BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. AMERSFOORT. BIJ HET Zitting van den gemeenteraad van Dinsdag 4 Juli 1905, des namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester' jhr. J. W. A. ©archman Wuytiers. Tegenwoordig elf leden en de secretaris mr. J. G. Stenfert Kroeseafwezig de hee- ren Van Voorst Vader, Gerritsen en van Beek. met kennisgeving, en verder de heeren Visser, Hamers en Kleber. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Besluit van Gedep. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor 1904voor infor matie. b. Besluit van Gedep. Staten) tot goed- keiuring van het raadsbesluit tot het doen eener betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven van de begrooting van 1904 alsvoren. c. Besluit van Gedep. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging van de hegrooting van: 1905alsvoren. d). Besluit van Gedep. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit, tot. af- en over schrijving op do begrooting van 1904als voren. e. Besluit van Gedep. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot onderlvan- sche verhuring van een perceel gemeentegrond op het terrein van de oude gasfabriek alsvoren. f. Besluit van Gedep. Staten tot goedkeu ring van het raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van personeel bij het lager en derwijs alsvoren. g. Mededeeling van Gedep. Staten, dat bij koninklijk besluit is goedgekeurd heb raads besluit tot heffing van vergunningsrecht vooi den verkoop van sterken drank in het klein alsvoren. h. Verzoek van mej. J. C. van der Schroeff om het gymnastieklokaal van de H. B. school te mogen gebruiken voor het geven van pri vaatlessen in handen van B. en W. om advies. i. Verzoek van P. de Groot om eervol ont slag als lid van de commissie tot wering van schoolverzuimwordt zs li. o. verleend. j. Verzoek van mej. van Evbergen om eer- eervol ontslag als onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs. De Voorzitter. Dit ontslag kan noj niet worden verleend1, omdat de schoolopzie ner daarover .moet worden gehoord. Ik stel voor het/ adres in handen te stellen van BI en W. om advies. "Wordt z. h. o. oonform dit voorstel be sloten. k. Adres van het bestuur der Amers- foortschc tramwegmaatschappiji, verzoekende een subsidie van f 1000 voor het jaar 1906; in handen van B. en W. om advies. 1. Adres van de oudheid kundige ver- eeniging Flehité, verzoekende het gemeente subsidie te verhoogen tot 300 per jaar; in handen van Bi en W. om advies. m. Missive van de bouwvereeniging E;gcn Haard, berichtende, dat zij de voor waarden, verbonden aan het raadsbesluit tot overneming van grond voor eene straat beeft aangenomen; voor informatie. n. Adres van de Vereeniging van IJsel- steenfabrikanten., verzoekende rekening te houden met den IJselsteen bij het vaststellen van eene nieuwe bouwverordening; wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. De Voorzitter. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, acht ik het wenschelijk nog ©enige zaken als spoed- eischend af te doen. 1.. Voorstel van Bi en W. tot onttrek king van grond op den Hof aan den open baren dienst voor een paardenspel, dat in deze maand gedurende vijf dagen voorstel lingen zal geven. Dè heer Jorissen. Welk paardenspel is dab, mijnheer de voorzitter? De Voorzittei". Het is het circus van Wilcke, dat voorstellingen gegeven heeft in Leeuwarden en in Zwolle, die daar volgens de bladen zeer hebben voldaan. De heer Jorissen. Kunnen die voorstel lingen niet gedurende de kennis gegeven worden? De Voorzitter. B. en W. stellen voor het besluit tot onttrekking van den grond aan den, openbaren dienst te nemen onder voorwaarde, dat daartegen geene bezwaren door de ingezetenen worden ingediend. De termijn voor het inleveren: van bezwaren loopt morgen om 12 uur af. Die heer V.els Hey n. Mijnheer de voor zitter, is onder de dagen, waarop voorstellin gen zullen worden gegeven, ook een Zondag begrepen Dte Voorzitter. Het voornemen is de voorstellingen te geven Zaterdag en de vie volgende dagen. De ondernemer is er op attent gemaakt, dat op Zondag geen voor stellingen mogen worden gegeven dan na kerktijd, om acht uur des avonds. De lieer Plomp. Mijnheer de voorzitter, is het wel logisch een besluit te nemen, voor dat wij weten of er bezwaren zijn. te berde gebracht. Het doel van de bekendmaking, dat er gelegenheid is tot heb inbrengen van be zwaren, is juist, dat men den raad wil laten oordeeJen over die bezwaren. Hoe Kan men dan een besluit nemen, voordat de termijn tot onttrekking aan den openbaren dienst verstreken is? De Voorzitter. Er kan m. i. geen be zwaar zijn het voorstel goed te keuren, mits er geene bezwaren worden ingediend. De heer P1 o in p. Met die conditie er bij heb ik er geen bezwaar tegen. De heer Veis Heyn. Mijnheer de voor zitter, is er nu gelegenheid bezwaren in te brengen Dan ben ik er tegen, op grond dab de Zondag zal worden gebruikt tot het geven van voorstellingen. De Voorzitter. Wilt u daarvan een voorstel maken? De lieer Veis Heyn. Ja, mijnheer de voorzitter. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, wat de heer Veis Heyn vraagt, valt buiten den kring van wat de raad heeft te regelen. Dte vraag of er op Zondag voorstellingen zul len worden gegeven, is ter beslissing overge laten aan den burgemeester. Of de grond zal worden onttrokken aan den1 openbaren dienst behoort tot de competentie van den raad. Maar de raad heeft niet te zeggen „Wij. heb ben bezwaar tegen de onttrekking aan den openbaren dienst, omdat er op Zondag voor stellingen zullen worden gegeven. Dat ia overgelaten aan de prudentie van den bur gemeester. De heer Jorissen. Mijnheer de voorzit ter, is er eene bijzondere reden om dit paar denspel nu voorstellingen te laten geven en niet gedurende de kermis? Waarom laat men dit circus nu apart hier komen, terwijl de kermisweek toch eigenlijk bestemd is voor het geven van zulke voorstellingen. De Voorzitter. De bijzondere reden waarom men nu den grond aan den openba ren dienst wenscht te onttrekken teni dienste van eejx circus is dat er in die kermis geen plaats is op onze pleinen voor zulke groote tenten. Ik ben het overigens eens met den heer Plomp, dat het niet op den weg ligt van den raad, om een besluit te nemen oantreut de regeling van de voor stellingen op Zondag. Dlat komt bij de vraag, of de grond zal worden onttrokken aan den openbaren dienst, niet te pas. De heer Veis Heyn. Mijnheer de Voor zitter, tegen het geven van de voorstellin gen op Zondag heb ik principieel bezwaar, en ik ineen, dat ik daarbij een groot deel van de gemeente vertegenwoordig. De Voorzitter. Ik dacht dat u be zwaar hadt tegen het onttrekken van den grond aan den openbaren dienst. De heer C e 1 o s s e. Mijnheer de Voorzit ter, het komt mij voor, dat de heer Veis Heyn zich niet op een juist standipunt stelt. Wanneer hij bezwaar heeft tegen het ont trekken van dezen grond aan den openbaren dienst, dan staat het hem, evenals iedier an der, vrij die bezwaren in te brengen. Maar wanneer hij bezwaar heeft tegen de voorstel lingen, die zullen, gegeven, worden of die --»p Zondag te geven, dan is de raad niet de plaats om zich daarover "uit te spreken. In di© kermiswöek is er voor een zoo groot spel geen plaats; dam zijn onze pleinen bezet en bij het laatste dislocatie plan is er bepaald dat er ruime paden moeten zijn op den Hof. Men moet hierbij ook niet vergeten, dat het bijwonen van een© voor stelling een zeer onschuldig vermaak is en dat die gemeentekas een bedrag van f 400 krijgt, als liet cirque bier komt. Do heer Plomp. Mijnheer de Voorzit ter, het criterium waarop het aankomt, is een ander dan d© heer Veis Heyn meent. Wij moeten overwegen of or bedenking bestaat tegen het onttrekken van dea grond aan den openbaren dienst, bedenkingen ontleend aan do bestemming van den grond, dien men aan don openbaren dienst wil onttrekken, In stemming gebracht, wordt het voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Veis Heyn en Oosterveen. De heer Jorissen. Mijnheer de Voor zitter, mag ik vragen of door dien Burgemees ter rekening zal worden gehouden met de vragen van den heer Veis Heyn1? Of is liet noodig, dat daarvan nog apart kennis wordt gegeven? De Voorzitter. Ik zal met de onder nemers bespreken, in hoever het mogelijk is op Zondag geen voorstelling te geven. Ik vrees echter dat zulks eenige verwarring zal geven in de heffing van het recht. A s do voorstelling op Zondag vervalt, dam za' de man te recht aanspraak maken op vermin dering van staangeld en dit kan de burge meester 'hem niet verleenen omdat deze rech ten bij verordlening door den raad bepaald zijn. De heer J o r i s s e n. Mijne vraag is Zal het motief, dat de beer Veis Heyn te berde heeft gebracht, invloed hebben: op de be slissing van deai burgemeester of zal dat be zwaar alsnog schriftelijk of mondeling ken baar moeten worden gemaakt, om daarop eene beslissing te krijgen? Er is nu nog enkel beslist, dat d© grond aan d©n open baren dienst zal worden onttrokken!. Dlat) 8

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5