BiNN ENLANPT" hebben den toestand wel wat gemakkelijker gemaakt, of-choon zij de ddep gewortelde ver ontwaardiging onder het volk niet hebben weggenomen De pers dringt er op aan, dat de regeering tegenover Frankrijk ecne krach t-ge houding zal bewaren en oph. Ideringen zal vragenzij betoogt de noodzakelijkheid, dat Frankrijk de gebéurt en issen tusschon 3 on 9 dezer zal ophelderen. Do Temps geeft thans een overzicht van de weerlegging, die do door Japan inge brachte bezwaren tegen de wijze waarop do onzijdigheid van Frankrijk gehandhaafd is, van Fransche zijde gevonden hebben. Het standpunt van do Franschc regeering ten aanzien van de toepassing der onzijdigheids- maatregelen is hiorop gegrond, dat naar strikt recht iedere natie slechts door hare eigen regelen gebonden is, omdat er geen internationaal wetboek bestaat Voor Frank rijk zijn die regelen opgesteld niet bijl ge legenheid van den tegenwoordigen oorlog, inaar in het begin van den Spaanscb-Ameri- kaauschen oorlog; zij zijn in Februari 1904 in herinnering gebracht en hebben toen vol strekt geen protest uitgelokt. In billijkheid eikent do Franschc regeering, dat de betee- kenis van het Russische eskader ©enerzijds en do omstandigheid, dat het thans in de nabijheid is van het waarschijnlijke tooneel van den beslissenden strijd, bijzondere ver plichtingen schoppen Maar zij heeft daar aan, in de volle uitoefening van hare souve- reinifceit, voldaan door het zenden van nauw keurige instruction aan de autoriteiten van Indochina. De conclusiën van de Fransche regeering worden ten slotte aldus samegevat 1. dat zij rechtens geheel gedekt is door den algemeenen en notoiren aard van hare onzijdigheidsregelen, die niet speciaal voor den tegenwoordigen oorlog zijn vastgesteld en waartegen Japan vroeger nooit geprotes teerd heeft 2. dat zij in billijkheid, in de volle uit oefening van hare souvereiniteit. ondanks de letter van hare onzijdigheddsregelen, som mige maatregelen genomen heeft, bestemd or.i van hare zijde dc handhaving van eene volstrekte onpartijdigheid te verzekeren 3. dat er feitelijk nooit rechtstreeksche aankoopen van steenkolen in de Fransche ha vens geweest zijn, behalve in Algiers voor ge ringe hoeveelhedendat de aankoopen door tusechenkomst van de het eskader escortee- rendo handelsvaartuigen bij Fransche par ticulieren onbeduidend zijn geweest; dat daarentegen de geheele voorraad van deze schepen in Engeland en Duitschland is ge kocht zonder eenig protest uit to lokken; dat liet door de Fransche autoriteiten in Indochina uitgeoefende toedicht zoo actief geweest is als de afstand en de gesteld heid van den bodem toelieten d. dat bovendien de eenige voordeelen, die de Russen niet met een oorlogsdoel van hun verblijf in de nabijheid van de Fransche kusten hebben kunnen trekken, evenzeer verzekerd zouden geweest zijn aan do Japanners, wanneer zij tot den aanval wa ren overgegaan in plaats van de Russen af to wachten dat deze niet meer in Indochina hebben gedaan dan wat de Japanners in Noderlandsch-Indië of in de Philippijnen hebben gedaan 5. dat alles bijeengenomen de Fransche regeering naar hare middelen niet alleen volgens de lettor, maar ook volgens den geest, haren onzijdigheidsplicht hoeft vervuld. Volgens te Berlijn loopendie beursgeruch- teu, waarvan de juistheid niet kan worden gecontroleerd. is de Norddcutedhe Lloyd over het terugbrengen van Russische gevan genen uit Japan, voor het geval dat tot hot uitwisselen van gevangenen mocht worden besloten mot Rusland in