Uit den omtrek. STADSNIEUWS. vereeavoudiging van den schrijftaal verga derd. De secretaris, de heer P. Valkhoff, bracnt het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat het .ledental toenam met 96 tot 2846. O. m. traden vele afdeelingen van onderwijzers genootschappen als lid toe. Geconstateerd •wordt, dat de vereenvoudigingideeën veld Winnen, ook in Indië. De toestand der geldmiddelen is bevredi gend. Als bestuursleden werden herkozen de (hoeren J. G. Talen, Zwolle en H. J. Emous, Amsterdam. Vervolgens werden een drietal onderwer pen behandeldDe techniek van onze te enstanders (ingeleid door dr. F. Buiten rust Hettema)de praktische toepassing van onze beginselen 'inleider de heer P. Valk hoff) en de werkzaamheden van de propa- ganda-oommissie (inleider de heer dr. W. F. Gomibault). De vergadering was sledht bezocht. De tentoonstelling betreffende de kunst bi' de opvoeding van het k-'nd, die van 15 Juli tot 15 Sentember in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal gehouden worden, belooft hoogst merkwaardig en be langrijk te worden. Voor de retrospectieve afdeeling werden reeds zeer vele toezeggingen ontvangen. Zoo zullen in de Raadzaal alsook in de Oud-Hollandsche keuken verschillende groepen worden geplaatst; ook bestaat het plan eeno kleiw-kinder-slaapkamer uit de 17e eeuw op te stellen. Overigens zullen zeer vele merkwaardige zaken uit vroegere eeuwen, die met de opvoeding van het kind in ver band staan, te zuen zijp. Who de moderne aesthetische opvoeding •betreft werden reeds verschillende toezeggin gen uit Weenen. München, Neurenberg, Leip zig, Dresden, Hamburg, Berlijn, en andere plaatsen ontvangen, terwijl Engeland en Frankrijk eveneens zullen vertegenwoordigd zijn. De directie van liet Museum vleit zicH, dat men hier te lande niet zal achterblijven en op de algemeene medewerking zal kunnen gerekend worden, teneinde een duidelijk beeld te verkrijgen van hetgeen voor de artistieke opvoeding van het kind in vroegere dagen ge daan werd en Ketveen heden ten dage in het werk wordt gestelddan eerst zal de ten toonstelling het doel bereiken, dat daarmede beoogd wordt. De Biologische tentoonstel ling te Amsterdam. Men meldt Prof. Hugo de Vries zal spreker zijtn oij gelegenheid van de opening dezer tentoonstel ling or> Zaterdag a. s. Zoowel het feit dat het werk, door tal van natuurvrienden zoolang verbeid, dan voltooid zal zijn, als de omstandigheid, dat deze ge leerde als vooizitter der algemeene commissie zijn naam er aan heeft willen verbinden, zal door menigeen met blijde ingenomenheid wor den begroet. Op de rede van den hoogleeraar vooruit te loopen, zou ongepast zijn, maar van de ten toonstelling kan wel het een en ander ge zegd worden. Haar terrain zijn de Koningszaal en de Buf fetzaal in „Artis". Daar zullen van. 17 tot 28 dezer te zien zijn allerlei merkwaardigheden op liet gebied der levende natuur. Aquariums met. fraaie waterplanten, en verschillende die ren bevolkt, terrariums me.t nagebootste land schappen, beide sieraden voor het huisvertrek, levende alpenplanten, bekerplanten en an dere veel besproken insecten etende gewassen. Als het kan, een levende verzameling van Nederlandscho vogels, en van Nederlaudsche boschplanten. Voorts leerrijke toestellen en mooiepraeparatenteekeningen, fotografieën, plaatwerken, a'le betrekking hebbende op dieren en planten. Kunstmierennesten met levende mieren een nieuwe vinding. Stuk ken hout alleraardigst in fraa;e figuren door keverlarven beknaagd. Zonderlinge insec ten uit alle wereldstreken, dood, maar door hun grillige