KOLONIËN. BINNENLAND. klaart, uaar aanleiding hiervan, dat in de eerste plaats zulke aanbiedingen hem niet zijn gedaan on in de tweede plaats het ministerie noch het voornemen, noch de behoefte heeft dergelijke leeningen te sluiten. Even onwaar zij® ook de in omloop zijnde geruchten, vol gens welke de regeering plan heeft eenige staatsspoor wegen aan particuliere maatschap pijen in exploitatie te geven. De Birshewija Wjedomosti bericht, dat Maxim Gorki den 23en Mei te Petersburg zal aankomen en zal gaan wonen in Kuak- kola. aan de grens van Finland, waar reeds een© villa voor hem gehuurd i9. Van het proces, dat tegen hem gevoerd zou worden, hoort men heelemaal niets meer. Het ontslag van kapitein Klado uit den dienst i9 een gevolg van zijn optreden als schrijver over marinezaken Reeds vroeger was hij disciplinair gestraft voor den na druk, waarmee hij er voor opkwam, dat Rus land den zee-oorlog tegen Japan met aanwen ding van zijne volle krachten moest voeren. Toen hij niettemin voortging met niets ont ziende openhartigheid de toestanden in de Russische marine en de gcheele wijze van oorlogvoeren te kritiseeren. werd hij opnieuw vervolgd en werd zijne verwijdering uit den dienst noodzakelijk geoordeeld. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Petersburg, 22 Mei. (Petersburgsch Tele- graafagcnfcschap). Generaal Linewitscli seint van gisteren, dat, toen p 18 dezer ten Oosten van den spoorweg ecue door cavalerie ver sterkte Russische afdeeling het dorp Sjahotse naderde, dcee door do Japanners met eene vrij aanzienlijke macht werd aangevallen. De Japanners kwamen uit do richting van de kolenmijnen, die ten zuiden van Sjahotse lig gen. Op den Mandarijnen weg rukten twee Rus sische afdeelingen geheel zelfstand.op. De eene afdeeling stiet op Japanse he iof.-.nterie en cavalerie, die uit hare stellingen werden verdreven. De afdeeling bezette het dal van de Kaakhe en dat van de Khanda, ten wes ten van Nausjentse. Do ander afdeeling ver dreef de vijandelijke cavallerie-voorposten van Tadloe. Tokio, 22 Mn. Off:c:eel wordt bericht, da' verscheidene kleine Russische aanvallen ge daan z^n :n het. district van do Liao-ho. Ver leden Zaterdag viel eene strijdmacht Tang- shed aan. Zij werd na een scherp gevecht teruggedreven met een verlies van omstreeks 300 man. Kiachtn, 22 Mei. Prins Friedrieh Leopold van Pr isen is lieden van Oerga naar Kiachta (in Transbaikalië) vertrokken, om zich naar het Russische veldleger te begeven. De berichten uit Mandsjoerije gewagen van eene naderende, zelfs reeds begonnen groote botsing De Times verneemt uit Tokio, dat do Russen bij Tsioepinsjan goede, sterk ver schanste stellingen bezitten. Do Japanners rukken in dri.' kolounes van Kaijoeën, Tsjang- toefoe en Fakoemen op. In het gebied ten O. van de spoor hebben do Russen, die uit Tocngtoea en Singking teruggetrokken waren, zich steeds Loordelijkcr geconcentreerd, zoo dat hun tegenwoordige voorste stelling bij Liohottejen, 25 K.M. ten N. van Wangkaotse ia. Nieuwe berichten strekken tot bevestiging van vroegere geruchten, volgens welke de Japanners zich voorbereiden op eene alge- meene aan vakbewegingzij zouden in drie colonnes voorwaarts willen gaan, uitgaande van de Liao in de richtingen van Kwan- tsjentae, Fynkwa en Bamiantsjcn. De correspondent van de Nowoje Wremja to Goensjoelin bericht, dat eene ontplooiing van aanzienlijke Japansche krachten in ge- vechtss tel ling in uitvoering is tegen den Rus sische» linkervleugel. Ook