onderhandeling. Het burgerlijk bestuur van het door de Japanners bezette gobded wordt slechts in Vlic streken uitgeoefend, die vroeger onder Russisch bestuur stondenfeitelijk is het tot Liaotong beperkt. In het bezette Qhi- necsdho göbaed blijft liot militaire bestuur vender bestaan onder erkenning van de Öhi neeecho souvereiniteit. Dc Maltin bericht uit Tok», dat de po- Ktta aldaar ©ene huiszoeking beeft gedaan bij don kapitein Bougoudn, gewezen marine- attaché van Frankrijk, die verdadht wordt aan Rusland 6pionnendieusten te höbbcn bewezen. Tijdens de huiszoeking was hij af wezig. Zijn schoonzoon. M. F. Strange, die Engulsch onderdaan is, werd gevangen ge nomen. De Fransche militaire attaché, die ver loofd is met de dochter wan Bougouin, doet bij de regeering stappen te zijnen gunste. Allerlei vHet Brusselsdke museum heeft voor 28,000 francs een schets in grisaille van Van Dijek aangekocht. Londen, 12 Me*. Do oigc -.rs van do bed de Nederlandse! io schepen, die te Grimsby terecht gestaan hebben wegens liet verkoo- pen van tabak en sterke drank binnen dc drismijlen-grons, zijn elk tot 50 p. st. boete veroordeeld, terwijl do lading in beslag ge nomen is. vIn het 21. Weenscfo© kiesdistrict heeft een verkiezing voor den gemeenteraad plaats gehad, waarvoor een heel leger poli tic en gendarmes was op de been gebracht. Er werd oen scherpe strijd gevoerd tussahen do sociaal-democraten en do christelijk- socialen, waarbij de gemoederen zoo verhit werden, dat heriiaa' knuppels en mes sen kracht bijzetten aan de argumenten van weerskanten. Een dhriateu-sociaal liet een oor in een der botsingen, dat hem glad weg van bet hoofd werd gesneden. vTe Londen is de zaak van de lijken van mevr. L'evereuac en haar tweelingen, in een koffer gevonden, weer voor den politie rechter geweest. Devercux, de verdachte, beeft een schriftelijke verklaring afgelegd, waarin hij zegt, d; hij, van een wandeling thuis komende, zijn vrouw en de tweelingen dood in bed vond. Bang zijnde voor ecu openbaar onderzoek, stepte hij ze in een kof fer. Hij had kort te voren hevige oneenigheid met zijn vrouw gehad. Zij had blijkbaar zich zelf en de kinderen van kant gemaakt met. chloroform morfine; hij bezat die vergif fen om 't zelf in te nemen, als hij geen brood meer had. Aan een politie-agent had hij nog verteld, dat bij eerst drie of vier dagen is bezig geweest om den koffer met rink dicht te soldeercntoen dat niet lukte, deed hij het met hout en lijm, waaraan hij ook bijna drie dagen werkte. Had hij geld gehad, dan had hij den koffer laten afhalen, en dan had de politie hem niet zoo gauw gevonden. Uit het verhoor van de moeder van de overleden vrouw bleek, dat het huwelijk niet gelukkig was, althans na de geboorte van de tweelingen. Verder bleek, dat het gezin her haaldelijk gebrek leed. vWoensdag hebben een 3000 arbeiders te Moskou, die de politie hielpen bij de vangst van een beruchte dievenbende, een onder den naam van Kisselef-vesting bekende misdadi- gerskroeg verwoest. Een der dieven werd let terlijk doodgetrapteen tweede werd het raam uitgegooid. Het heele huis doorzoohten de arbeiders, en 'eder schurk, die hun in handen viel, moest het ontgelden. Ook al weer een merkwaardige combinatie de politie en de arbeiders, die anders op eikaars leven plegen te loeren, samen aan het werk op de dievenjacht! vBij oefeningen van de Duitsdhe vloot voor Swinemünde is d© torpedoboot S 81 in volle vaart op do S 75 ingevaren. Bedde vaartuigen zijn zwaar gehavend. vOmtrent het spoorwegongeluk te