BINNENLAND. machtigden een klein zeilschip en staken dit in brandde kapitein word gevangen ge nomen. Daarna verdwenen zij in noordweste lijke richting, blijkbaar naar Wladiwostok tcrugkeeronde. Mogelijk is nog een ander klein schip vernield, van welks bemanning goen bericht is. Tweede telegram. De geheelo be manning van het zeilschip, dat de torpedo- booten uit Wladiwostok in brand hebben ge stoken, is er in geslaagd aan land te komen behalve de kapitein. De Russen strooiden kerosine op hot dok en verdwenen daarna. Tegenover liet bericht van de Agence Ha- vas, dat Rodjestwensky aan de admiraliteit ihoeft medegedeeld, dat de Japanners zich in de territoriale wateren van Borneo be vinden en dat do Russische regeering bij Nederland een protest daartegen zal indie nen, verklaart het Petersburgsohe telegraaf- agentschap, dat de marinestaf tot dusver geen dergelijke mededeeling van Rod jest wensky hoeft ontvangen. Dte Petit Parisien bericht, dat Koning Eduard bij zijn verblijf in Parijs den wensch heeft uitgedrukt, die ongetwijfeld levendig gedeeld wordt door Frankrijk, dat inen den versobrikkelijkcn oorlog in Oost-Azië geëin digd zou zien. Allerlei vOmtrent de nagelaten werken van Ju les Verno doelt zijn zoon, de heer Michel Verne, het volgende aan „le Figaro" mede: De nagelaten werken van mijn vader kun nen in drie onderscheiden afdeelingeu war den gesplitst. De eerste af dee ling bevat 9 tooneelstuk- ken in verzen en 7 in proza; dirio novellen, een roman zonder titel en twee geschiedkun dige adhetoen, alles vermoedelijk geschreven vóór zijn „Vijf weken in een luchtballon." De tweede afdeeding bestaat uit twee wer ken, naar allo waarschijnlijkheid ook dag- toekeuende vóór de „Buitengewone Reizen", en merkwaardig, omdat zij in zekeren zin als oone inleiding daartoe beschouwd kun nen wordon. Het eeno is getiteld„Feis in Engeland en Schotland" en het andere: „Parijs in de twintigste eeuw.', De derde afdeeling bestaat uit .-erhalen, welke over het algemeen behooren tot de sorio dor Buitengbwone Reizen". Zij bevat 11 werken en weleen deel novellen, zes romans in één deel en twee in twee deelen. Onder die romans zijn „1'Agence Thomson <fe Co." (2 dln.), „le secret de Wilhelm Sto- rite" on „Voyage d'Etudes" het laatste en nog onvoltooide werk van Jules Verne. Omtrent het uitgeven van die nagelaten werken is nog niets bepaald. vHet wetsontwerp, waarbij de Niagaro- waterval aan de nijverheid wordt overgele verd, is nu door den Senaat van den Staat New-York het bericht der intrekking heeft op een misverstand berust aangeno men met ééne stem meerderheid, zoodat hot waarschijnlijk wel wot zal warden. In de pers wordt de zaak afgekeurd, men zegt openlijk, dat de belanghebbenden op groote schaal Senatoren hebben omgekocht. Senator Marks, een van de tegenstanders, noemde het ontwerp do ruwste straatrooverij ten bate van de ondernemers. Vele loden der meerderheid verdedigden hot al9 een noodzakolijk offer aan don „geest des tijds", on con hunner bejammerde hot zelfs, dat deze bron van kracht zoolang onge bruikt gebleven is. Nu kan d® gouverneur nog zijn veto spre ken, maar vrij algemeen acht men het niet waarschijnlijk, dat zulks geschieden zal. Do Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 Mei 1905 bevat de volgende Kon. besluiten; benoemd tot majoor-commandant van het 3o bataljon rustende schutterij in Noord- Holland J. J. Zeowoldt, kapitoin-oamman- dant van het corp6, gevormd uit de vereeni- ging tot bevordering van ,,'s Lauds Weer baarheid „Voor Vaderland en Koning" te Haarlem; benoemd tot lichtwachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Haaks"' J. Sulelo, machinist le klasse bij de Kon. ma- noe-reeerve vergunning verleend aan den luitenant ter zee le klasse bij de Kon. Marine-reserve J. Baron, gezagvoerder bij de Nod. Ameri- kaanscho stoomvaartmaatschappij „Holland Amerikalijn" to Rotterdam, om op het Ncd. Koopvaardijschip onder zijn bevel de resorvevlag als natie vlag te voeren; op non-activiteit gesteld de majoor J. C. Camerling