i'. 313. 3de Jaargang. Woensdag 17 Mei 1905. ^BÜÏTlNLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. W' DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per postl./s. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regel. f 0.75. Elke regel meer 0*15* Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. VAX KRACHT GEWORDEN iKIEEERSLUOT. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Brengt ter openbare kennis, dat de op den 22. Maart j.l. door het Gemeentebestuur vast gestelde kiezerslijst, zooals die door zijne be slissingen van den 13. Mei j.l. irewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de taian.teekcnin.gen omtrent schorsing daarin te maken overeen komstig de bepalingen der wet. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afdruk tegen betaling der kosten ver krijgbaar. •Amersfoort, den 15. Mei 1905. De Burgemeester voornoemq, WVLJTIERS. Politiek Overzicht De beweging in Rusland. Zes dagen achtereen zijn afgevaard'gden .van al de in Rusland bestaande zemstwo's a's men onder onze instellingen naar licha men wil zoeken waarmee zij zijn te vergelij ken dan zou men onze Provinciale Staten moeten noemen te Moskou vergaderd ge weest. Het centrale gezag heeft geen vergun ning verleend t-ot het houden van dit congres, maar het heeft de 136 afgevaardigden, die zich naar Moskou hadden begeven, niet uit eengejaagd en hen ook n et gestraft. De ver- aderingen werden met gesloten deuren ge- ouden maar een paar correspondenten van buitenlandsche bladen hebben toch middelen weten te vinden ze bij te wonen, en hunne verslagen stemmen in de hoofdzaken overeen. De afgevaardigden waren eenstemmig in het verlangen van persoonlijke vrijheid, recht van spreken en bescherming tegen admini stratieve willekeur. Zij hebben het gevoelen uitgedrukt, dat het toekomstige parlement behoort te bestaan mt twee huizen, waarvan een door den Keizer te benoemen. Over de vraag hoe het andere huds moet worden ge kozen, bestond eerst geen eenstemmigheid. De meerderheid was van den beginne af gestemd voor recht streeksche verkiezing: eene min derheid stond indirecte verkiezing voor. De overweging, dat alleen de rechtstreekscbe ver kiezing in staat zou zijn het verzet van de regeering en van het hof te overwinnen, kreeg echter ten slotte de bovenhandde tegenstanders onthielden zich of stemden mee met de meerderheid. Over de bevoegdheden, die hot parlement "behoort te bezitten, schijnt men niet tot bepaalde besluiten gekomen te zijn. Men schijnt hierin slechts een leiddraad aan den Czaar te hebben willen geven, van wien de beslissing komen moet. Op de vraag welke de positieve resultaten geweest aijin vara, dit congres en welken in vloed de beraadslagingen op den loop van de binnen landsche politiek in Rusland zullen uitoefenen-, geeft, de correspondent van de Vossische Ztg. te Moskou dit antwoord „Een resultaat, dat in afzien baren tijd praktisch zich zal deen gelden, heeft het con- - niet, bereikt. Des te grooter is zijne mo- reele waarde. Reeds enkel door zijn tot stand komen was het congres een protest van de beschaafde elementen uit de bezittende klas sen tegen de regeering. De minister vam bin- nenlaradsche zaken en de gouverneurs hebben alles gedaan om de afgevaardigden terug te brengen van de reis naar Mosicou. Aan de voorzitters van de zemstwo's en de a delsmaar- sohalken werd uitdrukkelijk verboden naar Moskou te gaan. Toch zijn zij gekomen. Zij gaven daarmee aait de andere ambtenaren een gevaarlijk voorbeeld, maar zij legden aan den anderen kant een moed aan den dag, die niet hoog genoeg kan worden geschat. Wanneer de regeering hiertoe het zwijgen doet, dan geeft zij zich een brevet van onver mogen maar zal zij het wagen een veertig tal der meest geziene mannen in het rijk ge vangen te nemen? Voorloopig heeft zij hare toevlucht