gedaante altijd belangwekkend, evenals tal van herbariumplanten, fraaie, uit- heemsche vertegenwoordigsters van bekende familiën. En dan nog een veentje van levende planten bijen aan het werk in een observatie- kast, talrijke merkwaardigheden uit onze aca demische verzamelingen, doch een volledig beeld behoeft hier niet gegeven te worden. Slechts scheen het noodig de herinnering eenigszins te verlevendigen aan aankondi gingen, welke voor een jaar in verschillende kranten te lezen waren, doch die door de drukte der dagelijksche beslommeringen al menigeen weer door het hoofd gegaan wa- waren. Natuurstudie en natuurgenot, wetenschap en liefhebberij, ze zullen, alle hier geven van hun kunnen en kennen, van hun werken en leven. Moge deze eerste biologische tentoonstel ling bescheidenliik en op haar wijze ook iets bijdragen tot een gezond geestelijk leven Concours Hippique te Wa peningen. Men meldt; Den 29. Juni a. s. zullen de poorten van het bekende Sportterrein op den Wagening- schen Berg wederom ontsloten worden en zal de Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Gelderland haar eerste Concours Hippique geven. Behooren de Hippische feesten, door de thans ontboden commissie te Wagoningen gegeven, tot de beste in den lande, zeer zeker zal het concours, aan het einde van deze maand te geven, bij de vroegeren in luister niet achterstaan en is het met zorg samengestelde programma, eenigen tijd ge leden in de Sportbladen bekend gemaakt, ge noegzame waarborg, dat het publiek een in teressante dag op Hippische gebied kan ver wachten en de flinke prijzen in de verschil lende nommers uitgeloofd zullen zeker velen tot. mededinging opwekken. De hindernissen van het Springconcours (jachtpaarden) zijn in de Hippische bladen bekend gemaakt, evenals de namen der jury leden voor dit Concours. Moge voor alle nommers groote deelname worden verkragen en het publiek in grooteu getale opkomen. De voorzitter der vereeniging, H. J. baron van Doorn van Westcapelle, huize Hinkel- oord, Wageningen, is bereid, zoo hem daar toe het verzoek wordt gedaan, voor goedo stelling tc zorgen en stelt, zich tot het geven van nadere inlichtingen beschikbaar. Het Huis Lambert van Meer ten. Toen in 1902 de bekende catastrophe der firma Van Meenten voorviel en ook het beroemde huis van den heer L. A. van Meer- ten onder den hamer kwam, vormde zich eene vereeniging, bestaande uit een 30tal kunst- l'efhebbers, teneinde het huis in eigendom te Irekomen. Dit gelukte en voor f 65,500 werd deze vereeniging eigenaresse; van deze som werd door de leden onmiddellijk bijeenge bracht f 39.500, terwijl voor het ontbreken de hypotheek werd genomen. Onderteekcnd door de heeren F. G. Waller, A. Ie Comte, J. L. Koch, J. Krol Kz. en J. L. Schouten, uitmakende het bestuur der vereeniging en gesteund door tal van docen ten der Polytechnische School, is thans op ruime schaal eene circulaire verspreid, waarin cc wemcheliiikheid wordt aangetoond bedoeld huis Van Meerten bij de opening der Techni sche Hoogeschool aan de Regeering over te dragen als hulpmiddel biii liet onderwijs in kunstgeschiedenis en bouwkunde. Aan den gemeenteraad van Delft is be reids eene subsidie verzocht van f 10,000, terwijl men de overige f 16,000 door particu liere bijdragen hoopt ite doen dekken. Indien dat plan slaagt wenscht men de schenking te doen. plaats hebben op 8 Juli a. s. bij de opening der Technische Hooge school. Automatische h a 1 t a a n- duiders. In sommige wagens der trams op de lijnen 2 en 11 te Amsterdam was Zon dag voor 'teerst iets nieuws te zien, t. w. een