BINNENLAND. van leer is getrokken en het plan-Boelygin tot samenstelling van eene volksvertegen woordiging als onvoldoende hoeft geken schetst, mag gedurende een maand niet ver schijnen. Warschau, 24 Juni. Heden is een© alge- mee iie werkstaking begonnen. Okrzeja, die op 26 Maart op het plein van het politiebureau een bom deed ontploffen, is ter dood veroordeeld. Warschau, 24 Juni. In de Grzybowska- straat werden heden troepen rustverstoorders door de bereden gendarmerie tegengehou den. Ben der oproerlingen slingerde een bom naar de gendarmerie, waardoor dri© gendar men en verscheidene paarden werden ge- woud. Warschau, H Juni. Aan de „Kurjer War- schawski" wondt over de straatgevechten te Lodz berichtNadat op alle fabrieken de staking was uitgebroken, vochten op 20 plaat sen van de stad, waar barrikaden waren op gericht, die de hoogte bereikten van huizen van twee verdiepingen, omstreeks 60.000 ar beiders tegen 4 regime uteu infanterie, een kozakken- en een dragonderregiment, die on- oer bevel van generaal Exter stonden. De barrikaden werden bestormd door de troe pen met behulp van genietroepen. Bene di visie infanterie on cavalerie is ter verster king van het garnizoen van Lodz aangeko men. Lods, 24 Juni. Gisteren hadden hier ver schrikkelijke straatgevechten plaats. Het volk wierp barrikaden, ophet wierp bommen in de kazernes, waantoor twintig soldaten wer den gewond. Om elf uur staakten de fabrie ken het werk. Kort daarna chargeerden de troepen do menigte en vuurden op het volk, dat antwoordde mot revolverschoten uit do ramen en gangen en van de daken en vitriool uitstortte op de hoofden van de soldaten Het gevecht duurde den geheelcn dag voort. Men gelooft, dat meer dan 2000 personen ge dood of gewond werden, maar het is nog on mogelijk dit cijfer te verifieeren. Het vuren duurde den geheeler^ nacht; de soldaten scho ten op ieder, die zich in de straten vertoonde Lodz, 24 Juni. Gedurende den afgeloopaa nacht vielen hier bloedige oproer-tooneelen voor. Bijna onafgebroken hoorde men geweer salvo's en er hadden verschrikkelijke toonee- len plaats. Het. aantal slachtoffers wordt op gegeven als 2000 dooden en gewonden. Vele militairen zijn gevallen. Twee bommen war den geworpen. Alle bedrijven staan stil. Ixidi24 Juni. De gisting in de stad blijft aanhouden. Ook heden kwam het op ver- sclrllende plaatsen tot bloedige botsingen. Vier kozakken werden gedood door eene bom, die naar de troepon werd geworpen, en zestieu gewond. Acht inwoners werden he den gedood en twaalf gekwetst. Over de aanleiding tot de jongste onlusten in Lodz. hot Manchester van Russisch Polen, wordt bericht, dat de sociaal-democraten den 18en Juni oen uitstapje hadden gedaan naar een nabijgelegen bosch. Bij het teruggaan naar de stad kwam het tot een© botsing met eene kozakken-patrou;lle, waarbij tien perso nen gedood werden. I>e sociaal-democratie besloot aan do slachtoffers oen© demonstra tive begrafenis te geven en den 20en wer den do doodki^en van vijf der gevallenen door oen© menigte van, naar men zegt, 25,000 menschen grafwaarts gebracht, waar bij zwarte en rood© vlaggen vooruit gedragen werden. Soldaten en politie waren in grooten getale aanwezig, maar kwamen niet tusschen beide, ook niet toen er op het kerkhof op- nr'ende redevoeringen gohouden werden. Den 21en zon er nog een lijk begraven war den, maar de politie had ait in den nacht laten begraven. Het volk geraakte daarover in woedo en hield eon grooten optocht, waar bij politie en troepen eerst toekeken, maar la ter krachtig optraden en salvo's