Helmolt, van het 2e regiment huzaren benoemd bij het 2e regiment huzaren tot majoor de ritmeester J. Th. H. Mingels, van het korpB; tot ritmeester de lo luitenant jhr. W. H. J. van do Poll, van bet le regiment huzar ren; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorburg W. G. Pagen- kaxnp, thans ia gelijke betrekking te Hel moud; tot dirocteur van het post- en telegraaf kantoor te Oudonbosch D. J. Buisman, thans in gelijke betrekking te Modern blik; tot directeur van het po6t- en telegraaf kantoor te Assen F. Sinninghe, thans in gelijke betrekking te Roermond op vorzook eervol ontslagen do commies der posterijen 3o klaaso C. C. M. Ligtonberg gedetacheerd bij do landmacht in West- Indië voor den tijd van 3 jaren, de heen- en terugreis daaronder uiot begrepen, de lo luit. der infanterie van het leger in Ned.- Indië E. C. Brosse; tijdelijk aangesteld tot opzichter bij do Rijksapsporing van delfstoffen A. G. Goed man, te Utrecht, benoemd tot boekhouder van het kadaster, D. Huijskcns, thans teokenaar bij het domein- bestuur; J. W. Vollewens en E. H. Dalman, thans tookenaara van het kadaster benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- voerr. en acc. te Sittard, K. W. Spaan, ont vanger dor dir. bel. en aoc. te Beek (Lim burg); tot ontvanger der dir. bel. en acc. ;c Monnikondam. J. A- Spaarkogel, ontvanger dorzclfdo middelen te IXalfsen tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Zuidhorn, A. Potjer, ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Cuyck tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Sluis. M. J. do Jonchcere, surnumerair dier middelen uit de directie Rotterdam, met intrekking zijner benoeming tot ontvanger derzelfde middelen to Gramsbergen; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Woudrichem, A. A. van Gemerden, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc- te Gocdereede tot ontvanger dor dir. bel. en acc. te Sint-Maartensdijk, W. L. A. van d© Ven, sur numerair der dar. bel. invoerr. en acc. uit de directie de directie s Hertogenbosch; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Sint Auna-Parochie H. C. van Riemsdijk, surnumerair der dir. bel. invoerr. en acc. uit de diroctio Amsterdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Baard, C. A. Klinkenberg, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. uit de directie Rot terdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Horst-, H. J. S. Manschot, surnumerair dre dir. bel., invoerr. en aco. uit de directie Arn hem tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Gramsbergen, J. C. F. Bonman, surnumerair dier middelen uit de directie Rotterdam, is ingetrokken de benoeming van den out- vanger der dir. bel en aco. J. H. F. Claes sens, te Twello; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Hulst., niet bevestiging id zijne tegenwoordige betrekking als ontvanger te Twello Gisteren voormiddag woonde het Kon. Echtpaar do godsdienstoefening bij in do Herv. kerk te Apeldoorn, waarbij de voor ganger, ds. C. Hattink tot tekst had gekozen Joh. 20 24—30. H M. de Koningin-Moeder bezocht Zaterdag de eere-tentoonstelling van werken van wijlen C. Bisschop in Piildhri Studio te 's Gravenhage. De vorstelijke bezoekster werd rondgeleid door mevr. Bisschop. Men schrijjft uit Den Haag: Het bericht in een der bladen, dat me vrouw de gravin Van Lijnden van Sanden- burg hax© functie als grootmeesteresse van H. M. de Koningin-Moeder zou hebben neergelegd, is van allen grond ontbloot. Evenmin is aan haar een anderen titel verleend, Ter gelegenheid van den verjaardag van do Keizerin van Rsuland wapperde Za terdag do vlag van dlat land aan het gebouw van het hotel den Ouden Doelen, te 's Gra- venhage, waar het Russische gezantschap is gevestigd. Do minister van marine zal heden, Maandag, een bezoek brengen aan Hellevoet- sluis. In Juni zal voor het Hof van Arbitrage behandeld worden het geschil tusschen Frankrijk en Engeland, betreffende het sul tanaat van Mascate. De nieuwe gezant van Rusland bij ons Hof en