Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Limburgsche toestanden. Door bet hoofdbestuur van den Bond van Nederl. onderw. is aan den minister van bin- nenl. zaken een adres verzonden in zake de uitbetaling van onderwijzers-traktementen in Limburg. Het wijst daarin op den on- houdbaren toestand, waarin het hoofd van de openbare school te Bochotz en de daar aan verbonden onderwijzers financieel ver- keeren. Eerstgenoemde ontving tot dusver over het Toopende jaar f 150 van zijn trak tement van f 1000, een der onderwijzers f 130 van het salaris van f 800; de onder wijzeres f 89 van de f 550 en drie onderwij zers, elk f 81, van hun salaris ad f 500. Op een desbetreffende vraag van belang hebbenden verklaarde de gemeente-ontvan ger geen geld in kas te hebben, noch hoop te kunnen geven, dat dit spoedig het geval zou zijn. Te Nijmegen is op 31-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde le luitenant der artillerie O.-I. leger H. E. Visseher, thans t iert eenige jaren tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. school te Nijmegen. l>e heer Visscher bezweek aan de gevolgen eener ernstige verwonding, welke hij in den strijd in Iridië had bekomen. Vad. liet Bestuur van de Vereen'ging voor Vrouwenkiesrecht, heeft een circulaire ge rei aan de vrouwen van Nederl J, jong en oud, arm en rijk, waarin het haar opwekte een op vrijheid gegrondveste maatschappij van mannén en vrouwen met gelijke rechten te verlangen en met verzoek zich tot de kie zers te wenden, die de vrouwen uit haar staatkundige onmondigheid, die zsgt het bestuur bij den dag de voor ons gevoel stuitender wordt, te -erheffen, door bij do stembus alleen volksvertegenwoordigers to kiezen, die zich vóór Vrouwenkiesrecht ver klaren. Wie daaraan wil medéwerken, wordt aan gespoord ïiiet stil in den verkiezingsstrijd te zitten. Nationale Vereeniging Tot Steun aan Miliciens. Maandag 6 Juni 1.1., is de eerste algemeene vergadering ge houden te Amsterdam in eene der zalen van Krasnapolsky. De vergadering werd bijgewoond door den eere-voorzitter, luitenant-generaal jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, en gepresideerd door den voorzitter, den heer Barbe. Het hoofdbestuur was geheel aanwezig, en afgevaardigden waren gezonden door de af- deelinganAmsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Alkmaar, Delft, Haarlem, Leeuwarden, Naarden, Sneek, Utrecht, Zutphen en Wijk bij Duurstede. Uit het jaarverslag bleek, dat namens H M. de Koningin was ontvangen een zeer waardeerend schrijven met eene gift va.i f 200; namens H. M. de Koningin-Moeder een gift van f 100 en dat Z. K. H. Prins Hendrik zijn groote ingenomenheid met het streven der vereeniging had te kennen ge geven. ZEx. Lt.-Gr. den Beer Poortugael had het eere-voorzitterschap der Vereenigingmr. Van Leeuwen, burgemeester der hoofdstad, dat van de afdeeling Amsterdam welwillend aanvaard. Op heden zijn er twaalf afdeelingen met een volledig afdeelingsbestuur, negen afdee lingen met een correspondent. Enkele alaee- lingen zijn in wording. Het aantal leden der vereeniging is thans 1232, aan giften in eens werd f 1279.53 ontvangen, het totaal der jaarlijksche oontributiën is f 21-94.45. Omtrent de werkzaamheden der Vereeni ging valt nog weinig mede te deelenzij wa ren uit den aard der zaak alleen van voorb.' reidenden aard. Op de lijst der sollicitanten komen nog 90 miliciens voor van de lich ting 1903 en 1904. Na het voorlezen van dit verslag werd een belangrijke en vruchtbare discussie gevoerd. De verschillende afgevaardigden