"BINNENLAND. Evening Post hoopt dat Root eemgermate een correct nf zal vormen tegen de wel eens on- v.iïic politiek van Roosevelt. Root geeft zijn schitterende praetijk als ad- vcca.it, welke l.em een paar honderdduizend dollars per jaar opbrengt, op wellicht in do hoo,). dat l.ij thans oh do logisch opvolger van Roosevelt zal worden beschouwd. Do heer Wallace, de eerste ingeuieur van het Panama-ka naai, heeft zijn ontslag geno men en dat wordt in New-York, zooals de Daily Telegraph vermeldt, als een slecht tec keu voor het kanaal beschouwd. De New- York-Jier&ld verklaart, dat de Kanaal-zaken sterk „verward" zijn, de World spreekt zelfs van oen „te verwachten groot schandaal.' Er wordt t cc gegeven, dat iu de landstreek van het Kanaal voortdurend gele koorts hecrsclit en het bericht, dat een arbeiders aan builenpest is gestorven, strekt ook al niet om de gemoederen gerust te stellen. Het aftreden van Wallace schrijft men toe aan onveiligheid met de Kanaal-commis sie. Wallace zegt, dat do werkzaamheden door politieke inmenging op kostbare wijze vertraging ondervinden. Personen, die te Panama bekend zij»» beweren, dat het gra ven van het kanaal geen 10, maar 20 jaren zal duren en geen 250 maar 750 millioon dollar^ zal kosten. De politiek moet daarvan de sohuld zijn. Pres. Roosevelt moet n.l. van plan geweest zijn do benoodigdhoden voor het graven van het kanaal op de goedkoopste markten aan te koopen. Dit hoeft de Amerikaanse he maat schappijen in het ganscho land in hoo ge mate ontstemd en zij hebben den eisch gesteld, dat alles in Amerika moest worden gekocht, zonder te letten op de kosten. President Roo- serelt moet gedwongen geworden zijn too te geven en het werk aan het kanaal kwam daardoor, naar verzetóerd wordt, tot stil stand. De New-Yerk-Times zegt- nog dat Wal lace een kanaal wilde aanleggen waarvan do waterspiegel or gelijk hoogte zou komen met <ie oppervlakte van de zee, maar dat. dit bij do Amerikaanse he prijzen onmogelijk bleek, zoo dat men gedwongen werd om een slecht in gericht sluiién-kanaal te maken. De corres pondent van de Telegraph is van meening, dat men verder dan ooit van de voltooiing verwijderd is. Tot opvolger van Wallace zal vermoedelijk worden benoemd'de heer J. F. Stevens, twee de vice-president der Chicago-Rock-Island and Pacific Railroad. Deze heeft reeds vroeger zeer moeielijke Werken geleid, o.a. het berg achtige deel van den grooten Noorder-spoor weg. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten: Londen, 7 Juli. De Telegraph verneemt uit Tokio, dat officieren van het- Mandsjoerijsche leger verklaren, dat do troepen van Line- wit«ch uitermate terneergeslagen zijn door bet nieuws van den ramp der Baltische vloct c-n de muiterij van de Zwarte zee-vloot. De opening der vredesonderhandelingen verspreidde zich als een loopend vuur onder de officieren. De onverschillige manschappen, vooral tie Polen en Joden zijn feitelijk i« het muiten en geven zich over. zoodra zich daarti e de gelegenheid'voordoet, wat een ge volg is van -e berichten over de uitstekende i- h-i.deling die de gevangenen in Japan on dervinden. Onlangs zijn opruiende circulaires onder de iroepen verdeeld door enkele Russisc' officieren, die door Linewitsch ter dood ver oordeeld zijn. Volgens een bericht van den correspondent van do Times te Petraburg, zet Rusland, ondanks allo tegenspraak van het ministerie van buitenlandsche zaken zijn pogingen voort om een wapenstilstand te verkrijgen. Men heeft zich rechtstreeks naar Tokio gewend, doch geen antwoord