Uit den omtrek. JSTADSNIEÜWS. I Het nieuwe Kinderhuis van heb Leger des Hei iis Donderdag offi cieel geopend. Het bevindt zich, zooals be kend, in een der fraaiste villa's aan de Lam- bertus Hortensiuslaan te Naarden, door een 1 onbekenden gever, geheel vrij van kosten van overdracht, aan het Leger ten geschenke ge geven. In den fnaaien en schaduwrijken tuin had men gisteren een tent, opgeslagen, waar om half drie "s middags een vrij talrijk pu bliek, waaronder ook de burgemeester van Naarden, bijeenkwam. Het woord werd ge voerd door iwevr. Bramuell-Booth, mevr. Schock en mevr. Estill, commandante van de verschillende Rodding'tehuizen van het Le ger. De gezongen toepasselijke liederen klon ken zeer fraai in die schoone omgeving. Doel van het Kinderhuis is het opnemen van weezen, verlaten kinderen en die van ongehuwden, waarvan de moeders reeds in de Reddingshuizen zijn opgenomen. Dezen moeten zooveel mogelijk in de kosten bij dragen en is dit bepaald op f 1 per week Hoewel natuurlijk de kosten aanmerkelijk liooger zijm, kan veelal door de betrokkenen niet meer worde i bijgedragen. Waar de ove rige inrichtingen van het Leger inkomsten hebben uit eigen voortbreuging, moet het Kinderhuis uit den aard der zaak alleen van giften bestaan. Er is plaats voor 42 kinderen, welk getal, zoo noodig, tot 50 kan worden uitgebreid. Reeds nu zijn 28 kinderen opge nomen, o a. eenige dagen geleden 6 kinde ren uit één gezin. De kinderen worden op genomen vanaf den leeftijd van 6 maanden tot 15 jaren. Het Kinderhuis, dat keurig is ingericht, staat onder leiding van adjud'antc Rooze. Geneeskundige hulp is reeds belangeloos aan geboden, terwijl de kinderen gratis op do scholen worden toegelaten. Met het oog op de uitbreiding zal spoedig ook eene wasch- inrichting gebouwd worden, waarvan de kos ten worden geraamd op f2000. Bij den penningmeester der afdiee- linjg Amsterdam van de Vereeniging voor Evangelisatie onder de militairen in Ned.- Indië is ingekomen een gift van f 1000 van N. N. De Prins Hendri k-P older op T e s s e 1, vroeger in eigendom van prins llendrik. tegenwoordig eigendom eener Brus- ;elsche familie, zal binnenkort in openbare veiling warden gebracht. In do laatste jaren is die polder veel vruchtbaarder geworden en het aantal be woners ook sterk toegenomen. Vad. Eigen woningen voor den kleinen burgerstand. In den laat- sten tijd zijn in den Bosch verschillende zeer geschikte woningen gebouwd voor den zooge- naamden kleinen burgerstand, wordt aan het „Hbid." geschreven. De verecniging, daartoe in het leven geroepen, heet „Eigen Bezit", en pater de Groot is er de ziel van. Gegadig den, die beginnen met f 100 te storten in die vereenigingskas, zien dat aandeeltje, door be taling van een zeer matige huur, aangroeien, wonen daardoor tolken jare tegen lagere en na verloop van jaren zonder eenige te be talen huur en hebben het recht om, onder zekere voorwaarden, hun aandeel te verkoo- pen, zonder dat het door hen bewoonde pand als zoodanig van de vereeniging wordt ver vreemd. De bewoners, die allen tot den R.