binnenland;" f ©chiinen te zijn zicih te onderwerpen op eenige voorwaarden van administratie ven en financieelen aard. lntusschen wordt or niet afgezien van het aenden van ©en expeditie- kon» naar Yemen. Tot versterking van dat korps heeft de m: nister van oorlog bevel gegeven 16 bataillons van «het vierde korps te Erzeroem er bij in te lijven. Er is voorts besloten all© hulpbataillons van het leger van Europeesch Turkije onder de wapenen te roepen, ten getal© van 118, elk 600 man, sterk, onder voorwendsel, dat oefeningen moeten gehouden worden. Griekenland, Het kabinet heeft in cene, onder voorzit terschap van den Koning gehouden zitting besloten aan het bewind te blij\-en. Wie als opvolger van den vermoorden Delyannis als leider van de partij zal optreden, zal in oene vergadering van de partijgenooten beslist worden De moordenaar Ge rek aria was be diende in een onlangs op bevel van De'y.'iniis door de politie gesloten speelhuis; hij ver klaart zonder medeplichtigen den moord uit wraak wegens het verlies van zijn levenson derhoud gepleegd te hebben De instructie neemt medeplichtigen aan. Marokko. Parijs, 15 Juni. De Temps bericht uit Berlijn, dat men daar in politieke kringen verzekert, dat Duitschland cr in toe zal stem men dat d© Marokkaansche quaestic het on derwerp wordt van directe onderhandelin gen tusscben Frankrijk en Duitschland. Het Journal d© Maroc bevestigt een reeds in de Times vermeld gerucht, dat van het voorgenomen bezoek van de Fransche Mid dellandse he-Zeevloot aan Tanger op het laatst© oogenblik is afgezien, vermoedelijk om do spanning over de Marokkaansche quaestie niet te verergeren. Zuid-Afrika De Koning van Italië heeft uitspraak ge daan in het grensgeschil tusschen Engeland en Portugal over Barotsuland (in het binnen land van Zuid-Afrika bij den bovenloop van den Zambesi.) De uitspraak is in hoofdzaak gunstig voor Portugal. Sedert het Engelach-Portugueseh^ verdrag van 28 Mei 1891 staat Barotsuland ondeT protectoraat van Engeland, welk protecto raat wordt uitgeoefend door de Britsch-3uid- Afrikaansche Maatschappij. De oorlog in Oost-Aziê. Van den oorlog zijn de volgende berichten Do correspondent van do Temps te Pe tersburg bericht, dat ©r ernstige berichten uit Mandsjoerije ontvangen zijn. Een kolonel van den generalen staf zeide hem, dat men naar all© waarschijnlijkheid getuige is van de voorboden van een algemeen gevecht. Do Japanners haasten zich van hunne strategi sch© voordeeion partij te trekken, urn de Russen t© omsingelen. Eenige voorhoede- posten zijn reeds omgetrokken. Er is bericht ontvangen, dat aanzienlijke strijdkrachten zijn aangekomen te Omoso, die dreigen Ki- rin om te trekken en Wladiwo6tok te isolee- ren. In de hooge regeeringskringen vraagt men zich af. of de Japanners hunne aanvalsbewe- ging zullen voortzetten, of wel alleen zullen trachten voordeelige stellingen te bezetten alvorens de vredesonderhandelingen te ope nen. De Petersburgskaja Gazeta bevat een in terview van een zijner medewerkers mot den tweeden secretaris van het Chineesche ge zantschap te Petersburg. Deze diplomaat heeft verklaard, dat Rusland gedwongen was vred© te sluiten, ten gevolge van een bericht, meldend© dat het leger van Lino witsch door de Japanners omsingeld is. Het Russisch© hospitaalschip Orel is ver beurd verklaard, omoat het den kapitein en vier matrozen van de door de Russen prijs verklaarde Engelsche stoomboot Oldhamia aan boord had. Het hospitaalschip Kostroma mag vertrekken, ofschoon het zich niet altijd strikt aan de regelen van de Haagsoh^ oon- vontie heeft gehouden. Het hospitaalschip Mongolia uit Port Arthur zal ook aan Rus land teruggegeven worden. De Russische hulpkruisers Koebau, is, na eerst te Kam-Ranh te zijn geweest, aan de kaap Saint-Jacquce aangekomen en is daar voor anker gegaan. De gouverneur van Cochinchina heeft cr terstond Franscho oor logsschepen heen gezonden, om de uitvoe ring vau do ministerieel© voorschriften te verzekeren. De mijnen, die do Russisch© oorlogssche pen hebben losgelaten, drijven thans in de Japansche zee en leveren cr een gevaar voor de scheepvaart op. Het gemis van berichten van het oorlogs- tooneel mag. zooals de Japanoclie medewer ker van do Morning Post deed uitkomen, geenszins worden opgevat alsof er een wa penstilstand bestaat. Rusland heeft nog niet den stap gedaan, dien het alleen kan doen, wanneer bet de staking van de vijandelijk heden wenschte. Rusland moet ondubbel zinnig verklaren, dat het een duurzame vrede wenscht. Tien jaren geleden zond China on derhandelaars naar Japan, zonder voldoen de volmachtenzij moesten slechts aanhoo- ren wat Japan als voorwaarden stelde; dan wilde de Chineesche regeering ze overwe- jgon. Japan weigerde destijds deze onder handelaars en Oyama voerde den oorlog ge- ruimen tijd verder. Toen zond China Lihung- tejang Wanneer Rusland thans China's toenmalige manoeuvre ging navolgen, dan ®ou het veel kostbaren tijd verliezen. Flensburg, 15 Juni. Volgens eon bij de Flemiburgsch© stoomvaartmaatschapp'j van 1869 ontvangen telegram, is de ijzeren schroefstoomboot Tetartai, groot 1812 regis- tertonnen. don 30en Mei door den Russischen hulpkruiser Don op de reis van Japan naar Tientsin in de Noord-t3iineesche zee in den grond geboord. De bemanning is gered en gisteren te Batavia aan land gebracht. Het schip had geen oorlogscontrabande aan boord, maar was met hout en dwarsliggers beladen en bestemd naar een onzijdige Chineesche haven. honden, 15 Juni. Volgens een bericht van Lloyds heeft de Russische kruiser Don den 30en Mei de ijzeren schroefstoomboot Tetar tai in den grond geboord. Het schip was op reis van Otaroe naar Tientsin en was ge- i ladcu met houten dwarsliggers. Do wensch om t© Washington de voorbe reidende maatregelen voor het bijeenkomen van de Russische en Japansche gemachtig- den tot bespreking van de vredesvoorwaar- den bijeen te brengen, heeft president Roo sevelt bewogen zijn vertrek naar zijne zo- merresideutio uit te stellen. De president j zal nu eerst den C9en Juni zich daarheen begeven. Parijs, 15 Juni De Temps verneemt uit Petersburg. dat Rusland "sGravenliage aan neemt als plaats voor de onderhandelingen. Washington, 15 Juni. Officieel wordt me degedeeld, dat Washington gekozen is als plaats voor de vredesconferentie. Allerlei vNauwelijks hebben de Parijsche Roth schild's een hunner verloren, of de Weensche tak heeft ook een verlies te betreuren. Op 7O-jarigen leeftijd is overleden baron Natha niel Rothschild. De overledene was een klein zoon van den stichter der Weensche bankiers- raak. en de oudste en oenige broeder van het hoofd der Weensche zaak S. M. von Roth schild. Baron Nathaniel was een zeer bekende per soonlijkheid te Weenen en had zich als kunst vriend en -beschermer grooten naam gemaakt. Den meesten tijd des jaars bracht de over ledene wegens zijn zwakke gezondheid niet te Weenen, maar in het zuiden door. vHet laatste bedrijf van de zaak-Bon martini te Turijn is begonnen. Zest-en-twintig pleidooien zullen u;tgesproken worden, alvo rens de gezworenen uitspraak zullen doen. De advocaten der burgerlijke partij hebben