M°. SS. Tweede Blad. 4" Jaargang. Zaterdag 1 Juli 1905. KOLONIÉN. BINNENLAND. RSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per postl./ff. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Conrant verschijnt Dagelijks, met aitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsrnimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIÉ. r.adoeng. Wij, lezen in het Soer. XFbld. D-e zending van den heer Liefrinck naar het Balische landschap Badoeng is mislukt, maar tot een expeditie komt het niet. De landvoogd gaat het probeeren met beper kende bepalingen op den in- en uitvoer van het gewest. De Javasohe Courant van Vrij dag 26 Mei bevat een ordonnantie, die de nieuwe gedragslijn aangeeft. Zij luidt, dat de gouverneur-generaal, in verband met do maatregelen van bedwang, waartoe tegen over het landschap Badoeng (residentie Bali en Lomlx>k) is moeten worden besloteu, het noodzakelijk acht beperkende bepalingen vast te stellen betreffende den in- en uitvoer in dat landschap. De voornaamste artikelen van de7° ordonnantie zijn de volgende: Artikel 1. Alle in- en uitvoer in het land- achao Badoeng (residentie Bali en Lombok) anders dan ten behoove van den lande of met eene bijzondere vergunning van den resident, van genoemd gewest of van een door dezen daartoe aangewezen landsdie naar is verboden. Artikel 2. Overtreding van het in artikel 1 omschreven verbod wordt gestraft met eene geldboete van één honderd tot één dui zend gulden, al dan niet met gelijktijdige, geheele of gedeeltelijke verbeurdverklaring van do goederen, waarmede de overtreding is gepleegd. De vervoermiddelen en goederen, de laat ste voor zooveel zij niet zijn verbeurd ver klaard. waarmede de overtreding js gepleegd of beproefd, zijn voor de betaling van de opgelegde boeten en van de kosten der ge rechtelijke vervolging aansprakelijk. Borneo. Aan het kort verslag der residentie Westeraf dee ling van Borneo over de maand Maart 1906, ontleent de Java- Bodo o m. het volgende: De Batang Loepars van ons gebied hiel den ziel rustig. Aan het voornemen om naar SeraV/ak te verhuizen, gaven tot dusver alleen twee Daiaksche mindere hoofden gevolg, die zich gevestigd hebben aan de Soengei Sana in Se wak. In het Serawaksehe hadden een paar snel- loehten plaats door de Serawaksehe rebel len waaraan echter onze Batang Loepars niet deelnamen. Men hoort ook van plannen vau meerdere sneltochten in Serawak. Aan de Sempatoen-Dajaks, die een Song- kong Dajak gesne'd hadden, was als een der eischen gesteld, dat zij den gesnelden kop moesten inleveren aan het bestuur. Tot driemaal tóe leverden zij andere beenderen in, in plaats van die van den gesnelden kop. Om die reden werden drie hoofden van dien stam te Pontianak aangehouden als middel om den werkelijken kop ingeleverd te krijgen. Kort nadat zij hierheen opgezon den waren, werd de werkelijke kop ingele verd op een klein gedeelte na, dat niet meer in hun bezit was. Na afloop van den rijstoogst zullen te Songkong- en Tawang-Dajaks naar Sambas komen, opdat ook tusschen hen de geschil len beëindigd kunnen worden en de verzoe ning plaats kunne hebben. Den 9en overleed de Panembahan van Taian en Meliau, Pakoe Negara Soeria Ke- soema, in den ouderdom van pl. m. 62 jaar. Met het zelfbestuur over genoemde land schappen werd voorloopig belast de Pange- ran Ratoe Goesti Tandjit, oudste wettige zoon van den overledene, en aangewezen op volger in het bestuur. De Panembahan van Mampawa bracht een bezoek aan Boedok en Sambas. Mentawei eilanden. Na eene kleine verkenning van het terrein door den cbef van den gewestelijken staf te Padamg is, volgens de Sum. B<xie, besloten om eene verandering te brengen in de wijze van be- zett ng van het eiland Siberoet. Tot nu toe was men gelegerd op eene plaats, die zeer ongezond is gebleken, terwijl dit op andere plaatsen niet het geval is, getuige het feit, dat de heer Ferguson en de bemanning van zijne vaartuigen, die meer dan eens op het zelfde