tingen in Afrika, ;s te Valencia aangekomen m t het bericht, dat zij van aanvallen van Marokkaauscho piraten te lijden had gehad Do zeeroovers schoten uit Mausers. Een Spaansche kruiser heeft de onlangs buitgemaakte sloep Joven Dolores van de Marokkaansche kust terugegbracht. Een som van 15,000 peseta's en veel voorwerpen zijn echUr in handen van de zeeroovers gebleven. De Spaansche regeoring heeft tot net Maghzcn vertoogen gericht De oorlog in Gost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Tokio, 21 Mei. Maarschalk Oyama bericht, dat den 19en Mei twee aanvallen van Russi sche infanterio en cavalerie in de richting van Fakoemen en Weisjoeanpaomen ten noor. de- van Kaiyoeaq zijn teruggeslagen. Hongkong22 Mei. (Daily Chronicle). De Arabia, die gisteren hier ia aangekomen, bericht kanonvuur te bobben gehoord bij Pedro Blanco en dat do Oostzee-vloot door het Bashi-kanaal gevaren is. Den 19cn ontmoette het stoomschip Qhangsha vier Russische transportschepen, die ten zuiden van het Bash'i-kanaal stoom de en een toestel voor draadlooze telegrafie aan boord hadden. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Londen be richt, dat men daar mot de grootste span ning de naderende botsing van de Russische en de Japansche vloot tegemoet ziet, die volgens de berekeningen van de vakmannen vandaag of morgen is te verwachten, wan neer de Russen werkelijk voor het aanbre ken van den taifoen-tijd en tijdens het schij nen van de maan eenc poging willen doen om Wladiwo6tok te bereiken. Men vermoedt, dat zij daartoe geneigd zijn oon minder gevaar te loopen van torpedo's. Maar ook vindt do •meening vele aanhangers, dat de Russische vloot sleohts daarom zoo lang in en bij de Franscho wateren beeft gedraald, omdat zij ontoereikend van kolen voorzien geweest is, en dat zij in de Fransche haven Kwangsjau- wan een nieuwe toovludht zal zoeken. Uit Saigon wordt bericht, dat 43 kolen schepen onder strenge bewaking van de Fransdhe kanonneerboot Grenade tegenover Nhabe voor anker liggen. Een twintigtal an dere kolenschepen zij i ter hoogte van kaap St. Jacques geankerd en worden bewaakt door den kruiser d'Assas In de handelsha- von van Saigon ligt het kolenschip Kiew. Men neemt in Saigon niet aan, dat er van de vloot van Rodjcstwensky directe berich ten zullen worden ontvangen, behalve in hot geval, dat het m de buurt van de Pc ado- res-calanden tot een zeeslag komt. De correspondent van de Matin te Peters burg, Gaston Leroux, speekt teren, dat adnr- raai Rodjesfcwcnskv zoo ziek zou zijn dat hij niet meer in staat is zijn eskader in het ge vecht te brengen en dat men hem daarom een plaatsvervanger in den persoon van adrni- t r:i< \v he-ft moeten geven. Birilew gaat in het verre oosten een posi tie innemen zooals Skrydlow den vorigen zo mer had, en het bericht daarover heeft de gemoederen zonder grond verontrust. Wat Rodjcstwensky betreft, het staat vast, dat hij niet geheel gezond is, maar zijne ziekte heeft den krachtigcn. energieken man in het minst n;ct ontzenuwd en zij, die hem kennen, zijn er vast van overtuigd dat hij al dood ziek zou moeten ziin, waaroor hij niet alles in het werk zou stellen om zijne krachten met die van admiraal Togo to meten. De weeklachten, die men hier te hooren kreeg over het ongeluk da* de Russische vloot bleef vervolgen, dat Makarow als offer had geëischt en nu de laatste hoop voor de Russische zeemacht, verpersoonlijkt in admi raal Rodjestwenskvwegnam, waren dus wel wat ongemotiveerd en voorbarig. In do City van Londen wordt verhaalt, dat de Oosteêvloot nijpend gebrek aan steen kolen heeft en dat dit een van dc voornaam st© redoncn is, waarom die vloot zoo lang in do wateren van Indochina is gebleven. Wan neer alles in orde was geweest, zoo zegt. men, zouden de Russen reeds veertien dagen ge loden noordwaarts gestoomd zijn. Een van do Russische agenten te Londen vertelde, dat d.