Noorwegen. Heeren-, Dames- Kinderscboeisel. MEUBELMAKERS De leveringvan Runderen, Levering vae Spek. JOHN. ESSER, Mel lie Lille et Oloe, F. F. SCHWAGER, Utrecht. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT1ËN. Levering van Runderen. de Levering van gerookt SPEK, Schoenen- en Laarzen-Magazijn. C. H. DE JONG. VAKBOEKEN voor Meubelmakers. Kapitaal De Sociaal-Democratische Toekomststaat. GENEVER NIGHTCAP. Het Land van de Middernachtszon. THOS. BENNETT ZOON, Oudste Touristen-Bureau in Noorwegen. (Opger. 1850). England's fijnste Rijwiel School- en Kerknieuws. Door het provinciale kerkbestuur van Noord-Holland zijn tot de evangeliebede! ning toegelaten de heerenH. Ort en P. L. L. Post, de eerste candidaat te Utrecht, de tweede te Hoorn. Den 24. Juni a. s. zal het 45 jaar gele den zijn, dat dr. F. L. Rutgers, thans hoog leeraar in de faculteit der theol. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, als predikant de evangeliebediening bij de Ned. Herv. gemeente te Soesterberg aanvaardde. Voorts diende dr. Rutgers nog ae volgende gemeentenEibergen, Drummen, Vlissingen, 's-Hertogenbosch en Amsterdam. Den 15. Nov. 1879 nam hij wegens zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit zijn emeritaat. Dr. Rutgers is ridder d©r orde van den Nederl. Leeuw. Binnenkort verschijnt bij de firma Ten Hoet, te Nijmegen, de tweede, verandeirde uit gave van het concept-Algemeen Reglement voor de Ned. Hervormde Kerk door-dr. J. R. Slote- maker de Bruine en L. J. B. Henkemans, dat dit jaar door de ontwerpers bij de Algemeeno Synode zal worden ingediend. Het stuk zal ver moedelijk rersohijnen in een editie met memorie van toelichting, en in eene andere, goedkoo- pere, zonder die memorie. Het zal algemeen door den gewonen boek handel verkrijgbaar zijn. Zeist. Jhr. F. H. vau de Poll zal op 1 Juni a.s. zijn betrekking als directeur van de levensverzekering bank Kosmos neerleg gen. aIn den ouderdom van 69 jaren is te Rijaenburg overleden de heer R. Paardekoo- per, oud-wethouder dier gemeente. Baarn. Uit. de winst- en verliesrekening der gemeentelijke gasfabriek over 1905. het eerste jaar der exploitatie, blijkt, dat een beidrag van f 36.000 is afgeschreven, terwijl oog een winst is gemaakt van f 2500, behalve nog de re ntebed ragen. dier schuld, cfio do fabriek op zich heeft genomen. De timmerliedenstaking te Hilvetsum. Zooals reeds gemeld is, deed de Kamer van Arbeid voor de Bouwvakken te Hilversum aan de Patroonsvereeniging en aan de betrokken Timmerlieden-organisaties, een bemiddelingsvoorstel. Het bemiddelings voorstel van de meerderheid luidt als volgt: „Het minimum-loon voor de timmerlieden, gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus te stellen op 22 cent per uur, oij een maximalen arbeidsdag van 11 uren of 63 werkuren per week; vanaf September a. s., den maximalen arbeidsdag van 57 uren per week in te voerew en deze regeling tot 1 Mei 1906 vast te srtellen. Verder eene commissie te benoemen uit patroons en werklieden, om vóór 1 April 1906 loon n arbeidstijd te rege len. Het bemiddelingsvoorstel van de minder heid is als volgt: „Geeft partijen in overweging over te gaan tot het vastleggen van eene regeling van een minimum-loon en een maximum-arbeidsdag en meer d;ngen, het vak betreffende, geldende voor korteren of langeren tijd, telkens te her zien of te wijzigen, naar den toestand in het vak, door een commissie te kiezen uit verte genwoordigers van timmerlieden en patroons. Als grondslag voor dit contract te nemen een minimum-loon van 22 cent per uur met een werkweek vani 63 uren tot 1 Augustus 1905van af dien datum hierin op te