BINNENLAND. den 16en te Fea aangekomen. De Köln. Ztg. verneemt uit Tanger, dat volgens de berich ten uit Engelsche en Italiaansche bron zijne ontvangst in Fez alles overtroffen heeft wat men bij vroegere gezantschappen had ge zien. De Franse!» ontdekkingsreiziger de Se- gonzac is to Tajiger aangekomen. Hij heeft zijne bevrijding te danken aan den Kald Glaowa, die hem een paard heeft gesdhon- keu, waarop hij naar Mogador is kunnen komen. Zijn wetenschappelijke instrumenten en zijne gelveele uitrusting heeft bij verlo ren; ook ia hem eene som vau 2100 dollars afgenomen. China. Tokio, 16 Mei. Hier loopt een gerucht, dat eene afdeeling van Duitacbe troepen Haitsjoe, ten zuiden van Sjantong heeft be zet en dat de Duitsche vlag daar is uitgesto ken en begroet werd. Haitsjoe ligt aan eene uitgestrekte baai ten noorden van het oude kanaal van de Hongho. Het gerucht bracht hier sensatie teweeg. Tokio, 16 Mei. Wanneer het gerucht, dat de Duitschers van de Chineesche baai Haits joe bezit hebben genomen, juist mocht Wij ken, dan vreest men, dat eene dergelijke ver andering van den status ouo in China, vol genden op de incidenten met betrekking tot de Oost zee vloot, eene ernstige complicatie zou zijn in den oorlogstoestand. Men hoopt ech ter, dat er ophelderingen zullen worden ver schaft. Tokio, 16 Mei. Oificieus is medegedeeld, dat de regeenng tegenstrijdige berichten ontving betreffende Haitsjoe. Het eene zegt, dat de Duitschers de vlag heschen, welke gesalueerd werd. het andere zegt, dat zij enkel een in spectie-reis maakten. Sjanghai, 16 Mei Het bericht, dat Duit- sche troepen geland zouden zijn te Haitsjoe in Kiangsoe (bij de grens van Sjantong) wordt hier beschouwd als van eenigszius tw-jL felachtigen aard, ofschoon het mogelijk i9 ontstaan, doordat Duitsche kanonneerbooten een tocht hebben gedaan naar de haven. Berlijn, 16 Mei. Naar aanleiding van het beridit van Reuter over het gerucht van de bezetting van Haitsjoe door Duitsche troe pen, verneemt Wolff's bureau van officieele zijde, dat dit gerucht allcu grond mist. Zuid-Af ri ka Johannesburg, 16 Mei. In eeno vergadering van de vereeniging „Het volk,* die door 1500 personen werd bijgewoond, verklaarde Botha, dat als er eene verandering in de regeering noodig was, het eene afdoende verandering moest zijn. Het aanstaande congres te Pre toria zou beslissen of „Het volk'' zou deel nemen aan de nieuwe constitutie. Smuts verklaarde, dat de kapitalisten de politiek van Transvaal beheerschten. De ge- heele poli \>ke basis van het lan.1 moest her schapen worden, voordat de Boeren bevre digd konden zijn. Beyers zeide in eone bittere rode, dat het hem onmogelijk was een loyale Brit te zijn of mede te werken met zulk eene regeering Als de rijksregeering plan had gehad de Boeren slaven te laten blijven, dan had zij dit in Yereoniging moeten zeggen. De oorlog in Ooet-Azië. Yan den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 16 Mei. (Daily Telegraph). Er wordt gewerkt iu Noord-Korea. 4000 Russen zijn de Tocmen overgegaan; hunne voorposten zijn uu te Kilju. to rped «/booten uit Wladiwostok word era nu en dan gezien voor do kust. De Russen hebben de kust van de Possjetbaai verstorm met het oog op het oprukken van het Japri- eche leger. Laffan's bureau seint uit Tokio een. bericht van de Asahi, dat de linkervleugel van het Russische leger op Kirin is teruggegaan, waar hij zich bijeen trekt. Een veldslag wordt als aanstaande beschouwd. Over de plaats, waar de Russische vloot in do Ooat-Aziatischo wateren zich ophoudt, blijft onzekerheid heerscben. Te Kroonstad. Re val en Libau wordt druk gewerkt om een nieuw eskader (het vierde wanneer men het in het eerste iaar van den oorlog geheel vernietigde meetelt) gereed t# maken voor vertrek. Het linieschip Slava, drio kruisers le kl. en acht torpedojagers wor den gezegd nagenoeg reeds zeilklaar te ziin. Het eskader zal door admiraal Niedermuller gecommandeerd worden en