tegen den rechter vleugel van de Russen vormen do Japanners eene operatiebasis. Het is voorshands onmo gelijk te zeggen, waar zij voornemens zijn hetzij den bëslissendcn slag te slaan, hetzij enkel eene demonstratie tc verrichten. Do overneorschcnde opvatting is, dat als liet Russische leger zijne tegenwoordige stellin gen zou moeten prijsgeven, dat- slechts zou geschieden na eene reeks ernstige veldslagen. De correspondent van de Russ is ook van meening, dat een groote veldslag aanstaande ie. Lx een telegram aan de Standard uit Mos kou heet het, dat er een veldslag langs het gcheele front aan den gang is en dat de Ja panners voor de Russen terugtrekken. Daarentegen meldt de corresjmndent van de Da;ly Telegraph te Tokio, dat do voorhoede van don Japanschen linkervleugel do Russen tot 35 K.M. ten N.O. van Kinkiatoen heeft teruggeslagen. Hongkong, 22 Mei. (Daily Chronicle). De stoomboot Islewortb, die den 17en Saigon verliet, s meer dan 50 Russische transport schepen voorbijgekomen. Sommigen van de zen, die kolen voeren, waren op stoom. Admiraal Birilew zal don 25en Mei naar Wladiwostok vertrekken. Do correspondent van de Temps noemt voor dit vertrek intus- achen den datum van 25 Juni. Hij voegt daar nog bij, dat het vertrok van het zooge naamde vierde eskader waarschijnlijk niet voor het najaar zal kunnen plaats hebben. Van generaal Symnow. een der verdedigers van Port Arthur, die niet de ge!egenhe;d heb- ben gebruikt om op hun eerewoord de vrij heid terug te krijgen, maar met de soldaten do krijgsgevangenschap doelen, bericht een correspondent van de Timea te Kobe eene verklaring, volgens welke bij aan den op perbevelhebber, generaal Stoessel. een rapport had overgelegd over den toestand in Port Arthur voor do overgave. Hij rklaarde daarin, dat de stad het. nog drio maanden 1 <1 kunnen uithouden. Verder deelde hij den correspondent mede. dat. hij met het grootste deel der generaals zich tegen de capitulatie had verzet. Te Port Said is de stoomboot Inkula aan gekomen met 1140 Russen, dio door do Ja panners krijsgevangen gemaakt, waren en daarna op hun eerewoord vrij zijn gelaten. Dv bestemming van de Inkula is Odessa. Allerlei vKort geleden beeft in Iwitenlandsche bladen gestaan dat Keizer Wilhelm gedenk schriften zou schrijven. Het bericht werd den Keizer in uitknipsel voorgelegd en hij maakte er deze annteekening bij: ..Daarvoor heb ik geen tijd."' I vDonderdag schijnt Koning Eduard in va «r verki-crd te hebben. Hii kwam in een rijtuig van de wedren te Ne wm ar kot terug. De weg was vol voertuigen. Eensklaps werd het verkeer door een automobiel gestuit. De koetsier van den Koning hield zijn paarden dadelijk in. maar een rijtuig achter dat van den Koning kon niet zoo aar.atonds tot staan worden gebracht, en de Koning kreeg den kop van een paard tegen den rug. Het geval wekte opschudding, maar de Koning kwam er ongedeerd af. vBij do begrafenis van den aartsbisschop van A h, zijn de paarden voor de lijkkoets bij ln uitrijden, schrikkend van de muziek, aan het draven gegaan op een vrij sterke hel ling. zoodat de lijkkoets bijna om verviel. Men moest dc paarden afspannen en de koets laten voorttrekken door dienstvaardige mannen Onder de menigte belangstellenden ont stond door het ongeluk een paniek en de aan wezige bisschoppen verlieten den stoet om in de kerk een schuilplaats te zoeken. vVolgens een bericht uit New-York, zal de miilionair Rockefeller eeu som van 10 millioen dollars (f 25.000,000) schenken