BINNENLAND. eskader feitelijkcn steun kroeg van do Fran sche autoriteiten, verklaarde de heer Balfour dat naar hem was medegedeeld er slechts twee Franschen in de Kamranh-baai waren gevestigddat waren geen ambtenaren, maar houders van conoessiën door de Fransche re geering verleend. (Toejuichingen.) Londen, 9 Mei. In het Hoogerhuis legdo lord L&nsdowne dezelfde verklaring af als de heer Balfour in hot Lagerhuis. Hij voegde er bij niet in staat te zijn te zeggen of het vertrek van admiraal Rodjest wensky uit de Honkohe-baai werkelijk op 3 Mei heeft, plaats gehad. Uit Tokio wordt aan de Times bericht, dat er zelfs aan den vooravond van den oorlog met Rusland geen grooter© opgewondenheid en verontwaardiging in de Japansche pers heerechte dan thans tengevolge van do hou ding van Frankrijk. De kalmste bladen ver klaren, dat Frankrijk werkelijk de wapenen tegen Japan heeft opgevat en dat het Enge- Unds plicht is. in liet belang van zijn bond genootschap en van den wereldvrede de in menging van derden te verhinderen. Do Ja pansche Kamers van Koophandel beramen maatregelen om den handel met. Fransche burgers af te breken. Een door het bureau Laffan naar do Kam- ranbbaai gezonden correspondent bericht over het verblijf van het Russische eskader in die baai eenige bijzonderheden uit Hongkong de verzending uit Saigon was hem door den Franschen censor geweigerd. Hij betoogt, dat de Russen feitelijk in de Kamranh-baai eene vlootbasis voor herstellingen, aanvul ling van de voorraden en «aanvoer van kolen hadden, die zij tien dagen lang gebruikten en die maanden te voren was ingericht. Roosachtige hoeveelheden kolen en levensr middelen waren in de voorafgegane maanden met volledig medeweten van de Fransolxo overheden in Saigon opgestapeld, en admi raal Rod jest wen sky liet zijne schepen open lijk onder leiding van deu kapitein van den in Saigon geïnterneerden Russisclien kruiser Diana, prins Lieven, van voorraden voor zien. Bijna den ganschen tijd. dat de Rus sische vloot in de Kamranh-baai werd uitge rust, was de Fransche admiraal De Jonquiè- nes in die baai aanwezig. Er werd geeti poging gedaan om niet de uit rusting uit te scheiden, tot den 23en April, toen Jonquières den Russen den raad gaf met het inladen op te houden en te vertrekken. Zonder de Fransche hulp zouden de Russen in een allermoeielijksten toestand geraakt rijn. De correspondent-, die den 2en Mei Saigon verliet, passeerde op de rivier vier Russische transportschepen, die voorraden voor do vloot inlaadden, en bij kaap St. Jacques oen Duitsch en vier Fransche transportschepen met volle lading. De mededeeling over de aanklacht tegen generaal Stoessel wegens overschrijding van zijne bevoegdheden op grond, dat hij de vesting niet zonder toestemming van den ves ting-commandant, generaal Smirnow, had mogen overgeven, wordt in de Birsh. Wjed. voorbarig en ongegrond genoemd. Do aan klacht kan slechts gesteld worden door de commissie van onderzoek over de capitulatie van Port Arthur, nadat zij haar advies over de schuldvraag hoeft gegeven, welk advies de liekrachtiging van den Keizer behoeft om in werking te treden. Thans is de commissie van onderzoek nog bezig met hot nagaan van de officieele rapporten. Dit voorbereiden de werk zal nog wel een heel jaar in beslag nemen. Eerst daarna kan eene cventuecle aanklacht tegen generaal Stoessel geformu leerd worden. De Lübeckisclio Anzeiger bericht, dat thans vergunning gegeven is tot het uitvoeren van de onderdeelcn van scheepswanden, die op de werf Gel-mania te Kiel voor Russische reke ning rijn gemaakt. De deskundigen hebben niet kunnen u'tmaken, dat die onderdeelcn voor een oorlogsvaartuig bestemd rijn. Ketels, machines enz. ontbreken geheel en, ata die in Rusland aangebracht moeten worden, zul len er stellig nog wel zes maanden met. dat werk gemoeid rijm. Daar de zending dus niet voor rechtstreeksch oorlogsgebruik kan die nen, valt rij niet onder het begrip oorlogs contrabande. Allerlei vKoningin Alexandra