gaven mede- deeling van de wijze, waarop in hunne afdee ling voor de zaak propaganda was gemaakt en menig denkbeeld werd geopperd, waar mede de anderen hun voordeel konden en wilden doen. Tot lid van het hoofdbestuur werd de heer Beekman, die aan de beurt van aftreden was, herkozen. Geconstateerd werd, dat de oprichting van d© Vereeniging is geslaagd. Het hoofdbestuur blijft werkzaam om het aantal barer afdee lingen uit te breiden. Te Rotterdam, Dor drecht en Groningen b.v. is men ernstig met de oprichting van eene afdeeling werkzaam Groote militaire muziek- wedstrijd te Tilburg. Het oomité schrijft „Abusievelijk werd in onze vorige opgave verzuimd als geschonken prijs voor den wed strijd te vernielden eene groote zilveren ver gulden medaille, geschenk van den eere-voor zitter der feesten. Zijne Exc. luitenant-gene raal W. G. y. Snijders. inspecteur der infan terie, welke medaille als hoofdprijs is gesteld voor den specialen wedstrijd in militaire mar- schen. De feestelijkheden zullen geopend worden op Vrijdag avond 16 Juli te 8 uur, met de entvangst der jury en een réunie in di socië teit Philharmonie, alwaar te 9 uur een con cert plaats leeft door het muziekkorps der Kon. Ned Fabriek van muziekinstrumenten M. J. H Kessels. Het zal die dagen een echt milita'r ver toon te Tilb-rg zijnde stad die anders van het militaire, element onthouden iste meer daar ook in die dagen der feesten de kader- manoeuvres alhier plaats hebben en den hoog- edelgestr. generaal jhr. Van der Goes met zijn© officieren en manschappen zijn kwartier in de stad heeft genomen. Het comité tot regeling der feesten spant al zijn© kracht in om de militaire gasten zoo veel mogelijk te huldigen en eer tc be -ijzen." Openbare muziekuitvoerin gen, zooals die in vele steden geregeld ge geven werden hadden tot dusver in de hoofd stad des lands niet plaats. De Amst Vereen ter bev. van Vreemdelingenverkeer ,,'t Kog- gesch;p" heeft er thans het initiatief toe ge nomen. Zondag had in het Vondelpark zulk een uitvoering plaats, die bovendien opgeluis terd werd door zang van de liedertafel „Apol lo." Een en ander werd door een talrijk pu bliek met aandacht aangehoord. In de zaal der antieke afgietsels van het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem werden als nieuwe aanwinstens twee beel den geplaatst. Het oene is de Artemis, waar van het oorspronkelijke beeld, dat uiit het laat-Romeinsche tijdperk stamt, doch in Ar- chaischen stijl is weergegeven, in Pompeji werd gevonden. Het andere is de zoogenaamde Diana van Gabië, alwaar het marmeren beeld, dat thans in het Louvre Museum is geplaatst, in 1792 gevonden werd; doch het wordt eveneens gehouden voor eene nimf van Arte- mis Gedurende de beide Pinksterdagen zal het Museum van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur geopend zijn. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie 'brengt ter kenn;s van belang hebbenden, dat aan de oorlogsschepen Gel derland, Noordbrabant en Utrecht de na volgende gesloten brievenmalen zullen wor den verzonden A. naar Aden, den 23. Juni e.k. met den trein van 1.10a van Amsterdam naar Ant werpen, en den 26. Juni e.k., met den trein van 4.10a van Amsterdam naar Emmerik. B. naar Port-Said, den 7. Juli e.k. met den tre;n van 1.10a van Amsterdam naar Antwerpen, en den 8. Juli e.k. met den trein van 4.10a van Amsterdam naar Em merik. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemde oor logsschepen te verzenden brievenmalen wen- sohen opgenomen to zien, worden zij uitge- noodigd hunne stukken te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den eencn hoek naar den ander. Brieven en andere stukken voor meerge noemde oorlogsschepen, welke niet van deze aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming wor den verzonden. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis van belang hebbenden, dat van 9 tot en met 19 Juni e.k. dagelijks met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen een gesloten brievenmaal zal worden verzonden aan het oorlogsschip Nautilus, te Queensferry bij Edinburgh. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken en de aan genoemd oorlogs schip te verzenden brievenmalen wenschen opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze to voorzien van twee elkander snijdende lijnen over liet geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meerge noemd oorlogsschip, welke niet van deze aan wijzing voorzien zijn, zullen langs den ge wonen weg naar hunne bestemming worden verzonden. Cynisme van een zelfmoorde- n a r e s. Zaterdagochtend, ongeveer vier uur, is aan het strand, tusschen de beide hoofden ter hoogte van strandpaal 99, te Scheveningen met hoogtij aangespoeld het lijk van een jonge vrouw, yam ongeveer 25-jarigen leeftijd. Nadat de politie de welgekleede drenkelinge naar het posthuis Gevers Deynoot.plein had gebracht, is gebleken, dat de ongelukk'ge ten winkeljuffrouw was in een der magazijnen op de badplaats. Vrijdagavond verliet zij haar betrekking nog op den bepaalden tijd en deed zij, volgens enkele ooggetuigen wel wat zon- derling, maar daarop werd verder geen ht gegeven. Aan een paal van 't hoofd, vanwaar zij vannacht in zee moet zijn gesprongen, hing haar hoed, horloge en een briefje, waarop geschreven stond: Gij. die mii vindt, Hetzij vijand of vrind, Breng mij gezwind Naar... (hier volgde het adres der dren kelinge). (Vad Armoede. Zondag werd op het bureau van politie in de Pauwensteeg te Rot terdam de hulp ingeroepen voor een vrouw die in hoogst hulpbehoevende omstandigheden verblijf houdt in een woning aan den Scliie- damschendijk, twee hoog achter. Bij onder zoek door de politie bleek in de woning aan alles gebrek, zelfs aan het hoogst noodige; zoomin voor de vrouw als voor de kinderen, van wie de beide jongste 2£ jaar en 17 dagen tellen, was er eten, drinken, kleeding of be hoorlijke ligging. De politie heeft voorloopig a n de kinderen eten en drinken verstrekt. Noodlottige val. Vrijdag is in de Bloemstraat te Amsterdam een 12-jarig meisje door de lantaarn gevallen en in een daaronder gelegen méubelmakerswerkplaats terecht gekomen, waardoor 't zeer ernstige verwonding aan het achterhoofd bekwam. Het arme kind werd per raderbaar naar het binnengasthuis vervoerd, waar het eenige cogenblkken later overleed. Ongeluk bij den arbeid. Zater- dagmiddag had op een stoomschip der maat schappij „Huelva", liggende tegenover Delfs- haven, een ernstig ongeluk plaats. Een zware laadboom, waaraan een vracht werd opgehe- Schen, brak en. sloeg tegen het dek. De 63-jarige bootwerker H. den Arend werd door den vallenden boom getroffen. Zijn boistkas werd ingedrukt, zoodat hij onmid dellijk dood was. Verdronken. Een werkman, wo nend© te 's Gravemhage, is aldaar in de Laak haven gevallen en verdronken. Droevig ongeval. Een 30-jarig werkman, in Duitscbland werkzaam, vilde met de Pinksterdagen zijn moeder 'e Zalt- Bommel bezoeken en koos als vervoermiddel een stoomboot „de Reederij." Ter hoogte an Diemei een emmer water willende scheppen, sloeg de man voorover en verdween hij