reeds gesproken in naam van het slachtoffer en in naam van de kinderen. Zij hebben op al de aanwezigen een zeer diepen indruk ge maakt. Allee bewijst dat de misdaad wel dege- lijg is gepleegd ten half zeven 's avonds, toen de graaf thuis kwam en niet te middernacht dat de moord met voorbedachten rade is vol trokken door verschillende personen eu niet in een twist, door Tullio alleen. Daarna begon het open/baar ministerie zijni rekwisitorium, 't welk hij gisteren voortzette. Hij hield zich in het tweede gedeelte vooral •bezig met Linda, de gravin, die hij voorstelde als de kwade geest van al de personen in dit drama. Hare hoofdkaraktertrekken zijn valsch heid en veinzerij. Overal m het drama be merkt men hare hand, die het van 't begin tot het einde geleid heeft. vEen hevig© ontploffing van flessehen met other heeft, te Brussel in het gebouw der Neder la ndsch-Belgisch Licht- en Warmte- Maatsciiappij „de Auerbek", op den Boule vard du Hainant", groot© verwoesting ver oorzaakt. Al de ruiten werden stukgeslagen ©n in huis word allerlei Vernield en overhoop ge worpen. Een werkman, aan wiens onvoorzichtig heid de ontploffing was te wijten, kwam om het leven. Drie voorbijgangers en een aan tal bedienden, die zich in het gebouw be vonden, werden moer of minder ernstig ge wond. Een begin van brand, door de ont ploffing ontstaan, was spoedig gebluscht. vHet onderzoek naar de ramp van de onderze©9che boot A 8 schijnt aan 't licht gebracht te hebben, dat de hefboomen ver keerd stonden en daaraan het zinken van de boot toegeschreven moot worden. Een van do geredden is bootsman Waller, die een verwonderlijk geluk bij ongelukken heeft gehad. Hij was aan boord van het pantser schip Victoria, toon dit in de Midd'elland- sche Zee door de Camperdown in den grond werd gebodrden er honderden menschen verdronken, en ook op de onderzeesche boot A 5, toen er een gasontploffing voorviel. vHet ambtelijk onderzoek, door de Natalsche regeering geopend, heeft uitge bracht, dat er in Durban bij het springen van het waterreservoir 500 Britsch-Indiërs zijn omgekomen. In andere gedeelten van Natal heeft de orkaan nog den dood van 100 Indiërs veroorzaakt. Blanken zijn er slechts enkele omgekohien. Van de inboor lingen gewaagt het telegram niet. vDinsdagochtend is er te Kaapstad iu do Adderleystraat een geweldige gasontplof fing geweest, waardoor, naar een Engelsch blad verneemt, de straat over een afstand vau vijf minuten gaans opgebroken werd. Tramsporen, gas- en waterpijpen enz. werden vernield. Er zijn verscheiden menschen ge wond en twee gedood. De Staatscourant van Vrijdag 16 Juni 1905, bevalt de volgende Kon. besluiten. de eere-mcdaille der Oranje-Nassau-orde in zilver toegekend aan W. Een schoten, meester knecht bij de firma W. G. Boele Sr. te Kampen benoemd tot burgemeester van Heesbeen, Heten en Genderen D. F. Brune, secretaris dier gemeenten, en tot burgemeester van Drongelen, Hangoort, Gansoijen en Doeveren, J. Oerlemans; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. S. te den Helder, C. J. J. Wcstermann op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, mr. P. C. Andreae toegekend de bronzen eerepenning voor rnenschlievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift aan M. J. van Doom, schoepstim merman te Utrecht, wegens de met levens gevaar verrichtte rodding van twee kinderen uit de Oudegracht aldaar op 26 Febr. 1905. toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-ordc in brons aan P. Vonk, werk zaam in dienst van I. A Aalders, te Gen- dringen, J Weijers, werkzaam bij de firma P. Stoffel en Co houthandel en houtzagerij te Devent H Kleijn balt ink. werkzaam bij de firma E. A_ Müller en Co., sigarenfabri kanten te Deventer en J. Noot, pakhuis knecht bi» de firma C. en C. J. Pluijgers, in chemicaliën en drogerijen te Rotterdam benoemd tot liohtwachtsmachinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord-Hinder'' de machinist ter koopvaardij Th. A. Konings op verzoek eervol ontslagen u't s lands dienst de O.