S". 844. 3de Jaargang. Vrijdag 16 juni 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speelbal van Wind en Golven. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. Aftonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. UtrecHtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—5 regels 0.7Ö. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een« circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Juli a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zulSen verschijnenKOSTE LOOS toegezonden. Politiek Overzicht. Russische hervormingsarbeid. Men spreekt in Rusland thans veel over den vrede. In nauw verband met den wensch naar het herstel van den vrede, staat het verlangen naar het bijeenkomen van eene volksvertegenwoordiging, waarvan men hoopt, dat zij niet alleen aan het land den vrede zal brengen, maar ook de regeering zal leiden ia de nieuwe banen, die moeten worden in geslagen om herstel te zoeken van de zware slagen, die de oorlog Rusland heeft toege bracht. Het zal echter wel eene illusie zijn. dat de volksvertegenwoordiging spoedig ge noeg zal bijeen komen, om op dj vraag van oorlog Of vrede invloed uit te oefenen. Do dagbladen te Petersburg verwachten de bij eenroeping van de volksvertëgenwooruiging, samei te stellen naai de regeling, die thans bij den ministerraad in behandeling is, niet vóór het najaar. Ook in eene mededeeling van het Petersburgsche telegraafagentschap, dat zijne inlichtingen van de regeeringsbureaux ontvangt, waarin gezegd wordt, dat de af kondiging van de ukase betreffende de volks- vertege nwoord gihg zal worden verhaast, wordt het najaar genoemd als het tijdstip, waarop de rijksduma zal bijeenkomen. En als de oorlog tot het najaar nog moet ve rtduren, dan moge de hemel het landleger behoeden, dat nu het eenige plechtanker is van Rus- la nd's hoop. Dan zou het waarlijk nog maar beter zijn, dat de vrede gesloten werd, zon der dat de volksvertegenwoordiging er in wordt gekend. Maar zal het komen tot het bijeenkomen van eene volksvertegenwoordiging? Oo' wan-, ncr dj door minister Boelygin, ingevolge de bij ukase van 3 -«aart gegeven opdracht, daarvoor ontworpen regeling tot stand komt, dan blijft bet nog a'tijd de vraag of daaraan uitvoering zal worden gegeven. Rusland is op dit oogenblik buitengewoon rijk aan hervor mingsmaatregelen, waartoe keizerlijke bevelen den stoot hebben gegeven, maar die zijn ge bleven. maatregelen op het papier. Een voor beeld daarvan levert het bekende tolerantie edict van den Czaar. Dat is bij verschijnen begroet als de dageraad van de godsdienst vrijheid in Rusland. Maar in de uitvoering komt er van de goede bedoelingen, die het edict ademt, bitter weinig terecht. De Russi sche bladen bevatten eene gansche ïeelcs be schikkingen, die ten doel hebben liet toleran tie-edict illusoir tc maken. Den oud-geloovigen werd de schriftelijke verbintenis opgelegd, dat hun bisschop Joan in hunne kerken niet bij eene godsdienstoefening zal voorgaan. Ortho doxe geestelijken weigeren gemengde huwe lijken tusschen leden van de orthodoxe kerk en niet-ortliodoxen te sluiten, ofschoon dc ukase van den Ozaar dit uitdrukkelijk toe staat. De nieuwe 'gouverneur-gen aal van Warschau, generaal Maximo witsch, heeft eene kennisgeving uitgevaardigd in de War- schaw&kij Dnewnik, waarin hij. in naam van den Ozaar verklaart,„Ik herinner er aan, dat volgens de wet, die ook thans ten volle van kracht blijft, slechts de cénc heerschendc orthodoxe kerk het recht geniet., hare geloofs leer vrij te verspreiden." Evenals met dit tolerantie-edict, gaat het ook met den arbeid van de talrijke oom- missiën, die gevormd, zijn op bevel van den Czaar, om hervormingsmaatregelen te be ramen op verschillend gebied. De meesten van die pommiss'ën zijn nog geen stap ver der gekomen. De oommissie-Goremykin, a;e de agrarische kwestie heeft te regelen, heeft nog slechts een paar vergaderingen gehou den. waarin gepraat maar niet beraadslaagd