de verdere leden van het Rus sische gezantschap, hebben Zaterdag in de Russische kapel aan den Sdhevéningschen weg te 'sGravenhago een godsdienstoefening bijgewoond, ter gelegenheid van den ver jaardag van de Keizerin van Rusland. Blijkens mededeeling van Harer Ma- jesteits zaakgelastigde te Caracas, heeft de president van Venezuela, bij besluit van 5 April jl., alle consulaten-generaal, consulaten en vice-consulaten ad honomem dier repu bliek opgeheven. De heer C. F. W. Hellmund, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vioo- oonsul der Nederlanden te Puerto Cabello, is in die hoedanigheid door de Venezolaan- ache regeenng erkend. Aan den heer Helbnund, Nederlander, kan in de Nederlandsche taal geschreven worden. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woens dag 10 Mei a.s., des avonds te uur. Sacharine. Dr. van Hamel Roos en Harmens, schrijven in'het Maandblad tegen de Vervaischingen Met het oog op het groote belang van verschillende voor ons land zeer gewichtige takken van industrie, hebben wij heit wenschelijk geacht, het onderstaande adres te richten aan de Tweede Kamer, in zake het nemen van wettelijke maatregelen betreffende het gebruik van saccharine in spijzen en dranken lo. Dat in zake de aanwending van saccha rine voor het zoetmakeu van voedingsmidde len, zoowel spijzen als dranken, de jneeuing van geneeskundigen en physiologeu verdeeld is, wat de al of niet schadelijke werking bij langdurig gebruik betreft; 2o. dat door alle deskundigen toegegeven wordt, dat de saccharine geen vervangings middel wan suiker uit het oogpunt van voe ding kan zijn; 3o. dat voor de industrie der limonade-si ropen, jams, puddingpoeders, enz., welke uit sluitend suiker aanwendt, de concurrentie met do sacbharine-houdende artikelen onmo gelijk is vol te houden 4o. dat het requestranton wenschelijk voor komt, dat wettelijke bepalingen uitgevaar- oigd worden, waarbij do aanwending van saocharin© in de industrie al of niet toege staan wordt, opdat een voor allo industriëe- len gelijkelijk geldenden toestand in het le ven geroepen worde en een einde gemaakt aan de onzekerheid, waarin zeer vele fabri. kanten vorkeeren, ton opzichte van het ge oorloofde der basis hunner berekeningen (ge bruik van rietsuiker öf van saccharine.) De Amstordamso'ho libera len. Do volledige candidatcnlijst, die het oentraal-comité der vrijEinnige kiesvereeni- ging Vooruitgang te Amsterdam, de dis- trictsvereen:gingen, welke 11 dezer vergade ren, "heeft voorgelegd, is als volgt: Voor district I: dr H. F. R Hubiecht; voor district II: C. Lely, J. P. van Ros- sumvoor district 111K. Elandvoor district IVJac. Deen, mr. J. Kappeyno van de Coppello, J. W. IJzerman voor dis trict Vdr. C. F. J. Blooker, Th. M. Ke telaar voor district VImr. W. H. do Beaufort, dr. M. W. Pijnappel, W. Roose boom voor district- VII dr. C. F. J. Bloo ker, mr R. J. H. Parijn, dr. M. W. Pijn appel voor district VIHP. Noltingvoor district IX: mr. C. Th. van Deventer, C. Lely. Dr. R. P. Moes R.Az n. Do voor zitter der liberale kiesverecniging „Vooruit gang'' te Rotterdam, in welker vergadering werd medegedeeld, dat dr. R. P. Mees R.Azu. niet opnieuw een Kamercandidatuur wensoh- te te aanvaarden, bracht volgens het verslag in de N. Rott. Ct., op de volgende wijze hulde aan den algemeen hooggeachten parlemen tairen veteraan, die thans het openbare leven verlaat „De voorzitter van het hoofdbestuur van Vooruitgang, de heer C. Kolff A.Qzn., bracht hukle aan den aftredenden afgevaardigde, dio gedurende zoovele lange jaren zijn beste krachten en zijn groote kennis voor liet poli tieke leven beschikbaar heeft gesteld. In 1873 tot lid van de Tweede Kamer gekozen, heeft de heer Mees gedurende 32 jaren Rotterdam als afgevaardigde vertegenwoordigd. Men mag wel haast zeggen onafgebroken, den korten tijd dat dit niet het geval was buiten be schouwing latende, omdat zijn niet verkiezing indertijd oer op een vergissing berustte, welke gelukkig spoedig hersteld werd. Spr. heeft eens nagezocht hoe de aanbe