- verzorging van de vloot met steenkolen mislukt was en dat men grootcr moeite had dan ooit, niet alleen om aan kolen, maar ook om aan kolenschepen te komen. Naar aanle-ding vr i het bericht, dat eenc Japansohe divisie bij Gensan is geland en door het dal van dc grensrivier Tjooman op Wladiwostok aanrukt, schrijft de Neue Freio Press©: De afstand van Gensan naar Wladi wostok bedraagt niet minder dan 750 KM., die op moeilijk begaanbare berg- en kustpa- den moeten worden aangclogd. Bene Japan sche divisie telt hoogstens 10 k 12.000 man, en in en om Wladiwostok zijn minstens 50,000 Russen geconcentreerd. De geïsoleerde opmarscb van eene enkele Japansohe divisie tegen Wlariiwstok zou tot hare vernietiging moeten leiden. Om deze Russische vesting to kunnen aanvallen, insluiten en belegeren, zou Japan een leger van 100,000 man met een talrijk belegeringspark daarheen moeten zen den en maat regelen moeten nomen om de belegeringsarmee van proviand, munitie en verder oorlogsmateriecl te voorzien. De uit zending en de landing van een zoo aan zienlijk leger zou bovendien slechts .verze kerd zijn, wanneer zijne verbinding met het moederland volkome verzekerd was. het geen wederom slechts mogelijk zal zijn. wan neer het den Japanners mocht gelukken de Ruse.cn in Mandsjoerijo terug te dringen tot do andero zijde van Charbin en zich in de door het verschijnen van Rodjcstwensky in de Oost-Aziatisoh© wateren bedreigde heer schappij over de zee te handhaven: m. a. w. na eene beslissende dubbele overwinning te land en te water. Peiertburg20 Mei. (Petersburgsch tele- graafagentschap). Het hoogste prijsgereobt 'heeft in zake het in beslag nemen van het Engelsche stoomschip Calchas in den Groo- ten Oceaan door den kruiser Gromoboi be slist. dat het sohictkatoen verbeurd verklaard wordt, en dat omtrent de plaats van be stemming der machinedeelen bij de eigenaars inlichtingen zullen worden ingewonnen. Het schip wordt met de rest van do lading vrij gelaten en de aanhaling is verklaard eene rechtmatige daad te zijn. Allerlei vHet program an de feestelijkheden bij het huwelijk van den Kroonprins is in hoofd zaak vastgesteld. De bruid komt den 3den Juni aan het Lehrter station aan. De heeren en dames, die haar gevolg uitmaken, i haar toekomstige hofhouding gaan haar tot Wit ten berge gemoet en geleiden haar naar het paleis Bellevue, waar hertogin Cecilie haren intrek neemt. Vandaar uit heeft de blijde binnenkomst in Berlijn plaats. Op Zondag 4 Juni zullen de leden van het koninklijke huis, de Mecklcnburgsche fam.lie *.t de vor stelijke gasten 's ochtends een godsdienst oei e- n'ag in den nieuwen bijwonen, s Mid- gs galamaal ten paleize. Maandag 5 Juni I worden de deputaties, die geschenken komen aanbieden, ontvangen. 