zal, naar men zegt, vertrekken èf einde Mei (oude stijl) of tegen 15 Juni (nieuwe stijl). In de onderstelling, dat het met dezelfde snelheid vaart als het eskader van Nebogatow en meer kan men er niet van vergen omdat het rekening moet houden met de zomermoesson zou het eerst omstreeks half Augustus ter hoogte van Indo china kunnen zijn. Het is geheel onmogelijk, dat Rodjestwenskv zoolang kan wachten, maar men hoopt, dat hij inmiddels in de Japanscbe zee eene stelling zal hebben ingenomen, sterk genoeg om toe te laten, dat het vierde eska der Wladiwostok bereikt. Over de verrichtingen der Russische vloot in do wateren van Achter-Indië, sedert- de Fransche overheid de eerste stappen deed tot handhaving harer onzijdigheid, wordt van Japansche zijde hot volgende bericht: De gouv.-generaal van Indo-China heeft of ficieel bekend gemaakt, dat de geheele Russi sche vloot den 22en April de Kamrahn-baai verliet, maar dat den 23en een kruiser, eeo torpedo-jager en 15 transportschepen zich weer in de baai "bevonden. Den volgenden dag keerde de geheele vloot in de Kamrahn-taai terug, waar zij voor anker bleef liggen tot den 26en, om toen weer te vertrekken, misr vier hulpkruisers en een torpedojager bbzen achter. Deze torpedojager nam kolen en levensmiddelen aan boord, en hield 's avonds heit Duitsche stoomschip Loo-sok en het Noor- sche stoomschip Providence aan, die de baai voorbijkwamen. Den 27en bevonden zich meer dan dertig Russische schepen in do baai van Honkoë in den namiddag word het Engelsche stoom schip Stettin aangehouden, en de scheeps papieren onderzocht. Volgens een officieel Fransch rapport beloofde admiraal Rodjest- weneky aan admiraal de Jonquières den 3en Mei de Honkoë-baai te zullen verlaten. Het blijkt echter dat de Russen er den Sen nog voor anker lagen, en de jongste telegrammen wijzen aan, dat er den 12en zeven pantser- schepen, zeven kruisers, twee torpedojagers en vier hulpkruisers lagen. Sedert de Russische schepen zich in de wa teren van Achter-Indië bevinden, i9 Saigon een oorlogsbasis geworden voor die vloot. Een aantal stoomschepen vervoeren voorraad van allerlei aardden 5eu dezer lagen er dozij nen te Saigon voor anker. i Eergisteren werd de Japansche le kl. tor pedovernieler „Hatsasjimo" met succes te Jokosoeko te water gelaten. D© volledige lijst der Russische krijgsge vangenen in Japan wijst, volgens een bericht uit Tokio aan de Daily Telegraph de volgeu ie aantallen aan Generaals en admiraals 10. hoofdofficieren 70, overige officieren 884, onderofficieren 8558, minderen 50,769, tezamen. 60,291. Tokio, 16 Mei. (Daily Telegraph). De Japan sche regeering heeft een derde, in krachtig? bewoordingen gesteld protest gezonden naar Frankrijk. Met betrekking tot het bericht uit Parijs, dat de Russen de Honkohe-baai den 6en Mei hebben, verlaten, wordt opgemerkt, dat afdoend bewezen is, dat zij den 12en veer de baai zijn binnengekomen en daar nog ge ankerd zijn. .te toestand wordt hier beschouwd als een gezamenlijk vertoog noodig makende van de zijde der mogendheden, die den wensch van Japan moeten erkennen om den omvang van den oorlog te beperken. De Japansche regeering heeft, tot nader order, den uitvoer van Japansche steenkolen naar Saigon verboden. Zij worden overigens slechts in geringe hoeveelheid naar die be stemming uitgevoerd. Nagasaki, 16 Mei. Het Nederlandse!» stoomschip Wilhelmina, dat aangehouden was op de reis van Sjanghai naar Wladiwo stok, is door het prijsgerecht te Sasebo ver beurd verklaard. Over de plannen tot bemiddeling van pre sident Roosevelt deelt de Times mede, dat Japan ten dien. aanzien de twee volgende za ken vast besloten heeft Ten eerste dat er noch onderhandelingen, noch besprekingen zullen plaats vinden, alvo rens Togo met Rodjestwenski heeft afgere kend. en ten tweede, dat als het geschikte oogenblik gekomen mocht zijn, Japan recht streeks met Rusland wcnscht te onderhande len. Mocht echter in dit geval