BINNENLAND. Petersburg, 10 Juli. Het Petersburgsehe Telegraafagentschap berichtLinewitsch be licht van 7 dezer: De Japanners bezetten op 7 dezer do stad Korsakowsk op het eiland Sachalin. Op 8 Juli, des ochtends te 8 uur, verscho nen twee torpedobooten in de Zalmbaai en openden het vuur op onze stelling Soloview. Ken afdeeling van Korsakowsk verliet daaror de stelling en begon in noordelijke richteing terug te trekken. Japansche cavalerie bezette daarop Soloview. IX' Japanner? ontscheepten infanterie, cavalerie en artillerie bij Korsa kowsk. Bij de Japansche legatie te 'a Grave phage is gisteren het volgende telegram ontvangen ..Officieel wordt gemeld, uit Tokio, dat het t'- Sakalin gelande leger in den vroegen och tend van 8 Juli Korsakow heeft bezet, zon- <1- r veel tegenstand te ontmoeten. De Rus sen verbrandden de stad en trokken terug de i <<ritiën nabii Soloivka, ongeveer 7 n ijlen ten noorden van Korsakow, waar zii opnieuw poogden tegenstand te bieden doch verjaagd door de onzen die hen vervolgden, trokken zij verder terug naar Vlaclimèrooka, ongeveer 2'2 mijlen noordelijk van Korsakow. Bij dat gevecht veroverden wij vier kanon nen en een zekere hoeveelheid amuunitie. Onzerzijds werden geen verliezen geleden". Mee de landing op Sachalin nebben de Japanners voor het eerst in dezen i- iceds zeventien maanden durenden oorlog een stuk Russisch gebied bezet. De inneming van de havenstad Korsakowsk. de militaire hoofd plaats van Sachalin. doet voorzien. Jat de rest var. het eiland weldra ook 'n hunne bander, zal vallen. Daarmede zal een der mee si. geliefkoosd© wenschen verwezen- .i\kt worden van de staatslieden te Tokio die sints m 1875 Sachalin, in ruil voor do Koerilen. was afgestaan, nooit haddei opgehouden dit eiland als e.n .nte- greerend en noodzakelijk bestanddeel van het rij* van de rijzende zon te beschouwen Uit Sachalin trekt- namelijk de Japansche bevolk'ng een goed deel van hare voeding:- middelen, inzonderheid viseh, en net vei bod van den vlsch-uitvoer in het begin van den oorlog had een waren hongersnood 'ti liet eiland Yeso verwekt. Ook als mes^rof was dc vi4ch u.it Sachalin voor de Japansche d- houwer? van waarde. Nu de Japanners eenmaal op Sachalin zijn, zullen zij wel handelen naar den stelregel „Wij zijn er en wij blijven er." Petersburg, 10 Juli. De Russische gezant te Rome, graaf Moerawjew, die zich in de volgende weck ten behoeve van de vredes conferentie naar Washington zal begeven, wordt heden door den Keizer in audiëntie ontvangen. Washington, 10 Juli. De ondersec retaris van staat deelde mede. dat de Russisch-Japan-ohe gevolmachtigden hebben goedgevonden bijeen te komen te Ports mouth (New Hampshire), daar ze besloten hadden de conferentie te houden buiten Washington. De zittingen zullen plaats vin den in de gouvemements-marinegebouwen te Portsmouth. Weenen10 Juli. Uit Londen wordt aan do Pol. Korr. bericht, dat China verlangt op de hoogte te worden gehouden van den loop der vredesonderhandelingen, voorzoover die zijno souvereinitoit en zijne territoriale rechten betreffen, liet verklaart, dat. iedere regeling dienaangaande tussehen Rusland en Japan zonder zijne voorafgaande goedkeu ring door de Chineesche regeering niet er kend zal worden. Naar verluid hecrscht onder de matrozen der te Manilla geïnterneerde oorlogsschepen ..Aurora". „Oleg.. en „Zemstjoeg" groote ont stemming en maken ze niet het minste ge heim uit hun sympathie voor de muiters in do Zwarte Zee Op het gerucht dat ze van plan waren een moordaanslag te plegen op de officieren is het kustpantserschip „Monad'- nok" in de onmiddellijke