afloop van do zaak, do stnkken op to vragen en doze over to leggen, waardoor gelegenheid ontstaan zou om het vraagstuk volledig te bcoordeelen, maar antwoordde op de vraag of hij bereid was reeds thans, telegraphischo inlichtingen in te'winnen, dat dit z. niet kon plaats hebben. In verband daarmede verwees de minister reeds nu naar art. 81 O.-I. Reg-Reglemen („Alle tusschenkomst van de regeering 'n za ken van justitie, niet bij dit reglement toe gestaan, is verboden'") ©n verklaarde, te oor- deelen, dat op grond daarvan noch de regee ring hier to lande, noch die in Indië be voegd was, in dezen handelend op te treden. In den loop der verdere ge d achte 11 wisse ling deed de minister opmerken, dat terwijl de pers in dit geval, verklaarbaar, zoodanige tusschenkomst wenschte zij zelve in de eerste plaat-s krachtig zou protesteeren, in dien in een andere zaak van justitie de regoc ring in strijd met art. 81 R. R. handelen zou. De minister wees er daarbij op, dat den heer Vierhout hooger beroep op het Hoog gerechtshof openstond. In den loop van het verdere onderhoud op perde de minister de onderstelling, dat het bericht in „De Locomotief" hoewel van de zijde van een geacht journalist als de he:r Vierhout, zeer zeker to goeder trouw en zon der kwade bedoeling schadelijk zijn kon voor 's lands belangwaarop werd geant woord, dat onzerzijds volstrekt de verant woordelijkheid niet werd afgewezen en zelfs op den voorgrond werd gesteld, dat die straf rechtelijke aansprakelijkheid van den jour nalist voor de plaatsing van een bericht ten volle werd erkend. Hiertegen voerde de minister aan, dat dit- in zaken als deze niet de quaestie behoefde te zijn, dat integendeel het landsbelang eisöhon kon, te onderzoeken wie de ambte naar is, die geheimen uit de bureaux ver klapt. Z.Exc. verklaarde daarbij, zich niet te kunnen voorstellen, dat een journalist, ze'fs na een belofte van geheimhouding, iemand «ou sauveeren, van wien later bleek, dat hi; zich aan landverraad had schuldig gemaakt, waartegen (zonder dat werd ingegaan op do oouscientievraag, die zich in enkele geval len zou kunn.n voordoen) met de meeste sul ligheid werd aangevoerd, dat de journalist zich altijd, ook zonder eenig opzettekikc Ibe lofte, aan zijn beroepsgeheim stipt gebonden acht. De minister bleef zich intusschen houden aan wat door hem in den.aanvang der audiën tie was verklaarddat er van tusschenkomst zijnerzijds geen sprake zijn kon, en de pers alleen kon trachten, hetzij de wet, hetzij haar ook in Nederland bestaande interpi-etatie ver anderd te krijgen, volgens welke de jour nalist onder de vertrouwensberoepen wordt gerekend waartegen werd opgemerkt, dat, voor zoover bekend, deze zich bepaalt tot één enkel geval van een halve eeuw geleden, waarin de uitgever van een Nederlandsch blad wegens zoodanig weigeren van getuigen werd veroordeeld tot een geringe boete. De bestuursleden dankten daarna Z.Exc. voor het onderhoud, dat een half uur had geduurd. Aan den heer Vierhout is in 't begin der week uit naam van het Kringbestuur een telegram van sympathie toegezonden. Art. 53 Ind. Sr. zegt, dat een getuige, die „zonder wettige redenen weigert getuigenis af te leggen, op onnis van den raad van justitie kan worden gegijzeld „tot hij aan zijn verplich ting zal hebben voldaan." Vierhout uit do gijzaling ontslagen De Indische correspondent van „Land en Volk" seint, dat- het- Hoog Gerechtshof van Nederl.