in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevonden. Eject den bliksem getrof fen. Tijdens een hevig onweer zijn onder de gemeente Biervliet (Z.) de twee gebroe ders C. door den bliksem getroffen en ge dood. Onweer. Men meldt uit Oud-Vosmeer van 10 Juni De kermisvreugde werd hedenmiddag op eenmaal gestoord door een vreeselijk onwc- der, zooals in jaren niet heeft gewoed. De toren der Ned. Herv. Gem. werd door den bliksem getroffen, zonder brand te veroorza ken in 1899 had hetzelfde plaats. Naar men ons verzekert, is door den hevigen stort regen en den hagelval voor duizenden guldens schade berokkend aan de landbouwgewassen vlas, bruine boontjes en bieten, die nog zeer teer zijfn, bebbe het meest geleden. De stra ten in het dorp stonden blank van den velen regenval. (N. R. Gt.) School- en Kerknieuws. Voor de betrekking van leeraar in wis- en werktuigkunde aan de hoogere burgerschool te Nijmegen worden aanbevolen de heeren dr. J. G. Rutgers, te Alkmaar, en A. J. A. Busquet, te Amersfoort. Ondorwjjs in Slöjd. Do Rjjks Kweekschool te Haarlem voor onderwijzers werd Vrijdag bezocht door de inspecteurs van het lager onderwijs in de le en de 3e inspectie, door de distr.-schoolopzieners te Arnhem, De venter, Nijmegen en Maastricht, door de direc trice van de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Apeldoorn, de directeuren der Kweekscholen te Deventer, Nijmegen en Maastricht, en de hoofden der Rijksieerecholen verbonden aan genoemde Kweekscholen. Het doel van dit becoek was zich op de hoogte te stellen van heb onderwijs h. slöja, met op dracht den Minister daaromtrent te rappor teeren, omdat de mogelijkheid bestaat, dat slöjd ook a!s leervak op de overige Kweekscholen zal worden ingevoerd. (O. H. Ct.) De 14e Algemeene Vergadering der Ver eeniging voor christelijk Volksonderwijs ~al plaats hebben op Donderdag 15 Juni a. s. in de Buiten-Societeit te Jwolle. Woensdagavond 14 Juni zal eene bijeenkomst plaats hebben in de Groote Kerk aldaar, waar een opwekkend woord zal gesproken worden dooi de heeren ds. A. de Haan, te Zwolle ar. J. Th. de Visser en ds. J. J. van Noort, beiden te Amsterdam. Na het bedanken van dr. Callenbach is tot rector der Nederlandse,he Zendingsschool, op te richten door het Nederlandsche Zendeling genootschap en de Utrechtsche Zendingsvere niging, benoemd dr. *1. M. van Nes, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. aGisteren morgen is te Utrecht in den ouderdom van |48 jaar overleden ds. A. B. ter Haar Romeny Bzn., sedert 4 November 1900 predikant in di© gemeente. Ds. Ter Haar Romeny deed in 1880 voor het provincial© kerkbestuur van Gelderland zijn proponentsexamen ©n werd 6 Maart 1881 in de gemeente Ressen in do Evange liebediening bevestigd, vertrok vandaar in 1884 naar Dedemsvaart, in 1889 naar Mid delburg, terwijl hij 4 November 1900 in deze gemeente zijn intrede deed. Op kerkelijk en philantropisch gebied heeft ds. Ter Haar Romeny zich algemeen geaoht en bemind gemaakt, zoodat hij al spoedig in verschillende betrekkingen werk zaam was. Nog „.t jaar is hij opgetreden als lid van het classicaal bestuur van Utrecht. Ook het diaconie wee6ihiuis verliest in hem veel. Hij was voorzitter van regenten in de plaats van nu wijlen ds. Verhoeff, tevens was hij directeur-leeraar van de Utrechtsche opleidingsklasse voor Zondagschool-onderwij zers. De gemeente zal het gemis van dezen predikant zwaar voelen. aDe algemeene vergadering van de Ver eeniging van ambtenaren en beambten ;n dienst bijl den Rijks Waterstaat „Eendracht maakt Macht" wordt te Utrecht