nabijheid der Rus sische schepen gaau liggen. Tokio10 Juli. De districts-reclitbank te Tokio veroordeelde lieden Bougouin, vroe ger attache bij het Fransche gezantschap alhier, tot 10 jaren dwangarbeid zijn to'k Maki kroeg 8 jaar gevangenisstraf zonder dwangarbeid. Zij werden schuldig verklaard aan schending van de wet op het bewaren van militaire geheimen. Men verwacht, dat do veroordeelden in hooger beroep zullen gaan. Allerlei vD feestvierende Brusselaren hebben het Zondag slecht getroffen. Hot internatio nale muziekfeest waaraan 375 vereonigingen deelnamen, alsmede de Brusselsche roeiwed- strijd, zijn door eon soort van wolkbreuk ver stoord. Ook andere jubileums-vieringen, o. a. de opt och? van de 15,000 in 't wit gckleede schoolkinderen, zijn er jammerlijk afgekomen. Koning Leopold heeft Zondag te Namen «„•esproken over de noodzakelijkheid van een sterke landverdediging, in 't bijzonder voor Namen, dat tussehen 1692 en 1794 vier malen ingenomen is, en dat een der lielangrijkste punten van België's verdedigingswerken vormt. vDe ten nstelling te Milaan 1906 be looft zeer lelangrijk te worden. If et Itnliaansche gouvernement steunt- het hoofdconiitó der tentoonstelling met- geld en r;> andotv wijze. Iïet hoofdccmité wil het daarheen leiden dat do tentoonstelling op den datum van opening gelnvl gereed zij, en er wordt dan ook mot grooto voortvarendheid gewerkt aan do oprichting van de noodgebouwen. vMon weet dat de Duitsche torpedoboot 124. luitenant t z. Nirrnheini. bij oefenin gen in aanvaring gekomen is met het pa-nser- xliin Worth on beschadigd werd. terwijl een man gedood en twee zwaar gewond werden. iXm volgenden dag joeg Nirrnheim zich een kogel door het hoofd. Ware nu het ongeluk aan den commandant van de boot- te wijten ?C. dan zou de zelfmoord niet zoo opzien, wokliond zijn. maar het is gebleken dat de commandant-, een knap officier, niet de min ste schuld had aan het ongeluk dat geweten moet worden aan een verzuim van den uitkijk. V- Een motorboot uit Oberkassei is Zon dag, toen zij met eenige passagiers den Rijn overstak, in aanvaring gekomen met de stoom, boot Rhein, van de maatschappij Bonn-Kö- nigswinter, en gezonken. Met zekerheid is be kend, dat vijf personen verdronken zijn, maar aangezien het getal passagiers niet bekend was, weet men niet of al de andere opvaren den gered zijn. vMen is het nog niet eens over de oor zaak van de ramp te Andeslues in België, dot men is algemeen van gevoelen dat de «•lectrische lamp van een werkman ontploft, moe' zijn. Aangaande het getal dooden is men tot de bevinding gekomen dat dit veertien bedroeg, doch er zijn Zaterdag nog twee gekwetsten gestorven. Acht der dooden waren getrouwd en hadden te samen een dertigtal kinderen. Kr blijven nu nog vijf gekwetsten over. Het is de eerste mijnramp, die gebeurt on der de nieuwe ongevallenwet. Het is dus de gemeenschappelijke kas van het mijnsyudi- caat. dat de lasten draagt vroeger was het alleen de mijnmaatschappij. bij welke het on geluk gebeurde, die verantwoordelijk was. De Staatscourant van Dinsdag 11 Juli 1906, bevat de volgende Kou. besluiten: benoemd tot- ridder in de orde van den Nod. Leeuw, mr. (J. Stemberg, kanton rechter te Delfttot ridder in de Oranje Nassau-orde dr. J. Groenewegen, predikant- bij de Ned. herv. gemeente te Delft; op verzoek eervol ontslagen als officier van justitie bij de rechtbank te Roermond mr. E. R. H Regout benoemd tot secretaris van het college van curatoren der Technische Hoogeschool R. A. I. Snethlage, ingenieur, oud-consul der Zuid- Afr. Republiek te Amsterdam; benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw c|r. C. A. Scheltema, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; tot commandeur in de Oixle van de» Ned. Leeuw J. Kraus, roctor-magnificus der Tech nische Hoogeschool te Delft; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. J. Kipp, wethouder te Delft; J. C. M Kleijn. lid van den gemeenteraad te Delft; Mr. L. A. Bijbau, gemeente-secretaris te DelftDr. J. Thomee, majoor-commandant der d.d. schutterij te Delft; gedetacheerd bij den geneeskundigen dienst van het Ned.