"BINNENLAND.' vraagd. 2. Voor Dakar hooft het gedeelte van do Russsche vloot, dat do Kaap de Goede Hoop is omgevaren, verscheidene da gen in de territoriale wateren vertoefd en van kolenschepen brandstof ontvangen 3. In Algiers hebben twee schepen kolen gek cht aan land. echter slechts in geringe hoeveel heid, vijftig ton per schip. 4. De zaak van Dji- boeti, die do uapansche regeering tot het be sluit bracht een preventief protest voor het vervolg van den tocht in te dienen en te ver zoeken, dat Frankrijk op Madagascar de noo- dige maatregelen zou nemen, opdat de Rus sische vloot zich niet van de Fransche terri toriale wateren zou bedienen. Dit dagtee- kent van oindo December 1904. 5. Zaak van Majunga. Twee Russische schepen waren her- j steld, volgens Japan door de zorg van de Fransche marine-autoriteiten. 6. Zaak van Nossi-Ré. Tijdens het verblijf van de vloot gedurende bijna twee maanden bij No6si-Bé, heeft de Japansche gezant Motono twee ma len een onderhoud gehad met minister Del- cassé, in het begin van Januari en in hot begin van Maart. 7. Met het oog op de aan staande komst van do Russisohe vloot in de Indochineesche wateren, vestigde Japan we der de aandacht van de Fransche regeering op de noodzakelijkheid te voorkomen, dat er daden, met de onzijdigheid in strijd, voorvielendaarbij werd er na druk op gelegd, dat de tocht van ad miraal Rodjestwensky niet mocht worden gelijk gesteld met het geval van een enkel schip, in onzijdige wateren zich ophoudende. 8. Zaak van Karn-Bank. De Japansche regee ring blijft van meening, dat de vloot van Rod'~-twensky gedurende tien dagen in de baai van Kam-Rnnh verblijf gehouden heeft met schending van de op Frankrijk rustende onzijdigheidsplichten, en dat dit verblijf het zelfde karakter heeft gedragen als dat bij Nossi-Béinlading van levensmiddelen, rei- niging, schietoefeningen enz., met dit onder scheid alleen dat dit alles veel dichter ge schiedde bij het oorlogstooneel. 9. Zaak van Port Dayot, ook v-el genoemd zaak van Honkhoi. Dit laatste geval is, naar de mee ning van de Japansche regeering, het ern stigste. Port Dayot is cone uitmuntende aan legplaats, gelegen aan de noordoostelijke kust van de baai van Vanfong, een groote water plas waarvan het binnenste gedeelte is de baai van Honkhoi Do Japansche verken- ningsdienst signaleerde de aanwezigheid van do vloot van Rodjestwensky te Port Dayot in de laatste dagen van April. Het antwoord van Fransche zijde was. dat de Russische vloot den 2en Mei niet in Port Dayot kon zijn, omdat admiraal Do Jofiquières haar den 2en Mei aan den ingang van de Vanfong- baai had ontmoet. Japan replioeerde, dat de goheele Vanfongbaai beschouwd moest wor- don als bchoorende tot de Fransche terri toriale wateren, voorts dat door wat op 2 Mei was geconstateerd niet bewezen werd, dat Rodjestwensky de vorige dagen niet in Port Dayot. verblijf gehouden had, eindelijk dat dit verblijf, zoo spoedig volgende op dat in Kam-Ranh, bijzonder ernstig van aard vyas. De openbare meening te Tokio is zeer opgewonden geweest door wat de Japansche regeering noemteene recidive in de nalatig heid. De conclusiën van de Japansche regeering zijn: 1. Dat ronder de goede trouw van de Fransche regeering in twijfel te trekken, zij meent, dat hare bevelen op onvoldoende wijze zijn uitgevoerd. 2. Dat, al is nader hand aan hare opmerkingen gevolg gege ven, het jammer is, dat een nauwkeuriger toezicht geen gelegenheid heeft gegeven er van te voren rekening mee te houden en daden te voorkomen, die zij voor schen dingen van de onzijdigheid houdt. 