-I. ambtenaar met verlof W. P. Hillen, laatstelijk onderwijzer 1© klasse bij het Openb. Europeesch Lager onderwijs in Ned.-Indië op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen diensten, aan jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Amelisweerd benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Amsterdam mr. Th. I. B. Hiltermann, kantonrechter in het 3de kanton aldaar als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor rnenschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan 8. Kikkert, matroos der le klasse, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het. water aan den O. Z. Voor burgwal te Amsterdam, in den nacht van 29 op 30 April 1905 N. A. 1>. J. van Nieuwenhuizen, smid te Breda, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water aan den Nieuwen weg aldaar op 19 April 1905 W. Dikmans, uandenmaker te Ammerzoden, wegens de met groot gevaar verrichte redding van een meisje dat in een waterput gevallen was op 3 Jan. 1905 H. B. Spijkers, agent van politie 2e klasse (rechercheur) te Rotterdam, wegens de met levensgevaar verrichte redding van eene dren kelinge uit de Delftatrhe Vaart aldaar op 17 Maart 1905 J. Eysten, le luit. der artillerie, te 's-Gra- venhage, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit de Buiten-Singel gracht te Amsterdam op 13 April 1894 C. Harrewijn, gasfitter te Giessendam, we gens de met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het Giessengat aldaar op 5 April 1905; A. van der Lingen, loopknecht te 's Graven- hage. wegens de redding van een kind uit het water langs de Nassaulaan aldaar op 13 April 1905; P. Oudshoorn, agent van Dolitie te 's-Graven- hage, wegens de pogingen tot redding van een drenkeling uit een sloot aan den Noord-West- Buitensingel aldaar in den avond van 16 April 1905 H. F. Buring, pakhuisknecht te Amsterdam, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Prinsegracht aldaar op 21 Maart 1905 Oh. M. Vereecken te Sas van Gent, wegens de met levensgevaar verrichte redding van eene drenkelinge uit het kanaal Gent-Neuzen op 27 Februari 1905 P. J. Durand, loodsleerling bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen, wegens de met levens gevaar verrichte redding van een knaap uit het Marinedok aldaar op 26 Mei 1905 J. C. Luijens, matroos bij het Belgisch loods wezen te Vlissingen, wegens de met levensge vaar verrichte redding van een kind uit de ge meentehaven aldaar op 22 Mei 1905 M. J. van Doorn, scheepstimmerman te Utrecht, wegens de met levensgevaar verrichte redding van twee kinderen uit de Oude Gracht aldaar op 26 Februari 1905 H. J. Mulder, milicien-stukrijder van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort, wegens de redding van een knaapje uit de Vlierbeek aldaar oj> 28 Maart 1905 H. Meijer, arbeider te Scheemda, wegens ver schillende met levensgevaar verrichte reddin gen, laatstelijk van een drenkeling uit het Win- schoterdiep aldaar in Januari 1905 vergunning verleend tot het geven van mid delbaar onderwijs hier te lande, mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe, aan mej. M. L. Boccard. geboren te Versoix in Zwitserland. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat het bof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van 3 da gen, ingaande op Vrijdag 16 dezer, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoog heid den vorst Leopold van Hohenzollern. Stct. De audiëntie van den minister van binnenlandsche raken zal op Zaterdag 17 Juni e. k. niet plaats hebben De Russische gezant is gisterenavond per Staatsspoor van 7 u. 3 min. naar het buitenland vertrokken, en zal het laatst- dezer maand met zijne familie uit Constantinopel in de residentie terugkeeren, om dan tot 1 Augustus in het Hotel den Ouden -Joelen te gaan wonen. Hij zal daarna het woonhuis in het Lange Voorhout betrekken. Behalve mr. Eugine Huiber, lid van den Zwitserschen NationaJen Raad, profes sor in het Privaatrecht aan de universiteit te Bern, wiens benoeming voor Zwitserland reeds gemeld werd, zijn nog benoemd als nieuwe arbiters in het Permanent© Hof van Arbitrage, door Frankrijk mr. Decrais, lid van den Senaat, oud-gezant en oud-minister van koloniën; door Portugal mr. de Veiga Beirao, lid van den Raad van Staat, pair van het koninkrijk en oud-minister van ju stitie en van buitenlandsche zaken. De heer L. van Riet, benoemd tot mi nister-resident te Buenos-Aires, is in die hoe danigheid door de Argentijnsche regeering erkend. St.-Ct. De heer J. Zimaen, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Reykjavik, is in die hoedanigheid door de Deensche regee ring erkend. Aan den heer Zimsen kan in de Engelsche taal worden geschreven. St.-Ct. De afdeeling van den Read van State voor de geschillen van bestuur, behandelde gisteren o. a. het beroep van J. von Linderen te 's Gravenhage, tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht, houdende goedkeuring van de suppletoire Legrootdng van het waterschap „de Eerste Bedijking der Mijdrechtsche Droogmakerij" voor 1904 en van de begrooting van dat waterschap voor 1905. De koninklijke beslissing volgt later. Bijl de Woensdag te Haarlem gehouden verkiezing van eon lid der Prov. Staten (vacature Van Merlen) werd gekozen de heer mr. W. A. 't Hooft, lib., met 2681 stem men, tegen 2026 ©p den heer G. L. Buve, r.-k. In de Woensdag gehouden raadszitting te Enschedé was ingekomen een mededeel mg van den heer E. Vinoent, dat hij wegens zijn aanstaand vertrek uit de gemeente bedankt als wethouder en lid van den Raad. De vice-admiraal Tadoma, laatstelijk commandant der zeemacht in Ned.-Indië, is te Marseille aangekomen, en wordt weldra hier te lande verwacht. Naar men verneemt bestaat er waar schijnlijkheid, dat de divisie, die den 17en dezer onder bevel van schout bij nacht Snethlage de terugreis uit Indië naar Neder land zal aanvaarden, in het laatst van Augustus ter reede van Vlissingen een bezoek zal ontvangen van H. M. de Koningin. Tot directeur van het tijdschrift „Eigen Haard", in de plaats van den heer K. A. van der Weide, die wegens drukke werkzaamheden bedankt heeft, is met alge- meene stemmen benoemd de heer Go9. de Voogt, te Amsterdam. Kolonel de Bruijne. f Te 's Gravenhage is bericht ontvan gen, dat de kapitein ter zee W. J. de Bruyne commandant van en directeur van het on derwijs aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, gisteren plotseli ïg te Nieuwediep overleden is. Dit bericht zal ini marinekringen met groot leedwezen worden vernomen, daar kolonel De Bruijne stond aangeschreven als een sieraad vau het korps zeeofficieren. Sedert 1901 was kapitein ter zee De Bruijne kommandant van