-K. gods dienst moeten behooren, zijn verplicht, den winkel te begunstigen in een der panden ge houden. Zij zijn echter van deze verplichting ontslagen, als zij jaarlijks een zekere som in icïe gemeenschappelijke kas storten. Zij. die zich bij herhaling aan dronkenschap of in ander opzicht ergerlijk levensgedrag schuldig maken, ontvangen de door hen gestorte gel den terug en worden uit de gemeenschap ge zet. Een tweetal uit de bewoners, daartoe door het bestuur aangewezen, en door de overigen in den regel „de veldwachters" ge noemd, zijn belast met het toezicht op het gedrag der bevolking. De advertentie, waarbij Arnhexnsche winkeliers werden opgeroepen tot eene ver gadering, waar zou v.orden gesproken over maatregelen tegen de scherpe concurrentie en de lage prijzen van het Warenhuis „de Toko1' i; waarschijnlijk een reclame voor dit Waren huis geweest. De Arnhemsche winkeliers wis ten van de advertentie niets af en de steller er van is niet bekend geworden. DewerkgtakingteEnschede. G'steren werd in zake de staking bij de fir ma Serphos en Zonen door bemiddeling van den burgemeester geconfereerd tussdhen de besturen der Fabrikanten-vereeniging en die der Textielarbeidersbonden „Unitas" en „Eendracht." Besloten werd, dat een commissie in de eerste plaats zal onderzoeken of de beschul diging omtrent do uitbetaling der loonen te gen de firma uitgebracht, niet overeenkom stig de boeken, juist is. Heden wordt in de fabrieken de stopzetting aangekondigd, ge durende twee dagen van de volgende week. Staking. Door den aannemer van de lossing der lading van liet bij ZaudVoort gestrande stoomschip „Al-ba" is politiehulp ingeroepen, daar bet door hem aangenomen volk het werk gestaakt had, en hij Zand- voort's werkvolk in dienst had genomen. Onder toezicht van een rijksveldwachter uit IJmuiden en dien van Zandvoort heeft de lossing tot dusver zondier hinder plaats. Het eiland Schiermonnik oog. Het gerechtshof te Leeuwarden naar we in de Leeuw. Ct. lezen heeft in hoo- ger beroep uitspraak gedaan in het beken- die proces tusschen graal' Bernstorff, lid van den Duitsoheu Rijksdag te Berlijn, als eischer en den heer Max A. Schiff, grond bezitter te Müucheu, als gedaagde, betref fende den verkoop door eerstgenoemde van het eiland Soliiermonnikoog voor een soan van 500.000 rijksmark. Het hof heeft een in appèl, voor het eerst opgeworpen exceptief middel van verweer van den gedaagde verworpen en onder eenige verbetering het vonnis der rechtbank tc Leeuwarden bevestigd, waarbij de overeen komst van koop cn verkoop van dat eiland aan den Beijerschen grondbezitter Max A. Schiff is ontbonden verklaard op grond van wanbetaling met veroordeeling van dezen tot schadevergoeding deswege en in de pro ceskosten. DctoepassingderZondagB- w c t. Voor het kantongerecht te Rotterdam stond Donderdag terecht de directeur van den Tivolischouwburg aldaar, G. W. van Biene, wegens het op Zondag doen geven van een tooneoluitvoering genaamd „De kleine Lord", op Zondagmiddag 2 April. Bekl. beriep zich er op, dat „De kleine Lord" geen tooneel-uitvoering was in den zin der wet, doch eene voordracht in kostuum en met decors, en haalde voorts verschillende overeenkomstige gevallen aan, zooals de voordracht van „De Brand in de Jonge Jan", zangwedstrijden met muziek, de IJsclub, enz., waarop nimmer een veroordeelend von nis was gevolgd. De eisch luidde f 25 boete. Diefstallen te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft den 29- jarigen slagersknecht L. C. Th. aldaar, be klaagd van den bekenden diefstal van ziK-e ren voorwerpen enz. ten huize van mej. Spren- ger te Middelburg, het vorige jaar Septem ber gepleegd, overeenkomstig den e:sch van- het O. M., veroordeeld tot één jazr gevan genisstraf, onder aftrek der preven ieve hech- tnis. Valse he bankbiljetten. Voor de rechtbank te Zutphen is behandeld de zaak van den Duitschcr J. K., koopman uit Duis burg, die beklaagd was van op 14 Maart te Zt-phen gebruik gemaakt te hebben of te hebben doen gebruik maken van valsche bankbiljetten van f 25. Een tiental