon uit St. Peters burg een som van 10.000 roebel had gezonden om vóór Paachen to worden verdeeld onder de betrek kingen van de ton oorlog opgeroepen soldaten. Ongeveer duizend vrouwen kwamen nu unen voor het raadhuis, om op uitdeeling van het geld aan to dringen. Zij tieten rich niet aan hot verstand brengen, dat de be doelde gift niet was ontvangen, aioegen deu ren en vensters stuk en wierpen de politie met steenen. Hot gelukte den Burgemeester eindVijk de vrouwen tot rede to brengen, maar niet d%j nadat hij, in zijn hoedanigheid als voorzitter der „Vereeniging tot ondersteuning van reeer- vistengezinnen" een flinke som geld onder haar had uitgedeeld. vDo Noderlandschc stoomboot Ireno heeft to Cardiff 20 man van den Franschen schoener Alioe aan wal gezet, die op de kust vau Newfoundland schippbreuk geleden heeft. Na een vreeselijken storm heeit do beman ning van de Alic© tien dagen lang onophou- do'ijk moeten pompen om het schip boven, water te houden. Ten slotte hadden do man nen alle hoop opgegeven, maar toen kwam de Ireno in zicht. Do zee stond evenwel nog zoo hoog, dat men onmogelijk met de booten naar de Alico kon gaan. De mannen moesten met oen lijn aan boord van de Irene gehaald worden. Enkelen hunner waren zoo zwak, dat zij tevoren met oen touw aan sterker kame radon vastgebonden moesten worden. Een paar minuten nadat do laatste man veilig op do Ireno was, verdween dc schoener in de diepte. Kameroverzicht Tweede Kamer. Donderdag werd do behandeling van het wetsontwerp voortgezet en wel over artikel D4bis, o. a. betrekking hebbende op bet leer plan, met do daarop ingediende amendement- ten. In do eerste plaats was voorgesteld een amendement door de heeren Bos en Borgcsius strekkende om artikel 54bis sub 2° to leacn „hot leerplan is goedgekeurd door den dis trictsschoolopziener of bij verschil tusschen dezen ©n het bestuur der school, door onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, gehoord den inspecteur." Deze goedkeuring wordt niet geweigerd wanneer het leerplan voldoet aan de eischen van een regelmatig voortschrijden en vol- 1 doend onderwijs in de vakken, vermeld in art. 2 onder ai, alsmede k, tenzij wat dit laatste vak (nuttige handwerken voor meis jes) betreft, blijke, dat de schoolgaande kin deren daarin elders voldoend onderwijs ont vangen." Tegelijkertijd werd behandeld een amendement van dezelfde voorstellers op art. 45, strekkende om te bepalen, dat de Rijks bijdrage voor het onderwijzend personeel niet wordeu verleend wanneer zoodanige afwijking van het leerplan plaats heeft, dat het onder wijs dientengevolge als onvoldoend moet wor den aangemerkt. Nog was een amendement voorgesteld door den beer Helsdingen c. a., strekkende art. 54bis sub 2° te lezen „de regeling der schooltijden en vacan- tiën, de verdeeling der school in klassen, de bij het onderwijs te gebruiken boeken en het leerplan zijn goedgekeurd door den districts-schooloptiener, of bij verschil tus schen dezen en het bestuur der schooi, door onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, geboord den inspecteur. „Deze goedkeuring wordt niet geweigerd om redenen aan de richting van het onder wij? ontleend. Het leerplan moet voldoen aan de eischen van een regelmatig voort schrijdend en voldoend onderwijs in de vak ken vermeld in art. 2 onder aj, alsmede k., tenzij, wat dit laatste betreft, blijke, dat de schoolgaande kinderen daarin elders voldoend onderwijs ontvangen." Vorder waren door den heer Bij le veld twee amendementen ingediend. Het eerste strekte om de mededeeling van het leerplan te doen, vervallen. Het tweede strekte om artikel 