gehouden op Woensdag 5 en Donderdag 6 Juli a. s„ in het gebouw „De Nijverheid", Donkerstrait, o. a. ter verkiezing van 4 leden voor het hoofdbestuur en een reserve-lid en van de commissie voor het onderling uitkeerings- fonds bijl overlijden. Verslag omtrent het uitgegeven jaarboekje door den Alg. Secr. De heer H. J. Scholten zal inleiden het bespreken der punten van ons vorige pro gram, voor zoover het thans nog niet in ver vulling is gekomen, o. a. vrije geneeskundige hulp, uniformkleeding, vrije woning of ver goeding daarvoor, pensioentoestanden, enz., ten einde plannen te beramen, waardoor de bevordering derzelve bespoedigd wordt. Do heer J. Alb. v. d. Linde: De positie der vaste arbeiders in het algemeen, hoever ze verbeterd is en wat nog direct noodzake lijk is. Do heer J. Zoeter: Is het H. B. verant woord, wanneer het door conferentie of an derszins tracht de eendracht to bewaren of scheuringen te voorkomen? Verder zullen verschillende voorstellen in behandeling komen. Hilversum. Voor hot toelatingsexamen der H. B. S. hebben zich 56 candidaten aangemeld t. w. 47 voor de le, 2 voor de 2e, 2 voor do 3e en 5 voor 4e klasse. Soest. De boerderij van den heer P. van Soh©rpenzeel aan de Wijksloot is totaal af gebrand. Barneveld. In de Zaterdagmiddag al hier gehouden raadsvergadering werd beslo ten de scholen 1 en 2 alhier te combineeren, waarvan als hoofd benoemd werd: de heer D. Groeneveld. Verder word goedgekeurd de rekening der gemeentegasfabnek over 1904. Hieruit bleok, dat de fabriek een winst heeft opgeleverd van f 4056.99. Woudenberg. Aan onzen burgemees ter, den heer J. B. do Beaufort Sr., is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Te Apeldoorn had Zaterdag de jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders in de Kon. Ned. Locaalspoorweg- Maatsohappij plaats. Het jaarverslag over 1904 werd voor ken nisgeving aangenomen en de balans van 31 December 1904 goedgekeurd. Het dividend over 1904 werd bepaald op f 12.35 per aandeel van f250. Aan d© beurt van aftreding waren de hee ren mr. H. R. van Marlo, te Deventer, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, A. H. Sorvatius te Tcrwolde, en A. H. ter Horst te Rijssen. Beid© laatstgenoemd^ heeren werden her kozen. torwijl in de plaats van den heer mr. H. R va® Marle werd benoemd de heer mr. C. E. van Marle te Deventer. Het Koninklijke echtpaar passeerde heden morgen te 10 uur in een met vier paarden bespannen victoria deze gemeente, op H. D. doorreis van. Soestdijk naar Apeldoorn. H. M., die er gelukkig welvarend uitzag, was gekleed in licht reistoilet. Do Prins was in burgerkleeding. Een talrijke menigte stond reeds lang te voren langs den weg geschaard. Het publiek juichte het Koninklijke echtpaar harte1 ijk toe. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal do kolonel A. D. Petter, commandant van het 6e regiment infanterie te Breda, benoemd worden tot generaal-majoor commandant der 4e divisie, met standplaats Amersfoort- De le luitenant der veld-art.illerie H. A. van Zwijndregt legde met gunstig gevolg het examen in boekhouden af, dat gehouden is van weg© de vereeniging van leeraren in jiet boekhouden. Naar wij vernemen, zal de leiding van de in Augustus alhier te houden geneeskun dige manoeuvre worden opgedragen aan den dirigeerend-offiicier van gezondheid 2e kl. A. van de Moer te Assen. Tot kapelaan in de parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart, is benoemd dc heer H. Akkerman te Almelo. De heer F Langen- dijk, kapelaan alhier, is benoemd te Hilver