de Nederlanden van 1845 BAD NAUHEIM. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. BRANDVERZEKERING Levering van Aardappelen. Voorloopige Aankondiging. Tweede Huisknecht, BoteriabriekenNijkerk en Putten. S v. d MEIJ, Z u t p h e n (aftredend: mr H. Goeman Bor- gesius lib Gesteld mr. Goeman Borgesius. unie-lib.F. van der Goe3, soc.-dem.S. Talma, antar. Zwolle (aftredend A. baron van Dedem, vrij-amtir.). Gesteld J. A. van Gilse, vTijz.-dem.A. baron van Dedem, vrij-amtir. j J. Oudegeest, soc.-dem. Gouda. Men meldt uit Amster dam aan de N. Ct. „Naar wij vernemen, heeft mr. S. de Vries Czn., Kamerlid voor Gouda en candidaat al daar en in het district VIII alhier (tegen over den heer Nol ting) verklaard voor laatst genoemd district zitting te zullen nemen, in dien hij daarvoor mocht worden verkozen. In dit geval zal hoogstwaarschijnlijik van anti-rev. zijde in Gouda worden gecandidéerd de heer J. C. Heesterman, directeur van meerdere cultuurmaatschappijen, die dan door de anti-rev. partij als koloniale speciali teit zal worden voorgesteld." Rii de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zee land, district Zierikzee, werd mr. II. C. Moo- lenburgh, de candidaat der liberalen en vrij zinnig-democraten, gekozen met 2327 stem men, tegen 1092 op mr. G. H. Th. baron van Dedem, den candidaat der anti-revolutionai ren en christeliik-historischen. Tot tweede geneesheer en aan het ge neeskundige gesticht „Coudewater" zijn be noemd de heeren dr. J. de Bruyn, thans derde geneesheer aan dat gesticht, en dr. H. van der Hoeven Jr., thans adsistent-geneesheei aan het gesticht „Endegeest" bij Leiden. Door de vereenigde vergadering van Rijnland ia benoemd tot ingenieur van dat hoogheemraadschap, in de plaats van dr. E. F van Dissel, wien op verzoek eervol ontslag is verleend, de heer P. Hoogenboom, inge nieur van 's Rijlks waterstaat te 's Graven- hage. In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de Maatschappij van Weldadigheid is tot directeur dier Maat schappij benoemd de heer G. van Leusen, hoofd-opzichter der Heide-Maatschappij, met 72 stemmen. Op den heer J. P. Wiersma, onder-voorzitter der Friesche Maatschij. van Landbouw, waren 13 stemmen uitgebracht. Verfraaing van het liOo. Uit Apeldoorn wordt aan de Zw. Ct. gemeld: De omgeving van het plaeis 't Loo zal met tertijd een aanmerkelijke verandering onder gaan. Niet alleen dat, naar we reeds mid den, de bestaande houten gebouwen zul'er. plaats maken voor werkelijk koninklijke slal len, doch 't geheel zal, naar we vernemen, nog verfraaid worden door den aanleg vau nieuwe lanen en plantsoenen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat het zoo schoon gelegen zomerverblijf van H. M. hier door nog in schoolheid zal winnen en zeker een meer vorstelijk aanzien zal verkrijgeu Vrijzinnige propaganda. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Verkiezingscourant, uitgegeven door den „Bond van Vrijzinnige Propagandavereeni- gingen," tegen het einde dezer week zal ver schijnen. De oplage bedraagt een half millioen exem plaren. De courant is voor niet bij den Bond aangesloten Propagandaclubs en kiesvereni gingen op aanvrage, bij den heer A. M. de Lange, Zwanenburgwal 32, Amsterdam, ver krijgbaar tegen f 2.50 per 1000 exemplaren Een vergissing. De 600 leden en plaatsvervangende leden van de verschillen de stembureau te 'sGravenhage ontvingen Zaterdag bericht van hun benoeming en aan wijzing hunner functie in brieven, ondertee kend