ontvangen. Allerlei vThans is ook de tunnel no. 2 in den Simplon voltooid. vUit Ferryville (Fr.) is het bericht ge komen, dat de oudenzeesche boot ..Farfadet" gezonken is in het meer van Bizerte, met do 13 man die aan» boord waren. Het schip is gezonken iu het slijk op 6 meters diepte. De opvarenden hebben geantwoord op het geklop dor duikers, toen deze hun reddingswerk be gonnen Den heelcji avond li eft men met angst gewacht op nieuws over den dram-»; schcn strijd, op den bodem der zee begonnen, om de tx'manning van de boot aan den doel te ontrukken. Eerst ten 111/2 ure ontving "m i het bericht, verzonden uit Bizerte, ten 9 uro 's avonds,,De reddingswerken dur* i voort, zonder tot hiertoe een'gen uitslag te hebben opgeleverd." Dit telegram spreekt echter niet over het lot der schipbreukelingen. De bemanning eener onderzecsche boot kan zes uren leven op den bodem der zee. 't Is dus te vrcezen dat, wanneer de boot eindelijk wordt vlot gebracht, men nog enkel lijken za! vinden. Ziellier.hoo het ongeluk gebeurd ri Ce commandant bemerkte, op 't oogenblik dal de boot zou duikelen, dat de deur van den kio>k slecht sloot. Hij wilde dit verhelpen door zo Ie openen en plotseling weer te slui ten. maar eer hij hiertoe den tijd had. bogon lift water de: kiosk te overweldigen. De com- mand int werd naar buiten gedrongen. Na eenige oogcnblikken kwamen nog twee per sonen op de oppervlakte des watera. Dc boot zonk met de punt naar omlaag en zakte in het slijk op 10 nieters diepte. -xog 13 man bevinden zich in het achter gedeelte van het schip. vEen zonderling geval heeft zich voor gedaan i ijdc.'.s een oefening van Engelsdie troepen bij het kamp van Al dershot. Dfc rui terij kreeg bevel, de garde te voet aan te vul len I)e aanval werd echter te ver doorgedre ven do dragonders sloegen er met de sab.'l op in. en geweren gingen af a bout portant. Er zijn eenige gardesoldaten gekwetst. vIn de Deensche hoofdstad wekt het volgende geval gerechtvaardigd pijnlijk op zien In den nacht van Zondag op Maandag sprong te Kopenhagen uit wanhoop een jonk man van een brug in 't water. Noch zijn broeder, noch oenig ander, die er bij stond. konden zwemmen, waarom zij om hulp roe pend door de straten liepen. Een der voorbijgaugera geliefde nu den broeder van den in het water gesprongeue voor krankzinnig te verklaren, andere voor bijgangers waren het hiermede eens en een aangeroepen politieagent nam hem in hech tenis. De protesteerende pogingen van den onge lukkige om zich los te werken, versterkten allen iu hun meening Ondertusscheu verdronk de broeder. Den anderen morgen werd door de ouders der beide vermisten navraag gedaan en toen vernam men bij de politie, dat de eene ver dronken was en de andere in de krankzin- nigenafdeeling van het- gemeentelijk zieken huis verbleef. De levende werd nu wel aanstonds vrijge laten en ook eeu gerechtelijk onderzoek be loofd, maar zal het wonder wezen wan nee het slachtoffer van voorbijgangers-be iice: zucht ten slotte werkelijk krankzinnig ge worden zal blijken v— Bij do feestviering in de Vereènigde Staten op 4 Juli j.l. zijn in 150 steden samen, door pistoolschoten en vuurwerk 36 pereo- ii' gedood en 1677 gewond. Brnasel, 7 Juli. Door een mijngasontplof- fing in de mijn Gendebieu te Anderlues, wer den 11 personen gedood en een tiental ge kwetst. vTe Cobleuz is het gedurende eeu on- weder Woensdagnamiddag om 6 uur door de geheelo stad volslagen duister geweest, zoo dat men overal licht moest opsteken. Zware regens hebben ook daar in den omtrek veel schade veroorzaakt. Behalve