-Indië het vonnis in zake den heer Vierhout heeft vernietigd, diens on middellijke ontslag uit de gijzeling heeft go- last met last aan den Raad van Justitie te Semarang om alsnog uitspraak te doen over de gegrondheid van V.'s redenen tot ver schooning van het afleggen van getuigenis. Maataohappij van Nijverheid. De eerste zitting van de algemeen© ver gadering der Maatschappij van Nijverheid welke te Arnhem werd gehouden, werd Vrij dagmorgen. geopend in de groot» zaal yau de Duitensociëteit. Vertegenwoordigd wanen 24 af deelingen, uitbrengende 204 stemmen en 8 donateurs ieder met één stem. De voorzitter jhr. Van de Poll hield een openingsrede, waarin hij er op wees dat de agenda een paar hoogst gewichtige punten bevatte: het bestuursvoorstel in zake het houden van een international© tentoonstel ling van ambachswerktuigen te Amsterdam in 1896 ©n dat betreffend© het adres aan de Tweede Kamer der Statcu-Generaal in zake de arbeidswet. De tweede daarentegen is reeds voor en gedurende de vorige algomeene vergadering voorbereid, en daarna in de departementen behandeld. Al zijn dan ook niet van alle departementen antwoorden ingekomen te de zer zake, zoo hebben toch velen hunner wel van hun meening doen blijken. Vrij alge meen hebben zij de bewering van liet hoofd bestuur onderschrevendat de wetgever zelf bij het tot stand brengen win wetten, waar van de toepassing hoogst gewichtige gevolgen kan hebben voor het leven der Nijverheid, behoort na te gaan welke die gevolgen kun nen of moeten zijn voor het voortbestaan ©n de ontwikkeling der betrokken takken van industrie ieder voor zich zelf. Ten einde aan dezen eisch der praktijk te kunnen beantwoorden is het evenwel uit den aard der zaak een eerste vereischt©, dat do wetgever vertrouwd zij met de levensbehoef ten onzer national© industrie. Of zulks inderdaad het geval is met de 100 vroede vaderen, die in de Tweede Kamer ov©r onze national© belangen te riohten heb ben, is een vraag waarop Spr. niet gaarne een bevestigend antwoord geven zoude. De couranten hebben weken lang voige- etaan met verslagen van verkieziugs-speeches gehouden door candidaten voor het Kamer lidmaatschap. Spr. had daarin bijna nim mer verklaringen kunnen vinden, getuigende van ernstige studie der eischen en noodon van onze nijverheid. Zij is, helaas, voor tal van candidaten, die zich zelf voor die hoogst gewichtige betrekking aanprijzen oen „terra incognita." Toch is, ©u wordt in steeds meerdere ma te, door toeneming der bevolking, het aan tal steeds grooter van hen, die in de indus trie het dagelijksch brood verdienen moeten. De nijverheid is de meest elastische bron van volkswelvaart, mits met zorg en zaakkennis geëxploiteerd wordende. De natie moet leven van de vruchten van het nationale kapitaal, en van de opbreng sten van hanuol, nijverheid en landbouw. Tot versterking van de Rijksinkomsten, in gelijke mate als de steeds groeiende uitga ven wassen, is tot nu toe door onze finan- cieelè specialiteiten op wetgevend gebied, het eerste deel vermoedelijk als zijnde het gemakkelijkst te bereiken het meest aan gesproken. Ook voor de belangen van den handel heeft de regeering getoond een open oog te hebben, getuige de talrijke werken op het gebied van verbetering van havens en ver keerswegen; somwijlen zelfs was men in Den Haag al te royaal, zooals bij het bestellen van twee (onpraotisohe) stoomponten t© ge lijk, voor het kanaal van IJmuiden, waar de proef toch maar met één va.11 die werk tuigen genomen behoefde te worden. De Nederlandsche nijverheid in haar te- genwoordigen aard en omvang is een in vrij heid opgegroeid product- van het eigen initia tief der nijveren, zich ontwikkeld hebbende buiten regeeringssteun om, en ©r op aange wezen afzet voor hare producten te zoeken in de allereerst© plaats buiten de grenzen van ons land. Een