Rusland de tusschenkomst van den president, wensen en, dan zou de Japansche regeering met genoegen vernemen, wat de president in deze had mede te deelen. De Londonsehe Daily Telegraph ziet in do onverwachte benoeming van baron Rosen tot Russisch gezant te Washington, in verband met de verplaatsing van graaf Cassini naar Madrid, aanwijzingen, die moed kunnen geven tot nieuwe vredesvcrwachtingen. In zonderheid is de verplaatsing van Cassini van belang, die altijd terstond bij de hand was om de vroegere vredesgeruchten tegen te spreken. Baron Rosen had zich in Tokio de achting en het. vertrouwen van de regee ring van den mikado verworven. Ondanks alle officieele in den vorm ongetwijfeld juiste dementis, is het bekend, dat New-York se dert maanden het middelpunt van ongedwon gen besprekingen over de vredesvoorwaarden is geweest. Allerlei vIn het eerste kwartaal van dit jaar zijn er in Engelsch-Indië 451,788 menschen aan de pest bezweken. Bijna een half millioen! vZondagavond is brand geweest op het tentoonstellingsterein te Luik. In de machine- galerij was het Zondag boven den stand van Cockerill in brand geraakt tengevolge van een kortsluiting. Er werd alarm geblazen om acht uur, en ijlings waren een paar brandspuiten aan het werk en weldra was men den brand meester. Om halftien bleek echter, dat de brandweer haar taak niet tot het eind had volbracht. Opnieuw begonnen er twee gor dijnen te vlammen, opnieuw moest do brand weer aanrukken, weer moest er gespoten wor den en de gordijnen uit de omgeving worden afgerukt. Om 10 uur was de brand voor goed afgeloopen. vlil de Sch otten bastei - Gasse, dicht bij den vermaarden Schottenring, tc Weenen, heeft een ernstig ongeluk nlaats gehad. In het filiaal der Compagnie fra^aise du Cellu- loide rijn bij een ontploffing ongeveer vijftig personen zwaar gewond. Op de eerste explosie volgde ner meer. Nauwelijks hoorde men den knal of men zag verbrijzelde vensters, waar uit vlammen en een dikke walm opstegen. Verscheidene voorbijgangers werden door den luchtdruk tegen den grond geworpen. De brandweer trad met groote koelbloedigheid op, maar had zulk een zware taak, dat de inge nieur Chvtil en drie brandweermannen won den opdeden. Van de vijftig gekwetsten moes ten er dertig terstond naar het ziekenhuis worden gebracht. Do brand ontstond in een magazijn, dat 9edert Zaterdagavond gesloten was geweest. VIn den: nacht van den 12eni Mei heeft een groote brAnd gewoed in de Pooloche stad Chencin, gouvernement Kielsche. Door den wind aangewakkerd nam het vuur spoedig groote afmetingen aan. Niettegenstaande de brandweer alle pogingen aanwendde om de vlammon te bestrijden, werden 234 huizen in de asch gelegd. Ongeveer 500 inwoners zijn zonder dak. Van de 20 bakkerijen, die in de plaats waren, zijn 17 totaal vernield. Chencin is een stad met ruim 6000 inwo ners. Zij werd in 1318 gesticht en is hoogst merkwaardig door de ruinen van oude kastee- len. Weleer was die stad beroemd om baar grooten mineralen rijkdom. Tegenwoordig worden er uitgebreide marmergroeven geëx ploiteerd. Kameroverzicht Tweede Kamer. Gisteren zette de Tweede Kamer de behan deling van het wetsontwerp tot wijziging der Provinciale Wet voort. Aan de orde was die voortzetting der be raadslaging over het wetsontwerp tot wijzi ging dei' Provinciale wet en wel over art. 126 quinquies met de daarop voorgestelde amen dement van den heer Ferf c.s. om reeds de hvffing van opoenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting mogelijk te maken voordat het aantal opcenten op de Personeele belas ting 40 bedraagt en van den heer Schaper c.s. om in geen geval meer opcenten op de bedrijfs- dan op de vermogensbelasting te heffen en de heffing der opcenten op de ver mogensbelasting ongelimiteerd te laten. Nog was een nieuw amendement voorge steld door de Comm. v. Ra pp.. strekkende om te bepalen dat de opoenten op vermo gens- en bedrijfsbelasting mogen geheven worden als