S°. 339. Tweede Blad. 3def Jaargang. Zaterdag 10 juni 1905. KOLONIËN. 1ERSF00RTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Amersfoort f 1.85. ra, Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: t 0.75. Yan 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit -Blad bij abonnement Eem» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. ker. OOST-INDIÊ. De nieuwe gouverneur van Atjeh De luitenant-kolonel van oen gene- ralen staf G. C. E. van Daalen, van het Oost- Indische leger, die, in de plaat-s van den gene raai-majoor jhr. J. O. van der Wijck, be noemd. is tot militair commandant van Atjeh en Onderhoorighedentevens gouverneur van dat geweest, genoot zijn opleiding -t officier aan de Kon. Mil. Academie en werd 10 Juli 1883 benoemd tot 2e luitenant bij het wapen kier artillerie van genoemd leger. Na een ja^r detacheering aan de Hoogere Krijgsschool, vertrok hij naar Xndië en ver- Iwierf daar -den 26en Juli 1889 op Atjeli, bij de gevechten te Kota Toeankoe, hot ridder- kruis dor Mil. Willemsorde, welk eereteeken (hem is toegekend bij kon. besluit van 16 Maart 1890 no. 30. In 1891 werd hij ge detacheerd aan de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage. In I idië t ruggekeerd werd hij 28 Mei 1894 bevorderd tot kapitein en kort daarna naar Atjeh geplaatst, waar hem wegens zijn flink optreden bij verschillende gevechten de eeresabel is toegekend. Twee jaar later werd hij geplaatst bij den general en staf en werkzaam gesteld aan het departe ment van Oorlog, in 1898 is hij benoemd tot chef van den staf in de 3e militaire afdeeling op J|iva. Korten tijd na zijn bevordering tot majoor, den 13en Januari 1901, werd hij ter beschikking gesteld van den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en 26 Mei 1903 benoemd tot luitenant-kolonel. Sedert dien tijd is hij werkzaam aan het hoofdb" -au van den generaden staf van het departement van Oorlog te Batavia. De overste is 42 jaar oud. Van Makassar werd 5 Mei aa.. keu B. N. geseind Gisteren kwam hier het l>eriolit jan Pare- Pare, dat onze troepen zonder tegenstand der bevolking gedebarkeerd en onder dak ge bracht waren in een groot huis, het- eigendom der vrouw va-n den kroonprins van Sioenreng. Aroe Malolo bracht resident Brugman een liezoek, waarbij tegenwoordig waren overste Michielsen en kapitein Goldman. Hij was spraakzaam en beloofde 's veel te helpen. Vplgens ee gerucht zou de ons vijandig- gezinde tweede broeder vau den Radja van Sidenreng voornemens zijn met twee duizena man ons van Pare-Pare te verdrijven, waar bij Aroe Bola, prins van Wadjo en gunsteling van den radja van Boni hem zou bijstaan. Dit gerucht wordt eóliter uiet geloofd De stemming der bevolking te Pare-Pare is goed. Datoe Balka een Datoe Pabodjo, zoon en schoonzoon van de leenvorstin van Tanet- to, zijn daar aangekomen met 500 ge wapen den, die 's nachts onze voor den vivakbouw bestemde materialen bewaken. i De gezondheidstoestand der troepen is gccd. Een bijzonder correspondent van het Soer. Handelsblad onderzocht den toestand op Zuidwest-Celebes en meldt van zijn bevin dingen het volgende De Boniërs zijn gereed tot den oorlog; het aantal gewapenden bedraagt 8000 trt 8500, velen zijn voorzien van ach ter 1 adem. Zij ver wachten een aanval van de landzijde in het bergregentscl. ip Pare-Pare en van de i.eezijde en de Tjenranari-rivier in het binnenland van Celebes, Zij zijn van meening, dat het gou vernement eerst Sidenreng, Wadjo en andere staatjes zal aanvallen, omdat de expeditie in Juni of Juli