consulair© vertegenwoordiging op de buitenlandsck© markten, die ook maar eeni- ger mate „up to date" is, missen wij nog steeds; een behoorlijke vertegenwoordiging van onze nijverheid, waar de regeering en belangstellenden desgewensclit hun lioht kunnen opsteken, ontbreekt feitelijkde Kamers van Koophandel en Fabrieken be schikken over geen inkomsten, en kunnen zich daardoor in den regel niet voldoende doen gelden. Waar derhalve nieuw werk op wetgevend gebied tot stand komt, verband houdende met de belangen der nijverheid, staat den nijveren in den regel d© eenigen die met de eischen van het industrieel leven ten volle bekend zijn geen andere weg open dan het inzenden van adressen. Wat meestal daarvan het gevolg is, is u allen bekend. ,Men ziet lan ook steeds, aldus vervolgde Spr., dat, waar b.v. over den invloed, dien ,socflale" wetgeving op de nijverheid zal hebban, gesproken wordt in en buiten de Kamer, zij, die daarover het woord voeren, zich in den regel beroepen op buitenlandsche auteurs. In vele gevallen staan die aldus aangehaald© autoriteiten zelf buiten de prak tijk. Men zoude zoo zeggen dat, op de aller eerste plaats, ten einde iu staat te wezen te beoordeelen hoe onze nationale belangen be hartigd moeten worden, onze wetgevers zich zouden dienen in te werken in het complex der belangen van onze eigen industrie, en dat de vraag: hoe onze buren over de gren zen de materie ten hunnent regelen eerst daarna, in verband met de eerste zoude ge spaard blijven voor het hooren verkondigen in den boezem van onze wetgevende verga dering van absurditeiten, blijkbaar voort vloeiende uit het verkeerd begrijpen van wat de vreemdeling mededeelt. Onze Maatschappij heeft zich op het standpunt geplaatst, in haar arbeidswet-adres aan de Tweede Kamer, dat d© bevoegdheid, de arbeidsvrijheid te beperken enkel den wetgever toekomt, die zelf t© beslissen heeft hoever zulke beperking zich zal uitstrekken. Vermoedelijk zal zij een soortgelijk stand punt innemen, wanneer straks de ontwerpen van verdere sociale wetten in hare departe menten besproken zullen worden. Wij beginnen nu de praktijk der Onge vallenwet iu groote trekken te leeren ken nen. Niet ongewenscht kan het geacht wor den een sterk sprekend feit het de wordings geschiedenis dezer wet t© releveeren, waaruit Hijkt dat ook de meest scherpzinnige minister ëenenmale vergissen kanhetgeen als argument mag gelden voor hen die met onze Maatschappij do feitelijke wet geving niet bij het uitvoerend gezag over- orauut willen zien. Bij de beraadslaging over art. 61 der On gevallenwet werd een amendement ingediend strekkend© om het onnoodig te maken dat voor zeer onbeduidende kwetsuren de ge neesheer zoude worden ingeroepen. De minister ontraadde de aanneming van dit amendement, dat d'an ook teruggenomen werd, nadat Z.E. gezegd had dat heb hem voorkwam dat, indien deze zaak aan praktijk werd overgelaten, stellig vanzelf algemeen de opvatting zoude ontstaan, dat kleine, oujbeteekenende verwondingen niet moeten worden beschouwd als ongevallen in den geest der wet. De praktijk nu leert juist het ongekeerde. Door eöu dor leden van don Raad van Toezicht op de R. V. B. is aan d© agenten dtr Bank do vraag gesteld of hunne ouder vinding op dit punt conform is aan de door den minister uitgesproken meening. Op een paar 11a hebben alle agenten op deze vraag zeer pertinent ontkennend go- antwoord. Volgens vele agenten zijn verreweg de meeste ongevallen van onbeduidende» aard, en zijn bet dikwerf de behandelende genees heer© 11 die een schandelijk misbruik maken van hunne ongcvallen-patiëuten ten bat© hunner eigen beurs. Op meer dan één