genomen tot het uitvaardigen van een verbod aan de pers om in de eerste-drie maanden van het congres melding te maken. Het zal nu moeten blijken of de Journalisten- bond, die over 128 democratische bladen be schikt, ook den moed zal vinden de bevelen van de censuur naast zich te laten liggen. De Russkija Wjedomosti gaat hierin voorbet- blad bevat uitvoerige verslagen van de be raadslagingen, die zijn gevoerd, waarbij in- tusschen het woord ..congres'' niet wordt ge bezigd het blad laat zich het gebeurde „uit zemstwo-kringen" schrijven. Het eenige besluit van het congres, dat- van praktisch belang is, is de weigering van de zemstwo's om samen, te werken met de commissie-Goremykin. Dit wordt aldus gemo tiveerd De wanordelijkheden op het platte land hebben hunne oorzaak in den steeds aan- groeienden strijd tusschen de greote grond bezitters en de boeren. De commissie-Goremy kin nu moet niet dienstig zijn aan het duel om de oorzaken van dezen strijd weg te ne men, maar zij is een willekeurige maatregel -tot vervanging van de gewone rechtbanken door het administratieve gezag. De taak van de commissie bestaat hierin, de plunderende boeren tot verantwoording te roepon. Straf fen en geldboeten moeten het resultaat van haren arbeid ziin. Bij den treurige». toestand, waarin de boeren zich bevinden, is het echter feitelijk niet mogelijk eventucele boeten te innen. Dan al van. de regeering een beslu'' tot kwijtschelding van de opgelegde boeten afkomen, waardoor op het platteland bij de hoeren het geloof in de hand gewerkt zou worden, dat de Czaar de boeren weer uit de klauwen van de grondbezitters heeft gered. Daardoor zou de kloof tusschen landheeren en boeren weder verwijd worden, en dat is het juist wat de regeering beoogt om de vrees van de landheeren voor eene revolutie te doen toenemen en hen daardoor te bewegen zich stil te honden. Inderdaad is het de vrees voor' boerenop standen, d e den arbeid van de zemstwo's het meest belemmertop deze rekening moeten wij menig verschijnsel plaatsen, dat ons voor komt. als zwakheid en besluiteloosheid. De zemstwo's kunnen feiteli:k niet revolutionair zijnzij kunnen den strijd enkel met geeste lijke wapenen voeren. Om deze reden ligt dan ook thans de beslissing of er revolutie of vreedzame vooruitgang zal zijn, niet bij de zemstwo's, maar bij hen, die niets té ver liezen maar alles te winhen hebben bij de arbeidersbevolking van de steden en hij de ontwikkelden. De regeering inoet- dat weten en heeft de macht, thans-meer dan in Ja nuari, invloed uit te oefenen co de gebeurte nissen. Daarom zal ock zij het zijn, die de volle zwaarte van de verantwoordelijkheid voor nieuwe opstanden te dragen heeft, niet de zemstwo's, die het cenige element van de Russische samenleving zijn, dat ondanks me- nigen misstap ernstig den weg zoekt naar een i vreedzame oplossing." Dultschland. Mets, 16 Mei. Dé Keizer heeft, toen hem gisteren de orde van het heilige graf over handigd werd, op do toespraak van kardi naal Kopp geantwoord, dat de woorden van den kardinaal hem deden denken aan den tijd, toen alleen de Keizerin op de heilige plaatsen mocht vertoeven. Het heeft hem met groote voldoening vervuld, dat- hij, dank zij do welwillendheid van den Sultan, een stuk grond op den gewijden bodem van Je ruzalem heeft kunnen koopen en het kon verschaffen aan den Duitschen Benedictij nen, van wier voortreffelijken arbeid hij in Monte Cassino getuige geweest is. Moge het toen gelegde zaad tot zegen van de Duitselie katholieken rijke vruchten dragen. De Keizer herinnerde aan de aanwezig heid van kardinaal Kopp bij de inwijding van den dom te Metz als legaat van Leo XIII, den eerwaardigen grijsaard,, die hem, den Keizer, ook persoonlijk dierbaar geworden is. Thans is de kardinaal hierheen gekomen met eene opdracht van den tcgenwoordigen paus, voor