's Avonds opnieuw ga' maal en galavoorstelling in de opera. Dinsdag 6 Juni voltrekking van het burger lijke huwelijk in tegenwoordigheid van alle ministers en vervolgens huwelijksinzegening in de paleiskapel door den opperhofprediker Dryander. Tot slot groot bruiloftsmaal. vDe gewezen Keizerin Eugenie, die, oo reis naar Engeland, eemge dagen te Parijs doorbrengt, heeft daar Donderdag, leunende op een stokje en in het zwart gekleed, aan den arm harer gezelschapsdame, een wande ling gedaan door den tuin der Tuileriën. Niemand der vele wandelaars, die zij tegen kwam, lette op de oude dame, die vroeger le Parijs den toon gaf, of herkende haar zelfs. Als de Keizerin te Parijs vertoeft gaat zij altijd een wandeling doen in het park. dat eenmaal de tuin was van haar paleis in de dagen harer grootheid. Toen eens iemand haar 'vroeg, waarom zij dat deed, antwoordde zij met het aandoenlijk gezegde„Ik zoek e~ de plekjes waar mijn jongen heeft gespeeld vDe zoogenaamde Amerikaansclie blauw baard, do Duitscher Hoeh, uit Chicago, is to New-York wegens vrouwen moord ter dood veroordeeld. vDe -hade, die het hooge water in Italië heeft aangericht, wordt alleen in Tos- kane on 10 millioen lire geschat. Maar zij is nog veel grooter in Boven-Italië, vooral in de Yenetiaansche provincies Vicenza, Treviso, TVdua en Verona, waar bijna de geheeie oogst aan tarwe, suikerbieten en maïs ver loren is Het herstellen van wegen ca brug gen zal maanden duren. In ve'e dorpen kampeeren de inwoners op de daken en moe ten door middel van roeibooten grprovian- .-erd worden. Het weer is intussch.n aan het opklaren. "bïnnen LAND! Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Zaterdag 20 Mei. Geopend 11J ure. Hooger Onderwijswet. De heer Van Houten, die zelf inder tijd getracht heeft de replieken afgeschaft te krijgen zonder resultaat echter ziet zich genoodzaakt nog op enkele pinten terug to Komen, omdat de Minister ook hier weer de persoonlijke overtuiging van Spr. heeft, aangevallen. Voor iemand, die het politieke leiveu slechte eenigermate heeft gevolgd, is het bekend, dat Spr. steed; als vrijdenker is gequalifioeerd. Drit is reeds zoo dikwijls gerepeteerd, dat 't nu 1oob wel meer dan bekend moet zijn. Ook nu w&?r werd een van Spr.'s geschriften aangehaald, maar slechts broksgewijze, waardoor een verkeerden indruk wordt gevestigd. Voor de laatste maal zegt Spr., en hij hoopt zoo dui delijk mogelijk, dat hij ieder de godsdienst vrijheid gunt, welke hij voor zich zelf vin diceert, maar deze wet heeft met godsdienst vrijheid niets te maken. Thans komt hij tot het ontwerp zelf. De minister heeft dit voorgesteld als van een temporair, van ern klein karakter, maar feitelijk is het een stap in de richting van de overwinning van de Kerk op den Staat. Spr. begeert geen enkel© benoeming te ver binden aan den graad van eene Rijksuni versiteit, omdat hij er geen waarborg in ziet. Iemand, die 25 jaren geleden een titel haalde van doctor in de rechten, levert vol strekt geen waarborg, dat hij een goed rech ter zal zijn. Men zou er dus toe kunnen ko men om de voorwaarden tot een minimum te bepalen. Spr. heeft er niote tegen om iedereen als advocaat te laten optreden, als hij voldoende rechtskennis bezit en toch geen doctoralen titel heeft. Zoolang echter de wet bestaat gelijk zij luidt, ban van ge- lijkmaikfng geen sprake zijn en blijft de e-'sch bestaan van een examen aan de rijks universiteit. Daarom zou Spr. wensoben aannemende dat de wet hier aangenomen wordt dat de minister alsnog een an deren weg insloeg en het voorrecht, ver bondon aan de Rijksuniversiteit, ophief. Dan blijf1 hij en regie. Verder betoogt Spr.. dat er aan onze Rijks universiteit geen plaats is voor eene faculteit, die een be; alden godsdienst onderw'jst. Do heer Van Weideren Rengcrs herinnert zich geen tijdperk in de perlemen- mentaire geschiedenis, waarin