de opcenten op het personeel 20 bedragen. Dit voorstel hield blijkens de toelichting door den heer Janssen het midden tusscheu het Regeeriugsvoorstel (dat eerst heffing van opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting toelaat wanneer 40 opcenten op het personeel geheven worden.) De heer Z ij 1 m a had met ingenomenheid gehoord, dat de Minister de beslissing over het amendement-Ferf aan d« Kamer overliet. Spr. meende echter dat dit amendement nog luet ver genoeg gaat De provincie Groningen wordt er niet door geholpen. Hij wenschte het mogelijk te maken dat de heffing der opoenten op de Vermogensbelasting iets ver der ga, dan die op de Bedrijfsbelasting. In dien geest stelde hij een sub-amendement voor op het amendement-Ferf. Door den heer Van Dedem was een amendement voorgesteld, luidende: Het ge tal opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting voor de gebouwde eigendommen mag niet lager zijn dan vier-vijfde van het getal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen in de pro vincie. De heer Ter Laan wijzigde zijn amen dement in dien zin, dat bepaald wordt dat opcenten op de hoofdsom der vermogensbe lasting in geen geval meer dan 50 mogen bedragen. Hiermede is tegemoet gekomen aan het bezwaar der ongelimiteerde heffing. De heer T r e u b bleef pleiten voor vrij lating der provincie om zelf haar objecten voor belasting te kiezen en bestreed 's minis ters bezwaren tegen het negatieve stelsel. De minister bestreed alle amendemen ten, behalve dat van den heer Ferf en dat van de Comm. van Rapp., waarover hij do be slissing aan de Kamer overliet. Het resultaat der stemming was, dat al leen het amendement van de Comm. van Rapp. werd aangenomen en wel met 48 tegen 19 stemmen. De heer Zijlma en de heer van Dedem trokken hunn© amendementen in. Bij de discussie over de volgende artikelen verklaarde de m i n i s t e r o.a. dat het stand punt der regeering was, dat de provinciën winst zullen mogen trekken van bedrijven. Voorts werden nog enkele amendementen voorgesteld, die deels verworpen deels inge trokken werden, terwijl een paar geringe wijzigingen door den minister werden overge nomen. De overige artikelen werden goedgekeurd. De wet zal in werking treden met den dag harer afkondiging. De stemming wordt be paald op een later vast te stellen dag. Goedgekeurd werd hierna het wetsontwerp tot wijziging der artsenij-bereidkunst. Heden 11 uur voortzetting der Lotorijwet. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 17 Mei bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in d<© orde van den Ned. Leeuw Dr. H. P. N. Muller, lid der Commissie, beiast met het afnemen der con sulaire examens; bepaald dat de commissie van aanneming voor adelborst 2e klasse, 3e afdeeling, bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord, dit jaar zal zijn samengesteld als volgt: lid, tevens voorzitter de kapitein ter zee W. J. de Bruijne, commandant van het Kon. Instituut, leden de kapitein ter zee F. C. E. L. Koster, d© luit. ter zee le klasse S. F. NoJst Trcnité, de heer Dr. J. Campert, in specteur van het middelbaar onderwijs, de heer G. J. Buijs, directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amersfoortsecretaris aan do commissie toegevoegd de luit. ter zee le klasse S. de Ranitz; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de luitenant W. C. van der Velde, van het 10e regiment infanterie; benoemd tot bacterioloog aan de rijks-se- ruminrichting te Rotterdam dr. L. de Blieck, oudier-directeur van het abattoir te Nijmegen. H. M. de Koningin zal morgen ten Paleize Het Loo ontvangen den heer J. Papiniu ter overhandiging van zijn te- rugroepiugsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Rumenië bij het Nederl. Hof. De Koningin-Moeder kwam Dinsdagmid dag te 1.55 aan de halte Soestdijk aan op gewacht door den burgemeesters van Baarn en Soest, benevens graaf Schim me Ipenninck van Baarn. In een open rijtuig