sum. Politieke vergaderingen. Men zal niet kunnen zeggen, dat het don Amersfoortschen kiezers in de tegen woordige verkiezingsperiode aan „voorlich ting" ontbroken heeft. Sprekers van verschil lende richting hebben we in tal van vergade ringen hun meening hooren verkondigen, het ministerie hooren aanvallen en verdedi gen. Heden avond zullen we in de gelegenheid zijn, van den afgevaardigde voor dit district, die in de groote zaal van Amicitia optreedt, to vernemen wat hij aan den vooravond van de stemming nog te zeggen heeft. In dezelfde zaal sprak Vrijdag de heer J. E. W. Duijs, hier reeds bekend uit het bekend debat met mr. Sybrandi. Hij had tot onderwierp gekozen„Theorie en prac- tijk der vrijzinnigen". In 't begin van zijn rede. welke ongetwij feld van groote welbespraaktheid getuigde, kwam hiji nog eens even op de quaestie- Sybrandi terug, w'aarbij hij er zijn veront waardiging over uitsprak, dat de a-r. partij zulk een „sujet" nog als Kamercandidaat handhaaft. Tevens wenschte hi; er tegen te protesteeren. dat de heer Goossens hier te zijnen opzichte onware dingen vertelt. Tot zijn e'genlijk onderwerp overgaande, schetst Spr. de groote felheid waarmede thans gestreden wordt, als een gevolg van de brutale machtspolitiek van dr. Kuyper. Zoolang de arbeiders alleen hiervan te lijden hadden, trokken de vrijzinnigen zich er wei nig van aan, eerst toen hun speciale belan gen er ook bij betrokken werden, begonnen zo wakker te worden. Spr. behandelt nu de leuze „Geloof tegen Ongeloof", waarbij hiji doet uitkomen, dat aan beide zijden de meest vooruitstrevenden en de meest conservatieven samengaan, tot nadeel van den arbeider, voor wien intus- schen niets gedaan wordt. De soc.-dem. doen daaraan niet mee, voor hen bestaat slechts de antithese van kapitaal en arbeid. Vervolgens wordt de klassenstrijd bespro ken, dien ot a. de heer Moerman ontkende. Deze heeft zelfs beweerd, dat de heer Trenb er ook zoo over dacht, maar dan weet hij er niets van. De klassenstrijd bestaat, en de soc.-dem. zullen dien in deze verkiezingspe riode w-eer vooropzetten, daarbij eenige socia listische kinine-pillen toedienend tegen de in heel Nederland hearschendè Kuyper-ma- laria. Thans gaat Spr. over tot- het „concontratie- program waarbij hi; doet uitkomen dat Tieub thans weer met de liberale partij meegaat, welke hij nog niet lang geleden een oude juffrouw noemde, d;e men kon kietelen zooveel men wilde zonder er eenige vrijage in te brengen. Ook bespreekt hiji het arbeidscontract en de staangeldregel'ng. Hierbij doet zich een incident voor, door dat de heer Thiel den spreker toeroept een onwaarheid te zeggen. ($pr. gebruikte bij vergissing den naam Treub in plaats van Druoker). Na een paar „wel waars" en „niet waars" verlaat de heer Thiel met een ,,Bon- soir Sybrandy II" de zaal. (In de N. R. C van Zaterdagavond schreef, naar aanleiding hiervan, de heer Thiel reeds een „Open Brief" aan den heer Duys). Na het vertrek van den heer Thiel merkt Spr. op, dat, „nu de zaal wat gezuiverd is", hij zal voortgaan. Hij weidt nu uit over militairisme en volksleger, wolk laatöte ook op het concen tratieprogramma staat. Op do wijze zooals de soc.-dem. zulks gewoon zijn, wordt hierbij de houding der vrijzinnigen besproken iu zake het toestaan van gelden voor legoruit- gaven, voor oorlogsschepen, enz. Vorder wordt een vergelijking gemaakt tusschen den leeraar Lindeman, dien men uit zijn ambt zette, en een officier van het Indische leger, die bij een expeditie geplunderd had en wien mer. nog pensioen gaf. Ook daaraan hebben do liberalen en vrijz.