-Ind. leger voor 3 jaar Je off van gezondheid le kl. J. J F. M. Noorer van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd in do Oranje-Nassau-orde tot of ficier de majoor P. J. Geill, van bet 4e reg. infanterie en in de orde van den Nederl. Leeuw tot ridder de hoofdingenieur bij de directie der artillerieinrichtingen R Witte; ontbonden de bij K. B. van 2 Juli 1901 ingestelde commissie om te onderzoeken op welke wijze de spoorwegen ten Zuiden en Oosten van Amsterdam naar aanleiding van de belemmeringen, welke het verkeer in het langs die spoorwegen gelegen stadsdeel ondervindt, behooreu tc worden gewijzigd, mode in verband met de mogelijkheid van eene toekomstig* spoorwegverbinding zuide lijk om Amsterdam, ouder betuiging van Hr. Ms. dank aun den voorzitter e" de leden, resp. den secretaris voor de door lien in onderscheidene functiën bij de voldoening van do taak der commissie bewezen diensten en is benoemd tot officier in de Oranje-Nas- sauordo B. de Jong, referendaris bij heb depaitemcnt van Waterstaat, lid en tevens secretaris van l>ovonvermelde commissie; Het Kon. Echtpaar en Zijne gasten bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan de heide te Meerveld. Voor de ontginningen werd daar heide afgebrand. Zondag reed men per rijtuig met de gas ten naar Soeren. De opening der Teohniache Hoogeschool. Gisteieumorgen om 10.20 had het vertrek van het Lo oplaats naar Delft-, .De Koningin naast de Hertogin en de Prins naast den Ilc-rtog wandelden te voet naar het perron, waar de burgemeester aanwezig was. Een talrijk publiek, moest dames, was bij het vertrek tegenwoordig. Delft was gisteren in feestdos ter gele genheid van de opening der Technische Hooge school, welke H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins, en H. M. de Koningin-Moeder met hunne hoogvereerde tegenwoordigheid zouden opluisteren. Het- was het eerste offieieelo be- >oek door H. M. de Koningin aan Delft ge bracht. Reeds te acht uur gisterenmorgen weer klonken de feesttouen door de sta<L De mu ziek der schutterij, voorafgegaan door tam boers en hoornblazers, deed een ommegang van eeni uur. Met- een militaire reveille werd de dag ingezet. Van twaalven tot half één luidde de klok van de Oude Kerkstoren over de stad. welke zich alleen met plechtige gelegenheden dcet lioorcn. Tegen het uur van aankomst der Hooge gasten vulde zich de weg van Raadhuis tot station met tal van belangstellenden. Op het perron stelde zich een eerewacht der schut terij op. Toen te 12.54 (Amsterd. tijd) de koninklijke trein het station binnen stoomde hief de mu ziek het „Wilhelmus" (oude toonzetting) aa-n. De vorstelijke gasten verwelkomd door den burgemeester van Delft, begaven zich tiaar de met tapijten en planten tot ontvang-salon ingerichte wachtkamer eerste klasse, waar zich hadden geschaardde wethouder van Delft, met den secretaris, mr. L. A. Bvbaude i ia joor-gHrnizoens-conimandant P. J. Geillde majoor-commandant der dienstdoende schut terij, dr. J. Thomée, de directeur der artille- ric-inrichtingen, kolonel D. J. N. de Fremery, benevens de