uit Duitsckland komen ook uit Zwitserland berichten van onweders en stor men en daardoor veroorzaakte schade. Te Luzern had men eeu hagelstorm als er nog maar zelden werd gezien. Het tram verkeer werd er gestremd en op het Meer der Vier oudsteden verkeorden vele menschen in levensgevaar. Te Ziirich was de storm ook zeer hevfg. vDo Amerikaansche vertegenwoordiger van een Fransche champagnezaak heeft on langs te Londen door een eigenaardige recla me de aandacht trachten te vestigen op het fabrikaat, dat hij wil pousseeren. In een groot restaurant in de Britsche hoofdstad gaf hij een diner van 25 couverts, dat 50.000 fr. heeft gekost. Voor de gelegenheid was in een der benedenzalen van het restaurant een reusachtige roeiboot gebouwd waarin de feestdisch was geplaatst, welke rijk met zeld zame orchideeën was versierd. Vervolgens was het vertrek onder water gezet. In dien geïmproviseerde!! vijver zwommen een der tigtal eenden en ganzen rond. De muren waren geheel achter bloemtapijten verbor gen. Overal in liet vertrek waren kostbare ©lectrische gloeilichten geïnstalleerd. Na ee>n maaltijd deed zich een beroemd tenor hoeren, die voor zijn kunstprestatlo 10.000 frs. ontving. vVoor het eerst zal een vernietiging van muggen, op groote schaal, van gemeen tewege te Breslau beproefd worden, geduren de den aanstaanden winter. De maatregelen zullen kosteloos en zonder beschadiging van eigendommen geschieden, volgens een metho de, door dr. Bruno Heymann als volgt aan gegeven. (Wij ontleenen deze bijzonderheden aan het Maandblad tegen de Vervalschin- gen. no. 12): Op plaatsen waar de muggen zeer talrijk rijm, worden deze vernietigd door berooking met een poeder van het volgende recept: Puiv Fruct. capsic 400.0, Pulv. Flor. Cliry- S&n'h Oinerariaefol. oeclus. Dalmat. 200.0, Pulv. Rad Val. off 200.0; Pulv. Kal. nitric. 200.0 M. exactissime. Van dit poeder wordt in vlakke, ©enigs zins op een verhooging geplaatste borden, die ir de kelderruimten op gelijke afstanden geplaatst zijn, circa 3 eetlepels per 50 ku- bie.re meter luchtruim opgebrand. Hierbij ontwikkelt zich een dichte, zeer hoestver- wekkende rook, waarvan het wegtrekken be let wordt door het beplakken der kelder deuren en ramen (deze laatste het beste ook van buiten) met gewoon papier. Opent men de ruimte na verloop van twee uren, zoo vindt men de muggen dood op den vloer liggen, van waar men ze voor alle zekerheid opveegt en verbrandt. De weinige muggen die nog aan de wan den mochten zitten, verkeeren in zoodanigen staat van verdooving, dat ze gemakkelijk niet de soldeerlamp te verbranden zijn. Da rooklucht, die reeds gedurende den in- werkingstijd verzwakt, is na het openen der ramen spoedig geheel verdwenen. Deze maatregelen moeten in den winter genomen worden, daar bij de intrede van warmer weer, de overwinterende muggen (eierdragende wijfjes) uitzwermen en overal hun eieren Leggen. Dou- een voorloopig onderzoek is vastge steld. welke wateren (als putten, bakken, plassen, slooten, vijvers enz.) larven en pop pen van muggen herbergen. Dezt. watervergaarplaatsen zullen in den loon van het voorjaar en den zomer verwij derd of ontoegankelijk gemaakt worden, (dicht metselen van waterbakken, ledigpom- pen enz.) of wel zullen in deze wateren lar ven-dood en de middelen worden gebracht. Voor dit laatste doel schijnt bijzonder ge- schilt het „Larvicid" (vervaardigd door de Chemische Fabrik vorm. Weiier- ter Meer, Uerdingen a/Rh.), bij een hoeveelheid van ca. 3 gr; per kubieke meter; vergelijkende proeve, met petroleum, sa-prol