veling van den heer Mees in de vergadering van 17 September 1873 in de kiesvereeniging Burgerplicht luidde, ter vervanging van den heer Van Rees, destijds tot gouverneur-gene raal benoemd. Zij luidde „Hij is een der mannen/die het hem toe vertrouwde mandaat als volksvertegenwoordi ger uit hooger begrip aanvaarden, dio naar niets vragen en niets zoeken voor zichzelf, maar eemg en alleen de algemecne zaak." Diegene, welke die aanbeveling uitsprak, de naam is niet vermeld, is gebleken een ziener te zijn geweest. Aan de verwachtingen, 32 jaar geleden gesteld, heeft de heer Mees niet alleen ten volle beantwoord, hij heeft ze verre overtroffen op een wijze boven Spr.'s lof verheven. Hij was een sieraad van ons parlement. Zijn kundige adviezen, steeds uit muntende door hoogst beschaafden vorm, werden ook dooi- hen, wier denkbeelden niet de zijne waren, op hoogen prijs gesteld en gewaardeerd. Het zou, zegt Spr., in strijd zijn met de bekende bescheidenheid van den heer Moes, indien wij den loftrompet al te luide deden klinken, doch de taak der dankbaar heid gebiedt ons hem openlijk dank en hulde te brengen voor hetgeen hij als volksver tegenwoordiger in het algemeen, en als afge vaardigde voor Rotterdam in liet bijzonder, gedurende.zoovele jaren verricht heeft. Spre ker wil den wensch er aan toevoegen, dat den heer Mees nog vele goede jaren van wel verdiende rust zullen gegund zijn- en dat het betreurenswaardig ongeval, dat hem voor ©enigen tijd overkwam, daartoe geen belet sel zal zijn. Moge het ons dan gegeven zijn, nu wij onzen Mees als afgevaardigde zullen moeten missen, den waardigen man nog menig jaar als rustend burger in ons midden te behouden." Ook in de dënzelfden avond vergaderende vereeniging Rotterdam werd warme hulde aan den aftredenden afgevaardigde gebracht, Te Rotterdam is een plgemeene samen werking der vrijzinnigen tot stand gekomen door het weder candideeren van de drie af tredende Unie-liberalen Fock, De Klerk en Verhey en den vrijzinnig-democraat mr. E. D, van Raai te en het stellen van den heer A. Plate voor den zetel van dr. Mees. Verkiezingen te 'sGraven- h a g e. Men schrijft Onder voorzitterschap van den heer mr. L. M. Roodenburg hield de vrijz.-dem. kies vereeniging Zaterdagavond in de Leesinrich- ting eene druk bezochte ledenvergadering, tot het stellen van definitieve candidatou voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Voorloopige candidaten warenin district I mr. J. Limburg, in district II mr. W. Dolk, in district ELI I. M. Pijnacker Hoor dijk. De voorzitter deelde mede, dat van de heeren mr. J. Limburg en mr. W. Dolk be richt was ingekomen dat zij bereid waren eene definitieve candidatuur der vereeniging te aanvaardenmr. Limburg had tevens me degedeeld, waar zijne beginselen en persoon in deze vereeniging voldoende bekend zijn, het onnoodig te achten hedenavond de ver gadering bij te wonen. Vam den heer Pijnacker Hordijk was een schrijven ingekomen, waarin hij verklaarde dat hij tot zijn leedwezen wegens gezond heidsredenen eene eventueelo definitieve can didatuur niet zou kunnen aannemen, terwijl hij zijn erkentelijkheid betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter zedde, dat waarschijnlijk allen het ook reeds in de bladen gemeld bericht, dat de heer Pijnacker Hordijk gemeend heeft wegens gezondheidsredenen voor eeno definitieve candidatuur te moeten bedanken, met het grootste leedwezen zullen hebben vernomen. De heer Pijnacker Hordijk, dio in 1891 als liberaal in de Kamer gekomen is, heeft zeide de voorzitter bij de op richting dor vrijz.-dem. partij niet geaarzeld onzo zijde te kiezen. IX>or allen, die hem kennen, wordt hij ge waardeerd als een man van karakter, terwijl hij als Indische specialiteit zich in de Ka mer verdienstelijk heeft gemaakt.. Intusechen moeiten wij berusten in het besluit, door den heer Pijnacker Hordijk genomen, al zal het ons leed doen deze figuur uit onze Kamer club te zien verdwijnen. De voorzitter deelde vervolgens mode, dat als gevolg van het door de Liberale Unio en den Vrijz.