getuigen, waaronder mr. Ch. Enschedé uit Haarlem, als deskundige, werden gehoord. De easch luidde 1 jaar, onder aftrek oer preventieve hechtenis. Een verzoek van den verdediger, mr. Drijber, om bekl. uie z. i- vrijgesproken moest worden in vrijheid te stellen, werd afgewezen. Ondeugdelijk vleesch. Te Zaandam is Donderdag voor de tweede maal beslag gelegd op een partij verdacht vleesch, ditmaal een varken, dat vermoede'^'t aan vlekziekte gestorven is en waaraan reeds een bedenkelijk luchtje was. Ook nu weer kwam het uit Tiel en was het geadresseerd aan zeke ren K. te Sloterdijk (de vorige maal is abu sievelijk vermeld, dat het van Sloterdijk naar Tiel werd vervoerd). In tegenstelling met Woensdag, toe tegen hem als vervoerder proces-verbaal werd op gemaakt, was K. nu zoo voorzichtig het vleesch vooraf door den Rijksveearts, den heer Han- nema te laten onderzoeken, die het onmid dellijk afkeurde. Hierdoor ging K. nu vrijuit, doch werd thans proces-verbaal opgemaakt tegen de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij wegens het vervoeren van voor de gezondheid schadelijk voedsel. Hbid. Moord? Donderdagmiddag is te Haaltenen, gean. Bemimel (Geld.) onder eenige bessenstruiiken in zijn tuin gevonden het lijk van zekeren S. Zijn broeder vond hein, badende in zijn bloed met afgesneden hals en een klein sboaniponesje naast zich. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Hoewel aanvankelijk aan zelfmoord gedacht werd, is men hiervan te ruggekomen door de vreemdsoortige wijze, waarop de snede aan den hals is toege bracht. De justitie uit Arnhem was gisterenmid dag ter plaatse aanwezig. Een familiedrama. Gisteren ochtend is de directeur der Graafschapsche Bank te Zutphen, door een revolver schot gedood, in bed gevonden. Zijn vrouw lag stervende, eveneens met een re volverschot in 't hoofd. Er loopen geruch ten van financieelen achteruitgang. Heden zou de algemeens vergadering van aandeel houders der Bank plaats hebben, waarop een voorstel om tien percent dividend uit te koeren, zou behandeld worden. Het ge val wekt groote opschudding in de stad. Nader meldt men, dat de aanleiding tot dit drama gezocht moet worden in gele den verliezen tengevolge van speculaties. De algemeene vergadering der Graafschapsbank, die op gisteren bepaald was, heeft plaats ge had. Besloten werd tot het benoemen van een accountant voor het nazien der boekon. Tegen 2 Juni a. s. is een tweede algemeene vergadering van aandeelhouders belegd, in welke vergadering hot rapport van den ac countant uitgebracht, en naar bevind van zaken gehandeld zal worden. Verder verneemt de „Zutf. Ct." dat de zaak gesloten is, en dat er reden bestaat om te gelooven dat de nadeelige financieele ge volgen voor de crediteuren niet zoo erg zul len zijn als aanvankelijk werd gevreesd. De Graafsckapsche Bank werkte met een aa.ndeelenkapitaal van f 200,000, volgestort. De heer E. was iemand, die te Zutfen zeer gezien was en tot het laatste oogenblik het volste vertrouwen genoot. Een verdachte zaak. Er is melding gemaakt- van een- brand, die Dinsdag nacht te Heemstede het huis van zekeren Ver hagen in asch heeft gelegd. Het heette toen, dat de brand zou zajm aangekomen in de karnor van een commen saal, die naar het echtpaar Verhagen op gaf sedert Maandag niet was thuis ge weest. Doch nu is onder de puinhoopen een ver koold lijk gevonden. Naar aanleiding van de praatjes, die thans hierover rondgaan, heeft de justitie een on derzoek ingesteld, dat than6 in vollen gang is Dè O. H. Ct. meldt hieromtrent nader: Om welke reden ook... de politie