eiland zijn geweest, ook nu oulangs nog. in het geheel geen last van ziekte ge had hebben. Daarom zal het detachement, worden vervormd tot eene mobiele colonne, die het eiland zal doorkruisen on elke 10 dagen op vooraf bepaalde punten aan de kust aanwezig zal zijn, waarheen de gouver nement s^toomor Condor zich dan ook zal be geven met de noodige levensmiddelen, ter aanvulling van den voorraad der colonne, met een geneedheer en met eenige beschik bare militairen ter aflossing van eventueel© zi'ken, welke laatste dan aan boord van bet stooonscheepje zullen overgaan. Tevens zul len. als Siberoet af gepatrouilleerd is, de an dere eilanden van de Mentawei-groep aan de beurt komen. Zooals reeds medegedeeld, zal de 2e luite nant Van Seventer de eerste tochten met de mobiele colonne te maken hebben daar ge toomde officier belast is met het comman do over het detachement, ter vervanging van den geëvacueerden onder-luitenant De Koek. Opheffing van. bet garnizoen te Me- ïa.ike. Door den chef van het wapen der infanterie is medegedeeld, dat de compagnie te Mer&uke, Zuid-Nieuw-Guinea, zal worden opgeheven. De datum voor de opheffing wordt bepaald door het vertrek van het le stoomschip na 1 Juli a.s. der Koninklijke Paketvaart-maatsohappij, van Merauke naar Java (Soer. Hbld.) De oorrespondent te Batavia van de N Or. seint: ..Het pantserschip Hertog Hendrik :s vast geloop© n op een rif nabij Balangnip.' Het blad teekent hierbij aan Met Balangnip is waarschijnlijk bedoeld Balang-Nipa, aan de Westkust van Celebes. Hef pantserschip Hertog Hendrik, behoo- rende tot liet Ned.-Indische eskader, werd in 1900 op 's rijks werf op stapel gezet en in 1902 te water gelaten. De bemanning be st a it uil 345 koppen. Men meldt uit Almelo aan de N. R. Ct Ook hier heeft de overwinning der linker- zi'de bij do herstemmingen groote geestdrift verwekt onder de vrijzinnigen. Dit bleek vooral Donderdagavond. Tegen elf uur keer de de heer mr. O. Jamiink, het nieuw ge kozen lid der Tweede Kamer voor het dis trict Lochém, met zijn echtgenoot? van Scheveningen, waar- hij eenige dagen ver toef! lieeft, alhier terug. Niettegenstaande het late uur waren eenige duizenden aan het station te zamen gekomen om den neer Jan- nink een hartelijke ovatie te brengen. Toea de heer Jannink met rijne echtge noot© verscheen, werd hij met donderende hoera's begroet. Voorafgegaan door ten mu ziekcorps, reed de heer Jannink met zijne echtgenoote in een open landauer naar de Groote Sociëteit, gevolgd door het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereetiigiug, de Club an Jong-vrijeinnigen en honderden belang stellenden. In den tuin der sociëteit verzamelde zich een groote menigte, om de overwinning der vrijz nnigen mede te vieren. Achtereenvolgens werd den beer Jamr.uk hulde gebracht door den heer D. van der Sluis, bestuurslid der Vrijzinnige Kiesver- eeniging en den heer J. Meibergen, den voor zitter der Propagandaclub van jonge vrijz- n nigen. De heer Jannink dankte voor de bare li'ke ontvangst, die hem ten deel was geval len van do zijde van het Almelosche publiek. Ook bracht hij een woord van hulde aan den heer D. v. d. Sluis, die in verscheidene plaatscu als spreker en debater is opgetre den en die door zijn gloedvol woord bet zijne heeft bijgedragen tot de overwinning der linkerzijde. Onder muziek en het zingen van eenige gelegenheidsgedichten, door een paar stadge- nooten vervaardigd, duurde de feestvreugde tot diei iu den nacht. Het Volk verneemt, dat de voorzitter van een der stembureau's in district VII te Amsterdam, een heer die De Tijd opengesla gen voor zich op tafel had liggen, aan ieder kiezei die het weten wilde, mededeelde dat „de christelijke candidaat mr. Heemskerk" was. Die arme Helsdingen. Een be richtgever van de Zutf. Ct. meldt uit de buurt van Loohem Een twintig personen staan bij elkaar en luide genoeg om door voorbijgangers verstaan te wouien, zegt er een 't Is toch schande, dat ze dien Ileildin- gen