plaats verliezen de doc toren, die hun ongevallen-patiënten ratio neel behandelen, de patiënten ten bate van de eerstgenoemde collega's. Mocht deze zaak eens grondig warden 011- derzookt, dan zoude zeker ook duidelijk blij ken, dat. meermalen de getroffen werklieden het slachtoffer zijn van winstbejag van de zijde van den medicus. Zelfs in gemeenten waar uitnemende zie kenhuizen zijn, alwaar de behandeling der patiënten geheel volgens de regelen der we tenschap en mot inachtneming van alle voor zorgen tot spoedig en algeheel herstel ge schiedt, komt het voor dat een patient die het recht heeft zelf een geneesheer t© kiezen in eigen woning blijvend wordt behandeld door een medicus, wien de noodi- ge hulpmiddelen, kennis ot foew:jd:ng daartoe ontbreken, waardoor blijvende in validiteit ontstaat d:e, bij een rationeele en zorgvuldige behandeling achterwege had kunnen blijven. Het aantal coutroleerende geneesheeren is veel to kledn om dergelijke misstanden te kunnen opsporen; de eenigc weg die aange wezen schijnt te zijn om dit allerbelangrijk ste onderwerp naar bchooren afdoend te regelen, schijnt wel te wezen dat vanwege het rijk vaste geneesheeren worden aange steld voor een bepaalden kring, die alle on gevallenpatiënten te behandelen zullen heb ben, nadat door een ter plaatse aawezigen geneesheer de eerst© hulp is verleend. Deze zaak komt mij voor van zooveel be lang te wezen dat, niet alleen uit een oog punt van het vermijden van nuttelooze uit gaven, doch op de eerste plaats in het be lang van de patiënten, dadelijk ingrijpen van hoogerband eventueel na het instel len van eeu enquête ten zeerste wensche- lijk mag worde genoemd. Uit een© enquête naar de werking der wet zoude zeker blijken dat de reden, waarom thans, veel meer dan vóór het in werking treden dezer wet, bij de getroffen werklie den gevallen worden geconstateerd van trau matische neurose, in hoofdzaak te vinden is in den invloed van den bebandelenden geneesheer op den patiënt, terwijl verder, zonder eenigen twijfel, een dergelijke en quête het licht zoude cloen vallen op dé" allerongelukkigsten en demoraliseerenden in vloed, die wordt geoefend door verkeerde toepassing van het bepaalde bij art. 8 der wet. Uit het bovenstaand© blijkt, dat-, waar in het verslag der R. V. B. over de jaren 1901, 1902 en 1903 de Minister zegt dat 38194 aan giften van ongevallen zijn ingekomen tus- schen 1 Februari 1903 en 1 Januari 1904 een veel grooter cijfer dan begroot was men rekening dient te houden met het feit, dat een zeer groot zoo niet het grootste deel van die ongevallen, volgens den Minis ter zei ven, geen ongevallen in den geest der wet zijn gewest. Niemand kan redelijkerwijze verwachten of verlangen dat, waar op wetgevend gebied nieuwe wegen worden ingeslagen, de vol maaktheid dadelijk zal worden bereikt; doch de nijverheid, die de kosten dezer wet draagt, mag zeker niet den moesten nadruk eischen dat de wetgever er steeds op bedacht blijve de wet in hare werking nauwkeurig na te gaan, en verbetering aan te brengen daar waar die noodig blijkt. Ik open de 128ste algemeene vergadering." Do afdeeling Rotterdam kreeg daarna de legenheid om drie veteranen der maat schappij te huldigen de hoeren Stortenbeker, Haaxman en Van den Aartweg, die thans voor de 25e, 35e en 37e maal de jaarlijksche vergadering bijwoonde». Deze huldebetui ging werd luide toegejuicht. De Voorzitter gaf vervolgens zijn blijd schap te kennen over de aanwezigheid na een ziekte van den ijverigen directeur en depart-eaneuts-bestuurder den heer Van Beu- ui ngen. Hierna werd verslag uitgebracht over de verrichtingen van het