zooveel over het ziel eleven in het debat is gebracht. Wie dat gedaan heeft, laat hij daar. Hij geeft de voorkeur aan een nuchtere zakelijl.e behan deling. Gaarne erkent Spr., dat het ook nu weer een genot was de rede van den Minister te hooren. De Minister hcjft een nieuw beeld gevonden om de verhouding tusschen Kerk en Staat te teekenen. Spr. heeft daartegen geen bezwaar, maar hij eischt voor zich en de zijnen vrijheid om hun taak te vervullen, zooals zi; dat tot dusver gedaan hebben cn gedoogon daarop geen aanslag. Spr. durft zeggen namens d- geheeie liberale partij, dat zij geen aanslag zal dulden op haar taakde wetenschap onder het volk te bevorderen. Zij mag die taak niet prijsgeven, zij zal die taak niet prijsgeven. Zij wil dat niet doen. De Minister van Binnen 1. Zaken zegt, d .t de heer Van Houten zelf 's minis ters oritiek heeft uitgelokt. Het was zijn recht en plicht er op te wijzen, dat deze in zijn particuliere geschriften vijandig tegen over don godsdienst optrad. De Minister betoogt verder, dat het, bijzon dere Foogere Onderwijs door iodir kan ge noten worden, zoowel door iemand met ker kelijke als niet kerkelijke sympathiën. Do Minister begrijpt het verzet van de liberale partij dan ook niet. Hoe men zich zoo bot verzet, was den Minister een raadsel, dat nu oogelost is door de woorden van den heer Rengers, die zeide, wij kunnen een taak, die wij zoolang vervuld hebben in onzen geest, j .niet prijsgeven, wij mogen dat riet en wij willen dat ook niet Juist in dat laatste z. het hem. De heer Van Houten heeft een anderen weg ingesla gen en een middel aangegeven, n.l. het op heffen van het voorrecht aan de Rijks-uni versiteit geschonken. Maar gesteld dat de Regeering met dat voorstel gekomen was, dan was de Reg. nog niet verder wanneer dat voorstel alleen de stem van den heer Van Houten had gekregen. Waarom dan iet eer der die richting aangegeven, ook aan zijne geestverwanten in de Tweede Kamer. Nu is het mosterd na den maaltijd. De Minister houdt vol, dat dc liberalen de geestelijke vrij heid willen onthouden aan hen, die haar vragen en die ei* recht op hebben, omdat ieder vrij moet zijn in de wijze, waarop hij de wetenschap wil beoefenen. De beraadslaging wordt gesloten het wets ontwerp in stemming gebracht en aangeno men met 27 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeien v. d. Feltz, Dojes Willinge, Welt, v. Leeuwen. Sickinga, Ve- ning Meinees, Stork, "an Weideren Rengers, Van Houten, v. Beyma, Breebaart, de Jong, Kist en Bultman (dus zuiver rechts tegen links). Nog worden aangenomen de wetsontwer pen tot verhooging en wijziging van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1905 en het wetsontwerp houdende bepalingen tot beveiliging bij het uitvoeren, van bouwwer ken onder grooteren dan atmosferischen luchtdruk (caisson-arbeid) De 'Voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weder bijeen te roepen Maandag 29 Mei 2 uur (sectie-on derzoek). De vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Zondag 21 en Maandag 22 Mei 1905 bevat de volgende Kon. beslui tem: toegekend de eere-raedanlle der Oranje- Nassau orde in zilver aan A. Latooij, maga- zijnknedht bij de firma Robbertson en Co. grossiers in glas, porcelein en aardewerk te Rotterdam benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Deventer C. C. Gorter, thans hoofdcommies der telegrafie op verzoek eervol ontslagen als gezworene van het waterschap „de Oude Heiningen" prov. Noord-Brabant J. M. Maris P.Szn., te