KOLONIËN. BINNENLAND. in de keuze van gevolmachtigden en de aan deze te verstrekken opdrachten besproken werden. Verwacht wordt dat deze cu hun staf. ten getale van ongeveer twaalf personen, den 30. Juni naar Amerika zullen vertrekken. Iutusschen wórden groote gebeurtenissen in Mandsjoerije verwacht. Voor do keuze van Washington als plaats voor de samenkomst van de gevolmachtigden van Rusland en Japan heeft, blijkens do in lichtingen die de Berlijnscho Post uit diplo matieke kringen gekregen heeft, den doorslag gegeven de omstandigheid, dat de beide sta ten er prijs op stelden, dat president Roose velt ook verder de vredesactie zou bevorde ren cu zijn invloed zOu'doen gelden, wanneer o-" in den loop 'vah de onderhandelingen ern stig; moeiel ijk heden mochten voorkomen. Mou had Don Haag als plaats van samen komst afgewezen, om den indruk te vermij den. dat de vredesconferentie in verband stc d met het- internationale scheidsgerecht en plaats had onder den invloed van alle sta ten. Zelfs wanneer do gevolmachtigden zijn aangewezen, dan zullen cr nog minstens twee weken moeten verloopen, voordat dc beraad slagingen kunnen beginnen. Indien er echter nog andere punten van gewicht moeten wor den geregeld, dan zou het begin van de con ferentie zelfs t-ot Augustus verschoven kun nen worden. Uit Washington wordt aan de Morning Post bericht, dat president- Roosevelt nog zijn invloed aanwendt om Japan te bewegen, een wapenstilstand toe te staan. De argwaan tegen Ruslands goede trouw maakt Japan echter ongezind, door buitensporige groot moedigheid eenig voordeel op te offeren Allerlei vDe Bomeinschtf correspondent van de Temps deelt een verhaal mede over Paus Pius. voor welks betrouwbaarheid clc corres pondent instaat. Een Fransche bsschop was bij den Paus op audiëntie cn onderhield zich met Z. II over de scheiding va» kerk en staat in Frankrijk De bisschop wond zich er nogal-bij op en zeide ten slotte: „Heilig heid, wij wachten slechts op een woord van u om in. het strijdperk te treden. Dat Uwe Heiligheid' dit woord spreke en zij zal ons gereed vindon voor het gevecht." ,.Met kanonnen?" vroeg daarop de Paus De krijgshaftige Fransche bisschop was van streek on de Paus zeide daarop verma nend Monseigneur, zwijgen is goud. vUit Göscheneu wordt gemold, dat do heer Rij kens, een Nederlandsch student aan de polytcabni&che school te Zurich, op do»-. Susten verongelukt is. v— In Szrdinië heeft dezer dagen een wijn kelder eenfge slachtoffer» gcëischt. Te Pirri- nello bij Caglian gingen twee werklieden m een vier meter diepen kelder, die ongeveer 200C H L. v.ijn bevatte, 0111 den kelder schoon te maken. Toen men na eemgen tijd geen teekeai van leven uit don kelder vernam, ging een derde naar beneden, er» na deze liet de zoon van den wijnhandelaar zich aan een touw ia den kelder zakken. Hii vond de drie an deren bewusteloos bond een aan het touw en liet hem omhoog trekken "toen het touw weer naar beneden werd gelaten cn niemand zich daaraan, liet ophijschen, gingen andere perso nen naar beneden onder <le noodige voorzorgs maatregelen en vonden de lijken der drie ove rigen. dio door koolzuur gestikt waren. OOST-INDIË. Verandering van bestuur sp Atjeh Medan, 24 Mei. De bestuursovergave had lieden morgen plaats. Luit.