doorburgemeester Van Harinxma. Bij abuis waren ton stadhuize oude formu lieren ingevuld. - De „Goudsche Ct.schrijft „De Standaard" betitelt ons bericht over het afnemen vau kinderen vau. de openbare school op gezag vau zijn christelijke klanten, als vuile laster. Wij blijden bij onze bewering en raden „De Stand," aan eens een onderzoek te doen naar de namen die met Z. beginnen, dan komt hij eerder achter het ware. Ten einde den. bewusten bakker niet ten zeerste te benadeelen, hadden wij een andere letter genomen. Laat „De Standaard" dergelijke berichten niet meer tegenspreken, nog veel meer staal tjes zouden wii kuninen mededeelen over dwang die gebezigd wordt, om de kinderen van de openbare school af te nemen. Als een merkwaardig staal tje van ondernemingsgeest en spaarzaamheid onder onze Nederlandsche ar beiders vermeldt het Centrum, dat dezer da gen te Rome vertoeven vier spoorwegarbei ders uit Zwolle, die jarenlang eenige spaar penningen ter zijde hebben gelegd om zich een reis naar Rome en Napels te kunnen veroorloven. De brand te Vriezenveen. De heer G. J. Kolkman, hoofdonderwijzer te Vriezenveen, heeft aan de hoofden van. scho len in Nederland eene circulaire toegezonden, waariui hij medewerking vraagt voor het hou den eener collecte op de scholen, ten behoeve der door den brand geteisterden. In een circulaire, verspreid door de heeren Jausen en Tilanus te Vriezenveen, wordt me degedeeld, dat o. m. reeds de volgende giften zijn ingekomen H. M. de Koningin f 1000, H. M. de Ko- ningint-Moeder f 250, Commissaris der Ko ningin f 25, F. E. Smelt, Vriezenveen f 400, G. van Gerrevink. Deventer, f 100 H. Smelt, pred. te Wissekerke f 25, A. Vlaanderen, Hil versum f 25. Taitlersalle, Enschedé f 100, Ru dolph Jacobi, Nijmegen f 25, J. L. L. Tilanus, Vriezenveen f 2000. J. Dikkers, Almelo f 500, L. Dikkers, idem f 300, graaf van Rechteren lampurg f 1000. Douairière van Rechteren f 200, Z. K. II. Prins Hendrik f 500, hoofd bestuur Roode Kruis f 1000, N. Oompanje, Samarang f 700. - De staking te Haarlem. Het stakende personeel van de sigarenfabriek der firma Voet is voor goed ontslagen. - Een officieel manifest tot deHaagsche jeugd is gericht. Gelukkig van geen politieke strekking, maar uit een oogpunt van persoonlijke veiligheid. In de stad zijn n.l. op verschillende plaat sen biljetten aangeplakt, waarbij do .,S,jcs Hagana" gewezen wordt op het gevaar dor electrische trams en den kinderen wordt aan gemaand niet de rails over te steken als er een tram in aantocht is, ook zelfs niet als zij een oogenbhk. stil staat.niet te gaan han gen achter de wagen;- de electrische draden niet aan te raken, ook niet met een stok, want dait zulks groot levensgevaar kan op leveren. Godsdienstoorlog. Onder dit opschrift schrijft men aan het Volk Als bewijs, dat het bijzonder onderwijs on der meer vooral de naastenliefde en ver draagzaamheid aankweekt, kan het volgende dienen. De onderwijzeres van de openbare school te Lisse liep Zondag jl. met eene col lega uit eene andere plaats te wandelen. Beide dames werden door de geloovige jeugd met een steenenregen begroet onder het na roepen van „leelijke ketter". Of de christe lijke deugden ook het speciale eigendom der christenen zijn! Faillissement Gratama. De „Leeuwarder Courant" verneemt, dat de zaak van het faillissement van gebroeders Grata ma niet naar de openbare terechtzitting wordt verwezen, daar de officier van justitie geene voldoende termen ter vervolging wegens bui tensporige