aanvangt, in die maanden is geen actie van de Oostkust, wel van de West kust mogelijk. Het gerucht gaat in liet binnenland, dat het gouvernement den Boni-oorlog als voor wendsel gebruikt om fondsen te bekomen, met liet heimelijke doel alle staatjes in te palmen. De tactiek dier staatjes is vermoedelijk ons eerst te laten vechten. Boni zal zich daarna bij hen aansluiten. Te Makassar bestaat vrees voor ernstige gevolgen van het bezetten van Pare-rare, na melijk een aansluiting van Sidenreng, Wadjo, Soppenjg en Goa biji Boni. De Ment awe i-eilanden. De Pa- danger verneemt, dat den 20en April het bivak op het eiland Siberoet tengevolge van hoog© vloedgolven onder water werd gezet. He: water steeg 131 d.M. boven het gemid delde peil. In verband met de oostenwinden en daar mede gepaard gaande branding en vloed zal in Mei en Juni de waterstand nog hooger worden, weshalve besloten werd het bivak te verplaatsen en men overging tot het ra^ seeren van een terreinstrook aan de over zijde der rivier. Eenige Mentaweiërs hielpen bij dat werk. Den 21 en steeg het water nog hooger en stond op sommige plaatsen 1 voet in de bi vak. Do overhaalpont dreef dien dag weg cn veel schade werd aangericht iu liet vivres- magazijn door het met kracht h'nnendrin- gende zeewater. Den 22sten April begon het water te dalen, den volgenden dag vermin derde de vloed merkbaar en den 24en wai de waterstand weer normaal. De Mentaweiërs, die aan het- nieuwe bivak werken, worden betaald met tabak, baadjes, wit en rood katoen, enkelen zeif9 met geld. Met den gezondheidstoestand gaat het ellendig. De commandant, de le-luitenant W. F. H. Elpke, leed sedert. 17 April aan zware koortsen; zijn toestand werd met den dag erger en den 26sten was deze bepaald zorgwekkend. Daaroip is deze officier geëva cueerd, naar het hospitaal te Padang met 1 ini. sergeant, 2 inl. korporaals, 4 Eur. fuse liers, 4 inl. fuseliers en 3 dwangarbeiders. Spoorwegen. Langs de lijn Seanar rangVorstenlanden van de Ned.-Ind. Spoor wegmaatschappij worden de locomotieven op het voorbeeld van Rusland al lang ge stookt met hout; en dat met succes, want geen trein in Indië loopt harder dan de sneltrein tusschen Semarang, Solo en Djok jakarta. De directie der Staatsspoorwegen heeft langs haar Oosterlijnen dergelijke proeven genomen, die evenzeer met goeden uitslag werden bekroond en het boschwezen heeft verklaard dat er hout genoeg aanwezig is om dezen dienst voortdurend van brandstof te voorzien. Nu is men bezig langs de lijn Batavia Poerwakarta nogmaals proeven te nemen, vermoedelijk met liout, dat in West-Java's bossehen te vinden is. Dit schijnt minder deugdzaam te zijn, want passagiers en afzen ders vau handelsgoederen klagen erg over de rondvliegende vonken, die schade toebrengen aan lijf en goed. Misschien kan dit verhol pen worden door een eenigszins gewijzigde inrichting der locomotieven. J.-B. M ij n b o u w. De Java-Bode meldt Den 15en Mei zal van hier naar Benkoe- len vertrekken een complete rnijnbou««-bri gade, bestaande uit eenige ingenieurs en op zieners van het mijnwezen, met ondergeschikt personeel, ten einde bepaalde gedeelte dier residentie geologisch op te nemen. Met het vrijkomen vau de ;n Menado werkzame ambtenaren van het mijnwezen, in welk ge west een dergelijke opneming zoogoed als af- geloopen is, is er ruimschoots personeel voor dit nieuwe werk beschikbaar gekomen. Naar wij vernemen, zal men in de eerste plaats, in de buurt vair Redjang Lebong speuren naar de aanwezigheid van edel metaal De regee