hoofdbestuur over 1904. Het dagelijksch bestuur besprak de vraag op verzoek van eeu lid, wat er gedaan kon worden ter bescherming van technische tee- keningen. De directeuren kwamen tot de slotsom, dat de machinefabrikanten die klagen over het natrekken hunner détail- teekeningen niet geholpen kunnen wor den. Vele getuigschriften werden uitgereikt aan werklieden voor 25-, 40- en 50-jarigen trou wen dienst. Sedert 1 Januari 1905 wordt aan hot se cretariaat aangelegd een kaart-catalogus van opstellen uit de Nederl. technische pers. De musea mogen zich in grooten bloei verheugen. De toestand van het Bureau voor Handelsinlichtingen is bevredigend. De pre mie van het Thieme-fonds, uit te reiken aan den leerling van een der kunstnijverheids scholen, die een uitmuntend voorwerp op het gebied van kunstnijverheid heeft ver vaardigd, werd over 1904 toegewezen aan den heer J. H. van Belkum te Haarlem. Herinnerd werd aan den steun, ontvangen van de Koningin en Koningin-Moeder, van particulieren. 22 donateuns zijn tot de Maat schappij toegetreden. Naar aanleiding van de quaest;e der be scherming van technische teekemingen vroeg de heer Fokker uit Utrecht, of het hoofdbestuur dezo zaak toch nader in situdie zou willen ne men. Spr. weet niet of wettelijk ingrijpen moge'ijk is, doch dan zal op andere wijze hier iu wel te voorzien zijiu. Thans wordt vooral bij aanbestedingen zeer veel misbruik gemaakt van onbeschermde technische teekeningen. De Voorzitter antwoordde dat het hoofd bestuur zich gedragen zal conform den wennen van den heer Fokker, gesteund door den heer Enno van Gelder. Van de directeuren ontviel de heer G. J. van de Pol te Tiel, van de donateurs de hee- reu» C. Dyserinck, H. F. Groen van Waarder en W. K. M. Vrolik, terwijl de heer J. C. van Hattem van Ellewoutsdijk bedankte. Een departement ging verloren, n'. Assen. Twee departementen zijn echter in wording: Nijmegen en Schiedam. Het ledental is toegenomen van 2359 tot 2388 Het aantal donateurs bedraagt thans 82. Na voorlezing van het verslag gaf de heer "i zich nog als donateur op. In het verslag van het Koloniaal Museum wordt gewag gemaakt van de f 500 subsidie, verleend aan het laboratorium van het Kolo niaal Museum door het 10e Natuur- en Ge neeskundig Congres, als bijdrage in de kosten eener calorimetrische installatie, voornamelijk ter bepaling der verbrandingswaarde van voe dingsmiddelen. De belangstelling voor het Museum van Kunstnijverheid is, luideus hot verslag, toe nemend. Het mtisevm werd bezocht door 9710 per sonen tegen 8010 in 1903. De lessen aan de school werden bijgewoond door 176 leerlingen. D© rekening over 1904 sluit in inkomst, en uitgaaf met f 22,275. Het voorstel :n zake de herziening der hin derwet en het ontwerp wet tegen waterver ontreiniging zal later behandeld worden, om dat een nieuw wetsontwerp kort geleden. ,s ingediend en de commissie benoemd ter voor lichting hiermede in haar rapport nog geen rekening gehouden had. De commissie ver klaarde zich bereid dienovereenkomstig haar rapport te herzien. Tentoonstelling te Amsterdam. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het hoofdbestuur in zake een internatio nale tentoonstelling van ambachitswerktuigen luidende „De 128© algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid draagt het hoofdbe stuur op om in samenwerking met het depar tement Amsterdam maatregelen te nemen tot het orgamaeeren van een© internationale ten toonstelling van ambachtewerktuiigen t© Am sterdam in den zomer van 1906 eu daaraan t© verbinden congressen voor de voornaamste ambachten, een en ander tot verheffing en versterking van het