South Hiarrisburg, in Pennsylvania, waarvan onder de telegrammen is gemeld, wordt na der bericht, dat de botsing ontstaan is door ontsporing van den goederentrein, waarin twee met dynamiet geladen wagens waren. Eenige wagens waren dwars op de lijn van den sneltrein van Philadelphia naar St. Louis komen te staan. Al de wagens van den sneltrein werden totaal vernield. Het getal dooden wordt geedhat op 35, dat der gewonden op 150. De Staatscourant van Zaterdag 13 Mei 1905 bevat de volgende Kon. besluiten; eervol ontheven van de tijdelijk hem op gedragen betrekking van directeur en com mandant der marine te Amsterdam de ka pitein-ter-zee I. van den Bosch en die be trekking opgedragen aan den schouribij- nadbt J H. L. J. baron Sweerts de Lan- das Wijborgh benoemd tot districts-inspecteur der spoorwegdiensten H. G. Teeuwisse, thans adjunct-ingenieur bij den Raad van toe zicht cp de Spoorwegdiensten, onder ver- leen*ng van eervol ontslag uit laatstgenoem dc betrekking en J. Roodenburg; en tot adjunct-ingenieur bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten J. Blom en J. A. de Lint. De majoor von Bulow-Stolle, thans toegevoegd aan de Duitsche legatie to Bern, zal met 1 Juli a.s. in den persoonlijken dienst treden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, in vervanging van den ka merheer baron von Engel, die als dienst doend kamerheer van den groothertog van Mecklenburg-Scibwerin naar Mecklenburg terugkeert. De vorige Peitzisdhe gezant bij ons Hof, thans gezant van Perz;ë in Frankrijk, heeft een paiar dagen in de residentie door gebracht en is gisteren weder naar Parijs ver trokken. Donderdag ontving de gezant het bezoek van jhr. Van Weede, minister van budten- landsche zaken. De Shall van Perzië, gevolg gevende aan de uitnoodiging van onze Koningin, zal waarschijnlijk in de maand Juli ons land bezoeken. In het Hotel de Bellevue te 's Gra ven ge is afgestapt de nieuwbenoemde secre taris van de Japansche legatie aldaar G. Tsuda. Door den minister van marine werd gisteren audiëntie verleend aan verschillende tot hocgeren rang bevorderde marine-offi cieren, o. a. aan den sdhoult-bij-naCht Ro mer. den kapitein-ter-zee Verschoor en de kapitein-Iuitonants-ter-aee Schoonhoven en Van Dijk. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, door tusschenkomst van een roomsch-katho liek priester, van N. N. uit Leeuwarden is ontvangen f 50, ter voldoening van verschul digde successierechte d. Accountants. Het „Hbld." schrijft Bij de regeering bestaat het voornemen, een wettelijke regeling van het beroep van accountant voor te bereiden. Het is de be doeling bij die voorbereiding gebruik te ma ken van een proef van zoodanige regeling, in 1900 door het bestuur van het Nederland- sdhe instituut van acoountante opgemaakt en met een nota van toelichting aan de Koningin aangeboden. Van deze proef en nota is thans, door den minister van waterstaat een afdruk aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken ge- zouden, met verzoek hem te willen mededee ion tot welke opmerking deze stukken haar aanleiding geven, alsmede wat haar gevoe len is zoowel omtrent de beteekeni3 welke aan de werkzaamheid van accountants is te liechten. als omtrent de gevolgen welke van do wettelijke regeling rijn te verwachten. Rijnvaart. De Staatscourant no. Ill bevat een non. besluit tot bekrachtiging van een reglement van politie voor de scheepvaart en do vlotvaart op den Rijn met inbegrip van de Waal en de Lok. Het in dit Kon. besluit bedoelde reglement