en haar gevolg hebben de Pan-Hellenische spelen te Athene bijgewoond. Toen zij binnentraden, waren meer dan 50,Q0U menschen aanwezig, die hen toejuichten. Bij 't einde der spelen heeft koningin Alexandra zelf de kronen en prij zen aan de overwin naars uitgereikt. Bij haar heengaan brachten de toeschou wers haar nogmaals eene ovatie. De koningin was verrukt over het fee9t, dat door prachtig weer begunstigd werd. vTe Pariyj zijn proeven genomen met de eerste automobiel-omnibussen. Deze zijn goed gelukt en men denkt dat cr spoedig derge lijke rijtuigen op verschillende lijnen zullen in dienst zijn. vDe fabriek van Krupp heeft bet. zoo druk met de vervaardiging van oorlogstuig, dat rij pas liaar achtste kanotinengieterij heeft geopend. En binnenkort wrtordt nog oen negende geopend. vEen zeldzaam geval van godsd:enat- waauzin wordt nit Leeds in Engeland ge meld. Daar werd een gehuwde vrouw van 36 jaar Vrijdagochtend te 4 uur door haar echtgenoot- in den kelder zijner woning met in brand staande kleederen aangetroffen. De vrouw deed echter niet de minste moeite het vuur te blusschen. Zij was zoo kalm mo- gelijk en verklaarde haar verbaasden echt genoot, dat rij zelf hare klecren had in brand gestoken, daar God haar bevolen had hare zie' door hot- vuur te reinigen. Ook aau oen bekeudo verklaarde rij, dat bet do goddelijke wil was. dat rij door bet vuur zou sterven. Slechts met gewold kon men de ongelukkige van de brandende kleeren ontdoen. Zij had echter intusschen reeds zulke ernstige wonden bekomen, dat rij spoedig daarop in het ziekenhuis overleed. Petersburgi, 9 Mei. (Petereburgsch Tele- graafagentacliop). Uit Irkoetsk wordt bericht, dat de spoorweg om het Baikal meer door een borgstorting over een deel van de lijn ver sperd is. Niemand is verongelukt. Bombay, 9 Mei. Eene hevig© aardbeving had den 25en April plaats te Bender- abbas. Over eene uitgestrektheid van 200 meter had op eenigen afstand van de stad een bergstorting plaats, waarbij vijftig men schen moeten zijn omgekomen. In de stad I zelf werden vele huizen vernield en stortten torens cn gebouwen in, maar slechts weinig persoonlijke ongelukken hadden pilaats. Des namiddags werden vijf sdhokken gevoeld. De bevolking heeft in paniek de stad, verlaten en woont buiten in hutten. Sarze. eene stad gelegen ten westen van Bcnderabbas. moet eveneens zwaar geleden bobben. Kameroverzicht Tweede Kamer. Do Tweede Kamer zette gisteren de behan deling voort- van het wetsontwerp tot lotsver betering van het personeel der posterijen en telegrafie. Door verschillende sprekers werd aange drongen op lotsverbetering van de klerkeu, voor wie de gelegenheid gevraagd werd om directeur te worden aan kantoren 7e kl. verder op verbetering van positie der post boden, instrumentmakers der telegraphic enz. De minister van Waterstaat, H. en N-, verklaarde ten aanzien van de klerken, dat hunne positie zoo slecht niet is. De gelegenheid staat voor hen open om oommies te worden. De kantoren 7de klas voor hen open te stellen, zou onbillijk zijn tegenover de andere ambtenaren. Dat de assistenten er zich over beklagen gelijk ge steld te worden met conducteurs, >s onge rijmd. Beiden doen hetzelfde werk. De eene moge wat meer verantwoordelijkheid heb ben wegens" den verkoop van postzegels, de andere heeft grooter activiteit noodig. Een amendement om de tractementsver- hoogingen te doen ingaan op 1 Juli en niet op 1 October a.s., werd door den minister overgenomen. De heer De Klerk diende een motie in, waarin de Kamer de wenschelijkheid uit zou spreken, dat de kantoren 7de klasse ook voor klerken opengesteld zouden wor- don, welke motie echter werd ingetrokken, nadat de minister verklaard had, dat de zaak in overweging genomen zou worden. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. goedgekeurd. Vervolgens had de eindstemming plaats over de onderwijzers-pensioenwetten, welke z. h. s. werden aangenomen. Toen kwam de onderwijs-novelle in twee de lezing. Enkele wijzigingen door de re geering voorgesteld, werden zonder stem ming goedgekeurd, waarna het ontwerp in stemming werd gebracht. Het werd aange nomen met 56 tegen 38 stemmen. Rechts tegen links, zooals verwacht was. Van de linkerzijde waren afwezig de hoe ren Van Styrum, Mees, Troe'stra en Mel- chers. Van de rechterzijde de heeren Leh man en De Visser. Hierna werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot aanleg van eon scheepvaartkanaal, ter verbinding van de Zuid-WiLleinsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer. De heer Van den Heuvel opperde bezwaren tegen bet project, docih vond ove rigens het kanaal gewensdht. De heer Van G ij n had bezwaar tegen het ontwerp, dat is ingediend in den vorm van een motie. Hij adviseert de regeering om het terug te nemen. Hierbij sloot zich de heer Van Sassen van Ysselt aan, die tevens van oordeel was, dat Noord-Brabant weinig voordeed zal hebben van het kanaal. Het wetsontwerp werd verdedigd door de heeren Arts en Michiels van Ver- du y n e n en door den minister van W aterstaat, welke Laatste beweerde, dat het kanaal van nationaal en interna- t:onaal belang is voor den afvoer van pro ducten. De behandeling werd lieden voortge zet. Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 10 Mei 1905, bevat do volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot commissaris van politie te Arnhem F. J. Terlaak, thans commissaris te Hoorn; benoemd tot rechter iu do rechtbank te Utrecht jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Amolisweord, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam; benoemd tot hoogloeraar aan de Polytech nische School to Delft professor Clarence Felt man, privaat-doceat aan de Technische Hoogeochool te Darmstadt; benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Hr. Ms. ordennance-officier de kapi tein bij den grooten staf jhr. A. G. Sic- kngbe op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst do reservc-2e luit. D. J. v. d. Vijver, van het 7e regt. inf. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de kapitein van don generalen staf J. Burger, werkzaam hij het departement van Oorlog bevorderd tot kapitein ter zee de kapi tein-luitenant ter zee W. J. Cohen Stuart, en tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse J. F. B. van Dijk. benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Eist J. van der Veen, inspecteur der recto belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Winschoten; H. M. de Kojidngin hoeft aan jhr. mr. G. L. M. H- Ruy» de Beerenbrouck, commissa ris in Limburg, opgedragen deu Koning van België Donderdag aanstaande bij diens komst te Luik te begroeten. Mejuffrouw Helena Goud©, fotograaf to 's Graveuhage. wenJ Zaterdag j.l. door H. M. de Koningin-Moeder ten paleizo ontboden ten einde daar eenige opnamen van Hare Majesteit te vervaardigen. Een Veldarbeider te Schore, die we gens oen onherstelbaar liohaamsgebrek niet meer iu staat is met handenarbeid in zijn onderhoud te voorzien, heeft van IT. M. de Koningin als tegemoetkoming in den aan koop van een kar en hit f 40 ontvangen, ten einde een kleinen handel te beginnen om daari een nieuw middel van bestaan te kun nen vinden. Men schrijft uit '«.-Gravenhage Thans wordt verzekerd dait de Sjah van Perzië, op zijn reis in Euproa, ook ons land zal bezoeken. De gewone audiënties van do ministers van justitie, binnenlandsch© zaken, oorlog, koloniën en financiën zullen deze week niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal aanstaanden Donderdag niet plaats hebben. De mini-ter van financiën maakt be kend, dat op 6 Mei j.l. bij de betaalmeesters in kas was f 1.438.149.65, en dat op denzelf den dag door de Nederlandsche Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt, ten liedrage van f 10.015 201.75J. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage is aangekomen luitenant-gene raal barou von Fgloffstein, gouverneur en be velhebber in de militaire afdeeling Keulen, te Keulen. Men Schrijft uit 's Gravenhage Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, wordt aan het feit, dat de waarne ming van het Nedeflandsch oonsulaat-gene- raal te Tanger aan den Duitschen zaakgelas tigde aldaar werd opgedragen, ten onrechte eenige bijzondere beteekenis gehecht. De bedoelde post nml. wordt sedert 1891 waargenomen door de pezanten van Duitsch- land in Marokko, laatstelijk door baron Yan Mentziugen. Toen nu deze laatste onlangs om gezondheidsredenen zijjn standplaats verliet, werd het beheer van onzen post door den tegenwoordigen titularis overgenomen. Men heeft liier dus slechts te doen met de be stendiging van eenen bestaanden toestand. Deze toestand vindt zijn grond hierin, dat de Marokkaansche regeering de aanstelling van honoraire consuls te Tanger niet gaarne riet en de omvang der Nederlandsche belan gen iu Marokko de uitzending van een diplo matiek of bezoldigd consulair ambtenaar daarheen vooralsnog niet wettigt. Ook Zwe den en Noorwegen wordt te Tanger door den Duitschen gezant vertegenwoordigd, evenals Denemarken door den Britschen gezant. Naar in Ext a Tijding, het blad van den heer Staalman, wordt medegedeeld, heeft de katholieke Kamerclub aan den voorzitter der katholieke kiesvereeniging in Den Tlei- der, die haar advies gevraagd had, eenparig als haar meening medegedeeld, dat de katho lieken in het district den Helder reeds bij- eerste stemming beslist op den heer staalman hun stem behooren uit te brengen. De strijd'om Grave. Men schrijft aan Het Centrum „De Noordbrahanter heeft jonkheer mr. A. van Sasse van Ysselt geïnterviewd over hetgeen in de laatste vergadering der R. K Kamerclub omtrent het district Grave is voorgevallen. Daaruit blijkt: 1. dat het optreden van mr. Harte, den minister van financiën, is afgekeurd, niet omdat hij zich candidaat poogde te stellen tegen den heer Friesen, maar omdat hij, nog minister zijnde, het district Grave had afge reisd ten einde rijn vroegeren zetel terug te bekomen 2. dat men de houding van mr. Kooien, den voorzitter van den Al gem eenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen incorrect achtte, niet, omdat men van oordeel was, dat een zittend Kamerlid der rechterzijde, niet door een geestverwant zou mogem worden bestre den wat men eene verkeerde opvatting vond maar omdat men meende, dat het den voorzitter van den Algemeonen Bond niet past zulks te doen, daar hij het im mers was, die in de algemeene vergadering van dien Bond verklaarde, dat de katholie ken geen zittende leden der rechterzijde mo gen bestrijden. Heeft inderdaad de voorzitter dat ter al gemeene vergadering verklaard? Was dat de bedoeling van het advies, dat hij namens het bestuur heeft gegeven? De R. K. Kamerclub is die meening toege daan. Er zijn anderen, die het advies aandachtig hebben aangehoord, en die het andere heb ben begrepen. Op de strekking en de bedoeling van het advies namens het bestuur, door den voor zitter mr. Kooien gegeven, komt alles aan. Dat is des Pudels Kern! Zaterdag heeft het bondsbestuur verga- dei d. Naar verluid, was het om dezo quaestie uit te maken, samen gekomen. Omtrent het geen daar is besloten deed de pers eenige me- dedeeling. Ligt het nu niet op den weg van dat be stuur om officieel het publiek in te lichten wat zijn gevoelen is, en hoe derhalve het bij monde van mr. Kooien door het bestuur ge geven advies moet worden verstaan?" In do Maandagavond gehouden alge meene vergadering van de afdeeling Waal wijk der centrale R. K. kiesvereeniging is met 56 van de 71 stemmen candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in dat district mr. J. A. Looff, thans minister van justitie. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de dirig. off. van gez. 2e kl. dr. C. J. de Bruijn Kops Jr. bestemd tot inspecteur bij den genees kundigen dienst der zeemacht. De Zuid-Afrikaanschc bladen berich ten dat <1© li ,r Melius do Villiers, die on langs tot hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden benoemd is, zich nog deze maand naar ons land insoliepen en zich waarschijn lijk te 's Gravenhage vestigen zal. Voor het. middelbaar onderwijs in Ne- derlandsch-Indië wordt gevraagd een loeraar in het bezit van de middelbare akte voor ge schiedenis en zoo mogelijk ook van de hoofd akte. Voor verdere bijzonderheden zie men do Staatscourant no. 109. Slechte verstandhouding. De heer J. C. W. de Ronde, sedert 1881 di recteur van de gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden, heeft als zoodanig met ingang van 1 Juli ;;.n ©rvol onti'ag c.mgevra-g.l. wegens voortdurend gebrek aan goede ver standhouding met de gas-commissie. J u b 11 é-W. Springer. Maandag herdacht de architect, de heer W. Springer, te Amsterdam, ouder talrijke bewijzen van belangstelling zijn 90. verjaardag. De krasse grijsaard ontving te midden van een schat van bloemstukken, onder welke prachtstuk ken van „Architectura et Amicitiae" en „Arti et Amicitiae vergezeld van een toe- fiasselijk schrijven, den geheelen middag tal- oozc vrienden en belangstellenden, zijn echtgenoote, niet minder kras en opgewekt, nog gezond en gelukkig aan zijn zijde. Na tuurlijk bloven in zijn woning aan de Emma- straat 7 de telegrammen en brieven van ge- lukwensching schier onophoudelijk toestroo- men. H.bd. Julius Röntgen, die als pianist en componist een belangrijke plaats inneemt in de rijen der Nederlandsche toonkunstenaars, vierde gisteren zijn vijftigsten geboortedag. Anton Bonman heeft wegens drukke bezigheden ontslag genomen als leeraar aan do Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst te Rotterdam en zal voortaan zijn werkkring tot Den Hang bepalen. 4 De danseres Isadora Dar.can heeft te Amsterdam, waar zij driemaal optrad', een recette van negenduizend gemaakt, dus f 3000 per avond. Mevr. PauwelsVan Biene. De toestand van mevr. PauwelsVan Biene is 9edert gisteren weer achteruitgaande. H. T. de Court Onderwater, f Te Laren is gisteren overleden de bekende schilder van huizen en Larensche binnen huisjes H. T. de Court Onderwater. In de Zaterdagavond tAmsterdam on der voorzitterschap van den heer J. W. IJzer man, in „Artis" gehouden 131ste algemeene vergadering van bovengenoemd Genootschap werd door den secretaris, den heer J. R. van Osselen, verslag uitgebracht over den toe stand en de verrichtingen van het Genoot- ciiap over het afgeloopen vereenigingsjaar \A:- I 1904—April 1905). Gedurende heit afgeloopen jaar nam het ledental aanzienlijk toe, n'. van 879 op 1 Januari 1904 tot 1117 op 1 Januari 1905, een aanwinst al zoo van 238 leden. Het bestuur noemt het een verblijdend teeken dat de be langstelling in het Genootschap blijft toene men. doch zoolang het ledental, in vergelij king met dat van soortgelijke vereenigingen in het buitenland, nog gering genoemd moet worden, blijft het streven naar meerdere uit breiding daarvan een gebiedende noodzake lijkheid. Ei- werden in het afgeloopen jaar tien alge meene vergadering gehouden. - In het Tijdschrift, waarvan de jaargang 1904 aanmerkelijk grooter in omvang was dan de vorige jaargangen, werd o. a. opgenomen het verslag van de Saramacca-expeditie. Het verslag der 4e of Tapanahoni-expeditie zal binnenkort in bet Tijdschrift verschijnen. Ook van de expeditie naar Nieuw-Guinea zul len later verschillende uitvoerig verslagen worden gepubliceerd- Het verslag -'an den. penningmeester, den heer E. Heldring, over 1904 vermeldt aan ontvangsten f 11,527.64^, en aan uitgaven f 11,452.64. zoodat er een voordeelig saldo is van f 75.OOL Het Vetli-fonds had op 31 December 1904 een actief van f 83.864.81, tegen f 114,436.76 op 1 Jan. 1904. Het ver minderde o. a. met uitgavei voor de Guinea- expeditie, die f 36.956.84 bedroegen. De voorzitter herdacht en huldigde de over leden bestuursleden prof. dr. P. L. Mu'ler er W. van Esveld, en deelde mede dat het ■bestuur den heer dr. Otto Nordenskjold tot eerelid benoemde. Tot bestuursleden werden benoemd de hee ren R. Schuiling, prof. dr. J. W. Muller, dr. P.. D. M. Verbeek, Tb. F. A. Delprat, E. Hel