3. Dat zij ten volle bekend is met het ingewikkelde van de vragen van maritieme onzijdigheid en met. de redenen, die Frankrijk heeft om ge hecht te zijn aan zijne bijzondere regelen, maar dat zij aan den anderen kant van mee ning is, dat de aan admiraal Rodjestwensky verleende hulp hem het volftengen tan zijne taak on den toegang tot de Chinecsche zee zeer heeft vergemakkelijkt; dat Japan zijn bestaan zelf verdedigt., door den geest van den onzijdigheidsplicht aan te roepen tegen de subtiliteiten van de letterdat wel de gelijk met een oorlogsdoel Rodjestwensky bij zoovele achtereenvolgende gelegenheden zich do Fransche watoren ten nutte heeft gemaakt, zoowel om er verblijf te houden en zich van voorraden te voorzien als om in veiligheid de komst van zijne versterkingen af te wachten dat bijgevolg liet Japansche protest rechtmatig is zoowel in rechten als wat de feiten betreft. Allerlei Guthrie (Ok'ahoma), 11 Mei De stad Snyder is gedeeltelijk door een storm ver woest Volgens de geruchten bedraagt het getal dooden en gewonden vijfhonderd. Oklahoma City, 11 Mei. Volgens de hier ontvangen berichten zijn bij den kringstorm te Snyder 350 a 400 menschen gedood. Marfisburg (Pennsylvanie), 11 MeiDe exprost.rein uit het oosten, van Chicago ko mende, is baden voormiddag 1.15 ton zui den van deze stad ontspoord en in botsing gekomen met een goederentrein, die twee wa gens dynamiet bevatte. Door drie verschrik kelijke ontploffingen zijn do ruiten in de goheele stad gebroken. De beide treinen zijn vernield en in brand geraakt. Het is niet mogelijk het aantal dooden te schatten, maar het moeten meer dan vijftig zijn. Harrisburg, 11 Mei. Er zijn ongeveer 20 personen gedood en 70 gewond bij het spoor wegongeluk te Guthrie (Oklahoma). De kringstorm in Snyder heeft aan 125 personen het leven gekost, terwijl 150 gowond zijn. De stad, die 1000 inwoners telde, is geheel verwoest. Ook de spoorweg heeft geledenop de hoofdlijn naar San Francisco is het ver keer gestremd. Voorts zijn 30 personen ge dood in het stadje Onstoe, cenige mijlen ten zuiden van Snyder gelegen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In do vergadering van Donderdag werd behandeld het wetsontwerp tot regeling van het personeel van don loodadienst voor zeeschepen en van de weduwen en weezen van dat personeel. Deze regeling dient om de gelijksoortige wet van 18 Juni 1892 (St-bl. no. 144) te ver vangen. De strekking der hervorming is drie erlei. Vooreerst was aanvulling van het ma chinekamer-personeel der stoomloodsvaartui- gen gewenscht; vervolgens wilde men mil dere bepalingen in het leven roepen ten op zichte van de toekenning van pensioen we gens gebreken, die wel i n, doch niet door den dienst zijn ontstaan. Eindelijk vond men in de meerdere baten die, gedurende de laat ste jaren, de loodadienst afwerpt, een gereede aanleiding om de pensioen-bedragen van het personeel en hun weduwen en kmoeren aan zienlijk te verhoogen. De vermeerdering 'be draagt 40 a 50 pCt. Er waren op het wetsontwerp eenige amen dementen ingediend, strekkende om de reeds gunstige bepalingen nog gunstiger te maken, welke echter door den Min. van ma rine ontraden werden. Al deze amendemen ten werden dan ook verworpen, behalve een amendement van de Commissie van Rappor teurs, om aan de wet terugwerkende kracht te vcrlceneu tot 1 Januari 1901, dat met 39 togen 22 stemmen werd aangenomen. Een amendement van den heer Staalman om aan de wet terugwerkende kracht te verlee- nen tot 1 Januari 1892, werd door den minister onaannemelijk verklaard en door den voorsteller ingetrokken. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aan- ge nomen. Evcneens was dit hot geval met een drie tal suppletoir© begrootingen voor Ned.-Indië. Heden is aan de orde de herziening der Provinciale wet. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 12 Mei 1905, bevat de volgende Kon. besluiten; benoemd tot chef de bureau de bureelamb- tenaar bij de arbeidsinspectie Th. C. Geude- ker, thans le klerk; op verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend als commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige d'ensten door hem aan den lande bewezen, aan A. baron Schim- melpenmnck van der Oye van de Poll en Nijenbeek benoemd tot controleur van den waarborg bij de belasting der gouden en zilveren wer ken te Rotterdam mr. A. van Lier, thans in gelijke betrekking te Amsterdam en tot controleur te Amsterdam G. Andraea, thans te Rotterdam benoemd bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot off. v. gezondheid 2e klas se de burgergeneeskundigen artsen J. S. La- méris en G. J. E. Roswinkel; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de wegens ziekte met verlof in Europa aanwezige kapitein-kwartiermees ter van het Ned.