loeten op de menschep, waarbij meer dan honderd slacht offers vielen Als antwoord op de straatge vechten van don 2Ion, word den 23en de alge meen© werkstaking afgekondigd, en dit '3 het sein geweest, tot de bloedige toon eel on, waar van onder de telegrammen melding gemaakt wordt. Marokko. Do sultan heeft den 19en Juni te Fez de Duitseh© militaire m'ssie in afscheiclsaudien- tic ontvangen, in tegenwoordigheid van graaf Tattenbach. De sultan roemde daarbij do uit muntende betrok kingen tusachon het magh- zen 011 de Duitsche missie en droog generaal Van Schenck zijne groeten aan den Keizer op Fez. 25 Juni. Hoewel or lot dusver geen aanwijzing is om aan te nemen, dat ce be slissing van den Maghzen in zake Borjsaida niet ernstig is op te vatten, wordt m enkele kringen vermoed, dat de Maghzen waar schijnlijk de bedoeling heeft door de bekend making van een dergelijk voornemen pressie uit te oefenen op Frankrijk om de ophef fing fe verkrijgen van het verbod van w* penrvervoer naar Oedja. In elk geval echter acht men het zeker, dat Frankrijk in de bedoelde plannen n-"et kan toestemmen zon der een noodlottig verlies van prestige. De Duitacbe invloed heeft thans in het paleis van den Sultan de overhand. Do Köln. Ztg. bericht uit Tanger, dat er eene aanmerkelijke verbetering is voorge komen in do stemming van de Fransche krin gen tegenover Duitschland. Daarentegen wordt veelvuldig de meeuing uitgedrukt, dat Engeland's verzet tegen het conferentie-den k- Ibeeld in strijd is met den geest van de En ge Isoh -Fransche overeenkomst betreffende Marokko. He* Journal dos Maroe, het Fran sche orgaan te Tanger, komt met nadruk op voor de deelneming van Frankrijk aan de conferentie te Tanger. Berlijn. 24 Juni. De inlichtingen, die door Wolff's bureau worden ingewonnen, be vestigen het bericht, van Reuter van den 21 en uit Fez (betreffende het bouwen van een haven bij Borpaide) in geen enkel op licht. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn d» volgende berichten Petersburg, 25 Juni. Generaal Linewitsch heeft den 23. een lang telegram aan den Kei zer gezonden, waarvan do aanhef luidt, dat cr geen veranderingen bij de legers zijn te berichten. Verder worden mededeelinge 11 ge daan over eene reeks voorposten- en verken- nipgsgevobhten op 19, 20 en 21 dezer zonder groot© bcteekenis. De Daily Telegraph verneemt uit Moji, dat de krijgsverrichtingen grootelijks belem merd worden door stortregens. In Mandsjoe» rije zijn de vlakten overstroomd en de wegen voor zware konvooien bijna onbegaanbaar. Do Japanners hebben in tusschen in hun voor deel, dat zij lichten wagons hebben. Uit Tokio wordt aan de D. T. be richt. dat de bruggen over de rivier ten N. van Tiëling, die over Kaijoeën en nog eenige anderen geheel hersteld zijp, en dat er nu tot Tsangtoe geen hindernissen meer zijn voor de Japanners. Ofschoon generaal Linewitsch zijne eerste verdedigingslinie heeft laten va ren, beteekent dit niet dat hij de linie bij Girin en Tsjautsjoeng heeft opgegeven, waarheen hij langzaam terugtrekt, in de hoop middelerwijl versterkingen te zullen ontvangen, met welke hij dan in zijne ster kere stellingen verzet zal bieden. Petersburg, 25 Juni. (Petersburgsch tele- graafagentschap). De Russische regeering liet op het bericht, dat het Russischo hospitaal schip „Orel" door de Japanners was geno men, terstond door de bemiddeling van den vertegenwoordiger van Frankrijk in Tokio protest daartegen aam teekenen. Singapore, 25 Juni. De Nederlandsche stoomboot Perlak heeft heden avond hier aan wal gebracht de bemanning