dring. jhr. mr. J. van Doorn, L. H. F. Wackers, prof. dr. A. W. Nieuwenhu;s. Diarna werd de vergadering gesloten. Schiller-herdenking te e'Gravenhage. Men schrijft uit de residentie: Een groot borstbeeld van Scihiller, omgeven en overwuifd door palmen, ziedaar, wat allen, die z'cli Maandagavond naar Düligentiai had den opgemaakt, om het Schillerfeest bij te wonen, dadelijk opviel bij het binnentreden dor zaal. Velen in getale waren ze, die deed wilden nemen aan de huldiging aan den grooten diahter, zoodat de zaal geheel gevuld was. Het oomité, dat tot deze huldiging het initiatief had genomen, bestond uit de hee ren Von Schlöszer, gezant van Duitschland bij ons Hof, eere-voorzitter en de heeren O. F. W. Harte, P. M. Boele van Hensbroeik, Jozef Israels, H. W. Mesdag, dr. E. F2 Koss- manu, F. Rumsoheidt, O. L. Schmidt, Arnold Spoel en Henri Viotta. Verder werden in de zaal nog opgemerkt do Commissaris der Koningin mr. J. G. Patijn, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 's Gravenhage, dr. J. Th. Mouton, wet houder van Onderhoud, de heer Von Prol- lius, legatieraad van het Duitsahe gezant schap, de heer Von Haxthausen, consid-gene- raal van Duitschland te Amsterdam en de heer Neels, consul van Duitschland te Rot terdam. Nadat de laatste tonen van punt 1 van het programma „Nenie" van Brahms, met ge mengd koor ouder leiding van den heer A. I. do Wal, waren weggestorven, beklom de heer dr. E. F. Kossmann het spreekgestoelte tot hot houden der feestrede. Niet uit beleefdheid zoo zeide Spreker waren de Nederlanders hier saamgekomen met hun Duitsch e gaston, neen zij ook wil den een lien d*erbaren gedenkdag vieren. Want Schiller's naam is nauw verbonden met het Nederlandsche vorstenhuis. Litterair door de schitterende karakterbeschrijving van prins Willom I in de „Abfael der Nieder- lande," waar aan het eerste middelpunt van alle Schiller- en Goethevereering- en vorsching, het vorstelijke Goethe- en Schiller archief te Weimar, is onvergankelijk verbon den aan den nuann van een prinses uit het huis van Oranje, aan dien van zijn stichtster en onvermoeibare beschermvrouwe, groother togin Sophio van Saksen-Weimar. Aan liel slot van zijn toespraak legde Spr. een lauwerkrans aan de voeten van het beeld van Friedrich von Schiller, om den dichter in symbolieken vorm de hulde te kunnen be wijzen. Een krans, gevlochten door Neder landers en Duitscheis (zij was versierd met de Duitsohe en Hollandsohe kleurenzwart- wit-rood en rood-wit-blauw), een offer van liefde van velen, van allen eeu teeken van vereering voor den grooten dichter. Alle aanwezigen brachten den diahter hulde door op te staan bij het nederleggen van de krans. De heer P. W. Brederode, die den heer Arnold Spoel zou vervangen, zong de solo voor bariton uit Das Lied von der Glocke", van Nicolai. Doch daar ook de heer Brede rode verhinderd was geworden, nam Spoel rijm taak maar weer over en zong de solo uit „Der Gang nach dem Eisenihammer." De heer Albert Vogel droeg voor Potgde- ter's „Ode von Schiller," waarmede hij veel bijval oogstte, terwijl Willem Roy aards op de van hem bekende wijze de 10e scène, ook nog een gedeelte der 5 voorgaande tooneelen uit de 3e acte van Don Carlos voordroeg. Met het zingen van het koor uit „Das Lied von der Glodke", van Max Brucb, werd het huldigingsfeest besloten. Het moderne boek. In een ver gadering van de „Ned. Vereeniging voor am- bacht.s- en nijiverhei'dskuust" le Amsterdam, heeft de heer J. W. Enschedé een lezing ge houden over de logica en het moderne boek. In zijn voordracht zette spr. uiteen, dat de moderne boekkunst moet bestaan in de er kenning van den rechthoek van het vlakor nament en dat kleur en lijn vooral tot ont wikkeling kunnen komen, als de zetter en drukker begrip van lijn en kleur krijgen door bestudeering der architectuur, door kijk te krijgen op verhoudingen. Den typografen hond hij daarom op hef hart monumentale gebouwen ernstig te bestudeeren, steeds