is in hetzelfde nummer eer Staatscourant op genomen Vrijz. kies vereen. Vooruit gang te Amsterdam. Donderdagavond werd te Amsterdam een door het centraal comité der vrijzinnige kieevereeniging Voor uitgang belegde vergadering gehouden van leden der negen vrijzinnige kicevereenigin gen. In des» vergadering werden de voorde a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer door do negen vereenigingen voorgedragen Candida ten besproken. De voorgedragen candidaten zijnvoor district Idr. H. F. R. HubroahtHO. Lely en J. P. van RostraIIIK. Eland IV; Jac Deen. mr. J. Kappeyne van de Coppello en J. W. IJzermanVdr. C. F. J. BLooker en Th. M. Ketelaar; VI: mr. W. H. de Beaufort, dx. M. W. Pijnappel on W RooseboomVTIdr. C. F. J. Blooker. mr. R. J. H. Patijn en dr. M. W. PijnappelV111P. Nolting en IX mr. C. T!h. van Deventer en C. Lely. Na de openingsrede van den waarn. voor zitter werd de candidatuur der verschillen de candidaten verdedigd. De Centrale Liberale Kieevereeniging te Wil-I.rvank, heeft prof. Treub candidaat* gesteld voor Tw ie Kamer. De Centrale Liberale Kieevereeniging te Enschedé heeft definitief candidaat gesteld de heer D. Brocx, te Voorst. S n e e k. Men meldt uit Sneek aan de N. R. Ct.: Naar ons wordt medegedeeld, moet mr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen, niet genegen rijm een Kamercandidatuur voor het district Sneek te aanvaarden, en zou voor dit district zeer waarschijnlijk de heer H. van Eijck van Heslinga, Ned. herv. predikant te Berlicum (Friesland), als candidaat van Friesch Chris tel ijk-Historisohe rijde in aanmerking ko men. Gouda. De centrale anti-revolutio naire kiesvereeniging te Gouda stelde mr. De Vries definitief candidaat. De secretaris der Centrale anti-rev. kies- vereeniging, district Brielle, bericht aan de Stand., dat aan den heer H. Ch. Vegtel, to 's Gravenhage, de candidatuur voofr het dis trict Brielle is aangebodendat de heer Veg tel echter kennis heeft gegeven, niet in aan merking te willen komen dat daarop besloten is, zich van het stellen van een candidaat te onthouden en den eventueelen candidaat der Chr.-Historischen over te nemen. Ede. In eeni vergadering van bestu ren van Chr. hist, kiesvereenigingen in dit district, is candidaat gesteld de heer dr. M. A. Brants, aftredend lid. De candidatuur-H arte-Va n- Teoklenburg in Grave. Te Grave is met beslistheid verzekerd dat minister Harte van Tecklenburg rijm ontslag als minister he ft gewcnscht en alleen op dr. Kuyper's dringend verzoek tot a de verkiezingen aan blijft dat de Katholieke Kamerclub hevig is fsDeten op mr. Kooien en hem met negeering reigt, indien hij rijn candidatuur in het district Grave handhaaft, en dat diens terug trekking wordt verwacht ter elfder ure met vrijlating van het terrein voor den heer Friosen. Naar aanleiding hiervan schrijft bet Va derland Deze mededeelingen van den Brabantschen correspondent zijn niet geheel juist. Wat betreft het voornemen van minister Harte om af te treden, welk gerucht telkens opnieuw opduikt, kunnen wij met zekerheid tegenspreken wat daarover thans uit Grave wordt gemeld. Minister Harte van Tecklenburg is niet voornemens geweest af te treden vóór de ver kiezingen waren afgeloopen en dr. Kuyper heeft hem dus niet behoeven over te halen tot na de verkiezingen te blijiven. Wel staat het vast, dat de minister, hoe de uitslag der verkiezingen ook zijn moge, zijn portefeuille zal neerleggen. De ongesteldheid van zijn echtgenoote, die veel in het buiten land ?