-Ind. leger P, M. van Heycop ten Ham. Uit .'.peldoorn wordt aan het Hbl. ge meld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op 25 Mei e. k. te 11.44 (spoortijd) van Het Loo aan het Centraalsta tion te Amsterdam zullen aankomen, tenein de het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. H. M. de Koningin heeft voor de gala voorstelling op 29 dezer te Amsterdam ge kozen een opvoering van „Gijsbreght van Am stel.'" Hetzelfde blad meldt, dat de Koningin en Prins Hendrik voornemens zijn gedurende dezen zomer cenigen tijd het slot Dobbin in Mecklenburg te betrekken. Naar het „L. D." mededeelt, tracht het collegium van het Leidsche studentenoorps tot de wetenschap te komen, in hoeverre een uitnoodiging tot H. M. de Koningin, gericht, om tijdens de lustrumfeesten een bezoek aan leiden te brengen, kans van slagen heeft. Tot nu toe zijn hieromtrent nog geen na dere berichten ingekomen. Een arme vissdher, te Bergambacht, die niet meer in staat is zijn visceherebedrijf 'te verrichten, heeft van H. M. de Koningin een bedrag van f 25 ontvangen, om daarmede een handel to beginnen. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën en Binnenlandsche zaken zul len resp. 12 en 13 Mei niet plaats hebben. Sir Henry Howard, de Britsche gezant bij ons Hof, is voornemens met de helft dezer maand met zijn familie geruimen tijd in het buitenland door te brengen. Do heer de Monbel, gezant der Fran sche republiek bij ons Hof, wordt uit Parijs eerstdaags terugverwacht ten einde tegen woordig te zijn bij de behandeling van de Japansche belastingzaak, waarbij ook Frank rijk partij is, voor het Hof van Arbitrage. Einde dezer week worden te 's Graven- hage verwacht in het Hotel „de Bellevue", baron Descampe, minister van staat in Bel gië, en de Japansche gezant te Brussel F. Mujaoka, vertegenwoordigers van Japan in zake het geschil tusschen Japan en verschil lend© Europeesche mogendheden. Internationaal Privaat recht. Uit P;-:js is te 's Gravenhage be richt ontvangon dat de Fransche regeering de door de xiaagsche conferentie van 1904 ontworpen verdragen omtrent huwelijksgoe- denenrecht, erfrecht en curateele, alsmede dat bevattende de herziening van het verdrag van 1896 omtrent liet procesrecht, heeft goed gekeurd. Door Duitechland was dit, naar men weet, roods vroeger gesolded. De beslissing der andero mogendheden wordt spoedig tegemoet gezien. De commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Linthorst Homan, die den geheclen winter ongesteld was, zal zich tot herstel van gezondheid naar Karlsbad begeven. Hbld. Do afdcclingen der Eerste Kamer heb ben gisteren het onderzoek aangevangen der onderwijswetsontwerpen en andere voorstellen. Zij be noem de. i' tot rapporteurs over de her- ziouing der schoolwet (novelle) de hecren Woltjer, Vermeulen, Van Berckcl, Hovy en Vening Me:neszover de onderwijs-pensiocn. wetten, de heeren Van Waterschoot van der Gracht, Franssen, Van den Biesen, Van Lans- wee rdo en Van Wasscnaer van Rosandeover de overige ontwerpen waaronder de arbitrage verdragen, de caisson-arbeid, de heeren Vau Asch van Witck, Bosch van Drakestein, Mi- chiels van Kessenich, Van der Feltz en Dojes. De voorbereidende werkzaamheden der Eerste Kamer in zake de onderwijswetten zijn er ot> gericht om die voorstellen zoo mo gelijk nog vóór de aanstaande periodieke ver kiezingen af te doen. 