voor ecu fonds ten behoeve van bejaarde pre dikanten en zendelingen. vMen herinnert zich gravin Kwilecki en het graafje, dat de erfgenaam is van het fideicommis der Kwilecki s. Ook vrouw Meyer, die volhoudt dat het graafje haar buitenechtelijk kind is. Thans heeft weer voor de burgerlijke kamei van het Landgericht te Posen het proces gediend, waarmee vrouw Mever de uitleve ring van het graafje hoopt te bereiken. Gra vin Kwilecki, die uit Montreux n ar Posen overgekomen was. verklaarde zich bereid er een eed op te doen dat het graafje haar eigen kind was. Begun Juni zal het civiele geding andermaal voorkomen. Liezen (Stiermarken), 22 Mei. Bij eene ontploffing van mijngas in de Rosmck-mijn zijn hedenmorgen waarschijnlijk 15 mijnwer kers omgekomen. ÖOST-iNDIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „De zending van het lid van den raad van Nederlandsch-Indië, den lieer Liefrinck, naar Bali, is zonder resultaat gebleven". Genoemd blad teekent hierbij aan Zooals den 7en April jl. ons werd geseind, is het lid van den Raad van Nederlandsch- Indië. den heer F. A. Liefrinck. oud-resident van Bali en Lombok, door den gouverneur- generaal in commissie naar het eiland Bali gezonden, ten einde na tc gaan wat gedaan moest worden om de orde en rost op dat eiland te herstellen, en daartoe zoo noodig als regeerings-commissaris de noodigo voor- loopigc maatregelen te treffen, "ben 12en April jl. vertrok de heer Liefrinok naar Bali. Men zal zich herinneren hoe bij het be doelde telegram uitvoerig werd medegedeeld wat er op Bah aan den goeden gang van zaken mankeerde Tevens werd toen in het bdht gesteld hoe het toejuiching verdiende, dat de gouverneur-generaal, alvorens tot maatregelen van geweld aver te gaan, eerst het oordeel vroeg van den van Balischc aan gelegenheden uitmuntend op de hoogte zijn- den lieer Liefrinok. Later bleek nog uit een persoonlijk onder zoek door den tegenwoordigen resident van Bali en Lombok, den heer J. Esbach en den controleur van hot B. B., chef van het bu reau voor inlandsche zaken, den heer H. J. E. F. Schwartz, ingesjeld, dat de diefstal en zeeroof ten nadeele van den gestranden schoener „Sri Poema la" wel degelijk door de bewoners van Badoeng zijn bedreven zelfs werd er een deel van de koperen huid van het sohip gestolen. De radja's van Badoeng blijven echter hals starrig weigeren de opgelegde boete, ten be drage van 3000 rijksdaalders, te betalen. Reeds spoedig liepen geruchten, dat Ba doeng den steun zou genieten van Tabanan en Gianjarlater werd dit weer tegenge sproken Op Bali thuis behoorende Chinee- zen, tijdelijk te Soerabaja verblijf houdende, omdat zij uit hoofde van de blokkade niet naar Bali terug mogen keeren. verhaalden, dat niet alleen de Badoengsohe bevolking in het wit gekleed is (teeken van het zich ten doode gewijd hebben) en van top tot teen ge wapend is, maar dat ook Kloengkoeng en Tabanan aan de agitatie deelnemen. Reeds den 26sten Apnl jl. werd te Batavia het telegrafisch bericht ontvangen, dat de radja's van Badoeng verklaard hadden aan dei» heer Liefrinck. die met den bovengenoem- den controleur Schwartz zich onmiddellijk naar Badoeng had begeven, de als boete ge- cischte som wel aan do regeering te willen leenen. maar met als boete te willen voldoen. Dit ongepaste antwoord, dat door die poten taatjes reeds eerder was gegeven, deea vol gens den heer Liefrinck, d" deur dicht. Tevens werd in dit laatste bericlrt bekend gemaakt dat hot 15e bataljon infanterie