-Dem. Boud aangenomen program van actie, het bestuur der Yrijz.-Dera. Kies vereeniging zich in contact gesteld heeft met het bestuur der Nieuwe Vrijz. Kiesvereeni ging ,,'s Gravenhago" tot het stellen van. ge meenschappelijke candidaten. Hij kon mede- deelen dat de besturen het voorloopig eens zijn over de verdeeling van de Haagsche dis tricten. Al«nii ging men over in huishoudelijk0 vergadering tot hot bespreken dor verschil lende candidaten. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede. dat definitief candidaat ge steld zijnin district l mr. J. Limburgin district II mr. W. Dolk, terwijl wat district III betreft besloten is eeno afwachtende hou ding aan te nomen, totdat door de vereeni ging 's Gravenhage voor dab district een de finitief candidaat zal zijn gesteld. Rechtsche candidaten te Rotterdam. In de vergadering van de anti-rev kiesvereeniging „Nederland en Oranje" district I te Rotterdam, is candi daat gesteld mr. D. P. D. Fabius te Am sterdam. In district V zal ©en anti-revolutionair, nl. de heer Brummelkamp, worden gesteld, die bij eventueele verkiezing voor Loosdui- neu zal bedanken, waar dan een katholiek zal worden gekozen. De s t r ij d om Grave. Men schrijft aan de N. R. Ct. Vrijdag is te Grave eene spoedeischende vergadering van de R. K. kiesvereeniging gehouden, waarop heftig is geprotesteerd tegen do houding van dem Zuid-Hollandschen Bond van R. K. Kiesvereenigimgen, die den heer Kooien heeft genoopt voor de hem te Grave aangeboden candidatuur te bedanken. Men gaf to kennen des heeren Koolens can didatuur trots alles te zullen handhaven en op de heden te Utrecht te houden vergade ring van den Alge mee nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen eene motie van afkeuring te zullen indienen tegen de manier van op treden van den Zuid-Hollandschen Bond. Gisteren, Zondag, zou de heer Kooien te Ravenstein spreken. Ook de heer Friesen zou er op uittrekken om zijne zaqk te verdedigen, speciaal mr. Harte te bestrijden. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Emmen heeft mot algemeenc stemmen candidaat gesteld dr. P. H. Roes- singh, aftredend lid. Van vrijzinnige zijde is tot candidaat in het district Oosterhout gesteld dè heer F. J. Potter, gep. adsistenbresident. Bij Kon. besluit is ingesteld eene Staatscommissie, aan welke wordt opgedra gen den toestand na te gaan waarin het binnenschipperij|bedrij|f verkeert, omtrent den uitslag van dit onderzoek rapport uit te brengen en daarbij aan te geven of, en zoo ja, welke maatregelen tot bevordering van dezen tak van nijverheid zouden "kun nen strekken. In deze Staatscommissie zijn benoemd a. tot lid en voorzitter, den heer A. baron van Dedem, lid van de Tweede Kaïner der Staten-Generaal, te Dalfsen; b. tot leden, de heeren G. Bodewes, scheepsbouwmeester te Martenshoek J. J .van CapelLe, oud-beurtschipper en stoombootkapiteiu, lid van het bestuur der sohippersveree nigiug„Schuttevaêr", afd. Amsterdam, te Amsterdam; L. F. Dumaer van Twist, lid van de Twieede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage C. A. Jolles, hoofdingenieur van den rijks waterstaat, te Rotterdam; mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, voorzitter van het hoofdbestuur der schippersvereem„Schutte vaêr te Amsterdam mr. A. J. M. Smits, - advocaat, lid der Provinciale Staten van Noordbrabant, te Oosterhout G. S. Vlieger, oud-schipper, secretaris van het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schuttevaêr" te Amsterdam; Johs. Volker, oud-schipper, oud-president van den Algemeenen Binnenschippersbond te Rotterdam; c. tot lid en secretaris, den heer jhr. L. F. Teixedra de Mattos, ingenieur te 's Gravenhage. Gedep. Staten van Noord-Holland heb beu gehandhaafd het besluit van den gemeen teraad van Amsterdam, waarbij de onderwijl- zer Rarendrecht werd ontslagen. Een ongeldige verkiezing? In de Woensdag jl. gehouden vergadering van d-c Prov. Staten van Noord-Holland heeft do verkiezing plaats gehad van een lid der Eerste