vrij rond te kijken, sober te zijn in lijnen, krach tig in hun kleuren, brutaal desnoods in hun vormen en bovenal steeds eerlijk en oprecht in de belijdenis van de constructieve waar heid van den rechthoekigen drukvorm. Vereeniging „Opleidings schip." Vanwege de vereniging „Oplei dingsschip voor verwaarloosde jongens" is een comité benoemd tot het ontwerpen van statuten, het onderzoek der plaats, waar de de inrichting zal worden gevestigd, enz. Daartoe zijn benoemd de heerenJhr. I. A. Röell, oud-minister van marine te 's-Gra venhage, H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, A. van der Eist te Leiden, F. H. J. Evers, R.-Kath. priester en rector van het St. Nicolaasgesticht te Amsterdam, mr. J. A. van Hamel GAzn., te Amsterdam, jhr. O. Reuchlin, directeur der „Holland-Ame- rikalijn" te Rotterdam, F. J. Sohaalje, re dacteur van liet. Nederlandsch Zeewezen te Amsterdam, en mr. J. H. Worst te Amster dam. Voorzitter is de heer Jhr. J. A. Röell. Een jeugdig avonturier. Met liet stoomschip „Batavier II" is te Rotter dam aangebracht de 17-jarige C. H., uit de Oranjeboomstraat aldaar, die op zee in een kolenbunker van dat ^chip werd gevonden, waar hij zich verstopt had om de reis te leun- nen medemaken. Vier weken geleden ontliep hij de ouderlijke woning met het Engelsch© stoomschip „Lhanishen" naar Berry, waar hij al dien tijd rondzwierf. De oneerlijke klerk der Al gemeene Rekenk mer. Donderdag 18 dezer zal voor het gerechtshof te 's Graven hage behandeld worden de zaak van den klerk der Algemeene Rekenkamer, die door de Haagsche rechtbank tot 9 maanden gevan- gen:sstraf werd veroordeeld wegens het zich opzettelijk toeëigenen van geldswaardig pa pier dat hiji als ambtenaar onder zich had. Vergiftiging. Voor de Amster- damsche rechtbank werd gisteren voortge zet het getuigenverhoor in de vergiftigings zaak Eegen den koffiemakelaar Van der Kaay. Evenals bij het eerste verhoor beant woordde beklaagde kalm en duidelijk, de hem gestelde vragen. Wanneer hier van op zettelijke vergiftiging sprake is, zou bekl. geneigd zijn te gelooven, dat Hoekstra daar van meer moest weten, daar deze den be klaag le vreesde als toekomstig concurrent. Bekl. beschuldigde dus Hoekstra arsenicum in de koffie te hebben gedaan, om bekl. on schadelijk te maken. Natuurlijk kwam de getuige Hoekstra tegen deze beschuldiging op. De moord in de Driekonin gen s r. raat te Amsterdam. Het on derzoek in deze zaaik wordt nog altijd voort gezet cn hoe langer hoe meer blijkt, dat de arrestatie van de families Wagenaar en De Haan, afgezien van het feit dat bet bewijs geleverd is, dat rij de daders rijn van vele belangrijke diefstallen, eene zeer gelukkige is geweest. Uit de naspeuringen is toch ge bleken, dat zij voor de weduwe Oerlijn geen onbekenden waren en vóór den moord tot haar iu betrekking stonden. In verband hiermede en met het vinden van een sleutel in hunne woning in de Drie hoekstraat, die paste op het slot van de huis deur van de woning van de vermoorde, en ook met het feit, dat rij getracht hebben hun alibi te bewijzen, betgeen niet is ge lukt, wint de overtuiging veld, dat rij me deplichtig zijn aan den moord. Der justitie wacht in dezen nog een moei lijke taak, daar de verdachten zeker niet zullen bekennen. Bij het verhoor weigeren zij dikwijls alle inlichtingen, terwijl het geen zij verklaren, zoo wonderwel in elkan der past, dat het allen schijn heeft, <xf voor af in den breed© is beraadslaagd over het geen er bij eene eventueele «arrestatie gezegd zou worden. (Tel.) Drie menschen verdronken. Te Do Krim aan de Dedemsvaart heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een tweejarig kindje geraakte daar opeens te water in 't kanaal. Do moeder zag het en sprong de kleine na. Op haar hulpgeroep werd haar 18-jarige dochter opmerkzaam gemaakt op het onge val, kwam toeloop©» en sprong eveneens te water. Eenigen tijd later werden alle drie leven'oos opgehaald.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2