-kolonel G. C. E. van Daalen nam het bestuur over dit gewest uit handen van den nieuwbenoemden logercommandant jhr. J. C. van der Wijck over. In tegenwoordigheid van een betrekkelijk klein aantal officieren, ambtenaren en nota belen, doch van een groot aantal Atiehsche hoofden had de plechtigheid plaats. Een plechtigheid, die hco eenvoudig ook, niet nalaten kon indruk to maken op de aanwezi gen. jet door holklinkende phrasen of el lenlange toespraken noch door schetterende fanfaren werd dit effect verkregen, doch wel door eenvoud, door korte kernachtige woor den, die er op wezen, dat dc beide mannen, die zich tegenover de aanwezigen hadden op gesteld, zich hot gewicht van deze ure bewust waren- Na voorlezing van bet gouvernementsbe sluit de bestuursverandering regelende, nam generaal Van der Wijck het woord om allen, die hem behulpzaam waren geweest om de moeilijke taak te volbrengeu, hiervoor dank te brengen vol vertrouwen gaf hij thans het bestuur in handen van overste Van Daalen over. Zoo mogelijk nog soberder in zijn woorden was de nieuwe titularis, die hoewel niet ge wend in hot publiek te spreken, toch met helder klinkende stem wist kenbaar te ma ken, dat hij voornemens was al zijn krachten in te spannen voor Atjeh. dat al zijn stre ven er op gericht zou zijn 0111 d:t gewest nader tot de gebeele pacificatie te brengen. Over de wijze, waarop hij deze taak hoopte te volvoeren, meende hij niet in bijzonder heden te behoeven te treden, „men kende hem immers op Atjoh." En zoo is het. de inlandsche hoofden, die in adenilooze stilte de toespraken aanboor den. die door den controleur Morbeck 'n dc Maleische en Atjehscho taal overgebracht- wer den, zagen in den nog jongen, twee en veer tigjarigen hoofdofficier, niet den nieuwen gouverneur, dien zij nog moesten leeren ken nen, die wellicht met nieuwe beginselen zou komen, van wien zij zacht moedigheid, mis schien zelfs te groote toegevendheid te wach ten hadden, neen het was Van Daalen, die hun chef werd, Van Daalen. bekend d~or hot met ijzeren hand gevoerd bestuur over Pedir, bekend door zijn grootsche tochten in Je bin nenlanden. bekend door zijn verovering van Gajoe- en Alaslanden. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh cn Onderhoorighedcn is onder dag- teckening van 11 Mei het. volgende telegram ontvangen Do r voortvarend optreden patrouilles Koeala Simpang en Gajoecolonne onder lui tenants Rhemrev en IX1 Jongto Swemcr ge deelte bendo Amanlenteng in Boergadjah-ter- re»n verrast in handen 23 gesneuvelden, waaronder Amanlenteng, 7 geweren, blanke wapens. Onzerzijds gesneuveld één, gewond vier minderen. In Beneden Tripa een groep o**der Amboineesch sergeant door 50 man sterke bende met klewang aangevallen On- zerzijds 12 niet levensgevaarlijk gewond en vijand 12 dooden achtergelaten. Patrouilles in Boven Tripa en van uit Koeala Beë kregen 23 gesneuvelden in handen, buit 1 achter- laatgeweer en blanke wapens- Uit een schrijven aan het Bat. Nbl. is het 1 volgende ontleend .Het reinigingsproces in het district Soen- gei-Liat loopt ten einde. Als resultaat van I ecu onophoudelijke klopjacht op kwade ele- meuten hebben daar in den laatsten tijd niet minder dan 126 arrestaties plaats gehad. 40 j govangeticn bevinden zich nog te Soeugei- Liat i.i verzekerde bewaring, terwijl de overi- l gen reeds naar Muntok werden opgezonden, j Verder had de -nstructuur onzer politie nog liet succes de 4 moordenaars van het Chi- j uccsche werkhoofd te arresteeren. Ik had het I reeds oen vorige maal over den slechten in- druk, dien deze moordporkara op de mijn werkers maakte, zoodat het thans behaalde succes dubbel toe te juichen is. Zoo schijnt dan langzamerhand aan den toestand van anarchie in het Soengei-Liat- sehe een einde te komen Het werd. hoog