's G r a v e n h a g e. In de vergade ring der nieuwe vrijzinnige kiesvereniging werd mededeeling gedaan, dat de hoer J. M. Pijnacker Hordijk sedert 1891 lid der Kar mer voor district IH, wegens gezondheids- 1 redenen geen candidatuur kon aanvaarden. Van do voorloopig gestelde candidaten hadden bedankt; voor een definitieve can didatuur mr. Goeman Rorgesius, uit vrees voor de zoo gewenschte samenwerking, de heer C. Lely, op dezelfde gronden, mr. R. J. H. Patijn en dr. Ruysch, ook deze beiden ten einde de vrijzinnig-democratische candi datuur niet te schaden; voorts nog mr. L. Th. van Deventer, zulks met het oog op het compromis om in I een vrijzinnig-democraat en in III een Unie-liberaal te stellen. De voorloopige candidaten stelden zich be schikbaar in I mr. Limburg, in II mr. W. Dolk, in III de heeren J. C. Jansen, J. P. van Rossum, gep. kapitein ter zee, en kapi tein Thomson. Nadat de candidaturen waren besproken, ging men in huishoudelijke vergadering over tot het stellen der candidaten. De uitslag der stemmingen van de distric ten was, dat geproclameerd werden tot defi nitieve candidatenin district I mr. J. Lim burg, met algemeene (21) stemmenin dis trict II mr. W. Dolk, met algemeene (35) stemmenin district III de heer J. C. Jan sen, cud-minister van Marine, met 59 stem men tegen 11 op kapitein Thomson en 4 op den lieer Van Rossum. De Friesche Christel ij k- Historischen. J.l. Maandag is op de vergadering, te Leeuwarden gehouden door de hoofden dor antirev. partij en die der Friesch Chnstelijk- Historische partij beslöten, om niet langer samen te werken. De eischen der Friesche Chr.-Histor. partij zijn niet ingewilligd door de anti-revolutio nairen en daardoor is de coalitie verbroken. Behalve in Dokkum en Tietjerksteradeel zal de Friesche bond nu overal eigen candi daten stellen. Een groot deel van de Friesche Christelijk- Historischen had het liefst gezien, dat oo.c in die beide districten eigen candidaten zou den zijn gesteld, maar een ander deel schrok er van terug, om in alle Friesche districten en daarbuiten tegen de zittende loden op te trekken. In Sliedrecht zal ook een eigen candidaat gesteld worden tegenover den aftredenden anti-rev. In dit district treedt ds. Ankerman n Wommels deze week op drie verschillen de plaatsen op, om de beginselen van den Frieschen Lond te bepleiten. Enschedé. Bij de definitieve candi- daatetelling verkreeg de heer D. Broxc in de vergadering der liberale kiesvereeniging 98 en de heer mr. dr. H. J. W. Q. Ter Spill 2 stem men. Door de antirerv. kiesver. „Nederland en Oranje" te Kampen is besloten de can didatuur van den heer.M. Noordtzij te be houden en niet medé te gaan met den Chr. Hist. Kiezensbond. Dinsdagavond vergaderde do kiesver eeniging der Chr.-Hist. Partij in 't district Kampen. Ten einde mr. R. van Veen voor Dokkum te behouden, is besloten om de candidatuur van jhr. mr. D. J. de Geer in 't district Kampen in te trekken en mr. J. Sohokking te steunen. Tevens is besloten zich aan te sluiten bij het Provinciaal- en Hoofdbestuur. Ned. Helder. De centrale anti-rev. kies vereeniging „Vaderland en Oranje" in het district Helder, heeft candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer L. Adriaans©, predikant te Zeist. De Christen-Der ;craat schrijft Bij de anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje te Den Helder, is ingekomen een schrijven, waarbij Staalman als lid en eerevoorzitter dezer vereeniging ontslag neemt uithoofde van zijn toetreden t-ot de Christe- lijk-Democratische Partij. De heer F. J. W. baron van Pallandt van Rosendael, burgemeerter van Rosendaal en lid van de Prov.' Staten van Gelderland, heeft voor de hem aangeboden Kamer-can- didatuur in het district Rheden bedankt. De liberale kiesvereeniging te Velp (G.) heeft thans candidaat gesteld r. J. G. Wuitbain (lib.) te Rheden, die door de kiesvereeniging Burgerplicht gestemd zal worden. N. R. Ct. De s t r ij d om Grave. I oor de af- deeling Ooien der R.