is. "^e oommiss e-Ignatiew, die de wetgeving op den staat van beleg moet regelen, heeft nog niets van z'ch laten hooren in een tijd, waarin meer dan ooit uitzonderingswetten worden toegepast. Dezelfde graaf Ignatiew is nu als voorzitter opgetreden van eene tot uitvoering van het tolerantie-edict benoem de commissie. Beter kon van boogerhand niet worden aangeduid, dat men op vlug werken geen prijs stelt. De oommissie-Kobe- ko. die de wetgeving op de drukpers uieuw moet regelen, houdt platonische discussiën, terwijl de censuur in volle vrijheid gehand haafd wordt. De eommissie-Saboerow voor de hervorming van den Senaat en de beperking van de administratieve willekeur, heeft mis schien nog cte gewichtigste taak van allen maar juist daarom zou haar werk het meest in aanmerking komen, om door eene volks vertegenwoordiging te worden gecontro leerd. Die controle oisclit de oommissie Ko- kowzow, welker taak thfiis behoort op het gebied der sociale wetgeving, voor zich op zij heeft ;n hare eerste bijeenkomst ver klaard, dat zij zich slechts beschouwde als. belast met het verrichten van voorbereiden den arbeid, en dat het aan de vergadering, in Ie ukase van 3 Maart '1. bedoeld, toe komt over hare voorstellen te beslissen. D:t laatste is koren op den molen van de reactionaire elementen, die in de onmiddel lijke omgeving van den Ozaar het groote woord voeren. Als zij konden beletten, dat er eene volksvertegenwoordiging tot stand komt, dan zou daarmee tevens te niet ge daan worden alles wat de krachtens besluit van ck n Czaar benoemde staatsoommissiën gedaan hebben of zouden kunnen verrich ten. En dat dit het meest zou strooken met de wenschen van de hofpartij, hoe zou men daaraan kunnen twijfelen, nadat het aan die partij is gelukt van den Czaar de ukase var. 3 Juni te verkrijgen, die den adjunct-mirtister van binnenlandsche zaken bekleedt met bina dictatoriale macht in geheel Rusland. Die titularis, die chef is van het politie-departc- ment, bezit thans eene onbeperkte" macht, die hii kan aanwenden zooals 't hem goed dunkt, zonder dat zijn hiërarchische chef, de minister, daarin iets te zeggen heeft. Allo met do politie iri verband staande zaken zijn den min-'stor van binnenlandsche zaken af genomen de chef van het politie-departe- ment heeft de rechten en plichten van een ministerhij kan met alle bestuursorganen rechtstreeks betrekkingen onderhouden en den gouverneurs bevelen geven hij heeft *-oe gang tot den Czaar, beschikt zelfstandig over alle credieten, neemt op eigen gezag beslissingen ook in zaken, die tot dusver tot de competentie van den minister behoorden liij heeft het recht alle vergaderingen, ook wanneer zij wettig zijn of door een orgaan van het gezag zijn toegelaten, naar goed dunken te sluiten en vereenigingen te ont binden eindelijk rust op hem de plicht den o-anschen controledienst zelfstandig te rege len en te leiden. Wanneer men nu nog be denkt dat dc man, in wiens handen dezo buitensporige macht is gelegd, is Trepow, die in de kritieke dagen van Januari tot gouverneur van Petersburg benoemd werd, omdat, men in hem zag <Wn uitverkoren red der van kroon en autocratie wanne,r men leest, dat die schier almachtige 'bewindsman in een interview heeft verklaard, dat het ge roer) om eene volksvertegenwoordiging tot herstel van den vrede dwaasheid is dan, mag men waarlijk wel vragen Wat zal er terecht komen van den hervormingsarbeid in Rusland? Zal met name de Russische volksvertegenwoordiging ooit in 't leven kunnen treden, wanneer dit de geest is, die in de Russische regeeringskringen den toon aangeeft? Frankrijk. De door het aftreden van den heer Del- cassé als minister van buitcnlandsche zaken ontstane ministerieele kwestie is nog steeds hangende. Intusschen bericht de Temps, dat er thans geneigdheid 'bestaat bij den heer Rouvie.' om d© portefeuille van financiën te behouden en een nieuwen titularis te zoeken voor de portefeuille van buitcnland sche zaken. De