BINNENLAND. schap, hooft Dein Haag do moeste kans om te worden aangewezen als plaats van samen komst voor de Russische en Japansche gevol machtigden. daar deze stad de zetel is van het Internationale Hof van Arbitrage, en niet do hoofdstad van een groot rijk. zoodat zij meer dan andere steden vrij is van diploma tieke invloeden. WashingtonH Juni. In officieele kringen wordt twijfel uitgedrukt of het antwoord van Rusland voor Japan bevredigend zal zijn President Roosevelt stelde dé nota van graaf Lamsdorff in handen van den Japan- sohen gezant Takahira, die haar naar Tokio zond. De president eerwacht elk uur het ant woord van Japan. Washington, IJ, Juni. Na eene' conferentie met president Roosevelt heden namiddag, sprak graai Cassini tegen dat er aanwijzin gen zouden z'.n van een kink in de vredes onderhandelingen. JFashing!on, /J Juni. Officieel wordt ver klaard, dat de Russische en Japansche regee ringen denken ever Washington, den Haag en Genüve als plaats van samenkomst voor do vredesconferentie. In Engeland is men van meening, dat de Japansche eischen die nog niet zijn ge formuleerd volstrekt niet buitensporig zullen zijn en dat, als Rusland slechts be reid is Japan zijne oorlogskosten terug te geven, de vrede niet lang op zich zal laten wachten. Japan zou dan niet blijiven staan op zijn eisch, dat Rusland gedureude zeke ren tijd geen oorlogsschepen naar het Verre Oosten zou zenden, evenmin als op de ont manteling van Wladiwostok. Ook op den afstand van Sachalin zullen, zoo meent men, do onderhandelingen niet afstuiten. Voor 't overige zullen de Japansche eischou ten op zichte van Port-Arthur, Liao-Tong en den spoorweg naar Kharbin zich beperken tot duurzame erkenning van den tegenwoordigen toestand. Do Frankf. Ztg. bericht uit Berlin, dat liet juist is. dat ook van daar uit stappen gedaan zijn, met het doel aan Rusland en Japan gelegenheid te geven, zich recht streeks met elkaar te verstaan over de even tueel^ vredesvoorwaarden. Daardoor heeft de Duitse he Keizer de bemoeiingen van pre sident Roosevelt ondersteund, en wel al thans aanvankelijk onafhankelijk van dezen. Een verder doel, dan de beide oorlogvoeren de partijen met elkaar in voeling te bren gen, hebben deze bemoeiingen niet gehad men stelt er prijs op te constateeren, dat zij met bet karakter bobben gehad van eene interventie en dat er op de besluiten van den Gzaar volstrekt geen druk is uitge oefend. Eene imnenving is ook verder niet ■bedoeld en men vindt liet zeer natuurlijk, dat Japan terstond te verstaan gegeven heeft, dat het de onderhandelingen met Rusland rechtstreeks en alleen wil voeren. Al denkt men ook thans natuurlijk gunsti ger over de kansen om tot den vrede te ge raken dan eenigen tijd geleden, men ver heelt zich toch niet de beswaren, die voor don da® zullen komen, wanneer de overwin naar zijne voorwaarden stelt. De correspondent van de *ath» te Tokio seint, dat Japan zijne vredesvoorwaarden nog niet gesteld heeft. 'Iet zal alleen op het punt van de oorlogsschadovergoeding onverbidde lijk zijn, maar noch de slooping van .Wladiwo stok oischon, noch de verbintenis, dat Rus land gedurende een bepaalden tijd geen oor logsschepen naar Oost-Azië zal zenden. Sachalin willen de Japanners wel is wju-r heb- ben, maar zij zouden daarom alleen den oor log niet voortzetten. De correspondent van de Eclair to Peters burg zegt in staat te zijn de voorwaarden mede te deelen, die Japan thans verbindt aan het sluiten van den vrede, en ook de voorwaarden, bij welker aanneming Rusland zich zou willen neerleggen. Natuurlijk moet de verantwoordelijkheid voor deze inededee- ling geheel aan den berichtgever gelaten wor- den. Do voorwaarden van Japan zouden do vol gende zijn 1 Schadevergoeding in geld van 1.250,000,000 roebels (3| milliard francs). Dit wordt eene hoofdvoorwaarde genoemd. 2. Teruggave van geheel Mandsjoerije aan China, onder oen administratief en militair Japansch protectoraat. 