tijd. Om nog eens een bewijs te leveren voor de zoete rust. waarin 111011 daar vroeger voort- dommelde, diene het volgendeOnze arak- achter betaalde, als ik juist ben geinfor- meerd, m-aandelijks zoowat f 60 aan spion nen tegen den clandestienen arakhandel. Tooh had bijna nimmer een aanhaling plaats. Nauwelijks treedt een Europeaan tijdelijk als instructeur der politie op. of hij haalt een partij clandestiene arak aan, die per prauw van Batavia was binnengesmokkeld. Wel een bewijs, dat het vroeger 111 de afdeeling Soen- gei-Liat raar moet zijn toegegaan." De Staatscourant van Woensdag 21 Juni 1905, bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot substituut officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch mr. P- W. Boll, thans substituut officier van justi tie te Almelo; tot subst.-officier te Almelo mr. Ob. M. 's Jacobs, thans ambtenaar O. M. kantonge recht te Assen tot ambtenaar O. M. kantongerecht te As sen mr. P Oosting. advocaat-procureur te Assen, bocedigd klerk der griffie bij de recht bank aldaar, benoemd tot ambtenaar van het- O. M. bij do kantons Den Haag en Delft, standplaats Deii. Haag. mr. J Bruijn, thans ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Alk maar tot ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Alkmaar jhr. mr. A. A. van Tellingen, thans kantonrechter-plaatsvervan- ger, advocaat en procureur en beëedigd klerk der griffie van de rechtbank te Arnhem op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Finsterwolde R. Cannegieter; op verzoek eervol ontslagen als auditeur bij den schuttersraad der d.d. schutterij te Maastricht, mr. P. J. Feijd,;tz, en als zoodanig benoemd mr. J. H. Jaspar bevorderd tot vice-adniiraal de schout-bij- nacht H. Fr. Kauwenberg, commandant der zeemacht, en chef van het. departement van marine in Ned.-Indië; eervol ontheven van het bevel over H. M. schoener Zeehond de kapitein-luitenant ter zee J. M. W. Kuyll, en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee Fr. J. Stam ingesteld een commissie tot het afnemen van het examen van adspirant-ingenieur van het stoomwezen en benoemd to lid en voor zitter dier commissie W. A. Piepers, hoofd ingenieur voor het stoomwezen te Arnhem, tot leden dr. L Aronstein, H. A. Ravenek, dr. C. A. Scheltema, dr. G. Schouten en J. A. Snijders C. Jzu., allen hoogleeraar bij de Polytechnische school te Delft, en J. N. Kooy, ingenieur bij het stoomwezen le klas se tc Rotterdam, tot lid en secretaris J. W. G. Goops, commies bij het departement van waterstaat te Den Haag; benoemd tot commies bij do telegrafie 4e klasse U. Jansen, B. J. Windsant en A. Frö- ger, allen thans tijdelijke beambten bij den telegraafdienst benoemd tot buitengewoon geëmployeerde bij de rijkstelegraaf B. Schild en L. J. Har deman. beiden' thans opzichter der telegrafie, R. A van de Wint. B. W. D. v. Dijkman, J. W. Rrinck, H. Pals, R. Radomaker, A. Mogen boras, E. W. v. d. Borgh, G. M. baron v. ten hove, A. S. P. van Trotsenburg, M. L. Oetelnian, H. F. W. Libosan, J. Th. J. v. Weesem. allen thams tijdelijk beambte bij den telegraafdienst. J. C. van Oost.veen, te Am sterdam. en C. E. Gecrling, thans tijdelijk lijn wachter op eervol eervol ontslagen de directeur van het spoorweg-poet kantoor 110. 2 te Rotterdam, J. A. Teljer. do hoofdcommies der telegrafie J. H. Jansen en de hoofdoommies der tele grafie W. Fr. H. Broirner; eervol ontslagen uit 's Rijks dienst de bode bij het departement van Waterstaat G. Reu- H. M. de Koningin heeft op 13 Juni 1905 de torugroepingsbrieven ontvangen van den beer J. Irala. als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Republiek Paraguay bij het Nederlandsch© Hof. 9t.