wien hij (de Keizer), op grond van wat hij tot dusver heeft verricht, groote ach ting koestert. De Keizer neemt gaarne de orde van het heilige graf aanhij beschouwt de hem toegekende onderscheiding als een nieuwen band, die hem verbindt met den godsdienstigen arbeid van de christenheid in het heilige land. Frankrijke De regeering heeft in beginsel besloten eene deputatie naar Berlijn te zenden om baar te vertegenwoordigen hij het huwelijk van den Duitschen kroonprins Over de wijze waarop dit bijzondere gezantschap zal zijn samengesteld, zal nader een besluit genomen wordende regeering zal overwegen, of dit gezantschap geheel zal bestaan uit militaire personen of uit burgerlijke personen, aan wie vertegenwoordigers van het leger zullen worden toegevoegd. Het plan tot het uitgeven van een Geel- boek, waarin de stukken voor de onzijdig heidskwestie en over de Marokko-kwest-ie zouden zijn opgenomen, is prijs gegeven. t ver de positie van den minister van bui- itenlandsche zaken Delcassé in het kabinet wordt aan de Politische Correspondenz mede gedeeld, dat die volstrekt niet bedreigd schij nt te zijn door wrijvingen tusschen hem en de andere leden. Over de houding, die tegenover Duitschland moet worden in acht genomen, en over de verhouding van Frankrijk tot Rusland en Engeland bestaat tusschen Del cassé en dei» minister president Rouvier de beste verstandhouding. Het ligt evenmin in de bedoeling van Delcassé als in die van Rou vier. rich van de Engelsch-Frausclie vriend schap te bedienen en de gevoeligheid van Duitschland te prikkelen. Ook in de vraag der onzijdigheid tegenover den oorlogvoeren den in de Indochineesche wateren heerscht, tusschen de leden der regeering volkomen overeenstemming. De Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat- hervat. De vroegere slot bepaling van artikel 4, thans een afzonder lijk artikel geworden, werd het eerst in be handeling genomen. Een amendement om de kerkelijke goederen slechts in vruchtge bruik te geven aan de vereenigingen, die zich voor de uitoefening van den oeredienst zul len vormen, werd verworpen, en verschillen de andere bepalingen, die het recht van be schikking over die goederen anders willen regelen dan het regeeringsontwerp doet, werden ter zijde gesteld. Engeland. Londen, 16 Mei. De Koning van Engeland heeft Koning Alfonso van Spanje, ter ge legenheid van diens verjaardag, tot generaal bij het Br'teehe leger beniocmd. Londen, 16 Mei. De begrooting werd -n het Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 155 stemmen tegen 99. In den loop van het debat drongen de libe ralen aan- op beperking der uitgaven. Zweden en Noorwegen. Christ iania16 Mei. Volgens een mede deel ing vara Dagbladet zal Koning Oskar den len Juni de regeer ing weder o-p zich nemen. Stockholm, 16 Mei. De Riiksdag heeft met 219 tegen 146 stemmen het wetsvoorstel betref fende de heffing van een uitvoerrecht op ijzererts afgewezen. Het voorstel tot heffing van een uibvoer- ro iht vara 1 kroon per bon vara ijzererts, dat. gisteren in eene vereen iigde zitting van de beide Kamers vara den Zweedsdhen rijksdag bij de eindstemming is verworpen, had onder de Duiteche ijzerindustrie eene groote verontwaardiging verwekt. Zij zag daarin een rechtstreeks tegen Duitscldand geriebten vijandigen maatregel, omdat van het uitgevoerde Zweedsche ijzererts 80 pet. naar Duitsohland gaat, en had zich tot den bondsraad gewend met liet verzoek om, als bet Zweedsche voorstel wet mocht worden, terstond tegenmaatregelen te nemen, inaon- derhe:d invoerrechten op ka-li, houtwaren en ijzer in te voeren. Stockholm, 16 Mei. De .'tijksdag heeft, in eeno vereeirgde vergadering van de beide Ka mers, met 208 tegen 159 stemmen besloten, dat de verlaagde rechten op suiker den len Sept. 1906 in werking zullen treden. Volgens het nieuwe tarief