3. Protectoraat van Japan over Korea met een onderkoning aan het hoofd van het land. Militaire bezetting a de havens Vol ledig Japan sch bestuur. 4. Afstand van Port Arthur aan Japan. 5. Afstand aan Japan van den geheelen Trans-mandsjoerijschen spoorweg. 6. Openstelling van den Trans-siberischen spoorweg voor den internationalen handel. 7. Slechting van de vestingwerken van Wladiwostok. dit beeld bekennen, dat ik bij deze reliquie gezworen heb nooit in mijn leven weder ja- loersch te zijn. wel wetend, dat de jaloezie een ondeugd is, die zeker de vtouw van den waren kunstenaar allerminst past.'' „De merk hot -al. we zijn collega's, me vrouwtje roept nu graaf Kurt lachend uit, „want ik zelf ben ook geheel en al van mijn jaloezie genezen, en om u daarvan het te- wijs te geven, kan ik u zeggen, dat wij, Ma- scha en ik op weg zijn naar Italië om allo plekjes cs to gaan opzoeken, waar wij el kaar verleden jaar het leven zoo zuur hebben gemaaki „Neen, noen," meent Mascha, „we gaan daar niet. heen om ons in minder aangename herinnenngen te verdiepen, maar veeleer om te leven in liet heden.'' En Egbert, schenkt de roemors, die op het buffet gereed staan, tot aan den rand toe vol met goud kleur igen, geurigen wijn en heft daarop zijn glas op, dat fonkelt in het zonlicht. „Op het schoone, het lachende, het- roos kleurige heden!'' roept hij uit, en men stoot de glazen aan en de blij-tintdendo oogen zien elkander aan en aller lippen herhalen de^ schilders hartal ijken heildronk op het lieden. EINDE. 8. Afstand van Sachalin aan Japan. 9. Overgave aan Japan van alle Russi- cshc oorlogsschepen, die sedert hot begin van den oorlog in onzijdige havens geïnterneerd rijn. I 10. Uitdrukkelijke verbintenis van Rus land om in de eerste 25 jaren geen oorlogs vloot in het uiterste oosten te hebben. 11. Bezetting door de Japanners van W'adiwostok en liet aan de zee grenzende gedeelte van de Amoergewesten tot aan het einde der betaling van de ooilogsschadever- goeding. De Russische voorstellen zouden ziin 1. Weigering om eeuigc oorlogsschadever goeding te betalen. Wanneer de Japanners hun oisch op dat punt handhaven, oorlog tot het uiterste. 2. Afstand aAn China van Zuid- en Mid den-Ma ndsjoeri je tot Charbin, met Japansch protectoraat, administratief en m'litair. 3. Protectoraat van Japan over Korea, met militaire bezetting van de havens, op voorwaarde, dat de Keizer van Korea zal worden gehandhaafd op den troon. 4. Afstand van Port Arthur aan Japan. (Op dit punt waren de leden van den raad verdeeldsommigen willen, dat Port Arthur vrijhaven zal blijven zonder versterkt te zijn). 5. Afstand aan Japan van den spoorweg Port Arthur-CharbLi 6. Openstelling van den Trans-Siberischen spoorweg voor den 'nternationalen handel. 7. Wladiwostok vrijhaven. (Het denkbeeld der slechting van de vestingwerken van Wla diwostok is met verontwaardiging verwor- Pe«0- v 8. Afstand van Sachalin aan Japan. (Dit is voor 't oogenblik nog niet definitief toege staan). 9. Weigering van de in de onzijdige Rus- s:sche havens geïnterneerde Russische oor logsschepen aan de Japanners over te leveren. 10. Weigering van de verbintenis om ge durende 25 jaren geen oorlogsvloo. te hebben in het uiterste oosten. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 14 Juni. Geopend lij ure. Aan de orde ;s tte wijziging der Provinciale wet. De heer Van Wassen a. er van Ro sa n d o bestrijdt de vereeniging der funetiën van lid der Tweede Kamer en lid van Gedep. Staten, omdat hij meent dat d»e twee betrek kingen onvereenigbaar zijn als men de zaken naar eisch wil behartigen. De heer R e g o u t herinnert aan een vier tal wonschen en opmerkingen, door Gedep. Staten van Limburg tot de Tweede Kamer gericht, betreffende het te houden aantal gewone jaarlijksche zittingen, de regeling der reis- en verblijfkosten, en de rijksuitkeering aan do provinciën. Ten aanzien van een en ander is Limburg bevredigd, en Spr. betuigt als afgevaardigde van Limburg dank. Thans nog eene opmerking van meer alge- meenen aard. Wat