ring moet n.l. vau meening zijn, dat, waar een particuliere maatschappij zooveel succes heeft, geen middel onbeproefd mag worden gelaten om na te gaan of er voor het gou vernement ook niet een dergelijke, rijk vloeiende bron van inkomsten te openen zou zijn. Van Menado kwamen terug de hoofdinge nieur M. Kopenberg, de ingenieur 3e klasse Hövig, de opziener le klasse Pokier en de opziener 3e klasse H. W. Vreugdenburg. Van Atjeh zullen eerstdaags ook naar Ben- koelen vertrekken de ingenieur 2e klasse P. J. Janssen en de opziener 3e klasse E. C. Berret-ty. Na beëindiging van het mijnbouw- kundig onderzoek in Djambi zal het daar werkzaam zijnde personeel waarschijnlijk ook naar Benkoelen worden overgeplaatst. Een geheime vergadering. De Ja va-Bode van 28 April meldt: „Aan boord van het pantserschip Koningin- Regentes behoorde tot het scheepsvolk een matroos le klasse, voorzitter van een afdee ling van den Matrozenbond. die eenige dagen geleden met eenige geestverwanten aan boord een geheime vergadering had belegd, waarin sociaal-democratische denkbeelden werden 'erkondigd. De vergaderden werden tijdens hun verboden bijeenkomst betrapt, met het gevolg, dat zij voor bestraffing werden voor gedragen. „De leider der vergadering, een man die door zijn meerdere kennis op zijn kameraden grooten invloed uitoefent, zei de bij die gele genheid „Nou ja, ze durven, me toch niet aan f" En dit scheen zoo aanvankelijk. Maar toen deze matroos gisteren, een paar uren voor het vertrek vau den mailstoomer Koningin-Regentes, last kreeg oin zich gereed te maken, met die boot naar Nederland te ver trekken, zal hij wel hebben begrepen, dat van niet-durven geen sprake was. „Hoe het zij, de man ering op de mailboot over en nu schijnt het dat, hoewel het be richt van 's mans vertrek eerst zeer laat be kend werd, zijn kaïneraden toch gelegenheid hebben gevonden, naar de ande schepen van het eskader het bericht hiervan over te seinen. Met het gevolg, dat, iettegenstaande daarte gen strenge verbodsbepalingen bestaan, bij het voorbijvaren van de mailboot van alle schepen der vloot donderende hoera's opste gen en den vertrekkenden sociaal-democraat een uitgeleide werd gedaan, enthousiaster dan ooit een hcengaanden landvoogd te beurt viel. ..Zooa's vanzelf spreekt, heeft het voorge vallene den schout-bij-nacht, commandant van het eskader, ten zeerste ontstemd en heeft deze het noodig ge a rit om de discipline die blijkbaar verscherping noodig heeft, stren ge*" te doen handhaven. Om dit mogelijk te maken, zijn van de vier, hier thans nog lig- gende oorlogsschepen, de Koningin-Regentes, de Holland en de Noord-Brabant, naar de re ede verstoomddeze schepen zullen ver der geen andere gemeenschap met den wal hebben dan door met roeiers bemande sloe pen de stoombarkassen staan op de plaats rust Voorts zijn alle gunsten, der beman ning vroeger verleend, voorloopig ingetrok ken, zoodat de hoera kraaiers de hun toe gedachte straf duchtig zullen gevoelen." Een militair d r a. m a.. Uit SaJatiga wordt aan het Soer, Hbl. geschreven „Nog altijd' heeft men het hier over de zaak van den majoor der cavalerie P., tegen wien in een anoniem schrijven bij den com mandant der 2e militaire afdeeling, gene- raal-majoor G re vers. vele ernstige klachten, den dienst betreffende, waren ingebracht. Deze klachten maakten den indruk ge- I grond te zijfn, zoodat generaal Grevers het zijn plicht achtte, op het anonieme schrijven in te gaan. Hij kwam te Salatiga, niet om een inspectie te houden als in de Semarang- sche