het Kon. Instituut voor de marine te Willetnsord, aan welke onderwijs inrichting de thans ontslapene reeds vroeger van 18851889, geplaatst was als officier-in structeur, om onderricht te geven in de stoomwerktuigkunde. In 1897 was de toenma lige kapitein-luitenant ter zee De Bruijme ge detacheerd te Vlissingen bij het gereed mar ken van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, aan boord van welken oorlogsbodem hij het volgende jaar als officier geplaatst werd. In 1899 werd hij belast met het bevel over de korvet Sommelsdiik te Curayao, doch reeds één jaar daarna repatrieerde hij uit West- Indië, om op te treden als directeur van het Marine-instituut. Kapitein ter zeer De Bruijne was o. a. ge durende eenige jaren voorzitter van de com missie tot onderzoek van voeding aan boord aan schepelingen in Nederland en in de kolo niën. Ook maakte hij deel uit van de com missie tot reorganisatie van het onderwijs bijl het Instituut der marine. Aan den. arbeid de zer commissie nam hij een zeer werkzaam aandeel. De verdiensten van deni nu overleden zee officier werden o. a. beloond door de toeken ning van het ridderkruis der orde van den Nederlandsche Leeuw en van het officiers kruis in de Oranje-Nassau-orde. De Haagsche afdeeling van de veree- niging voor Vrouwenkiesrecht heeft do vol gend© vragenlijst toegezonden aan alle can- did'aten voor de Tweede Kamer in deze ge meente. lo. Meent u, dat grondwetsherziening, om te komen tot een andere regeling van het kiesrecht, een vraagstuk is van zoo ingrij penden aard, dat hierop moet worden aan gedrongen vóór alle andere hervormingen? 2o. Welke waarde kent u daarbij toé aan het kiesrecht voor de wouw? 3o. Meent u dat algemeen mannenkiesrecht aan vrouwenkiesrecht moet voorafgaan?, of dat vrouwenkiesrecht op dezelfde voorwaar den waarop dit aan mannen is verleend, van meer dringenden aard is? 4o. Meent u dat de volgende artikelen der Grondwet herziening noodig hebben, met het oog op het kiesrecht en de verkiesbaarheid der vrouw? Beleefd verzoeken wij u dit te specifioeeren voor art. 80, art. 127, art. 143 en art. 84. De volgende candidaten zonden schrifte lijk antwoordde heeren Bergmeyer, Valcke- nier Kips, Six, Jansen, Kielstra, van Mun ster, Troelstra en van Vredenburch. De heer Bergmeyer (S.-D.) betuigt zich een beslist voorstander van de gelijkstelling van mannen en vrouwen; hij acht het een schande dat onze wetten d« vrouw in tal van zaken als minderwaardige beschouwen en behandelen en verklaart dat, daartoe in de gelegenheid zijnde, hij alles zal doen om deze partijdigheid ten opzichte van de vrouw te doen eindigen. Mr. Valckenier Kips (L.) acht grondwets herziening een vraagstuk van zóó ingrijpen den aard, dat hij zich beslist verklaart tegen het aandringen op de oplossing daarvan vóór alle andere hervormingen. Jhr. Six (L.), wil niet meewerken voor uitbreiding van mannenkiesrecht. Eer hij zijn steun wil verleenen om bij eventueele uitbreiding van dat kiesrecht ook zekere groepen van vrouwen tevens tot de uitoefe ning van het kiesrecht toe te laten, wenscht hij in eoncreten vorm een wetsontwerp voor zich te zien liggen. De heer Janssen (L. U.) acht een betere regeling van het kiesrecht noodzakelijk en wenscht in het volgend 4-jarig tijdperk grondwetsherzienii./ voor te bereiden en daarbij aan den gewonen wetgever over te laten ook aan vrouwen het kiesrecht toe te kennen. Ondanks zijn vrees dat dit de con servatieve elementen zal versterken, zal hij persoonlijk zich toch verheugen, iudien de vrouw dit recht wordt verleend. Voorloopig wenscht hij hare verkiesbaarheid door bij zondere bepalingen te beperken. Dr. Kielstra (L.) is van meening dat het kiesrecht behoort te worden toegekend aan allen, die zonder steun van anderen in hun onderhoud en in dat van hun oezin voorzien. Hij verklaart zich tegen het „blanoo-artikel 80", doch zou gaarne dezelfde eischen die hij voor mannen noodig acht, ook op de vrou wen toegepast zien. De heer van Munster (C.