Woensdag 26 fuif 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speelbal van Wind en Golven. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden root Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEKTENTIEN: Van 1—5 regols0.75. Elke regel meer- u.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handol en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverte'eren in dit Blad bij abonnement Een« circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. I)e Burgemeester en Wethouders van Amers- I foort, Gezien art. 12 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: lo. dat een i verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, is ingediend door Th. J. Welling, alhier, in het perceel aan de Utrecht- sche straat no. 14, te Amersfoort, tegen afstand I van de vergunningen, verleend aan H. G. Aarts en wed. P. Schimmel, respectievelijk voor de i peneeelen aan de Muurhuizen, hoek Nieuwe- sfraat no. 30, en aan dten Grooten Koppel J no. 15 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van de ver- 1 gunning sdhriftelijk bezwaren bij' Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 24 Juli 1905. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, VAN RECTGERSBMÖG YERSLU1JR BEKENDMAKING. DAiNDWEHR. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gezien het 3de lid van 10 der Landweer- jinstructie I I Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat lo. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot lde lichting van 18&7, zullen op 1 Augustus a. s. (overgaan naar de Landweer echter gaan niet fover naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerver wisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het Korps Torpe- i disten en zij, die in het genot zijn van onthef- fing van den werkelijken dienst 2o. zij, die overgaan naar de Landweer, moe ten zich vóór 31 Augustus a. s. in persoon aan melden bij den Burgemeester hunner woon plaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas de verlofgangers evenwel, die 'buitenslands verblijf houden, be- jhoeven zich niet in persoon aan te melden, £och zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duide lijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burge meester hunner laatste woonplaats 'binnen het Rijk 3o. zij, die op 1 Augustus a. s. overgaan naar de Landweer, zijn van dien datum af onder worpen aan alle voorschriften voor de Land- jWeer gegeven i Vestigt met nadruk de aandacht op de na volgende bepalingen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Riji begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het ivorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijn zijn verlofpas bij aangeteeken den brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hein door dien Burgemeester bij aangeteekenden orief terug gezonden. Artikel 25. De verlofganger van de Land weer, die zich in eene andere gemeente gaat. vestigen, geeft daarvan kennis an den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Land weer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiai.:g tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan do verlofganger wor den vrijgesteld van de verplichting tot deel neming aan de oefeningen in artikel 11 ver meld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omstandig heden. Aan de toestemming kunnen overigens zoo danige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Land weer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin ge durende ten hoogste eene maand gehouden. jL>» duu rvan dezen dienst wordt bepaald door on zen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uitgenoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Amersfoort, den 24. Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, WUI.TTIKRW. Politiek Overzïcbt Het kabinet Balfour. In de vergadering van partijgenooten, die verleden week was bijeengeroepen naar aan leiding van het échec, dat door do rcgcoring geleden was met haar plan tot herziening van de indeeling der kiesdistricten van hot Lagerhuis, had do heer Balfour gezegd, dat eene verandering van regeering een ongeluk zou zijn voor liet land. Het kan dus geen ver wondering baren, dat het kabinet-Ral fooir tot het besluit gekomen is den last der regee ring vorder to torschen. Dat besluit heeft het kabinet eergisteren aan het parlement medegedeeld. De argumenten, waarmoe dit besluit ge rechtvaardigd werd, waren niet bijzonder steekhoudend. Dat de nederlaag, die het ka binet in de zitting van Donderdagnacht ge leden heeft, het gevolg is geweest van eene verrassing, kan moeielijk worden volgehou den. Het ka:binet i9 geslagen niet toevallig over eene zaak zonder beteeken is, omdat 3o regeeringsgezind© leden nog aan het diner zaten, maar aan liet einde van een langdu- dig debat over de Iersche kwestie, toen 400 leden tegenwoordig waren. Er werd dien avond strijd verwacht. De „whip" van de regeeringspartij had de leden uitdrukkelijk gewaarschuwd, dat er eene gewichtige stem ming te wachten was, en hen op het hart ge drukt, dat ziji trouw moesten opkomen, zoo als trouwens de premier twee dagen vroeger zelf 1 ad verzocht. Het. was dus de schuld van de meerderheid zelve, dat zij niet op haar post was. De Times heeft dan ook eikend, dat liet verzuim lag bij de unionis ten, die volledig gewaarschuwd waren, en had daaraan de vraag vastgeknoopt cf de re geering nog wel het vertrouwen bezat van hare geestverwanten, dat de onmisbare voor waarde was om hare functiën te L ijven ver vullen. Ook het beroep, dat de heer Balfour deed op de antecedenten, is niet bijzonder afdoen de Wel is waar kon hij op oen aantal geval len wijzen, waarin het ministerie in een on gunstig votum van het Lagerhuis geen aan leiding had gezien om heen te gaan. Zoo schreef in 1844 lord Bandon aan Sir Robert Peel, die met drie stemmen meerderheid op een bepaald punt een ongunstig votum had gekregen„Eene regeering, die eene meer derheid van honderd stemmen hoeft op elko beginselkwestie, moot zulk een votum niet als eene nederlaag of een onherstelbaren slag beschouwen." Sir Robert Peel bleef toen a m het bewind, zooals lord Grey en lord Al- thorpe voor hem hadden gedaan en zooal9 lord John Russell deed in 1850. Maar daar tegenover stond het zeer recente voorbeeld van Jun' 1895, toen in omstandigheden, die veel overeenkomst hadden met die van thans, het kabinet-Roeebary in een dergelijk votum aanleiding had gevonden om heen te gaan Maar in dit gcwal, nu het besluit om te blijven vaststond, kwam het op de argumen ten minder aan. Het kabinet-Balfour is nog niet gezind heen te gaan. Wel is de unionis tische regeering, die nu gedurende tien jaren aan het bewind geweest is, nu nagenoeg aan het einde van hare dagen gekomen. Dat voelt ieder. Maar het tijdstip om heen te gaan, wil zij zich niet door de oppositie laten opdringen. En dus heb- !>cn de m misters besloten thans nog niet heen te gaan, en de regeeringspartij heeft haar verzuim van verleden Donderdag goed gemaakt, door in de vergadering van eergiste- ren beter op hare tellen te passen en aan de regeering het votum van vertrouwen te verleenen, waarom zij vroeg. Daarmee zal Kot kabinet-Balfour nu wel het einde van deze zitting kunnen halen, die tegen half Augustus ten einde zal loopen. Tot zoolang zullen deze regeering en dit parlement met elkaar voortsukkelen. Wat er dan verder zal gebeuren, daarvan geldt het komt tijd, komt raad. Volgens de