verteringen heeft kunnen vinden. De rolletjes te Bever w ij k. Het gerechtshct te Amsterdam 'bevestigde gisteren het vonnis der Haarlemscbe recht bank, waarbij veroordeeld werden C. V. tot 5 weken en S. W. tot 4 weken, II. d. Z. tot 2 weken, J. G. de Z. tot 4 weken gevangenis straf, wegens het vernielen van ruiten in een café te Beverwijk, gedurende een redevoering van den ex-priester Schoenmaker. De colporteur Samson. Li hooger beroep stond Dinsdag voor de Haag- sche rechtbank terecht de colporteur Samson door den kantonrechter te 's Gravenhage ver oordeeld tot f 3 boete of 2 dagen wegens het in strijd met, de verordening van 's Graven- li ago op de Groote Markt te koop aanbieden van gedrukte stukken onder luid roepen. De politiebeambten handhaafden hunne verklaring, die hierop neerkwamen, dat bekl. tegenover een talrijk publiek een blanco vel papier te koop had aangeboden, daarbij ver meldende, dat de koopers een gedrukt stuk ten geschenke ontvingen. De rechercheurs waren niet ui de gelegenheid geweest op de Groote Markt zelf een der brochures in be slag te nemen. Zij hadden een brochure van bekl. gekocht tijdens diens verblijf in het politiebureau. Die brochure was getiteld „Humaniteit" en bekl. moest erkennen, dat hij met soortgelijke geschriften geloopen had. Bekl. beriep zich or» berichten uit e;n drie tal bladen, waaruit zou blijken, dat hij het te koop aanbieden van IkL. onbedrukt vel pa- pjer en de aanbieding van zijne brochure strikt gescheiden had gehouden. Voorts wees bekl. er op, dat er ondernemingen en cou ranten zijn. lie propaganda maken, op veel luidklinkender manier dan hij. In de vervol ging meende hij te zien eene verkapte manier om. geschriftn van eene bepaalde partij te treffen Het O. M., dat bevestiging van het vonnis van den kantonrechter eischic, deed uitko men, dat bekl., die zeer goed weet wat rijn recht is, de verslaggevers van de bedoelde bla den hier had moeten doen dagvaarden, om hunne verklaringen te stellen tegenover die der politiebeambten. Met alle waardeering van de courantenberichten jn quaestie, kun nen die hier niet als bewijs gelden. Samson vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging en deed de toezegging, dat. hij weldra een nieuwe vervolging zou uitlok ken, om eindelijk aan dergelijke z i. onge motiveerde plagerijieai een einde te maken en in hoogste instantie te doen uitmaken of de Haagsche politieverordening op het venten van gedrukte stukken op de openbare straat gehandhaafd mag blijven. De brand te Heemstede. De justitie te Haarlem zet haar onderzoek naai den geheimzinnigen brand, in de Spruiten- boschstraat, onder Heemstede, waarbij de heer J. T. Mtiller in de vlammen omkwam, nog steeds voort. Maandag zijn weer enkele ge tuigen gehoon!die verklaarden den heer M. in de dagen aan den brand voorafgaande. Maandag en Dinsdag, nog tc hebben gezien. Opmerkelijk is dat een der getuigen, eene dienstbode, verklaarde, den heer M. te heb ben gezien Dinsdagsavonds kwart over 9, op den Wagenweg, gaande in de richting van zijn woning. De bewoners van het verbrande perceel, Hageman en zijne vrouw, hebben beweerd, dat M. sinds Maandag uitstedig was, en de vrouw, dat 1 - te 10 uur niet op zijn kamer was. In verband hiermede is de verklaring van genoemde dienstbode nogal van giwicht. Bovendie.» werden gehoond de heeren G- van As, correspondent van 't „Hbld.", jL1"- B. L. van Speaigler, kapitein der -'nfanterie, die ook in de Spruitenboschstraat woont, en