het brood veur den mond hebt weg e-stoot©n den man hef neet anders eleerd (nota bene voor Kamerlid!) en is noe broo deloos; eu den anderen, den Jannink. hef kind noch kraaie in de wereld, en geld zat. Jao, herneemt een ander, en hee is nog jong. en Helsdingen al mooie gries; laot 'm wachten, tot Helsdingen 't wark d'r neerlegt. Nu de verkieziugsdrukte achter den rug is, mag het zeker niet ongepast heeten, een woord van hulde en lof te brengen aan een tak van diienet, van welks werkzaamheid op de dagen der stemming en der herstem ming meer dan in gewone tijden gevorderd werd, en zonder welks groote activiteit en accuratesse het publiek niet zoo vlug van den uitslag van den spannenden strijd op de hoogte zou zijn gesteld. Het behoeft uiet gezegd, dat hier het oog valt op den dienst der rijkstelegraaf, wier ambtenaren, van den hoogsten tolt den laag- sten, op de beide verkiezingsavonden met werk overstelpt waren In het bijzonder geldt zulks voor de kan toren te Amsterdam en te 's Gravenhage, ter wijl tevens den directeuren dier beide kan toren dank toekomt voor de groote bereid willigheid waarmede zij het verzenden der telegrammen en berichten betreffende den uitslag hebben vergemakkelijkt. Ook do ambtenaren der rijkstelefoon kwe ten zich met ijiver en nauwgezetheid van haar taak, waardoor de ontvangst der berichten uit alle oorden des lands in het hoofdbureau te Aan sterdam zeer bespoedigd werd. Ten slotte, doch niet in de Laatste plaats, heeft het hoofdbestuur der posterijlen en tele grafie aanspraak op den dank van publiek en pere, voor den ruimen blik, waarvan het "blijk gaf, door alle telegraafkantoren in den lande op deze exceptioneele avonden, nk 10 uur te doen openblijven en ook de rijkatele- foon, voorzoover deze tusschen de verschillen de telegraafkantoren den dienst onderhield, na 10 uur ter beschikking te blijven stellen van den dienst der verklezingsoorrespondentie. Dte spoorwegmaatschappijen, die de spoor- wegtelegTaafkantoren hiertoe eveneens ter be schikking hebben gesteld, verdienen eveneens dank voor haar welwillende medewerking. (Onzerzijds mogen wij ook speciaal over de activiteit van het personeel te Utrecht-, te vreden rijn). De Ned. Juristenvereeni- g i n g. De leden der Nederlandsehe Juristen vereeniging, welke Donderdag en Vrijdag haar 35e algemeen© vergadering te Haarlem hield, werden Woensdagavond verwelkomd in de bovenzaal van het café „De Kroon,' door de regelingscommissie. Er werd eene toespraak gehouden door mr. W. L. 't Hooft, die hulde bracht aan de stichters der vereeniging en verder wees op het vele, dat in de afgeloopen 35 jaren is tot stand gebracht voor de verbetering van ons recht. De voorzitter, mr. J A. Levy, dankte voor de gesproken woorden, waarna de talrijke aanwezigen zich naar de Bui ten-Sociëteit, be gaven, Ier bijwoning van een concert. Kieuw stHilou te Rotterdam. Men schrijft aan L. eu V. Zooals bekeud, zal aan bet Hofplein te Rotterdam het. station verrijzen der Zuid- Holl. Electr. Spoorweg-Maatschappij, ter plaatse waar zicli thans het café Boneski en het Haagsche Koffiehuis bevinden. Toen de Rotterdammers dit vernamen, sloeg hun de schrik om het hart, want al zijn zij tot vele opoffering bereid, dat heerlijk zitje de zomermaanden daar op het Hofplein zouden zij niet gaarne missen. Een paar jaren lang hoorde men niets meer van de zaakals naar gewoonte ging men daar des zomers weder zijn glas bier drinken en men dacht bijna niet meer aan die zaak, totdat de vorige week op eens een leger werkvolk de hand ging slaan aan het Haagsche Koffiehuis en dat in een om mezien tegen den grond wierp. Dit bracht de gesprekken -eder opnieuw op den sta- tionsbouw, en de eerste vraag die gesteld werd, doch waarop eigenlijk niemand precies antwoord ken geven was, wat men voor het geen moest worden afgestaan in de plaats zou krijgen? Wij hebben ons van een en ander op de hoogte trachten te stellen en zullen be proeven, de vraag zoo duidelijik