Evening Standard was wel het kabinet in srijm geheel er voor om nu aan te blijven, maar i9 eene minder heid onder de ministers geneigd om in het najaar heen te gaan Ook dat is eene aanwij zing, dat een lang leven het kabinet-Balfour niet meer beschoren zal zijn. Het argument, dat in de regeeringsgezinde organen voornamelijk wordt aangevoerd ten gunste van liet aanblijven van dit kabinet, is dat het een vaderlandslievende plicht is, met het oog op de bestaande verhoudingen in de buifcenlandsche politiek, thans niet het bewind aan anderen over te geven. Het is waar, dat de liberalen wel eenigszins lijden onder het vooroordeel, dat zij van de hoogo politiek weinig verstaan. Den meesten afbreuk, zal hun intusschen wel hunne onderlinge ver deeldheid doen, die hen belet van den nu voor hen zoo gunstigen toestand zoo goed partiji te trekken als zij zouden kunnen doen. Het is zeer opmerkelijk, dat van de drie zware slagen, die het lcabinet-Balfour in de vorige week geleden heeft, geen enkele het door de liberalen is toegebracht. Eerst heeft de Speaker van het Lagerhuis, zelf een con servatief, don premier genoopt zijn plan eener gewijzigde indeeling der kiesdistricten voor het Lagerhuis in te trekken. Daarna hoeft het Hoogerhuis het wetsontwerp tot verbetering van het tramverkeer in Londen verworpen, waardoor in de hoofdstad groote verbittering is verwekt, niet alleen tegen de lords, maar ook tegen de met hen verbonden regeering en tegen de geheele conservatieve partij. Eindelijk kwam de nederlaag, die de minister van Ierland geleden heeft door het votum, waarbij 100 p. st. van zijm trakte- .ment zijn geschrapt. Dat. zijn drie nederlagen in eene week, waaraan de liberalen part noch deel hebben gehad. Dultschland. Men zegt, dat de Duitsche Keizer een be zoek aan Kopenhagen zal brengen, waar schijnlijk Vrijdag. Dp Koln. Ztg. beschouwd het als zeker, dat bij do ontmoeting van den Czaar met dón Duitschen Keizer eene ontmoeting onder vier oogen hoeft plaats gehad, waarover wel geene nadere bijzonderheden bekend zullen worden. Men kan het volkomen begrijpen, wanneer de Czaar in den moe iel ij ken toe stand, waarin hij zich thans bevindt, dte be hoefte heeft gevóeld van gedachten te wisse len met iemand, die door zijn© positie het beste overzicht heeft over de geheele politiek en aan wiens vriendschappelijke deelneming voor de Russische dynastie niet te twijfelen is Over d© bcteekenis van deze gebeurtenis zijn thans slechts vermoedens mogelijk. „Men kan echter in ieder geval aannemen, dat «r van Duitsche zijde geeno inmenging in t'e hangende politieke vragen te verwachten :s. Het is dwaas, wanneer in sommige bladen wordt beweerd, dat Duitschland of de Kei zer al zijn invloed zal aanwenden om Rus land tot voortzetting van den oorlog of tot eene reactionaifte politiek in het binnenland aan te sporen. Daarover moet d© Czaar zelf beslissen. Wij zouden het slechts met voldoening kunnen begroeten, wanneer Japan's voorwaarden zoodanig waren, dat zij Rusland toelieten met eore vrede te sluiten, eu niet minder zouden wij ons er in ver heugen, wanneer het aan eene schrandere hervormingspolitiek in Rusland gelukte, de binnenlandseh© crisis te overwinnen en het land op gezonde wegen te brengen. Noch rfp oorlog, noch de binnenlandsohe onlusten zijn voor onzen economise hen toestand gunstig, m reeds de millioenen Russische waarden, die zich in Duitsch bezit bevinden, z n voor c n3 eene aanwijzing, dat wij niets moeten on dernemen of bevorderen, wat dit bezit zou kunnen benadieelen. Dat zijn regelen van eenvoudige en duidelijke belangenpolitiek,, die in dit geval des te gemakkelijker kun nen worden opgevolgd, omdat zij samen /i! Ion met de welwillende