reed II. M. naar het paleis, waar terstond de koninklijke standaard werd gehescken. H. M. de Koningin zal zich bij de plechtige onthulling van het monument voor wijlen luitenant-generaal Van der Heijden te Arnhem, op 3 Juni a s. doen vertegenwoor digen door den adjudant van H. M„ den majoor graaf Schimmelpenninck. Tijdens het a.s. verblijf van Z. K. H. den Prins der Nederlanden te Amsterdam zullen van dienst zijn beide adjudanten ka pitein Jhr. van Suchtelen van d0 Haar© en do luitenant, ter zee le kl. Jhr. Hooft Graaf land. Bij de plechtige onthulling van het monument voor wijlen den luitenant-gene raal K. van d©r Heyden. den 3. Juni a.s. te Arnhem zal Z. K H. de Prin> Jer Ne Ier landen zich doen vertegenwooi(lig"n door zijn adjudant-kapitem Jhr. van Suclitelen van de Haare. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer W. H. Bradley erkend en toegelaten als consulair agent der Vereonigde Staten van Amerika te Paramaribo. Rijkspensioenen. De minister van financiëu herinnert er belanghebbenden mot nadruk aan, dat op alle pens:oenen ten laste van den Nederl. Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren, be hoord hebbende t de deelgereohtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het al- gemeene bestuur behoorende, in het weduwen- fonds van het korps ingenieurs bij den water staat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder an dere in de Burgerlijke Pensioenwet onder ar tikel 31 opgenomen bepaling, dat zij onver vreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geonerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbodsbepaling stellen èn hij die verpandt of beleent èn h'j die in pand of beleening neemt, zich bloot aan sohade. St.-Ct. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen tegen 18 Mei a.s., des namiddags ten 2 uur, voor de openbart. behandeling van de wet op het Hooger Onderwijs. Geloofsbrie f-L a a n. De oom missie, in wier handen is .gesteld de geloofs brief van den heer J. A. Laan, door de Prov. Staten van Noord-Holland benoemd tot lid der Eerste Kamer, heeft geconcludeerd tot toelating van den gekozene. Omtrent de gehouden stemming merkt de commissie in haar rapport op, dat ofschoon de verklaring, welke gegeven wordt aan het oplezen van meer briefjes dan er leden aan wezig waren, ook haar zeer aannemelijk voor komt, zij intusschen van meening is, dat de beoordeeling of de heer Laan de volstrekte meerderheid verkregen heeft, niet mag be rusten op de onderstelling, dat alle te veel opgelezen briefjes uitsluitend blanco-briefjes waren. De commissie wenscht er op te wijzen, dat zelfs wanneer men het geheele aantal der te veel opgelezen briefjes (10) aftrekt van het cijfer der briefjes, die den naam van den heer Laan droegen, zoodat dan dezen slechts 28 geldige stemmen zouden worden toege kend, de heer Laan toch de volstrekte meer derheid der 53 (6512 blanco) uitgebrachte geldige stemmen heeft bekomen. De actie der Chris tel ij ke de mocraten „Extra Tijding" (het blad van den heer Staalman), schrijft„Lohman spreekt nu wel alleen van drie Amsterdam- sche di 'rieten, maar als de zaken geen an dere wending nemen, dan zullen de Chris ten-democraten óók een vorkje meepikken in Den Haag. in 't district van Krap, in Enk huizen, in Beverwijk, in Haarlemmermeer, in Hilversum, in Amersfoort en wellicht in nog 'n paar districten." Rotterdam IV. In de gisterenavond gehouden vergadering der centrale antirevo lutionaire kiesvereeniging Nederland en. Oranje in het district IV te Rotterdam is met groote meerderheid van stemmen tot can. didaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. G. Sybrandy te Almelo. (Rotterdammer). De vrijz.