54bis 3° te lezen als volgt: „Aan scholen waar het onderwijs alleen omvat de vakken ak van art. 2 dat onder- wijs gegeven wordt gedurende ten minste 20 uren per week waarvan ten hoogste 2 uren :n het vak vermeld onder k (nuttige hand werken) volgens een aan don arrond. school opziener medegedeelden en in de school vertrekken op een zichtbare plaats opgehan gen rooster van lesuren, waarop tevens de feestdagen en vacantietijden zijn vermeld, doch voor al het onderwijs behalve de vak ken a-k ook twee of meer vakken 1-p van art 2 dan gedurende ten minste 23 uren per week waarvan ten hoogste 2 uren enz. De bedoeling van dit amendt. is aan do scholen met meer uitgebreid lager onderwijs eenige meerdere ruimte te geven wat aan gaat de lesuren en leervakken. Ten slotte was een amendement voorgesteld door den heer B o r g e s i us c. s., strekkende om te voorkomen, dat kinderen van to jeug digen leeftijd op school worden toegelaten. Deze amendementen, door de voorstellers toegelicht en verdedigd, werden alle door den minister van binnenlandsche zaken bestreden, die in zijn betoog uiteen zette, dat het onmogelijk zou zijn in de prac- tijk te oonstateeren of van het leerplan wordt afgeweken. Daartoe zou eerst een geheele reorganisatie van het schooltoezicht dienen vooraf te gaan. eHt resultaat der discussie was, dat de heer Bij level d zijn beide amendementen in trok; dat de heer Bos aan zijn amende ment nog toevoegde de woorden, dat goed keuring van het leerplan, niet zal kunnen worden geweigerd om redenen aan de rich ting van het onderwijs ontleend. Hierna trokken ook de socialisten het amen- dement-Helsdingen c. s, in. De quaestie van de toelating va.i te jeug dige kinderen, zou de minister nader over wogen, zoodat het amendement'-Borgesius in verband daarmede werd aangehouden. Overgebleven waren derhalve alleen de twee amendementen van den heer Bos. Het eerste (goedkeuring van het leerplan) werd verworpen met 42 tegen 19 stemmen; het tweede (introkking van het subsidie bij niet nakoming van het leerplan voor open bare scholen) werd eveneens verworpen en wel met 42 tegen 17 stemmen. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 28 April bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Utrecht mr. G. Blom, se cretaris van het Munt-oollege te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen als griffier bij de rechtbank te Groningen mr. G. Wit- holt; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de generaal-majoors A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie en A. R. Krayenhoff van de Leur, van den grooten staf, commandant der stelling van Amsterdam en bevelhebber in de le Mili taire afdeoling, en is aan voornoemde opper - officieren Hr. Ms. dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hen aan den lande bewezen op verzoek eervol ontslagen de opzichter der telegrafie le klasse E. J. Pierlot te '8 Gravenhage op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen de O.-I. ambtenaar met verlof mr. dr. J. C. G. Jonker, laatstelijk ambtenaar voor de beoefening van Indische talen in Ned.-Indië on mr. D. W. K. de Roo de la Faille, laatstelijk ambtenaar ter beschik king van den directeur van justitie n Ned.- Indië; benoemd tot president van het Hoogge rechtshof in Ned.