te Banïoe Biroe voor Badoeng werd gereed gehouden. Dit bericht stemt geheel overeen met het hierbovon opgenomen telegram. Het 15e bataljon infanterie is echter over twee garnizoenen verdeeld nl. het R. H. 15e to Tjimahi en het L. H. 15de tijdelijk te Batijoc Biroc. Beide halve bataljons bestaan uit eene compagnie Europeanen en eene eom- pagnio inlanders. Is het Bataviasche bericht dus heel maal juist, dan zou daaruit blijken, dat do regcering een macht van twee compag nieën infanterie, waaraan waarschijnlijk wel wat artillerie zal toegevoegd worden, voldoen de vindt om liet Badoengsohe incident op te lossen. Do Staatscourant van Dinsdag 23 Mei 1905, bovai. de volgende Kon. besluiten benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. tc Den Helder dr. A. L. Zaalberg en dr. EL W R. Rakenbeiden thans tijdelijk leeraar aan die school; tot leeraar R. H. B. S. te Allernaar J. Timmer. F. H. Masckhaupt en H. Selle- mans, allen tijdelijk leeraar aan die school eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-luitenant N. Voorhoeve van het regiment grenadiers eu jagers op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de kapitein der artillerie G. Macs, thans op non-activiteit; benoemd tot leden van de Commissie van toezicht op de Ri j ksl andbouwproefstatio ns F. B. Lohnis te 's Gravenihage en J. M. Ka- kebeeke te Goes benoemd tot vertegenwoordigers der Ned. regeering op het in Juni 1905 te Londen te houden 4e internationaal ornithologisch congres mr. -R. baron Snouckaert van Schou- burg t© Neer langbroek, voorzitter, en dr. J. Buttikofer te Rotterdam, onder-voorzitter van de Ned. Ornithologische vereeniging. H M. de Koningin begeeft zich na het bezoek aan Amsterdam naar Soestdijx. Gedurende de maand Augustus a.s. zal het Hof vermoedelijk niet op Het Loo verblij ven. Z. K. H Prins Hendrik was j.l. Zater dag tegenwoordig bij de ontvangst door H. M. de Koningin van den nieuwbenoemden g zant van Rumenië. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het bescherm heerschap over liet Nederlandsche Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevange nen te Amsterdam. Jonkvrouwe Juckema van Burmania baronesse Rengers. hofdame van H. M. de Koningin, zal Hare majesteit. .vertegenwoor digen bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk van jonkvrouwe M. A. Snoeck, voor malig hofdame van H. M. de Koningin met jhr. mr, F. Beelaerts van Blokland b. Hint ham op den 30sten Mei a.s^ Te Japansohe prins Arisuwaga, die den Keizer van Japan vertegen wc .vrdigt bij liet. huwelijk van den Duitschen kroonprins te Berlijn, heeft het voornemen met.zijn ge malin ook een bezoek hier te lande te bren gen aan H. M. de Koningin. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van marine zullen op Don derdag 25 en Vrijdag 26 Mei niet plaats hebben. Men meldt uit 's Gravenhage Het scheidsgerecht in zake de Japansch- Europeesclie belastingkwestie, besliste gister bij meerderheid van stemmen dat niet sleenis de terreinen, doch ook de gebouwen in de eertijds aan de vreemdelingen in Japan in concessie gegeven nederzettingen vrij van' alle belasting blijvennu deze nederzettingen zijn opgenomen in het Japansche gemeen re- ver band. Hierdoor is aan de drie Europee3cöe mogendheden in deze kwestie gelijk gegevwri tegenover Japan. De Japansche arbiter, de heer Motono, heeft te kennen gegeven, dat hij het met' deze uitspraak geheel oneens is. Consulaten. Aan den heer M. J. Bretschneider, consul der Nederlanden