gezindheid), die de Duitsche Keizer koestert voor het Russische lieerschershuis. Engeland. Londen26 Juli. Het Lagerhuis behandel de gisteren opnieuw de Iersche begrooting en hield zich daarmede bezig tot midder nacht, toen een voorstel tot verlaging der begrooting als protest tegen het bestuur van Ierland werd verworpen met 260 tegen 200 stemmen. De uitslag van de stemming werd door de oppositie met ironische toejuichingen begroet. Daarop werd in behandeling genomen de kredietaanvrage van 5,835,000 voor ver schillende maritieme werken. Dit voorstel werd aangenomen met 219 tegen 159 stem men, waarna het huis om drie uur '9 nachts uiteenging. Zweden. Stockholm, 25 Juli. De bijzondere commis sie van deai rijksdag betreffende de unie kwestie, stelt in haar heden ingediend rap port voor, het regeeringsontwerp niet aan te nomen in den vorm, waarin het is voorge steld, doch daarentegen onderhandelingen te beginnen over de ontbinding van dc unie, wanneer een nieuw gekozen storthing het voorstel tot de ontbinding mooht doen of het Noorweogsche volk door oene volksstemming ziali mocht verklaren voor eeno ontbinding van do unie. De commissie stelt verder verschillende oischen voor, voor -hetgeval dat de unie mooht worden ontbonden. Daaronder is ook deze eisdh, dat Zweden geheel vrij moet zijn van verantwoordelijkheid voor wat Noorwegen doet tegenover vreemde staten. Stockholm25 Juli. Hdt rapport van de Unie-commissie werd hedenmiddag bij den Rijksdag ingediend. Niemand vroeg naar aan leiding daarvan liet woord. Het rapport en het bericht van het aftre den van het ministerie zijn door de bevolking Jtalm ontvangen, vooral omdat men vernomen heeft, dat Noorwegen bereid is in helt hou den van een voltastemming toe te stemmen. Stockholm, 25 Juli. Het m nisterie diende zijin ontslag i® Chrütiania,25 Juli. De bladen verklaren allen, dat zij nadere ophelderingen in den loop der beraadslagingen over de voorstellen van de Zweedsche Unie-commissie zullen af wachten, alvorens de gestelde voorwaarden u'tvoeng te bespreken. De meeste bladen wij- zon er echter reeds op, dat. de voorwaarden weinig aannemelijk zijn. Hongarije. Bladen van de Hongaarse he oppositie had den gemeld, dat Fejervary binnen Kort nieu we onderhandelingen met. haar zou aanknoo- pen, om tot een vergelijk te geraken. Offi cieus wordt dit tegengesproken. Fejervary, zoo beei het, denkt er niet aan, van zijn kant- den eersten stap te doen. Rusland. Do Standard meent te weten, dat de Rus- siche ministerraad belangrijke wijzigingen heeft gebracht in het ontwerp-Roelyghin. De voorzitter van de rijksdooma zou niet door den Krizer benoemd, .maar door de verga dering gekozen worden. Verder zouden alle bepalingen ten nadeel© der Israëlieten ge schrapt zijn. Di'u alles zal echter het ontwerp-Boelyghin tiiet aannemelijker maken. De hoofdzaak, een uitsluitend raadgevende volksvertegen woordiging in plaats van een wetgevende, blijft ondanks deze wijziging bestaan. Tiflts, 25 Juli. De politiemeester Kowa- lew werd lieden morgen op straat zwaar ge wond door een bom, die tegen hem gewor pen werd. Twee personen, die bij den aan slag betrokken waren, werden gevangen ge nomen Kiachta, 25 Juli. (Petersburg&cb Telegraaf- agentsohap). Eergisteren oon tien uur s mor gens ontstond hier en in de omgeving een door een onderaardsoh gerommel vergezelde golfvormigo aardbeving, die drie minuten aanhield. Turkije. Het Weener correspondentie-bureau maakt melding van een g«ruoht uit Konsrtantinopel, dat de persoon, die verleden Vrijdag eon aanslag op den Sultan heeft gepleegd, ge vangen genomen zou zijn. Aan den anderen kant wordt otusschen bericht, dat do Sultan 10,000 Turksche pon den heeft uitgeloofd voor het pakken van