klein-bedrijf. Zij verleent daartoe aan. het hoofdbestuur een crediet van f 500, te vinden uit de gewone middelen der Maatschappij". In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat de bedoeling 13 den industrieel©» middenstand t© helpen, door hem t© laten zien wat. hem ontbreekt aan gereedschap en werktuigen, welke zijn vak kunneu verbeteren. Uit de tentoonstelling moeten verschil lende zaken voortvloeien: I. een museum vau ambachtswerktuigen, II. cursussen voor de kl.ine patroons, III. wandelleeraren voor de kleine nijverheid, IV. beroepsvereemgimgen, en Y. cred ie tinstelling voor den industrieelen middenstand. Na een vrij uitvoerige discussie en de ver werping van eenige amendementen, werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Na de pauze kwam aan de orde punt 14. Het hoofdbestuur gaf het volgende voorstel in zake het ontweip-Arbeidswet; j De algemeene vergadering besluit liet vol gende adres t© zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Geven ondergetekenden, vormende het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijver heid, namens deze Maatschappij, met allen eerbied te kennen dat zijl, naar aanleiding der 'indiening bij Koninklijke Boodschap van 6 Januari 1904 van het ontwerp: Arbeidswet-1904door be middeling van de departementen der Maat schappij een onderzoek hebben ingesteld naar de gevolgen, die de invoering dier wet, gelijk zij ligt, voor de Nederlandsche nijverheid zon kunnen hebben; dat zij, gezien de uitkomst dier enquête, waarvan een samenvatting bij dit adres wordt gevoegd, van meening zijn: lo dat alle beperkende bepalingen omtrent den arbeidsduur van volwassen arbeiders ui de verschillende bedrijven door den wetgever voor eiken tak van industrie op zichzelf be- hooren te worden vastgesteld en zulks niet voordat de door deze maatregelen te treffen takken van bedrijf zullen zijn gehoord; 2o dat zij beter achten dat de Zondagsrust buiten deze wet worde gehouden en daarmede gewacht worde, totdat de Zondagsrust op nieuw bij. de wet geregeld zal worden dat, mocht althans aan regeling bij deze wet de vooa keur worden gegeven, dan a. de uitzonderingen, die iu elk geval zul len moeten worden toegestaan in de wet be lmoren te worden genoemd; b. aan den werkgever het recht moet wor den verleend, op eigen gezag, des Zondags het noodige reparatie- en dergelijke werk te doen verrichten, opdat de werkzaamheden in bet hoofdbedrijf des Maandags ongestoord kunnen aanvangen c. de algemeen erkende christelijke feest dagen niet met den Zondag gelijk gesteld moeten worden 'r.mmige takken van nijver heid ernstige bezwaren en kosten verwachten van de verhooging van den leeftijdsgrens van jeugdige personen, in vei band met de vermin dering van het aantal arbeidsuren en dat zij. zoo daartoe wordt overgegaan, moeten aan dringen op een splitsing van jeugdige perso nen in een categorie van 1214 en een) van 15 en 16 jaren. Voor de eerst-bedoelden ware dan de arbeidsduur, zoo mogelijk, uog verder in te korten, terwijl dan voor de tweede cate gorie de arbeidsduur op iten hoogst© 11 uur bepaald kon blijven; 4o dat zij voorts van meening zijn, dat ten opzichte der overtredingen de arbeider mede aansprakelijk dient gesteld, volgens bet be ginselstraf wie 9chuld heeft; 5. dat zij, in het algemeen, in het licht meenet» te moeten stellen, dat beperking van de aibeidsvrijheid eene bevoegdheid is, die al leen aan den wetgever toekomt; dat. hij zelf behoort te beslissen hoever zich de beperking zaïl uitstrekkendat het. niet voldoende is dat de wet een regel steil© en aan het. uit voerend gezag de bevoegdheid verleen© tot verdere