303. Jaargang. Zaterdag 6 Mei 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. De mode. »de ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1./5. Afzonderlijke nummers- o.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. AdTertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 aur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEBTENTIËN Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op udttm| toegezonden. Politiek Overzicht Rutland's kans in den zeeoorlog. Het lange wachten op de in aantocht zij fi le Russische vloot maakt de Japansche pers (lijkbaar zenuwachtig, en in afwachting dat er in zal slagen de nevelen te verdrij- die de bewegingen van de vijandelijke chepen omgeven, tracht zij zich luchit te erschaffen, door een oud thema weder op te atten en aan Frankrijk verwijiten te doen, lat het zijne plichten ais onzijdige staat in iet uiterste oosten niet waarneemt zooals dat ehoort. Men verwondert zich in Tokio er ver, dat admiraal Rodjestwensky dagen .chtereen in hoc gez-'cM van de An nam sc he ast is kunnen L'ij ven zonder een enkele maal n de Fransehe territoriale wateren te komen, n al ver k'aart men met uitdruk kei ijk, dat tankrijk in zijne plichten als onzijdige staat e kort schiet, dan blijft men toch niet in ;ebreke te zeggen, dat admiraal Rod jest wen s- sy er niet tegen opziet de onzijdigheid te Bollenden en at hij schandelijk misbruik naakt, van de Fransehe gastvrijheid. Er is ook bericht, dat de eerste secretaris van den Japanschen gezant te Parijs over 4it onderwerp een nieuw onderhoud met nhiister Delcassé heeft gehad en hem ge prangd zou hebben of 'e Fransehe autoritei ten van Indochina, wel in staat waren de pnzijdigheid van de Fransehe wateren te doen eerbiedigen. Da. schijnt echter, zooals het 'laar slaat, niet geheel juist te zijn. De Matin lthans verklaart gemachtigd te zijn, dit be- iluit tegen te spreken en met alleen aan het "ransche departement var buitenlandsche ken, maar ook aan h?t Japansche gezant- kap de verklaring te hebben gekregen, dat le secretaris van den heer Motono niet alleen liet bij den minister van buitenlandsche za len is geweest, maar dat ook de gezant zelf, ;ocn hij een, paar dagen geleden aan de Quai B'0rsa.y kwam, daar met geen woord heeft jesproken over iets wat met Frankrijk's on- ajdigheid in verband stond. Een correspon- lent van de Vossische Ztg. meent op le waarde van deze tegenspraak wel iets te kunnen- afdingen. Juist ri, dat de Becrctans van den Japanschen gezant niet bij minister Delcassé geweest is. Een gezant Onderhandelt in eene vraag vam zoodanige be- leekonis niet met den minister van eene groo te mogendheid door zijn secretaris. Wel is echter de secretaris bij den directeur van de politieke afdee-ling van het departement geweest en heeft hem opmerkzaam gemaakt, dat Rodjestwensky voortgaat in de Indochi- neesche havens kolen en levensmiddelen te betrekken. De Japansche regeering kiest met- opzet dezen zachteren vorm voor hare vertoo- gen. wat intusschen aan den ernstigen inhoud n-'ets te kort doet. Zoo zal de toedracht wel geweest zijn, wamt ook de Matin is op hare eerste mededeeling terug gekomen en verklaart thans, dat de aandacht van de Fransehe regeehing geves tigd is op het feit, dat de Russische vloot, na de Kamrahn-baai te hebben verlaten, den 30en April, weinige kilometers verder noor delijk, geankerd is geweest te Port Dayot, in de baai van Bingkoi. Uit de wijze waarop de Japansche regeering de zaak behandelt, blijkt in ieder geval, dat zii niet deelt in de zenu wacht-'gheid, die de tiers bevangen heeft, welke daarin waarschijnlijk weergeeft wat in liet publiek omgaat, en met een koel hoofd de gebeurtenissen tegemoet ziet, die zich ;n de wateren van Oost-Azië voorbereiden. Het geduld wordt, hierin op eene zware proef gestelddat valt niet te ontkennen. Maar iedere dag brengt ons dichter bij de ontmoeting tusschen de beide vloten, die met spanning wordt verbeid. In alle kringen, des kundige en ndet-deskundige, is men