bedraagt het recht per K.G. ge- raiiine rde suiker 17 Oere en eveneens 17 Ocre voor ongeraffineerde suiker, die uiet donkerder is dan het Nederlandsche stand- aardnummer 18. Verder 112 Oere voor andere ongeraffineerde suiker, onverschillig of deze in vloeibaren of vasten vorm wordt ingevoerd. Italië. Do gewezen minister Nasi, die vervolgd wordt wegens verduistering van 's lands gel den, is voor de derde maal sedert de alge- meene verkiezingen in zijne geboortestad Tra- pani tot afgevaardigde herkozen. Zijn proces komt nu spoedig in behandeling, maar zal bij verstek gevoerd moeten worden, want Nasi komt uit het buitenland niet terug. Rusland. Petersburg, 16 Mei. (Petersburgsch Tele- giaaf-agentschap). Bij keizerlijk besluit wor den voor de nieuwe westelijke gouvernemen ten de bestaande beperkende bepalingera ver zacht. Personen van Poolsche afkomst krij gen het recht binnen deze gouvernementen van personen van dezelfde afkomst grond eigendom te verwerven of te pachten. Verder mogen Polen onder zekeie voorwaar den, om van grondbezit te veranderen, an dere bezittingen aankoopen of ruilen en voor industrieele doeleinden grond in eigendom verkrijgen; de voor katholieke hoeren be staande beperking op het verkrijgen van grondbezit wordt afgeschaft. De verkiezin gen voor den adel worden weder ingevoerd. Het onderwijs in de Poolsche en Litthausche talen wordt voor lagere en middelbare scho len in plaatsen met hoofdzakelijk Poolsche en Litthausche bevolking toegestaan. Petersburg16 Mei. De Westnik bericht: Het minister-comité behandelde van de op 12 Mei aangekondigde onderwerpen alleen enkele punten betreffende de Jodenquaestie, vooral wat het recht van verblijf der Jood- sche handwerkslieden betreft. Er werd be sloten aan alle Joodsche arbeiders het ver blijf op alle plaatsen toe te staan. Dit voor recht hadden tot dusverre alleen die Jood sche handwerklieden, die getuigschriften van de gildekamers hadden. Verder werd beslo ten de behandeling van de Jodenquaestie in haar vollen omvang uit te stellen tot de bij eenroeping der volksvertegenwoordiging. Petersburg16 Mei. De Birshewija Wje domosti bericht, dat het Hoog militair ge rechtshof te Moskou het vonnis van den krijgsraad te Warschau, waarbij 4 arbeiders naar aanleiding van de Januari-troebelen ter dood waren veroordeeld, gecasseerd en de verwijzing van deze zaak naar een krijgs raad voor onjuist verklaard heeft, omdat de daad gepleegd was voor dat de staat van beleg was geproclameerd. Riga, 16 Mei. (Petersburgsdh Telegraaf- agentschap). Gisterenavond te 11 uur wier pen onbekende personen in de buurt van bet Grisernbergpark een bom naar den commis saris van politig en twee politieagenten. De commissaris en een agent werden zwaar ge wond. De tweede agent, die bij den aannag ongedeerd gebleven was, werd, toen hij den dader vervolgde, door dezen door revolver schoten gedood. De bij den aanslag gewonde politieagent is ook aan zijne wonden bezwe ken. Oefa, 16 Mei. De gouverneur, generaal majoor Ssokolowsky, werd gisterenavond in een publieken tuin door revolverschoten le vensgevaarlijk gewond. De diader wist te ont snappen. Dat er op den len Mei (oude stijl) in Petersburg en in de meeste steden van Rus land niets is voorgevallen, wat als onlusten zou zijn aan fce merken, is te danken aan de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, die ge nomen zijn. In Petersburg waren alle plaatsen, waar men bij voorkeur betoogingen houdt, bezettroepen waren overal verdekt opgesteldpatrouilles reden door de stad en men zag hen veldkeukens meevoeren. De Newski Prospect, de Morskaja en andere hoofdaderen van het verkeer waren zoo goed als uitgestorven. Vele bewoners waren uit de stad gegaan. Ook thans houdt de uittocht van gegoeden aande biljetten voor slaap wagens zijn reeds dagen vooruit besteld. Naar men