bladen stond, doch om persoonlijk een onderzoek in te stellen. De generaal had door zijn royaal en open optreden alras het vertrouwen der minderen gewonnen en wat niet. velen chefs gelukt, daarin slaagde hij. Zonder terughoudendheid klaagden de min deren bij den generaal hun nood over de dienstopvatting van hun commandant. Het gevolg was, dat kort na het onder zoek de majoor naar Batavia werd geroepen, om zich te verantwoorden over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Het was den generaal ook niet moeilijk ge vallen te vernemen, wie de schrijver was ge weest van de aan hem gerichten brief, en toen de kameraden van dezen hem eenmaal genoemd hadden, wist men spoedig in alle rangen zijn naam. De schrijver was sergeant E. geweest, c n eerlijk en rond militair, die in het belang van zijn kameraden wel tot anonimiteit zijn toevlucht had moeten nemen. Het verraad van dezelfde kameraden en de vrees voor de gevolgen van zijn daad maakten den oppas- j 9er.den onderofficier wanhopig en in een vlaag van moedeloosheid heeft hiji een dag of wat geleden getracht een eind aan zijn le ven te maken. De ongelukkige bracht zich, hoewel een vreeselijke, toch geen doodelijke wond toe. De re vol ver kogel, welke hem door de sla- peü moest gaan, week schuin benedenwaarts af, streek langs de oogzenuwen en maakte hern voor altijd blind. Zijn toestand, hoewel bedenkelijk, is niet hopeloos en nog geen oogenblik heeft hij zijn bezinning verloren. Het feit heeft hier algemeene deernis ge wekt." Een bandjir. Uit Buitenzorg wordt van 10 Mei gemeld De adsistent-resident keerde heden terug van zijn tocht tot onderzoek naar den om vang der ramp in het dal van de Tji Beet. Den 5en vertrokken, kwam hij den 7en 's avonds te Tji'kembar en Tjibeureum aan. De desa Tjikembar bleek geheel, de desa Tjibeureum gedeeltelijk meegesleurd door den 'bandjir. Zeventig mensohen zijn verdronken; der tig konden zich nog redden. Al het vee, de opgeschuurde padie en veel boomen werden meegesleept. De landheer verleende de eerste hulp en gaf honderd gulden, welke onder de nood lijdenden werden verdeeld. De oorzaak van den bandjir is waarschijn lijk een doorbraak hoog in het gebergte. De T:i Beet stond bij inlanders bekend als geen ernstig gevaar voor bandjirs te geven. De ramp had Woensdagavond om 9 uur plaats bij zwaar onweder. Berichten. Het Weekblad van bet Recht ver neemt, dat door dien Hoogen Raad aan H. M. de Koningin een adres is gericht, houdende bezwaren tegen de Kon. besluiten van 18 April 1904 en 29 Maart 1905, waar bij reep. aan de rechterlijke colleges en amb tenaren jaarlijksche rekening en verantwoor ding is opgelegd van de toelagen voor kleine onkosten en bureelkosten, en het recht van benoeming van de concierges, boden en ver dere bedienden aan de rechterlijke colleges is ontnomen cn overgebracht bij den mi nister van justitie. Zondagsrust voor journa listen. In de jongste vergadering der Haagach Journalisten-vereeniging ie de vol gende motie aangenomen „De Haagsche Journalisten-vereeniging, van oordeel dat het wen schel ijfc is de Zon- dagsrusc voor de journalisten zooveel moge lijk te bevorderen; gehoord de bereidverklaring der directie van heb Nederl. Correspondentiebureau, om van de besturen der op Zondag alhier verga derende ""vereenigingen telkens vooraf een verslag te vragen van het in die vergaderin gen behandelde draagt het bestuur op, de hoofdredacties der Haagsohe bladen cn de directie van het Ned. Corr-bureau uit te noodigen, naar op Zondag hier te houden