beperking; dat evenmin de wet een algemeen verbot! moet stellen en aan liet. uit voerend gezag overlate de noodige uitzonde ringen daarop toe te latenmaar dat de wet zelve den waarborg moet bevatten dat de vrijheid van den arbeid niet onmoedig worde verkort. Redenen waarom ondergeteekenden ten slot te zich veroorlrven den wensch te uiten, dat uwe hooge vergadering hare goedkeuring niet aan dit ontwerp zal hechten dan na ernstig onderzoek van bovengenoemde bezwaren." De heer Fokker (Utrecht), zag in hot adres van het hoofdbestuur eene principieelc bestrijding van het ontwerp en dit heeft Spr verwonderd, te meer waar vele departementen verklaard hebben zich niet te kunnen ver eenigen met de hoofdpunten van het adres. De bespreking in do departemenen s toch de grondige voorafgaande studie. Daarom meende Spr., dat in dezen vorm de zaak nog niet rij.p is voor afdoening. De vraag is of de werkman economisch sterk genoeg is om liet lieve 1 van den werk gever to weerstaan. "Want wordt, gedaan wat het hoofdbestuur wil, dan verscherpt men den klassenstrijd. De regel „wie schuld heeft krijgt straf," is goed voor den strafrechter, geldt niet voor de verhouding tusschon werk gever en werknemer in dien vorm. Spr vindt den opzet van het adres min gelukkig en lioopt dat het geen ingang zal vinden bij de vergadering. Een lange discussie ontspon zich daaroo De heer Enschedé beantwoordde na mens het boofdliestuur de gemaakte opmer kingen en verdedigde de mecning van het hoofdbestuur, welke in het adres was ken baar gemaakt. Om 3 uur werden de beraadslagingen ge schorst tot heden en maakten de afgevaar digden, daartoe uitgenoodigd door het depar tement Arnhem een boottocht langs* den Rijn naar den Wageuingschen Berg, waarvan men zeer veel heeft genoten. Op den Wagoning- schen Berg werd gedineerd. In de Zaterdag te Middelburg gehouden zevende algemeen© vergadering van de Rij kspolitie- veree niging, gewaagde do pre sident, de heer Jac. van Waning, burgemees ter van Ouderkerk a/d. IJssel, en hoofdre dacteur van „de Politiegids," met voldoening van den voortgaanden bloei der jonge Ver- eeniging en van de in de Kamerzitting van 20 December j.l. door minister Loeff gesproken woorden ten gunste van de politie, toen de minister 0. a. zeide„Ik acht de politie zoo zeer een voorwerp van Regeeringszorg, dat men er naar mijn inzien niet te veel zorg aan besteden kan.'1 Onder daverende toejuiching der vergade ring werd besloten den minister telegrafisch hulde te brengen voor het vele goede, dat hij voor het korps Rijksveldwachters tot stand bracht. De rekening en verantwoording werd goed- j jekeurd met een voordoelig slot van f 23-1 79. 3e begrooting voor 190p werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1377.29, met be paling der contributie op f 1.50. Hierop leidde de president in het vraag punt „Noodzakelijkheid eener algemeene Politiewet." Hij herinnerde hierbij dat ook minister Loeff regeling van het politierecht urgent noemde, maar diens voorstellen tot gedeeltelijk reorgan'satie van het politie wezen bij het noodzakelijk overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche zaken bezwa ren op hoofdpunten ontmoetten, die vermoe delijk vooreerst niet opgelost zouden worden. Spr. besloot met eene opwekking van de po litie om voort te gaan in gematigdheid en zelfbeheersching, eerbiedigend de grenzen der rechtsvoorschriften en betoonend een tact, dien het zeker niet altijd gemakkelijk valt te be zitten of te bewaren, maar die door de uit komst steeds zoo ruimschoots wordt beloond. Aan de orde werd daarna gesteld liet voor stel om dit jaar niet het vijfjarig bestaan