enz zullen ook genomen worden. De Staatscourant van Zaterdag 8 Juli 1905, bevat het volgende Koninklijke besluit: op verzoek eervol ontslagen de commies der telegrafie 2e klas?e P. van der Ven, te Rot terdam. Men meldt uit Apeldoorn Dé ministers Kuypcr en Loeff waren giste ren ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Men meldt uit Apeldoorn Z. K H. de Prins met den Hertog van Ol denburg zijn gisteren naar Soestdijk per auto om 10 uur vertrokken. Gisterenmiddag arriveerden Prins Hendrik en de Groothertog van Oldenburg met ge volg in 2 auto's op Soestdijk, waar. geluncht werd. Om half vier 's middags vertrok men weder. H. M. de Koningin-Moeder deed uit geleide tot aan de auto. De heer Van Lim- bur, u«t Apeldoorn, bestuurde. Meu meMt van Het Loo: De volgende week wordt de Oldenburgsche familie bij H. M. de Koningin-Moeder ver wacht. De Delftsche Crt. meldt: Iu de regeling van het Koninklijke bezoek op den 10en is. na een onderhoud, dat de particuliere secretaris van H. M. met den burgemeester had, een belangrijke wijziging gekomen. De rondrit, door de stad. zal nu plaats hebben van half twee tot twee uur, dus vóór de plechtigheid in den Doelen. Bij aankomst van den Koninklijken trein te 12 uur 54 min. stadstijd zal op het- perron als eerewacht zijn opgesteld een compagnie van de dienstdoende schutterij met de mu ziek, terwijl daar ter ontvangst van H.H. M.M. en Z. K. H. den Prins alleen tegen woordig zal zijn de burgemeester. In de wachtkamer le klasse zullen zich bevinden de wethouders, de secretaris der gemeente, de garnizoenscommandant, de commandant der dienstdoende schutterij, de directeur der ar tillerie-inrichtingen en de kantonrechter. Naar het raadhuis zal de route gevolgd worden, zooals wij reeds mededeelden, door de Nieuwstraat. Nadat de leden van den Raad aan de Ko ninklijke familie zijn voorgesteld, zal om streeks half twee de rondrit aanvangen, deze wordt zoo gekozen, dat de stoet te twee uur aan Stads-Doel en zal aankomen. Om streeks vier uur zal de plechtigheid in den Doelen zijn afgéloopen. Van daar zal gereden worden langs Verversdijk, Choorstraat. Voor straat, Ann ast raat, langs den Wilhelmina- boom naar de grens der gemeente en zullen de Koninklijke gasten per rijtuig naar de residentie terugkeeren. H. M. de Koningin-Moeder zal op 12 dezer een bezoek brengen aan 's Hertogen bosch, welk bezoek uitsluitend geld de nijver heidstentoonstelling aldaar. H. M. komt aan om 11.45 en vertrekt om 5.34. Het déjeuner wordt gebruikt bij den commissaris der Ko ningin. Men meldt uit 's Gravenhage Wij vernemen, dat het tijdstip van de komst van den Shah van Perzië naar dc-ze stad nog niet bepaald is, doch dat Z. M. die thans te Contreville vertoeft, daarom trent weldra een beschikking zal nemen. De nieuw benoemde gezant van Zwe den bij ons Hof, baron Falkenberg, ie gsre- ren te 's Gravenhage in het Hotel den Ouden Doelen aangekomen. Ee gisteren in het hotel den Ouden Doelen aangekomen nieuwbenoemde gezant van Zweden bij ons Hof, baron Falkenberg, maakte gisterenmiddag zijn opwachting aan den minister van Buitenlandsche zaken. In Hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de nieuw benoemde secreta ris der Duitse he legatie graaf Rantzau. Tevens wordt aldaar eerstdaags verwacht jhr. De Marees van Swinderen, Hr. Ms. ge zant te Washington. De tijdelijke waarneming van het vice- consulaat der Nederlanden te Rio Hacha (Co lumbia), is opgedragen aan den lieer N. Gnec- co Coronada. De minister van Buitenlandsche zaken 1 >ft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal medegedeeld, dat het met Bulgarije be staande destijds door de Bulgaarsclie regeering opgezegde handelsrégime alsnog van kracht zal zijn tot 1/14 September a s. De Standaard meldt, dat bij de Tweede Kamer is ingekomen de Collectenwet, die be doelt misbruiken tegen te gaan bij het col lecteeren voor ph i 1 a nth ropi sch e doeleinden. Ook is de algem. maatregel van bestuur voor de Caissons-wet uitgevaardigd, terwijl de Memorie van Antwoord op het Vacci natie-ontwerp dezer dagen naar de commissie van voorbereiding moet gezonden zijn. De Standaard voegt aan deze mededeel'n- gen toe: „Zoo arbeidt het Kabinet rustig voort. „Het wil blijkbaar sterven in het harnas, gelijk de ridder het noemde." In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van 's Graven hage, kwam opnieuw aan de orde het voorstel tot goedkeuring van een door de 's Graven- haagsche Bouwgrondmaatschappij „Zand oord"" ingediend plan tot aanleg van straten tusschen den Kranenburgerweg, den West duinweg en de spoorbaan der stoomtram van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij en c. q. tot financieele regeling van de daaraan verbonden uitgaaf. Over dit voorstel ontspon zich eene breed voerige discussie, betrekking hebbende op .le woningen arbeiderswoningen die de Maatschappij Zandoord iu haar plan bad op genomen en op de financieele zijde van de kwestie. Een dei* leden meende, dat de ge meente een t-on gouds aan de Maatschappij Zandoord cadeau gaf, hetgeen echter door den wethouder Bevers met becijferingen werd weder legd. Ten slotte werd het voorstel aangenomen niet 25 stemmen 7 stemmen Voorts werd goedgekeurd het voorstel too het geven van vergunning aan de heeren Van Bylevelt en Lefèvre, tot bespeling van duU Koninklijken Franschen Schouwburg van 1 Mei 1906 tot 30 April 1911. Opnieuw kwam de quaestie van de inv< fi ring van het werkliedenreglement aan de orde. Op een voorstel van de heeren v d. Kemp c s. om het reglement met 1 October iu werking te doen treden, en inmiddels de daarbij toegestane verloven te vei leenen, hadden B en W. tfwijzend gepraeadviseerd. Voornamelijk ten aanzien van de verloven hadden B. en W. bezwaar, omdat zij 't on- wensohelij-k vinden een gedeelte van het reglement in werking te doen treden, rerwijl de schifting tusschen vaste en tijdelijke werk lieden nog niet is gemaakt. Na discussie werd het afwijzend prao-ad- vies van B. en W. zonder stemming aange nomen. Hr. Ms. pantserschepen Piet Hein en Evertsen, respectievelijk onder be vei van de kapiteins ter zee H. Backei en P. C. Swaan. zullen den» 10e" Juli a s. een gezamenlijkeu oefeningstocht doen, waar- on een bezoek zal worden gebracht aan San Seba&liaan (Noordkust van Spanje) ter bijwo- niug van een daar te houden Regatta (roei en zeilwedstrijd). Van 14 tot 25 Juli zullen de schepen daar vertoeven. Daarna zal 'e Piet Hein een bezoek brengen aan IJsland en de havenplaats Reijkiavik aandoen, de Evertsen bezoekt dan een Engelsche haven, waarna de schepen weder te Nieuwediep te rug zullen keeren. Verder wordt gemeld, dat op een nader te bepalen, datum naar Vlissingen worden gezon den, ten einde tegenwoordig te zijn bij het bezoek, dat Hare Majesteit de Koningin voor nemens is te brengen aa.i de uit Oost-Indië thuisvarende divisie, onder bevel "am den schout-bij-nacht J. G. Snethlage,. de monitor Rei nier Claeszcn, de stooraschoener Zeehond, de pantserschepen Piet Hein en Evertsen. en 2 groepen torpedobooten. Het stafmuziek- korps der Kon. marine zal gëmbarkeerd wor den aan boord