heeft aanleiding gevonden haar onderzoek aan gaande den brand in de Spruitenboschstraat met de grootste omzichtigheid voort te zet ten. Geen geloof hechtende aan de gegeven ver klaringen, dat de commensaal Muller Maan dag de woning zou hebben verlaten, werd er links en rechts naar de famililoden van den heer Muller getelegrapheerdevenwel zonder succes. Daarop besloot men de puinhoopen nauw keurig te onderzoekenhet terrein werd daarbij afgezet. Donde:dagavond, 'twas reeds na 10 uur. vond men een vormelooze klomp, die dadelijk het vermoeden wekte te zijn het overschot van den heer Mullerhet hoofd, een gedeelte van de armen en de bec- nen werden niet gevonden. Het overschot werd naar het gasthuis overgebracht. De officier van justitie, ijlings gewaar schuwd, verscheen nog denzelfden avond en stelde ook hedenmorgen ter plaatse een on derzoek in. Inmiddels gaat men voort de puinhoopen te doorzoeken. Tot nog toe vond men verder niets dan een kurkentrekker. Opmerkelijk achten sommigen het, dat zoo weinig resten van den inboedel zijn terug te vinden. De heer Muller wig ongeveer 50 jaar oud en leefde van zijn renten. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat de heer Muller in huis was. terwijl door den bewoner aan de politie werd medegedeeld, dat hij sinds Maandag niet thuis was geweest. Vermoedelijk is de heer Muller thuis gekomen, zonder dat zijn huis- genooten dit hobben bemerkt." Het Haarl. Dagblad dieelt medo dat de bewoner van het perceel op de vraag van iemand, „waar is Muller" geantwoord heeft„Die is op reis, maar hij kan ook wel tehuis gekomen zijn." Nog schrijft een correspondent Zooals reeds gisteren werd medegedeeld, deden allerlei verhalen de ronde, waaraan geen touw was vast te maken, zelfs geen draadje. Dat niet bet beste werd gedacht en gezegd, ligt nu, schijnt het. eenmaal in de monschelijke natuur, die door schandaaltjes pleegt gevoed te worden. Het meest in al die praatjes kwam op den voorgrond „la femme", wat met het oog op de omstandigheid, dat de commensaal Muller een knap manspersoon moet zijn geweest en zijn kostheer. Hageman, in het bericht van gisterenavond bij abuis Verhagen genoemd, bakkersknecht was, nu juist, niet zoo vreemd is to vinden. De heer Muller, van wien het nog niet vast staat, dat het gevonden lijk is, is dus beschreven als een ,,hecr';. die den indruk gaf geen Bachusvriend te zijn, steeds keurig in de kleeren, een man die er aan hechtte zijn ochtendblad punctueel op tijd te hebben en van -wien het dus, zoo men zou zeggen, niet is aan te nemen, dat- hij. Maandag uitgegaan. Dinsdagavond laat is thuisgekomen, zóó dat hij zelf in een stadium van lekker niks we ten. het onheil heefc gesticht. Na oen langdurig verhoor door den rechter commissaris, is aan Hageman vergund heen te gaan. Brandstichting. Te Aalst en Pouderooijen a/d. Maas hebben deze week drie geheimzinnige branden plaats gevonden. Als verdacht van deze branden gesticht te hebben, is nu zekere v. d. L., aldaar, gearres teerd. droevig ongeval. De 72-jarige landbouwer S., uit Udenhout (N.