mogelijk te beantwoorden. Afgebroken worden behalve het Haagsche Koffiehuis, het café-Boneski, het daarbij behoorende tuintje en het daaraan grenzend heerenhuis, en in de plaats daarvan komt een heel nieuw complex huizen, terwijl de plaats, waar het Haagsche Koffiehuis stond onbebouwd blijft en een straat wordt van 10 Meter breedte, waardoor een geregelde verbinding verkregen wordt tusschen de Raampoortlaan en het Hofplein. Het Hofplein wordt in zijn geheel niet minder dan 1.15 Meier opgehoogd, teneinde ten behoeve van de electrische tram door de stad, de thans bestaande hellingen te verminderen. Voorts zal de rooilijn voor het nieuwe gebouw zoodanig naar voren worden gebracht, dat de rijweg, die thans langs do huizen loopt., geheel komt te ver-, vallen. Voor het nieuwe gebouw komt een. breed trottoir en daarvoor blijft een terras met geboomte, terwij! ook de kei bestrating aldaar den hoofdweg vormend, eenig3zins verlegd zal worden. Het nieuwe gebouw, waarvan de ont werper is de heer E. Rourdrez, ingenieur van de Z. H. E. Spoorwegmaatschappijzal in monumentalen stijl gebouwd worden en evenals de aankoop der oude panden en terreinen omstreeks 3 ton kosten, zoodat het geheel op omstreeks f 200,000 komt te staan. Het ;s dus wel te verwachten, dat daarvoor iets moois zal verrijzen en wan neer men de planne.i nagaat, dan zal dat ook werkelijk liet geval zijn. In liet midden van het gebouw komt een ruime gang met monumentale entree. Dit is de toegang tot den spoorweg. Deze gang leidt naar eene ruime hal, waar zicli de plaatskaarten-burcaux bevinden en de tournikets voor de controle, door welke men langs trappen het perron bereikt. Ter weerszijden van de entree komen winkels en daarnaast ruime opgangen naar de bel-étage welke tot café-restaurant zal worden ingericht en aan de hoogste eisclien van sierlijkheid en comfort zal voldoen. Voorts volgen aan de zijde der Wena- straat weder winkels en verder een sierlijke entree naar de eerste etage welke tot feest. salon en eetzalen wordt ingericht. Achter deze entree komen de lokalen voor de centrale verwarming van het geheele com plex en verder bergruimten en doorgangen voor heb personeel van den spoorweg. Aan de andere zijde wordt de geheele be gane giondverdieping verder ingenomen door de keukens van het café-restaurant en bijbehoorende vertrekken, terwijl daar te vens door den pachter een bodega wordt in gericht en mede een flinke bergplaats voor automobielen en fietsen. Zooals wij, ze:den, komt het café-restaurant op de belétage Aan de voorzijde worden twee zg. loggia's gebouwd en zullen verder rond den geheelen gevel balcons worden aan- J gebracht. Deze loggia's en balcons kunnen aan niet minder dan 250 personen een heer- 1 lijk zitje verschaffen, terwijl de geheele zaal ruim 450 personen kan bevatten. Verder komen daar natuurlijk fraa:e buffetten, een viertal biljarts enz. Van uit het café zal men ook direct toegang tot, den spoorweg kunnen krijgen, terwijl boven het buffet een electri sche klok geplaatst wordt, welke de tijdstip pen van het vertrek der treinen aangeeft. De groote feestzaal op de eerste étage zal zeer prachtvol worden en een opper vlakte beslaan van 260 M2. Ter linkerzijde krijgt men de receptiezaal en ter rechter zijde de eetzaal. Op den achtergrond van de feestzaal wordt een flink tooneel met stem- en kleedkamers gebouwd. Dó zolde ring zal bestaan uit een prachtig glazen koe peldak. Hieruit blijkt dus, dat de voorzijde van het. gebouw niet hooger zal worden opge trokken. Aan de achterzijde, waar de grond zooveel lager ligt, zal inmiddels nog een tussoheu- verdieping gebouwd worden, welke geheel tot woning van den pachter zal dienen. De electricifceit voor verlichting en beweeg kracht wordt geheel geleverd door de elec trische centrale van de Z. H. E. Spoorweg maatschappij aan den Leidschendam. Intus- schen zal zoo noodig ook electriciteit van de Rotterdamse he electrische centrale kunnen 'erkregen worden. Verder