-ioet vertoeven, noopt hem in de eerste plaats hiertoe. Wat er nu aan is an de verdere mede deelingen van dezen berichtgever zal wel spoe dig blijken'. Donderdagavond heeft de Katho lieke Kamerclub vergaderd en, haar houding in zake de quaestie-Grave vastgesteld. Intuscben kan nu reeds met. zekerheid wor den medegedeeld dat de heer Friesen aan een eereraad schriftelijk verklaard heeft, dat hij inderdaad in 1901 aan de kiesvereenigingen to'oofd heeft afsta rd van ziin Kamerzetel te zullen doen, wanneer minister Harte om de een of andere reden zijn portefeuille mocht neef leggen." De strijdom Grave. Men schrijft uit 's Gravenhage „Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat de heer W. Friesen, aftredend lid der Tweede Kamer voor Grave, het volgende schrijven heeft gericht aan den minister Harte van Tecklenburg „Excellentie, „Kennis genomen hebbende van de in dato 8 Mei 1905 door den heer dr. A. v d. Steen, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant, wonende te Osch, schriftelijk afgeleg de verklaring (betreffende hetgeen heeft plaats gehad op de den 12en Augustus 1901 te Osch gehouden vergadering der Centrale Kiesvereeniging voor het district Grave); „erken ik den inhoud daarvan onomwon den voor waarheid." (w. g.) W. FRIESEN. Bovenstaande erkenning betreft de door dr. Van der Steen afgelegde verklaring, dat hij als voorzitter der bedoelde vergadering, zelf den heer Frie6en heeft afgevraagd, of deze, indien nu Harte als Minister aftrad, dan dadelijk zijn Kamerlidmaatschap zou neerleggen en dat de heer Friesen daarop be slist toestemmend had geantwoord. De minister van Staat-, minister van Oorlog; Brengt ter kennis, dat bij gehouden schiet oefeningen in Oldebroek, op 11 dezer, de ka bel van een ballon van 100 M3 inhoud :s doorgeschoten en dat deze ballon in Noord oostelijke richt'ng is afgedreven. Wordt verzocht, bij vinding, de ballon, tegen billijke vergoeding, tijdelijk op te ber gen en van de vondst bericht te zenden aan den commandeerende-officier van het regi ment genietroepen te Utrecht. Tot bacterioloog aan de rijks-serumin- richting te Rotterdam is benoemd de heer I». de Blieck, plaatsvervangend directeur en keur meester aan het slachthuis te Nijmegen. (N. R. Ct.) Naar de N. R. Ot. verneemt, is prof. Soli roeder van der Kolk, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, aoer ernstig ziek. Te 's Gravenhage is overleden mevrouw do douairière gravin Van Lijnden van San- denburg. geboren barones Van Roetzelaer, dame du pal ais van HM., waarnemend groot- t meesteres van het Huis van H. M de Ko ningin-Moeder, sedert 26 October 1896, twee jaar voor het eindigen van Hr. Ms. rogent- schap. De overledene was de gade van wijlen den minister baron van Lijnden van Sanden- burg. Donderdagavond is te Nieuwedicp plot seling op 50-jarigen leeftijd overleden de ka pitein ter zee C. A. de Brauw, commandant van het wachtschip en marine-bavenmec6ter aldaar. Met een eervolle militaire loopbaan achter zich werd de overledene 1 Mei 1902 tot zijn tegenwoordigen rang bevorderd. Naast het officierskruis der orde van Oranje-Nassau, de Eikenkroon eu verschillende eereteckenen voor belangrijke krijgsbedrijven, was hij be giftigd met het kru:s van 30-jarigen dienst als officier. Blijkens de agenda voor de op 18 Mei o. k. fn het gebouw van het genootschap Pulchri Studio te houden jaarlij kscho alge meen© vergadering van den Algemeenen No de rlandschen Bond „Vrede door Recht" beeft de uitnoodiging, gericht tot den be kenden vredesapostel, sir Thomas Barclay, oim dien middag een redevoering te houden, tot geen resultaat geleid. Thans zal, na afdoening van de agenda, jhr. mr. H. W. van Asoh van Wijck, lid der Tweede Kamer en Haagseh afgevaardigde van het hoofdbestuur van „Vrede door Recht", een rede houden over arbitrage-ver dragen. 