vergaderingen als regel geen verslaggever te zenden. herdacht al het goede, dat zjjne leerlingen van professor Bussemaker hadden mogen ontvangen en bood, namens alle aanwezigen, den 'hoog leeraar een draaibaren boekenstander aan, iLe- nevens een naamlijst dergenen, die tot dit ge schenk hadden bijgedragen. De heer Bussema ker. dankende, sprak de beste wenschen voor de toekomst zijner studenten nit en nam van allen afscheid. (Pr. Gron. Ct.) Examens vreemde talen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goed gevonden lo. te bepalen, dat commissiën, die in 1905 worden belast met het afnemen der examens in de vreemde talen, waarvan de programma's zijn vastgesteld bij K. B. van 14 Oct. 1884 voor zooveel betreft de dezen zomer te houden exa mens, zitting zullen houden voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage, voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen 2o. te benoemen tot lid en voorzitter van de commissie voor de Fransche taal, dr. A. G. van Hamel, hoogleeraar aan de Rijks-universi teit te Groningen tot lid en voorzitter van de' commissie voor de lOogduitsche taal, dr. B. Symons, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit té Groningen tot lid en voorzitter van de com missie voor de Engelsche taal, dr. J. H. Kern, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Gro ningen. De namen der leden en plaatsvervangende leden der verschillende namen-commissies zijn vermeld in de Staats-Conrant I.j. 134. De Haagsche Gemeenteraad heeft be noemd tot leeraren am Hoogere Burger school met driejarigen cursusin natuur- en scheikunde den heer dr. H J. van Wijk, tijde lijk leeraarin geschiedenis cn aardrijkskunde den heer P. Goedhart, arr.-schoolopziener te Haarlem. Op de aanbeveling van leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. te Hilversum, staan de heeren Th. A. Yerdeniers, leeraar aan de gemeente h. B. S. met 3-j. cursus te Utreoht, en J. H. Rhoen, leeraar aan de gemeente ia. B. S. te Breda. Het Olassicale bestuur van Amersfoort, zal op Woensdag 28 Juni a. s. zijne voorjaars vergadering houden, waarin o. m. zal behandeld worden de voorstellen voor de Algemeene Sy node en het Concept Algemeen Reglement e de Ned. Herv. Kerk, opgesteld door de predi kanten dr. Slotemaker de Bruyne en Blanson Henkemans. Verder zal moeten worden voorzien in de vacatures, die zullen ontstaan door het aftre den van de volgende heeren H. J, ter Haar Romeny en zijn sec. W. J. Meiners, eidon pred. te Amersfoortmr. F. D. graaf Schim- melpenninck, oud-ouderl. te Eemnes-binnen (Baarn) en zijn sec. W. Kleber, ouderl. te Amersfoort. Dinsdag had te Groningen eene vergade ring plaats van vrijzinnige predikanten uit de provincie, waarbij uit alle klassen, zoowel evan- gelisohen als modernen tegenwoordig waren. Ook prof. Meijboom woonde een deel der ver gadering bij. Het doel was, voorloopige maat regelen te nemen tot oprichting eener vereeni- ging van vrijzinnige hervormden in de provin cie Groningen ter bestrijding van de orthodoxe propaganda, en dit door samenwerking der evangelische en moderne groepen. Besloten werd, eene circulaire met concept-reglement en oproep tot eene algemeene vergadering te zen den aan kerkeraden, kerkvoogdijen en verdere personen in de provincie, \an wie de vergade ring steun verwachten kon. Een concept-regle ment werd vastgesteld en de algemeene verga dering bepaald op Dinsdag 18 Juli, v.m. elf uur, in 't Concerthnis. In het concept-reglement, komt o. a. de be paling voor. dat het bestuur elk voor de