zij nog vermeld, dat die entree voor den spoorweg alleen dient voor vertrekken de passagiers, terwijl de aankomende passa- gieis uitgangen vinden aan de Raampoort- laan en Wenaple;n. Omtrent dien bouw vernamen wij, dat de aanbesteding van het geheel zal plaats heb ben, als het zomerseizoen geëindigd is. Eerst zullen dan het woonhuis en het „tuintje van Boneski'' verdwijnen en daar met den bouw warden aangevangen. Wanneer dit gedeelte gereed is om betrokken te kunnen worden, 1 de pachter, de heer C. N. A. de Loos zijn café uit het „café Boneski" in één nacht daarin overbrengen en eerst dan met d© af braak van dit gebouw begonnen worden. Het bedrijf zal dus geen enkelen dag stil staan. De heer Loos zal, als de geheele lijn gereed is, pachter worden van alle buffetten, langs den geheelen lijn van Rotterdam tot Sclie- veningen. Men kan er dus op rekenen zooals de ondervinding geleerd heeft dat deze >n goede handen komen. School- en Kerknieuws. Technische Hoogeschool. Bij Kon. besluit van 27 dezer zijn, met ingang van 6 Juli, benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, de hoogleeraren en leeraren aan de Polyteeli uische Sc..ooi aldaar, hierondeT vermeld. Afdeeling der algemeene wetenschappendr. J. Cardinual voor de zuivere en toegepaste v, in kuilde en de mechanica A. F. Gips voor hot handteekenen en de geschiedenis der schilder en beeldhouwkunstdr. M. de Haas voor c'.e theoretische en toegepaste natuurkundeW. H. L. Janssen lan Raay voor de zuivere en toe gepaste wiskunde en de mechanica mr. B. H. Pekelharing voor het staats-, administratief- en handelsrecht en de staathuishoudkunde dr. A. Schelterna voor de toegepaste wiskunde en mechanica dr. G. Schouten voor de zuivere en toegepaste wiskunde en de theoretische mecha nica dr. L. H. Siertsema voor de theoretische en toegepaste natuurkunde dr. H. de Vrier voor de zuivere en toegepaste wiskunde n de mechanica. Afdeeling der weg en waterbouwkundeVV. K. BehreiiB voor de waterbouwkundeG. M. de Vries Broekman voor den aanleg en expl. vin wegen en de theor. hydraulicaS. G. Everts voor den brugbouw H. J. Heuvelink voor l.ot landmeten, het waterpassen en de geodesie J. A. van der Kloes voor de kennis en het onder zoek van bouwstoffen, de rioleering en water voorziening en het maken van bestekken en begrootingen J. Kraus voor de waterbouw kunde. Afdeeling der bouwkundeH. Evers en J. F. Klinkhamer voor de architecteuur met in begrip van de geschiedenis der bouwkunst G. ~J. Morre voor de architectuur A. W. M. Odé jr. voor het boetseeren en de beeldhouw kunst T. K. L. Sluyterman voor do decora tieve kunst en het omamentteekenen. Afdeeling der werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde en electrotechniek C. L. van der Bilt voor de electrotechniek P. van der Burg voor de mechanische technologie H. Cop voor de sclieepsbouwkunde J. C. Djjxhoorn voor de werktuigbouwkunde C. Foldman voor de elec- trotschniek I. Franco, C. P. Holst Gzn. en H. A. Havenek voor de werktuigbouwkunde J. A. .Snijders C.Jzn. en G. J. van Swaay de electrotechniek. Afdeeling der scheikundige technologie en mijnbouwkundedr. L. Aronstein voor de alge meene en physische scheikundede anorgani sche scheikunde en hare toepassingen en de scheikundige technologie dr. M. W. Beije- rinck voor de algemeene en toegepaste micro biologie en de microscopische anatomie dr. S. Hoogewerff voor do anorganische en organi sche scheikunde en hare toepassingen en de analytische scheikunde C. J. van Loon voor de delfstof- en aardkunde en de mijnkundo S. J. Vermaes voor de metallurgie en docimasie. Leestafel. Speelbal van Wind en Golven, door Anna W allien berg, uit liet Zweedsob door Ph. Wijsman, uitgave van Valklioff en Co., te Amersfoort. Een benijdenswaardige en tegelijk een be klagenswaardige figuur is het hoofdper soontje uit dezen roman. Hoe gemakkelijk het zij zich meesleepen, zoo geheel anders dan Sven, d'e zich nooit ergens heen het trekken, waar hij zelf