kantonrechter, mr. C. Stemberg. Nadat deze heeren aan H H. M M. waren voorgesteld, namen de hooge bezoekers plaats •n de a la Daumont bespannen rijtuigen, ge volgd door de hofhouding. Ónder luiden jubel van de bevolking werd de tocht aanvaard. Op tal van plaat-ren- wer den bloemen aangeboden. Onder meer stonden voor het DelfWhe meisjeshuis de verpleegden geschaard en ook zij brachten den Vorstinnen nare eerbiedige hulde. De beide jongste verpleegden, resp. 4 en G jaren oud, gezeten op den arm van de beide oudste meisjes, boden respectievelijk aan do Koningin en aan de Koningin-Moeder een bouquet- aan. waarvan zijden linten afhingen waarop kunstig en goed geborduurd het Delft- sche wapen was aangebracht. Zeer getroffen door deze hulde, dankte HH. MM. de kleinen. Toen eindelijk het hooge gezelschap liet Marktplein opreed en door de aangebrachte laan van groen-, tob voor het Raadhuis was genaderd, steeg het enthousiasme der dichte menigte ten top. De muziek, in de als Bvza-n- tijnschen koepel herschapen tent, hief het- „Wilhelmus" (nieuwe toonzetting) aan; de r'oi' het Rwlhuis aangebrachte fontein, zond hare waterstralen hoog in de lucht, en liet, vol!; juichte al maar door De hal van het Raadhuis was smaakvol versierdin het mid den hing een zware oud-Hollandsclie koperen kaarsenkroon, welke men had aangestoken Oo-teriche tapijten langs de wanden, de hoe ken gevuld met palmen en bloemen, maakte het- geheel den indruk van vorstelijken rijk dom. Begeleid door het college van dagelijksch bestuur traden de hooge bezoekers binnen, nadat opnieuw bouquetten waren aangeboden. In de kanier van het college van B. en W. al weder door kostbare gordijnen en tapijten en planten tot ©en koninklijk vertrek her schapen. stond de Gemeenteraad om H.H. M M zijne eerbiedige opwachting te maken. Op de gereedstaande vorstelijke zetels werd nu door de koninklijke bezoekers plaats ge nomen, waarna de burgemeseter. als evrtegen- woordigr van gansoh de burgerij; H.H. M.M. een hartelijk welkom toeriep; een welkom, waar naar zoo lang en reikhalzend is uitge zien een welkom in de stad waarheen Hr. Ms. Koninklijke Vader zoo vaak Hoogstde»- zelfs schreden richtte om als Beschermheer te waken voor de belangen van de Konink lijke Academie van Ingenieurs en Ambtena ren van de inrichting van onderwijs, welke gelden mag als het fundament van de door II. M. te openen Technische Hoogeschool." Spr. eindigde zijne rede met te roepen Leve de Koningin Leve de Koningin-Mo der! Leve de Prins der Nederlanden!" De Raad nam deze kreet eerbiedig maar geestdriftig over. H. M. de Koningin betuigde den burge meester H. D. dank voor de door hem na mens de burgerij vertolkte gevoelens vnn verknochtheid, en onderhield zich daarop met elk der raadsleden in liet bijzonder. Belangstellend informeerde H. M. naar de raadszaal en waarom Zij niet daarin was ontvangen en toen de burgemeester ten ant woord gaf, dat- de daarheen voerende trap niet bijzonder gemakkelijk was. vroeg H. M. aan jhr. Van Geen hoeveel tijd Haar voor dat deel van het bezoek aan Delft nog restte. Het antwoord luiddenog zes minuten. Ma jesteit. waarop H. M. snel besloot-, den bur gemeester uitnoodigde Haar toch de raadszaal maar eerst te laten zien, aan welk verzoek natuurlijk voldaan werd. De Koningin en Hare Koninklijke Moeder en ook de Prins waren het er allen over eens, dat de zaal, waarin de raad zijne bijeenkom sten houdt, bijzonder fraai is en met belang stelling bezichtigden de leden der Koninklijke familie de in- de zaal hangende portretten van Oranje-vorsten, waaronder dat van den. Vader des Vaderlands. De da-mes der raads leden