-dem. kiesvereeniging „Burger recht" te Leeuwarden heeft in hare laatst gehouden vergadering besloten, om bij de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer een eigen candidaat te stel len en wel een vrijzinnig-democraat. Leeiïw. Ct. De R. K. Kiesvereeniging te Leiden heeft in de gisterenavond gehouden vergade ring den 'candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de anti-revolution- nairen, dr. Tl». G. den Houter, ook als den candidaat der R. Katholieken geproclameerd. De Christ. Kiesvereeniging te West broek en Achttienhoven heeft besloten zich ta plaatsen op het standpunt van het pro gram van do Friesoh-Christelijk-Historischo partij. Daar jhr. mr. H. M. van Asch van Wijck, aftredend lid der Tweede Kamer in het dis trict Amersfoort, in Westbrook op 23 dezer oene politieke lezing zal houden, heeft deze kiesvereeniging verder het besluit genomen, om te wachten met de c&ndidaatstelling tot na dien dag. Daarna zal beslist worden, of men dezen candidaat van de anti-rev. zal overnemen, of een eigen candidaat zal stel len Tilburg. Naar ue T. Ct. zijdelings verneemt, is pater Coelestinu3 van de orde der paters C'apucijnen, aangezocht als can didaat voor lid van de Tweede Kamer in het district Tilburg. Het blad voegt er bij„ dat bij het aan zoek is te kennen gegeven, dat heb bij de Capncijner-orde niet is verboden. Grave. Aan den Haagsclien correspon dent van de Middelb Ct, wordt „uit de beste bron" verzekerd „dat de heer Harte ver klaard heeft, ondanks hetgeen de club voor hem gedaan heeft, zich niet door de katho lieke Kamerclub de wet te laten voorschrij ven dat hij als minister met deze club niets te maken heeft en dat hij, niette^, nstaande de intrekking van zijn candidatuur, toch voor het district Grave in de Kamer zal zitting nemen, indien hij door de kiezers wordt ge kozen." De door den minister-kamer-candidaat in getrokken candidatuur, wordt dan ook door de kiesvereeniging in het district Grave ge handhaafd. De tegen-candidaat, de heer Kooien uit Utrecht, zal, naar wij vernemen, waarschijn lijk zijn ontslag als voorzitter van den ,,A1- geraeenen Bond van R.-Kath. keisvereenigin- gen nemen, teneinde de handen vrijer te h bben. Intusschen heeft de heer Harte van Teck- lenburg, minister van Financiën, aan de Nieuwe Courant verzocht op de meest perti nente wijze tegen te spreken wat de Haagsche corre:pondent van de Midd. Ct. te zijuen aan zien schreef. De heer Harte heeft noodt verklaard, dat hij. zich niet door de katholieke kamerclub de wet laat voorschrijven, evenmr als hij ergens beweerd heeft, dat hij als minister niets met deze club te maken zou hebben. Volgens Z.Exc. berusten deze beweringen op geen enkelen grond. De strijd om Grave. De R, K. Kiesvereeniging te Grave candideerde giste ren mr. dr D. P. A N. Kooien met ruim 500 stemmen. Op de heeren W. J. M. C. Friesen en mr J. J. I. Harte van Teoklen- burg werden elk ruim 100 stemmen uiige- biacht. De vergadering had een zeer rumoe rig verloop. Land van Oss, Land van Cuyk en Land van Grave zullen hoogstwaarschijln- lijk mr. Harte candideeren. Hbld. In de zitting van den Haagschen Raadi werd Maandag o. a. behandeld het voorstel tot vaststelling eener verordening betreffen de het verstrekken door een vergunninghou der van sterken drank in het klein op den openbaren weg. D:e verkoop zal vergund zijnvoor die ge deelten, waar het in Aug. 1904 bij gunstig weer gebruikelijk was; voor andere gedeel ten, als de burgemeester bet toestaat. Het >gv deel te moet gedurende de exploitatie be hoorlijk worden verlicht en ook duidelijk! kenbaar zijn gemaakt. De bevoegdheid kan door den burgemeester worden ingetrokken in het belang van openbare orde of zedelijk heid en bij li iet-na koming der verplichtin gen. Door den heer Bik werd voorgesteld nieuwe toestemmingen te beperken tot bijzondere gevallen, welk amendement door B. en W. werd overgenomen, evenals een amendement v an hetzelfde raadslid, om de toestemming in te trekken als dit in het belang van bet verkeer is. De verordening werd daarna aangenomen. Verder werd een motie aangenomen om f 1500 subsidie te verleenen aan de algemeene Haagsche Polikliniek. In de jongste vergadering der Centrale