-B.), met zijn vrouw van Tilburg uit huiswaarts keeren- de, geraakte Donderdagavond tusschen Ber- kel en Enschot door 't schichtig worden van het paard onder de kar, met gevolg dat hij zulke kneuzingen opdeed, dat hij spoedig overleed. De vrouw werd licht gekwetst. Ongeluk bij den arbeid. Op de werf van den heer J. Smit te Alblasserdam is de 30-jarige werkman Jan van der Heydcn van een in aanbouwd zijnd schip gevallen. De ontboden geneteheer kon slechts den dood oonstateeren. De man laat een vrouw met twee kinderen na. Onder zand bedolven. Te Es mond aan den Hoef is een werkman bij het zandladen voor de aan te leggen spoor weg bedolven onder een z.g. „bres" (een zandmassa van eenige kubieke meters). Met moeite werd hij er onder vandaan gehaald eenige ribben en een arm waren gebroken. De debitant in do Staatsloterij W, wo nende Kleine Kattenburgerstraat 55 te Am sterdam, had in overspannen toestand buit- tengewoon royaal met zijn briefjes omge sprongen, ze weggegeven of onder den prijs verkocht. Dit bracht schrijft het "Volk zulk een schrik in het gezin te weeg, dat de vrouw zich Donderdagmorgen de beide pol sen afsneed en de man dien morgen krank zinnig weggebracht moest wordeu. Aan den grond geraakt. Door dat de Hembrug gesloten was, is gisteren het stoomschip „Pollux van de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij 200 M. ten westen van de Henubrug aan den grond geraakt, met den kop op den wal. Niettegenstaande alle pogingen mocht men er niet in slagen het schip woer vlot te krijgen. Heden zal worden gepoogd het te lichten. Trouwlustig op den ouden dag. Men meldt uit Franeker aan de Leeuw. Ct.: Op denzelfden dag waarop een zijner klein dochters in het huwelijk trad, is hier in on dertrouw opgenomen een mau van 81 jaar met een jougedochter van 64 zomers. De bruigom is bet nu voor de derde maal. De jonge vrouw straks gehuwd, is dan de aangehuwde moeder van 5 kinderen en 5 be- huwdkinderen, met een totaal van 51 klein kinderen, waarvan zeetien in één gezin. School- en Kerknieuws. De quaestie der theologi sche faculteit. Men schrijft aan de N. R. Ct. Bij de onlangs gevoerde beraadslaging over de wijzigingen in de wet op het Hoo- ger Onderwijs verluidde weer, dat aan zekere zijde de wcnsch bestaat om dc tegenwoordige faculteit der godgeleerdheid in de openbare Universiteiten te vervangen door een andere instelling, die alléén voor ééne kerk v. - Her vormde) 7 1 dienen en aan die kerk verbon den zal zijn. Het amendement-Schokking-De Visser schijnt oorspronkeLjk die strekking te hebben gehad, die echter door het jeleid van mr. Borgesius daaraan is ci.tnomen. Nu heeft zich onlangs met het oog hierop en op de uit- noodiging van dr. Tluyper aan de „gegadig de" theologen om hem hunne wenschen be treffende de faculteit (liefst „eenparig j ken baar te maken, een opmerkelijk geval voor gedaan. Een elftal hoogleeraren in de theo logie waren bijeen naar aanleiding van eene zaak, die geheel buiten deze quaestie omgaat. Dat elftal bestond uit mannen uit al de vier openbare universiteiten, faculteits- en kerke lijke hoogleeraren, vrijzinnige en rechtzin nige, bedde van allerlei scbakeerir1', naturr- lijk de noesten Ned. Hervormd. En wat bleek nu, toen zij over do boven vermelde veran dering aan t praten kwamen? Dat van de elf i:at meer dan twee haar verlangden; negen wenschten, zij 't ook niet allen op de zelfde gronden, de meestem om prncipiecle, onkelen om opportunitedtsredonen, niets lie ver dan do thans vigeerende wetgeving be stendigd te zien. Ziedaar wat er waar is van bet beweren van „De Heraut" van 16 April: „zooals ze (de theol. fact.) thans oestaat, bevredigt ze niemand." Door het provinciale kerkbestuur in Zee land zijn tot het predikambt toegelaten de hee- ren A. Goetliart. candidaat te Utrecht, en de Jong. candidaat te Leiden. Door het provinciale kerkbestuur \an Noord-Brabant en Limburg zijn tot de evange liebediening t >egelaten de heerenF. van Walsem. tneol. cand. aan de universiteit te Leiden, en L. 0. de Jong, tiheol. candidaat aan de universiteit te Montauban. De