automatische halte-aanduider. Bij de deur van den wagen was n.l. aangebracht een klein kastje, waarop stond geschilderd „De volgende halte is". Wanneer nu de beu gel vau den wagen gaat langs een in de voe- dngslijn aangebrachten haak, wordt contact gemaakt met een toestel in het kastje. Door dat contact gaat even een schel en verspringt in het kastje een plaat, waarop de naam van de halte die men nadert, zoodat men dan b.v. leest; „De volgknde halte is Hee rengracht." De haken in de voedingslijn zijn aangebracht ongeveer halfweg tusschen twee halten. De toestellen werkten dezer dagen zeer goed en. zullen, als ze eenmaal in alle wagens zijn aangebracht, goede diensten be wijzen, Of er dan nog menschen zullen zijn, die, als zij de halte waar zij wezen moeten juist voorhij zijn, opspringen en den conduc teur toeroepen„Ik had er daar uit ge wild"? Hbl. - Arbeiders-woningen. Door de bouwonderneming „Buiten-Haag" is eene groep arbeiderswoningen gebouwd, gelegen aan de Fronemanstraat no. 1028 en. aan de Scheepersstraat no. 21—35, waarbij getracht is naar eene oplossing van de vraag: Hoe moet men arbeiders-woningen bouwen, die ieder een eigen keuken, een privaat en een afgesloten gangetje hebben en wier huurprijs onder f 2,70 blijft (zijnde ongeveer de mi- n im urn -huurprijs in den Haag voor nieuwe arbeiderswoningen, door zg. eigenbouwers gebouwd), zonder te kort te doen aan de deugdelijkheid van constructie of aan de eisohen der hygiëne? De bouwonderneming „Buiten-Haag" ging daarom over tot het maken van „samen gestelde eenkarner-woningen'zooveel moge lijk gerangschikt om één trapportaal. De voor- en achterwoningen zijn gescheiden door een plaats, waardoor de nadoelen van het rug-aan-rug-stelsel zijn vermeden. Iedere wo ning "heeft een eigen gangetje, een woonka mer, één of twee slaapkamertjes (geen alko ven), een privaat cn eenige kasten, drie slaapplaatsen, verdeeld over de woonkamer en de slaapkamertjes, een bergruimte en een droogruimte op den zolder. Tot elke beneden woning behoort een plaatsje (tot sommige nog een tuintje) en tot elke bovenwoning behoort een balcon. De bijzonderheden, waardoor deze huizen zich van andere onderscheiden, zijn in hoofd zaak de volgende 1. dat de woningen gelegen zijp aan de trap op een wijze als men dit, althans te 's Gravenhage, niet gewoon is. Dat de bene den- en bovenwoningen wel ieder een eigen woningdeur, doch geen eigen huisdeur kre gen, is een gevolg van het streven om de beneden-woningen zoo groot mogelijk te ma ken 2 dat de keukens zoo klein zijn ge maakt, dat er niet in gewoond kan worden; 3. dat alle bovenwoningen voorzien zijn van balcons; 4. dat op de zolders afzonderlijke droogruimten zijn gemaakt voor elk gezin; 5. dat de huizen verbonden zijn door brand deuren op de zolders6. dat alle bewoners toe gang hebben tot den gemeenschappelijken tuin. Deze tuin is, op de wijze zooals ze hier is aangebracht, waarschijnlijk de eerste in ons land. Gewoonlijk toch. wordt de ruimte tusschen de achtergevels der huizenblokken als tuinen toegewezen aan de bewoners der benedenhuizen, waardoor dan die der bo venhuizen van het genot van een tuin ver stoken blijven. Om in dezen toestand veran dering te brengen, zijn de huizen zóó ont worpen, dat de bewoners van alle woningen zich gemakkelijk naar den tuin kunnen be geven 7. een nieuwe raamconsfcructie is toe gepast, om de luchtverversching der wonin gen gemakkelijk te maken. De leiding van deze onderneming is toe vertrouwd aan eene opzichteres, die slechts die gezinnen zal toelaten, wier ledenaantal het samenwonen in deze