van de Britsche stoomboot „Ikhona," die den 5en Juni door den Russischen kruiser Terek op 150 mijlen ten noorden van Hongkong tot zinken werd gebracht. De bemanning van de Ikhona was overge gaan op do Perlak, toen dit schip den 19en dezer de Terek ontmoette. De Ikhona bracht de mail ei een lading rijst over van Rangoon naar Yokohama. Het Engelsche stoomschip Arikona, een vaartuig van 5252 ton, dat den 6den Juni te Tokio verwacht werd met een lading van 40,000 zakken rijst, "3 vermoedelijk door een van de Russische hulpkruisers in den grond geboord. Vai regeeringswege is in het Britsche la- «rerhu's verklaard, dat er van de Japansche Gverheic in Port Arthur geen aanschrijving is uitgegaan, dat de Engelsche en Ameri- kaanschc firma's Port Arthur moeten ver laten De commandant van Port Arthur bericht, cat het gelukt is den pantserkruiser Bajan weder vlot te maken. Tokio, 25 Juni. (Telegraph). De vredes- preliminaires nemen voortgang. Er kunnen spoedig bepaalde mededeelingen verwacht worden van de eene of de ander© zijde. Washington, 25 Juni. Het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat een wapenstilstand zal worden gesloten vóór dat de formeele samen komst der gevolmachtigden van de oorlog voerende partijen heeft plaats gehad, hetgeen niet wordt verwacht vóór midden Augustus. Volgens een bericht van de Dmes uit Petersburg, heeft het departement van bui- tcnlacdsche zaken aan den Britschen gezant doen toekomen de iustructiën van de admi raliteit aan do kapiteins van de Russische kruisers met liet bevel in 't vervolg geen onzijdige schepen in den grond te boren. Deze iustructiën zullen door Britsche sche pen naar hunne bestemming gebracht wor den. De Dnjepr heeft bovendien bevel ont vangen, terstond een rapport over het in den grond boren van de St.-Kilda in te dienen De Times merkt, naar aanleiding hiervan op. dit Engeland niet op Rusland een har den druk wenscht uit te oefenen in do dagen van zijn ongeluk. De goede wil van graaf Lamsdorff zal volle waardeering vinden, maar men kan moeielijk de gedachte van zich afzetten, dat de beste methode om de herhaling van dergelijke beklagenswaardige gebeurtenissen te vermijden, bestaat in den aandrang om snelle schadevergoeding voor de reeds voorgekomen gevallen. Men kan zich moeielijk voorstellen, welk nuttig doel die kruisers nog in de Aziatische wateren kunnen vervullen. Uit officieel© bron wordt uit Washing ton bericht, dat de Russisch-Japanse he on derhandelingen ten gevolge van eene onge steldheid van graaf Lamsdorff een onbedui dend uitstel hebben ondervonden. President Roosevelt heeft het antwoord van Rusland or zijne laatste vertoogen, die vermoedelijk het sluiten van een wapenstilstand betref fen, nog niet ontvangen. Het uitstel betee kent niet eene staking van de onderhande lingen. De Morning Post bericht uit Washington President Roosevelt raaddo den Ozaar drin gend, Japan om een wapenstilstand te ver zoeken omdat het in het belang van Rus land is een nieuwen veldslag, die slechts nieuwe groote rampen en een nieuw verlies van menschenlevens zou kunnen brengen, te vermijden. Roosevelt deelde den Czaar mede, dat Japan onder behoorlijke voorwaarden een wapenstilstand zou verleenen, mits Rus- ltnd daarom verzocht. Men weet officieel in Washington, dat Rusland een wapenstil stand wcnschtmen weet echter niet of men Rusland er toe kan bewegen er om te vra gen. De 9baatocourant van Zondag 25 en Maandag 26 Juni 1905, bevat de volgende Kon. besluiten benoemd bij de alg. landsdrukkerij tot com mies J. F. C. liebre, thans adj.