hoer J. P. Dijk, te Burum, candidaat tot den H. Dienst, stelt zich voorloopig nog niet beroepbaar bij de Ned. Herv. Kerk. De heer A. J. Bax, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, is, om reden van leeftijd, eerst beroepbaar 16 December a. s. De oudste predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, dr. H. P. Berlage, hoopt 6 Juni a. s. den dag te herdenken waarop hij voor 4 5jaar 'laar :.ijn intrede deed. Na in 1846 door hot prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land toegelaten te zijn tot de evangeliebedie ning, aanvaardde hij 12 Dec. 1847 zijn ambt te Muiderberg en stond voorts nog te Naarden en te Zaltbommel. Dr. jierlage is ridder der orde van Oranje-Nassau. Ds. G. J. Vos Azn., predikant bh de Ned. Herr. Gemeente te Amsterdam, herdacht heden den dag, waarop hij voot 30 jaar zijn in trede deed, ovenals op 9 Mei, toen het 30 jaar geleden was, dat ds. Vos zijn bevestiging deed, onder talrijke blijken van belangstelling. aIn do Dbnderdag te Utrecht gehouden partijvergadering der Nationaal-bistorische partij werd t reglement voor de partij vastge steld, hetwelk gedrukt en aan alle leden zal worden toegezonden. Voorts werd de volgende motie aangeno men De partij vergadering der Nationaal-histo- rische partiji, gelet op de verklaring der oprichters dier partij van 26 Januari 1905; overwegende, dat het zeer te betreuren is, dat vele (oud)-liberalen zich hebben aangesloten bij de liberale concentratie; dat het in 's lands belang wenschelijk is, dat de verschillende gematigde groepen zoo sterk mogelijk in de Tweede Kamer vertegen woordigd zijn; dat eene overwinning der liberale concen tratie en der democratische groepen strijdig is met 's lands belang besluit tot het stellen en steunen van can didates die met de hierboven aangegeven overwegingen instemmen. Ten slotte werden tot leden van bet hoofd bestuur gekozen de heeren N. Mac Leod, mr. N. G. van Taack Tra Kranen, jhr. L. F. Teixeira de Mattos, mr. J. P. van Ou teren, mr. R. J. de Visser, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje en dr. W. C. A. baren van Vre- denburch. Het hoofdbestuur heeft zich al9 volgt sar mengesteld N. Mac Leod, Rijswijk: (Z.-H.), voorzitter; mr. N. G. van Taack Tra Kranen. 'sGraven- hage, onder-voorzitterdr. W. C. A. baron van Vredenburch, 'sGravenhage, secretaris; jh. L. F. Teixeira de Mattos, 's Gravenhage, penningmeestermr. J. P. van Outeren, Zwolle; jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, Middelburg; mr. R. J. de Visser, Arnhem. Baarn. Morgen zal in het hotel Velaars een concert worden gegeven, waarvan de op brengst ten bate zal komen aan de inrichting voor lupuslijders te Rotterdam. De timmerliedenstaking te Hilversum. De R. K. timmerlieden-ver- ceniging, afdeeling van St.-Joseph, heeft be sloten de staking voor hare leden op te hef fen, omdat- zij overtuigd is dat een verdere doorzetting van de staking voor hare leden en voor de welvaart van Hilversum hoogst nadeelige gevolgen zal hebben. De R.-K. tinimerliedenvereeniging heeft d i Patroo"ïsvereeniging verzocht de bij haar aangesloten patroons machtiging te geven de R.