-K. kiesv reeniging Grave, is tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gekozen de heer mr. Harte van Tecklenburg, met 37 stem men; op den heer mr. Kooien werden 9 en op den heer Friesen 1 stem uitgebracht. De afdeeling Grave heeft den heer Friesen candidaat gesteld met 41 stemmen tegen 5 op mr. Kooien. Bij art. 11 van de Drankwet is be paald, dat het verstrekken door een ver gunninghouder van sterken drank in het klein op den openbaren weg verboden is, tenzij het uitdrukkelijk bij plaatselijke ver ordening is toegestaan. In verband met dit voorschrift hebben burgemeester en wethouders van 's Graven- fa age overwogen of er aanleiding bestaat den raad wor te stellen dispensatie van liet hier bedoeld algemeen verbod voor deze gemeen te te verlcenen. Waar hot voor verschillende inrichtingen in verband met het maatschappelijk verkeer, noodzakelijk is geworden om gedurende de zomermaanden een deel van den openbaren weg bij hare perceelen voor het hierbeoogde doel in te richten, op grond, dat begrijpelij kerwijze een groot deel van het bezoekend publiek gedurende het zomerseizoen het ver blijven in de buitenlucht verkieslijker acht dan het vertoeven in vaak benauwde locali- teiten, komt het burgemeester en wethouders inderdaad gewenscht voor, dat van de aan den Raad gegeven bevoegdheid worde ge bruik gemaakt. Te meer ook, omdat, zooals de ondervinding geleerd heeft, geen gevaar is te duchten, dat door het voortduren van het hier bedoeld gebruik handelingen zijn te verwachten, welke met de strekking van de Drankwet in strijd zouden zijn. De Koning der Belgen heeft jhr. mr. j G. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Limburg, tot grootofficicr in de Leopoldorde benoemd. Mevr. Sophie Pauwel 8V a n B i e n e is aocals bericht werd wei nige oogen blikken vóór rij in Hedda Gab Ier zou optreden, in haar kleedkamer ernstig ongesteld geworden. Nadat rij tp huis enkele dagen haar rust had gehouden, beeft zij zicih ter verpleging begeven naar het- Burgerziekenhuis. Zij lijdt voornamelijk aan rheu-matiek en vermoeid heid. Dr. Stephan had haar daarom, reeds vóór haar ongeval aan het tooneel, vier maan- I den rust voorgeschreven. De Raad van Be- heer der Kon. Vereeniging Het Nederl. Tooneel had haar die, met behoud van wedde, ook onmiddellijk toegestaan en blijft het woord gestand. De toestand blijft vrijwel dezelfde. Mevr. Pauwels gaat niet vooruit, maar ook niet achteruit. Zoodra haar toestand het toelaat, hoopt rij in Apeldoorn of Rozendaal bij Velp vol komen herstel te vinden. Gevaar dreigt tot dusver niet. Veel belangstelling ondervindt mevr. S. PauwelsVan Bi ene zoowel van lieden bui ten als aa:i het tooneel. N. v. d. D. H. T. de ,ourt Onderwater, f Te Dordrecht a erd gisteren, onder vele blij ken van belangstelling, ter aarde besteld de 27-jarige Larensehe schilder H. T. de Court Qnderwater. De kist werd grafwaarts gedra gen door de Larensehe vrienden. Een groot aantal kransen dekte de baar, kransen van vrienden en schildersgenootschappen. Aan het graf werd gesproken namens Rottördamsche vrienden, namens de Club van Tien, namens Sint Lucas, te Amster dam, en namens Pictura te Dordreciu D*. heer C. J. J. Blusé van Dordrecht herdicht den overledene als vriend en las een dank betuiging aan de vrienden voor namens den vader, die zelf te ontroerd was om het woord te nemen. Daarop dankte de heer K. Lotsy uit naam der familie. (Vad.) Chr. Dem. Partij. Thans is verschenen het program van actie van de Chr.-dem. partij. De toelichting hierbij zal versahijnen in „De Christen-De- mokraat". Het program luidt aldus Kiesrecht. Grondwetswijziging om te kun nen komen tot invoering van kiesrecht voor gezinshoofden en daarmee gelijlkgestelden. Arbeids-contract. Contractueel© vaststel ling van wederzijdsehe rechten en verplich tingen van den patroon zoowel als van den arbeider, onder voldoenden waarborg tegen willekeur. Verzekeringen. Verplichte verzekering te gen riekte, invaliditeit en ouderdom, met voorloopig ruimen steun van de Overheid. Wat de ziekte-verzekering betreft met vrijstelling van premie-betaling voor alle ge huwde verzekeringsplichtigen boven 30 jaar met een totaal geschat inkomen beneden f 420 per jaar. Wat betreft de