zegt, is een der redenen waar om het niet tot betoogingen gekomen is, dat er tweedracht is ontstaan onder de werk lieden, van wie velen stonden op eene_ vreed zame vier'ng van den len Meidag. Marokko. Bij de drie gezanten van Europeesche sta ten, d'e reeds in Fez vertoeven of daa-ibeen onderweg zijn, zal zich weldra nog een vier de voegen. De nieuwe gezant van Spanje, Laveria, is te Tanger aangekomen. Hij is voornemens binnen kort rijn geloofsbrief 'aan den Svltan te Fez te overhandigen en hem in te licihten over de Spaansöhe politiek in Marokko. Spanje's werasdh strekt, dat Marokko zich zal ontwikkelen overeenkom stig de nieoiwe overeenkomst met Frankrijk. De Duitsdhe gezant, graaf Tattenbach, is 63 Roman van MORITZ VON REICIIEN BACIL HOOFDSTUK XXIH. Kurt. Mellow was op rijn landgoederen teiuggekeerd en had, gelijk rijn onderge schikten het noemden, „den duivel in 't lijf," dat wil zeggen, hij was 't grootste gedeelte van den dag in 't zadel en verscheen op 't ora voorzie nst, als het noodlot, op de verst verwijderde punten zijner uitgestrekte be zittingen hier, om met eigen oogen den gang der werkzaamheden na te gaan, ginds om met zijn opzichters een nieuw plan te bespreken, overal werkzaam en met den scherpen blik van den practicus den gang der werkzaamheden leidend en verbeterend eu met de voortvarendheid door hem aan den dag gelegd, ook zijn verschillende bazen en onderbazen aanvurend. Kurt Mellow verwaarloosde daarbij de verschillende families, met wie hij vroeger placht om te gaan, op zulk een in 'toog loOpendo wijze, dat alle moeders van een of meer huwbare dochters, met zeldzame een parigheid, zijn gedrag allerscherpst criti- seerden. Wat hem zelf betrof, hij bekommerde zich om t oordeel dier moeders al even weinig als om 't gevoelen der bedoelde jonge dames, hij bemoeide zich nergens anders mede dan met zijn volk en met zijn grond, en hi" was met 't resultaat van zijn dagtaak tevreden, als hij des avonds zoo vermoeid was, dat liijt ge makkelijk in slaap ken vallen. Verachtelijk zou hij zijn schouders heb ben opgehaald, wanneer iemand hem: had ge zegd, dat hij dien ru&teloozen ijver alleen aan den dag legde, om rijn eigen gedachten te ontvluchten en dat hij in den grond van rijn hart pijn leed ter wille eener vrouw en toch drong de gedachte aan Masclia zich dikwijls bij hem op, verfoeielijk dikwijls, bij al het rijden en rossen, dat hij deed, en bij de meest ernstige behandelingen zijner oeco- nomische belangen. Op zekeren dag van een dier lichamelijk zeer vermoeiende tochten te paard huis waarts keerend, werd hij door iemand ge groet, in wien hij, in spijt van het rciscos- tuuvn, dat de man aan had, terstond zijn vroegeren oppasser Friedrich herkende. Hij wendde zijn paard om, en wenkte zijn rijknecht, met wien Friedrich reeds voor zijn thuiskomst had staan praten. „Ja. genadige heer, daar is onze oude Frits weer,'" zeide de knecht met een bollen lach, terwijl hij het paard ziiras meesters in ontvangst nam, en graaf Kurt riep, zoodra hij uit den zadel was géwipt, zijn ouden speelmakker, die op een eerbiedigen afstand was blii|ven staan, tot zich. „Wat. kom je hier doen, Friedrich? Ben je uit je dienst ontslagen?" vroeg hij haastig. Friedrich had, oudergewoonte, wieder de militaire houding aangenomen, maar dit maal met een vergenoegd lachje op zijn eer lijk gezicht. „Pardon, mijnheer," zeide hij, „ik ben niet uit mijn dienst ontslagen, maar hier met- verlof om mijn ouders eens op te zoeken. Mijn „hoogheid"' vertrekt eerstdaags uit 'Berlijn en meende, dat ik wel voor eenige dagen naar huis kon gaan, voordat wij naar Polen moeten. Zoo ben ik dus naar Mellow gekomen.'k „Nu, daarmee zullen je ouders wel zeer in hun schik zijn! 