helft uit evangelischen en modernen bestaat, en dat van de 8 leden minstens 3 geen predikanten zijn. (Pr. Gron. Ct.) - Dezer dagen heeft in eene Noordholland- se.ie gemeente (boven het IJ) de predikant der Ned. Herv. Kerk aan kerkvoogden voorgesteld hem een belangrijke geldsom uit te keeren, als hij naar elders vertrok. Let resultaat was, dat kerkvoogden besloten het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Als de dominé nu maar een beroep krijgtmerkt de N. R. Ct. op. School- cn Kerknieuws. Donderdag gaf professor Bussemaker, be noemd hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, zijn laatste college in het Groningsche Universiteitsgebouw. Na afloop daarvan sprak, namens de Groningsche studenten, leerlingen en oud-leerlingen van professor Bussemaker, de heer P. A. Meilink dezen toe. De heer Meilink Boekbeoordeelir.g Reisindrukken uit Palestina, naar het Duitsch van Ludwig Schneller, uit gave van Neerbosch' Boekhandel (prijs f 1.25). Een boek van 250 pag., met verscheidène illustraties, handelend over Jeruzalem, de woesftjjn van Judea, 't goberte van Benjamin en Erfnaim en het Jordaandal. Naast do bestaande beschrijvingen van het Heilige Land verdient ook deze een plaat». Het boek laat zich aangenaam lezen, omdat bet zoo onderhoudend geschreven is. De schrij ver staat op orthodox standpunt, nu en dan komt dit in zijn boek uit, maar dat ver hindert niet dat ook andersdenkenden het met genoegen zullen lezen, ook al omdat er veel belangrijks in vermeld is, en daaronder wiat men in gewone reisbeschrijvingen niet v'ndt Grieksche mythen en sagen, naar het Duitsch van Gu&tav 9chwab (no. 39 van d© Volkskinderbibliotheek, onder red. van Nellie (mevr. Van Kol), uitgave van Mlaserceuwi en Bouten, te Rotterdam. Het is in 't voor mij liggend! dëeltje, dat behandeld, of liever verteld, wordt die sago van Oidipoes. Het is goed, dat ook onze jon gens en meisjes kennis maken met deze mooie, zinrijke verhalen. Alleen ditmaal is Nellie erg zuinig met haar aanteekeningeu en toelichtingen, zooals wij ze in andere deeltjes van deze bibliotheek vindien. Elr zou hier ook nog wel eten en ander bij te zeggen zijn geweest, opdat onze jeugd beter begreep cn meer Waardeerde deze voortbrengselen van den dichterlijken geest der ouden. Het Pausdom, door graaf v. Hoens- broech, uitgave van A. H. Adriani, Leiden. De thans verschonen derde afl. gaat voort met de behandeling van allerlei bijgeloof uitvoerig wordt stilgestaan bij de Taxil- zwtendelarij. Voorts begint een nieuw hoofd stuk over Pausdom en Heksenwerk. Het is zeker te betreuren, dat er zooveel onchris telijks wortel schoot in het Christendom, maar het is dan slechts toet te juichen, dat de vinger gezet wordt op zulk een wondé- plek. En dat doet graaf v. Hoensbroech in zijn werk, dat misschien velen onaangenaam zal zijn, maar stellig menig weldenkende tot nadenken zal brengen. Wandplaten ten gebruike bij liet on derwijs in de dierkunde, door F. Specht, ge- drukt in kleuren, groot 65 bijl 92 cM., de serie van 12 voorzien van metalen staven f 6.50. W andkaar ten (blinde) van de wereld doelen door R. Bos, in 7 kleuren gedrukt., formaat 86 bij 114, de complete serie met metalen staven f 11, op linnen natuurlijk duurder. Van beide uitgaven zond de heer P. Noordhoff, te Groningen, ons een paar exem plaren ter beoordeeling, en dan erkennen wij gaarne dat zoowel aan de platen als aan do kaarten alle mogelijke zorg is besteed, dat de platen een sieraad voor elk schoollokaal zijn en de kaarten aan de eischen