-dem. meegewerkt. Maar ze hebben zich dan ook op geen ander ter rein zóó geblameerd. Thans gaat Spr. over tot de belasting-poli tiek, waarbij het kla«ekarakter van den staat zoo duidelijk aan den dag treedt, om vervolgens te komen tot het- kiesrecht, het „meest miserabele gedeeltevan het con oen- tratieprogram Hij behandelt in den breed© het blanco-artikel, waarschuwt, de arbeiders, voor zoover ze niet Christelijk zijn, om toch te zorgen niet in het vrijzinnige kiclsop tc geraken, nondigt hen uit op Gorter (bedoeld is natuurlijk v. d. Goes) te stemmen en zicb, bij een eventueel© herstemming tusBchen jhr. v Asch v. Wijck en mr. De Beaufort t© ont houden. Voor debat gaven zich op de heeren Bou- kamp (lib.) en Grootveld (anarchist). Eerstgenoemde kwam op tegen den raad aan de arbeiders om bij herstemming n;et op De Beaufort te stemmen, de heer Groots veld ontwikkelde zijn anarchistische denk beelden, bewerende dat men van een parle ment niets tc verwattxten heeft. Do arbei ders moeten het maar zelf doen. Hij noemde als hun beste wapen de algemeene werksta king. Liberalen, clerioaien en sociaal-demo craten waren eigenlijk voor de arbeiders één pot nat In zijn repliek, waarbij de heer Duijs tel kens door den anarcliistischon debater op hinderlijke wijze werd in de red© gevalleu, verklaarde de Spr., dat- de arbeiders van hun stemrecht moeten gebruik maken, zoo lang hun belangen dit meebrengen. Verder gispte hij de gewone manier van doen der anarchisten, die altijd wachten tot oen so ciaal-democraat in hot belang der arbeiders slaags is met de burgerlijke partijen, om hem dan in den rug aan te vallen. In de „Keizerskroon" trad ds. Jonge* breur, uit. Veenendaal, op, die den politie- gen strijd behandelde. Hij was hiertoe uitgo- noodigd door de a.-r. kiesveroeniging. Spr. begint, evenals de meeste politieke woordvoerders in den laatston tijd, met to wijzen op het bijzonder heftige karakter van den verkiezingsstrijd. Voor de vrijzinnigen is ondanks hun blanco-artikel, onderwijs- en sociale quaesties, de eenige leuze: „Weg met het ministerie van dr. KuyperDe Nieuwe Arnh.CJourant heeft, het erkend. En waarom1 moet het ministerie weg? Mbn heeft het dezer dagen kunnen lozen in een pamflet, de Ned. herv. kerk zou gevaar loopen, en men tracht dit aan te tooncn met do Hooger-onderwijswet. Maar dit stokpaardje wordt wel 'n beetje oud. I>e Ned. herv. kerk loopt geen gevaar Dr. Kuyper heeft, toezeg ging gedaan van herstel der theologische fa culteiten, waarmee do wensch van duizen den bevredigd is. Van de vrijzinnigen zou men dit- nimmer kunnen verwachten. De Nod. herv. kerk is veiliger in de han den van hen, die buigen voor God's woord dan bij diegenen, welke den spot drijven met alle© wiat haar leden heilig is. Onze tegenstanders willen God zoogenaamd nog wel dienen in hun binnenkamer, maar zij willen Hem niet erkennen in het staats recht. Men moet den Heer er buiten hou den, zeggen ze, als men maar zorgt dat de wetten goed zij®. Maar de ouders moeten bij de kinderen niet alleen zorgen voor het ma- terieèle, heb tijdelijke, ze moeten hun ook wijzen op het eeuwig woord van Hem, die is oen licht op ons pad. En ook op staat kundig gebied moet men handelen naar Zijn geope»baarden wil.' Wat zien we in onze dagen Aan dc eene zijde is men overtuigd, dat de mcnsch han delen moet naar de Openbaring God's, ook op het gebied van Staat; aan den anderen kant acht men het voldoende te luisteren naar de menschelijke rede. Openbaring en Rede staan tegenover elkaar, dit is de die pere grond van den strijd, en daarom juist is de leuze „voor of togen Christus" niet valach. Valsch. is het als de liberalen zeg gen ge moogt die tegenstelling niet maken, vaJsoh is het wannoor de soc.