-K. timmerlieden weder in dienst te nemen. Van het besluit der vereeniging is reeds een oopie gezonden aan de Kamer van Ar beid en aan de Federatie van D. E. V. en de Prot. Christelijke Tinimerliedenvereeniging. Hilversum. Door inbraak heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de „Blauwe Tent", op de Schuttersheide, waar uit een partijtje chocolade is ontvreemd. B a r n e v-e 1 d. Vermoedelijk door verkeer den wisselsstand, kwamen hier twee locomo tieven met elkaar in botsing,, die beiden ernstig beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. R henen. Aan den gemeentesecretaris, den heer Sa.ndHr.ifc, die iijin betrekking, ge durende 44 jaren waarnam, is door -ten ge meenteraad, op zijn verzoek, wegens voort durende ongesteldheid, eervol ontslag ver leend. Dbndcrdag hield te Apeldoorn het ge nootschap tot zedelijke ve; notering der ge vangenen zijne algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van don heer Th. J. P. Hiltermann, terwijl als 9ecretaris fungeerde de heer E. LaurillaH Tegenwoordig waren 45 leden. De toestand kan door de belangrijke toe name van het getal leden gunstig genoemd worden, hoewel de rekening een nadeelig saldo aanwijst van pl. m. f 3000, grootendeels ver oorzaakt door den bouw van het nieuwe ge sticht op het Groote Houthuis. welke stich ting in den loop ven den mid'dag bezichtigd werd. In plaats van het aftredend lid van het hoofdbestuur, den heer mr. W. H. K. Mout- haan, werd gekozen de heer mr T. Kranen- burg. Aan de Ned. Herv. kerk te Loenen o. d'. Veluwe is door wijlen mej. J. Capel wed, C. W. Donk, aldaar overleden, gelegd teerd een som van f 1000, vrij van rechten enz. Vergadering van den raad der gemeen te Amersfoort op Vrijdag, den 12. Mei, des namiddags ten 2 ure. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig de heeren C. J. Plomp, N. Veis Hein, J. Ger. Kleber, J. W. Jorisson, A. A. Hamers, A. H. van Kalken en C. J. D. van Eek; de beido laatsten met kennisgeving. De voorzitter, dé heer jhr. Barchman Wuy- tiors, opent te kwart over twee de verga dering on verzoekt den secretaris do notulen van de vorige vergadering (2 Mei) voor te lezen, welke onveranderd wordèn vastgesteld, zooals ze door dezen zijn ontworpen. Ingekomen zijn ai. Ben adre3 van N. Wolfswinkel, timmer man- en aannemer atöiier, houdende een ver zoek oon kwijtschelding van boete, hem op gelegd' wegens het te laat opleveren van de verbouwing van liet raadhuis. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. b. Een schrijven van God Staten, houden de bezwaren tegen de vastgestelde verorde ning betreffende het vergunningsrecht. D© secretaris leest dit schrijven voor. De voorzitter wenscht deze zaak spoed!- eisóhend te verklaren, waartegen geen der leden bezwaar heeft. Het daarop door den secretaris voorgele zen antwoord, waarin sommige bezwaren war. den weerlegd, en andere aangenomen, wordt z. hl st. goedgekeurd, en besloten dit aan Ged. Staten te zenden. Aan do orde is: Punt 1. Voorstel van burgemeester en wet houders om hun college te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst tot ruiling van gronden. Alvorens tot de behandeling hiervan over te gaan, wordt de openbar© zit ting veranderd in een met gesloten deuren, die ruim een half uur dtourt. Na heropening der openbare vergadering, leest de secretaris de acte van overdtaging en het ontwerp-besluit voor, dat z. h. s. wordt goedgekeurd. Deze overeenkomst betreft, de ruiling van gronden, gelegen aan den Hoogenweg. waar voor de gemeente ontvangt 't artilleriepark aan den Ixnisderweg en een stuk grond' aan den Lageweg. Punt II. Voorstel tot wijziging van jaar wedden van onderwijzend personeel. De wijziging betreft de jaarwedde van de onderwijzers A. Gaasbeek, gesteld) op f 675, en O. Akkerman, wiens jaarwedde met f 50 wordt verhoogd en van de onderwijzeres mej. H. Hulstijn, wier jaarwedde van f 1125 is gebracht op f 1225. Deze wijziging wordt onverandlardi zander hoofdelijke stemming of discussie vastgesteld-. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te kwart over drie de vergadering. De kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie heeft aan den reserve 2e luitenant Höttdnga en aan den militie luitenant De Kruijff toegestaan om met 1 Juli a,s. onder de wapens te koanen. Het schriftelijk gedeelte van het eind examen der H. B. S. in de provincie Utrecht zal dit» jaar te Amersfoort wordbn gehouden van 14 tot eivmefc 27 Juni Mr- Sybranfll- De anti-revolutionaire propaganda- olub „Groen van Prinsterer" hield gisteren avond te 8 uur, in de zaal van de Keizers kroon o&n openbare vergadering, waarvoor al? spreker was uitgenoodigd de heer mr. -Sy- brandi, die tot onderwerp had gekozen „Het ministerie-Kuyper en de concentratie der vrijzinnigen." De voorzitter opent de vergadering met gebed en geeft' daarna" 't- woord aan den ge- nood'gden spreker. Deze begint met er op te wijzen welk een groote lielangstelling er tegenwoordig aan beide zijden bestaat; dit is een bewijs, dat men iets voelt- voor de wijfce waarop ons land 'bestuurd zal worden. Niet zooals onlangs door een liberaal spreke f werd gezegd, „om dat dr. Kuvper ons land verdeeld zou heb ben in twee deelen", maar omdat het de vraag is of de- bestaande regeeringsmeerder- heid zal worden bestendigd of niet. Laten we elkaar niet" wijs maken, zoo gaat Spr. voort, dat het straks zal zijn de kwestie van pro tectie, hooger of lager onderwijl, enz., die het zwaaret aal wegen bij' de stembus, 't ia dè groote vraag: wenscht uren het kabinot- Kuyper en deze regeeringsmeerderheid ja of neen. Spr. wil thans uit den schat der kritiek, welke hij zoo langzamerhand heeft verza meld, verschillende mmten aanhalen, om het den debattere gemakkelijk te maken. Zoo is hij meermalen aangevallen op de groote hoofdbeschuldiging, n.m. die der antithese. Nadat de H. O.-kwestie van de .baan ia geschoven, is die der antithese meer en moor op den voorgrond gebracht, en ligt de groote beschuldiging in 't woord, dat dr. Kuyper bij de begrootings-debatten moet hebben ge sproken, en waardoor hij ons volk dan zou hebben verdeeld in 2 deelen, aan de ueuo zijde de ahristelijkon en aan de andere zijde de paganisten of moderne heidenennatuur lijk geen heidenen zooals onder de negers, enz. De antithese is van philosophischen aard. Spr. wil de zaak eens onder de oogon zien en nood gt ieder uit om, in het defeat, iheim aan te wijzen, waar dr. K. in de begrooting»- debatten van paganisten zou hebben gespro ken. Hij heeft het alleen gohad over puganis- tasoho factoren of verschijnselen. En ddo laatsten zijn to constateeren. Waar mr. S. van Houten b.v. zegt, dat do zelfmoord moet worden gerehabiliteerd, is dit een paganistisch verschijnsel. Als het nieuw-malthusianisme in ons volksleven binnendringt, dan is dit hetzelfde verschijnsel, waai aan het Romcinscho keizer rijk is ten gronde gegaan; hot is een paga- nistischen factor. Eveneens is paganistisch wat mr. Van Houten wil, n.m. de eedsformule uit onze wetgeving wegnemen. Dezo verschijnselen zijn in strijd met onze christelijke opvatting en mogen paganistisch genoemd worden. Dr. Kuyper heeft bedoeld de moderne wereldboschouwing tegenover de christelijke te stellen en meent dat het de roeping der overheid i* dis verschijnselen tegen te gaan. Het is daarentegen nooit zijn bedoeling geweest om hot Nederlandsen© volk te- verdeelen in een geloovig cn ongo- loovig doel. Een feit is het echter, dat reeds in 1850 1880 door de vrijzinnigen oenzelfde scheiding

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3