Fijnaart; op verzoek eervol ontslagen als tijdelijk adjuncT-ingenieur bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten, welk ontslag gerekend wordt te zijn ingegaan op 1 Mei, H. van den Steenboven. H. M. de Koirngin, heeft Zaterdag ten paleize Het Loo in audiëntie ontvangen den heer Mavrocordato ter overhandiging zijner geloofsbrieven als gezant van Rumenië bij ons Hof. De Minister van Buitenlandsche zaken stelde den gezant aan II. M. voor. H. M. heeft op het Leo in afscheids gehoor ontvangen de heer Stanford Newell, die aftreedt als gezant der Noord-Amerikaan- sche Staten, maar tot pinde Juni nog op zijn diplomatieken post blijft. Zaterdagmorgen met den trein van 7.34 vertrok H. M. de Koningin-Moeder naar Bentheim, vergezeld van freule Van Ittersum en jhr. Va.i Tets. De sneltrein, waarin de salon-wagen van II. M. was vastgeha: kt, stop te voor de Koninklijke wachtkamer op ver keerd spoor. De burgemeester van Baarn was ter uitgeleide aanwezig. 's Avonds te 9.10 keerde H. M. weer terug. Gisteren heeft- een dienst in de Hofka pel op Het Loo plaats gehad, welke geleid werd door den heer ds. Vaui Hoogstraten, predikant te Eerbeek, beroepen predikant te Zeist. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag-voormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk te Baarn. onder gehoor van dr. H. H Meulenbelt aldaar. Des namiddags maakte H. M. met jhr. Van Tets en baronnesse Van Ittersum een rijtoer over de Lage Vuursche. De gemeenteraad van Breda ontving van den adjudant van Prins Hendrik een schrijven, meldende dat Z. K. H. met groote ingenomenheid de uitnoodiging had aan vaard om met H. M. de Koningin op 3 Juli de gemeente te bezoeken. De raad besloot den commissaris der Ko ningin mede te inviteeren de onthulling bij te wonen. Het vorstelijke paar zal ook de Kon. Mil. Academie bezoeken. Z. K H. de Prins der Nederlanden heeft f 500 geschonken voor de slachtoffers van den brand te Vriezonveen. De Duiteche gezant bij ons Hof, de heer Von Schlozer, is Zaterdagavond, na ge- ruimen tijd met verlof in het buitenland te hebben vertoefd, in de residentie terugge keerd. De einduitspraak van het scheidsge recht van het Hof van Arbitrage in zake het bclastinggeschil tusschen Japan en Frankrijk, Engeland en Duitschland, is bepaald op Maandag 22 Mei a.s., des namiddags 4 uur. Aan het Vrijdag door den minister van buitenlandsche zaken aan de leden van het scheidsgerecht in de Japansc-h-Europee- sche belasting-quaestie in restaurant Royal in de residentie aangeboden gastmaal, za^en in hoofdzaak dezelfde autoriteiten aan, die aan het dmer bij den JUpanscheu gezant ver- eenigd waren. Jhr. mr. Ruyssenacrs, secretar ris-generaal van het Hef van Arbitrage, van zijne lichte ongesteldheid hersteld, die hem verhinderde bij het diner van den Japan- schen gezant te verschijnen, nam aan den maaltijd deel. Dc heer N. G. M. Luykx, consul der Nederlanden te Saigon, is met verlof naar Europa vertrokken. Gedurende zijno afwe zigheid zullen dzaken van het consulaat worden waargenomen door den heer Frauz Fischer, consul van OostenrijkHongarije aldaar, aan wien in do Fransche taal inoet w or dón geschreven. Rotterdam. Naar de Rotterdam mer mededeelt, heeft prof. Fabius, candidaat voor de Tweede Kamer van Nederland en Oranje in district Rotterdam I, na rijp be raad besloten voor deze candidatuur te be danken. Thans is tot candidaat geproclameerd zijn secundus, de heer R. J. W. Rudolph te Leiden, die de candidatuur heeft aanvaard. De anti-revol. kiesvereeniging „Nederland en Oranje," district m, te Rotterdam, be sloot in hare Donderdagavond gehouden ver gadering, naar De- Rott. meedeelt, met alge- meene stemmen den candidaat voor de Tweede Kamer der christ.