-D.) is beslist voorstander van het geheole volk aan de stembus en vraagt evenals zijn partij invoe ring van kiesrecht voor gezinshoofden bij ontstentenis of dood van den man voor wouwen en daarmee gelijkgesteldenalleen wonende mannen of vrouwen w.rden als ge zinshoofden beschouwdwetsgelijk te stellen personen de inwonende mannen en vrouwen lioven de 23 jaren, die door arbeid of an derszins in hunne behoeften voorzien. Hij acht zich verplicht bij eventueele verkiezing met all© kracht hiervoor te ijveren. De her ziening van art. 84 wordt niet door hem ge wen scht. Mr. Troelstra verwijst de afdeeling naar het voorstel tot Grondwetsherziening der S. D. A. P. en naar zijn rede in Diligentia in October 1.1. gehouden. Hij is dus voorstander van het blanco artikel voor de vrouw. Dr. van Vredenburch verwijst naar het program der Nationaal Hist-orisdhe Partij, dat alleen aan mannelijke gezinshoofden kies recht toe wil kennen. Door hot bestuur van den Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius" werd de vorige week on- dorstaande circulaire verzonden aan alle can- d'daten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer: „Aangenaam zou het ons zijn, van u te mogen vernemen, of door u als lid van de Tweed© Kamer bijt het tot slandkomen van sociale wetgev'ng het standpunt zal worden ingenomen, dat handels- en kantoorbedien den op gelijke lijn moeten gesteld worden met- handarbeiders. Waar omtrent dit punt de gevoelens zeer veid'eeld zijn en het echter voor de handels- e.i kantoorbedienden van groote beteekenis is te weten, of ziji bij de invoering van eene regeling der arbeidstoestanden al of niet on der die regeling zullen worden begrepen, daar zouden wij het op prijs stellen uw ant woord zoo spoedig mogelijk in ons bezit t© mogen hebben." Bovenstaand© circulaire werd, blijkens de ingekomen antwoorden, door het meerendeel der candidaten met belangstelling ontvan gen. De ingekomen antwoorden laten zich als volgt onder rubrieken brengen I. Geheel of gedeeltelijk bevestigend luid de het antwoord van de heerenMr. L. van Andel, mr. J. baron d'Aulnis de Bou- rcuill, J. Brinkhuis, dr. D. Broer, A. Brum- melkamp, dr. J. v. d. Brink, J. M. P. Broe der, A. H. J. Engels, G. C. A. Fabius, mr. D. Fock, J. A. Fortuyn, J. Gerritsen, M. C. M. de Groot, J. L. Hermans, J. Huizinga, J. C Jansen, H. H. van Kol, Kuykhof, dr. J. van Leeuwen, mr. C. Luoasse, J. v. d. Molen, F. C. J. Netscher, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, T. van der Pers, ds. G. Postma, mr. P. Rink, H. Snijders, J. H. Schaper, jhr. mr. H. Smissaert, mr. P. J. Troelstra, ds. H. Thoden van Yelzen, mr. M. W. F. Treub, mr. J. H. Valckenier Kips, J H. Vostermann van Oye, T. Westra, F. W. Wibaut, Zelvelder. II Toestemmend, doch met een voorbe houd voor de booger gesalarieerd en, antwoor den de heerenmr. O. J. E. baron Van Wassenaer van Catwijck, J. B. Verhey en mr A. R. Zimmerman. III. Dait de economische toestand van de handels- en kantoorbedienden bescherming behoeft, zonder dat zij omtrent de wijze, waarop die bescherming moet worden ver leend, vooralsnog vermeenen uitspraak te kunnen