Kamer van afgevaardigden! heeft- met 305 tegen J77 stemmen art. 12 van het wets ontwerp op de scheiding van Kerk en Staat aangenomen. Daarbij worden voor de geestelij ken kosteloos woningen beschikbaar gesteld, en wel aan de pastoors gedurende vijf jaren en aan de aail?u$-:choppen en .bisschoppen gedu rende twee jar u. Verder worden daarin de verplichtingen van de geestelijken tot het in stand houden van de woningen geregeld. Zweden en Noorwegen. De brief van den Koning aan den voor zitter van den Noorweegschen Storthing, die eergisteren is voorgelezen begint met de verklaring, dat de eed, dien hii bij het begin van zijne regeering als Koning van Noorwe gen heeft afgelegd, hot. hem tot plicht maakt niet het stilzwijgen te bewaren op hetgeen door den Noovweegschei.' staatsraad, naar aanleiding van 's Konings weigering om de consulaatwet te bekrachtigen, is gezegd. Met deze weigering heeft de Koning niet de be voegdheid overschreden, die hem op grond van de constitutie toekomt,; met hot, oog op de unie was het bovendien zijn plicht, dit constitutioneel© recht te gebruiken. „Ik voelde mij gerechtigd zegt de Koning eeibied te verlangen -oor een door Noorwe- gen's Koning in overeenstemming met do grondwet genomen besluit.. De machtmidde len, d;e de grondwet ter beschikking van den Koning stelt, om hem in staat te stellen naar zijne overtuiging het welzijn van het laud te bevorderen, zijn niet grooter als moe ten worden bewaard voor de koninklijke maclit. zoolang Noorwegen met Zweden on- dev één koning vereenigd is." Dc brief treedt in eene wederlegging van de verklaring van den staatsraad, dat de weigering van do sanctie constitutioneel on geldig is. onulat geen der leden van den staatsraad vrijheid heeft gevonden het ko ninklijke besluit tc contrasigneeren. Daarop gaat de brief aldus voort „Een van de hoofdbeginselen der grondwet, on wel het gewichtigste, is, dat Noorwegen eene consti tutioneel© monarchie moet zijn. Hiermee is echter niet- te vereen igeu, dat de Koning tot een willoos werktuig in dc hand van den staatsraad afdaalt. Indien intusschen de leden van don staatsraad door de weigering ROMAS TAX ANNA WAHLENBERG. HOOFDSTUK I Het. was dien middag geducht warm. De geuren van heliotrope, reseda, anjelieren en andere zomerbloemen1 vervulden de lucht in, den welomheinden t uin, die bijt een huis in de kleine stad' behoorde. Maar heit. drietal, dat, hierheen gegaan was, scheen er niet opgesteld van het verfrisschende koeltje dat tusschen de boomen' speelde te genieten,. De dames za ten in den achthoekigen koepel, waarin spie gels en overgordijnen, een stevige mahonie houten tafel en zacht gestofte stoelen, wier trijpen bekleedsels zorgvuldig roeit katoenen hoezen bedekt was. Eéne van het drietal, het jonge meisje met de eenigszins stroeve maar regelmatig gevorm de gelaatstrekken, had die plaats niet- vrijwil lig gekozen. Zij was juist opgestaan van liet. gladgewreven tafeltje voor het raam waaraan hare tantes zaten te borduren. Nu stond zij in de open deur, tegen een der posten- geleund en zag den tuini in. Beu paar uren geleden was zij van de reis gekomen, uit eene heerlijke, frissche open streek, en toen z" ®u hier in dit van geuren verzadigde hoekje stond, bekroop haar eene gewaarwording alsof zij in eene alkoof met planten en bloemen gestopt was. De dikke steeneir muren, die aan twee kanten de af sluiting van de buitenwereld vormden, waren van onder tot boven, dicht begroeid met wil den wingerd. De beuken, die in een paar groepen stonden, v:ngen groote plekken licht en lucht op; en wat er nog van ojen bleef, was ook maar bij heel kleine strookjes te zien, door de oude appelboomen. die hunne knoestige takken1 wijd rondom uitspreidden. Sommige waren zoodanig met vruchten be zwaard dat zij er door naar den grond bogen. Het scheen dat zij; wilden beproeven met do hoog opstaande dahlia's in de perken en zelfs met de lagere bloeiende heesters een gwelfd dak te vormen