-liist. kiosyereeni- ging, den heer K. A. Warmenhov n Jr., krachtig te steunen. De afd. Rotterdam van het „Algem. Ned. Werkliedenverbond" heeft in een Vrijdag- a~md gehouden vergadering besloten om de candidatuur van den heer De Klerk in dis trict Rotterdam II krachtig te bevorderen. Ook do overige candidaten zullen, indien zij de beginselverklaring en het werkprogram van het „Alg. Ned. Werkl. Verbond" onder schrijven, gesteund worden. Tevens werd van de bestuurstafel af en door den heer H. C. P. de r root in krachtige bewoord;ngen de houding afgekeurd van den heer J. L. van der Voorden, voorzitter van de Kralingsche afdeeling van het Verbond, die zich heeft laten proclameeren als candidaat in district vóórdat men zich liad vergewist of de can didaat, de heer mr. Fock, in district I al dan niet geneigd zou zijn om de beginselverkla ring en werkprogram van het Verbond te onderschrijven. Met algemeene stemmen be sloot de vergadering de candidatuur van den heer J. L. van der Voorden niet te bevor deren en van deze candidatuur niet de minste notitie te nemen. Hoorn. De heer H. Blom, van Sloten, door de Chr.-dem. in Hoorn candidaat ge steld, schrijft aan De Standaard Van verschillende zijden is mij verzocht oan in het district Hoorn een candidatuur aan te n aen tegenover den heer H. Oh. Vegtel, candidaat der anti-rev. Ik ben besloten mij terug te trekken en_verzcek tevens allen, die vertrouwen in mij stellen, hun stenig bij den aanstaanden stembusstrijd uit te brengen op den heer H. Ch. Vegtel, van Den Haag. Alkmaar. In de gecombineerde ver gadering van vrijz. kiesvereenigingen in het district Alkmaar is met groote meerderheid van stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer Frans Netscher te Santpoort. Leeuwarden. De Vrijz.-Dem. (or gaan van den^Bond) schrijft De liberalen in het district Leeuwarden hebben den kapitein Thomson, van de Libe rale Unie, candidaat gesteld. Hiermede u gehandeld tegen de verdeeling der Frieeclie districten tusschen Unionisten en vrijzinnig-democraten, tot stand gekomen met medewerking der Leeuwarder liberalen zelf. En van dat besluit van het provinciaal comité is afgeweken nog wel eenzijdig, buiten de vrijzinnigdemccraten om. Wij hebben nog niet vernomen, dat deze candidatuur door kapitein Thomson i aan genomen. Wij kunnen ook nog niet gelooven, dat hij Voor zoo iets zich zou laten vinden. Ged. Staten van Drente verleenden zijn verzoek eervol ontslag aan den heer V Postma als hoofdopzichter bij den provin cialen waterstaat, waarbij hij sedert 1866 werkzaam was. Tot secretaris der gemeenten Meeu wen, Hill en Babyloniënbroek, is beuoeiuu de heer J. Snellen, thans ambtenaar ter se cretarie der gemeente Apeldoorn. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land hebben bij besluit van Zaterdag op de voordracht ter benoeming van een ingenieur van bet hoogheemraadschap Rijnland ge plaatst: 1. P. Hoogenboom, ingenieur van den Waterstaat, gedetacheerd aan het depar tement van Waterstaat, Handel en Nijver heid te 's Gravenhage2. J. de Jong, inge nieur van den provincialen waterstaat in Groningen, te Groningen. De vereenigde vergadering zal tegen 6 Juni e. k. bijeenge roepen worden om tot het doen der benoe ming over te gaan. Eugène 1 u g e 1. f Gistermorgen is to 's Gravenhage