der R. P. V. te vieren, maar liever alle krach ten en fondsen tè reserveeren tot den Hen Nov. 1906, als de dag. waarop 50 jaren ge leden het Kon. besluit werd ondertdekend, dat het korps Rijksveldwacbt eene nieuwe organisatie bracht. De algemeene vergadering van het Nederlandsche Centrale Comité tot bestrij ding der tuberculose zal gehouden worden op Vrijdag 3 Juni, des namiddags 4 uur in Conoordia, Alexanderplein 10 te 'sGra- yenhage. De agenda vermeldt: Mededeel In- gen van het bestuur; voorstel tot wijziging der statuten. Op 7 September zal een tweede algemeene ergadering gehouden worden, mede te 's Graveuhage, in aansluiting aan het aldaar t© houden Gezondheids-congres op 8 en 9 September. Op deze vergadering zal bespro ken worden wat ter uitvoering van de be sluiten der international© conferentie te Ko penhagen in 1904 kan worden verricht. Na der zal daaromtrent worden bericht in Tu berculose ur. 2, dat in Juli of Augustus zal verschijnen en aau alle ledeu zal worden toegezonden. Pensioenfonds voor wedu- en en weezen van burgerlijke mbtenaren. Krachtens het bepaalde bij art. 1 der wet van 5 Juni 1905 (Staats blad no. 156), hebben de weduwen- en wee- zeupensiocnen, verleend ten laste van. bo venstaand fonds, eene verhooging van onge veer 15 pet. ondergaan, terwijl bij art. 2 dicrzelfde wet die verhooging geacht wordt 1 Januari 1905 te zijn ingegaan. Vermits mitsdien alle 'in het register der pensioenen van de verschillende gemeentebe sturen ingeschreven weduwen en wee zen in t vervolg op een hooger bedrag dan tot nu toch door heu genoten is, aanspraak kun nen doen gelden, wordt den gemeentebestu ren verzocht zorg t© willen dragen, dat de aan de gepensionneerden in den loop van de volgende maand uit te reiken quitantiëu, tevens attestatiën do vita, tot liet- nader vast gesteld bedrag zijn opgemaakt- Dat verhoogd bedrag is op de pensioenak- ten dier gepensionneerden vermeld, zoodat het aanbeveling verdient om de belangheb benden te verzoeken bij hun komst ter ge meentesecretarie die akten aan den ambte naar, belast met de afgifte der attestation de vita, te vertoonen. Stct. De Leidscho feesten. De lus trumfeesten zijn officieel althans Za terdag geëindigd met een matinee in de sociëteit Minerva, door de kapel van liet 4de regiment infanterie. In het feestgebouw werd 's avonds een con cert gegeven door de muziek-vereeniging „Sempre Crescendo," versterkt door de bla zers van het Utrechtsche Stedelijke orchest. Het concert werd gedirigeerd door den heer F. E. A. Koeberg. De uitvoerenden oogstten veel succes. Ten slotte ©en zeer geanimeerd bal, dat tot in de vroege ochtenduren duurde. Zondagmiddag trokken d» gdcostumoeir- den naar Scheveningou, waar zij aanzaten aan een feestmaaltijd in het Ivurhaus. D.nsdag biedt de Leidscho burgerij het studentencorps een extra-partij aan. Bij gelegenheid van de 35e algemeene vergadering der Ne»derland«clie Juristen-ver- eeniging te Haarlem, op 30 Juni en 1 Juli n.s, te houden, i9 een feestwijzer samenge steld Daaruit blijkt, dat verschillende feestelijk heden zullen laats hebbenop 29 Juni onfc- vangst in De Kroon, daarna concert in de Buitensociëteit van Trou moet Blydken. Op 30 Juni rijtoer over Overvecn, Blocmeudaal, Santpoort, naar de buitenplaats Waterland, waar de lodeu worden ontvangen door jhr. er. mevr. Boreel van Hoge landen, ©u van I tiaar over Duin en Daal naar Haarlem terug. Daarop gemeenschappelijke maaltijd in I)o Kroon en concert door het Haarlemscb Mu ziekkorps in het Brongebouw, aangeboden door de Vereen iging tot verfraaiing van Haarlem, enz.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3