voldoen. Ons dunkt de uitgever zal van beide uitga ven pleizier beleven. Op die Hoogte, maandschrift voor de huiskamer, onder red. van H. Verschuur, met medewerking van mannen en vrouwen, wier naam goedon klank heeft en uitgege ven bij de Vennootschap tot exploitatie van het tijdschrift, gevestigd Keizersgracht 217, Arasterdam. Hetgeen wij reeds eerder van dit tijd schrift zeidén, moeten wij er ook nu weet" van zeggenhet laat in uitvoering nieti te wenschen over. Het i& actueel, het- is rijk aan afwisseling, het. heeft degel ijken inhoud!, 't is mooi geïllustreerd. Aantrekkelijk maakt het laatst versche nen nummer, o. a. de stamboom en de por tretten van dé in leven zijnde leden van het vorstenhuis Mecklenburg-Sohwerin. Voorts is een mooie reproductie naar Wil lem Maris aan deze afl. als premie toege voegd. Suze la Chapel le Roobol begint een roman „Het Japansche Huis" en Krabbé geeft een en ander over de tentoonstelling in Arti. Dan nog oen interessant artikel over aardbevingen met illustraties en eindelijk die gewone rubrieken. Enwat- wil men. nog meer? Wat willen de Vrijzinnigen?, propagandaboek voor de verkiezing van 1905, uitgave van de Nederl. Drukkers en Uitge versmaatschappij C. Misset, te Doetinchem. Een boekje van 150 bladz. te bekomen voor slechts vijf, zegge vijf cent. Met dit boekje in de hand zou haast ieder een een politieke lezing kunnen houden. Het is oen verzameling van artikelen door Bor- gesius, De Louter, Roessingh, Levi, Kete laar e. a. Het is een goed idee geweest deze verzameling in 't leven te roepen en te brengen onder ieders bereik. Die er meer van weten wil, hale het even bij rijn boek handelaar 1 C o s mi o s, revue illustró mensuollo poly glotte, inet artikelen in Hollandsch, Fransen, Duitsch en Engelsch, uitgave van Scheltens en Giltay, te Amsterdam. Cosmos is reeds in het achtste levensjaar, dus voor velen reeda een goede bekende. Anders is het nog met het nieuwe weekblad, door dezelfde uitge vers bezorgd, nl. De Vonk. De redactie, van dit in ongewoon formaat uitgegeven weekblad is in goede ban dén, nl. van Marie Metz Kon:ng cn Top Naeff, twee namen, die goeden klank hebben. Er rijn nu vijf nummers verschenen de prijs per kwartaal is f 1.15 waarin bijdragen wer den opgenomen van dc redactrices, van F. J. v Uildriks, Th. de Meester Jr., Jeanne Reijneke van Stuwe, J. Everts Jr. enz. Proza en poëzie wisselen elkaar af. Een aanvang is gemaakt met een belangrijke serie artike len „hoé en wat men elders schrijft", waar van het eerste is „de Japansche roman". Gaarne komen wij nog op deze nieuweling onder de tijdschriften terug 't is lectuur voor iedereen. Worde dezo vonk niet uitge doofd Eindelijk zij voor heden dc aandacht nog gevestigd op Wetenschappelijk Nieuws voor Iediereen, maandelijks tijdschrift, onder red: van H. J. Barbels, uit gave van B. Busé, te Hardinxveld. (Prijs per 12 afl. van 64 pag. slechte f 3.60). Door omstandigheden is in de uitgave eeni ge vertraging ontstaan, een schade, die spoo- dig ingehaald zal worden. Het nu versche nen nummer bevat allerlei wetenswaardige! zaken, het handelt over de Zweetfsche Zuid- poolexpeditie, het overbrengen van afbeel dingen met. do telegraaf, de temperatuur dei- zon en de regenval, het onderzode naar 't vaderschap, tuinen als ziekenhuizen, soda-op- lossing als ontsmettingsmiddel, hersenvlies, ruggemergontsteking, enz. enz. Waarlijk, ieder die op de hoogte van rijn tijd! wil rijp, abonneer© rich op dit Vademecum. F W. D.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1