-Indië mr. W. C. Berk hout, thans vice-president. aan J. J. van Dullemcn te 's Gravenhage is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1906, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren-middag te 2 uur een bezoek aan bet wijkgebouw der Ned. herv. gemeente - d ia co- nesse narbeid in wijk 8, Tollonstraat te 's Gra venhage. H. M-, die vergezeld was van freule Van de Pol, werd ontvangen door da. A. J. A. Vermeer en de werkende leden. Door een patiëntje werd der Hooge Be zoekster oen bouquet aangeboden, waarna de Vorstin de geheelo inrichting, ook de kli niek, bezichtigde. Voor alle patiënten bad H. M. een vriendelijk woord on met groote belangstelling deed H. M. zich inlichten om trent den arbeid der leden. Daarna genoot do „Ohristinarstichting", inrichting tot opneming van verwaarloosde kinderen, aan de Re gen teasel aan, de hoogo eer van oen bezoek. Hior werd H. M., die beschermvrouwe der stichting ia, ontvangen door het bestuur, douairière Beelaerts van Blokland, mevrouw Van de Wal en freule Röell en de directrice, mej. Usener. Ook hier werd H. M. een bouquet aange boden en nam de hooge bezoekster de ge heele stichting in oogenschouw. Bij haar vertrek schonk H. M. een gift, om de kinderen te onthalen. In antwoord op het aan Z. K. H. ge zonden telegram heeft de Prins der Neder landen telegrafisch aan het comité voor de Volksfeesten te 's Gravenhage bijzondere» dank doen betuigen voor de aangeboden ge- lukwenschen. Men meldt uit Apeldoorn Ter bijwoning der vergadering van het Na tuur- en Geneeskundig Congres begaf Z. K. H. de Prins met zijn adjudant zich per auto mobiel naar Arnhem.. De vorige week Dinsdag hebben de hof- dignitarissen een uitgestrekten tocht gemaakt, gezeten in twee auto's De minister van oorlog, generaal Bter- gansius, vertrok gisteren naai" Groningen tot het bezoeken van het militair hospitaal en andere gebouwen aldaar. Na dat bezoek gaat üe minister voor eeni ge dagen met verlof naar Zwolle. De nieuwbenoemde Russische gezant bij ons Hof, do lieer Tscharykow, wordt Don derdag 4 Mei e. k. in bet Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage verwacht. Men meldt uit 's Gravenhage Naar wij vernemen zal de voortzetting der behandeling voor het Hof van Arbitrage, van het geseh-'l over eene belasting-quaestie tus schen Japan en drie Europecsohe mogendhe den, op 15 Mei a. s. plaats hebben. De Nederlandsch-Duitsche Commissie voor het ontwerpen eener regeling tot ophef fing der bezwaren waartoe de gelijktijdige toepassing der Nederlandsche en der Duitsehe ongevallen-verzekering aanleiding geven, js Woensdagmorgen met een rede geinstalleerd door den minister van buitenlandsche zaken. De geheime oppe rregeeri ngsraad jJe Wuerme- ling beantwoordde de toespraak van den mi nister. Tot voorzitter koos de commissie mr. Maca- lester Loup, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank. De beraadslagingen, die tot 5 uur 's namid dags duurden werden gisterenochtend hervat. De Nederlandsch-Fransche commissie ter bespreking en regeling van eenige douane rechten in de Marowijne-rivier in West-In- dië, is te 's Gravenhage in Ik*, departement van Koloniën bijeen gekomen. Na te zijn geinstalleerd door den secretaris generaal van het departement, mr. A. E. Elias, heeft de commissie hare werkzaam heden aangevangen. Zij bestaat, voor Frankrijk, uit de heeren Lucien Hubert, afgevaardigde voor dc Ar dennen in de Fransche Kamer van Afgevaar digden Weber, van de Universiteit te Parijs en J. van Vollenhoven, onder-bureauchef bij het kabinet van den Franschen minister van ^.oloniënen voor Nederland uit de heeren mr. A. L. Gastraann, waarnemend chef der afdeeling West-Indische zaken aan het de partement van Koloniënmr. C. F. Schoch directeur der Surinaamsche Bank en jhr. L. C. van Panhuys, adjunct-commies aan de af deeling West-Indische zaken bij ons departe ment van Koloniën. De leden der Fransche commissie hebben hun intrek genomen in het hotel den