een jonget je, dat vaak ten huize van den heer Müller kwam. Ook uit hun verklaringen bleek de onwaar schijnlijkheid van de afwezigheid des heeren Müller op beide dagen- Verder is gebelken, dat Hageman aan een der brandweerlieden gezegd heeft: „Ik weet wel, dat men er wat achter zoekt, maar dan moeten zij het maar bewijzen." H. D Mosridders. Gisterennacht werd tc Rotterdam per brancard naar het zieken huis gebracht de 25-jarige bootwerker L. J. Kroon, wien bij een vechtpartij in een café aan de Rozespoortstraat to Fijenoord door zekere K. K. met een mes de slagader achter het linkeroor was doorgesneden. Het nabij het station Pict-Gijzenbr^ig gevonden lijk is gebleken tc zijn dat van den 18-jarigen C. v. d. P. uit Lisse. Verdronken. Te Veenendaal is een 12-jarig meisje voorover in een put ge vallen en verdronken. Zij wa» lijdende aan vallende ziekte. Rijwielongeluk. Van de steile helling tusschen Berg-en-Dal- en Beek, welke door een bord als gevaarlijk is aangeduid, ia een wielrijder uit Enschedé komen afrij den, met het treurig gevolg, dat hij kwam te vallen en meer door dan levend naar het ziekenhuis te Nijmegen moest vervoerd wor den. Branden. Nabij Zoutkamp sloeg Dinsdagavond de bliksem in de boerenbeliui- zing, bewoond door den landbouwer KI under. De behuizing brandde geheel af. Tijdens het onweer van Dinsdagmiddag - sloeg ongeveer 5 uur te Maarn de bliksem in eene eerst onlangs gebouwde hofstede van den heer jhr. de B„ en bewoond door van R. De boerderij brandde geheel uit. De inboe del werd gedeeltelijk, het vee geheel gered. School- en Kerknieuws. - Bij beschikking an den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is dr. D. de Vries Reüingh, te Groningen, tot wederopzegging toegelaten aL privaat-docent, in de faculteit der genees kunde aan de Rijks-universiteit aldaar, om on derwijs te geven in de physisohe therapie. Aan de Universiteit te Amsterdam is met runstig gevolg afgelegd het doet. examen in de classieke letteren door den heer B. Jasink. Bevorderd tot doctor in de rechtswetensciiap op Stellingen, de heer A. J. Honig, geb. te Koog a/d. Zaan. ..nn de Universiteit te Leiden zijn bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren L J. C. Kastelijn, geb. to Batavia, en A. H. Rueb, geb. te 's-Gravenhage, beidon op Stel lingen. a-In de gisteren middag te 3 ure te Utrecht gehouden vergadering van het Phi- lologische Studiefonds, is na de behan deling der jaarverslagen van den se- etaris en den penningmeester, door de vergadering besloten aan den hoer Heyboer, in het vorige jaar uitgezonden, die zich op dit oogenblik t y Rome bevindt, opnieuw eene bijdrage toe te kennen, om in het volgende jaar nog eom- gen tijd zijn aangevangen onderzoek voort te zetten. Voorts is het bestuur gemachtigd op roeping te doen van degenen, die in het voorjaar van 1906 zouden willen uitgezonden worden om in de eerste plaats een semester aan eene Duitsclie universiteit en vervolgens van October tot Juni in Italië of Griekenland te studeeren. De keuze van de uit te zenden persoon zal plaats hebben na 1 October 1905 tot dien tijd zal men zich kunnen ojjgeven bij een der leden van het bestuur, en wel bij prof. dr. I. C. Vollgraff te Utrecht; prof. dr. A J. C. Holwerda te Leidenprof. dr. U Ph. Boissevain te Groningen of prof. dr. I. M. J, Valeton te Amsterdam. Soest. Tot directeur van, de openbare teokenschool is benoeimdi die heer J. Benschop, in de plaats van den hoer