van het vlaggeschip. (Vad.) De „Hertog Hendrik". Bii het departement vaui marine is gisteren telegra fisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pantser- schio „Hertog Hendrik", dat op reis naar Bon: op een rit vastgeloopen was, afgebracht is. De volgende heeren zijn bestemd voor den Indischen dienst: P. Koppejan te 's Gravenhage en J. Rottier te Zwolle, ten einde te worden geplaatst bij bet Middel baar Onderwijs daar te lande; G. W. Vixse- boxse te Amsterdam, om te worden benoemd tot derde stuurman bij de gouvernements marine H. J. L. Beok, C. van den Bus- sche en W. K. J. de Wit, allen te Wa-ge- ningeu, voor benoeming tot adspirant hout vester biji het boscbwezen daar te 'ande. Het graf van Rembrandt. „Een Amsterdammer schrijft 'n de Tel. In Juli van het jaar 1906 wense' t men in Nederland te herdenken den driehonderd jarigen geboortedag van Rembrandt. Een b re ede feestcommissie is te Amsterdam opgetreden, om dien geboortedag ten minste niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en in eenige and e steden van Nederland vormden zich sub-comité's, ten einde de hoofdstad bij dit gedenkfeest te steunen. Nu wenscht men te Amsterdam en dit werd door bet Rembrandt-comité voorloopig medegedeeld een monumentaal „kenmerk" te plaatsen op Rembrandt's graf in de Wes terkerk Laat het nageslacht thans erkennen, dat de plaats der grafstede van den grooten kun stenaar in de Amsterdamsche Wcsterkerk totaal onbekend is. Men weet alleen dat hij aldaar op Dinsdag 8 October 1669 in de armenklasse is begraven. Van dat tijdstip af 1669 tot 1866 in welk jaar het begraven in de kerken op hield werden om de vijf jaren de zerken, die op de grafsteden waren geplaatst, „ver hoogd" dat is de ruimten, die in de gra ven ontstonden door het instorten der ver molmde doodkisten, met groote hoeveelheden druipzand aangevuld, om zoodoende het pla- veisel der zerken weder gelijik te maken en gedurende dat groote tijdvak heeft men, vooral in de eerste jaren na Rembrandt's be grafenis, verzuimd de plaats te noteeren, waa - dat graf was geweest. In bet archief der Westerkerk afdeeling begrafenisboeken leest men alléén in het register, deze aanwijzing omtrent de begrafe nis van Rembrandt „Deijnsdach 8 October 1669. Rem- brant van Rijn, schilder, op de R jose- graft, teghen over het Doolhof Laat na 2 kijnders." Verder© aanwijzingen omtrent de plaats en de ligging van het graf in de Westerkerk zijn niet te vinden. Doch in het laatst der voorgaande eeuw. niet zoo lang geleden is er veel en 'net grooten ijver gezocht in alle begrafenisboek<-ii der Westerkerk, loopende van af den datum der begrafenis van Rembrandt - 8 Octobiv 1669 tot 1866 toen de wet op de kerk hoven in werking trad of er misschien in die stapels oude begrafenisboeken niet iets te vinden was, dat op het spoor konde bren gen van de plek, waar oospronkelijk het graf van den grooten meester zich bevond, doch alle nasporingen bleven vruchteloos. De éérste dier onderzoekers oir. van an deren niet te gewagen was W J. Hof dijk, die voor de bijschriften van zijn pracht werk „De Staalmeesters door Rembrandt, uitgegeven in 1857 bij de firma Frans Buffa en Zonen, langdurige nasporingen in die oude boeken heeft gedaan, zonder ge/olg, en ;n oio bijschriften reeds betreurde, dat bet graf on bekend was. Doch de laatste ernstige poging om het graf te ontdekken, werd in het werk gestcM door den heer mr, A. D. De Vries, den z-.on van den raadsheer mr. Abraham de Vries Ook in deze nasporingen stelde Hofdijk veel belaaig, doch zij bleven