Kamer, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Laan, te Wormerveer. Bij deze verkiezing verkreeg de heer J. A. Laan 38 stemmen en werd) liij op voorstel van den voorzitter gekozen ver klaard. Verder waren uitgebracht op den heer H. W. van Marle 13, op den heer J. T. Cremer 6 stemmen on op 4 anderen ieder één stem. Er waren in die vergadering 65 leden tegenwoordig, zoodat er vier blanco-biljetten hadden moeten wezen. Doch in plaats van 4, kwamen er 12 blanco-biljetten uit de bus te voorschijn, zoodat er niet 65, maar 73 briefjes in de stembus waren geweest. De Baarl. Ct. deelde hieromtrent denzelfden dag in haar verslag van de zitting der Prov. Staten mode, dat blijkbaar verschillende blanco-briefjes, die aan het eigenlijke stem biljet waren vastgeplakt, bij ongeluk mede iii de bus zouden zijn geworpen. Nu maakt echter een inzender in de N. R. Ct., die bericht, dat er 75 briefjes uit de stembus kwamen, de opmerking, dat do mogelijkheid volstrekt niet is uitgesloten, al thans het tegendeel is voor bewijs niet vat baar, dot de 10 overfcallige briefjes den naam hebben gedragen van den heer Laan. In dat geval zou deze heer hebben verkregen 3810 onwettige, alzoo 28 geldige stommen, terwijl de volstrekte meerderheid 33 bedraagt. Do minister van binnen la:: Ische zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden Juni en Juli e.k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleg gen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbedüendie. Zij zullen worden afgenomen te Breda op Maandag 5 Juni e.k. en te Groningen op Woensdag 7 Juni e.k., en volgende dagen. Zij die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, onverschillig waar zij met terwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 22 Mei e.k. schriftelijk opgave te doen. Zij die te Breda wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den heer H. J. Spitzen jr., oud-apotheker te Ginnoken, voorzitter van de examen-commis sie voor Breda; en zij die Groningen verkie zen, tot den heer dr. H. G. de Zaaijer, apo theker tc Groningen, voorzitter van de exa men-commissie aldaar, met overlegging van een uittreksel uit de registers van den bur gerlijken stand, waaruit blijkt dlat zij den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Op 1 Mei jl. was het 40 jaren geleden dat de lieer P. H. v. d. Ley, thans directeur de» rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, optrad als leeraar aan die inrich ting Zaterdagmiddag had de openbare inhuldi ging plaats in het Birongebouw, waar behalve tal van autoriteiten ook aanwezig waren onge veer 350 oud-leerlingen. Do heer J. Prins, hoofd der school te 's Gra venhage, hield een feestrede, aan het einde waarvan hij den jubilaris diens portret, ge schilderd door Haverman, aanbood. Te Nijmegen overleed plotseling in den ouderdom van 82 jaar de gepens. kolonel officier van gezondheid, dr. P. G. Berends. Prins Hendri k-S t i o h t i n g. Te Amsterdam werd Woensdagmiddag de jaar vergadering van de Prins Hendlrik-Stichting gehouden onder leiding van den heer W. G. Wendelaer. De voorzitter herdacht met eenige harte lijke woorden het overlijden van de heeren H. F. Groen van Waarder en J. K. Huijsinga, waarvan melding gemaakt is in onderstaand jaarverslag dat werd uitgebracht dtoor den di recteur der stichting G. C. A. van Hall. De voorzitter herinnerde vervolgens in dankbaarheid aan het legaat van f 25.000 dat wijlen de heer D. Laan aan de Stichting heeft geschonken. Herkozen werden tot regenten de heeren dr. Th. A. Quanjer en J. H. van Eeghen en gekozen in de plaats van do overleden be stuursleden voornoemd do heeren R. van Len- nep (Amsterdam), mr. W. A. baron van Itter- sum ('s Gravenhage) en Wm. Ruys (Rotter dam.) Herbenoemd tot leden van de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording werden do heeren L. van Ogtrop, J. L. van Verre en P. van Eeghen. De voorzitter bracht ten slotte onder ap plaus van de aanwezigen hulde aan den heer Van Hall en zijm echtgenoote, directeur en directrice van de Stichting, die