-Ot. Behalve de Koningin en de Koningin- Moeder heeft ook Prins Hendrik een groote zilveren medaille met beeltenis ter beschik king gesteld van het. bestuur der vierjaar- lijksche schilderijententoonstelling, van 15 Juli tot 28 Augustus te Arnhem te houden. Het Japansche Prinselijke Echtpaar is Dinsdagavond te 9.15 van Het Loo ver trokken, uitgeleide gedaan in een galarijtuig door Prins Hendrik. Db militaire kapel speelde het. Japansche volkslied. De Prins onderhield zich nog ge-ruimen tijd voor heb gcooende portier met de gasten. Onder groot enthousiasme van duizenden zette de trein zich in beweging. De Prins en de Prinses groetten met hand en zakdoek. De burge meester van Apeldoorn was op liet perron aanwezig. Prins Hendrik keerde te voet naar het paleis terug. H. M. de Koningin heeft aan de leden van het gevolg van den Japanschen Prin9 en de Prinses onderscheidingen in de Orauje- Nassauorde geschonken. Na afloop van het déjeuner, heden ten Paleize te 's Gravenhage, bracht het Prinse lijke echtpaar een bezoek aan den grafkelder van het Huis van Oranje te Delft. De Ja pansche Prins legde een krans op de graf tombe van wijlen Koning Willem HI. j Na terugkomst uit Delft werd het „Huis ten Bosch" bezocht. De gewone audiënties vau de minis- J ters van oorlog, financiën, marine en bin- nenlandsch© zaken zullen deze week niet j plaats hebben. Te 's Gravenhage vertoeft mr. A. van de Sande Bakhuvzen, waarn. consul-generaal te Pretoria. De v i c e-p resident van den Raad van Indië. Men bericht uat De.n Haag, dat mr. T. H. de Meester, geheel her steld van de ziekte, die hem verleden jaaJ- tot repatrieeren dwong, door de geneeskun dige commissie is goedgekeurd en tegen 1 October as. zijne laatstelijk bekleede betrok king. die van vice-president, van den Raad van Ned.-Indië, weder zal aanvaarden. De minister van buitenlandsche zaken maakt, bekend, dat de heer mr. A. vaai de Sande Bakhuvzen. belast geweest met de waar neming va.11 net consulaat-generaal te Preto ria, voor belanghebbenden bij den Zuid-Afri kaanse hen handel te spreken zal zij:ii aan het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage op 22 Juni e. k., aan het bureau der Kamer van koophandel en fabrieken ten stadliuize te Amsterdam op 23 Juni e k., en ten raad huize te Enschedé op 24 Juni e. k telkens van 1012 uren des voormiddags en van 24 uren des namiddags. Wetsafkondiging. De St.-Ct nr. 142 bevat de volgende wetten: Wet van 5 Juni 1905, houdende wijziging van artikel 22 der Reroepswet. Wet van 5 Juni 1905, tot inkoop en anior tisatie van Nationale Schuld, in verband mt-t de geldelijke gevolgen van nadere wettelijk- maatregelen, betreffende de pensionnering van onderwijzend personeel. Wet van 5 Juni 1905, tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der Staatsbegrootiii voor het dienstjaar 1904. Wet van 6 Juni 1905, houdende wettelijke bepalingen betreffende loterijen. Wet van 6 Juni 1905, tot regeling der pensioenen van het personeel van den loods- dienst voor zeeschepen en van de weduwen en kinderen van dat personeel. Wetten De St.-Ct. 110. 14J fcc\sr de volgende wetten le. De wet van 5 Juni 1905, tot nadere wijziging van de wet van 1 Juni 1865, rege lende de uitoefening der artsenijbereidkunst. 2. De wet van 6 Juni 1905, tot aanvulling en verhooging van het achtste hoofdstuk der staatsbegr00ting voor het dienstjaar 1905. 