-commies, en tot 2e klerk D. W. Ihnken, thans letterzetter, met vaste aanstelling aan genoemde inrich ting; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Borsele J. Rottier L.zn>. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den ontvanger der registratio voor de bur gerlijke akten te Rotterdam C. Bergsma; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Culenborg J. H. A. Evers, thans ontvanger bij dat dienstvak te Nij- kerk; tot ontvanger der registratie en domeinen te Lochom F. D. H. Bijl, thans ontvanger bij dat dienstvak te Enkhuizen. In do Kon. Hofkapel ten palciae Het Loo had gisteren morgen eene godsdienstoefe ning plaats voor het Kon. Echtpaar, het ge volg en genoodigden, waarlnj dr. Van der Flier, hofprediker, voorging en tot tekst ge kozen had nebr. 13 9b. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 29 Juni a.s. niet jilaats hebben. Men meldt: Dr. William O. Mc. Dowel, Jiuit »ngc-»eoa afgevaardigde tot de nationale parlementt. ei. wereldoongressen van de Interparlemen taire Unie voor Internationale Arbitrage, een der voormannen van de arbitrage-bewe ging in Amerika, 'heeft naar men meldt aan Koningin Wilhelmina verzocht, bij de eerste steenlegging voor het Vredespaleis, tegelijl- met alle leden van het Internatio nale Hof vau Arbitrage, ook uit te .noodigen de I n t© rpa r 1 eme n tary Union". Voorts zou hij wenschen, dat Hare Majes teit het initiatief nam tot uitbreiding van het Internaionale Hof van Arb:trage tot een Hoog Wereldhof, door daaraan te verbinden een Internationaal Wetgevend Lichaam, met dergelijke jurisdictie tusschen de verschil lende natiën als door liet Supreme Court van dï United States wordt gehouden tusschen de Staten van do Amerikaansche Unie. De nieuwe Nederlandsche consul-generaal te Ber'ijn. De Berlijnsche correspondent van de „N. Ct. schrijft o. m- Behoudens het exequatur van den Pruisi- schen Koning en de officieele afkondiging in de Staatscourant is tot Nederlandsch con sul-generaal voor Pruisen, met standplaats te Berlijln, benoemd de geheime handelsraad Fritz Fnedlander hier ter stede, wiens naam een jaar geledem ook genoemd werd onder d© sollicitanten na het. overlijden van den heer George, die het ambt vele jaren bekeled had. Gelijktijdig werd benoemd tot vice-consul dier Nederlanden de heer Jean Geo» ge, lid der "bankiersfirma Gefbr. George, die rich evenals na 't overlijden* van rijn vader, np verzoek der Hollandsche regeering, in Februari j.l., ra het overlijden van den heer Willekcs Maedo- nald, onmiddellijk weer bereidwillig met 1© waarneming der zaken van het generaal-cou- sulaat belast heefit. De benoeming van den heer George zal in de kringen der Hol land- sche kolonie met genoegen werden vernomen Een drankwet-beslissing. Dtoor den gemeenteraad van Grootegast was besloten het sluitingsuur voor tapperijen en berbergen op Zondagen te vervroegen en te bepalen op twee uur des namiddags. De burgemeester dier gemeente achtte d1 o besluit zeer in strijd met de belangen van de ingezetenen der gemeente, met name van de kasteleins, doch tevens van alle andere neringdoenden. Op Zondagen toch is het be- zook van ingezetenen der stad Groningen en de omliggende gemeenten per rijwiel e.11 p3>r rijtuig soms zeer groot, en zoo oordeelde do burgemeester zeer terecht, dat dezen, nu men na twee uur alle heibergen en koffiehuizen gesloten vond, de gemeente Grootegast niet meer zouden bezoeken, weshalve hij op voren staande gronden weigerde het raadsbesluit '9^ uitvoer te brengen. De burgemeester vroeg voorts aan Gedepu teerde