ne men het gevraagde minimum-loon van 23 cent per uur, met een werkweek van 60 uren. Wanneer het noodzakelijk blijkt, dat in. het bedrijf langer gewerkt moet worden, dan den vastgestelden tijd, hiervoor eene percentsge wijze verhooging van het loon te bepalen, bijv. beginnende met 10 voor de eerste 2 uren per dag25 voor nachtwerk en 50 voor arbeid op Zon- en feestdagen". De Patroonsvereeniging voor de bouwvak ken te Hilversum heeft in eene vergadering het navolgende besluit aangenomen, dat ge zonden zal worden aan de afdeeling Hilver sum en omstreken, van de Vereeniging van Bouwkundige Opzichters en Teekenaars „Met leedwezen vernam onze vereeniging uit uw schrijven, welk© motie ini uwe verga dering van 2 Mei jl. is aangenomen, omdat: 1daarin zijn opgenomen de woorden„ge hoord de besprekingen in zake de staking der timmerlieden te Hilversum", terwijl ons niet bekend is, dat uwe vereeniging ooit eenige moeite gedaan heeft i :n het standpunt dei- patroons officieel te leeren kennen; 2. eenige leden, uwer vereeniging volstrekt niet ijveren voor een normalen arbeidstijd en zich volstrekt nieit ontzien na afloop des bu- reau-tijds, verbonden aan een behoorlijk ge salarieerde betrekking tot laat in den avond te gaan arbeiden, in concurentie met parti culiere architecten." Gisteren nacht, omstreeks 12 uur, gingen twee timmerlieden bij een aannemer aan het werk, (ten einde eene verbouwing van een der hotels voort te zetten, welk werk reeds van het begin der staking stil lag. In een mini mum van tijd waren evenwel een dertig sta kers bijeen, die de timmerlieden wisten Ie bewegen met het werk niet voort te gaan. De Erfgooierskwestie. Het hoofdbesti.ur van de gerechtigden tot de ge- meene heiden en weiden van Gooiland, gisteren vergaderd te Hilversum, heeft besloten, dat de bij dit hoofdbestuur aangesloten erfgooiers hun vee op de Meent zullen brengen onder d- navolgende verklaring: „Ondergeteekenden, erfgooiers, verklaren door de politie gedwongen en uit gebrek aan voedsel voor hun vee, dit. aan te geven om te laten branden eni te betalen aan de zich noemende Meentmeesters, zulks onder protest en alle voorbehoud van rechten. De erfgooiers-quaestie. Krachtens verLof van den president der rechtbank te Amsterdam is op de zes koeien, toebehoorende aan vijf erfgooiers, die Maan dag door Stad en Lande op de Naardermeent in de schntbalk waren geplaatst, ton behoe ve van de eigenaars gisterenochtend door den deurwaarder L. C. van der Duys Jr., in tegenwoordigheid van mr. C. A. J. Harte- feldt, revindicatoir beslag gelogd en is over de dieren een gerechtelijk bewaarder aan gesteld. Vergadering wan den raad der gemeen te Amersfoort op Vrijdag den 12. Mei 1905, dn: namiddags ten 2 uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel van burgemeester en wethou ders om hun college te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst tob ruiling van gronden. 2. Voorstel wijziging jaarwedde van onder wijzend personeel. Vergadering van do vereeniging Han del en Nijverheid op Dinsdag 9 Mei, dies avonds te 8 uur, in het hotel „de Zwaan' Aanwezig zijn 4 bestuurs- en 16 gewone leden. De notulen van de vergadering van 12 April worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de bestuurs functies, voor wat betreft den voorzitter, den vioe-voorzitter en penningmeester, gelijk zijn gebleven de lieer J. II. van der Meide is ie secretaris geworden en het nieuwbenoemde bestuurslid, de heer D. Schimmel, 2e secre taris. Aa,n de orde is 'dl© agenda. Punt IWijziging van art.. 7 van het. Huishoudelijk Reglement. Do voorzitter licht toe hoe dit artikel is ontstaan en wat