kleine ruimten mo gelijk maakt, zonder dat; moreele misstan den ontstaan. De onderneming gaat uit van mej. M. Hoogedijk, die zich voorstelt de resultaten van hare proefneming en de financieele uit komst. barer onderneming later nader be kend te maken. Amerikaanseh. Hij zat te Scheve- ningen in een strandstoel ou zag er uit als een Amerikaan. Een Ameri kaan in zeer goeden doen. Nu zijin de Amerikanen de natie der toekomst de exemplaren van het Yankeo-ras, die „the Continent" bereizen, zijn dikwijls interes sante liên, die wat te vertellen hebben bovendien trekken lieden in goeden doen mijl steeds aan. Ik besloot dan kennis te ma ken, wat niet heel moeilijk bleek, en spoedig zaten wij te praten. De Amerikaan was een Hollander. Maar hij was lange jaren in de Vereen igde Staten geweest, was er met een uiterst, matig kapitaaltje naar too gegaan en had er fortuin gemaakt. Hij was terugge keerd naar de oude kunsten, om daar in rust en welvaart z'n dagen kalmpjes te slij ten, want hij had heel wat misère doorge maakt en bitter hard moeten werken. Maar nu was hij er. Hij) praatte nog graag over dien moeilijken eersten tijd in Denver en verder West, waar hij in kommer en zorg, en dikwijls met levensgevaar zijn eerste dui zend dollar had bijieengescbarreld. Met levensgevaar? Wat is u dan wel geweest Te veel om op te noemen, mijnheer. Ik ben van ailes geweest. Maar bet is waar wiat ik u vertel. Mijn eerste dollars heb ik met levensgevaar verdiend te Denver. Op een vrecselijke manier, mijnheel-. God, als ik er nog aan denk En toen kwam het verhaal. Ziet u, toen mijn geld op was, ik wais te lang in 'b Oosten blijtven hangen, stond ik letterlijk zonder iets op de wereld. Nie mand scheen mij, te kunnen gebruiken. Ik probeerde van alles. Overal klapte ik aan; ik liep mijn beenon uit het lijf. Maar jawel hoor! Niet noodig. Eindelijk, door een Hol lander, dien ik in een gaarkeuken had ont moet, kwam ik in kennis met een spulle- baas, die met een dierenspel de -kleine ste den in het Westen bereisde. Hiji was nu in de stad en had iemand noodig die „alles wou aanpakken" en die er zoo ellendig aan toe was, dat hij geen keus meer had. Ik was zijn man, ik had honger; alles om mij heen sprak Engelsck of een andefe taal, die ik niet of maar half verstond, en ja ik moest wel. Ik moest, zeg ik uik had absoluut geen keus. Ik vras opl Maar wat die ellendeling van een impres- sario mij voorstelde was bar, zelfs voor Ame rika. Ik zou mij moeten laten innaaien in het vel van een tijger, en. dan bij een leven den leeuw in. hét" hok moeten gaan. Zijtn echte tijger was dood gegaan, de plaatsen waren genomen, hij had geadverteerd' en hij moest een tijger laten zien. Andere zouden zij zijn tent afbreken. Hij kende zijtn lui. De kerel loog mij voor, dat zijn leeuw oud was en suf en half blind' en zóó doorvoed, dat hij niet naar mij zou talen. Maar dui vels, je kunt er toch maar ineens tusschen uit zijln, en ik had bepaald weinig aanleg voor het vak van tijger. Ik protesteerde, ik weigerde, ik vloekte, ik huilde een beetje, maar het einde van het lied was, dat ik voor een dollar de kooi zou ingaan. En ik heb het gedaanMaar angst, mijnheerToen zij mij in het vel hadden genaaid, werd ik de kooi binnengeschoven. God, als ik er nog aan denk, dan word ik onpasselijk. De tent- was volen dat gemeene volk van Denver juichte mij toe of ik beroemd acteur was. Maar ik had honger, en een angst!! De leeuw lag in een hoek van de kooi vadzig rond te kijken. Ik zag hem maar vaag, want het was heel donker in die tent, en ik was bijina flauw van de