Staten het raadsbesluit aan de Ko ningin ter vernietiging voor te dragen. Het college van Gedeputeerde Staten ver- eenigde zich met het gevoelen van den burge meester en verzocht aan den minister van binuenlandsche zaken te bevorderen dat het raadsbesluit der gemeente Grootegast werd vernietigd. De minister schijnt evenwel eene andere mecning toegedaan en heeft althans, zeker tot niet ge ringen spijt van vele ingezetenen van Grootegast, geene termen gevonden meerge meld raadsbesluit aan de Koningin ter ver nietiging voor te dragen. (Pr. Gron. Ct.) De Volksbode, orgaan tot handhaving van het Christelijk-historische karakter der natie, beveelt voor Leiden mr. v. d. Vlugt, voor Utrecht I jhr. mr. v. Karnebeck, en voor Utredht II jhr. mr. Röell aan. Zaandam. De Roomsch-Ka'H. kies- vereeniging Recht en Plicht en de Aut.-Rev. kiesveroeniging Nederland en Oranje te Zaan dam, hebben Zaterdagavond besloten de can- didatuur van den heer De Boer in het dis trict Zaandam, bij de herstemming krachtig te steunen. De r.-k. kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Zaandam heeft besloten bij de herstemming vóór de Tweede Kamer de oan- dddatuur van den lieer K. Cz. de Boer krach tig te steunen. Ook de anti-revolutionaire kiesvereeniging heeft overeenkomstig het advies van het centraal oomité besloten het welslagen der candidatuur van den heer De Boe- te bevorderen. Do vrijzinnige kiesvereeniging te Schar gen heeft eenstemmig besloten de candida tuur van jhr. mr. P. van Foreest krachtig te bevorderen. Het tot hot kiesdistrict bohoorend eiland Urk is tot heden een door de liberale partij onbewerkt gelaten terrein. Voor 't eerst zal daar aanst. Maandagavond een vrijzinnig spreker optreden, men zegt mr. H. Smeenge of mr. Borgosius. Do zaal der Van Alphen- stiohting is daartoe gehuurd. Daar do volgende week vele Urker via- schers vermoedelijk bij Terschelling en IJ mui den werkzaam zullen wezen, heeft het bestuur dor A.-R. kiesvcreenigiing to Urk in overleg met hen besloten twee booten te huren 0111 hen Dinsdagavond af te halen, zoodat ze, na vroegtijdig gestemd te hebben, den volgenden nacht weer bijtijds op do vischplek kunnen zijn Van de 399 kiezers te Urk stemden verle den week 289 op Sluis, 22 op Borgesius, ter wijl bijna allo overigen door windstilte ver hinderd waren tijdig binnen te komen, of reeds op een haringlogger waren uitgevaren. Haarlem. De afd. Haarlem, der S. D. A. P. heeft een motie aangenomen, waar bij zij besloot geen der aan herstemming ko mende candidaten te steunen. De Centrale Volkskiesvereeniging in het district Lochcm heeft besloten de candida tuur van den heer Jannink krachtig te steu nen. Enschedé. De Christ. Nat. Werk mansbond, af dee ling Enschedé, lx sloot de candidatuur-Engels te steunen, omdat de Bonds-eerevoorzitter, dr. de Visser te Am sterdam, door de r.-kalh wordt gesteund. De liberalen steunen den heer V?n Kol. Door de anti-revolutionaire kiesver eeniging te Leeuwarden is besloten, niet te volgen bet advies van bet Centraal Comité, om bi.i de herstemming voor de Tweede Kamer den heer Thomson te stemmen, maar nóch dezen, noch den heer Wibaut aan te bevelen, speciaal echter om laatstgenoemde niet te stemmen. De pot en de ketel. De N. R. Ct. schrijft: Het Centraal Comité der anti-revolutionai ren adviseerde om in do districten Amster dam III, Leeuwarden en Zaandam, waar li beralen en sociaal-democraten met elkaar in herstemming komen, op den liberalen candi- daat te stemmen. In strijd met dit advies echter beeft de anti-revolutionaire kiesver eeniging