bezig de kansen van beide partijen in die ontmoeting te overwegen. T*en "belangwekkend artikel wordt daarover gebracht door het Parijsche Journal, dat- de meening weergeeft, die hecrscht in de Fransehe marine-kringen, waar men een hoogen dunk schijnt te hebben van de eigenschappen van admiraal Rodjestwensky als tacticus en strateeg. Misschien wel wat al to optimistisch, verkondigt de Schr., dat als do vloot van Togo wordt vernield, of ook maar geslagen- - 1 voor een goed deel buiten gevecht gesteld, de oorlog „bijna onmiddel lijk" tot een einde zal komen. Want- in beide gevallen zou de Russische admiraal de heer schappij over ue zee verkrijgen, in welk ge val de 400.000 Japansche troepen van de bron, waaruit zij hunne vooraden moeten krijgen, zouden zijp afgesneden. En er zijn minstens zes groote transportschepen per dag noodig om te voorzien in de behoeften vaan maar schalk Oyama aan krijgsvoorraden, leeftocht en manschappen Maar hoe staat het met d-- kansen van den Russische» vlooi,voogd om zijn tegenstander te vernietigen of belangrijk afbreuk te doen Aannemende, dat het een feit is, dat de divi sie van Nebogatow zich vereenigd heeft met- de vloot van Rodjestwensky, dan heeft de Rus sische opperiievel 1 ïebber nu eene vloot van elf linieschepen en drie pantserkruisers, in 't ge heel veertien slagschepen verder nog torpe do-booten en zes beschermde kruisers. Ad miraal Togo heeft, vijf linieschepen en zes pantserkruisers; te zamen- dertien slagsche pen. Hii heeft tien beschermde kruisers en een onbekend aantal torpedobooten. In linieschepen zijn dus de Russen verre weg sterker dan de Japanners, die hunner- zijde de sterksten zijn in kruisers; vooral in pantserkruisers zijn zii geducht in 't voordeel. Aan zijne zwakheid in linieschepen zal ad miraal Togo moeten tegemoet, komen, door zijne pantserkruisers te gebruiken, maar deze loopen. wanneer zii op korten afstand vech ten, groot gevaar van de zwaardere artil lerie van eerste klasse-tegenstanders. Hun ne taktiek zou moeten zij,n te vechten, op verren afstand en de Russische admiraal zou er naar moeten streven dat te voorkomen. De conclusie van den Schr. is, dat de beste kansen in- den aanstaa-nden zeeslag zijn aan Russische zijde. Maar stel dat de Russen ge slagen worden, dan kunnen toch de Japan ners noodlottig verzwakt worden door hunne eigen overwinning, «vanifc er is dan kans, dat toch eemgen van Togo's schepen zullen worden vernield of voor maanden onbruikbaar gemaakt. vVat zou er in dat- geval worden van Japan's heerschappij over de zee, eene heerschappij die absoluut moet zijn om uitwerking te hebben. Hoe zouden Japan's transportschepen er op kunnen reke nen de Mandsjoerijsche kust te bereiken, wan neer de Russische schepen uit Wladiwostok en de onbeschadigde schepen van Rodsjest- wensky de wateren doorklieven? In deze en dergelijke beschouwingen is na tuurlijk veel wat slec..ts berust op gissing, en bij die gissingen doen persoonlijke inzich ten en ook persoonlijke sympathieën hun in vloed gelden. Ah de beide vloten met elkaar in voeling zijn gekomen, dan zullen de feiten deze meeningen eorrigeeren. Dnitschland. De DuitsoTie Keizer is eergisteravond om kwart voor aoht met de Keizerin en de leden van zijn gezin, die tegelijk met hem in het gebied van de Middellandsclie zee hebben vertoefd, te Venetië aan land gegaan, om de terugreis te beginnen. Toen het Keizerpaar de Hoihenzollern verliet, losten de aanwe zige Italiaiansche en Duitsche oorlogsschepen saluutschotenop de vaart door het Canal Grande en ook aan het station werd liet Keizerpaar toegejuicht. Bij zijn vertrek heeft de Keizer in een telegram aan Koning Victor Emanuel dank betuigd voor de in Italië genoten gastvrij heid. Het telegram eindigt aldus. ,,Wij zullen steeds de herinnering bewaren aan dezen schoonen, in het schitterende zuiden doorgebraohten tijd en van verre en van nabij van harte deelnemen aan alles, wat het be vriende en verbonden Italië betreft. Ik dank u nogmaals van harte, dat gij zoo