'Rechtbanken van Koophan del. Naar aanleiding van een voorstel door het departement Arnhem der „Maatschappij van Nijverheid" op de agenda, voor de vol gende algemeene vergadering gebracht, strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken van de invoering eener exceptioneels rechtsmacht in de handelszaken in Neder land, onder den naam van Rechtbanken van Koophandel (zie voor de toelichting de April afl. van het Tijdschrift der Maatschappij) heeft het hoofdbestuur het volgende prae- advies uitgebracht: „Wederinvoering van Rechtbanken van Koophandel is in hoofdzaak op twee gronden te bepleiten la. de leden onzer rechterlijke macht uitsluitend samengesteld uit juristen zijn onvoldoende bekend met de omstandig heden, die het handelsrecht beheerschen en 2o. de regelen onzer burgerlijke rechtsvorde ring staan aan het verkrijgen van snel recht in den weg. Beide deze gronden worden in de toelich ting tot het voorstel aangehaald. Intusschen komt het on9 voor, dat de laatstgenoemde hier van minder gewicht is, omdat niet inge zien wordt dat een snellere rechtspraak wel bij Rechtbanken van Koophandel en niet bij onze bestaande rechterlijke colleges zouden kunnen verkregen worden. De zeer gegronde grief dat het verkrijgen van een rechterlijke uitspraak veel tijd en geld kost behoeft niet noodzakelijk te leiden tot de instelling van Rechtbanken van Koophandel. Van meer belang komt ons voor de vraag of van colleges, waarin ook ritting hebben personen ui: den handelsstand, een deugde lijker rechtspraak te verwachten is, dan van onze gewone rechterlijke ooileges. Alvorens daarop een antwoord te geven, schijnt ons een nader onderzoek wenschelijk, waarbij ook de ondervinding in andere lan den opgedaan, in aanmerking zal behooren genomen te worden Voor een beslissing in de aanstaande alge meene vergadering is, naar onze meening, de zaak niet rijp. Wij adviseeren derhalve de beslissing aan te houden en het voorstel tot een punt van overweging aan de departemen ten aan te bevelen. Arbeidswet. Het hoofdbestuur van de „Maatschappij van Nijverheid" heeft voor de a.s. algemeene vergadering het volgende voorstel aan de orde gesteld De algemeene vergadering besluit het vol gend adres te zenden aam de Tweede Kamer der Staten-Generaal Geven ondergetee kenden, vormende het hoofdbestuur der „Maatschappijl van Nijver heid," met allen eer beid te kennen dat rij, naar aanleiding der indiening bij kon. boodschap van 6 Januari 1904 van het ontwerp Arbeidswet-1904 door bemiddeling üsi' departementen van de Maatschappij een onderzoek hebben ingesteld naar de gevolgen, die de invoering dier wet, gelijk ziji ligt, voor de Nederlandse!» nij verheid zou kunnen heb ben; dat zij, gezien de uitkomsten der enquête waarvan een samenvatting bij dit adres wordt gevoegd, van meening rijn lo. dat alle beperkende bepalingen omtrent den arbeidsduur van volwassen arbeiders in de verschillende bedrijven door den wetgever voor eiken tak van industrie op zichzelf be hooren te worden vastgesteld en, zulks niet voordat de door deze maaifcregelen te treffen takken van bedrijf zullen rijn gehoord 2o. dat zij beter achten dat de Zondagsrust buiten deze wet worde gehouden en daar mede gewacht worde totdat de