do ervaring, bij dc toepas sing er van, heeft geleerd. Het bestuur heeft daarom gemeend een boter© regeling te moe ten ontwerpen en stolt daarom voor, de laat ste alinea van art. 7 te laten vervallen. Dit artikel luidt als volgt: Van allo vorderingen, aan liet bureau voldaan, wordt 2 provisie gelieven. Hiervoor wil men thans lezen „Van alle vorderingen aan het bestuur ter inning aangeboden, wordt geheven a. een vast recht van f 0.50 per vordering, dadelijk te betalen bij indiening; b. 3 provisie van het bedrag, ten kantore der vereeniging of op andere wijze aan credi teuren voldaan, uitgezonderd hiervan zijn vorderingen beneden een bedrag van f 10, waarvan een vaste provisie van f 0.30 ter in ning wordt geheven. Voorts wensch het be stuur achter het woord „preteutiën" in art. 10 Voorkomende, nog te voegen„of gedeel ten daarvan." Een lid stelt voor om, nadat het bedrag aan den .schuldeischer is voldaan, dezen de gestorte 50 of 30 ets. terug te betalen, daar zijns inziens do inningkosten al hoog ge» noeg zijn. D© voorzitter weerlegt, dit en zegt dat juist over kleine bedragen dikwijls de meeste cor respondentie gevoerd moet worden. Een ander lid acht 3 provisie daaren tegen te laag en zou dit willen veranderen in 5 De voorzitter moet ook hier tegen op komen, en verklaart dat het procent lager gesteld kan worden, omdat hier een vereeni ging de tusschenkomst verleent en men dus met een kleine vergoeding kan volstaan. Het laatste lid meent echter dat indien een hooger prooent geheven wordt, de ver eeniging meer pressie uit kan oefenen. Hier over bestaat een langdurige gedachtenwisse- üng. Daar in deze vergadering niet J der leden aanwezig is, (zooaJs door een lid wordt op gemerkt,) zal in een volgende vergaidlering over dit voorstel een besluit genomen wor den, daar die vergadering dan volgens art. 35 van het huishoudelijk reglement competent geacht mag worden. Nog werd naar aanleiding van punt 1 de wensoh uitgesproken, i9at het bestuur zoo mogelijk geregeld aan de leden die maaudlijs- ten zal rondzenden. Het bestuur belooft hieraan zoo mogelijk de hand te houden. Punt II. Verkiezing van een afgevaardigde voor 'de vergadering van dien Ned. Bond van H andelsvereeniginge n De heer G. Berns wordt bij acclamatie ge kozen. Punt III. Ballotage. De heer G. van Eist wordt met bijna al- gemeene stemmen als lid1 toegelaten. Punt IV. Ingekomen 3tukken. Ingekomen is een schrijven, onderteekend door vier heeren, om onderwijs per corres pondentie te geven. Dit schrijven zal worden aangehouden om eerst in een bestuursvergadering te wor-Dn behatldeld. Punt V. Medëdeelingcn betreffende het houden van een tentoonstelling. 't Is het bestuur gebleken, dat vóór den verkiezingstijd hieraan geen denken zal zijn. Na afloop van de verkiezingen zal 't be3tuur de zaak opnieuw ,in de vergadering brengen. Voorts blijft het grootste bezwaar in deze gemeente om ruimte voor een dergelijke on derneming te vinden. Bij rondvraag zegt een lid dat niet alleen hij, doch ook vele andere leden moeten kla gen over de hooge gasprijzonbij oen zelfde aantal pitten, worden de kwitanties geregeld ieder jaar hooger. Bij spr. is dit al 20 bij anderen reeds 40 Hij heeft een staatje aangelegd en geeft, ook andere heeren in overweging dit te dóen, daar men dan een basis kan krijgen om bij R. en W. te recla meeren. Ook 't bestuur is van meening dat aldus moet worden gehandeld1, wil men later met. vrucht besprekingen hierover houden. Een ander lid geeft nog bezwaren op om trent de halte aan de Kl. Koppelzx»o noemt hij het o.m. een fout, dat het „locaaltje' van 6.30 ?red.) een half uur stil staat aan 'tgroe- te station, terwijl dit het station Kl. 