goed zijt geweest naar Napels te komen en mij daar- do gelegenheid gegeven hebt u de hand te drukken en op deze wijze de banden te versterken, die onze huizen en onze landen verbinden." Gisteravond om 5 uur is de keizerlijke fa milie te Karlsruhe gekomen. Engeland. Do voorzitter van het landlwuwdeparte- ment Fellowes heeft in eene rede le Wantage verklaard, dat de verkiezingen voor een nieuw lagerhuis nog wel anderhalf of twee jaren zouden kunnen aanhouden. De regeering had, meit het oog op de wijze waarop d« itn- raigratiewet, in het lagerhuis was ontvangen, geen reden voor eene vervroegde ontbinding. Hongarije. Budapest, 6 Mei. Minister Tisza hield in de Kamer een redevoering, waarin hij het ontwerp-adres aan de Kroon, voorgesteld door de oppositie, bestreed, vooral wat be trof de verklaring ten gunste van eene tol- barrière tusschen Hongarije en Oostenrijk. De afgevaardigde van de oppositie Pozs- gay noemde de woorden van Tisza onbe schaamd, waarop een lievig tumult ont stond, zoodat de vergadering werd geschorst. Tisza zond den afgevaardigde zijne ge tuigen. Rusland. Moskou, 6 Mei. Ter bijwoning van de al- gemeene Zemstwo-vergadiering zijn ongeveer 80 leden aangekomc-n. De vergaderingen zijn niet openbaar en worden in particuliere wo ningen gehouden, eiken dag op eene andere plaats; zij zijn geheel en al vau privaten aard. Er werd besloten geoue mededeelingen over do vergaderingen te doen. In de eerste zitting werd beraadslaagd over het plan voor een nieuwe bestuursinrichting van het Rijk. Do vreemde verslaggevers, die hier zij.n aangekomen, konden tot dusver geen toegang tot de zittingen krijgen. Van de Russische grens wordt aan de Vos sische Ztg. geschreven In groote benauwd heid geraken de burgemeesters in verschil lende Russisch-Poolsche grensplaatsen, b.v. in Gwiasdow, Kozicglow, Sieler-Ziarki. Sdhner dagelijks komen voor hunne deur vrouwen van reservisten vragen om de ondersteuning van staatswege, die hun sints eenigen tijd niet meer wordt verleend. De burgemeesters, dit voor dit deel geen geld beschikbaar heb ben, wendden zich tot den gouverneur van Petrikau en ontvingen van hem bericht, dat de fondsen van den staat uitgeput en de nieuwe leeningen nog niet geplaats'. zijn. Aan die mededeeling hebben de hongerige vrou wen natuurlijk niets. Zij maken dagelijks groot spektakel voor de gemeentehu;zen, die daarom door troepen worden bewaakt. Des avonds gaan <le arme vrouwen dan -eer naar hue met hongerige magen en leege zakken. Ook te Moskou ijm weder onlusten voor gekomen. Eergisteren stonden een aantal menschen op een boulevard aldaar te luiste ren naar de muziek, toon een officier van politi. een kleine samenscholing uiteen wilde doen gaan. Hij pakte een werkman beet, maar deze sloeg den officier in 't gelaat, en het volk nam zijn partij op, zoodat de offi cier zijn sabel trok en vluchtte in een koffie huis. De menigte liet niet af, maar vernielde in het koffiehuis zooveel als zij kon, en wierp meteen de ruiten in van de naburige wonin gen. Eerst toen een eskadron gendarmes aan reed, ging de menigte uiteen. De officier van politie, die tot het opstootje aanleiding gaf, he<ft zelfmoord gepleegd. Te Warschau hee'L de overheid maatregelen genomen om onlusten bij de begrafenis der slachtoffers van de troebelen van Maandag te voorkomen. Dertig lijken zijn door de poli tie naar het kerkhof gebracht en ze daar 's avonds in alle stilte begraven. De moordenaar van grootvoist Sergius heeft aan het Hooggerechtshof om een nieuwo behandeling zijner zaak gevraagd op grond, dat hij niet is verdedigd door den advocaat zijner keuze, zooals zijn recht was. Kreta. De internationale troepen hebben in den ochtend van den 3dcn Mei te Kanca een Grieksehe vlag nedergehaald en c vervan gen door de vlag van Kreta. De orde werd niet verstoord. Des namid dags werd door den burgemeester en andere officieel© personen een groóte vergadering be legd en daar werd een adres vastgesteld, waarin een beroep wordt gedaan op de libe rale volken en do pers van Europa, om sineekende voor Kreta ie willen opkomen bij de groote mogendheden ten gunste van het herstel van zijne rechten. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Parijs, J Mei. Havas bericht uit Peters- burg van hedenAdmiraal Rodjestwensky zond aan de admiraliteit bericht van de aan wezigheid van Japansche schepen in de terri toriale wateren en bij Borneo behoorende eilanden. Wanneer de gemeldle feiten als juist erkend worden, dan zal de Russische regee ring een protest zenden naar de Nederland- sclie regeering. Een van de grootste moeielijkheden, waar in de Russische admiraliteit heeft moeten voorzien, is geweest do aanvulling van het incompleet aan officieren, onderofficieren en machinisten. Volgens geloofwaardige inlich tingen is deze aanvulling tijdens het lang durige verblijf van de vloot in de wateren van Madagascar ten eiude gebracht. Er wer den toen bij de kaders voor veel geld huur lingen ingelijfd, oude pekbroeken, gewezen on derofficieren en officieren, die vroeger in d'ensfc waren geweest, behoorende tot ver schillende natiënGrieken, Duitschers, En- gelschen, Italianen, Schotten, zelfs Argentij nen en Chileenen. Den len Mei heeft het leger van generaal Koeroki den verjaardag van den slag aan de Yaloe op bijzonder plechtige wijze gevierd. Hot dal, waarin het hoofdkwartier van Koe- roki ligt, was onder gebruikmaking van wa- terloopen, heuvels en grotten zoo gelijjk aan een Japansch landschap gemaakt als slechts mogelijk was. Op eene andere plaats was het slagveld aan de Yaloe nagemaakt. In do vlakte hadden de soldaten tooneelen opge slagen voor 't geven van voorstellingen, we gen voor wedrennen geëffend en eigenaar dige deooratiën aangebracht. Op den top van een heuvel was een altaar opgericht met een opschrift tot huldiging van de gevallenen. Een breede laan, waarvan de boomen door triomfbogen waren verbonden, leidde naar dit altaar, waar priesters godsdienstige plech tigheden verrichtten ter eere van de gevalle nen, terwijl aan den voet van den heuvel het leger was opgesteld. De officieren ver oen igden zich aan een feeetmaal, de soldaten vermaakten zich door maskerades, wedren nen, wedstrijden en tooneelvoorstellingen. Lubeck5 MeiDe politie verbood den uit voer vaji eene voor Rusland op de Germania- werf gebouwde torpedoboot. omdat dit was te beschouwen als eene schending van de onzij digheid. De boot, die uit elkaar genomen en in verschillende stukken per spoor van Kiel naar Lubeck was vervoerd, zou van hier met de Finsche stoomboot Aegir naar Helsingfors worden overgebracht. Allerlei vEen passagier van het stoomBchip der Noordduische Lloyd Kaiser Wilhelm II in dezer dagen op eigenaardige wijze overtuigd geworden va1» het nut der draadlooze telegra fie. Toen het schip van Bremerhaven ver trekken zou, ontdekte hij tot zijn niet gerin gen schrik, dat hij ziin geld, 2400 mark, had laten liggen in de hotelkamer te Bremen, waar hij gelogeerd had. Hij stelde hiervan dadelijk den kapitein in kennis, die voordat de kabels werden losgemaakt, nog net aan den vertegenwoordiger van de Noordduit&che Lloyd te Bremerhaven de opdracht geven kon, per telefoon in het hotel te Bremen navraag te doen. Terwijl de stoomboot de Wezer afvoer, niet meer dan een half -uur na haar vertrek, kwam er. door middel vam de draadlooze telegrafie, al bericht, dat het geld in de hotelkamer (onder het hoofdkus sen!) gevonden was en dat het bedrag aan den passagier uitbetaald kon worden. vTe Got/ha is een verwoede melk oor log tusschen de huisvrouwen en de agrariërs gevoerd. De grootste melkerij in die stad, die in de handen van agrariërs is, had den prijs v%n de melk tot 20 pfennig den liter ver hoogd. De huisvrouwen protesteerden en wis ten r 'euwe handelaars te bewegen melk voor 13 en 18 pfennig naar Got ha te brengen. De melkerij verloor nu vier vijfde gedeelte van hare klanten. Het slot was, dat de vereenig- de huismoeders triomfeerden en de melkerij den ouden prijs herstelde. vEen vrouwenvereeniging in de