den bedrijver. E»m van de twee civiele agenten ;an Ma cedonië, de Oostenrijiksche hofraad von Mül- ler, 's overleden. Hij bekleedde cit ambt sedert December 1903, toen het opgiondvan 28 ROMAN VAN ANNA WAHLENBERG. Zijn „goeden morgenhield haar terug, ien over de trapleuning heeiibuigende, moest zij liera de hand geven, want hij hield de 'zijne tot haar uitgestoken. „Hebt u goed geslapen?' vroeg hij. Dit was nu niet de gewone alledaagsohe vraag zonder 'beteekenis, al waren het de- zelfde woorden, Ada begreep den diepen zin ervan. Hij wilde van haar weten hoe haar nacht geweest, was; of die een goed of on- j gunstig besluit had doen rijpen. „Niet zoo bijzonder goed," antwoordde zij verlegen. „Niot?" Hij keek zoo teleurgesteld dat het haar werkelijk voor hein speet.. Zij zou nu 7.00 gaarne gewild hebben een goede, degelijke reden te kunnen aangeven voor de onmoge- lijkheid om op zijn voorstel in to gaan in elk geval een reden die hem niet kou kwet sen. O, daar viel haar 'ets in. Zij had or immers eene! „Ik hob van nacht zoo veel aan Ruth moe- ten denken," zeide zij zacht. „Zou Rutli ons in den weg staan?" Zij boog het. hoofd, als tot eene zwijgende I toestemming. „Maar Ruth zal wel spoedig trouwen, of op reis gaan. Dat 'hebben wij immers al sa men bepraat?" Een rilling voer het jonge meisje door de leden. Zouden hare overleggingen van dezen nacht op haar gelaat geschreven staan en zou hij die kunnen lezen? Zij kon met don besten wil van de wereld geen woord uit brengen, al had zij het hem willen toe schreeuwen, dat hij aan het al of niet tehuis- zijiii van Rut-li niet zooveel gewicht moest, hechten, met het oog op haar besluit. Zij was immers nog tot niets beslotenzij bad alleen nog maar oppervlakkig de zaak be zien? Tot nog toe scheen elko stap dien zij doen zou even moeilijk voor haar, en zij had alleen Ruth's naam genoemd, om, zoo moge lijk, iets te zeggen dat. voor hom niet al te onaangenaam klonk. Plotseling trok hij haro hand, die hij nog in de zijne hield, aan zijne lippen. ..Dan zullen wij zoolang wachten," zeide hij eu liet haar toen los. Ada vloog de trappen op; maar in hare kamer gekomen, bleef zij een oogenblik als versteend staan. Wat was haar nu overkomen? Wat moest die kus op hare hand beteckoncn? Was dio niet zooveel als het zegel op oono belofte? Was die niet iets verbindende? Een band dien zij aanvaarddeeen antwoord op het geen zij gezegd had, dat zij hem zonder pro test had laten geven? Maar zij moesten in elk geval waohtenIn dat Woond lag uit- komst. Het schonk haar loven en kracht terug, en terwijl zij zich repte met. hoed en mantel om niet te laat aan den trein te ko men, dacht zij over hare verhouding hier in huis nog eens ernstig na. Hij was een door-en-door rechtschapen mau. Zijn woord zou hij onvoorwaardelijk houden. Zoo lang Ruth in huis was, zou hij nooit met eonig woord of gebaar eene zin speling op hirn geheim maken. Vóór dat Ruth trouwde, of wanneer deze buitens lands ging, ziou zich wel eens eene gelegen heid voordoen, om haar de noodige ophelde ringen te geven. In elk geval zou er eerst oen tijd over verioopen, zoodat voor Ruth de mededeel!ng dat hare vriendin aan hare groote liefde ontrouw geworden was, niet «zoo verrassend wezen zou, indien zij er waar lijk toe mocht besluiten voor goed h'"er in huis te blijven. E11 vermoedelijk deod zij 't immers toch niet? Maar indien toch...als... Zij zou nog tijd genoeg hebben om er over te denken. Er lag inderdaad wel iets verlei delijks in d© voorsbell'«g van dit kalme eigen tehuis, met de waandeering en de ver heffing daaraau gepaard gaande. Het werd haar toch aangeboden en zij had de hand er slechts naar uit te steken! MaarNu sloeg de schrik haar weer oin 