die zich in deze zaal bevonden waren natuurlijk zeer verrast H. M. van aangezicht, tot aangezicht te kunnen zien. Hierna verlieten de Hooge Bezoekers heb Raadhuis, om onder liet gejuich der bevolking een rijtoer door de stad te doen. Om twee uur arriveerde de koninklijke fa milie aan „Stadt Doelen", waar de opinin-p- der Technisch© Hoogeschool zou plaats vin den. H.H. M.M. en Z. K. H. werden ontvangen door een commissie van in- en uitgeleide, be staande uit de heeren J. E. N- baron Scn'm- melpenniuck van der Oye van Hoevelaken, president-curator der T. H. S., J. Cluyseniaar, curator, en prof. J. Kra-us, C. I-, reotor mag- n; ficus. Iu den foyer waar door jongedames wed -r- om bouquetten waren aangeboden, stondcD, faeulteitsgewijze, de hoogleeraren in ambts gewaad geschaard, om H.H. M.M. hunne op wachting te maken. Nadat H. M. daartoe het verlangen had ti kennen gegeven, rte'de de rector-magmfi cus de heeren. voor aan de Koninginprof. mr. B. H. Pekelharing, als secretaris van den- senaat, deed hetzelfde aan de Koningin-Moe der en »>rof. P. van der Burg. als oudste asses sor in jaren, stelde de heeren voor aan den- Prins. De hoogleeraren stelden zich nu op, in de vi;f opvolgende faculteiten, aan het hoofd van elke faculteit haar praeses en naast- den prac- ves van faculteit A. de secretaris van den senaat, prof. mr. B. H. Pekelharing, en aldus, voorafgegaan, door den pedel, begaf zich de stoet naar de zaal om zich op hunne plaatsen te zetten. Het svmphonie-orehest der grena diers speelde daarbij het „Io-Vivat". Onmiddellijk daarna verscheen H. M. de Koningin in de zaal, met Hr. Ms. Moeder en Hr. Ms. Gemaal, den Prins der Neder landen, gevolgd door de hofdigntiarissen. Onder de tonen van het Oude Wilhelmus, schreed de Koninklijke Vrouwe naar haren, zetel op het podium. Mede hadden op het podium plaats genomenleden van den Raad van State, benevens de secretaris, de president van den Hoogen Raad', benevens de raadsheer mr. A. A. de Pinto, alsmede leden van de Eerste Kamer der Stat en-gene raal. In de zaal zatende professoren der Technische Hoogeschool ter eene, iet col lege vpjb curatoren ter andere zijde, onmid dellijk. voor liet podium. Danvertegenwoor digers van de Curatoria- en de Senaten der vier Nederl? ndscho Un;versiteiten, leden van do Tweede Kamer, van de Provinciale Star ten var. Zuid-Holland, de leden va-n den Raad van, Delft, van den Senaat .an liet D. S. C., vertegenwoordigers van de Vrou welijke Studentenvereeniging, van den Stu denton bond, van wetenschappelijke corpora ties. benevens groot-industrieelen. Op de voorste rij van de gaanderij zaten dames van genoodigden in schitterende toi letten on daarachter studenten. Een inder daad uitgelezen auditorium bood in de met Perzische tapijten rijk versierde zaal, warxtusschen guirlandes van groen en een schat van palmen en bloemein barmonieec- re-ndo afwisseling bracht, een; onbcschrijtfe- lijken aanblik. Toen de muziek had gezwegen, richtte do president -curator. J. E. N. baron Schimmel- penninok van der Oye van Hoevelaken, tot H y. liet woord, om bij afwezigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, in korte trekken de wording van de Technische Hoogeschool te schetsen, de noodzakelijkheid der indeeling van het. technisch onderwijs bij het hooger onderwijs te betoogen dn in het licht te stellen de groote beteekeni9 voor de welvaart van 't volk in zijn geheel, maar voor de arbeidende klase in 't bijzouder va-u goed technisch onderwijs, van wetenschap pelijke voorlichting der industrie. In de verwachting, gesproken te hebben geheel in den geest van H. M. de