Ouden Doelen. Naar men lit goede bron verneemt, is mr. W. C- Berkhout, vice-president van het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, om trent wien het gerucht vermeldde dat hij pensioen zou nemen, benoemd tot president van gemeld rechtscollege. Door de Liberale Kiesvereeniging „Epe" te Epe, is tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer, hoofdkies- distriot Apeldoorn, gesteld de heer jhr. R. A. P. Sandberg tot EÜsenburg te Colmschate, webhouder der gemeente Diepenveen. In de Woensdagavond gehouden verga dering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging voor Brielle en Omstreken, werd de heer A. Rood knijpen definitief candidaat gesteld met algemeene stemmen. Men schrijft uit het district Grave aan de N. R. Ct. „Ook op Paaschzondag worden door mr. Harte van Tecklenburg, minister van finan ciën, nog enkele gemeenten in het district Grave bezocht, ten einde zich als candidaat voor het Kamerlidmaatschap aan te bevelen tegenover het aftredend lid, den heer Frie sen te Grave. Het schijnt nu zeker te zijn, dat mr. Harte het Kabinet verlaat; hoe ook de verkiezingen in Juni uitvallen. Intusschen meent de heer Friesen zijn candidatuur te moeten handhaven, niettegenstaande er een schriftelijke overeenkomst tusschen hem en mr. Harte bestaat, dat de eerste zijm zetel weder ter beschikking van mr. Harte zou stellen, zoodra do laatste a's minister af treedt. Volgens do uitlegging van den heer Friesen betreft, dit echter alléén hot geval, dat mr. Harte door den val van het Kabinet zou gedwongen worsen af te treden, maar volstrekt niet als hij vrijwillig heengaat, zoo als nu het geval is." In een vergadering van vrijzinnige kie zers in het kiesdistrict Breda is candidaat gesteld kapitein G. C. A. Fabius, die de can didatuur heeft aangenomen. De laatste Afrikaaivsche bal ling. Gisterenmiddag vertrok met den trein van 2.35 Weesperpoort te Amsterdam de laat ste balling tengevolge van den Z.-A. oorlog van daar, om in Rotterdam en Den Haag af scheid te nemen van zijne vele vrienden. Het is dc Ik-kende commandant H. Lategan. Het Noderlandschc volk dankt bir voor de gast vrijheid, vriendschap en liefde, die hij hier mocht ondervinden Woensdag vertrekt de commandant voor goed naar Afrika. Tot Dinsdagochtend is zijn adres Buijs Ballot straat 46, Utrecht. (Hbld.) De heer Charles Boissevain deelt in bet Hbld., in een dankbetuiging voor de groote belangstelling in zijn feest, mode, dat hij de feestgave wenscht te gebruiken om ter herdenking van zijn feest voor zijn kin dereu en kleinkind*., n zijn portret te laten schilderen en eenige instellingen, die hem lief zijn, aan een bijdrage te helpen. 'rIn den ouderdom van ruim 81 jaren is overleden de heer F. E. Dammers, procureur bij het gerechtshof en de arrondissements rechtbank te Amsterdam, Dc overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Natuur en Geneeekundig Congres. Gisterenmiddag om half two? werd te Arnhem het 10e Nederlandsche Natuur- en Geneeskundig Congres geopend met eeu toe spraak van den voorzitter dr. A. C. H. Moll. Deze begroette in de eerste plaats den e ere voorzitter van het congres, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. In zijn openingsrede zette dr. Moll hierop uiteen, wat in de eerste plaats met dit con gres wordt beoogd. Hoewel de naam, natuur- en geneeskundig congres, wijst op tweeërlei takken van wetenschap, is dit c ngres eh toch feitelijk een van beoefenaren der natuur wetenschap de geneesheer neemt ier plaats onder hen, die de natuurwetenschappen be oefenen in den ruimsten zin des woords. Nadat Spr. nog oen kort woord had