het min of meer weelderig inrichten der provinciale "riffiën aangaat, is Spr. van oordeel, dat de provincie zelf de kosten moet dragen voor hare huishouding in meer enge re» zin. Hij acht dit logisch en biHijk. Spr. brengt hulde aan de werkkracht dezer Regee ring, en besluit met den wensch„non pas adieu, maïs au revoir." Do heer VanderFeltz had gaarne ge zien dat bij deze gelegenheid eene bepaling in de wet ware opgenomen, waarbij rechts kracht werd gegeven aan in hoogste instantie dgekerrde tabellen en leggers der wegen en voetpaden. Spr. acht dit van het hoogste belang, omdat constante jurisprudentie te dien aanzien ontbreekt. Voorts drukt Spr. e*r zijn leedwezen over uit. dat de uitsluiting is opgeheven van geestelijken en bedienaren van den gods dienst als lid van Gedeputeerde Staten. Ten slotte verecnigt Spr. zich met hetgeen door den heer Van Wassenaer van Rosande is gezegd ever de vereeniging der funetiën van lid van Ged. Staten en lid der Tweede Kamer. De heer D o j e s komt op tegen het be toog van den heer Regout over de uitkee- riap van het Rijk aan de provincie en wijst op den exception nee len toestand, waarin de provincie Groningen verkeert, die weldra de grenzen van haar belastinggebied zal heb ben bereikt. De heer Sickinga is ook tegen de toe lating van geestelijken en bedienaren des Woo reis tot lid van Gedep. Staten. Voorts verklaart Spr. zich tegen het heffen van opoenten op de Vermogens- en Bedrijfsbe lasting. daar zij zal leiden tot opheffing der geheimhouding. De hoer Havelaar is van oordeel, dat de toezegging destijds in de Tweede Kamer gedaan, dat geen opcenten zouden .geheven worden op de Vermogens- en Btedrijfsbelas- ting, geen kracht van wet .hebben en niet bindend zijn waar van de schatkist weldra grooto financieel© offers gcëischt zullen wor den. Intussdhen acht Spr. bet n:et wensche- lijk, om de laatste hulpbronnen aan te tas ten. voordat dit bepaald noodig is. Daarom doet hi| een waarschuwend woord hooren. Als er één schaap over den dam is, volgen zoo licht meerderen en zou de bron dToog kunnen zijn, wanneer zij bet meest noodig was. De Minister van Binnen I. Za ken (dr. Kuvper) verdodigt de vereeniging van lid van Gedep. Staten en lid der Twee de Kamer. Do oplossing dor leggers van wegen enz. behoort niet faaj binnenlandsche zaken, maar bij waterstaat en zal daar dan ook tot eene oplossing worden gebracht. Bij geestelijken en bedienaren van den godsdienst vindt men knappen en niet knap pen. Het heeft er niets mede te maken of de kerk lijden zal onder de keuze van een geestelijken tot lid van Gedep. Staten. Daar moet de kerk voor zorgen en daarmede heeft do Staat niets te maken. Indien de provincie Groningen of welke provincie ook. historisch kan aantoonen dat op haar onevenredige lasten drukken, kan hulp overwogen worden, maar voor eene enkele provincie kan men nirt het belasting gebied van alle provinciën uitzetten. Wat de heffing van opcenten op de hoofdsom dor vermogens- eu bedrijfsbelasting aangaat, wijst do minister erop, dat minis terieel© verklaringen alleen bindende kracht hebben voor den minister dan aan het roer maar niet voor zijn opvolgers. De geheim houding loopt geen gevaar. De Min. wijst er op dat men ook in de Tweede Kamer geen nieuwe belastingobjecten heeft kunnen aangeven. Aan de regeering zijn geen andere nieuwe objecten bekend dan het heffen van opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting. Matigheid en tempe ring is door de regeering in acht genomen bij het doen van haar voorstel. De beraadslaging wordt gesloten en het wetsontwerp aangenomen. Invoering der Kinderwetten. Aan do orde is de wijziging en aanvulling en verhooging van hoofdstuk TV (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1905. De heer Willing© betuigt zijne ingeno menheid met de indiening van dit ontwerp. Het geldt hier alleen de vraag of in dezen minister voldoende vertrouwen gesteld kan worden ten aanzien van de invoering om dat de medewerking dier Staten-Generaal nu verder wordt buitengesloten. Spr. wijst op enkele bezwaren, die reeds werden geopperd, zoo o. a. ten aanzien van de Voogdijraden, die een gewichtige betrek king krijgen. De minister acht de tijdige en goede invoering der Kinderwetten alleszins gewaarborgd en Spr. stelt daarin vertrou wen, maar gaarne had hij gezien, dat de Min. eenige bijzonderheden had los gelaten, zoo o. a. over de kinderen, wier opvoeding het Rijk voor zijne rekening zal nemen. De heer Kist zal mede voor het ontwerp stemmen. Ook hij is ingenomen met de in voering der Kinderweten. 