3. De wet van 6 Juni 1905, tot beschik baarstelling van gelden, wegens door het departement van oorlog gedane verstrekkin gen, voor den dienst van 1905. Verkiezing Tweede Kamer. De heer mr. Th. J. A. Duijnstee, raadsheer in het hof te 's Hertogenbosch, is gisteren in het kiesdistrict Druten bij enkel© candid'aat- stelling gekozen tot lid der Tweede Kamer, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Travaglino. De herstemmingen. Naar aan leiding van de onthouding van een aanbeve ling door de liberale commissie van advies, waardoor de mogelijkheid wordt opengelaten dat, gelijk de Nederlander wenschte, in Fra- neker de oud-liberalen ds. Ankerman steu nen. schrijft Het Volk „Als dat er van kwam, zou het aan de herstemmingen een bijzonder karakter kun nen geven. Wij hebben niet zoo heel veel mandaten noodig om ons werk in de Kamer te doen Maar, nu de districtenverdeeling ons toch al minder geeft dan waar wij vol gens ons stemmenaantal recht op hebben, moeten wij onze kleine bende op het mu il enh of niet al te zeer zien slinken. Wij heb ben, waar hot congres-besluit ons niet bindt, persoonlijke vrijheid van handelen, en tegen plannen als die van Lohman-Plemp, biedt de lijst der herstemmingen een ruime gele genheid van verweer en strafoefening, voor ons des te eerder bruikbaar, omdat de toe nadering dezer beide groepen tot elkaar meer da.n ooit doet uitkomen, dat een oud-libe raal en oen clericaal voor ons oud lood om oud ijyer zijn." Wij herinneren de „vrij" l'beralen er aan dat in Utrecht hun candidaten v. Karne- boek en Roell er alleen kunnen komen, wan neer alle vrijzinnigen hun stemmen op deze oud-liberalen uitbrengen. IJ v e r. Het N. v. N. meldtOnze be kende vriend, de heer C. A. A. Dudok de Wit kwam expres voor de verkiezingen uit Brussel terug; de heer Rud. Lehman, consul van Griekenland, kwam er voor van Parijs, waarheen hij heden weer terugkeert en dr. A. Bredius, de directeur van het Mauritshuis te 's Gravenhage, kwam heel uit Milaan, uit sluitend om zijn kiezersplicht te vervullen. Als een bijzonderheid wordt, aan de Leeuw. Ct.. u;t Drachten gemeld, dat de 94-jarigo oud-strijder A. Tosch, gisteren voor het eerst als kiezer aan de stemming in Tietjerkstera- deel heeft deelgenomen. Vóór dien tijd is hij nimmer kiezer geweest. De classicale vergaderingen der Ned. Herv. kerk op den dag der hei-stemmingen. Door een predikant in de classis Franeker werd aan den scriba der classis gevraagd den dag der classicale vergadering met het oog op dc herstemming in het district Franeker te willen stellen op een anderen dag. Hem werd geantwoord, dat hij zich tot den minister moest wenden met het verzoek de herstem ming te verdagen. - Oneerlijke prakt ij ken. Men schrijft aan de Haagsche Ct. Om een kijk te geven op de wijze waarop ten plattelando op de kiezers wordt gewerkt, zend ik u bijgaand strooibiljet, dat te Zuid dorpe, in het district Hontenisse, is ver spreid. Dat biljet luidt: Kiezers van Zuiddorpe! „Morgen, Vrijdag, wordt gij allen ter stembus geroepen. Nog nooit is een verkie zing zoo belangrijk geweest als deze. Daarom noodigen wij u beleefd doch dringend uit te komen kiezen en zwart te maken het on derste puntje vóór den naam van het aftre dend lid „P. F. FRUIJTIER. „Zuiddorpe, 15 Juni 1905. „C. van Waes» „A. Moerdijk. „Maakt dus alleen het onderste puntje zwart" (volgde een afbeelding van het stem biljet). Oppervlakkig beschouwd is dat biljet heel erg gewoonmaar dat is het niet voor de Zuiddorpers. Want C. van Waes is de bur gemeester en A. Moerdijk is de secretaris van die gemeente. Dat die ambten er niet bij zijn vermeld laat voor zulke plaatsjes de zaak precies hetzelfde; de dorpelingen zien er toch iets van het bestuur der gemeente in het voorschrift dat 't zoo moet en dat 't anders niet deugt. Zulke officieele beïnvloeding, zulk zand in de oogern strooien moest niet mogen plaats vinden't is niet eerlijk. En zeker zou er een uitbrander van hoogerhand komen, als 't voor een der tegen candidaten ware ge schied. 