overleden de oud-boog- leeraar aan de Polytechnische School te Delft. Eugène Gugel. De overledene was on geveer vijf maanden aan het ziekbed ge kluisterd en heeft veel geleden. Eugène Gu- gel werd den 26. Maart 1832 geboren in de Rijnpfale en werd ojp 32-jarigen leeftijd, dua in 1864, door minister Tb or beck e benoemd tot hoogleeraar in de schoone bouwkunde aan de Polytechnische School. In 1902, op 70-jarigen leeftijd, trad Gugel als hoogleer aar af. Van Gugel's hand versoheen onder meer de geschiedenis der bouwstijlen, die nog al tijd als standaardwerk een voorname plaats inneemt. Woensdagmorgen wordt het stoffelijk overschot op de begraafplaats Eyk en Dui- nn ter aarde besteld. Gisteren zijn in het hotel Paulez te 's Gravenhage aangekomen 16 Engelsche land- bouw-jouirnalisten voor het bezoeken van ver schillende landbouwinstellingen hier te lande, o. a. dr. Frean, landbouw-redacteur van de Times. Het reisplan is als volgt vastgesteld: Maandag 22 Mei: van Den Haag naar Rotterdam ter bezichtiging van de Rijks- seruminrichting; van Rotterdam per stoom jacht van de firma Wm. H. Muller en Oo. naar Hoek van Holland bezichtiging van de abattoirs der Great Eastern-lijn en der firma Muller en Co. (Batavierlijn). Tentoonstelling van „Westlandia". Rijtoer door het Westlandbezoek aan verschillende tuinen en aan de veiling te Wateringen. Dinsdag 23 Mei: Bezoek aan de zuivel- inrickting „de Landbouw" en daarna aan de boerderij „het Uilen nest". Rijtoer naar Voorschoten, bezichtiging van de boerderij „Duivenvoorde". Bezoek aan het Botercontrölestation en Rijkszuivelstation te Leiden. Tocht per stoomtram van Leiden naar Haarlem en verder naar Amsterdam. Woensdag 24 Mei. Tooht door de Purmer en Beemster naar Hoorn, Bezichtiging aldaar van het Rijksland bouwproefstation en van het Noord-Hol- landsch Stamboekvee. Per schuit en tram door „de Streek" naar Enkhuizen. Per spoorboot naar Stavoren en verder per trein naar Leeuwarden. Donderdag 25 Mei. Per trein naar Sneek en dan per stoomtram naar Bolsward. Bezoek aan de zuivelfabriek „Hollandia" aldaar, aan de Koninklijke Nederlandsche Zu'velfabriek te Sneek. Boottocht van Sneek naar Grouw, bezich tiging aldaar van de coöperatieve boter- en kaasfabriek. Terug naar Leeuwarden. Vrijdag 26 Mei. Bijeenkomst in „het Landbouwhuis" van de Friesche Maatschap pij van Landbouw. Bezichtiging van het boteroontrolestation. Bezoek aan de kaaskeuring van de Frie sche Coöperatieve Zuivel-exportvereeniging aan het eieren verzendingslokaal der afdee ling Friesland van V. P. N.aan de boter- keuring van den Bond van Coöperatieve zui velfabrieken in Friesland, en aan de vee markt-tentoonstelling van Friesch Stamboek vee. Rijtoer naar Marssum. Bezoek aan de boerderij van den heer K. N. Kuperus en aan de Coöperatieve Zuivel fabriek aldaarbezoek aan de boerderij van den heer Jan A. Wassenaar, te Jelsum. Officieel Diner. Zaterdag 27 Mei. Terugreis via Rotter dam per Batavier-lijn naar Londen. De staking te Enschedé. In een vergadering van de stakers werd besloten bij de afgelegde verklaringen te blij ven. Het gemengde comité tracht naar mid delen om te voldoen aan de voorwaarden der fabrikanten, ten einde een lock out te voor komen. De - taking aan d -erami- quefabri.k te Maastricht is geëindigd. Zaterdag hebben de biscuit/werkers den arbeid hervat, en dientengevolge begonnen heden de 400 aardewerkers ook weer te arbeiden. Het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank, waargenomen door jhr. mr. Bosch