's Ministers aan vrage om versterking van het perrmeel aan het departement van Justitie heeft Spr. wel eenigszins verbaasd, waar ook op ander© col leges rechterlijke colleges meer arbeid wordt gelegd. Spr. geeft in overweging bijt de Oharité bien ordonnée commence ete. De rechterlijke colleges een soort „kinderkamer" in te stellen. (De lieer Van den Biesen, met een kindermeid als advocaat). De heer Van den Biesen erkent, dat de Kinderwetten van de rechterlijke colleges veel meer werk zal vorderen, maar vooral zal dit het geval zijn met de advocaten. En nu dient men er wel op te letten, dat niemand daar een vrij advocaat toe dwingen kan, even min als men een doctor zou kunnen dwingen 's morgens op de ministeries de polsen te gaan voelen van de Excellenties. Het beroep van advocaat is vrij en men kan hem niet dwingen zich te óccupeeren met ondeugende bengels, die sahreeuwen en spektakel maken. Daar moet men eerder kindermeiden of ba kers voor nemen. Spr. is het eens met den vorige» woord voerder, dat men er toe zal moeten komen om aan de rechtbank een kinderkamer op te richten. De heer Van Houten zal tegen het ontwerp stemmen, niet om het doel van het ontwerp, dat hij toejuicht, maar om andere redenen. De uitbreiding van het ambtenaars- personeel aan justitie komt hem extravagant toe. Toch zou hij voor dien post stemmen, wanneer de Tweede Kamer hem behoorlijk had kunnen onderzoeken. Dat nu is niet het geval geweest, daar het onderzoek zeer over haast geschied is. De heer Hovv had eerder gedacht dat de ijver der particuliere gestichten zou zijn ge- prezen dan afgekeurd. Het is in die christe lijke inrichtingen te loven, dat zij zich zelf aanbieden om aan die kinderen, wier opvoe ding het Rijk op zich zal nemen', eene chris telijke opvoeding te geven. De Minister van, Justitie (de heer Loeff) verdeelt de gemaakte opmerkingen in algemeenen e» bijaonderen. De meest alge- mee ne opmerking was wel die van den heer Van Houten, die zich geroepen achtte voor de grondwettige rechten te zorgen. Intusschen was de praemissie van den heer Van Houten onjuist, en daarmede ook zijn conclusie. De heer Van Houten matigde zich een oordeel over het onderzoek der Tweede Kamer aan, dat hier niet op zijn plaats is. Een tweede algemeene opmerking kwam van den heer Willinge. Deze opperde eenigen twijfel, eenige ongerustheid of de voogdijra den nog wel tijdig konden geconstitueerd worden voor de invoering der wet. Van waar die twijfel Eerst wordt op spoed aangedron gen en nu wil men in eens gaan remmen. De Minister schrijft dit toe aan de vlugge behandeling in de Tweede Kamer, welke ook hij betreurt, maar die het gevolg waren van bijzondere omstandigheden niet aan den mi nister te wijten. De behandeling toch was een gevolg van de verandering in de rooster van werkzaamheden. Had de zaak haar ge wonen verloop gehad, dan zou het onderzoek geheel normaal hebben plaats gehad, maar dat neemt niet weg, dat de voorbereiding met de meeste nauwgezetheid is geschiod. Daaraan heeft niets ontbroken. Alles is er aan het departement op aangelegd om nog eene speling van één maand te hebben voor de invoering. Het geldt hier zeer zeker een quaesti© van vertrouwen, hier iets grooter, omdat het eene nieuwe zaak betreft. Dat is zeker, dat de voorbereiding der uitvoering meer arbeid kostte dan het ontwerp zelf. Een feit is het, dat de Kinderwetten er nu eenmaal zi},n en zij moeten uitgevoerd worden. Wij staan hier vocrr een proef, voor wier welslagen noodig is de medewerking van geheel den lande. Wantrouwen te zaaien zou daarom zeer te betreuren zij,n. De minister vertrouwt dat ©en deel van bet liefdewerk door de balio met sympathie zal worden verricht. De beraadslaging wordt gesloten. Het wetsontwerp wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 37 stemmen te gen 1 stem. Tegen de heer Van Houten. Goedgekeurd wordt het wetsontwerp tot aanleg van een soheepvaartkanaal, ter ver binding van de Z.