't Kan daarom geen kwaad dat er eens de aandacht op wordt gevestigd, zij 't maar om te voorkomen dat het door andere besturen wordt nagevolgd. Verkiezingsvar ia. Doux pa vs. Men schrijft uit .laastricht aan L. en V. „Op den verkiezingsdag voor de Tweede Kamer kwamen eenige inwoners van eene bii Maastricht gelegen gemeente tot de ont dekking, dat in bedoelde gemeente al heel eigenaardig met het opmaken der kiezers lijst, het kiezen, kortom met de vet wordt omgesprongen. Wat bleek? In de eerste plaats, dat de veld wachter de kiezerslijst opmaakt en de ge meenteraad zioh aldaar totaliter niet met dit akkefietje bemoeit. Ten tweede, dat door den veldwachter ver schillende kiezers vergeten waren. Ten derde, dat van aanvragen om als zoo danig op de lijst te worden geplaatst geen nota genomen was; Ten vierde, dat aan personen, die als zoo danig vergeten waren toch door het stem bureau werd toegestaan tot de kiezang mede te werken, alleen op de mondelinge belorte er niets van te vertellen. Nochtans werd door een der leden van het stembureau de ;aak verklapt. Dat door de verongelijkte personen thans niet wordt stil gezeten, behoeft ge betoog. Of hun evenwel recht zal wedervaren „En hier heb je een stembiljet maak nu een der drie hokjes zwart en verp het dan in de bus." Na deze woorden, door <en lid van een stembureau te Rotterdam gericht tot een nieuwbakken kiezer, steekt deze zijn biljet in den zak en begeeft zioh naar den stem les senaar, waar hij met arendsblikken elk hoekje doorzoekt. Eindelijk komt hij zeer terneerge slagen weer te voorschijn en zegt„Ik heb Overal gezocht, maar nergens een hokje kun nen vinden om zwart te maken." Tab1 vu! (Historisch). Goed op de hoogte! „De Zoom. een blaadje, dat te Bier gen op Zoom ver schijnt, schrijft in het nummer van Zondag 18 Juni, over den uitslag der stemming op 16 Juni handelend, o. a. „Thans kan reeds geconstateerd orden, dat de rechterzijde bij den eersten grooten slag geen enkel man verloren heeft. „De liberalen verloren Gorkum en verlie zen Vlaardingen, waar een Chr. Hist, met eon socialist in herstemming komt." Geen wonder, dat de redactie verklaart den strijd bij de tweede stembus met goeden moed tegemoet te zien en op een flinke meerder heid voor de rechterzijde hoopt. Verkiezingsonlusten. Uit Steenwijik wordt aan het Hbld. gemeld „De uitslag van de verkiezing voor de Tweede Kamer in <ms district heeft te Steen- wijk aanleiding gegeven tot eenige ongere geldheden, die door de vrijzinnigen alhier ten zeerste worden betreurd. Bij enkele ingezetenen toch zijn de ruiten ingegooid, bij een ander ingezetene weid het paneel van de deur ingetrapt. Zoowel Vrij dag als Zaterdag en Zondagavond was „the man in the streef' vrij rumoerig. De onmiddellijke oorzaak hiervan is, dat men aan Steen wijk wijt, dat de heer Tromp Meesters i'j deze verkiezing is gevallen, im mers bedroeg zijne meerderheid alhier niet meer dan 129 stemmen, en dit nu schrijft men in de eerste plaats toe aan de lastercam pagne tegen den heer