J. H. Ingenhaag, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Hilversum. Voor het alhier te hou den concours voor Harmonie- en Fanfare korpsen hebben zich 45 vereenigingeai opge geven, te zamen tellende ongeveer 1100 leden. Hilversum. Gisteren werd ten ge meentehui ze aanbesteed1: de levering van! gegoten ijzeren buizen en hulpstukken voor de gasfabriek. Ingekomen twee geldige bil jetten. Gegund aan db firma Van dfen Ho- nerb en Punt, te Amsterdam, voor reep. f 6.22 en f 10.58 per 100 K.G. Bunschoten. Tot hoogheemraad! van de Bomsohoter Veen- en Veldenddjik zijn be noemd, de heeren G. Huijgen Azn., alhier, en A. Kuijer Azn., te Hoogland. N ij k e r k. In het bestuur van den polder, Arkemheen zijn benoemd: tot dijkgraaf de heer G. Prins on tot heemraad de heer H. van Heil, beiden van hier. De gisteren bijl den burgemeester inge diende opgaven van candidaten voor de ver kiezing, ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer, bevatten de volgende namen Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck (anti- rev.) mr. W. H. de Beaufort (lib.F. van der Goes (soc.-dem.) en A. P. Staalman (christ.-dem.). Op 44-jaiigon leeftijd is, na een lang durige ziekte, alhier overleden de heer Cor nells Bernardus Kok, een man die, hoewel zich nimmer op den voorgrond stellende en steedis met besclteidenheid zijn weg gaande, gaarne in liet belang van het algemeen werk zaam: w'as. Als bestuurslid van „Flehite" had bijl ruimschoot gelegenheid zijtn voor liefde te toouen voor alles, wat op geschie denis en oudheidkunde betrekking heeft. In liet lot der armen stelde hij veel belang. Hij was dan ook gea*uimen tijd bestuurslid vau de Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen, terwijl hij voor Amersfoort's belangen werkzaam wtas als een der bestuur ders van „Vreemdelingenverkeer". rWij ontvingen weer een aanteeken- boekje ten gebruike bij de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Deze uitgave is van de firma D. J. van der Wille, te Haarlem, en bevat o. m. Eenige artikelen dor wet tot regeling van het kiesrecht; stembiljet en inlichtingen voor den kiezer; mededeeling dei- namen vau candidaten, met gelegenheid tob noteeren van den u'tslag der verkiezingenoverzichts tabel der gekozenen en een tel- of turftabel. - De Amersfoortsche Muziek vereeniging, onder directie van den heer Jochems, geeft morgenavond te 8 uur weer een concert op het stationsplein, hoek Regentesselaan - De temperatuur van het water in de Zwemschool op 7 Juni 1905, des ochtends 7 uur, was 66 graden Fahrenheit. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Agatha, d. van A. de Wit en A. Groot. Overleden: Alijda Kolfschoten, oud! 83 j„ wed. van W. Spijker; Jacob Geur teen, oud 22 j., ongoh. STAATSLOTERIJ. hoogste prijzen der 5. klasse. Trekking van 7 Juni. Prijs v./ 5000 No. 17557 Prijs f 1000 No. 15079 1766 13807 Prijs v. 400 No. 19919 7729 19998 19158 9688 Prijs v. 1 200 No. 1530 373 Prijs v. f 100 No. 5702 18021 18237 3489 17255 18818 20922 3354 10069 17075 19213 6454 Naamlooze Vennootschap. Korte Nieuwstraat 4Utrecht. KAPITAAL f 1,000,000, waarvan geplaatst 1' 900,000. Directeuren s Mr. F. S. VAN NIEROP C. H. F. CHRI8TMANNF. X. M. H. KEL LER on Mr. G. VISSERING. Fondsen - Coupons - Visiels Credletbrleven - Deposito - Prolon gatie - Incasso - Rekening-Courant - Coupons en losbare Obligatiën welke bij de AMSTEBDA MSCHE BANK te Amsterdam betaald wordenkunnen ook aan ons kantoor ter betaling worden aangeboden. Ons dateiyhsch koersblad voor