'tühart. Maar indien Ruth er tooh achter kwam? Als het een of ander praatje tot haar doordrong? Mevrouw Lindrce zou er geen bezwaar in zien haar te vertollen wat zij wist. Wie weet of zij straks niet beneden achter eene deur had staan luisteren? Of een ander kon wel iets gehoord en gezien hebben en er over babbelen. Hij had haar in de gang, bij de trap, aangespreken en niet aan de onvoorzichtigheid gedacht, dit op eene zoo voor iedereen toegankelijke plaats tc deen. Ja, als dat waar was... dan was alles ver loren. Dan stortte (het beschermende dak van dit huis boven haar hoofd in elkaar. Maar zoo ver zou het niet komen. Zij zou althans haar best doen geen verkeerde ge dachten te wekken. Zij wilde vriendelijk zijn en in alle opzichten zoo gewoon mogelijk. Nadat zij in den spiegel hot vroolijke ge laat had beschouwd waarmode zij Ruth wel kom wilde heeten, nam zij haar parasol en liep vlug naar de kinderen, dio haar bene den aan de trap reeds toeriepcu, „of zij haast kwam?" HOOFDSTUK XI. Ruth had Ada's fijne hoofdje, dat juist over een monogram op een te borduren zak- dook gebogen was, in stilte bewonderd. Ten laatste zeide zij, als onwillekeurig: „Wat zie er toch allerliefst uit, Ada!" „Bedoel je dat je een beetje van mijl houdt?" vroeg Ada, lachend opziende van hare teeke- ning. Terwijl de kinderen ontbeten, hadden de meisjes vóór het raam in de kamei van Ruth, ieder met haar handwerkje bezig, zitten1 te babbelen. Maar nu was er een/ kleine rustpoos in het gesprek gekomen, welke op dit oogen- blik door de opmerkiug van Ruth verbroken weid, zonder eigenlijke aanleiding. „Zeker, maar ik bedoel, als ik je daar zoo zie, dan spreekt mijn geweten, omdat ik volle drie maanden) uit ben geweest en mij ver maakt heb, terwijl jij hier in de eenzaamheid achter bleef," antwoordde Rutli. „Jij had itoch waarlijk ook wel eens uit mogen gaanIeder een zou schik in je gehad hebbendo men- schen zouden lief voor je geweest zijn en je zou stellig ook veel genoegen! hebben gehad. Ik weet hoe je gekleed zou zijai geweest als je dat groote feesthal had meegemaakteen wazig geel kleedje, vierkant uitgesneden en met zil verlint afgewerkt en ook zilvorlinit als coin- ture." Ada lachte hartelijk. „Dat klinkt prachtig!" zeide zij'. „Maar, Ruth, je moet daar volstrekt zoo niet over spreken. Je behoeft niet te denken) dat heb hier vervelend geweest is. In tegendeelAls je eens wist. welke prettige, gezellige avonden wij gehad hebben." Ouder het spreken voelde zij hoe zij bloos de. Zoo dom van haar, zelf over dat gevaar lijke onderwerp te beginnen;! Gelukkig be greep Ruth er niets van. Drie volle dagen was zij nu thuis geweest zonder dat hare ooren door laüter waren gekwetst. „Ja. dat weet ik," antwoordde zij. „Lilli en Vivi hebben mij verteld hoe heerlijk jullie 's> avonds bij papa hebt gezeten en hoe prettig je het voor iedereen wist te maken. Jij bent. zoo onbaatzuchtig, kindlief. Jij deukt altijd aan hetgeen voor anderen het aangenaamste is." „Stil toch, Ruth Zeg toch zulke dwaze diu- gen niet!" Ruth had gezegd dat zij gewetenswroeging gevoeld had maar wat beteekende die, ver geleken bij hetgeen er in Ada omging? Zij had wel geen kwaad gedaan; alleen mis schien in hare gedachten, of door haar stil zwijgen maar was dit niet erg genoeg? Het hinderde haar ontzettend, dat Rutlv haar zoo prees, haar een éenig-liof persoontje noemde, en do teederiieid harer vriendin, welke voor haar vroeger het grootste genot zou hebben opgeleverd, veroorzaakte haar nu oen steek door het hart. „Ja, ik zeg het en ik meen hot," hernam Ruth, met geestdrift. „Als je eens wist hoe hartelijk ik je alles goeds toowcnsch." Wordt vervolgd-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1