'Koppel voorbijstoomt. Het bestuur belooft dó zaak to onderzoe ken en zoo mogelijk op verbetering aan te dringen. Ten slotte spreekt een derde nog den wensch uit dat aan Je vereeniging een rechtskundig adviseur verbonden zal worden. Tevens hoopt hij, dat algemeen op beter be zoek der maandvergaderingen zal worden aangedrongen, en stelt hij voor zoo mogelijk hiervoor een vaste datum te bepalen. De voorzitter zegt, dat. 't bestuur reeds naar een rechtskundig adviseur om ziet. doch dat. wat de beid© andere punten betreft., bijna alles is beproefd'. Een vergelijk met- zus- te r - vereen igi n ge n in andere plaatsen heeft bewezen, dat we hier over de opkomst ter vergadering nog niet zóó erg te klagen heb ben. Naar wij vernomen, zal mr. W. H. dg Beaufort1, candidaat voor de Tweede Ka mer van de Eberale partij in het. hoofdkiesdis trict Amersfoort, op 25 Mei a.s. als spreker optreden in een openbare vergadering, welke in Amicitia zal gehouden worden. In het Engelsche tijdschrift The Stock- Keeper van deze maand is een goed gelijkend portret van den len luitenant J. Köoiman opgenomen. Wij laten hier de vertaling volgen van een gedeelte van het artikel, dat de redactie er bij schrijft: „Diegenen onder onze lezers, welke het genoegen hebben luitenant Kooiman to ken nen, wiens portret wij hier opnemen, zullen 't zeker aangenaam vinden te vernemen, dat hij met goeden uitslag het examen voor de Hoogere Krijgsschool te 'sGravenhag© heeft afgelegd. Onze lezers kennen hem echter niet als militair, doch als den secretaris van de groote internationale tentoonstelling in Hol land, en de Engelsche fokker, die dezo be zocht heeft, zal er ongetwijfeld met het groot ste genoegen aan terugdenken van weg© de aangename kennismakingen en de meer dan royale ontvangst in den vreemde. Hiertoe heeft luitenant Kooiman veel bijgedragen. Zij» vindingrijke geest, zijn goede beschik kingen, gepaard aan den vasten wil om te doen wat noodig is, zijn oorzaak, geweest dat do Haagse he tentoonstelling met haar vele Engelsche expc&anten en jury-ledeu zoo po pulair eu aardig was. Als fokker van verschillende hoenderras sen kent zijn geestdrift geen grenzen. Daar om doet het ons zulk een genoegen te kun nen mededeelen, dat, ofschoon zijn militaire plichten veel meer van zijn tijd zullen vor deren, hij toch bereid is de betrekking van secretaris der Haagsche tentoonstelling te blijven bekleeden, welk besluit aan dezo zijde van de Noordzee met vreugd© zal worden begroet. Zij, die eenmaal het secretariaat van een tentoonstelling hebben waargenomen, weten maar al te goed hoeveel tijd en ai-beid zulks vordert, en bij een „internationale" als de Haagsche Wordeu deze zeker viervoudig ver groot. Maar desondanks heeft luit. Kooiman onversaagd en met onafgebroken ijjver ge werkt, zoodat het welslagen grootendeels moet worden toegeschreven aan zijn groote wilskracht en volharding. In de laatste vijf of zies jaren heeft luit. K veel tijd besteed aan de bestudeering van de Engelsche, Amerikaansche en Deense he kippenfokkerij en hij heeft daarover oen belangrijk artikel geschreven. Naar aanlei ding hiervan werd hijj door de regeering uitr genoodigd te Utrecht een lezing te houden, welke tot gevolg heeft gehad de stichting var de Vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij, die thans 4800 leden telt. De betrekking van secretaris van zulk een lichaam was lang geen sinecure, maar luit. K. werkte er zich in, en met zijn bewonde renswaardig organiseerend talent wist hij! de vereeniging spoedig tot haar tegenwoor dig hoog standpunt te brengen. Bij