gewijd aan den voorzitter van het eerste Natuur- en Geneeskundig Congres, prof. fctokvis, verwel komde hij in de Duitsehe taal de afgevaardig den van de Gesellschaft deutschor Natur- forscher uud Aertze, the British ssociation for the Advancement of Sciences en de As sociation franjai&o pour l'avancement des sciences, waarna hij het congres voor geopend verklaarde. Dr. Moll hield hierna een rede over„Het verband van Natuur- en Geneeskunde." Bij de receptie ten st-adhuize werden de deelnemers aan het congres namens het ge meentebestuur toegesproken door den burge meester, jhr. inir. Röell. Deze verheugde er z'.h in, zooveel bekwame en ernstige mannen bier op deze plek, in het vier eeuwen oude, door Maarten van Rossum gestichte gebouw te mogen begroeten en sprak de hoop uit, dat de handelingen en beraadslagingen van het congres aan de wetenschap ten goede, aan de menschheid ten zege moge komen. Alvorens zich naar het congres te begeven, zat Prins Hendrik aan een dejeuner, te zijner eer door den Comnrssaris der Koningin ge geven. Mede zaten aan de burgemeester dezer stad, mevrouw Roëll, de leden van het bureau van het hoofdbestuur en de secretaris van het regelingscomité. Maatschappij tot Nut van vt Algemeen 1 19e Algemeene vergadering. Woensdag, begon in het gebouw der Ver eeniging „de Vrije Gemeente" te Amsterdam de 119e algemeene vergadering van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De jaarvergadering, anders steeds op Woensdag na Pinkster gehouden, is- dit jaar met het oog op de Kamerverkiezingen vervroegd. Door het hoofdbestuur werd uit zijn mid den tot voorzitter gekozen prtif. mr. J. F. Houwing van Amsterdam. De heer Houwing opende de vergadering met een rede, waarin hij na een woord van welkom in de eerste plaats herinnerde, dat de wetsoommissie der maatschappij, zooals om de tien jaar gebruikelijk is, ook nu weer de vraag heeft overwogen, welke verandering in de statuten door de veranderde tijdsomstan digheden noodzakelijk zijn geworden. Deze oommissie is na nauwgezet onderzoek tot de conclusie gekomen, dat aan principieele wijziging geen behoefte bestaat. Wat de werk zaamheid der maatschappij aangaat, onder den invloed der sociale beweging is zij zich meer dan vroeger bewust geworden van de veelzijdigheid, waartoe zij krachtens haar naam is geroepen. Een reeks van studie-ge- schriften en rapporten is verschenen, welke, door uitstekend bevoegden saamgesteld, niet alleen onze kennis van maatschappelijke toe standen hebben vermeerderd, maar ook op den loop der jongste wetgeving niet zonder invloed zijn gebleven. Dit alles wordt dank baar erkend en daarbij past zeker een woord van weemoedige herinnering aan de nage dachtenis van den man, J. Brtiinwold Riedel, die gedurende de zes jaren, dat hij als secre taris aan de maatschappij was verbonden, „de bezielende kracht was, die haar op deze ruime banen heeft geleid." Tot zoover het Nut als geheel genoanen; doch minder opgewekt klinkt de toon, wan neer de energie der onderdeelen ter sprake komt. Bij sommige departementen laat die energie te wenschen. Daarom wenschte spreker er de aandacht op te vestigen, dat straks in September de kinderwetten ingevoerd zullen worden. Maar nu de wetten er zijn, zijn nu ook onze depar tementen gereed om ze te ontvangen? vroeg spreker. Er zijn reeds departementen, die het moei lijk probleem hebben ouder de oogen gezien, eu die hebben nagegaan in hoeverre de op richting van Tehuizen-voor-schoolgaandè-kin- deren in groote steden althans een middel kan zijn om wat men beoogt te bereiken. Er zijn er, maar zijn er vele? Verder herinnerde Spr. er aan, dat