zonder resultaat. Schrijver dezer regelen heeft wijlen mr. A. D. de Vries nu ook al bijna achttien jaren overleden bij dien arbeid menigen avond gëholpen. Veel aanteekeningen zijn er toen uit die oude, perkanientachtige begrafenis boeken gemaakt, doch de eigenlijke vraag die moest worden opgelost„Op welke plaats ligt Rembrandt begraven?" werd door geen en kele aanwijzing beantwoord. Toen de groote meester, waarvan de Ken- nomer Meistreel getuigde „Rembrandt! er spatten sterren uit uw naam!" werd begra ven, was hij arm. Er werd van die begrafe nis weinig notitie genomen. Wel bezat hij bij de Amsterdamsche regenten een goeden naam als portretschilder, doch meer niet. Had men echter geweten doch zoover reikte het begrip alstoen niet dat die arme schilder, die daar ter ruste werd ge legd, de incarnatie van onze nationaliteit zoude worden, voorzeker had men gezorgd dat men thans, bij de herdenking van zijn 300-jarigen geboortedag, ten minste bij zijn graf konde samenkomen tot het brengen van de hulde van een klein volk aan zijn grootsten kunstenaar. Jeugd - a-roeid van Hugo de Groot. Do heer G. Morre schrijft in de Delftsche Courant: Door de mildheid van mej. D. J. C. Gras- winckel te Delft, werd dezer dagen de ge meentebibliotheek verrijkt met een kostbaar -je. Dit geschenk, eenvoudig van uiter lijk: een klein-quarto cahier met kleurigen omslag, groot 13 bladzijden, waarvan 12 be schrevene, bevat een eigenhandig geschreven opstel in het- Latijn van den wereldberoemdei> Hugo Grotius, op den zeer jeugdigen leeftijd van ongeveer 8 jaar (dus omstreeks 1591) ver vaardigd, Dit opstel, inhoudende een rede tot Lof van de Zeevaart („Oratio in Laudem Naviga- tionis"), werd waarschijnlijk tot eigen oefe ning iu de redekunst geschreven. Het is op gedragen aan een oom, vermoedelijk Cornells de Groot, die leefde van 1546 tot 1610 en de eerste professor in de Rechten aan de in 1575 gestichte Universiteit te Leiden was. Het schrift ziet er keurig netjes en toch niet kinderlijk uit, en wij kunnen dit van een als alle geniën vroeg ontwikkeld persoon begrijpen de inhoud schittert door den voor een achtjarigen knaap althans buiten- gewonen rijkdom van gedachten. Ook liet La tijn mag degelijk genoemd worden. Een nauwkeurig onderzoek mijnerzijds lieert mij in de zekerheid versterkt, dat wiji hier met geene vervalsohing te doen hebben. Trou wens, de echtheid van 't geschriftje was reeds erkend door den keer mr. J. Soutendam. aanv wien het indertijd getoond werd en dio in het Tijdschrift Oma-Holland" (7e jaar gang 1889) 't met een kleine toelichting heeft uitgegeven onder den titel„Een onbekend werk van Huig de Groot uit zijn vroege jeugd". Daarenboven ligt in de afkomst van het boekje reeds een groot bewijis voor de echt heid. Het heeft van oudsher in de welbekende en aanzienlijke familie Graswinckel berust. De Graswinckel's waren verwant met de an dere regenten-families te dezer stede, zooals Van Beresteyn, Van Blev&wijck, Van der Dussen, Van der Goes, Van der Meer, Van Oversohie, Schuylenburg, etnz., enz., en ook niet het geslacht De Groot. Voor de verzameling Grotiana ten nidhui ze kan dit geschrift eesne zeer go waar deerne aanvulling geacht worden. a.Zuiderzfe-ex pedit-ie. Gister 7 Ju'i had, ter voorbereiding van het stel selmatige onderzoek van de Zuiderzee, de eerste tocht plaats van het ,S:multaan- ouderzoek." Door een zevental heeren, die loo gelijk tijdig als practisch uitvoerbaar was, uit Am sterdau: vertrokken zijn, werden watermon sters genomen op de stoomvaartlijnen van Amsterdam