Tromp Meesters en de liberale partij gevoerd. Zoo werd gelas terd, dat de lieer Tromp Meeste is tot de „rooien" zou behooren, dat hij Steenwijk zou verlaten, ingeval hij gekozen mocht worden, dat hij niet christelijk was en dergelijke meer. Men is te meer verbolgen over de gevoerde leugen en laster-campagne, omdat de heer Tromp Meesters bij het uitreiken zijner gif ten, hetzij aan particulieren, hetzij aan cor poraties, niet vraagt naar of let op godsdien stige meening of politieke gezindheid Ook is men erg geprikkeld over de Wijze, waarop eenige predikanten aan het verkiezingswerk hebben deelgenomen." Ook in Vollenhoven zijn, naar de „Zw. Ct." verneemt, de gemoederen in onrust. Daar heeft men het zelfs ds. Roos, predikant der Ned. Herv gemeente, lastig gemaakt, toen hij zich met zijn ruim 80-jarige moeder naar de kerk begaf. Een troepje jongens, die voor de Gereformeerde kerk stonden, riepen hem toe „Hier moet je ingaan, daar ginds hoor je niet.*' Toen hij uit de kerk kwam, was er nog grooter drukte. Bij de deur bevond zich de burgemeester, de politie en de maréchaus see om manifestaties te kunnen tegengaan. Ds. R. werd door een zingende troep thuis gebracht, allen zeer op hem verbolgen. de gisteren gehoud«.ii verkiezing voor één lid van de Provinciale Staten in het hoofdaiesd strict Zaandam fvscature-J. A Laan. ".rans lid van de Eerste Kamer) wer den 4Üc? geldige stemmen uitgebracht. Hiervan kregen de hoeren D. van -cijdtn (lih.), Krommenie, 2231, G. C Kamphu\s (ka',n Zaandam 1382, en mr. M. Memiel» (S.-D1364 stemmen, zoodat herstemming moet o aats hebben tusschen le hteren Van Leijden en Kamphuijs. Het aantal kiezers bedraagt 7686. De burgemeester van Stolwijk, de heer J. C. Kroon, sedert 1866 lid van den gemeenteraad, heeft, blijkens een bericht in de N. R. Ct„ den wengch te kennen gegeven om bij' de aanstaande periodieke verkiezing niet meer in aanmerking te komen. Gezond heidsredenen nopen hem daartoezij zijin tevens de oorzaak, dat liij eerstdaags aan H. M. ontslag zal verzoeken uit zijn betrek king van burgemeester, die hij den 12en Juni jl. 38 jaar vervuld had. -Terug in het vaderland. Gis terenmiddag arriveerde te Rotterdam de Gedé met een detachement repatrieerende koloniale troepen, waaronder zich bevond de sergeant-staftamboer H. G. Mufkena en de korporaal J. Boeghorn, versierd met het ridderkruis, op Atjeh behaald. Eerstgenoemde onderscheidde zich bijzon der op den 3. Februari 1901 bij de bestor ming van Baté Ilië in Samalangan, door als tamboer den compagnies-commandant, ka pitein Cornelissen, steeds ter zijde te blijven bij het doordringen der versperring en bij het beklimmen der borstwering, terwijl hij daarna, ofschoon door een lanssteek ver woud, aan het gevecht, en handgemeen in de binnenruimte krachtig deelnam en zioh daar bii vooral ondersche'dde. Het ridderkruis der Militaire Willemsorde viel hem hiervoor ten deel bii K011. besluit van 23 October 1901. Korporaal Boeghorn, in 1874 te Deventer geboren, maakte in Mei 1902 deel uit van een nachtelijke patrouille, die onder bevel stond van sergeant. Smit en de bovenlanden van Atjeh bij Telok Semawé doorkruiste. Dien nacht had deze patrouille op het on ver hoedst een klewaugaanval van een 100 man sterken vijandelijken troep te door staan. Bij liet afslaan van dezen aanval en het tot staan brengen er van, hield de toen malige fuselier Boeghorn zich zoo kranig, dat hem voor zijn daarbij betoonde moed en trouw bij Koninklijk besluit van 16 Febr. 1903 de Militaire Willemsorde 4e