'tls je aan te zien, dat het je goed gaat!" „Om u te dienen, mijnheerDe prinses zegt ook, dat ziji over mij tevreden is." „Ik twijfel cr niet aan,' antwoordde Kurt Mellow en vroeg daarop Friedrich naar diens ouders en zelfs hoe zijii Gusta. het maakte. Met een stralend gezicht stond nu Frie drich zijn vroegeren meester te woord en van de prinses was geen sprake meer. Toen do graaf evenwél zich wilde omkecren om naar huis te gaan, zeide Friedrich „Pardora, mijnheer, maar zou ik morgen of zoo mijrahccr niet eens kunnen spreken?" Verwonderd zag Kurt Mellow den man aan. „Had je dan iets op het hart?" vroeg hij welwillend. „En kan je mij dat niet dadelijk zeggen Friedrich draaide zijn grijzen reishoed tus schen de vingers om en om. ..Ja. als mijnheer zoo goed zou willen zijn Ik wil t u ronduit bekennen, dat het mij erg veel .pleiricr deed Mellow en al mijn goede vrienden weer te zien, en mijin hoog heid" denkt ook, dat ik alleen daaroifi hier ben, maar eigenlijk ben ik toch om iets anders gekomen, wat ik mijnheer zoo graag zou willen zeggen, en als mijnheer naar mij wil luisteren, is 't zeker veel beter, dat ik het vandaag doe dan morgeu." „Goed, kom dan maar mee," zeide do graaf op den ouden, bevelenden toon, doch liet- fronsen der wenkbrauwen, waarmede die woorden gepaard gingen, gold niet Friedrich maar moest veeleer worden toegeschreven aan dé niet ten onrechte bij, hem opgekomen gedachte, dat er nu weder sprake zou zijn van de priuses, die hij wilde vergeten. Er was inderdaad sprake van haar. „Mijn „hoogheid" is zoo goéd, mijnheer do graaf, en mijn „hoogheid" wordt bedro gen," vertelde Friedrich, terwijl hij. rood werd, 't zij van verlegenheid, 't zij van drift. „En als ik er wat van zeg, mijnheer, dan ge looft zij er niets van en hot past mij ook niet cr veel van te zeggen, en pardon mijn heer ik weet niemand anders, die ons zou kunnen helpen dan mijnheer de graaf!" Dat was het thema, waarop Friedrich's vertrouwelijke mededeelingen zich bewogen en waarop Kurt Mellow volstrekt niet wilde ingaan. Maar ten slotte moest hij toch1 hooren, wat er eigenlijk gaande was en Frie drich, die, om 't geen bijl ontdekt had, al zoo lang met een bezwlaard hart had rondge- loopen, vertelde hem allerlei dingen, die de graaf verklaarde niet te kunnen veranderen, maar die nochtans zijn belangstelling, zijn verontwaardiging tevens, in veel grooter mate opwekte», dan bij voor Friedrich wilde weten. Er was een vriend van Friedrich rijknecht bij graaf Zelldorf en deze vriend hield vol, dat de volbloed-merrie, die Lewosky indertijd voor eken ing der prinses van zijin heer had' gekocht en die later bij1 het transport over de grenzen heette verongelukt te zijn, dat die zelfde merrie daarna, goed en wel. aan een ander was verkocht geworden. Ja, de man be weerde nog meer, namelijk, dat die merrie als gedeeltelijke betaling had gediend voor een jong renpaard en dat een zekere luitenant von Lewosky, een neef van den secretaris der prinses, dat paard bij de laatste wedrennen te Breslau bereden had. „En< hij heeft gewonnen ook," zeide Frie drich, „want die jonge luitenant was een eer ste ruiter en dan Friedrich trok een heel geheimzinnig ge- z;cht. „En dan' werd het paard, dat de meeste kans had om den prijs te halen, plotse'mg kreupel. Onze secretaris Lewosky moet groote sommen gewed hebben op het paard van zijn neef en tegen het andere, want hij had des tijds verlof van de prinses en was bij de wed rennen tegenwoordig, maai' achter de staldeur wordt gefluisterd, dat hiji in het plotseling kreiq cl worden van het andere paard de hand zou hebben gehad, wat 'met uw weimenen, mijnheer een allergemeenste streek van hem zou zijn geweest." Kurt Mellow haalde de schouders op. „Wat gefluisterd wordt, Friedrich, is hem zeker niet te bewijzen, en als die heer von Lewosky een slecht geweten heelt, dan is dat zijn zaak. die jou nog mij aangaat!" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1