Koningin, verzocht hij H. M. de Technische Hooge- scho -1 feitelijk te openen. H. M. de Koningin zeide den Spr. dank en verklaarde gaarne aan zijn verzoek te voldoen, de Teclinisohe Hoogeschool geopend te verklaren. H. M sprak den wensch udt, dat de sohod zou bloeien, de natie ten zegen. De muziek deed liet koraal „Nun danket alle Gott" hooren, waarna de rector-magnifcusprof. J. Kraus liet woord nam en, allereerst het woord ichten- dc tot H. M. de Koningin, dankte voor de hooge eer, hem gegeven om in zijne hoeda nigheid van rector-magnificus, hier de nieu we hoogeschool te vertegenwoordigen. Spr. legde voor H. M. gaarne de verklaring af, mede ten aanhoor© van het college va-n curatoren, dat hij gaarne bereid blijft zijne beste krachten aan de school te blijven schenken. Aanstippende, dat het hem door H. M- was toegestaan, voor d't uitgelezen gezel schap, aan het hoofd waarvan mede H M. de Koningin-Moeder en de Prins der Ne derlanden zich hebben willen bevinden, het woord te voeren, wierp Spr. een uitvoerigen terugblik op de ontwikkeling van net tech nisch onderwijs, meer bepaaldelijk in ons vaderland, daarbij eenige vluchtige blikken werpende ook buiten onze grenzen. Onder herinnering, dat spr. op 1 Maart 1902 de hem streelende opdracht ontving, eene memorie iu te dienen, omtrent de reor ganisatie der school, bracht spr. daarna hul de aaai wijlen prof. Telders, door wiens in vloed in de breinen van spr.'s ambtgenooten, dv denkbeelden omtrent de inrichting van de Technische Hoogeschool tot rijpheid waren gekomen. Na vervolgens gewaagd te hebben van de talrijke ter zake gevoerde onderhandelingen, met den minister van Biimenlandsclie Za ken, aan wien spr. warme hulde brengt, richtte de rector-magnificus zich tot H. M. de Koningin, om uit naam vau het gansche docenten-personeel aan de voeten van Hr. Ms. troon, eerbiedig te getuigen, van de dankbaarheid voor de daad Harer regeering en voor Hr. M.'s tegenwoordigheid, waardoor aan deze plechtigheid den hoogsten luister wordt bijgezet. Sprekende van de blijdschap, ons g schonken door de aanwezigheid van H. M. de Koningin-Moeder en Z K. H. Prius Hendrik der Nederlanden, herdacht spr. met dankbaarheid de weldaden, onder het re- geutschap van de Koningin-Moeder, op voor stel van de opvolgende ministers van Bin- nenlandsche Zaken, niet het- minst op voor stel van mr. H. Goeman Rorgesius, d >r de Polytechnische school genooten, weldaden, zoovele, als de enge bau-den der wet, die de school omsnoerd hield, toelieten. Nog gewaagde de redenaar va-n de reeds vroeger door Z. K. H. den Prins getoonde bel ingstelling in het onderwijs van den diep betreurdeai hooglecraar Schroeder van der Kolk. Met gulden letteren staat dit iu de ge schiedenis der Polytechnische school geboek staafd. Ten slotte zich wendende tot de voorzit ters en leden van de Staten-Generaal eoi an dere staatscolleges, vertegenwoordigers van Provincie en van Gemeente, van de colleges van curatoren en de senaten der Nederland- sche universiteiten en van tal van andere wetenschap} elijke instellingen en belang rijke ondernemingen, van nijverheid kortomtot alle aanwezigen, die deze plech tigheid met hunne tegenwoordigheid wilden verecren bracht spr. hun allen daarvoor den dank der Technische Hoogesehool, hen verzoekende, zich van hunne zetels te ver- heffe i en, met eene heilbede in het hart, voor ons Koninklijk Huis, met I ;in in to stemmen in een driewerfLeve de Konin gin! Met geestdrift stemde het auditorium met dien kreet in, waarna de muziek het Wilhel mus (nieuwe zetting) deed hooren. De Koninklijke familie verliet, terwijl een