beroerdheid; alleen al die lucht, die je altijd in beesten spellen hebt. deed mij bijna het bewustzijn verliezen. Ik dorst niet kifken, me niet verroeren. Ik kom- nooit in een kerk, maar dien dag heb ik gebeden en gesmeekt voor mijn leven. Eerst verroerde de leeuw zich niet, maar langzamerhand kwam er bewe ging inhiji richtte zijn kop op en schudde zijn maneii. Het was een. magnifiek beest, een raus vau een beest. En daar kwam hij overeind en op mij af. Mijnheer, heeft u Zo-la gelezen„La Debacle? dab verhaal van die soldaten, die kogels om zich heem hoeren fluiten en plotseling krampen in het onder lijf krijgen? Welnu, diezelfde krampen kreeg ik toen; de pijn hield me biji mijn positieve: ik zou anders zekea* van mijn stokje zijn ge gaan. Ik vraag u zelf mijnheer, denkt u zich in mijn plaats. Het was vreeselijk, ontzet tend. Daar kwam hij op mij af. Ik had mijn oogen geslotenik wilde gillen, maar ik kon niet. Het was of de keel mij werd toege- schroefd. Ik kon geen geluid geven. Maar al zag ik niets, ik hoorde alles. Ik hoorde, hoe dat helsche beest- naderbij kroop. Ik hoorde hoe hij diep ademend en knorrend naderbij schoof; ik hoorde het zachte ge luid van zijn klauwen op den planken vloer der kooi, ik hoorde hoe hij zich ongeduld" r de flanken zweepte met- zijn staart. Neg dichter komt hij op mij aan, hij is vlak bij mij, ik voel dat hiji mij aanraakt met zijn voorpoot, ik voel zijn heeten adem, en ik hoordat hij mij toefluistert: „Geven ze jou ook maai* één dollar?" N. Ct. Een servituut-kwestie. Uit Rottere am wordt gemeld De Rotterdamsche Electrisohe Tramweg maatschappij is wat betreft het doortrekken harer lijn WillemspleinMaasstation langs de Oosterkade tot het Oudehoofdplein o-p een moeielijikheid gestuit. Een halve eeuw geleden stroomde de Maas lanes de huizen achter den Haringvliet, en toen tot den aanleg der Oosterkade werd overgegaan, kregen deze het servituut, dat het daai- aan te leggen plantsoen zoo laag moest blijven, dat aan die huizen het riant uitzicht op de Maas nimmer ontnomen zou worden Dit servituut handhavende, hebben de bewoners der huizen aan den Haringvliet, met notar's mr. P. J. van Wijngaarden aan het hoofd, geprotesteerd tegen even- tueele plaatsing van palen voor de electri- sche tram. Het eigenaardig geval doet zidh nu voor dat de rails daar ter plaatse reeds gelegd ziin krachtens de concessie van 1904, doch de electrische tram daar niet zal kunnen rijden, zoolang men het over deze servituuts kwestie niet eens zal zijn geworden. De geest van den Pinkster dag. Maandagavond is te Roggel nabij Roermond de jonkman S. vermoord door zekeren S. die is gearresteerd. Beiden hadden oncemigheid gekregen bij het beugelspel. De justit'e is naar Roggel vertrokken om de zaak te onderzoeken. In een herberg te Etten ontstond Maandag avond een hevige twist onder eenige bezoe kers, waarvan een zoodanig werd getrapi- en gesneden, dat men voor zijn leven vrees' De borstkas is den man geheel ingetrapt en hij is geheel buiiten kennis. De dader is door o'e maréchaussé gevankelijk naar Breda gebracht. Bij een vechtpartij die Maandagnacht nabij het- station Barendrecht tusschen eenige In schonken jongelieden plaats vond, heeft, oen 23-jarig landbouwerszoon n>'et minder dan zes messteken opgeloopen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. School- en Kerknieuws. Alweer een slachtoffer. Door mej. Anskje Bus, gewezen onderwijzeres aan uc openbare lagere school te Jubbega-Schurega, gemeente Schoterland, is aan H. M. de Koningin een request verzonden, waarin ze H. M. ver zoekt, het besluit van