-dem. beweren, dat wij er kapitalistische belangen mee trachten te dienen Dr. Kuyper heeft zeer juist aangetoond, dat de tegenstelling niet gemaakt- is, uiaar dat ze bestaat. Het streven, van do vrijzinnigen is altijd geweest do staatsinrichting van do moderne levensbeschouwingen te doortrekken. Maar omdat do Christelijke partijen anders willen, beschuldigt men ze van onverdraagzaamheid. Liberalen en socialisten zijn onze vijan den, maar er zijn er nog meer het uitster vend conservatisme en het opkomende anar chisme. Zelfs in dé herv. kerk zijm mensehen, die heulen met den vijand, maar helaas ken nen zij dezen nog niet, omdat zij mot blind heid geelageu zijn. Do geschiedenis leert, dat de liberalen zijn voortgekomen uit do revolutie, voor welker gevolgen zij later zelf moesten terugdeinzen. En toch wilden zij in den Staat geen reke ning houden mot God's woord', waarin men oen heidonsch beginsel te zoeken heeft. Spr. tracht vervolgens aan te toonen hoe het socialisme ecu natuurlijk gevolg van het liberalisme is, gevaarlijk voor dc arbeiders, en betoogt dat. Christendom en socialisme niet kunnen samengaan, waarbij hij zich beroept op uitlatingen van Bebcl. Vervolgens behandelt hij don schoolstrijd gaat na hoe in 1888 de Clir. partijen einde lijk de zege behaalden, hoe zij later bij de periodieke verkiezingen weder het onderspit moesten dolven, tot eindelijk in 1901 het ministcrio-Kuyper optrad, dat der Koningin de behulpzame hand bood, om de staatkun- d ge viaagstukken op te lossen overeenkom stig Gods wil. Juist hierom verdient dit mi- n'sterie aller steun. Thans gaat Spr over tot behandeling der Hoogor Onderwijswet, waarbij hij doet uitko men. dat do tegenpartij er gebruik van maakte, om ten onrechte te beweren dat de Ned. herv. kerk cr gevaar door liep. Spr. brengt lof aan het ministerie voor hetgeen het reeds tot stand bracht en voor de wetsontwerpen, welke liet reeds in gereed heid bracht en waarvan hij hoopt dat het ze zal mogen voltooien. Als belemmering der werkzaamheden wor den gonoomd de stakingen van 1903. Na er nog op gewezen te hebben, dat het ministerie door zijn benoemingen een eind heeft gemaakt aan de liberalealleenheer schappij en nogmaals te hebben beweerd, dat een icgocring. die <5od's woord buiten de staatkunde wil houden, moet geweerd wor den, eindigt Spr. met een aansporing tot de kiezers om Vrijdag hun stem op den a.-r. candidaat uit. te brengen. Debat word niet t-oegestaan De Zondag in den tuin van den heer Krijnen gehouden meeting der sociaal-demo craten. werd door een 160-tal personen bij gewoond. De heeren Mondeis, Van der Goes en Gotrer voerden het woord. Heden avond weer twee politieke ver gaderingen. In „Amicitia" spreekt de afge vaardigde voor Amersfoort, jhr Van Asoh van Wijck, iu „Dc Arendde heer A. I*. Staalman. De temperatuur van het water in 'e zwemschool op 13 Juni, des ochtends 7 uur, was 63 graden Fahrenheit. I De Pinksterdagen zijn alhier in do beste orde verloopcn. Slechts een viertal cpr- soncn werden wegens i>cnbare dronkenschap voor eenige uren aan de samenleving ont rokken, terwijl 's avond- eenige jongelui we gens list verstoring bekeurd win. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Wilhelmus Ber il anius, z. v. H. B. Bouw horst eu C. Velt- huizcu.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3