- Willemsvaart en de ri vier de Mark onderling en met de rivier de Amer. Botermerken. Aan de orde is het wetsontwerp, houden de bepaLingen betreffende het merken van boter, afkomstig van aangeslotenen bijeen ond^r Rijks toezicht staand boteroontrole- Btation. De heer De Jong leidt uit 'sminis ters antwoord af, dat deze niet onvoorwaar delijk is tegen een verbod van uitvoer van niet gecontroleerde boter. Spr. meent dat dit te ver gaat en wijst op de knoeierijen, die toch nog mogelijk zijn, zoodat hij vreest dat de wet niet aan het doel zal beant woorden Een tweede bezwaar is, d*t men de land bouwers ook hier weer leert steunen op den Staat. De Minister van Waterstaat, H. en N. (de heer De Marez Oyens) zegt, dat hij altijd gemeend beeft, dat de Staat zich moest beperken tot steun van het par ticuliere initiatief. Dat wordt ook hier weer gedaan en wijkt niet af van de vroeger door de regeering aangenomen houding. Het geldt hier een coöperatieve controle in het belang van den boterhandel en die bewe ging steunt de regeering. l>at men in het buitenland het merk kan namaken, is geen bezwaar. De afnemer moet de zekerheid hebben dat hij goede waar krijgt en die zekerheid geeft hem het Rijks- merk. De waakzaamheid der Regeering, dat kan de minister verzekeren, zal niet ver flauwen. Werkt de maatregel verkeerd, dan zal de Tegcering niet aarzelen er op terug te komen. v De heer Do j es heeft dit wetsontwerp met bijzondere ingenomenheid begroet en wensoht de Reg. geluk met de indiening. Hij hoopt, dat de Reg. den vrijen uitvoer van gecontroleerde boter zal in de hand werken en die van ongecontroleerde boter aan beperkende bepalingen zal onderwerpen. Na replieken wordt de beraadslaging ge sloten en bet -wetsontwerp z. h. s. aange nomen. De Kamer gaat over in comité-generaal tot vaststelling der huishoudelijke begToo- ting en daarna op reces. Berichten. De Staatscourant van Dondag 15 Juni 1905, bevat o. m. het volgende Koninklijke besluit op verzoek eervol ontslagen als lid van het bestuur van het waterschap „de Noordpoider (prov. Groningen), J. Bierema. C. Schatten - burg, E. A. Elema, J. J. Arkema eu F. Knol, allen te Usquert. Hare Majesteit de Koningin-Moeder schonk 400 gulden aan de vereeniging „de Nederlandsche Zendingschool." De Japansche gezant zal Zondag a.s. Prins Arisugawa en gemalin tegemoet reizen, zoomede aan de Duit9che grens begroeten en verder naar den Haag begeleiden in een salonwagen der Staatsspoorwegen, door onze regeering ter beschikking van de vorstelijke gasten gesteld. De heef Thyssen, candidaat der katho lieken voor het district Oosterhout, meldt aan De Tijd, dat hij zijn candidatuur in trekt. Een leelijke vergissing. Die heer J. Ankermau, de candidaat van de Fiiesch Christel ijik-historische partij in het district Sliedrecht, heeft zich per strooibil jet aldus tot de kiezers in dat district ge wend In De Nederlander, vrij-anti-rev. dagblad, van Woensdag 14 Juni, komt in het hoofd artikel voor, waarin gesproken wordt over de candidatuur van mr. Heemskerk „De naast hem gestelde candidaat, ds. An kerman, heeft voor de candidatuur bedankt, zoodat alle rechtscke stemmen te zamen be- hooren te worden uitgebracht op den heer Heemskerk." Dit bericht is duidelijk. Hoe de Nederlan der hieraan komt, is mij volkomen onbegrij pelijk. Ik wil dat bericht niet beoordeelen. Alleen meld ik met nadruk aan de kiezers, dan deze mededeeling van a>z verzonnen is. Er bestaat voor mij geen enkele reden om in Sliedrecht voor de candidatuur te bedan ken. De Nederlander heef gisterenavond ge meld, dat hij zich vergist had. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is door den heer H. LJ. de Jong, onderwijzer te Zwammerdam, een adres ver zonden, waarin hij verzoekt de goedkeuring te onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Zwammerdam, waarbij hij we gens vermindering van het aantal leerlingen der openbare school eervol uit zijne betrek king ontslagen is. Adressant wijst er op, dat op het oogenblik de schoolbevolking slechts 2 beneden het vereischte aantal voor 4 leer krachten, n.l. 143 bedraagt, zoodat het met onmogelijk is, dat den 15en Januari 1906 weer eone vierde leerkracht moet aangesteld worden. Van het aan de school verbonden onderwijzerspersoneel heeft de heer De Jong den langsten diensttijd in de gemeente, waar om hij het onbillijk acht, dat juist hij ont slagen wordt. In dergelijke gevallen als het onderhavige, zijn door andere colleges van Gedeputeerde Staten verschillende raadsbe sluiten niet goedgekeurd, hetgeen adressant doet verwachten, dat ook genoemd raadsbe sluit vernietigd zal worden. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwij zers zond een adres van adhaesie bij het request van den heer De Jong. Deze heeft echter bericht ontvangen, naar aanleiding van zijn adres van 12 Mei, dat reeds den 9en Mei jl. door Gedeputeerde Staten het raadsbesluit goedgekeurd is. Tot hoofdcommies ter gemeentesecre tarie te Assen is benoemd de heer J. H. A. Modderman te 'sGravenhage. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat de inspec teur van den arbeid in de 9de inspectie te Leeuwarden tijdelijk mede bevoegd zal zijn in de 7de inspectie ite Arnhem. Te Rotterdam herdenkt heden de heer R. van der Meulen den dag, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot biliotheoaris van het Leeskabinet aldaar. Kolonel De Mooij, ridder van de Militaire Willemsorde. Naar aanleiding van de benoeming van den gep. dir. officier van gezondheid 2e kl. kolonel C. de Moov, tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde, ter zake van zijn ge drag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in 1878. met intrekking van de hem bij Kon. beslu:t van 13 Juni 1879 toegekende eer vol b vermelding, sahrijft de Nieuwe Ot. Er moesten dus 27 jaren voorbij gaan, alvorens op deze brave borst het kruis van moed, beleid en trouw werd gehecht, dat zijn wapenmakkers uft die dagen aan De Mooy eenstemmig hadden toegedacht. Reeds velen van zijn tijdganooten, dio met De Mooy den llen, 12en en 13en Mei 1878 den ■driedaagschen tocht naar TeLok-Kadjoe op de N.-O. kust van Sumatra medemaakten, zijin reeds uit de gelederen en van het we re ldtooneel heengegaan en de heldenfiguur uit die dagen, die eerst thans naar verdien sten gelauwerd wordt, is inmiddels een grijsaard geworden. Daarom mag wel eens in herinnering worden gebradht de merk waardige expeditie, onder kolonel Van der Heijden, waaraan De Mooy als chef van de ambulance een (roemrijk aandeel nam. Een Yan de overlevende officieren, die den tocht als le luitenant meemaakte, de onlangs ge repatrieerde kolonel A. H. W. Scheuer, een der .populairste aanvoerders van onze „men- nekes" in Atjeli en op Lombok, heeft inder tijd in de Locomotief (van 15 Dec. 1892) een uitvoerige besdkrijving van deze expeditie gegeven, waarin de daden van kolonel De Mooy op bet oorlogsveld, zijn alles opoffe rende toewijding voor de gewonden en de zieken, zijn beleid en moed in *t heetst van het gevecht en zijn doeltreffende verbeterin gen in den ambulanoe-dienut en in de ver pleeg- en verbandmiddelen te velde op het warmst worden geprezen. Voor de bijzon derheden naar dat uitvoerig en levendig ge schreven opstel verwijzende, daft een der krauigste expedities in den Atjeh-oorlog be schrijft, willen wij thans alleen herinneren aan het heldhaftige feit, waarvoor kolonel De Mooy indertijd voor de Militaire Wil lemsorde werd