te Cairo, is eon verlof verleend v'oor den tijd van vijf maanden, ingaande op 1 Juni e.k. Gedurende zijne afwezigheid zullen de zaken van het consulaat worden waargeno men door den kanselier van het consulaat, den heer W. Claas3en. De heer B. Hempel, consul der Neder landen te Amoy. is met verlof van zijne standplaats vertrokken. Gedurende zijne af wezigheid zullen de zaken van het consu laat worden waargenomen door den heer C. Wegener. Tengevolge van het overlijden van den titularis is de waarnoming van het viee-con- 9ilaat te Tripoli in Syrië tijdelijk opgedra gen aan den Britschen vice-consul ter plaat se, den heer J. Abéla. St. Ct. De Haagsche liberalen. Men schrijft uit sGravenhage: In de gisterenavond gehouden vergadering van het bestuur en bijzitters van de kiesver- eeniging „de Grondwet" werd in district II alhier candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer jhr. J. D. Six, raad-adviseur aan het departement van Koloniën. In de vergadering der Centrale Libe ra'.: Kiesvereeniging Haarlem me: nec-i", tel lende 503 leden, is tot definitief candidaat ge steld dr. W. P. Ruysch, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, die deze candida- tuur heeft aanvaard. Als beslist zeker kan „Het Huisgezin" meedeelen, dat de heer Herman legers de hem in het district Waalwijk aangeboden ean- didatuiu- voor de Tweede Kamer niet zal aanvaarden, wijl hij niet tegenover minister Loeff, een zoo kundig >.n werkzaam man, wenscht te staan. Dr. P. J. Vullings, die in het uistiict Til burg als candidaat voor de Tweede Kamer won'1 voorgedrag n, heeft aan de Kiesver eeniging kennis gegeven, dat hij in geen ge val een definitieve candidatuur wenscht te aanvaarden. Ook pater Coelestinus heeft in een ingezon den stuk in de Tilb. Ct. verklaard, op het verlangen van zijne overheid een Kamercan- didatuur te moeten weigeren. De Noordbr. verneemt, dat telegraphisch bericht in dezen geest uit Rome was ontvangen, nadat door verschillende vereenigingen aan den Generaal der Capucijnen te Rome voor de candidatuur van pater Coelestinus verlof was gevraagd. Naar d L. K. van welingelichte zijde verneemt, zal ia het kiesdistrict Grave can didaat worden gesteld v<. r het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer J. M. F. Broe der. hoofd der school te Mook. Aanvankelijk weigerende zich in den strijd tussclic» Harte en Friesen te mengen, heelt h;;. nu het een open strijd geworden is, op herhaald aandringen van vele invloedrijke personen n het district, daarin toegestemd. Uit Druten wordt nader aan het N. v. d. D. geschreven Tot aanvulling van het bericht betreffen de do weigering van den deken-adviseur tot het afstaan van het R.-K Volksbondgebouw voor politieke lezingen der heeren Van Nis pen on Van den Bogaard op Zondag, moet ge meld worden, dat deze weigering alleen ge schiedde, omdat in de Meimaand do gods dienstoefeningen zóó veelvuldig zijn, r1 .t deze in' haar geregelden gang zouden geschaad worden dor:' het houden van een jolitieke lezing in het R.-K. Volksbondgebou -, Om d e reden zal ook nir. Duijnstee geen lezing houden op Zondag. De tegenstanders van laatstgenoemde can didatuur wilden het doen voorkomen, alsof de deken in deze angelegenheid willekeurig opttad ten voordeele van zijn candidaat. De gemeenteraad van Sluis heeft aan H. M. de Koningin bij adres verzocht het door den heer J. H. Heiinequin tegen 1 Juni e. k. gevraagde ontslag als burgemeester de zer gemeente niet te verleenen. Weldra zal ook door de ingezetenen een adres van de zelfde strekking worden verzonden. De schout-bij-naoht Kouwenberg heeft het bevel over de zeemacht en de directie van liet Marinedepartement in Ned.