feestmarsch weerklonk, de zaal en begaf zich in het salon tot gebruik van enkele verver- schingen. De muziek hief daarna het „Io-Vi- vat" aan, waarna het college van curatoren en de senaat der Technische Hoogeschool, receptie verleenden aan hoogere staatsamb tenaren. Buiten den Doelen wachtte opnieuw een dichte menigte de komst der Vorstinnen en den Prins, die in de rijtuigen stegen, en na op hun rit nog een bloemenhulde in ont vangst te hebben genomen, hun weg volgden naar de residentie, door den burgemeester uitgeleide gedaan. Delft's bevolking vierde gisterenavond vol op feest. De hoofdbuurten waren bijna a!ge- n.een geïllumineerd, oen fakkeloptocht had plaat? en in den schitterend geillumineer l .»n tiJn van den Doelen had. een concert plaats, den oflicieelcn gasten door de gemeen 'e aan geboden. Van den toren werd bengaalscn vuur en van den watertoren reusachtige gasfatku* ontstoken. Raadhuis en markt, benevens de Technische hoogeschool waren fraai met vet potjes verlicht. Als een staaltje van de har te l ij k h e i d van II. M. de Koningin ver haalt men, volgens de Ned., thans te Breda het volgendeTo i H. M. verleden week bij haar bezoek aan de acamedie de practi- sche oefeningen der cadetten bijwoonde, viel aan de overzijde van den Singel e^n meisje in het water. Dadelijk riep H. M. een hoofd officier, en verzocht hem te informeeren naar den toestand van het meisje. Een cadet in een giek roeide over, om te infonneeren en bracht op last van zijn chef H. M. persoon lijk de gewensohtc inlichtingen. H. M. de Koningin-Moeder gaat 18 dezer naar Got ha; ter bijwoning der meer derjarig wording en het aanvaarden der re- gecring van den Hertog van Colburg, en - ri den 20sten te Soestdijk terugkeeren. H. M. wordt vergezeld door baronesse Van Ittersum en ridder Pauw van Wieldrecht. De Groothertog en Groothertogin van Oldenburg kwamen gistermiddag ten IJ ure oer Hol landsche Spoor in de residentie, aan net station o. a. begroet door jhr. v. d. Poll, kamerheer-ceremoniemeester van de Koningin, tijidetia zijn bezoek aan den Groothertogin toe gevoegd, en door den Duitschen gezant en zijne echtgenoot©; zoomede door de leden der legatie, den burgemeester en den gouverneur der residentie. De Duit3che gezant bood de vorstelijke per sonen een lunch aan, waarbij mede aanzaten jhr. v. d. Poll. het gevolg van het Olden- b'irgsche Echtpaar, enkele leden van de Ko ninklijke hofhouding en de leden der Duitsche legatie. Na den lunch reden de vorstelijke personen naar het Kon. paleis, waar tegen 4 uur de Koningin en de Prins uit Delft, aankwamen. De Groothertogin van Oldenburg heeft sinteren middag verschillende merkwaardig heden der Residentie bezichtigd, als het Huis ten Bosch, het Schilderijenkabinet in het Mauritshuis en de Hofzaal op het Binnenhof. Het Deventer Dbld. verneemt uit „goede bron", dat er ernstig over gedacht wordt de portefeuille van oorlog in het aan staande kabinet aan den kolonel van het korps mariniers, den heer J. B. Verhey, den afgevaardigde uit Rotterdam, aan te bieden. Naar wij van welingelichte itjde ver nemen, schrijtft „De Tijd", moet in marine kringen ernstig er aan gedacht worden, de catididatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Den Helder aan te bieden aan den tegenwoordigen mi nister van marine, den heer Ellis. In aan merking genomen, dat in de nieuw pekozen Kamer (evenmin als dit het geval wat in de tegenwoordige) een marine-specialiteit zal zitting nemen, is het zeker, dat van alge meen standpunt voor een candidatucr-Ellis veel zou te zeggen zijn. 