niet wilde. Dat light bewogen zijn van haar gemoed, dat toegeven aan den indruk van een oogenblik, die hartstocht, dat wil letterlijk zeggen dat ge slingerd worden van 't hart, zou haar grootst verdriet worden. Meesterlijk heeft Anna Wahlenberg Ada's beeld en Ada's leed: geteekend. Zeker had den wij het meisje gegund dat haar geschiede nis meer blij-eindig zou zijn geweest; (och, rij) heeft een groot geluk gekend, zij heeft ;n teederheid haar Sven teruggezien en zijfi* liefste woord nog mogen hooren. „Speelbal van Wind en Golven" is een tendenz, roman en niet van de minste soort. Hot 'boek van Klei n-BIr oer tj e, naar het Zweedsch door Thorn Prikker, naar het oorspronkelijke van Gustav A. Cierer- stam, uitgave van C. A. J. v. Dishoek,'te Bussum. „Een boek van den dood, eu toch, 't han delt meer over 't geluk dan het. ongeluk", zoo vangt de schrijver aan, en immers, het ongeluk bestaat niet daarin dat men verliest wat men bemiud heeft, hoe weemoedvol dit immer zijin mag. Hier is een moeder, van wie gezegd kan worden, dat haar liefde sterker dan de dood is„op Sven's hard speel goed zal zij zaoht sluimeren den eeuwigen slaap Een engel was Klein-Broertje, maar anders dan die hem liefhadden het eenmaal hoopten. Hot is de tweede druk, die thans van dit boek verschijnt, en dat verbaasd ons niet als wij met zijn inhoud hebben kennis gemaakt. Weemoed en liefde spreekt uit iedere blad zijde tot ons, diepe levensernst belicht door den glans der hope. En tochi vragen wij: „Had Elsa niet gelukkiger kunnen zijn?" Nog wat voor de kleintjes, ernst en scherts, bijeengebracht voor kinderen van 5 tot 3 jaar, door Nellie (mevrouw Van Kol) en uitgegeven bij Masereeuw en Bouten, te Rotterdam. Daar rijn allerliefste stukjes bij om den kinderen te vertellen of ze met hen te lezen. Ik noem slechts„Drift, In den rozentuin, Een laatst verzoek, Kleine Ratten, Hoe de knopjes groeien, In 't zinnetje", en zoo meer. Een aardig bundeltje. Nellie mag er meer zoo geven De Bijbel, voor kinderen verteld door Nellie (uitgegeven als boven). De elfde afl. handelt over het book Prediker, Hooglied eu enkele profeten. En ook hier laat de schrijfster zien, dat zij weet te schrijven voor kindereu eigenlijk jongens en meisjes, wiant voor dezen is dit bijbeltje. Mocht het maar aan zeer velen in handen worden gegeven Noorwegen en de Unie met Zweden, door Fridtjof Nansen, uitga ve van Stoheltens en Giltay, te Amsterdam. Een boeksken van 70 bladzijden, handelend over de Unie der beide koninkrijken, wier samen blijven gevaar zou opleveren voor Scandi navië, omdat het, volgens dezen Noorschen 9cbrijver. een bond was waarbij het eene volk het andere iu zijn zelfstandigheid zocht, te onderdrukken. Het onderwerp is alleszins actueel, die er bijzonderheden van weten wil raadplege dit stukje geschied beschrij ving. De Hooger Onderwijswet, tekst van de wet van 28 Apr'l 1876, zooals dio luidt na de daarin gebrachte wijzigingen en aanvullingen (uitgave van P. Noordhoff, te Groningen) prijs f 0.15. Inzonderheid met het oog op de nieuwe wet. van 22 Mei 1905 voor menigeen belangrijk. Op de Hoogte, Juni-nummer van 't bekende maandschrift. Als premie een re productie naar een marmer buMe van prof. Gerhard, als bijzonder lezenswaardige arti kelen o. a. C. van Rijn's Amsterdam's ka rakteristiek gewaad, H. Krabbés St. Lucas- Tentoonstelling, Anna Bkker's Rome, enz. Daarbij de gewone rubrieken, alles met zorg bewerkt en van zeer vele illustraties voor zien. Uitgave geschiedt door de vennoot schap tot exploitatie van „Op de Hoogte", Keizersgracht 217, Amsterdam, hoofdredac teur is H. Verschuur. Voor 't Jonge Volkje, De Kin derwereld, Voor de Kinderka mer, drie tijdschriften onder red. van P. Louwerse, uitgave van P. van Relkum. te Zutphen. Keur van verhaaltjes en verhalen, afgewisseld door een versje ot een vers, lec tuur voor kleinere en grootero kinderen. Aardige en nuttige tijdschriftjes. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1