den Raad der gemeente Schoterland van 21 Februari j.l. te vernietigen, waarbij haar eervol ontslag is verleend op grond van art. 24 der wet op het lager onderwijs en welk besluit is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Friesland bij beschikking van 27 April 1905. Adressante meent, dat in het alge meen belang van het onderwijs eischt, dat zoo- voel mogeljjK die leerkrachten in dienst blijven, welke aan eene bepaalde school de meeBto dienstjaren hebbenwaarom de wet dan ook periodieke verhoogingen gebiedend voorschrijft. Meerdere dienstjaren, in getrouwe plichtsbe trachting doorgebracht, zullen thans bljjkbaar voor den onderwijzer-ambtenaar, in plaats van hem in zijne positie te versterken, voor hem een steeds grooter gevaar voor het behoud van zjjfle betrekking opleveren, wat deprimeerend moet werken op zijn ijver en werklust en onwillekeu rig een nadeeligen invloed moet oefenen op zijn gebied zeiven. Daar verschillende gemeente besturen financieel voordeel zullen zien in het ontslaan van den oudsten onderwijzer, zullen zij ongetwijfeld het voorbeeld van de gemeente Schoterland volgen. Op onderscheidene gronden moet het raadsbesluit dus geacht worden zoo wel om zich zelf als om zijn gevolgen te zijn in strijd met het a gemeen belang, al zou ook, wat intusschen zeer aan twijfel onderhevig is, dit niet het geval zijn voor de betrokken school. Baara, Jhr. mr. H. M. vau Asch van Wijck zal heden avond in hotel Velaars voor de kiezers optreden. Geen debat. Kootwijk. Een ongeveer 12-jarige jon gen, die, om vogelnesten uit te halen, op bet dak van de kerk te Kootwijkerbroek geklom men was, had het ongeluk hiervan af te val len. Zwaar verwond werd de roekelooze jon gen, wiens armen op verscheidene plaatsen naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht, gebroken waren, opgenomen en vervolgens N ij k e r k. De alhier gehouden collecte voor dén „gewapenden dienst" heeft opge bracht f34.12. Wij zullen morgen avond aan ons Bureau, Dtrechtsche straat No. 1, den uitslag der verkiezingen van het geheele land bekend maken. Men meldt uit het kiesdistrict Amers foort aan de N. R. Ct. „Do Chr.-Hist. lciesvereeniging te Soest beveelt bij circulair© aan alle kiezers in het district Amersfoort met nadruk de candi- datuur van mr. W. H. de Beaufort aan. Voorts heeft genoemde kiesvereeniging een boekje laten drukken, getiteld„Aan de Protestant.soh© kiezers ter lezing en overwe ging aangboden door de Christelijk Histori sche Propaganda in het district Amersfoort' waarin Kuyper's politiek en arbeid sterk ge hekeld worden en mr. de Beaufort's politie., warm wordt geprezen. Open brief aan den hear J. E. W. Duya ■ociaal-democratisch propagandist. Wol Edele Heer, In de hedenavond alhier gehouden open bare vergadering, waarin u als spreker op trad, hebt u zich ongeveer als volgt naar aanleiding van de staangeld'regeling in heit arbeidscontract uitgelaten. Door u werd de staangeldregeling gememo reerd, zooals ze in het eerste ontwerp van Loeff voorkwam. Deze maakte volgens u de staking onmogelijk, want degeen die maar een paar weken staaugeld bij zijn patroon had staan, zou wel geneigd zijn te staken eu er niet tegen opzien dat bagatel in den steek te laten. Maar hij, die een of meer maanden loon had staan, zou er niet toe te krijgen zijn. En „deze jezuïtische regeling was afkomstig van den vrijzinnig-democraat Drucker", waren ongeveer uw eigen woor den. Door eene interruptie maak ik ui opmerk zaam, dat die staangeldregeling niet van prof. Dmcker afkomstig was. U hield openlijk en bij herhaling vol van