over de bloemen op den grond. Terwijl deze indruk haar in "beslag nam, luisterde zij toch naar de stemmen der twee oude dames. Deze deden een lang verhaal, en als de eene eventjes ophield, ging de andere dadelijk voort en zeide iets dat. tot aanvulling of opheldering van het voorafgaande dienen kon. De oude mevrouw was er niet over uitge praat, zoo blijde als zij was dat het jonge meisje juist dezen itijd voor haar bezoek ge kozen iiadrij had op geen geschikter tijd stip kunnen komen. Zij was haar als door de Voorzienigheid zelf gezonden. „A's je geweten had hoe .wij, "t- hier hadden, kindlief, zou je niet beter gelegen hebben kunnen komen," had zij gezegd. En hare ongehuwde zuster, die een paar jaren ouder was dan zij, had toen vriendelijk het jonge meisje toegeknikt, dat in de deur opening naast haar stonden zij had haar hand gestreeld, die zij' op den knop van do deur liet rusten. j „Ja, lieve Ruth," had: zij tot bevestiging van het gezegde barer zuster met een zucht van hun contraseign de uitvoering van een koninklijk besluit- zouden kunnen beletten, dan zou de Koning van Noorwegen van de deelneming aan het staatsgezag afgesneden rijn. Zulle een toestand zou voor den Koning even vernederend zijn als voor Noorwegen zelf nadeelig." Ten slotte wordt betoogd, dat de positie van den Koning als monarch van de ver- oenigde rijken het hem tot plicht maakt, bij besluiten in het eene rijk niet vooruit te 1 aopen op beslissingen, die ook voor het an dere rijk beteekenis hebben Daarover wordt wooidelijk gezegd: ,,l>e plicht van den Koning op dit punt, is on vereenigbaar met de meeniug, dat het eene rijk door de weigering van den staats wijze een koninklijk besluit kan opheffen, wij zo een koninklijk besluit op te heffen, waardoor de Koning weigert eene beslissing te nemen, die prejudicieerend is voor het andere rijk of nadeelig 'is voor de unie. Wan neer men in Noorwegen mocht vasthouden aan de tegenover gestelde opvatting, wan neer hot Noorweegsehe volk het recht ver langde, den Koning te dwingen een besluit to nemon dat naar de meening van den Ko ning in strijd is met zijne plicht als unie koning, dan kan dit slechts daardoor worden uitgevoerd, dat, de Koning van de unie on daarmede ook van Zweden in zijne beslissin gen geheel afhankelijk wordt van den wil van liet Noorweegsehe volk, zijn storthing en zijn staatsraad. Zulk eeno positie voor de koninklijke macht moet ik als onvereenig- baar met de door de rijksakte bepaalde ver- eeniging van de rijken beschouwen. Het is altijd mijn streven geweeet, aan Noorwegen de plaats binnen de unie te geven, waarop het met recht aanspraak kan maken. Mijn koninklijke plicht tegenover de unie gebood mij. zelfs wanneer dit ;n tegenspraak met da algemeene Noorweegsehe volksmeening geschiedt, den rechtsgrondslag van de unie to handhaven. De wet, waarop ik den eed heb afgelegd, en de zorg voor het welzijn van de vereenigde rijken. heeft mijn besluit over de beslissing van de consulaat,kwestie bepaald, maar hot antwoord daarop was niet alleen de weigering van den Noorweegschen staatsraad om te centrasigneeren, maar tege lijk het verzoek om ontslag van zijne leden. Op mijne verklaring, dat het mij duidelijk was, dat er nu geen andere regeering kon worden gevormd, zoodat ik aan het verzoek om ontslag van de staatsraden geen gevolg kon geven, verklaarde de staatsraad dreigend, dat de Noorweger, die bij dc uitvoering van mijn besluit zou medewerken, op hetzelfde oogonblik zonder vaderland zou riin. Ik werd dus voor de volgende keus gesteldóf zelf do rijksakte te moeten schenden waarop ik den eed heb afgelegd, óf mij er aan bloot te stellen, dat ik zonder raadslieden zou staan Hier bestond voor mij geen aarzeling, nadat do staatsraden in den storthing hunne ambten hadden nedergelegd on ock de stor thing deze schending van de greuswet had goedgekeurd en door eene revolutionaire handeling verklaard had, dat de wettige Koning van Noorwegen had