zijn aftreden als secretaris werd hij, tot belooning van zijn bewezen diensten, met Igemeene stemmen tot eerelid benoemd. Dat de hoenderteelt in Nederland in de laatste vijf jaren snelle vorderingen heeft gemaakt, zal niemand ontkennen, en deze vooruitgang is voor een niet gering deel te dianken aan de energie en de ondernemings geest van den heer Kooiman. Wij lezen in het N. v. d. D., dat de heer G. K. G. van Aken, oud-kapelmeester van het 5e regiment infanterie, in (de plaats van jhr. W. H. J. van de Poll! benoemd is tot directeur vau de Zutpfeusdhe orkest-ver eeniging. Bij do verbouwing van een aan den heer Ruytenberg beboerend 'huisje in de Teutstraat, werd ouder den vloer een pot met 480 zilveren muntstukken gevonden. De munten zijn bijna allen schellingen uit de 17. en 18. eeuw, volgens opgave van den heer R. een waaivüe vertegenwoordigende van pl. m. f 80. De verhalen, die reeds de ronde dedeni, als zou bier zeker een waarde van duizend gul den gevonden zijn, moeten dus als overld're- ven worden beschouwd. Burgerlijke stand. Geboren: Heintje, d. v. B. Lagerwedj en J. Buddingh. Gehuwd: D. Voortman en C. van Doorn. De Intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie zal op Maandag 15 Mei e. h., des middags ten 12 ure, in het Militair Magazijn van Levensmiddelen op Damlust te Utrecht, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlogln liet openbaar AANBESTEDEN noodig voor de Militaire Slachterij te Utrecht, gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1905. De voorwaarden van aanbesteding en leve ring van 6 Februari 1908VI. Afd., No. 140, gewijzigd bij beschikking van den Minister van Oorlog van 9 October 1903VI. Afd. No. 194, van 12 April 1904, VI. Afd., No. 137 en van 4 October 1994, VI. Afd., No. 70, zijn, tegen 25 cent per exemplaar, verkrijgbaar bij de Geb'. VAN CLEEF, te 's Gravenhage. Do aandacht van gegadigden wordt er op gevestigd 1°. dat bij het invullen der inschrjjvings- biljetten nauwkeurig moet worden in acht go- nomen, hetgeen daaromtrent in bovengenoemde voorwaarden ie bepaald 2". dat voor het losse vetbenoodigd voor de soldaten menagesaan den aannemer de prijs wordt betaald waarvoer de levering van runderen is aangenomen terwijl bet niet be- noodigde losse vet door zijne zorg moet wor den weggehaald 3°. <lat ingeval in de slachterij meer vet noodig is, dan de geslachte runderen opleve ren, de aannemer verplicht is, ook bet meer benoodigde te leveren voor den prijswaar voor de levering van runderen is aangeno men, en 4°. dat de mestder door den aannemer tor levering aangeboden runderenter be schikking blijft van de militaire slachterij. Nadere inlichtingen ook omtrent de ver moedelijk benoodigde hoevoelhoden kunnen bij den administrateur van genoemd magazijn en ten bureele van den aan besteder, Stations straat 18worden ingewonnen. Utrecht2 Mei 1905. De Majoor-lutendapt voornoemd 0. C. HOLLAND. De Intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie zal op Maandag 15 Mei e. b., des middags ten 12 urein het Militair Magazijn van Levensmiddelen op Damlust te Utrechtonder nadere goedkeuring van don Minister van Oorlog, in het openhaar aanbesteden ten behoeve van do soldaten Menages te Utrechtgedurende het tijdvak van 1 Juli tot eu met 31 December 1905. Voor de levering van bet Spek komen in schrijvers, die niet te Utrecht woonachtig zijn, alloea dan in aanmerking, wanneer zij aldaar een Magazijn Winkel of Dópót hebben of, bij eventueele toewijzing van de levering, zul len vestigen. Het to leveren Spek moet zijn voorzien van het stempelmerk van den Noderlandschen Slagershondvan dat van een der