Deen- sche stad Aalborg besprak in hare jongste vergadering de noodzkelijklieid eener herzie ning van het tot dusverre gebruikelijke ker kelijke trouwformulier. Er werden daarbij allerlei wenschen geuit. Vooral de woorden„Gij vrouw wees on- dendanig jegens uwen man" wekten ergernis Van „onderdanigheid" der vrouwen tegen over de mannen kon geen sprake zijn daar- over waren alle dames het eens. Maar moei lijker viel het een andere uitdrukking daar voor te vinden in het formulier. Eindelijk echter werd als uiterste concessie een voorstel aangenomen om „tegemoetkomend" te zetten in plaats van „onderdanig." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 5 Mei. Geopend 10£ ure. Ingekomen i3 een wetsontwerp tot regeling van het Octrooirecht voor uitvindingen. Onderwijsnovelle. De beraadslaging wordt voortgezet over het aangehouden art. 5 met hot amendement der Comm. van Rapp. om achter art. 4 een nieuw artikel 5 te voegen. De heer T a 1 m a dit amendement toelich tende, zegt dat do bedoeling is een regeling in de wet te geven voor den door de Regee ring in uitzicht gestelden algemeenen maat regel van bestuur voor de scholen, ten be hoeve van zwakzinnigen, en voorts om eene afzonderlijk*? regeling to maken voor openb. en bijz. scholen voor zwakzinnigen. Voor de eersten wordt bepaald, dat de onderwijzers gelijk worden gesteld met gewone openb. on derwijzers, en voor de laatsten wordt voorge steld gelijke eiscken te stellen als voor de onderwijzers bij art. 54ter, om voor pension- neering in aanmerking te komen. De Minister van Binnen 1. Zaken (dr. Kuyper) wijst er op, dat de hier aan de orde zijnde zaak een geheel klein aantal per sonen geldt. Zoowel de Comm. van Rapp. als de heer Dolk hebben, naar de minister meent, de strekking van het Regeeringsvoor- stel niet begrepen. Le quaest'e is, dat "bij aan neming van dit ontwerp de bepaald zwak- De overgroote keuze iu nieuwe modellen van hoeden, mantels, kostuums, enz. maakt i het dikwijls moeielijk het voor ons meest geschikte te kiezen. Heeft men een ruim kleedgeld, dian is dit geen bezwaar; 1. heeft men in dat geval meer voorraad, 2. kan men aanvullen of minder gebruiken, al naar ver kiezing. Bij de vele nieuwe stoffen valt wei nig nieuws en geschikts te vinden voor de Tailor-made-toiletten. Deze eischen vooral voor de aansluitende jacquetten een stevige stof om voldoende tot hun recht te komen, daardoor is men beperkt tot laken, eache- niire, 9efge en cheviotalle andere stoffen zijn daarvoor te los. zoodat liet inpersen van het gewenschte model onmogelijk is; de nar den zouden ook leelijk onregelmatig trekken. Al is echter de keus beperkt, de aangename 90ort van kleed ing brengt, ons er toch toe er weer een kostuum van te nemen Het model der rokken is zeer versohillend. De in ruime plooien vallende rok kan niet. dienen voor een wandelkostuum, de wiijdte maakt het onmogelijk om zulk een rok voldoende op te nemenmen is daarom vrij wel aangewezen op den klokvorm, dus om de heupen spannend en wijd uit- loopend van onderen in 7 of 9 banen en gewoon gevoerd, 't gemakkelijkst voor het dagelijksch gebruik. De zeer ruimo rokken wtorden aangewend voor meer ge- kleede toiletten, binnenshuis en voor gele genheden zij worden vervaardigd van de fijne, soepele stoffen, die in de grootste ver scheidenheid in wol en zijde voor den dag zijn gekomen en die zoo uitndodigen tot een keus. Vooral lichtblauw, lila, myrthe en vele halve tinten zijn de geliefkoosde kleuren. Do rokken worden dan weer los op de voering genomen. De waschbare stoffen zullen vooral bestaan uit grof linnen en uit effen en gc- moesd neteldoek; 't oerste zoer degelijk en uitstekend voor allerlei tochtjes, de tweede soort heerlijk luchtig bij dc Warmste zomer dagen. Voor blouses wordt veel mousselino do laine genomen en ook wollen ctamine, dat in lieve streepjes, fijne ruitjes en ruiten is geëxposeerd. Zijden stoffen zijn ook een aangename dracht 's zomers en kunnen even eens in alle genres worden genomen en daar aan geevenredigd