steeds met groote toewijding de stichting besturen. A ms feel's Tooneelgezel- schap. De heer E. Erfmann en mevr. Wil- 'helmina ErfmannSasbadh, tot nu toe ver bonden aan het Haarlemsohe Toon eel, zijn voor het volgende seizoen geëngageerd bijl het Amstel's Tooneel-gezelschap, onder lei ding.. van Frits Bouwmeester en S. Frank. In plaats van Jac. Urlus, die verhin derd is, zal op het driedaagsche Muziek feest te Amsterdam als tenor-solist mede werken de bekende zanger Ludwig Hees uit Berlijn. Protestvnaeting tegen de Onderwijswet. Aan de uitnoodigirg tot bijwoning van de Protestvergadering tegen de aanhan gige onder wijsnovelle, uitgeschreven door de veroenigingen„Volksonderwijs", Ned. On derwijzers-genootschap, Bond vani Nederl. onderwijzers vereeniging van hoofden van scholen in Nederland" en het Landelijk On derwij s-coinitétegen Zondag middag half twee in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage was door honder den uit alle oorden des lands gehoor gegeven. Reeds gerurmen tijd voer het uur van aan vang was in de groote zaal geen plaats meer onbezet, en ook de gaanderijen liepen spoe dig propvol. In de loges dicht bij het too- necl werd onderscheiden Kamerleden, be- hoorende tot de linkerzijde, opgemerkt. Daar hadden o.a. plaats genomen de heeren Pynacker Hordijk, Smidt, Licftinck, Smeen ge, Zijlma, Ketelaar, Roessingh en Nolting. Het woord werd gevoerd door de heeren. Zei vel der, Vam Gil se- eru Brigolb. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen „De groote vergadering van voorstanders van openbaar onderwijs, gehouden in Den Haag op Zondasr 7 Mei 1905 en bijeengeroe pen door de Vereeniging „Volksonderwijs", in samenwerking met het Nederl. Onderwij zersgenootschap, den Bond van Nederl. On derwijzers, de Vereeniging van hoofden^ van scholen in Nederland en heA „Landelijk On derwij s-Comité „gelet op de beteekenis en het doel van het wetsontwerp tot herziening vani eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals deze bij d? behandeling van dit wetsontwerp nader zij|n gebleken uit de houding van Regeering en meerderheid der leden van de Tweede Kamer door de aanne ming waarvan gebroken zal worden met de pacificatie bedoe1bij de wet-Mackay overtuigd dat door de aanneming van dit wetsontwerp met miskenning van letter en bedoeling der grondwet, de openbare voor alle kinderen van het Nederlandsche volk! toegankelijke school met behulp van Rijks- geld, met verminking en. in een aanzienlijk deel des lands, zelf3 met ondergang wordt bedre'gdhet volksonderwijs in rijn geheelen omvang tot lager peil zal dalen en ten ge volge hebben, dat in plaats van de Neder landsche jeugd allereerst op e voeden tot vaderlands- en vrijheidlievende burgers van een en denzelfden staat, reeds in de schooi wordt aangekweekt de geloofsverdeeldheid, die blijkens de geschiedenis reeds zooveel jammer over Nederland heeft gebracht protesteert ter will© van de algemeen© volks ontwikkeling tegen de aanneming van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en verklaart plechtig, dat, wordt door de aanneming van dit ontwerp aan de voorstan ders van het voor alle kinderen des volks toegankelijke, van overheidswege ingerichte onderwijs de heropening van den noodlotti- gen schoolstrijd opgedrongen, die strijd, hoe noode dan ook, door hen zal worden aan vaard in het besef van hun goed recht niet alleen, maar bovenal ter wille van de alge- meene volksontwikkeling, den godsdienstvrede en de nationale eenheid." Menl verzoekt de aandacht te vestigen op eene advertentie in de Staats courant no. 1Ö3 van Woensdag jl., betref fende den verkoop van frankeer- en postze gels en briefkaarten in de kolonie Curasao, welke zal plaats hebben op 15 November a.s. en zoo noodig op volgende dagen ten bureele van den (administrateur van finan ciën in die kolonie. De bedoelde verzame ling, welke bij kavelingen en tegen contan te betaling zal worden verkocht, is naar ons wordt medegedeeld bijzonder "belang-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2