naar Hoorn, Harlingen (via Enkliizen), Lemmer, Meppel, Kaïnpen en El burg Dezt worden aan boord op temperatuur en soortelijk gewicht onderzocht en hieruit het zoutgehalte benaderend afgeleid. Later wor den deze wateren in het laboratorium nauw keuriger bestudeerd. Oo deze wijze hoopt meu een overzicht van den toestand op 7 Juli te krijgen. Deo 14en Juli vertrekt de kern van de expeditie uit Utrecht, op de voor naar doel ingerichte stoomboot de Amsterdam", ter nadere oriënteering, terwijl op Maandag 17 Ju'i nog eenige heeren deelnemers te Am sterdam zullen worden afgehaald. De Hoop. Volgens een gisteren ont vangen bericht van schipper Schol, ligt het hospitaal-kerkschip „De Hoop" nog steeds met stormweer uit het Zuiden en Zuid-Wes ten te Lerwick op de reede. Het schip heeft een korten tijd aan de kade gemeerd gelegen om water en provisie in te nemen, doch moest om het slechte weer die plaats verlaten en voor 2 ankers op de reede gaan liggen. Te Lerwick liggen ruim 200 Hollandsche visschersvaartuigen ter reede. De diensten van doctor en predikant zijn daar zeker niet minder belangrijk dan op zee. De predikant bezoekt geregeld de verschillende visschersvaartuigen. D© doctor had tot 4 Juli 150 zieke schepelingen onder behandeling, terwijl het hospitaal aan boord van „Do Hoop" geregeld gevuld is met een 8-tal meer ernstige zieken. Zoodra dezen vol doende zijn hersteld, gaan ze naar hunne scthepen terug. Hlbld. De Rijksverzekeringsbank. Door de Rijksverzekeringsbank, welke instel ling zich nog steeds uitbreidt, is thans ook het perceel 270 op de Heerengracht te Am sterdam, het vroegere woonhuis van den heer R. W. J. C. van den Wall Bake, in gebruik genomen. (Tel.) Vee voor Zui d-A frik a. Als een blijk, zoo schrijft men ons 'an <ie gunstige resultaten van de beide vorige zen dingen, kan worden bericht, dat ook n den loop van do maand September a.s. door be middeling van de bekende hoofdcom nii=«ie bureau Weeteinde 5a te 's Gravenhage cp nieuw eene zending vee naar Zuid-Afrika zaï worden gezonden. Een reddingspantser. Eer. nieuw reddingsmiddel voor schipbreukelingen is thans uitgevonden, en wel door deu heer L. Impijn, wonende Albert Cuypstraat 20411, te Amsterdam'. Deze man, een ijverig knutselaar, deelde aan de Tel. mede, dat hij na jaren lang wer ken, zoeken en probeeren er in geslaagd is een soort „reddingspantser'' uit te vinden, dat., niettegenstaande den zwaren naam van „pantser," slechts 12 a 13 hectogram weegt. De uitvinder noemde het echter roddings- pantser, omdat het in tegenstelling met re«l- dingsgordels, boeien enz. het bovenlichaam geheel omsluit, echter ruim gelegenheid go- veilde de armen naar alle richtingen te be wegen. Het is vervaardigd van geprepareerd ka toen in ribben, zooals meu dat wel bij scherm- borsten aantreft, terwijl het gevuld is met een soort stof, welke voorloopig alleen nog aan den uitvinder zelf bekend is. Natuurlijk nam de heer Impijai reeds ver scheidene proeven, hij ging er mee te water, en zijn stoutste verwachtingen werden over treffen. -Hij belastte het „pantser" met een gewicht van 10 kilo, liet het vervolgens twee maal 24 uur in het water liggen, doch het „pantser" zonk n et. De uitv'nder is voornemens van Zutphen naar Deventer, een afstand van ongeveer 5 uur, met het „pantser" aan te zwemmen, er vast van overtuigd zijnde, dat hij zulks zal kunnen doen. Bedoeld ..pantser" is in een oogwenk aan te trekken, daarbij als het niet in gebruik is, tot een klein pakje op te rollen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2