't Is bekend, dat bij de Nederlandsche marine de heer Ellis bij hoogerer. en lageren steeds een zeer goeden naam had en vooral bekend is om het warme hart dat hij den minderen schepeling toe draagt. Een andere vraag evenwel is of de heer Ellis in de tegenwoordige omstandig heden als een genoegzaam principieel man kan beschouwd worden, om biji de rechter zijde voor een Kanier-candidatuuir in aan merking te komen. Over deze >elangrijke kwestie wenschen wij, zegt „De Tijd" op dit oogenblik geen oordeel udt te spreken. Zal van eonigerlei zijde inderdaad op een candi datuur-Ellis worden ingegaan, dan zal ook omtrent het hier bedoelde punt zeker wel nader licht verspreid worden. Naar de Opr. Hrl. Ct. verneemt, is het Haarlemsche raadslid W. A. J. v. d. Kamp, gepolst voor den Kamerzetel te Den Helder. GemMnt«raaisvarliiazin|«a. Amsterdam. District IM. H. G. T. Fiedeldy Dop, v.-d., 971, J. N. Hendrix, r. k aftr., 13"72; J. G. van Kuijkhof, s.-d., 202 stemmen. Gekozen de heer J. N. Hendrix. Distriet IIW. F. Bijvoet Jr., u.-l,, aftr., 642; J. Douwes Jr., anti-rev., 719; J. A. Fortuijn, s.-d., 605. Herstemming tussohen de heeren Bijvoet Jr. en Douwes Jr. District III: Jac. Deen, u.-L 870; A. Harmsen. Jr., anti-rev. 975; Jos. Loopuit, s.-d 3023; mr. F. S. van Nierop, o.-l., aftr., 2324Henri Polak, s.-d., aftr., 4147D. Sch-t anti-rev. 509 stemmen. Gekozen de heer Polak. Herstemming tussehen de heeren loopuit en Van Nierop. District IV: Jos. Loopuit, s.-d., 629; P. Nolting. v.-d., aftr., 1227S. J. Pothuis, s.-d, 411; J. F. M. Sterck, r.-k. 275; W. de Vlugt, anti-rev., 242Jac. Zeehandelaar, u.-l aftr., 1184 stemmen. Gekozen de heeren Nolting en Zeehan delaar District Vmr. Z. van den Bergh, v.-d., 2216 J. N. Hendrix, r.-k., 1779; H. W. Kehrer, u.-l., aftr., 1732J. G. van Kuijk hof, s.-d., 1396; S. J. Pothuis, s.-d, 1240; D Schut, anti-rev., 1813 stemmen. Herstemming tussehen de heeren Van den Berg, Hendrix, Kehrer en Schut. District VIJ. F. Ankersmit, s.-d. 272 J. Fortuijn, s.-d., 275; F. J. A. M. Wier dels r.-k., 1093; J. W. IJzerman, u.-b, aftr.. 2054; J. J. S. R. Zimmerman, u. I 118' stemmen. Gekozen de heer IJzerman. Herstemming tussehen de heeren Wittoei» en Zimmerman. District VII: Th. F. A. Delphi, u.-l. 1173, Carl Hester, s-d., 179; H. W. Kenitu u.-l., 1052; D. Schut, anti-rev., aftr., 1496, J. F. M Sterck, r.-k., aftr., 1398; D. Wijn koop Jr. s.-d. 152 stemmen. Gekozen de heer D. Schut. Herstemming tussehen de heeren Th. F. A. Delprat en J. F. M. Sterck. District VIII: J. Douwea, a.-r, aftr., 966; A Harmsen Jr., c.-h., aftr., 960; Js. Ingenohi, v.-d., 848; P. Nolting, v.-d, 1207; 11. II Wollring, s.-d., 141; D. Wijnkoop Jr., s.-d., 104 stemmen. Gekozen de heer P. Nolting. Herstemming tussehen de heeren J. Dou wes en A. Harmsen Jr. District IXL. Simons, 2644W. H. Vliegen, s.-d., 1970; F. J. A. M. Wierdels, r k., 2029 stemmen. Herstemming tussehen de heeren Simons en Wierdels. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad in het kiesdistrict 's Graven li age I werden uitge bracht 3343 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren: Mr. J. C. S. M. van Gils (aftr.) met 1756; W. B. vau Liefland (aftr.) met 1690; W. A. Schroot (aftr.) met 2il4 en J. H. Warnecke (aftr.) me'. 2231terwijl herstemming moet plaa'.a hebben voor de vacature jhr. Repelaer van Molenaarsgraaf tussehen de heerenJThr. Mr. W. Th, Gevers Deynoot met 1620 en K. ter Laan met 1093 stemmen. Verder verkregen, de lw^ren dr. D. van Embden 894, W. Havers 822, L. Hoejenbos 6..J en H. Lubbers 892 stemmen. In district II werden uitgebracht 3629 geldige stemmen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2