-Indië aanvaard. De door hem vervangen comman dant vice-admiraal Tadema heeft de terug reis naar Nederland aangenomen De generaal-majoor B. R. F. van Vlij men, herkomstig van het wapen der infante rie en als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op non-activiteit, heeft ver zocht op pensioen tn worden gesteld. Vaai' het leger in Ned.-Indië zijn toege laten tot den hoofdcursus te Kampen, ter opleiding voor de infanterie, de onderofficie ren H. van der Wal, L. W. van der "Weide, G. J. L. D. M. ridder de van der Schueren, J. van Ardenne. W. G. Froijeu en Ch. H. van Schreven, en ter opleiding voor de mili taire administratie A. J. de Haan. Stct.) Door de rechtbank te Rotterdam is ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Brielle opgemaakt de volgende alphabetische lijst ter aanbeveling: Mr. C. de Witt Hamer JGz., griffier bij bet kan tongerecht te Zierikzee; mr. H. Pelinck, subst.-griffier bij de rechtbank te Maastricht, en mr. G. W. F. Wentholt, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het ar rondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam. Mr. W. C. baron van P a 11 a n d t. Te Neerijnen is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer mr. W. C. baron Pallandt van Waardenburg en Neerijneu, sinds 1869 koninklijk kamerheer, wethouder der gemeente Waardenburg. Te Breda is op ruim 53-jarigen leeftijd overleden de oud-majoor der infanterie van het O.-I. leger R. Bakkers. Gisterenmorgen is te 's Gravenhage op 77-jarigen ouderdom overleden de heer J. C. P. baron van Aldenverelt Hautuyn, oud- rijksontvanger. Hollandsohe Maatschappij van Wetenschappen. In het gebouw der Maatschappij te Haarlem, aan het Spaarne, werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, mr. G. van Tienhoven, hield de openingsrede. Hij herdacht de overleden directeuren dc heeren jhr. H. Teding van Berkhout, C. J. van der Oudermeuleuj C. Dyscrinek en D. Laan, en de leden de heeren prof. II Behrens en Th. Michaëlis, prof. C. A. Lobry de Bruvn en dr. L. Bleekrode, en de buitenlandsche leden de heeren Ch. Winkler en Otto Strove. Do heer Van Tienhoven verwelkomde de uieuwe directeuren, de heeren jhr. ff. Gevers, Ch. van Tienhoven, jhr. mr. L. H. Ruysse- naers, jhr. F. Teding van Berkhout. H. A. van Wickevoort van Crommelin en het lid d©n heer dr. J. Pb. Cuypers. Hiierop was het woord aan den secre tarie, professor Bosscha, die uiteenzette, hoe in het afgeloopen jaar was verschenen het resultaat van het onderzoek der professoren Lorentz, Haga en dr. Wind, naar de mate van beveiliging tegen bliksemschade, waar uit door dr. Van Gulik een volksboekje is samengesteld, dat in ruimen kring is ver spreid. De gewichtigste,gebeurtenis in het afgeloo pen jaar is geweest, zeide professor Bosscha, de verschijning van liet 10de deel. Dit heeft drie jaar arbcids gekost. Spreker knoopte aan zijn mededceling over de werken van Huvgens eene verhandeling over Huygens zelf vast, en zei o.m., dat van historievervalschingen niemand meer dan Christiaan Huygens te lijden heeft gehad. Na deze rede, die door applaus werd be loond, kreeg professor W. Enthoven het woord voor een mcdedeeling over zijn proe ven tot het opteekenen, met behulp van zijn snaargalvanomefcer, van den hartslag van personen, die zich op aanmerkelijkcn