Nederland en Oranje in Amsterdam III, op voorstel van mr. Diepenhorst (profes sor aan de Vrije Universiteit), besloten zich bij de herstemming tusschen Troelstra en Eland te onthouden en de anti-revolutio naire kiezers in hunne keuze vrij te laten. Alzoo meldt niet alleen het socialistisch or gaan Het Volk (dat de mededeeling ontving »n een anoniem schrijven), maar ook het anti-revolutionaire blad De Rotterdammer, hetwelk er nog bijvoegt, dat het besluit der kiesvereeniging genomen werd in eene druk bezochte vergadering. En ook De Standaard meldde gisterenavond, in een min of meer verborgen hoekje, dat in de vergadering van Nederland en Oranje in Amsterdam III het advies van het Centraal Comité, om te stem men op Eland, geen instemming kon vinden en besloten werd „de kiezers in dezen vrij te laten." Hot Rotfcerdamsche anti-revolutionaire blad en Het Volk melden ook nog, dat de christelijk-historischen tot gelijk besluit kwa men als de genoemde anti-revolutionaire kies vereeniging. Maar hiervan meldt noch De Standaard, noch ook De Nederlander iets. Wat een dergelijk beslu;t practisch betee kent, daaromtrent zal wel niemand in het onzekere verkeeren, ook al kent hij de argu menten niet, in de vergaderingen aangevoerd. In Amsterdam III kreeg op 16 Juni Troelsrtra 3837 stemmen, Eland 2056. Voorts werden uitgebracht 1926 stemmen op Talma, 129 op Staalman. Onthouden dus de kiezers, tot de „christelijke" partijen behoorende, of ook maar een klein deel van hen, zich bij de herstemming, dan is het naar mensche- lijike berekening stellig en zeker, dat Troel stra weder in de Kamer komt. De leider der sociaal-democratische partij met de hulp der „Christelijke" partijen (di rect of indirect) en op advies van een hoog leeraar der Vrije Universiteit, op zijn. zetel op het Binnenhof teruggebracht zou het te gel00ven zijn, wanneer men de feiten niet op de meest overtuigende wijze voor oogen zag? Gedurende do geheele verkiezingscam pagne, die achter ons ligt, heeft men dag aan dag het „roode spook" rumoerig zien spoken in de kolommen van dé „Christelijke" pers. Verleden jaar trouwens reeds, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, toen het om de omzetting van de Eerste Kamer te doen was, deed „de zweep van Troelstra" eiken dag dienst. Men hoorde van de woord- en penvoerders der clericalen niet anders dan van die dreigende zweep. En thaais, weken lang reeds, werd dat lied weder uit don treur© gezongen. Men wist van die zijde haast niets anders tegen de liberalen aan te voeren dan dit, dat zij, tot aanvaarding van het bewind geroepen, to taal afhankelijk zouden zijn van de sociaal democraten. Wie hunner ook aan het hoofd van oen Kabinet mocht optreden, niet hij zou de leider zijn, maar Troelstra. Manifest- k'beralen, Unie-liberalen en vrijizinnig-demo- c^aten, zij zouden den socialistisohen leider boven zich vinden, aan de bevelen der man nen van het „misdadig avontuur" zouden zij hebben to gehoorzamen. En natuurlijk zou op die wijze het gezag geen oogenblik veilig zijn. Geen middel »n dezen geest werd gespaard, om angst en schrik te verspreiden onder de kiezers en hen zóó in de armen van Kuyper en de zijnen te drijven. Daar alleen was be veiliging te vinden tegen de gevaren eener overheersc'ning van de sociaal-democraten, die geweldige partijl van omverwerping. Nog gisteren hield De Nederlander heel gemoedelijk aan de volgelingen voor, dat het vaderland van de „Christelijke" partijen verwacht, dat zij socialistisohen invloed zul len afsnijden. Ofschoon op dat oogenblik reeds bekend