opgehouden to regeeren en dat de unie tussohen de ver eenigde rijken was ontbonden. Het komt nu aan Zweden en aan mij toe to beslissen, of de aanval van Noorwegen op de bestaando unie tot de wettige ontbinding van de unie moet leiden Het heden en hot nageslacht moge tusschen mij en het Noorweegsehe volk oordcelen." Chrixtiania, 15 Juni. Aan den Koning is het volgende telegram verzonden„Het Noorweegsehe volk zendt Uwe Majesteit door onze tusschenkomst rijno hartelijkste gelukwenschen naar aanleiding van het voo Uwer Majesteits Huis zoo vreugdevolle r n gewichtige huwelijiksfeest, dat heden orev'etd wordt. Carl Rerner, president van het Storthing. Michelsen, staatsminister. Ghristiania, 15 Juni. Het departement van landsverdediging deelt officieel mede, dat alle geruchten over de mobilisatie van bet leger en de vloot van Noorwegen van. allen grond ontbloot zijn- Spanje. Madrid15 Juni. Om de debatten over de interpellatie-Romanones te verkorten, diende de liberale oppositie eene motie ia. waarin voorzetting gevraagd werd van de discussie over de begrooting van 1905 voor dat aan die over 1906 begonnen wordt. Er heerscht groote opgewondenheid 10 de wandelgangen ïu afwachting van dep uit slag der stemming. Madrid, 15 Juni. De begrooting voor 1905 is van de agenda afgevoerd op verzoek van Villavet'de en na de verklaring van Maura, dat allo feiten opgehelderd zullen worden, De zitting werd daarna gesloten. In de wandelgangen ging het buitengewoon levendig toe. Men is van meening, dat de regecring een groot sucoes verkregen beeft, dank zij hare oprechtheid en geestkracht. Rusland. Petersburg, 15 Juni. (Petcrsburgsch telc- grsaf-agentschap). Grootvorst Alexis heeft outslag gevraagd als groot-admiraal. Petersburg, 15 Juni. Een keizerlijke dag order van heden ontslaat grootvorst Alexis, op rijn verzoek, van de functiën van hoogste chef van de vloot en van het marine-departe ment. Hii blijft de waardigheden van groot- admiraal e" adjudant-generaal bekleeden. Petersburg1G Juni. (Petcrsburgsch tele- graaf-agentscha<a). De Keizer heeft grootvorst Alexia, naar aanleiding van rijn aftreden als opperbestuurder van de vloot, schriftelijk zijn dank betuigd voor de verdiensten, die do grootvorst gedurende 24 jaren heeft verwor ven voor de ontwikkeling van de strijdkrach ten van Rusland ter zee. Het ontwerp van minister Boelygin om trent de oprichting van eene volksvertegen woordiging, sluit de israëlieten van elke deelneming aan de verkiezing van volksver tegenwoordigers uit. Dit wordt hiermee gemo tiveerd, dal het uiet consequent zou zijn de israëlieten bij het bestaan van wetten, die hunne rechten beperken, tot dc uitoefening van liet kiesrecht en zelfs tot- medewerking aan do volksvertegenwoordiging toe te laten. De Rus» beschouwt de voorgenomen uit sluiting van de israëlieten als een groote po litieke fout. Moskou, 15 Juni. In een© vergadering van ingenieurs, die hier gehouden werd en door twee honderd personen werd bijgewoond, is besloten zich p het eerste sein aan te slui ten bij een© algemeene staking, die met een politiek oogmerk zal worden onderno men en waardoor het geheelo economische en industrieele leven van het land t.ot stil stand zou worden gebracht. Turkije» De Turksche regeering schijnt tevreden te ziin over den loop van dc onderhandelin gen met de rebellen in Yemen, die gezind er bijgevoegd„je kunt niet gelooven hoe hartelijk welkom je bent." En nu volgden de ophelderingen omtrent die ontboezemingeneerst» een weinig aar zelend en terughoudend, maar toch met dui delijk doorschemerend verlangen cm er „alles en alles" van te mogen vertellen. Ten laatste gaven de beide oude dames toe aan haar lust. om ronduit te spreken over wat haar in den laatsten tijd had verontrust in haar klein, stil hoekje van de wereld. Had Ruth „de juffrouw" al eens goed ge zien Neen, Ruth had nog niet nader op haar gelet. Ea- was zooveel te bepraten geweest in do Weinige uren die zij nu bii hare lieve