afstand bevinden. Nu werd overgegaan tot het vaststellen er nieuwe prijsvragen. Tot binnenlandsche leden werden benoemd de heeren prof. A. F. Hollcman tc Amster dam, prof. H. P. Wijsman te Leiden, en dr. C. ffoitsema, controleur-generaal bij de Rijks Munt te Utrecht. Meegedeeld werd nog de uitslag van de prijsvraag over „Een critisch overzicht der bekende gevallen van knopvariatie." De jury bestond uit de heeren prof. Hugo de Vries, prof. Moll en prof Verschaffeit, die achter eenvolgens rapport uitbrachten over het ant woord „quod" enz., dat de eerste rapporteur met de gouden medaille wilde bekroond zien, en het na aanvulling met enkele ontbreken de hoofdstukken wilde uitgegeven zien in de Fransche of Duitsche taal. Toekenning van honorarium zal afhangen van de inwilliging van het verz-oek tot aanvulling, aan den schrijver te richten. De heeren Moll en Ver schaffeit kwamen in hun rapporten tot dezelf de conclusie. Directeuren en de vergadering vereenigden zich met de conclusie van het rapport. Schrijver van de prijsvraag bleek te zijn de heer P. J. S. Cramer, phil. doet. en adsistent aan den Hortus Botanicus te Amsterdam. Na sluiting der vergadering bezocht een aantal leden de werf Conrad", waarna al len zich te 6 uur aan een maaltijd vereenig- den. Do Vereen-'ging „Jong Nederland en Zuid-Afril:a" hield haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering in hotel „Witsen- bnrg" te Rijswijk. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren II. J v. d, Berkhof O.Jzn., A. L. van Blommesteiu, C. P. Gunning, M. van Hengelaar Jr.. W. J. M. Raasveldt. R, li. de Vos van Steenwijk eu G. W. van Westering. Tot redacteur van het orgaan der vereeni ging werd benoemd de heer F. J. H. Reijn- ders. Besloten werd de volgende jaarlijksche al- gemeene vergadering te Utrecht te houden. Oude munt. 'Je Ochteu is en zil veren geldstuk gevonden, waarop aan de voor zijde om den beeldenaar staatImp. Anto- nius Pius Aug. en op de keerzijde: P. M. Fr. P. V. Cos III P. P. Het is waarschijnlijk uit den tijd van keizer Antonius den Deugd zame, omstreeks 255 j. n. C. Het grootste passagiers- stoomschip der Nederlandsche v loot is in aanbouw op de werf van Har- land en Wolff te Belfast, voor rekening van de Holland-Amerika-lijn. Het zal 17000 ton meten, terwijl de tegenwoordige groote sche pen van dezelfde lijn 12000 ton zijn. Ruim 3000 passagiers zullen zich op dezen reuzensteamer kunnen inschepen. Het eerste zeebanket. Van den stuurman L. Hoogenraad van een der loggers van den reeder, den heer J. L. Warneke, is te Vlaardingen bericht ontvangen, dat hij 28 last haring te Stornoway heeft gevangen en verzonden. Vrijdag wordt dit eerste zeeban ket te Vlaardingen verwacht. De Hooge Raad heeft gelast de herziening, voor het gerechtshof te 's Gra venhage van de zaak van M. D., door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld we gens mishandeling van een politieagent. Door den verzoeker om revisie was opge geven, dat niet hij doch zijn broeder de mis handeling had gepleegd. Een nader onderzoek door den rechter mr. H. R. A. Roonen, te Arnhem, is door den Hoogen Raad gelast, naar aanleiding van het levisieverzoek van G. N., door het ge rechtshof te Arnhem tot- tuchthuisstraf in 1883 veroordeeld wegens feitelijkheid tegen de oerbaarheid eener vrouw. Deze moet bij haar overlijden hebben verklaard, dat niet hij, doah een zekere G. Roskam het feit •had gepleegd. Verwoipen werd het cassatieberoep van den off. van