Zondagsrust opnieuw bij de wet geregeld zal wordendat, mocht nochtans aan regeling bij deze wet de voorkeur worden gegeven, dan a. de uitzonderingen, die in elk geval zul len moeten worden toegestaan in de wet be hooren te worden genoemd b. aa.n den werkgever het recht moet wor den verleend, op eigen gezag, des Zondags het nood: ge reparatie- en dergelijk werk te doen verrichten, opdat de werkzaamheden' in het hoofdbedrijf des Maandags ongestoord kun nen aanvangen o. de algemeen erkende christelijke feestda gen niet met den Zondag gelijkgesteld moeten worden 3o. dat zij voor sommige takken van nijver heid ernstige bezwaren en kosten verwachten van de verhooging van de leeftijdsgrens van jeugdige personen, in verband met de vermin dering van het aantal arbeidsuren en dat rij, zoo daartoe wordt overgegaan, moeten aan dringen op een splitsing van jeugdige perso nen in een categorie van 1214 en een van 15 en 16 jaar. Voor de eerstbedoeld en ware dan do arbeidsduur, zoo mogelijk, nog verder in te korten, terwijl dan voor do tweede cate gorie de arbeidsduur op ten hoogste 11 uur bepaald kon blijven; 4o. dat' zij voorts van meening rijn, dat ten opzichte der overtredingen de arbeider mode aansprakelijk dient gesteld, volgens liet beginsel: rtraf w» schuld heeft; 5o. dat rij, In het algemeen in het licht mee non to moeten stellen, dat beperking van arbeidsvrijheid een bevoegdheid is, die al leen aan don wetgever toekomt; dat hij zelf behoort te beslissen hoever zich die beper king zal uitstrekkendat het niet voldoende is dat do wet een regel stelle en aan het uit voerend gezag do bevoegdheid verleen© tot verdere beperking; dat evenmin de wet ccn algemeen verbod moet stellen en aan het uitvoerend gezag overlate de noodige uitzon deringen daarop tee te latenmaar dat de wet zelf den waarborg moet bevatten dat do vrijheid van den arbeid niet onnoodig worde verkort. Redenen waarom ondergeteekenden ten slotte zich veroorloven den wensch te uiten, dat uwe hooge vergadering hare goedkeu ring niet aan dit ontwerp zal hechten dan na, ornstig onderzoek van bovengenoemde be zwaren. De 60ste algemeen© vergadering van het, Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal gehouden worden den 24., 25. en 26. Juli a s. te Amsterdam. Behalve uit te brengen adviezen, verslagen en administratieve werk zaamheden en bepaling van de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal go- houden worden (voorgesteld worden Venloo en Apeldoorn) zullen verschillende voorstel len in behandeling komen, welke voorstellen voor 't mee ren deel voorzien rijn van uitvoe rige toelichting en prae-adviezen van het hoofdbestuur. Als leden van het hoofdbestuur zijn dit jaar aan die beurt van aftreding de hoeren L. C. T. Bigot, voorzitter; K. Andriossen, le secretaris, beiden te Amsterdam, en M. Mieras Jr., te Beesd (Geld.). Alleen de hear K. Andriesse is herkiesbaar. Voor 1 Juli a. s. moet de candidaatstelling plaats hebben. Twee der te kiezen leden moe ten woonachtig zijn te Amsterdam en een in de provincie Noord-Brabant. Haarlemsch Tooneel. Louis Bouwmeester sdhrijft in De Ted. „Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan het Amsterdamsche publiek en dat der provinciesteden, waarin bij gedurende het afgeloopen seizoen zijn tooneelvoorstellingen heeft gegeven, voor de vele blijken van belangstelling en hulde, hem en zijn gezelschap betoond. Hij beveelt zich ten zeerste in dien on misbar en gunst aan voor het volgend speel seizoen, aanvangende 1 September a.s. Hij