klasse werd toegekend. Behalve dit kruis versieren ook de Atjeh- en Lombokmedai 1 les en zil veren medaille voor 24 jaren trouwen dienst de borst van dezen dappere. De sergeant-staftamboer Mulkens, in 1875 te Tilburg geboren, is eveneens gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaille en de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst. Zijn ridderkruis verdiende hij als het ware onder do oogen van generaal v. Heutsz, die bij de bestorming van Baté Iilië het opperbevel had. Zij werden door den garnizoens-oomman- dant en andere autoriteiten met veel eer betoon en onder groote belangstelling ver welkomd. De Fransche regeering heeft den heer Allert de Lange, boekhandelaar esni uitgever te Amsterdam, benoemd tot Officier d'Acadé mie, wegens zijn verdiensten voor de verbrei ding der Fransche letterkunde. De heer I. Mossel is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot violoncel- leeraar aan de Muziekschool der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst te Rot terdam. C. V. Gerritsen. Naar het Hbld. verneemt, is de heer Gerritsen, die aanvan kelijk hersteld was, weder ingestort. Zijn ziekte kan een langdurig verloop hebben. Bij den heer ds. W. W. Smitt, te As sen, is nog nader bericht ingekomen om trent de verwonding van ds. Wielinga, mis- sionair-predikant te Soemba. Daaruit blijkt o. m„ dat de verwonding geschiedde in huis en werd toegebracht door een persoon, die naar het scheen bij den zen deling bescherming kwam zoeken. Behalve ds. Wielinga werden ook de hel pers verwond, terwijl een oud man door den „amokmaker" doodelijk werd gewond. Het huis en de stukken van waarde zijn verbrand. De woesteling ontkwam door de duisternis. Ds. Wielinga is nagenoeg hersteld, hoewel de verwonding, door de daarmede gepaard gaande koortsen, zich vrij ernstig liet aan zien. A. Cfc. Men meldt: Zeer vele-collega's, leerlingen, oud-leerlin gen en vrienden stonden, gisteren voormiddag op Nieuw Eik-en-Duinen te 's Gravenhage rond de groeve gesohaard, waarin het stof felijk overschot van den hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, werd ter ruste gelegd. Een schat van kransen en bloemstukken, waaronder één van den hoogleeraar directeur één van den Senaat en één van de leerlingen, werd op de groeve neevgelegd. Namens de weduwe en de familie werd aan de aanwezigen, onder wie zich de Senaat van het Delftsche Studentencorps bevond, dank betuigd voor de talrijke blijken van hoogachting en waardeering. De Parsifal-opvoering. Wij lezen in de „Deutsche Wochenzeitung: „A.s. Dinsdag vindt in den Amsterdam sehen stadsschouwburg de eerste opvoering van „Parsifal plaats Het bestuur der Wag nervereeniging heeft zijui wil, zij het dan ook ten koste van buitengewone financieele of- fors, doorgedreven. Naar wij hopen zijn deze offers evenredig met de artistieke prestatiën. Hoe 't ook zij, de Wagner-vereeniging heeft toch een moroe ien plicht te vervullen. In de meeste toon aangevende bladen, zooals in de „N. R. Ci/.", werd deze vereeniging den raad gegeven, de familie Wagner voor de ongeoorloofde Par sifal-opvoering financieel schadeloos te stel len. Natuurlijk denkt de familie Wagner er niet aan, daarvoor eeld aan te nemendaar van is liet bestuur der Wagnervereeniging vast overtuigd. Deshalve ware het zeer aan te bevelen, indien de Wagnervereeniging een som, welke zich verhoudt naar het gegeven genot, beschikbaar stelde, deels van de „Deutscher Hülfsverein," deels van „Lief-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2