buitenlandsch papier en conpons wordt aan de relatiën op aanvraag gratis toegezonden. DEN HAAG (V-ager Zjtphen). iY.;ect.e HENNV. KAPITAALf 4.000.000.00 RESERVEFONDSruim - 1.100.000.00 De Intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie zal op Dinsdag 13 Jnni e.k., des middags ten IS nre in het Militair Magazijn van Levensmiddelen op Damlustte Utrechtonder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlogin het openbaar aanbesteden de Levering van Aardappelen noodlg voor de Soldaten Menages te Utrecht, gedurende het tijdvak van 16 Juli tot en met 31 October 1905. De voorwaarden van aanbesteding en leve ring van 6 Februari 1903VI Afd. No. 140 zijnmet de daarin aangebrachte wijzigingen, te verkrijgen bij de Gebrs. VAN CLEEF te 's Gravenhage. Inlichtingen omtrent de hoeveelheden welke vermoedelijk noodig zullen zijn enz kunnen bij den Administrateur van genoemd Magazijn en ten bureele van den aanbesteder, Stations straat 18worden ingewonnen. Utrecht, 30 Mei 1905. De Majoor-Intendant voornoemd S. C. HOLLAND. De Notaris HUIJBERSte Utrechtzal in den loop der maand Juliin het Notaris huis publiek verkoopen De perceelen 7, 7b" en 8 aan den Leidschen straatweg bij het Cen traalstation te Utrecht, Deze perceelen zijn groot 352 centiaren geschikt voor elke industrieele of handelszaak en zijn tevens uit de hand te Koop. V Mevrouw VAN DER VLIET-Borski, Huize DuinlastOverveenverlangt met Augustus een alleszins bekwame P. G., voor hoog loongeheel vrij van sterken drank. Zonder uitstekende getnigen van vorige diensten onnoodig zich aan te melden. Franco brieven aan bovenstaand adres. Gevraagd 45 mille als 1'" Hypotheek, tegen niet hoogere rente dan 4 's jaars, en minstens zes jaar op goed verhuurde burger- woonhuizen met voldoende overwaarde, staande omtrek Maliebaan. Brieven onder no. 45 aan het Alg. Advertentie-bureau van P. DEN BOER, Jeruzalemsteeg 12, Utrecht. LISSONE's M* Gezelschapsreizen. 10 Jnul. Extra reis tijdens de Pinkster naar LONDEN, reissom f 95.— alles inbegrepen. 10 Jnni door den HARZ, prachtigo natuur reis. 10 Juni naar het Eiland WIGHT, Eoge- land's tuin. 18 Juni naar den RIJN en het AHRDAL. 19 Juni naar den EIFFEL en de Tentoon stelling te LUIK. 31 Juul naar ZWITSERLAND. Het BER- NER OBERLAND. 22 Jnni naar NOORWEGEN ZWEDEN en DENEMARKEN. 20 Juni naar HOOG BEIJEREN en OBER- AMMERGAU, met bijwoning van de opvoe ring der Kreuzessehule David und Christus 27 Juul naar LONDEN en WIGIIT. 28 Juni. Extra reis naar den HARDANGER, Noorwegen's schoonste deel. 6 Juli naar de wonderbare natuur van WEST en MIDDEN NOORWEGEN, terug reis over CHRISTIAN1A, STOCKHOLM, KOPENHAGENons. Men vrage de Programma's h 10 ets. per stuk of „de Nederlandsche Tourist", a 90 cents, bevattende allo Zoraerprogramma's. LISSOHE ZOON, Singel 155, Amsterdam. Alleenreizenden gebruikt LISSONNE's uit stekende Hötel-coupons. t== Hef beste 1 Mondwafer fer Wereld? voorTAFEL EN KEUKEN Leveranciers van boter aan 'sRijks Zeemacht Aangesloten bij het officieel Botercontröle- station voor Gelderland en Overijssel. Noteering onzer prima gepasteuriseer de Roomboter, voorzien van Rijks- en contrólemerkf 1.30 per K.ti. franco. Nijkerk. Dir. Parkhotel «iet Dependance Parkhaue, het geheele Jaar geopeud. Beide Hotels met hoogst moderne inrich ting in goede vrije ligging in het Brunnen- park. Enkele kamers en afgesloten woningen met Badkamer. Officieren vereeniging. Men vrage prospectus. _je-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3