heeft, bukkende voor den drang der omstandigheden, noode moeten zien, dat eenige leden van rijn gezelschap elders ver bintenissen hebben aangegaan; maar deze opengevallen plaatsen zijn alleszins waardig geremplaceerd. Het tableau de la troupe, dat binnen eenige dagen in de bladen zal worden bekend gemaakt, aal den ten koste van veel arbeid en moeite verkregen naam van zijn onderneming niet te schande ma ken. P. S. Om aan de geruchten een einde te maken, die in den laatsten tijd de rende doen, als zoude mijn terugkeer aan het Ned. Tooneel mogelijk zijn, wil ik nog het vol gende mededeelen Dat ik reeds met verschillende artisten, waaronder eenige uit het buitenland, ver bintenissen beb afgesloten voor bet a.s. sei zoen. Dat de onderhandelingen zijn geopend met de directie van het Paleis voor Volks vlijt voor vaste speeldagen. Dat binnenkort het volledige tableau de la troupe, zooals hierboven vermeld, zal worden bekend gemaakt, en dat dus boven staande geruchten absoluut onwaar zijn". De Leidsohe Lustru m-f ees ten. In tegenspraak met het bericht, in sommige bladen opgenomen, als zou het Col legium van het Leidsche Studentencorps van plan zijn een uitnoodiging aan H. M. de Ko ningin te richten tot een bezoek aan Leiden tijdens de Lustrumfeesten, wordt aan de N. R Ct. uit Leiden thans medegedeeld, dat dit onjuist is en de voorgenomen audiëntie van het collegium van het L. S. C. geen ver band houdt met een uitnoodiging aan H. M. de Koningin, zooals in bedoeld bericht schijnt bedoeld. Schillerfeest. Te Amsterdam werd Donderdag in de feestelijk versierde zaal van „Bellevue" door den Deutsohen Vereirr een Schillerfeest gehouden, waarin dooreen achterkleinzoon van Schiller, den heer Karl Alexander Freiherr von Gleioben-Russwurm een herdenkingsrede werd gehouden, terwijl een Duitsohe tooneelspeelster de Epilog van Goethe op Schillers Glocke uitsprak. Het feest werd voorts opgeluisterd door het mannenzangkoor „ELntradht". Oudheden. Uit een antieke kast. Dezer dagen werd door den landbouwer M. van Goch uit Heeswijk, die zich metterwoon te Dinther ging vestigen, een oude antieke kast uit elkaar genomen, waarbij deze het ge luk mocht smaken in de bovenhoeken daar van 19 zilveren muntstukken, bestaande uit 3 drieguldenstukken, respectievelijk dateeren. de van 1786, 1793 en 1795, 3 guldenstukke", respectievelijk van 1713, 1762 en 1794, be nevens 13 schillingen, verborgen te vinden. Een gedeelte daarvan, gesloten in een lede ren beurs'j, was in den rechterhoek, terwijl het andere gedeelte geborgen in een papieren zakje, in den linkerhoek zorgvuldig was weg geborgen. Ofschoon hij dit geld reeds heeft kunnen verkoopen voor f 17, heeft hij het nog in zijn bezit. Dagbl. v. N.-B- De Ambachtsheerlijkheid van Heeswijk en Achthoven. Te Montfoort had naar men van daar meldt gisteren eene niet alledaagse!» ver- kooping plaats. Door.de notarissen E. van Beusekom Ez. te Utrecht en G. A. de Gelder te Montfoort werd ten verzoeke van de erf genamen van douairière jhr. J. B. Strick van Linschoten, ambachtsvrouwe van Heeswijk en Achthoven, in veiling gebracht: de Am bachtsheerlijkheid van Heeswijk en Acht hoven met daaraan verbonden recht van tiendheffing en visscherij, en verder aanhoo- r'gheden. Voor deze verkooping, waaromtrent ook van uit het buitenland om inlichtingen was gevraagd, bleek reel belangstelling. De Ambachtsheerlijkheid werd ingezet t' "v den heerH. van Kooten te Montfoort, op f 10.000 en niet gemijnd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2