het hoofdbestuur een adres aan de volksvertegen woordiging heeft gezonden om aan te dringen op verwerping der aanhangige onderwijs- no veile. Intusschen heeft het hoofdbestuur het hier bij niet gelaten. Het heeft zich onmiddellijk aan het overwegen gezet, wat onze maatschap pij te doen stond, om, indien het noodig wordt, de beginselen, waarop zij rust, ook in de toekomst bij do volksopvoeding tot hun recht te doen komen, en leiding te geven aan de svmpathie, die de voor allen toegankelijke volksschool bij zoovelen in den lande blijkt te bezitten. En toen was het voor het hoofdbestuur een groote voldoening, dat het te midden dezer beraadslagingen werd verrast door een voorstel van urgentie an het departement Woudsend, „om ter gelegenheid van den hon derdjarigen gedenkdag van het overlijden van Jan Nieuwenhuyzen een Nieuwhuyzen-fonds te stichten, bestemd tot het verleenen van subsidiën ten bate van het lager onderwijs in den geest der maatschappij." ,Ik mag niet vooruitloopen, aldus besloot Spr .zijn toespraak, op de beslissing, of reeds thans voor een dergelijk voorstel de tijd ia gekomenmaar wel mag ik zeggen, dat ik het met hartelijke ingenomenheid begroet als een bewijs, dat er nog levenskracht zit in den ouden boom tot in zijn uiterste vertakkingen En daarom, M.H., laat den geest van dii kleine departement vaardig worden over on allen. Dan mogen wij straks met goed ge- weten den sterfdag van Nieuwenhuyzen gaai herdenken, omdat onze daden zullen getui gen, hoezeer wij de stichting, door hem aai het geluk van zijn volk gewijd, nog dragej in het hart. De rede van den voorzitter werd met luii applaus begroet. Aan de orde kwam daarop het jaarver slag van het hoofdbestuur over 1904/1906 waaraan het volgende is ontleend Op 1 Juli 1904 telde de Maatschappj 12,610 leden, verdeeld over 285 departemen ten; dit getal was op 1 April jl. gestegei tot 12,816. Vier nieuwe departementen wet den opgericht, n.l. Nijeveen, Zevenbergei Voorst en Eist, daarentegen werden opgeh* venBloemendaal, Loenen a. d. Vecht, Mui selkanaal en Schoonoord. De periodiek tredende leden van het hoofdbestuur, de heeren dr. D. Bos te Winschoten en F. A. Eggers te Amsterdam, werden vervais gen door de heeren jhr. mr. D. O. Ex te Zutphen en mr. J. B. Roelvink te Ara sterdam. In de plaats van mej. I. Kooisti te Apeldoorn, die in September jl. bedanl te, werd gekozen de heer J. C. van Berg te Heerenveen. In December jl. verscheen een belangrij rapport over de banken van leening en particuliere beleenbanken. Het hoofdbestuu benoemde voor het onderzoek naar het c derwijs per correspondentie (per post) hier lande een commissie, bestaande uit de hei ren dr. D. Bos te Winschoten, Th. Nolen Rotterdam en L. B. Fikkert te Baarn. Op verschillende plaatsen werden 11 steun van het hoofdbestuur lichtbeelden avonden gegeven, terwijl in 155 kleine partementen sprekers vanwege het hoofdb stuur optraden. Er verschenen 3 kleine geschriften, „Voeding en ziekte", van dr. J. Schrijver „De Woningwet", door G. Oosterbaan, e „Openbare of bijzondere school", door "ffi de Vletter. Het mede door de Maatschappij opgericht! „Centraal Genootschap voor Kinderherstell lings- en Vacantie-kolonies" laat bij Apel doorn in het villapark „Het Loo" een ruim kinderhuis bouwen. Het verslag werd voor kennisgeving aan! genomen, waarna behandeld werden de vooiv stellen van het hoofdbestuur, ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger ge. nomen besluiten, 19 in het geheel. Allereerst voerde de afgevaardigde var SluisAardenburg het woord over de be grooting, die er op wees, dat in de 5 jaren f 10,000 was