van Oud-Ajnelisweerd, heeft Zaterdag tegen den koffiemakelaar H. van der Kaay wegens vergiftiging van den chef de bureau der firma Van der Kaay en Co., den heer J. Ph. Hoek stra, een gevangenisstraf geëischt van 15 jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. De moord bij den Duivels berg. Tengevolge van de vele opmerkingen, gemaakt door den verdediger van Cherpion, heeft de instructie in deze mysterieuse zaak belangrijke afmetingen aangenomen. Men verzekert althans, dat mr. Tisquen, rechter van instructie en mr. Huyttens de Terbecq, procureur des konings, binnenkort naar Nijmegen zullen reizen om een bezoek te brengen aan de plaats der misdaad. Cherpion zelf blijft zeer kalm en werkt in de gevangen-'aan een wetenschappelijk werk, dat spoedig zal voltooid zijn en uitkomen. Zijn verdediger, mr. Detry, weigert mede- deelingen te doen, doch verzekert, da'. Cher pion onschuldig is en dat weldra zijn onschuld ten duidelijkste zal blijken. Als merkwaardigheid zij nog gemeld, dat op de tentoonstelling te Luik wetenschappe lijke werken van Jules Cherpion zijn geëxpo seerd. L. K. Inbraak op de Nijverheids- tentoonstelling te Rotterdam. Gistermorgen bij de opening van de ten toonstelling om 10 uur werd ontdekt, dat oip het dusgenaamde oud-Rotterdam des nachts was ingebroken. Hoe de dieven daar zijn gekomen, is nog niet uitgemaakt. Zeker is het evenwel, dat zij een drietal oud-Hollandsche winkeltjes hebben bezocht, nl. dat der firma Cramer in Eau de Cologne, dat der mosterdfabriek, en eindelijk dat van de firma L. Cohen, den confiseur. In laatstgenoemd hebben zij zich het meest te goed gedaan. Althans van de daar aanwezige lekkernijen wordt het meest vermist. In het mosterdwinkeltje is de lade gelicht en een f 3 aan klein geld ontvreemd. In de Eau de Cologne-zaak is de boel ken nelijk alleen dooreengeworpen. De beide nachtwakers die permanent in het gobouw aanwezig zijn, he1 ben niets opgemerkt. De politie nam van -en der winkeltjes een stuk plafond in beslag, waarop iich bloedsporen vertoonden. (Hbld.) De verduistering, waarvan W. V., oud-directeur van het Zander-instituut te Haarlem verdacht wordt, moeten allerlei toestellen betreffen, die hij naar een eigen, inrichting heeft medegenomen. Verdronken. Het negenjarige zoontje van den heer De Vries, evangelist te Nieuweschans (Gr.), geraakte Vrijdag in een regenbak en verdronk jammerlijk. De brand te Vriezen veen. De g'ften voor noodlijdenden in de gemeente Vriezen veen moeten, ofschoon nog geen op- roeping tot de landgenooten is gedaan, rpeds in ruime mate toestroomen. Behalve de giften van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder is ook van Z K. H. Prins Hendrik f 500 ontvangen, terwijl voorts zijn ingekomen van eene firma 1000 dekens en van inwoners van Stad Al melo f 500. Het dorp Vriezenveen werd reeds meer malen gedeeltelijk door brand vernield, o. a. op 1 Oct. 1814 en 3 Mei 1840. Op laatst genoemden datum werden circa 40 huizen een prooi der vlammen. Volgens de Zw. Ct. zijn in 't geheel 228 huizen verbrand, waarin 280 gezinnen werden gehuis vest Door manschappen der genie zijn 116 mansveldtenten opgesteld. De brandkluis in het gemeentehuis is opengebroken. De inhoud was onbeschadigd De registers van den bur gerlijken stand, de bevolkingsregisters enz. zijn alzoo bewaard gebleven Branden, risterenmiddag om 3 uur ontstond door onbekende oorzaak een felle uitslaande brand in de houtzagerij van den

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2