wel, waarna ik de vrijheid nam de vergadering te ver laten en u een Sybrandy II te noemen :n verhaud met het fulmineeren, dat u in het eerste kwartier tegen den heer Sy brandy had gedaan. Iemand, die zóó den zedemeester speelt, meest er zich voor wachten om een algemeen geachte politieke figuur, als de heer Drucker is, eene „jezuïtische regeling" in de schoenen te schuiven, een regeling, waaraan hij totaal vreemd is. Het is niet de eerste flater, die van sociaal democratische zijde tegenover hef. arbeids contract wordt gemaakt. Mocht u de lust bekruipen, om jezuïtisch op te merken, dat Drucker toch oen staangeldregeling had ge maakt, dan hebt u zichzelf reeds vooraf den pas afgesneden door een dergelijk staangeld je een bagatel te noemen, dat de arbeider zon der veel gewetensbezwaar in den steek zal laten. Intusschen, wij, vrijzinnig-democraten mag ik wel zeggen, zijn gaarne bereid, om ook in dat kleine staangeld nog die wijziging ta brongen, die voor de belangeu der vakbewe ging gowenscht zijn. In lichtvaardig betichten van dé tegen partij hebt ge u bij deze gelegenheid den gelijke van Sybrandy betoond, ge kun' u slechts nog gunstig van hem onderscheiden, door uw „leugen" wat vlugger te herroe pen, J. M. THIEL. Amersfoort, 9 Juni 1905. Tot naricht van den lezer diene, dat bij het ontworp-Drucker reeds als maximum staan geld voorkwam het geldloon van 12 werkda gen Loef I week daarvan af en hield de rege ling in (art. 1638 s, 1639 t, e, f, i) waarbij het tot 6 maanden loon kon gaan Loeff II keert echter tot Drucker terug (1638 a.). Antwoord aan den Hoor Thiol to Amersfoort. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u het volgende ant woord aan den heer Thiel te willen plaataen. Gaarne verklaar ik dat prof. Drucker niet de man is van het- varioerende staangeld, doch ik voeg er tevens bij, dat het ook aller* minst in mijn bedoeling heeft gelegen dit te Amersfoort te zeggen. Mochten mijn woorden op den heer Thiel dien indruk hen- ben gemaakt, dan spijit mij dit zoer. doch deu zenuwachtigen overspannen toestand van dén heer Thiel in aanmerking nemend» (dé politie moest hem dan ook kalmeeren) lijkt dit mij volkomen begrijpelijk. Ligt echter de schuld bij mij, zoodat ook anderen mij zoo begrepen, dan hierbiji gaarne rectifi catie. Ik zou het hierbij kunnen laten, ware het niet, dat een krachtig en ernstig protest tegen wiat de heer Thiel nu doet, m. i. niet achterwege mag blijven. Min acht ik het van u, mijnheer Thiel, dat, waar u nu de zaak zoo voorstelt in de Rotterdammer, u evenwél verzwijgt wat er te Amersfoort voorviel. Toen ik aan het arbeidscontract was ge komen, nep de heer Thiel op een gegeven oogenblik,dat is niet waar", waarop ik vroeg: „wat is niet waar?" Daarop ant woordde de heer Thiel iets dat door mij, noch door de in mijne nabijheid zittenden werd verstaan, er ontstond rumoer in de zaal en protest tegen de houding van den heer Thiel. Tijdens de verwarring informeerde «k bij eenigen vlak bij mij zittenden, wat de heer Thiel eigenlijk wilde, doch niemand die met zekerheid daaromtrent iets wist te zeggen. Daarop, om een einde aan de verwarring te maken, gaf ik den heer Thiel ongeveer als volgt te kennen: „Als ik inderdaad onjuist ben, mijnheer Thiel, doet u mij dan het genoegen en toon dat even in het straks volgend debat aan, blijflct dan dat ik abuis ben, dan spreekt van zelf dat ik onmiddellijk zal herroepen." Daarop volgde als instemming der geheel» vergadering een daverend1 applaus. De heer Thiel echter schreeuwde maar door en al lawaai makende zwaaide hij naar de deur enverdween 