ingeteerd. Spr. steldi daarom voor, een sluitende begrooting te maken. De heer Kruseman wees er namens hel hoofdbestuur op, dat de vorige spreker eigen lijk buiten de orde was, daar de begrootinj niet wordt vastgesteld door de algemeen* vergadering. Maar Spr. wil wel zeggen, dat het beeld door den geachten afgevaardigde veel te donker is gekleurd en dat de toe stand veel geruststellender is. Het kapitaal van de Maatschappijl is in de laatste jaren vermeerderd met f 15,000. Thans ging men over tot de beraadsla ging over het eerste voorstel van het hoofd bestuur, n.l. om f 3000 beschikbaar te stel len voor het steunen van departementen, ter zake van onderwijs. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals het tweede voor stel, om f 2000 uit te trekken voor het steu nen van departementen ter zake van volks bibliotheken. Goedgekeurd werd verder een voorstel om f 500 uit te trekken ter zake van te houden bibliotheekvoordrachten; een voorstel om f 300 uit te trekken voor het doen drukken van het jaarboekje; een voorstel om f 2400 uit te trekken voor een aantal geschriften; een voorstel om op de begrooting voor 1905 f 1000 beschikbaar te stellen voor de uit gave van hoogstens zes kleine geschriften een voorstel om op de begrooting een som van f 3200 aan te wijizen voor het doen honden van voordrachten over onderwerpen, welke in verband staan met het streven der Maatschappij; een voorstel om f 300 toe te staan ter bevordering van de totstandkoming van plaatselijke volksbanken; een voorstel om f 200 uit te trekken tot het geldelijk steunen van de pogingen van meer ontwik kelden om de verstandelijke en zedelijke ont wikkeling te bevorderen van minder ontwik kelden door persoonlijke bemoeiingen (waar tegen de oommissie 41 bezwaren had). Mej. Ter Meulen (hoofdbestuur) verdedigde den post en deze werd zonder stemming aan genomen. Een voorstel om f 100 toe te voe gen aan de inkomsten van het schoolfonds werd goedgekeurd; f 400 zal wederom be schikbaar worden gesteld voor het in het loven roepen van tijdelijtke cursussen in ko ken enz.; f 190 zal worden gestort in de kas van de Vereeniging tot net houden van voor drachten met lichtbeelden; f 1500 zal ter beschikking worden gesteld van het hoofdbe stuur tot het verleenen van geldelijken steun aan hulppersoneel van bewaarscholen, o m door geregeld onderwijs de gelegenheid te verschaffen zich voor zijn taak I 3 bekwamen f 1000 zal op de begroot ing worden uitge trokken, ten einde het hoofdbestuur in staat te stellen de» schoolfondsen voor schippers kinderen geldelijken steun te verleenen f 500 werd toegestaan voor de bevordering der facultatieve vereeniging van departemen ten en districten, ter behartiging van de be langen der daarin bij onderling overleg sa mengevoegde departementen. Eveneens werd f 500 uitgetrokken voor de bevordering van do oprichting van plaatse lijke vereenigingen, welke in den tin der woningwet uitsluitend werkzaam zijm ter ver betering der volkshuisvesting; een voorstel om f 500 beschikbaar te stellen ter bevorde ring van tuingrondverhuring aan werklie den f 1000 zal worden uitgetrokken ter be vordering van de oprichting dooi' de depar tementen van plaatselijke vereenigingen, die duurzame verzorging van minderjarigen be oogen. Ten slotte werd besloten f 200 uit te trek ken voor ondersteuningen van algemeeiien aard, zoodat alle voorstellen, van het hoofdbe stuur onveranderd zijn aangenomen. Van half een tot half twee werd gepauseerd, waarna door de commissie van urgentie ver slag werd uitgebracht over het voorstel van

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2