gegareerd worden. Wat de mantels betreft, hierin is haast evenveel verscheidenheid al» in de kostuum» en stoffen. Behalve de aangesloten, lauge en halflange jacquetten, ziet men allerlei bole ro's cu vesten met lange frak, die haast aan een heerenrok doen denken. Deze fraks zijn in platte, naai- elkander toevallende plooien gearrangeerd en beboeren tot de nieuwste Parijzer nouveauté's, die bij ons wel niet zoo spoedig zullen worden toegepast, tenzij op badplaatsen. Verder zijn er kleine mantels in 't genre Marie-Antoinette fichu's en losse geplisseerde paletots, die met kanten inzetstuk of ccn gebouilloneerde passé zijn ingericht. Voor ieders gading is er dus te vinden en ook voor ieders beurs, zelfs kan men met eenigen smaak zeer goed zelf een gekleede fichu maken. De bonten boa's, die dezen winter elk toi let iets chics gaven, worden nu vervangen door boa's van hanen -en struisveeren in alle denkbare kleuren, terwijl men ook écharpes van marabout ziet, die ook chic staan en uiterst billijk van prijs zijn daardoor mis schien spoedig algemeen zullen worden. De nieuwe modellen van hoeden zijn gedeci deerd klein en bestaan veelal geheel uit bloemen, als: violen, seringen of rozen, slechts met. een enkele aigrette gegarneerd. Zij staan allerliefst. Veel hangt echter af van het kapsel, dat langzamerhand zijn een- voudigen vorm verliest en veel meer ge compliceerd wordt. In Parij* wordt het thans veel in den nek gedragenmen mag hiertoe dan wel overgaan vóór men de nieuwe hoeden neemtwant bij dat kapsel past niet hetzelfde model, dat op een hoogen haartooi dient. De groote invloed, dien de haardracht op het geheele uiterlijk heeft, waarbij het haar als de omlijsting van het gezicht dient en daaraan een bijzondere uitdrukking verleent, maakt het. van veel belang welk kapsel men kiest; hiervan moet min of meer een studie wor den gemaakt. Lang niet alle kappers heb ben er een goeden kijk op wat. het best bij ons gezicht staat meestal is het een pro- beereu van een nieuwe coiffure, die lang niet altijd goed voldoet. De meest afdoende manier om het kapsel te veranderen, is zelfs verschillende soorten jto probeeren en eerst bij andoren den indruk te bostudeeren, dien de nieuwe wijze van liet haar te dragen, maakt. De noodige oefening en goede smaak brengen u spoedig op den goeden weg, of schoon enkelen nooit de handigheid er in krijgen. De haren moeten vooral zeer zorg vuldig met kam en borstel worden behan deld, dat zij zooveel mogelijk los zijn en bij gedeelten worden apart gehouden. Men maakt oen steunpunt, 't zij boven op 't hoofd of meer onder aan; friseert het ge heel of alleen het vóórhaar en brengt 't bij gedeelten, öf in losse rollen óf gedeeltelijk gevlochten, op het steunpunt aan Het voor- haar wordt in breede golvingen tegen het hoofd aangelegd of hoog opgekamd. Een nieuwo zeer gezochte coiffure voor bijzon dere gelegenheid bestaat in 5 lange krullen, die in het midden door een sterken knoop worden samengehouden en waarvan 3 op den rechter- en 2 op den linkerschouder moe ten vallenhet vóórhaar is sterk geondu- leeid en van een scheiding op zijde voorzien, waarboven het hoog wordt opgenomen. Jonge meisjes dragen weer veel meer vleoh- ten. die meestal tegen het hoofd worden aan gelegd en met lichte schildpadden spelden, good zichtbaar, worden vastgestoken. De parasols zijn van minder grooten om vang dan vroeger afhangende strooken ziet men er niet meer aan, wel veel entre-deux, terwijl de stokken op allerlei manieren ver sierd zijn, 't zij met oud porcelei, bonte steenen. verguldsel, gitten of paarlemoer. De kappen zijn dikwijls geheel met kost bare kant bedekt en soms met rozeroode zijde gevoerd, die, beschenen door de zon, het tolt oen foltering voor dé Qpgen moet maken om er in te zien. De groote luxe in deze kunst stukken komt, als bijna altijd, uit Frank rijk. waar men op dat punt steeds iets nieuws weet te bedenken, maar ook steeds dc luxe ten top voert.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1