1Als het hem nu niet om een relletje maar cxm klaarheid brenging te doen was, had hij iqoeten blijven en mij mijne onjuistheid aantoonen. Toen de heeT Thiel verdwenen was, zeide 'k nogmaals tot de ver gadering gaarne terstond te herroepen als ik abuis was en verzócht op dit punt eventueel debat Een geestverwant van den heer Thiel kwam in debat, doch sprak over deze zaak met geen enkel woord. Is dus de zaak in Amersfoort niet tot klaarheid gekomen, dan ligt dit aan den heer Thiel zelf. Om mij nu met den naam van een Sy brandy te betitelen, gaat alle perken te bui ten. Was, toon de Vrijz.-Dem., de heer Moer man, te Amersfoort beweerdede Vrijfcc.- Dem. ontkennen den klassenstrijd, hij een Sybrandy? Ik interrumpeerde: „En je wol temperen", daarop antwoordde de heer Moerman„Zelfs de meest rooie prof. Treub ontkent den klassenstrijd." Moet men ook hom nu als eeu Sybrandy be-schouwen Het zal niet bij mij opkomen dit te doen. Om met recht voor een Sybrandy te kun nen worden uitgescholden, moet men mo reel heel wat lager staan dan de heer Moer man, zedelijk al erg diep gezonken zijn. Men is met het werkwoord Sybrandysee- ren wel wat al te vlug tegenwoordig. Ook prof Treub werd dezer dagen voor oen Sy brandy uitgemaakt, nota bene! Het woord heeft oen zoo ongunstige be- teekenis. dat het op menschen, die zich on middellijk bereid verklaren eventuoele on juistheden te herroepen, absoluut nog niet toepasselijk is. Uw onbeschofte insinuatie, voorkomende in uw „Open Brief" en lui dende „Mocht u de lust bekruipen om je- ZDïetisch op le merken, enz." is van dien aard, dat ik niet kan nalaten u van harte eenigen zedelij keu cn geestelijken groei too te wenschen. Overigens sta ik er beslist op, dat u uw scheldwoord „Sybrandy" openlijk intrekt. Zelfs al zou ik mij onjuist hebben uitge drukt hetgeen door niemand, wien ik na afloop der vergadering daarna vroeg, werd beweerd of bevestigd dan verdient nog mijn houding dien naam niet. Ten slotte nog een verzoek en dit geldt speciaal voor de anti-revolutionaire en room- sche pers aan alle bladen, die het schrij ven van den heer Thiel opnamen, ook het mijine, in zijn geheel („in zijn geheel" Standaardop te nemen. U dankende, J. E. W. DUIJR Overgenomen uit de N. R. Ct. D© majoor B. L. Klerk dé Reus van het 5e regiment infanterie zal worden over geplaatst bij den generaion staf en optre den als chef van den staf bij de 4e divisie te Amersfoort. Naar men verneemt, zullen de kapi tein jhr. E A. Teding van Berkhout en de kapitein-adjudant L. J. H. Habbema van Het regiment grenadiers en jagers binnen kort worden benoemd tot majoor bij het 5e regiment infanterie. De detacheering van den 1. luitenant der cavalerie jhr. J. W. Godin do Beaufort, bij de rijschool te Weenen, wordt met 1 jaar verlengd. De heer H. J. v. d. Noorda, thans leer- aar aan d© H. B. S. to Goreum, is op de voordracht geplaatst voor loer aar in de Engelsche taal aan het gymnavium te Schie dam. Aan de Polytechnische school tc Delft slaagde voor art. 61 (civiel ingenieur) de 'heer P. H. A, Dijokmeester. Bij den korpswedstrijd van het inter nationaal kegelconcours, gehouden in Musis Sacrum te Arnhem, en uitgeschreven door de kegelclub Vriendenkring, aldaar, behaal de Koroebus van hier den 25. prijs met 139 punten. (Hoogst© 170, laagste 133.) In dén Kampioen wed strijd verwierf dé heer A. J. B. Nefkens den 2. prijs met 43 punten. (Hoogste 49, laagste 42.) De temperatuur van 'het water in de Zwemschool op 15 Juni 1905, des ochends 7 uur, was 64 graden Fahrenheit.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3