tan tes had doorgebracht, dait er geen tijd was overgeschoten omi hare gedachten met de juffrouw bezig te houden. Maar zij scheen or wel lief uit te zien, dacht zij. Zij wias geeno in het oog vallende sclioonlieid. maar voor zoover zij er nu over kon oordeelen, had liet jonge meisje een zacht cn vriendelijk voor komen zoo iets van bescheiden terughou ding in haar wezen, dat een gunstigen in druk op haar had gemaakt „Terughoudend?' herhaalde mevrouw en keek hare zuster lachend aan. Nu ja; in sommige opzichten was zij be- soheideu genoegsoms ook weer niet. Ruth moest er zelf maar over oordeelen, bij nadere kennismaking. Zij hadden haar eigenlijk alleen uit vrien delijkheid in huis genomen Hare moeder was gestorven, toen zij nog heel klein was haar vader, een man, die ©en zeer ongeregeld leven geleid had.cn met minder eerlijke be doelingen in geldzaken had gescharreld, had zijn meisje vóór eenige jaren bij een gezin in den kost besteed en waa toen spoorloos verdwenen. Een liefdadige ongehuwde dame had haar bij zich genomen als hare pleeg dochter; zoo scheen zij heb zelf thans te hebben beschouwd. Maar men kreeg-daarvan nooit het rechte te weten. Sommigen zeiden dat zij eenvoudig voor haar onderhond op de kostschool betaalde en haar af en toe te logoeren vroeg. Hce dib nu mocht geweest zijn, zooveel' was zeker, dat liare bescherm ster overleden was zonder haar een cent na te laten Volgens het meisje zelf, hadden in halige bloedverwanten haar aldus benadeeld, door list en bedrog. Anderen beweerden dat zij nooit op iets had kunnen rekenen. In tusschen bleef zij nu alleen aohtei als een schoolmeisje in de vijfde klasse, zonder van hot een en ander vak flink op de hoogte te zijn. Zij wist een weinig van alles, maar niet voldoende om in haar eigen onderhoud te kunneu voorzien. Benige welwillende men- schen brachten een sommetje bij elkaar om haar gedurende eenigen tijd zangles te laten nemen. Men vond dat zij eon mooie stem had en dus zou hierin voor haar iets gceds te wachten kunnen rijn. Maar het eene zoo wel als het andere was half werk. En toen zij niet zoo snel vorderde als men verwacht had, begon het helpen den menschon te ver velen en men liet haar weer aan zichzelf ever Ja, het arme kind werd wel als een riethalm heen en weer gedreven. Zij was al in vijf of zes betrekkingen geweest, hetzij als hulp van de vrouw des huizeshetzij om kleme kinderen to loeren schrijven en lezen hetzij voor dat alles samen. Soms bleef zij ©cn jaar in dezelfde betrekking sojm anderhalf jaar; êoms enkele maanden. Zij kon nergens langer blijven. Hier werden de kinderen to groot oni nog iets van haar te ku n nou leoien, daar werd mevrouw1 ja- locrsoh het schoen dat rij iets aantrekke lijks voor de heeren had of er kwam iets anders tusschen. „Het is haar erg tegengc- loopen. dat is zeker waar; het arme kind! En toen... toen is zij hier bij ons gekomen." Dc oude mevrouw zweeg. Zij bukte zich om zwarte Soerre. de groote kat, te streclen, du de deur was komen insluipen on zich nu tegen stoel- en tafelpooten aanwreef en tegen de beenen van de vrouw. Deze nam hot dier vriendelijk op haar schoot Aanstonds nam oude juffrouw> den draad van 't verhaal «vei. „Ja, -— toen is zij bij ons gekomen," her haalde zij. ,,In hare laatste betrekking hooft zij het heel slecht getroffen. Mijnheer en mevrouw waren beide ruwe, onbeschaafdo menscben. Zij' verlangdon dat „juf' dansmu ziek spt len zou tot laat in den nacht, als zij partij' haddenen dit gebeurde dikwijls. Overigens behandelden zij haar slechter dan de dienstboden. De buren, die toevallig tot onze kennissen behoorden, hadden zoo met haar te doen. dat zij ons vroegen of wij haar niet bij ons wildon nc-mcn om ons gezelschap to houden. Wij vonden de gedachte van een weinig afwisseling in ons eentonig leven mot ons beiden nog zoo kwaad niet... en mis schien kondon wij cr haar een weldaad mede bewijzen..." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1