invaliditeits- en ouder- doms-verzekering, deze in te voeren, naar regelen bij de wet vast te stellen, voor alle Nederlanders boven den 16-jarigen leeftijd, die een persoonlijk inkomen genieten, voor zooverre zij niet, in dienst van eenig pu- bliek-rechtelijk lichaam, reeds verzekerd zijn. De ouderdoms-rente uit te keeren op den leeftijd riroegstens van 60 jaar en laatstens op den leeftijd van 65 jaar, met verdubbe ling van de rente op den 65-jarigen leeftijd, tot een maximum van f 6 per week. De premiën te voldoen tot hoogstens één procent, zoowel van het uitgekeerd als van het ontvangen loon, door den patroon en door den arbeider; de ontbrekende fondsen te vinden door heffing van een progressief procent van alle inkomens van af f 600. Gehuwde arbeiders boven 30 jaar met een totaal geschat inkomen beneden f 420 van premie-betaling vrij te stollen. Zeevisscherij-verzekering. Verplichte ver zekering tegen ongevallen in het visschers- bedrijf, met vrijstelling van premie betaling van alle personeel, dienende op vaartuigen die, met inbegrip van den voor eigen reke ning en risico varenden schipper, visschen 1 met drie man of minder. Ongevallen-verzekering van het Land- bouw-bedrijf. De premie-verzekering zóó in te richten, dat de arbeider gewaarborgd is tegen korting op een bij de wet vast te stellen minimum-loon. Raden van Landbouw en van Tuinbouw. Deze raden samen te stellen uit een gèlijk aantal patroons en arbeiders, onder leiding van een door, doch buiten den Raad geko zen voorzitter. Pachtoontract en Rijkscredietbank. Zoo wel het pachtoontract als de Rijkskrediet bank in te richten overeenkomstig het ad vies der Raden van Landbouw en van Tuin bouw Onderwijs. Vrijmaking en verheffing van het Hoogcr, Middelbaar en Lager Onderwijs, waar noodig met voldoenden steun van het Rijk, onder deugdelijke waarborgen ook voor de rechtpositie der leeraren en onder wijzers. In zake Justitie. Opheffing en beperking van Zondagsarbeid. Zorg voor een wekelijkschen rustdag. Bestrijding van drankzucht en ontucht, mede door krachtigen steun van het parti culier initiatief. Strenge strafbepalingen tegen de uitgave, verspreiding en uitstalling van onzedelijke litteratuur en illustratie. Afschaffing der Staatsloterij, met abso luut verbod van alle zwendel loterijen, hazard of dobbelspel. Opheffing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap. Leger en vloot. Vermindering van mili taire uitgaven, o. a. door practische wijziging van de verouderde legerinrichting. Met handhaving van een gezonde, op rechtvaardigheid berustende krijgstucht, krachtige bescherming van den militair te gen willekeur. Financiën. Herziening van de Vermogens belasting, met sterker progressie voor de grootere vermogens. Verhooging der successierechten. Verhooging van invoerrechten op artike len van weelde. Afschaffing van den accijns op geslacht. Koloniën. Bestrijding van opium- en al cohol-gebruik. Strengere strafbepalingen tegen den han del in en de mishandeling van 1 oelies. Regeling van de rechtspositie der inland- sche christenen. Zondag 28 Mei zal vanwege den bond van Vrijz. Propagaudavereenigingen in het gebouw „De Harmonie" aan de Groote Markt te Zwolle, 's morgens te 11 uur een algemeene bondsvergadering worden gehou den. De vergadering is, behalve voor alle kies- vereenigingen van jonge liberalen in Neder land, ook voor een beperkt aantal introdu- cé's toegankelijk. Eenige bekende politieke personen zullen daar optreden. Katholieke sociale actie. Te Arnhem is een vergadering gehouden van de ieden van het Stichtingscomité voor de Katih. Soc. Actie met de voorzitters en se cretarissen van de plaatselijke comités in het Aartsbisdom, ten einde te geraken tot de oprichting van het Diooesaan-comité. Van het Stidhtingscomité waren aanwe zig de eerw. heer F. X. W. Bulit, pr., Utrecht, de heeren mr. A. baron van Wijn- bergetn, Arnhem, H. Nieuwenihuijsen Bz., Hilversum en P. H. J. Steenhoff, Baarn de heer A. H. J. Engels, Ensdhedé, was ver hinderd. Van de elf bestaande plaatselijke comités waren negen vertegenwoordigd. Na opening door den voorzatter werd, zoo meldt De "tijd, de bespreking ingeleid: of het al dan niet wensahelijk zou zijn een 5-tal heeren als toegevoegde leden aan het comité te verbinden. Na eenige discussie werd goedgevonden als zoodanig de leden van loet Stidhtingscamitó te assumeeren, waarboe dezen a'ch bereid verklaarden. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur voor bet Diooesaan-comité. Met het oog op de belangrijke uitbreiding van dit comité, wanneer meerdere plaatse lijke comités zul ben zijn opgericht, werd be sloten voorloopig n'et tien, dodh slechte vijf bestuursleden, zijnde het dagelij kaoh be stuur, te verkieasn. De uitslag van deze verkiezing en van de daarop volgende onderlinge functie-verdee ling was, dat het bestuur van het Diooesaan- comité is samengesteld als volgt: le voor zitter mr. A. J. M. Vos de Wael, Zwolle, 2e voorzitter mr. E. J. H. M. van Rijcke- vorsel, Zutphen, le secretaris Jofhs. Brou wer RzHilversum, 2e secretaris A. H. v. Kalken, Amersfoort en penningmeester E. baron van Voorst tot Voorst, Groningen. Door deze vergadering werd tevens het Stidhtings-ootmité gedechargeerd. Nadat nog de pas verkozen voorzitter, mr. Vos de Wae', in gloedvolle woorden hulde en dank had gebracht aan het Stidhtings comité en de leden van het Diooesaan-co mité tot kracht:ge samenwerking had aan gespoord, werd deee belamgrijke vergadering gesloten. Te Amsterdam Heeft ziah op 10 Mei een comité gevormd van 20 vrouwen, allen leden der Vereenignng voor Vrouwenkies recht, om :n den geest dier Vereeniging in den komenden verkiezingstijd in het belang der vrouw werkzaam te zijn. De namen der leden zijnde dames G. M. Beyllonse— Peyra, J. E. van BuurenHuys, A. E. A. van Campen Doesburg, W. Drucker, H. Funke, M. de Greeuw, Th. P. B. Haver, H. Hoek, C. Hugehholte, dr. Aletta H. Ja cobs, H. C. van Loenen de Bordes, C. PlaatHoning, A. F. Riecketr, M. Schaafs- mai, H. Tissot van Patat, A. W. L. Ver- sluys Poelman, H. Verwey Mejan, W. Wee vering, S. Waclhers en Johanna W. A. Na- ber, secretares. De o -ecteur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kenni9, dat van 12 tot en met 27 Mei e. k. dagelijks met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen, eene gesloten brievenmaal zal worden verzonden aan het oorlogschip Nau tilus, te Invergordon a/d Cromarty Fiit-h (Schotland). Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd oorlogs schip te verzenden brievenmalen wenschen op genomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze te voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meerge noemd oorlogsschin, welke niet van deze aan wijzing voorzien zijn, zullen langs den gewo nen weg naar hunne bestemming worden ver zonden. Uit Rotterdam wordt gemeld: De perceelen aan den Ooolsingel, door de Regeering aanvankelijk bestemd voor een nieuw post- en telegraafkantoor, werden gisteren omder groote belangstelling afzon der lijk verkocht voor f 282,160, waardoor het plan in duigen valt. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat blijkens mededeeling van het consulaat-generaal der Nederlanden te Pre toria, in den vervolge geen© permitten meer zullen worden uitgereikt aan personen die zich in Transvaal of de Oranje-Rivier-Kolo nie willen vestigen, wanneer zij niet in het bezit zijn van 20 p. st. (plus minus f210.) Den agenten van het permitkantoor in dé verschillende havensteden van Zuid-Afrika is opgedragen maatregelen to treffen ten ein de toe te zien dat werkelijk iedere immigrant in het bezit is van genoemd bedrag. Gisterenoohtend is het 50-jarig bestaan der school van het Idioten-gesticht te 's Gra- venhage feestelijk herdacht. Ds. J. A. Gerth van Wijk en de heer D. Matak Fontein, voorzitter van de hoofddi rectie van het gesticht hielden toespraken. Het bootwerkersbedrijf te Rotterdam. De Kamer van Arbeid voox

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2