Commissie, voor de statistiek herdacht de waarnemende voorzitter, prof. mr. H. B. Grevcu den overleden voorzitter, mr. A. Ker- dijk, on werden de nieuw benoemde leden mrs. N. G. Pierson, J. W. S. A. Versteeg, C. Th. van Deventer ©n J. P. A. Laman de Vries als leden geïnstalleerd, dë eerste tevens als voorzitter Een afscheid. Maandag avond op het sluitingsuur van het post- en telegraaf kantoor te Scheveningen hadden zioh aldaar vereeuigd alle ambtenar i en oud-ambtena ren van dat kantoor, alsmede het personeel van brieven- en telgrambestellers, om van den afgetreden directeur n heer J. P. II. Hofstede en diens familie afscheid te ne men. De heer Hofstede hield een treffende toe spraak en ontving als aandenken van de amb tenaren een photographic van het inwendige van het Scheveningsche post- en telegraafkan toor. Regenten van het Gasthuis te Dor drecht bevelen aan voor do. benoeming van een geneesheer-directeur dier inric/hting de heeren lo. dr. H. van der Weerd, arts officier van gezondheid le klasse bij het Ned.- Ind. leger, geplaatst bij de reconvalescenten - afdeeling der koloniale reserve te Zutphen, en 2o. dr. W. van IJzeren, arts, assistent voor de medische kliniek te Utrecht. Te Rotterdam is overleden de heer A. J. Torlev Duwel, oud-commissaris van politie. Den len Januari 1896 verliet hij den dienst dier gemeente met pensioen. De Vereeniging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijno Koloniën zal hare gewone jaarlijksche alge meene vergadering houden op Vrijdag 19 Mei, te Amsterdam. Tot de punten ter behandeling behoort de verkiezing van drie leden van het hoofdbe stuur, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren mr. C. H. van Tienhoveu en H. J. Lendering en wegens het bedanken van den heer prof. W. M. Gunning. De interacademiale roei- wedstrijden. Het programma van den interacademialen roeiwedstrijd, welke even als vorige jaren aan de Zwetii onder Delft wordt gehouden, luidt als volgt Zaterdag 27 Mei, om 2 uur 's middags Jonge Acht. le heat: Njord tegen Laga; 2© heatvermoedelijk Nereus walk over. Zondag 28 Mei. Jonge Vier. 10 uur 30. le heat: Nereus tegen Laga; 11 uur. 2e heat: Triton tegen Njord1 uur. Beslissing Jonge Vier. Oude Vier. 1 u. 30, le heat: Njord tegen Nereus. 2 uur, 2e heat Laga tegen Triton. Skiff. 3 uur. Nader te regelen. 3 u. 30Beslissing Jonge Acht. 4 uur. Hoofdnummer: Beslissing Onde Vier. Njord, Leiden, zal op do Varsity met 3 ploegen uitkomen. De ministers van Binnenland9che zaken en van Financiën; Brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van 18 Mei 1905, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewassen lijf- en beddegoed uit Leith ver boden i9. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen, voor zoover be treft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasse'ijk I. wat den in- of den doorvoer bel reft op goederen, die wel van Leith zijn aan- gevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aan raking kunnen geweest zijn met besmette voorwerpen II. wat den doorvoer betreft: op goederen, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenerlei bewerking of behan deling kunnen ondergaan. Meningitis. Naar „Het Centrum" mededeelt, heeft het Staatstoezicht op do Volksgezondheid f 1000 aan den minister aan gevraagd voor een bacteriologisch onderzoek naar de besmettelijke cerebrospinaal-menin- gitis, waarvan onlangs een geval in Limburg ia voorgekomen. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is de oon- oessie voor den aanleg en het gebruik van eene telegraaflijn tusschen Blokzijl en Vol- lenh"--e, met een .telegraafkantoor in de laatstgenoemde gemeente, tegen 1 October 1905 ingetrokken, en wordt mitsdien met in gang van dien datum het bijzondere kantoor te Vollenhove opgeheven. Locomoteu r-t reinen in Ne derland. Onder het initiatief van de hee ren dr. Ingr. Th. van Buuren te Nijmegen,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2