gemeente lijke Abattoirs hier te lande, van de gemeen telijke kenring te Arnhem of van het stem pelmerk „Geslacht" van do gemeentelijke keuring to Dordrecht. De aflevering moetnaar gelang van de behoefterechtstreeks aaa de korpsen ge- schiodon. De Voorwaarden van aanbesteding en leve ring van 6 Februari 1903VI Afd. No. 140 gewijzigd bij beschikking van den Minister van Oorlog van 9 October 1903VI Afd. No. 194van 12 April 1904, VI Afd., No. 137 en van 4 October 1904VI Afd. No. 70, zijn, tegen 25 eent per exemplaarverkrijgbaar bij de Gebrs. VAN CLEEF, te 's Gravenhage. Nadere inlichtingenook omtrent de ver moedelijk benoodigde hoeveelhedenkunnen bij den Administrateur van genoemd Magazijn en ten Bnreele van den Aanbesteder, Stations straat 18worden ingewonnen. Utrecht2 Mei 1905. De Majoor Intendant voornoemd S. C. HOLLAND. Ruime keuze in en Inrichting tot het leveren van zuiver voetvormige Schoenen. Aanbevelend, HOF 38. ONZE TIJI>. Handboeken voor Meu belmakers, Behangers, Stoffeerders enz., 4 verschillende groote jaargan gen met talrijke Platen. Prijn f 18, voor slechts f 5.—. Ook per stuk te bekomen in plaats van 4.50 voor slechts f 1.25. Bij D. BOLLEBazaar van Goedkoope Boeken te It o 11 o r d a m. Franco na ont vangst Postwissel, waarop te melden: Onze Ttfd. AANBESTEDING. "Op Maandag, 22 Mei e. k. des middags 12 nur zal in het Hotel ENSINK te Bornevoor rekening van den WelEd. Heer A. W. ROESELINGte Utrecht, wor den aanbesteed Het bouwen van een Heerenhulsop een terrein aan den Ennekedijk te Borne. Bestek en Teekening zijn van Zaterdag 13 Mei a. s. af verkrijgbaar h f 2.per stel, bij den ondergeteekende die tevens inlichtin gen verstrekt. Aanwijzing op den dag dor aanbesteding des voormiddags 9i/g uur. W. ELZINGA Architect Hengelo, den 6. Mei 1905. gevraagd voor uitbreiding eener zeer winstgevende fabriekszaak m de nabij heid van Amsterdam, eventueel goede positie. Fr. br., No. 2782 aan SEYFFABDT's Centr. An. Bur. Amsterdam. H. fVestenherg ALMELO. Uitvoering van Beton- en Ci menti/zerwerhen. Inlichtingen en prijsopgave gratis. Juist verschenen: Prijs f 0.35, franco p. p. f 0.42s. Bij iederen boekhandel verkrijgbaar of na toezending van het bedrag bij H. HONIGUitgever Utrecht. FUIKE ODD* 4* ja 4feSCHIEDAMMKB Merkt Verkrjjgbaar by de meeate groeaiera in gedistilleerd. FA Als bewjjs van echt heid is oaohet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. HOPPE. - 223 rao 0t.-Honoréf aaby de Plaee Vond ómeParJJs. j— Coufortabel, geheel en al modem. >mn Ut tarief op aanorage. r*I AHADIEEigenaar. kunnen geplaatst warden aan de Meubelfabriek Gebrs. VAN HOUTUM, Hilversum. Christiania, Bergen, Drontheim, Stavanger. Inlichtingen en prijsopgaven betreffende reizen worden kosteloos verstrekt. Prospectussen, bevattende 125 verschillende reizen, als mede de Brochures Wenken voor Reizigers in Noorwegen, worden op verzoek gratis en franco toegezonden. Bennett's Coupons, geldig voor spoorweg, stoomboot, rijtuig en hotels, worden als bijzonder practisch door alle reizigers geprezen. Omdat zij overal in betaling worden aangenomen, bespaart men zoowel tijd en moeite als geld, onge bruikte Coupons worden tegen kostprijs teruggeko«ht. Biljetten voor de Noordkaapreizen bestelt men het best door bemiddeling van BENNETT. Einde Mei verschijnt Bennett's Kursbuch für Norwegen en wordt ontvangst van 45 ots. in postzegels verzonden. BENNETT's Touristenkaart voor Noorwegen 80 ets., op linnen geplakt Fl. 1.50 franco. e A a/Lt voor bet stuur en kogel freewheel. f ioo. geheel compleet met nikkelen velgen, 2 Eenig Agent,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3