justitie bij de rechtbank te Rotterdam in zake een schipper te Jaars veld, ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het de rivier de Lek overvaren met een lbootje. dat niet door twee kloeke varensge zellen was bemand. Voorts werd verworpen het cassatieberoep van een persoon te Utrecht, die een naam bordje aan zijn woning had gehad, waarop „hoemoepaath", en te dier zake wegens het onbevoegd voeren van een geneeskundigen titel, was veroordeeld tot geldboete. Voorts werd verworpen het cassatieberoep van F. Berghtiis van Dalen, huisvrouw van P. .Bloem, verloskundige te Utrecht, door het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep wegens het veroorzaken van abortus veroordeeld tot 3 jaar, met ontzet ting, voor den tijd van 8 jaar, van het recht om het beroep van verloskundige uit te oefe nen. M o o r d a a u s 1 a g. In het zieken huis te Rotterdam is opge ^men de 27-jari- rige Hendrika Nobel, wie door haar man, M. dc Jager, met een scherp puntig brood mes een levensgevaarlijke steek werd toege bracht van 10 a 12 c.M. in den linkerschou der, waardoor de longen werden geraakt. De aanslag geschiedde in een woning aan de Wijde Broedersteeg, waar de vrouw sedert 14 dagen vertoefde. Zij had haar man verlaten en weigerde weer bij hem te komen, hetgeen de man aan leiding gaf tot zijn daad. Dc dader heeft zich vrijwillig bij de po litie aangemeld. De brand' te Heemstede. Na dat juffrouw Hageman, de echtgenoot^ van den man waar de brand in de Spruiten- boschstraat plaats had, gisteren bij den rech- ter-commissaris in verhoor was geweest, werd haar vergund weer naar Rotterdam terug te keeren. De inbraak in de Kruisberg. In verband met de inbraak, gepleegd in het. gesticht ..De Kruisberg" nabij Doetichem, zijn door de recherche te Amsterdam twee personen gearresteerd, die in het bezit wer den bevonden van een gouden horloge met ketting en van een gou&en bril, uit dat ge sticht gestolen. Lijkopgraving. Op de algemeene begraafplaats Crooswijik te Rotterdam is gis teren opgegraven het lijik van den 53-jarigen kolenwerker D. J. Wildeman, die 15 Mei j.l. op de Wilhelminakade door een spoorwaggon dwars over het lichaam werd gereden. Het lijk is overgebracht naar de sectie- kamer in het ziekenhuis. Naar men verneemt, geschiedde de opgra ving op verzoek der Rijksverzekeringsbank om de doodsoorzaak vast te stellen. Zondagmorgen werd over de leuning van het Warnsveldsche Yonder te Warnsveld een verpleegstersmantel gevonden, welke bij onderzoek bleek toe te behooren aan een dei- verpleegsters uit het krankzinnigengesticht Groot Graf fel, te Warnsveld. Deze had zich eene berisping, welke rij Zaterdagmiddag van de huismeesteres kreeg, zoo aangetrokken, dat zij denzelfden nacht heimelijk het gesticht verliet en zich in de Berkel bij Warnsveld verdronk. Het lijk werd Zondagmiddag op gehaald. Door eigen onvoorzichtig heid geraakte Zondagavond om bij half zee, een 15jarige jongen cp den Rijswijkschen weg onder do stoomtram. Per brancard werd de knaap, wien beide beenen waren afgereden, naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. De brand te Vriezenveen. Het geteisterde dorp is Zondag door duizen den vreemdelingen per rijtuig, auto, rijwiel enz. bezocht, zoodat de café-houders handen tekort kwamen en goede zaken maakten. Naar wordt medegedeeld zijn twee brand- assurantiemaatschappijen in de ramp betrok ken voor bedragen van resp. f 100.000 en f 80.000.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2