voorgedragen. Te midden van een kogelregen verliet De Mooy, met den ziekenoppasser Hein, de door ons na feilen strijd genomen stelling, linea recta naar een zwarte massa, die hij alleen herkend had ais den gewonden dwangarbeider Karsan, die door bloedverlies in fiaiuwte geval len, dp colonne niet had kunnen volgen. Na eenig oponthoud zag men de Mooy en Hein met den bruinen broeder tusschen hen, zoo vlug als de omstandigheden toelieten, naar 0112e positie terug marcheeren, met stomme bewondering begroet door de onzen, die zich op den rand der stelling hadden ge posteerd. Kolonel Scheuer zegt van De Mooy, naar aanleiding van deze daad van zelfopoffe ring „Hij, die bestemd scheen om het proefveld van moreel© deugd te doorloopen, heeft dit met succes gedaan en is schitterend uit het strijdperk getreden." Sedert kolonel De Mooy ;n 1891 op de meest eervolle wijze uit 's lands diienst out- slag heeft gekregen, wijdde hij zich, naar men weet, aan zijn levenstaak: de verzach ting van het lijden van den gewonden eu zieken mil'tair te velde en heeft hij aan (het Roode Kruis door ziju vindingen van verbeterde verband- en ligmiddelen de grootste diensten bewezen. De koninklijke onderscheidingen van den Ned. Leeuw en de Eikekroon werden hem toegekend voor de bij het leger ingevoerde rottanverbanden en brancarddragers, rader- baren en chirurgische instrumenten, terwijl op tentoonstellingen hem voor zijn verbete ringen in den dienst der ambulance tal van onderscheidingen ten deel vielen." Te Meppel is overleden de heer K. E Borger, burgemeester en lid van de Provin ciale Staten van Drente. Te Steenbergen is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer G. P. De- schamps, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en wethouder dier gemeente. Evenals reeds in andere provinciën vereenigingen tot stand zijn giekomen -van vrijzinnig Nederlandsch hervormden, zal zoodanige vereeniging ook voo de zuidelijke provinciën des lands weiden opgericht. Vrij dag jl. vergaderden met dat doel een der tigtal belangstellenden te 's Hertogenbosdh fin werd een door de heeren dr. A. Rutgers van der Loeff, dr. A. H. van der Meulen en A. L. Th. van der Ven, resp. predikanten Ite 's Hertogenboson, Bergen -op - Zoom en Eindhoven, ontworpen reglement besproken en goedgekeurd. Het „doel" der vereeniging wordt in art. 1 van dat reglement aldus omschreven„De /'exeeniging van vrijzin nig Nederlandsch hervormden in Noord- Brabant en Limburg, beoogt de bevordering en behartiging van de belangen van het vrijzinnig protestantisme in de hervormde gemeenten van Noord-Brabant en Lim burg" Alle tea- vergadering aanwezigen traden als lid tot de vereeniging toe en vele an deren hadden schriftelijk kennis gegeven daartoe bereid te zijn. Op verzoek der ver gadering, die door dr. Rutgers van der Loeff werd geleid, verklaarden de drie bo vengenoemd© heeren zich bereid om net voorloopdg 'bestuur der vereeniging uit te maken. (N. R. Ct.) Congres van so c.-d e m. ge meenteraadsleden. Zondag 2 Juli zal te Zwolle een congres gehouden woiden van sociaal-democratische gemeenteraadsle den. Op de agenda staan de volgende onder werpen Do invoering der woningwet. Inleider de heer J. Oudegeest. Onze verhouding ten opzichte van het van gemeentewege aanleggen of uitbreiden van werken ten behoeve van den handel. Inlei der mr. M. Mendels. Het subsidieeren van trams, vaarten, we gen enz.; subsidie, rente-garantie of het nemen van aandeclen door de gemeente. In leider de heer G. Schotrveld, van Ambt-Al- melo. De drinkwatervoorziening te platteland©. Inleider dr. Stoop te Dordrecht. Het algemeen karakter der aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraden. Inlei der de heer P. L. Tak. Ook aan de 9ociaal-democratische candi- daten voor de gemeenteraden zal het recht gegeven worden aan do discussies deel te nesraen. Te Amsterdam heeft onder leiding van dr. R. A. Kollewijn, de Vereeniging tot

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2