was (zij het dan ook niet op het bureau van het Christelijk-historische hoofdorgaan), dat do leiders te Amsterdam besloten hadden do hand te Iconen tot versterking van den soci- alistischen invloed, door (direct dan of indi rect) de herkiezing van den man met de zweep te bevorderen. Wat moeten eenvoudige, onbevangen men- sc'nen onder de volgelingen tot deze dingen zej-gen Men kan u:t de cijifers nagaan, dat wan neer cr in Amsterdam III éénige kans is om Ti celstra te weren, die kans enkel en alleen afhangt van de houding van die kiezer*, die uit do hoofdkwartieren der „Christelijke" partijen de orders ontvangen. En daar komt nu uit de hoofdkwartieren de order, dat zij, voor het- minst door onthouding, er toe heb ben mee te werken dat Troelstra weder op boT schild wordt geheven en in volle glorie weder zijn intocht doe in 's lands raadzaal Gij, kiezers, d»e het nog niet begrepen hadt, gaan de oogen u nu eindelijk niet open voor hetgeen dat manoeuvreeren van „chris telijke" rijde met „de zweep van Troelstra" beteekent? De Nijmeegsche schoolquaes- tie Naar aanleiding van het jongste raads besluit betreffende benoeming leer aar Hoo- gere Burgerschool te Nijmegen buiten de aan beveling vau Burgemeester en Wethouders en van den directeur en onderwijsautoriteitem om hebben de heeren Crommelin en Kempees ontslag als Raadsleden genomen. Het paiitseidekschip „Evertsen" arriveer de Zaterdagmiddag te drie uur te Hamburg De waarnemend vice-consul Brill en de corwul Sommer van Altona verwelkomden den com mandant Swaan, terwijl een majoor van hst Wandsbecker regiment Koningin Wilhelmina zijn opwachting maakte. De commandant van de „Evertsen" be zoent de consul-generaal Gleichman, welk bezoïk onmiddellijk door dezen werd beanitwoord. I11 het afzonderlijke bijvoegsel „Versla gen en Rapporten," dat bij noramer 147 der Staatscourant wordt verzonden, is oqder n.o 36 opgenomen het Uittreksel uit het verslag van den hoofdingenieur voor het Stoomwezen over het jaar 1904. Koloniaal onderzoek. Deze week is te Parijs een koloniaal congres ge opend, onder leiding van den nr nister van koloniën, den* heer Clemente! Vooraf was in een vergadering der congresleden besloten een internationale wetenschappelijke vereeni- ging op te richten ter behandeling tan vraag stukken betreffende den landbouw en de nij verheid in de koloniën. Tot voorzitter dezer vereenig»ng, dio te Parijs haar zetel zal heb ben, werd de heer De Lanessam gekozen, tot algemeen secretaris de heer Heim. Tot le ondervoorzitters (tot elf verschillende staten behoorende) werd voor Nederland gekozen dr. Greshoff, directeur van het Koloniale Museum te Haarlem, tot correspond oerend lid in ons land de heer A. H. Berkhout, leerair aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Den heer H. F. Bordewijik, sedert ver scheidene jaren chef van de afdeeling Compta biliteit bij het departement van Waterstaat. Handel en Nijverheid, die, zooals reeds is vermeld, met 1 Juli e. k. den dienst met pensioen gaat verlaten, werd Zaterdag mid dag bij monde van een zijner ambtenaren als blijk van waardeering, een souvenir aan geboden, bestaande uit een photographist he groep van het personeel dier afdeeling, waar aan was toegevoegd een sierlijk bewerkte, van alle ambtenaren onderteekende opdracht, bevattende o. m. eenige afbeeldingen van het in- en uitwend;ge van zijn bureau. Een. der oudere leden van net Konink lijke Instituut van Ingenieurs, de heer J. J. Buddingh, hoopt naar „de Ingenieur meldt Zaterdag 1 Juli a. s. rijn gouden jubileum te vieren, den diag waarop hij vóór 50 jaar als eenig hoofd der firma Becker en Buddingh, thans Koninklijke fabriek van wis- en natuurkundige, meet- en weegwerktuogeu van Becker en Budding te Arnhem, optrad. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn be noemd A. Mooldijik, te Nieuwenhoorn, tot buitengewoon opzichter bij de uitvoering van werken tot voortzetting van de verbetering van de Maas onder Arcen en Velden en Grubbenvorst, en I. van der Bout, te Nijme gen, tot buitengewoon opzichter bij de uit voering van werken in Neder-Rijtn en Lek onder Wijk bij Duurstede en Maurik. Aan den opzichter le klasse C. Spiers, te Harlingen, is op zijn verzoek, ©«eb in,gang van 1 Juli 1905 eervol ontslag verleend met aanspraak op pensioen, wegens 'eaftijd. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot hoofdverpleegster, tevens hoofd dér zie kenverpleging, in het Israëlietische zieken huis aan de Schietbaanlaan te Rotterdam, mej. R. G. de Leeuw, thans verpleegster te Dordrecht. Ir« den ouderdom van 67 jaren is le "s Gravenhage overleden een zeer geacht 111 bemind medicus, dr. G. Th. A. W rit er beek Muller, ridder in de orde van den Neder 1 leeuw secretaris der 's Gravenoaagsche vereeniging voor koepokinenting, aan welice vereen:ging hij gedurende een lange rv"ka van jaren zijne medewerking verleende De gijzeling van den heer Vierhout. In de „Mededeelingen" van den Nederl. Journalistenkring lezen wij Nadat hier te lande het telegraphische be richt was aangekomen, dat de heer Vierhout te Semarang, op last van den raad van justi tie, in gijzeling was gesteld, ten einde hem te nopen, den berichtgever van een mededee ling in ,J>e Locomotief" te noemen, oordeel de het Dagelijiksch bestuur van den Kring, diat, indien iets ten behoeve van onzen col lega zou zijn te doen, dit met spoed behoorde te geschieden. Het vroeg daarom den 5en Juni een particuliere audiëntie bij den mi nister van Koloniën aan. Die audiëntie werd door den minister toen (aan de bestuursleden Doorman, Mey- roos en Plemp van Duiveland) verleend. Nadat was gewezen op den diepen indruk, door den maatregel ook hier te lande ver wekt, daar 't een levensbelang van de pers geldt, werd aan Z.Exc. medegedeeld, dat aan vankelijk het denkbeeld was geweest, verzoek schriften aan minister en gouverneur-gene raal te zenden, maar het dagelijkscli testuur had gemeend, aan het aanvragen van een audiëntie de voorkeur te moeten geven: eenerzijds omdat het korte telegram onvol doende was, om op grond daarvan te reques- treeren, en 't dus beter scheen 's ministers tussohenkomst voor het vragen van inlich tingen te verzoeken, anderzijds omdat mondelinge behandeling de beslissing zou be spoedigen, indien Z.Exc termen mocht vin den om zijn invloed ten behoeve van den heer Vierhout aan te wenden. Nu inmiddels echter (door het „Handels blad") reeds bekend was geworden, wat de aanleiding tot het optreden der justitie ge weest was, werd thans aan den minister ver zocht, zoo mogelijk zijn tussohenkomst bij de Indische autoriteiten te willen verleenen, op dat de voor de vrijheid der dagbladpers nood lottige toepassing van art. 53 Ind. Strafv. zou worden gestaakt. De minister antwoordde in de eerste plaats, dat hem van de zaak niets anders bekend was dan het telegram uit de bladen, en wat naar aanleiding daarvan was geschreven en bij dus, waar hem het vonnis onbekend was, geen oordeel over de zaak-Vierhout kon hebben. De feiten toch moesten in dezen van beslis sende beteekonis zijn Z.Exc. was bereid, na

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2