doen, meenden de heeren -. mr. H. L. Drucker. J. A. van Gilse, S. M. H. van Gijn, dr. Th. G. den. Houter, J. Oudegeest, E. E. ,van Raalte en Van Roggen. IV. Voorts waren er een vijftal candida ten, die berichtten dat zij dit speciale onder werp nog niet voldoende onder de oogen had den gezien, om de circulaire t© kunnen beant woorden. nl. de heeren mr. W. H. de Beau fort, dr. H. P. Kapteijm, dr. E. B. Kielstra, P. Nolting en D. Schut. De heeren mr. J. A. Levy en C. v. d. Voort van Zijp achtten de oeccmomische positie der handels- en kantoorbeidienden geheel ver schillend van die der handarbeiders. Princi pieel bezwaar tegen het geven van antwoord op vragen, als de in de circulaire gestelde, hadden de heerenJ. van Alpthen, mr. J. G. van Deinse, mr. Th. Heemskerk, en J. M. Voorhoeve. De heer A. Plate gaf te kennen dat hij de vraag niet volkomen begrepen had. Ook hij maakt bezwaar tegen het stellen van zoo pertinente vragen, meent, dat in vele opzichten de poritie van de handels- en kan toorbedienden bescherming behoeft en refe reert overigens naar zijn verleden. De heer mr. A. Ferf achtte het doelloos de vraag te beantwoorden, met het oog op de kansen voor zijn© verkiezing. De heer H. Spiekman meent, dat in hoofd zaak de handels- en kantoorbedienden behoo- ren gelijk behandeld te worden als de hand arbeiders, doch dat hunne positie in enkele opzichten zoodanig afwijkt, dat de wet eenig onderscheid behoort te maken. Uit het schrij- v.n van den heer R. A. Warmenihovem Jr. kou geene conclusie worden gemaakt. Deze heer refereerde naar zijn verleden. Van de overige candidaten was bij het slui ten dezer lijst nog geen antwoord ingekomen. Verkiezingsoptochten, De burgemeester van 'sGravenliage heeft gemeend geen toestemming te kunnen geven aan de vereeniging van Jonge Liberalen, tot het hou den van een rijwielen-optocht, bedoelende een reclame voor de vrijzinnige candidaten aldaar. Woensdagavond nu kwam de commissaris van politie in de 2e afdeeling, de heer Dietz, op het Binnenhof een wagen tegen, door een paard getrokken, welk voertuig aan alle zij den beplakt was met verkiezihgsreclame-bil- jetten. Achter het voertuig volgde een groot aantal personen, gezeten op rijwielen, allen voorzien van dergelijke reclameplakkaten. De commissaris stak toen de hand in de hoogte, den koetsier beduidende te stoppen, aan welk bevel onmiddellijk voldaan werd, terwijl de wielrijders afstapten, waarna de heer Dietz te kennen gaf, dat het rijden in zulk een volmaakt geordenden stoet be schouwd moest wordèn als liet vormen van een optocht, door den burgemeester verboden. Hij gaf den wielrijders den raad zich te ver spreiden door de stad. Na een korte bespreking, waarbij een der wielrijdende jongelieden meende, dat het. hier geen optocht gold, werd aan den raad der politie gevolg gegeven. Een verkiezingskoor. Er is een grappenmaker aan het werk geweest. Nauwelijks waren gisteren de papegaaien buiten gehangen in de hoofdlaan van den Dierentuin te 'sGravenhage, of het bleek dat ze, zes aan zes, voor electorale doeleinden waren afgericht. Kiest LIMBURG! Kiest DOLK! Kiest JANSEN schreeuwden d© Lorre's en de Polley's tegen elkander in. t Leek een pajxgaaien-meeting, vol opge wondenheid. De tegenstanders zullen op dit soort van strijdmiddel niet bedacht zijn geweest, zegt Jj. en V. Vernuftig is het in elk geval. Bij ons, .rijzinnigen, zijn er zóó weinig pape gaaien op twee bcencn, dat we wel onze toe vlucht tot beusche exemplaren van bet ge slacht nemen moeten

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2